The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Martin Simcock Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000010
Charlie McClellan Visual Effects Producer n/a 243 23000019
Jessica Cowley Editorial Assistant n/a 120855 7000007
Ned Barraud Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000186
Brenda Mah-Madjar Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000185
Doug Cram Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000184
Jennifer Bloomfield Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000183
Barbara A Bordo Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000187
Siuan McGahan Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000189
Loring Doyle Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000192
Hyeseung Nam Cardwell Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000191
Susanne Becker Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000190
Mia Askew Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000182
Steve Cronin Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000188
Christine Watkins Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000181
Paula Bell Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000172
Barry Metin Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000173
Tim McCallum Rotoscope Animator Rotomation Technical Supervisor(WETA Digital Ltd.) 121082 23000171
Sandy Houston Rotoscope Animator Paint & Roto Supervisor(Weta Digital Ltd.) 121082 23000170
Joe Hall Software Engineer Systems Administrator(Sandbox Pictures) 121071 23000169
Jim Croasdale Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000174
Emrys Plaisted Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000175
Phil Van Der Reyden Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000179
Alex Mein Smith Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000180
Quentin Hema Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000178
Kara Vandeleur Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000177
Brett Dix Rotoscope Animator Senior Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000176
Angela Menz Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000193
Marcus Carter Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000195
Anne Ritter Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000212
Justin Steel Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000213
Joyce Young Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000211
Cameron Smith Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000210
Sandra Reis Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000209
Jennifer Scheer Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000214
Petra Stueben Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000215
Trish Whalan Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000219
Graeme Demmocks Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000220
Brad Selkirk Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000218
Jensen Toms Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000217
Hamish Schumacher Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000216
Melissa Widup Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000208
Murray Smallwood Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000207
John-Michael Bills Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000198
Tim Cheng Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000199
Lauren Morimoto Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000197
Mia Jewett Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000196
Joseph Wilkie Software Engineer Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121071 23000168
Agnes Leroux Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000200
Troy Ramsey Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000201
Derek Rausch Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000205
Paul Redican Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000206
David Luke Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000204
Christine Cram Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000203
Alicia Bissinger Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000202
Sandrine Bernet Rotoscope Animator Paint/Roto Artist(Weta Digital Ltd.) 121082 23000194
Lulu Lianhlupuii Pachuau Software Engineer System Coder(Weta Digital Ltd.) 121071 23000166
Monica Singh Haley Animation Director Animation Department Manager(Weta Digital Ltd.) 740 23000131
Reece Geraghty Software Engineer IT Support 121071 23000132
Marco Vidaurre Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000130
Noah Peterson Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000129
Stephen Unterfranz Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000128
Duncan Nimmo Software Engineer IT Support 121071 23000133
Helene Takacs Software Engineer IT Support 121071 23000134
Martin Preston Software Engineer Software Developer(Weta Digital Ltd.) 121071 23000138
Shane Cooper Software Engineer Software Developer(Weta Digital Ltd.) 121071 23000139
Philip Hunter Software Engineer Software Developer(Weta Digital Ltd.) 121071 23000137
Jeff Hameluck Software Engineer Senior Software Developer(Weta Digital Ltd.) 121071 23000136
Richard Addison-Wood Software Engineer Software Dev Supervisor(Weta Digital Ltd.) 121071 23000135
Peter Megow Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000127
Eric Tang Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000126
Andrea Merlo Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000118
Julian Butler Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000119
Imery Watson Animation Director Environment TD(Weta Digital Ltd.) 740 23000117
Hiroaki Muramoto Animation Director Environment TD(Weta Digital Ltd.) 740 23000116
Casey Dame Animation Director Animation TD(Weta Digital Ltd.) 740 23000115
Steve Preeg Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000120
Frederic Fortin Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000121
Jeff Martin Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000125
Craig Stevenson Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000124
Briana Hamilton Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000123
Jakob Schmidt Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000122
Lance Lones Software Engineer Pipeline Engineer(Weta Digital Ltd) 121071 23000140
Joe Spampinato Software Engineer Pipeline Engineer(Weta Digital Ltd) 121071 23000141
Tim Nicholas Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000158
Ben Hall Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000159
Geoff Hadfield Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000157
David Miles Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000156
Jeff Gordon Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000155
Siong Long Choong Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000160
Katherine Hurst Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000161
John Clegg Software Engineer System Coder(Weta Digital Ltd.) 121071 23000165
Tristan McMahon Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000221
David Gilligan Software Engineer System Coder(Weta Digital Ltd.) 121071 23000164
Svend Andersen Software Engineer System Coder(Weta Digital Ltd.) 121071 23000163
Loren Brookes Software Engineer System Coder(Weta Digital Ltd.) 121071 23000162
Damian Mackle Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000154
Malcolm Aitchison Software Engineer Tech Support(Weta Digital Ltd.) 121071 23000153
Glenn Anderson Software Engineer Macintosh Programmer(Weta Digital Ltd.) 121071 23000145
Campbell Taylor Fairweather Software Engineer Technical Support Lead(Weta Digital Ltd) 121071 23000146
Shane McEwan Software Engineer Systems Support(WETA Digital Ltd.) 121071 23000144
Paul Gunn Software Engineer Systems Manager(WETA Digital Ltd.) 121071 23000143
Remy Torre Software Engineer Pipeline Engineer(Weta Digital Ltd) 121071 23000142
Campbell March Software Engineer Technical Support Lead(Weta Digital Ltd.) 121071 23000147
Aaron Caskey Software Engineer System Administrator(Weta Digital Ltd.) 121071 23000148
Glen Sharah Software Engineer System Administrator(Weta Digital Ltd.) 121071 23000152
Adam Shand Software Engineer System Administrator(Weta Digital Ltd.) 121071 23000151
Bill Ryder Software Engineer System Administrator(Weta Digital Ltd.) 121071 23000150
Evan Fraser Software Engineer System Administrator(Weta Digital Ltd.) 121071 23000149
Murray Nuttall Software Engineer Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121071 23000167
Ed Wilkie Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000222
D R Greenlaw Digital Effects Artist Digital Artist(Rythym & Hues) 120960 23000295
Joseph J Lawson Digital Effects Artist Digital Artist(Rythym & Hues) 120960 23000296
John Mark Austin Digital Effects Artist Digital Lead(Rythym & Hues) 120960 23000294
Adrian Samuels Digital Effects Artist Digital Resource Manager(WETA Digital Ltd.) 120960 23000293
Mark Hopkins Digital Effects Artist Inferno Artist(Weta Digital Ltd.) 120960 23000292
Justin Blaustein Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000297
T J Morgan Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000298
Hilary Sperling Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000302
Lisa Hodge Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000303
Enid Dalkoff Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000301
Andrew Mumford Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000300
Colleen Smith Brattesani Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000299
Julian Bryant Digital Effects Artist Inferno Artist(Weta Digital Ltd.) 120960 23000291
Jon Labrie Digital Effects Artist Digital Systems Architect(Weta Digital Ltd.) 120960 23000290
Angela Ursillo Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000281
Anne Taunga Matte Painter Matte Painting Coordinator(Weta Digital Ltd.) 120959 23000282
John Huikku Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000280
David Swift Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000279
Glen Gustafson Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000278
Jacob Leaf Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000283
Danielle Norgate Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000284
Kyle Ashley Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000288
Milton Ngan Digital Effects Artist Digital Operations Manager(Weta Digital Ltd.) 120960 23000289
David Scott Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000287
Shaun Scott Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000286
Kristoffer Lynch Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000285
Martin Taylor Digital Effects Artist Compositing Inferno Artist(Rythym & Hues) 120960 23000304
Colin Alway Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000305
Chris Burn Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000322
Moritz Glaesle Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000323
Claire Inglis Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000321
David Brunette Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000320
Simon Dye Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000319
Cathy Burrow Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000324
Simon Jung Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000325
Jason Porter Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000329
Lindsay Adams Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000330
David Yiu Chung Man Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000328
Rita Kunzler Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000327
Jodi Campanaro Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000326
Holly Acton Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000318
Norman Cates Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000317
Jon Bowen Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000309
Lisa Moore Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000310
Ivan Moran Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000308
Lyse Beck Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000307
Keith MacGowan Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000306
Katie Hecker Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000311
Fred Place Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000312
Johan Aberg Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000316
Laure Lacroix Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000315
Karim Sahai Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000314
Pete Jopling Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000313
Jason Snyman Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000277
Nick Gabchenko Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000276
Ileana Stravoskiadi Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000240
Andrew Kunzel Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000241
Paul Jenness Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000239
Orash Rahnema Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000238
Florian Fernandez Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000237
Wade Acuff Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000242
James Ogle Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000243
Roger Lewis Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000247
David Tremont Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000248
Liam Dunstan Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000246
John Baster Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000245
Richard F. Taylor Miniatures Miniature Supervisor 121083 23000244
David Ostler Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000236
John Butiu Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000235
Nick Shore Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000226
Aaron Symes Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000227
Lucas Young Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000225
Giuseppe Poli Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000224
Mike O'Neill Rendering Artist Render/Data Wrangler(Weta Digital Ltd.) 121098 23000223
Matt Aitken Modelmaker Models Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120919 23000228
Kyla Bendall Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000229
Tibor Madjar Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000233
Marco Revelant Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000234
Dave Cardwell Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000232
Glen Christie Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000231
Andrew Camenisch Modelmaker Digital Modeller(Weta Digital Ltd.) 120919 23000230
Mary MacLachlan Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000249
Andrew Durno Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000250
Paul Campion Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000267
Mel James Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000268
Mathieu Raynault Matte Painter Senior Matte Painter(Weta Digital Ltd.) 120959 23000266
Roger Kupelian Matte Painter Senior Matte Painter(Weta Digital Ltd.) 120959 23000265
Karen DeJong Matte Painter Senior Matte Painter(Weta Digital Ltd.) 120959 23000264
Sergei Nevshupov Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000269
Dmitri Krasnokoutski Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000270
Simeon Duncombe Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000274
Lance Powell Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000275
Robert O'Neill Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000273
Ben Dishart Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000272
Hillary Yeo Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000271
Dylan Cole Matte Painter Senior Matte Painter(Weta Digital Ltd.) 120959 23000263
Ronn Brown Matte Painter Senior Matte Painter(Weta Digital Ltd.) 120959 23000262
Brett Harman Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000254
Scott Schneider Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000255
Rebecca Asquith Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000253
Rob Uivel Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000252
Tim Marwick Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000251
Tim Wigmore Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000256
Jon Ewen Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000257
Max Dennison Matte Painter Head of Matte Painting(Weta Digital Ltd.) 120959 23000261
Dave Irons Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000260
Neil Schrader Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000259
Iain Hutton Miniatures Miniature Builder(WETA Workshop Ltd.) 121083 23000258
Justin Miller Animation Director Animation TD(Weta Digital Ltd.) 740 23000114
Clare Burgess Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd.) 120918 23000112
Andre La Borde Carpenter n/a 529 21000049
Norman Willerton Construction Manager n/a 120983 21000050
Peter Loveridge Carpenter n/a 529 21000048
Dean Smith Carpenter n/a 529 21000047
Janice van Rooijen Carpenter n/a 529 21000046
Mike Heffernan Construction Manager n/a 120983 21000051
Brett Blenkin Construction Foreman n/a 277 21000052
Bryan Wakelin Construction Foreman n/a 277 21000056
Trace Quinn Construction Foreman n/a 277 21000057
Grant Fahey Construction Foreman n/a 277 21000055
Jim Marsden Construction Foreman n/a 277 21000054
Alan Marshall Construction Foreman n/a 277 21000053
Fraser Smith Carpenter n/a 529 21000045
Murray Robinson Carpenter n/a 529 21000044
Mark Relph Carpenter n/a 529 21000035
Tim Barnett Carpenter n/a 529 21000036
John Howe Carpenter n/a 529 21000034
Chris Purdy Carpenter n/a 529 21000033
Chris Morrison Carpenter n/a 529 21000032
Jack Reid Carpenter n/a 529 21000037
Alan Davie Carpenter n/a 529 21000038
David Whyte Carpenter n/a 529 21000042
Neil Cromie Carpenter n/a 529 21000043
Warren Robb Carpenter n/a 529 21000041
Jon Lambert Carpenter n/a 529 21000040
Trevor Gillan Carpenter n/a 529 21000039
Ed Mulholland Construction Construction Supervisor 120900 21000058
Anton Buys Construction Leading Hand 120900 21000059
Axel Wakelin Construction Labourer 120900 21000076
Coleman Fraser Construction Labourer 120900 21000077
Richard Orrick Construction Labourer 120900 21000075
Dallas Kipa Construction Labourer 120900 21000074
Jeff Kingsford-Brown Construction Labourer 120900 21000073
Daena Nichols Construction Labourer 120900 21000078
Solomon Saalmon Construction Labourer 120900 21000079
Karl Steiglbauer Craft Service n/a 120903 22000001
Carey Cambridge Craft Service n/a 120903 22000002
Zachary Cousins Construction Labourer 120900 21000082
Peter Hill Construction Labourer 120900 21000081
James Whetu-Watene Construction Labourer 120900 21000080
Wayne Tawhara Construction Labourer 120900 21000072
Troy Major Construction Labourer 120900 21000071
Derek Misseldine Construction Leading Hand 120900 21000063
Alan Wilson Construction Leading Hand 120900 21000064
Phil Williams Construction Leading Hand 120900 21000062
Andrew Lloyd Construction Leading Hand 120900 21000061
Rob Wait Construction Leading Hand 120900 21000060
Russell Stoupe Construction Leading Hand 120900 21000065
Alan Wyllie Construction Leading Hand 120900 21000066
Shane Wood Construction Labourer 120900 21000070
Mark Jephson Construction Labourer 120900 21000069
Mark Sheridan Construction Labourer 120900 21000068
Richard Sturkenboom Construction Labourer 120900 21000067
Ben Pringle Carpenter n/a 529 21000031
Dave Vernon Carpenter n/a 529 21000030
Ann McCaw Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000020
Catarina Strom Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000021
Jenny Wards Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000019
Dave Andrews Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000018
Paulina Saxton Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000017
Rochelle Mabey Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000022
Gary Wells Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000023
Brent Sutton Carpenter n/a 529 21000001
Duncan Field Carpenter n/a 529 21000002
Jenny Carter Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000026
Sam Orbell Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000025
Tim Mansell Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000024
Cowan Wards Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000016
Marcus Gaylor Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000015
John Osborne Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000006
Janice Street Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000007
Kerrie Morgan Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000005
Dave Johnson Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000004
Stephen Old Animal Services Horse Coordinator 121036 20000003
Patrick Thomas Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000008
Carla Gammons Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000009
Christopher Rutten Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000013
Vicky Holden Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000014
Robyn Dunmore Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000012
Jenny Gibbons Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000011
Rebecca Howell Animal Wrangler Rider/Wrangler 120863 20000010
Paul Hay-Chapman Carpenter n/a 529 21000003
Robert McGovern Carpenter n/a 529 21000004
Rei Duncan Carpenter n/a 529 21000021
Hamish Quinney Carpenter n/a 529 21000022
Graeme Neal Carpenter n/a 529 21000020
Robert King Carpenter n/a 529 21000019
William McPhedron Carpenter n/a 529 21000018
Roger Houston Carpenter n/a 529 21000023
Vaughn Hickson Carpenter n/a 529 21000024
Gareth King Carpenter n/a 529 21000028
Michael Paterson Carpenter n/a 529 21000029
Clayton Gearry Carpenter n/a 529 21000027
John Brien Carpenter n/a 529 21000026
Alistair Fyfe Carpenter n/a 529 21000025
Hokio Tarawhiti Carpenter n/a 529 21000017
Dave Moore Carpenter n/a 529 21000016
Geoff Goss Carpenter n/a 529 21000008
Hakota James Walker Carpenter n/a 529 21000009
Chris Gifford Carpenter n/a 529 21000007
Thomas Kipa Carpenter n/a 529 21000006
Tony Roberts Carpenter n/a 529 21000005
Reece Nicol Carpenter n/a 529 21000010
Cathy Tracey Carpenter n/a 529 21000011
Ross Hoby Carpenter n/a 529 21000015
Adam Fisher Carpenter n/a 529 21000014
Karl Anton Carpenter n/a 529 21000013
Matthew Easton Carpenter n/a 529 21000012
Jim Rygiel Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Jason Docherty Visual Effects Supervisor Workshop Supervisor(WETA Workshop Ltd.) 249 23000002
Emily Pearce Visual Effects MoCap Stage Hand(Weta Digital Ltd.) 419 23000077
Nick Booth Visual Effects Scan/Record Supervisor(Weta Digital Ltd.) 419 23000078
Jacob Botting Visual Effects MoCap Stage Hand(Weta Digital Ltd.) 419 23000076
Frank Cowlrick Visual Effects MoCap Stage Manager(Weta Digital Ltd.) 419 23000075
Sharon James Visual Effects MoCap Combat Choreographer(WETA Digital Ltd.) 419 23000074
Christopher Encino Horvath Visual Effects C4 Coding TD(Tweak Films) 419 23000079
Alan Lee Visual Effects Designer(Pacific Title) 419 23000080
Eric Gambini Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000084
Richard Hopkins Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000085
Erina Fon Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000083
Malcolm Angell Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000082
Scott Houston Special Effects Technician Chief Technical Officer(Weta Digital Ltd.) 242 23000081
Michelle Ladd Visual Effects MoCap Combat Choreographer(WETA Digital Ltd.) 419 23000073
Carrie Thiel Visual Effects MoCap Combat Choreographer(WETA Digital Ltd.) 419 23000072
Dimitri Frost Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000063
Benjamin Milsom Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000064
Marco Wuest Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000062
Alan Pilkington Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000061
Simon Greenway Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000060
Ian Ruxton Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000065
Woody Clayton Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000066
Gino Acevedo Visual Effects Creature FX Art Director(WETA Digital Ltd.) 419 23000070
Lisa Wildermoth Visual Effects MoCap Assistant Director(WETA Digital Ltd.) 419 23000071
Bay Raitt Visual Effects Creature Facial Lead(WETA Digital Ltd.) 419 23000069
Gray Horsefield Visual Effects Destruction Lead(Barad-Dur/Weta Digital Ltd.) 419 23000068
Bruce McNaught Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000067
Alex Kramer Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000086
Brian McMillin Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000087
Jenny McGee Effects Assistant 2D I/O Inferno Assist(Rythym & Hues) 120922 23000104
Kevin Tengan Effects Assistant 2D I/O Inferno Assist(Rythym & Hues) 120922 23000105
Nate Brunskill Effects Assistant 2D I/O Inferno Assist(Rythym & Hues) 120922 23000103
Mitch Fishman Effects Coordinator I/O Coordinator(Rythym & Hues) 120917 23000102
Scott Harens Effects Coordinator Physical Effects On-Set Coordinator 120917 23000101
Randall William Cook Animation Supervisor Animation Designer/Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120918 23000106
Richard Baneham Animation Supervisor (Weta Digital Ltd.) 120918 23000107
Marvyn Young Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd.) 120918 23000111
Jolene McCaffrey Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000331
Sandy Taylor Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd) 120918 23000110
Cyndi Ochs Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd.) 120918 23000109
Cheryl Kerr Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd) 120918 23000108
Karl Chisholm Effects Coordinator Physical Effects On-Set Coordinator 120917 23000100
Blair Foord Effects Coordinator Physical Effects On-Set Coordinator 120917 23000099
Fiona Foster Special Effects Coordinator Pre-Production Coordinator(Weta Digital Ltd) 241 23000091
Kevin Lee Sherwood Special Effects Coordinator Code/Camera Coordinator(Weta Digital Ltd) 241 23000092
Mohan Ramchandran Special Effects Technician Scan/Record Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000090
Mike Gunn Special Effects Technician Facility Technician(WETA Digital Ltd.) 242 23000089
Sean Mathiesen Special Effects Technician On-Set Technician(Weta Digital Ltd.) 242 23000088
Mahria Sangster Special Effects Coordinator MoCap/Massive Coordinator(Weta Digital Ltd.) 241 23000093
Roland Watson Special Effects Coordinator Digital Resource Coordinator(WETA Digital Ltd.) 241 23000094
Rich E Cordobes Effects Coordinator Physical Effects On-Set Coordinator 120917 23000098
Gail Appleton Special Effects Coordinator Post Coordinator(Oktobor Films) 241 23000097
Ann Cloet Special Effects Coordinator IT Coordinator(Weta Digital Ltd.) 241 23000096
Jade Lorier Special Effects Coordinator Scanning Coordinator(WETA Digital Ltd.) 241 23000095
Verena Jonker Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000059
Ivan Rooda Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000058
Eileen Moran Visual Effects Producer (Weta Digital Ltd.) 243 23000021
Robyn Isaacs Visual Effects Producer VFX Producer(Oktobor Films) 243 23000023
Dean Wright Visual Effects Producer n/a 243 23000020
Tim Crosbie Effects Supervisor Digital FX Supervisor(Rising Sun Pictures) 120866 23000018
Dana Peters Effects Supervisor Creature Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120866 23000017
Steve Dubin Visual Effects Producer (Rythym & Hues) 243 23000024
Stephanie Taylor Visual Effects Producer Producer(Rythym & Hues) 243 23000025
Sandra Warren Visual Effects Editor Motion Editor Lead(Weta Digital Ltd.) 614 23000029
Hans Butler Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000030
Bassim Haddad Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000028
James Whitlam Visual Effects Producer VFX Producer(Rising Sun Pictures) 243 23000027
Lee Berger Visual Effects Producer Executive Producer(Rythym & Hues) 243 23000026
Steve Ingram Effects Supervisor Physical Effects Supervisor 120866 23000016
Richard F. Taylor Special Effects Supervisor Creature Supervisor 545 23000015
David Bawel Visual Effects Supervisor MoCap Supervisor(WETA Digital Ltd.) 249 23000006
Bret Hughes Visual Effects Supervisor Pipeline Engineer Supervisor(Weta Digital Ltd.) 249 23000007
Pete Williams Visual Effects Supervisor Digital Image Supervisor(Weta Digital Ltd.) 249 23000005
Jon Allitt Visual Effects Supervisor Massive Supervisor(WETA Digital Ltd.) 249 23000004
Joe Letteri Visual Effects Supervisor (Weta Digital Ltd.) 249 23000003
Jim Hourihan Visual Effects Supervisor C4 Coding Supervisor(Tweak Films) 249 23000008
John Sheils Visual Effects Supervisor Digital FX Supervisor R&D/Pre(Weta Digital Ltd.) 249 23000009
Grace Lan Visual Effects Supervisor Technical Supervisor(Optix Digital Picture) 249 23000013
Holger Spill Visual Effects Supervisor Conforming/I/O Supervisor(Optix Digital Picture) 249 23000014
Nicholas Titmarsh Visual Effects Supervisor Digital FX Supervisor(Rythym & Hues) 249 23000012
John P Nugent Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Sandbox Pictures) 249 23000011
Dean Lyon Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Oktobor Films) 249 23000010
Nick Carter Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000031
Kevin Cushing Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000032
Linda Johnson Visual Effects Massive TD 419 23000049
Dylan Neill Visual Effects Massive TD 419 23000050
Dave R Howe Visual Effects Massive TD 419 23000048
Geoff Tobin Visual Effects Lead Massive TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000047
John Haley Visual Effects Lead Massive TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000046
Lisa Wild Visual Effects Lead Massive TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000051
Terrance Tornberg Visual Effects Massive TD 419 23000052
Paul van Ommen Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000056
Alastair Maher Visual Effects Model Technician(Miniatures Unit) 419 23000057
James Van Der Reyden Visual Effects Mocap Studio TD 419 23000055
Chris Young Visual Effects Massive TD 419 23000054
Malcolm Wright Visual Effects Massive TD 419 23000053
Christian Rivers Visual Effects Visual Effects Concept Designer 419 23000045
Lucas Putnam Visual Effects Editor VFX Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000044
Danie Lupovici Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000036
Sverker Nordqvist Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000037
Jacob Luamanuvae Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000035
Brett Ineson Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000034
Tom Holzinger Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000033
Emi Tahira Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000038
Todd Widup Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000039
Patrick Runyon Visual Effects Editor Motion Editor Lead TD(Weta Digital Ltd.) 614 23000043
Matt Holmes Visual Effects Editor VFX Editor(Weta Digital Ltd.) 614 23000042
Jenny Vial Visual Effects Editor n/a 614 23000041
Joanna Priest Visual Effects Editor n/a 614 23000040
Shawn Dunn Animation Director Animation TD(Weta Digital Ltd.) 740 23000113
Alex Fry Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000333
Cilla Leckie Production Assistant (Wingnut Films) 275 25000037
Meredith Dooley Production Assistant Post-Production Assistant 275 25000038
Caroline McKay Production Assistant (Wingnut Films) 275 25000036
Sarah Spurway Production Assistant n/a 275 25000035
Craig Pontifex Production Assistant n/a 275 25000034
Kirsty Lancaster Production Assistant Visual Effects Production Assistant 275 25000039
Carmel Russell Production Assistant Visual Effects Production Assistant 275 25000040
Pip Reisch Production Assistant (WETA Workshop Ltd.) 275 25000044
Tich Rowney Production Assistant (WETA Workshop Ltd.) 275 25000045
Nicci Lock Production Assistant (WETA Workshop Ltd.) 275 25000043
Jacq Burrell Production Assistant (WETA Workshop Ltd.) 275 25000042
Sonya Wickham Production Assistant (Miniatures Unit) 275 25000041
Cindy Kahu Production Assistant n/a 275 25000033
Noa Malaulau Production Assistant n/a 275 25000032
Brenna Townshend Assistant n/a 120820 25000023
Penelope Jones Assistant n/a 120820 25000024
Jocelyn Karaitiana Assistant Unit Assistant 120820 25000022
Mark Ross Assistant Unit Assistant 120820 25000021
Dion Tamihana Assistant Unit Assistant 120820 25000020
Melanie Morris Assistant (to Richard Taylor/WETA Workshop Ltd.) 120820 25000025
Kathryn Horton Assistant (to VFX Producer/Weta Digital Ltd.) 120820 25000026
Michelle Robertson Production Assistant n/a 275 25000030
Angela Waller Production Assistant n/a 275 25000031
Megan Fowlds Production Assistant n/a 275 25000029
Lisa Josephs Assistant (to R&D VFX Producer/Weta Digital Ltd.) 120820 25000028
Cathy Adams Assistant (to HR/WETA Digital Ltd.) 120820 25000027
Ravi Dube Transportation Manager Transport Manager 121030 25000046
Carl McHugh Transportation Captain Transport Captain 272 25000047
Star Olson Set Production Assistant Set Assistant 371 25000064
Philip Capil Set Production Assistant Set Assistant 371 25000065
Kiran Shah Stand-In Stand-In/Double 121015 25000063
Paul Randall Stand-In Stand-In/Double 121015 25000062
Hamish Matheson Stand-In Stand-In/Double 121015 25000061
Katie Hutchinson Set Production Assistant Set Assistant 371 25000066
Tim Haigh Set Production Assistant Set Assistant 371 25000067
John Mahaffie Second Unit Director n/a 412 25000071
Geoff Murphy Second Unit Director n/a 412 25000072
Emma Simmers Set Production Assistant Set Assistant 371 25000070
Ngaire Woods Set Production Assistant Set Assistant 371 25000069
Robert Halcrow Set Production Assistant Set Assistant 371 25000068
Brian Hotter Stand-In Stand-In/Double 121015 25000060
Praphaphorn "Fon" Chansantor Stand-In Stand-In/Double 121015 25000059
Aaron Gibson Transportation Co-Captain Co-Captain 120973 25000051
Isaac Lane Transportation Co-Captain Co-Captain 120973 25000052
Michael Strickland Transportation Captain Transport Captain 272 25000050
Kent Greenwood Transportation Captain Transport Captain 272 25000049
Arthur Matthews Transportation Captain Transport Captain 272 25000048
Rob Faint Transportation Co-Captain Co-Captain 120973 25000053
Murray O'Neil Transportation Coordinator Transport Coordinator 271 25000054
Jarl Benzon Stand-In Stand-In/Double 121015 25000058
Tamsin Webber Transportation Transport Assistant 120992 25000057
Reg Gibson Transportation Coordinator Transport Coordinator 271 25000056
Glenn Shaw Transportation Coordinator Transport Coordinator 271 25000055
Andy South Assistant Unit Assistant 120820 25000019
Narretta Gascoigne Assistant Unit Assistant 120820 25000018
Emily-Jane Sturrock Props Armour and Weapons 120817 24000093
Suzanne Sturrock Props Armour and Weapons 120817 24000094
Ben Stenbeck Props Armour and Weapons 120817 24000092
Heidi Skeet Props Armour and Weapons 120817 24000091
Jeremy Ryder Props Armour and Weapons 120817 24000090
Neil Testa Props Armour and Weapons 120817 24000095
Janet Thomas Props Armour and Weapons 120817 24000096
Adrian Walker Props Armour and Weapons 120817 24000100
Mike Wallace Props Armour and Weapons 120817 24000101
Wineke van'Thof Props Armour and Weapons 120817 24000099
Tim Tozer Props Armour and Weapons 120817 24000098
Greg Tozer Props Armour and Weapons 120817 24000097
Fenella Probert Props Armour and Weapons 120817 24000089
Ben Price Props Armour and Weapons 120817 24000088
Valerie Metin Props Armour and Weapons 120817 24000079
Howard Millard Props Armour and Weapons 120817 24000080
Kerry McSaveney Props Armour and Weapons 120817 24000078
Pranee McKinley Props Armour and Weapons 120817 24000077
Robynne McIntyre Props Armour and Weapons 120817 24000076
Nardeen Mitchell Props Armour and Weapons 120817 24000081
Brad Murphy Props Armour and Weapons 120817 24000082
Stephen Patrick Props Armour and Weapons 120817 24000086
Graham Piddington Props Armour and Weapons 120817 24000087
Kent Parker Props Armour and Weapons 120817 24000085
Tira O'Daly Props Armour and Weapons 120817 24000084
Paul Murphy Props Armour and Weapons 120817 24000083
Paul Walton Props Armour and Weapons 120817 24000102
Carlos Wedde Props Armour and Weapons 120817 24000103
Angela van de Weerdhof Assistant n/a 120820 25000009
Missy Rika Assistant Unit Assistant 120820 25000010
Gareth Mills Assistant Standby Assistant 120820 25000008
Stan Alley Assistant Standby Assistant 120820 25000007
Patrick Walker Assistant Stand-by Assistant 120820 25000006
Wesley Priest Assistant Unit Assistant 120820 25000011
Peter Clarke Assistant Unit Assistant 120820 25000012
Kosta Vatselias Assistant Unit Assistant 120820 25000016
Wayne "Red" Wickman Assistant Unit Assistant 120820 25000017
Jake Koroi Assistant Unit Assistant 120820 25000015
Pania Howe Assistant Unit Assistant 120820 25000014
Neville Turner Assistant Unit Assistant 120820 25000013
Kivani Moriarty Assistant (to Geoff Murphy) 120820 25000005
Tanya Buchanan Assistant (to Barrie M Osborne) 120820 25000004
Gary Bennett Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000107
Jonathan Brough Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000108
Joe Dunckley Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000106
Gudrun Abbott Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000105
Annameik Weterings Props Armour and Weapons 120817 24000104
Sourisak Chanpaseuth Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000109
Tony Ferrier Props Stand-by Armour and Weapons 120817 24000110
Melanie Turner Assistant (to Barrie M Osborne) 120820 25000003
Josie Leckie Assistant (to Peter Jackson/Fran Walsh) 120820 25000002
Jan Blenkin Assistant (to Peter Jackson/Fran Walsh) 120820 25000001
Nick Riera Props Buyer n/a 120926 24000111
Jeff Egan Production Safety/Loss Control 120824 25000073
Alfie Speight Pilot Camera Pilot 570 25000074
Nigel Sturgeon Other Steelworker 120795 26000029
Phillip Unuia Other Steelworker 120795 26000030
Tristan Leniston-Mahoney Other Hammerhand 120795 26000028
Douglas Lotoaso Other Hammerhand 120795 26000027
Martin Ford Other Hammerhand 120795 26000026
Archie Kennedy Other Steelworker 120795 26000031
Darryl Richards Other Physical Effects Technician 120795 26000032
Darian Lumsden Other Physical Effects Technician 120795 26000036
Dean Powell Other Physical Effects Technician 120795 26000037
Geoff Curtis Other Physical Effects Technician 120795 26000035
Ross Martindale Other Physical Effects Technician 120795 26000034
Peter Zivkovic Other Physical Effects Technician 120795 26000033
Andrew Hastings Other Hammerhand 120795 26000025
Graham Watkins Other Hammerhand 120795 26000024
Bill Lawton Other Hammerhand 120795 26000015
Simon Marshall Other Hammerhand 120795 26000016
Michael Heerey Other Hammerhand 120795 26000014
Matt Duncan Other Hammerhand 120795 26000013
James Griffin Other Hammerhand 120795 26000012
Garrick Ferguson Other Hammerhand 120795 26000017
Duncan Wait Other Hammerhand 120795 26000018
Duncan J Randall Other Hammerhand 120795 26000022
Sam Brown Other Hammerhand 120795 26000023
Anthony Norris Other Hammerhand 120795 26000021
Matthew C Oliver Other Hammerhand 120795 26000020
Paul Lovato Other Hammerhand 120795 26000019
Phil McLaren Other Physical Effects Technician 120795 26000038
Ben Vere Jones Other Physical Effects Technician 120795 26000039
Robby Koch Other Mechanic 120795 26000056
Susan Cuthbert Other HR Manager(Weta Digital Ltd.) 120795 26000057
Gary Tudor Other Mechanic 120795 26000055
Paul Constable Other Farrier 120795 26000054
Graham Carthew Other Veterinarian 120795 26000053
Donyale Hema Other Facility Manager(Weta Digital Ltd.) 120795 26000058
Hannah Clarke Other Publicity Coordinator(WETA Digital Ltd.) 120795 26000059
Claire Raskind Publicity n/a 120789 29000001
Melissa Booth Publicity Publicist 120789 29000002
Tania Rodger Manager Workshop Manager(WETA Workshop Ltd.) 120827 28000001
Betty Shaw Other Wrangling Manager(Weta Digital Ltd.) 120795 26000061
Leslie Oliver Other Recruiter(WETA Digital Ltd.) 120795 26000060
Ray Lenaghan Other Veterinarian 120795 26000052
Lee Somervell Other Stable Foreman 120795 26000051
Sven Harens Other Physical Effects Technician 120795 26000043
Dave Booth Other Physical Effects Technician 120795 26000044
Warwick Yin Other Physical Effects Technician 120795 26000042
Rodney Ford Other Physical Effects Technician 120795 26000041
Dean Bushby Other Physical Effects Technician 120795 26000040
Mike McDonald Other Physical Effects Technician 120795 26000045
Doug Falconer Other Physical Effects Technician 120795 26000046
Tony Woolf Other Cultural Fighting Styles 120795 26000050
Ollie Gee Other Physical Effects Technician 120795 26000049
Mike Seddon Other Physical Effects Technician 120795 26000048
John Mowat Other Physical Effects Technician 120795 26000047
Paul Williams Other Hammerhand 120795 26000011
Wendy Hatfield Other Hammerhand 120795 26000010
Erin Horton Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000091
Dee Jamison Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000092
Sam Belcher Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000090
David Hampton Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000089
Roxanne Sutherland-Valentine Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000088
Sarah Rausch Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000093
Steven Shields Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000094
Steve Butler Medic Safety/Medic 120966 25000098
Andy Buckley Medic Safety/Medic 120966 25000099
Diane Moynagh Medic Nurse 120966 25000097
Mike Hayden Medic Paramedic/Safety 120966 25000096
Janet Sharpe Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000095
Paul Everitt Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000087
Ross Collinge Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000086
Phil "The Hand" Shaw Office Runner Production Runner 120988 25000078
Jamie Lawrence Office Runner Production Runner 120988 25000079
Nigel Nally Office Runner Production Runner 120988 25000077
David Williams Office Runner Production Runner 120988 25000076
Jonathan Harding Office Runner Production Runner 120988 25000075
Carter Nixon Office Runner Runner(Wingnut Films) 120988 25000080
Mathew Cutfield Office Runner Production Runner(Miniatures Unit) 120988 25000081
Luaan Ruaine Office Runner Production Runner(Weta Digital Ltd.) 120988 25000085
Mike Minogue Office Runner Production Runner(Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120988 25000084
Max Kelly Office Runner Production Runner(Miniatures Unit) 120988 25000083
Gentiane Lupi Office Runner Production Runner(Miniatures Unit) 120988 25000082
Arthur "Art" Fell Driver n/a 273 25000100
Alistair Howden Driver n/a 273 25000101
Sonya Thompson Halsey Other Contract Administrator 120795 26000001
H Matthew Israel Other Contract Administrator 120795 26000002
Guy Norris Second Unit Director n/a 412 25000999
Lisa Thomas Production Assistant Visual Effects Production Assistant 275 25000116
Georgina White Coordinator Housing Coordinator(Weta Digital Ltd.) 528 25000115
Andrew Black Other Optometrist 120795 26000003
Matt Wratten Other Engineer 120795 26000004
Joel Douglas Other Hammerhand 120795 26000008
Selwyn Davies Other Hammerhand 120795 26000009
Timothy J Ward Other Hammerhand 120795 26000007
Semi Feite Other Hammerhand 120795 26000006
Huia Davies Other Hammerhand 120795 26000005
Jacqui Pryor Coordinator Housing Coordinator(Weta Digital Ltd.) 528 25000114
Marion Davey Coordinator n/a 528 25000113
Brent Ormsby Driver n/a 273 25000105
Steve Harvey Driver n/a 273 25000106
Betty Graham Driver n/a 273 25000104
Stuart Karena Driver n/a 273 25000103
Bruce Bartley Driver n/a 273 25000102
Spencer Faulkner Driver n/a 273 25000107
Jerram Murray Driver n/a 273 25000108
Barry Thomson Coordinator Security Coordinator 528 25000112
Jo Friesen Coordinator n/a 528 25000111
Emily Glatter Coordinator (New Line) 528 25000110
Alex Cross Coordinator n/a 528 25000109
Gareth McGhie Props Armour and Weapons 120817 24000075
Fiona McDonald Props Armour and Weapons 120817 24000074
Gianni Malpeli Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000405
Matthew Riordan Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000406
Wayne Howe Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000404
Alex Burt Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000403
Dennis Yoo Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000402
Jason Schleifer Animator Animation Lead(Weta Digital Ltd.) 483 23000407
Mike Wallis Animator MoCap/Animation Assistant(Weta Digital Ltd.) 483 23000408
Eric Saindon 3-D Artist 3D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120965 23000412
Guy Williams 3-D Artist 3D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120965 23000413
Daniel Lemmon 3-D Artist 3D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120965 23000411
Greg Butler 3-D Artist 3D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120965 23000410
Theresa Rygiel 3-D Artist 3D Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120965 23000409
Annabel Page Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000401
Robyn Luckham Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000400
Thai Nguyen Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000391
Scott Smith Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000392
Sophie Lodge Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000390
Richard Dexter Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000389
Cory Bedwell Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000388
Graham Binding Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000393
Grace Blanco Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000394
Samati Boonchitsitsak Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000398
Paul J Griffin Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000399
Jon Turburfield Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000397
Tonya Noerr Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000396
Patrick Lowery Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000395
Eric Fernandes 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000414
Nick McKenzie 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000415
Frank Durschinger 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000432
Michael Grobe 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000433
Kelly Bechtle-Woods 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000431
Daniel Klem 3-D Artist (Sandbox Pictures) 120965 23000430
Susie Kleis 3-D Artist 3D Department Coordinator(Weta Digital Ltd.) 120965 23000429
Bryan Bomsok Ku 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000434
Jennifer Nona 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000435
Mikael Hakansson 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000439
Joosten Kuypers 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000440
Mark Fattibene 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000438
Jill Berger 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000437
Blake Sweeney 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000436
Sean Schur 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000428
Ken McGaugh 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000427
Geoff Harvey 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000419
Mike Perry 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000420
Mark Tait 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000418
Matthias Menz 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000417
Chris George 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000416
Craig Wentworth 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000421
Todd Harvey 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000422
Brian Samuels 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000426
Samson Kao 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000425
R Christopher White 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000424
Jean-Colas Prunier 3-D Artist 3D Sequence Lead TD(Weta Digital Ltd.) 120965 23000423
Gwilym Morris Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000387
Bert Klein Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000386
Udo Smutny Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000350
Paul Freeman Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000351
Mike Root Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000349
Christian Zeh Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000348
Hannah Pierce Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000347
Martyn "Moose" Culpitt Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000352
Jonny Kofoed Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000353
Sam Cole Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000357
Puck Murphy Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000358
Tim Rudgard Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000356
Greg Spencer Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000355
Tony Cole Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000354
Guerdon Trueblood Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000346
Steven C. McGee Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000345
Tom Rolfe Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000336
Kory Juul Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000337
Michael F Miller Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000335
Christoph Salzmann Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000334
Grahame Ware Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000002
John Stillman Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000338
Torbjorn Olsson Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000339
Helen Paul Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000343
Tomoko Shin Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000344
Tamara Stone Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000342
Anthony Mabin Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000341
Campbell Rose Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000340
Jon Baxter Compositing Supervisor Compositor(Oktobor Films) 120928 23000359
Doug Tubach Compositing Supervisor Compositor(Sandbox Pictures) 120928 23000360
Richard Frances-Moore Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000377
Matt Logue Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000378
Paul Story Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000376
Heather Knight Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000375
Oliver Exmundo Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000374
Mary Victoria Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000379
Shane Acker Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000380
Jamie Beard Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000384
David Clayton Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000385
Michelle R Meeker Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000383
Michael Kiely Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000382
Paul Charisse Animator (Weta Digital Ltd.) 483 23000381
Mike Stevens Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000373
Keith Huggins Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000372
Joe Han Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000364
Chad Moffitt Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000365
Elisabeth Arko Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000363
Mike L. Murphy Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000362
Tom Proctor Compositing Supervisor Digital Compositor(Sandbox Pictures) 120928 23000361
Stephen A Buckley Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000366
Christopher Hatala Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000367
Adam Dotson Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000371
Atsushi Sato Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000370
Steven Hornby Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000369
Andrew Calder Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd.) 483 23000368
Jane O'Callaghan 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000441
Eric Tablada 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000442
Erica Anderson Props Armour and Weapons 120817 24000038
Matt Appleton Props Armour and Weapons 120817 24000039
Greg Allison Props Armour and Weapons 120817 24000037
Gudron Abbott Props Armour and Weapons 120817 24000036
John Harding Props Armour and Weapons 120817 24000035
Keith Barclay Props Armour and Weapons 120817 24000040
Saul Barnes Props Armour and Weapons 120817 24000041
Morgan Boehringer Props Armour and Weapons 120817 24000045
Steve Bond Props Armour and Weapons 120817 24000046
Clare Beaton Props Armour and Weapons 120817 24000044
Dave Barson Props Armour and Weapons 120817 24000043
Jeremy Barr Props Armour and Weapons 120817 24000042
Byron Darling Props Armour and Weapons 120817 24000034
Duncan Brown Props Armour and Weapons 120817 24000033
Joseph Wynyard Props n/a 120817 24000024
Peter Lyon Props Swordsmith(WETA Workshop Ltd.) 120817 24000025
Victoria McKenzie Props n/a 120817 24000023
Setu Lio Props n/a 120817 24000022
Simon Harper Props n/a 120817 24000021
Warren Green Props Armoursmith(WETA Workshop Ltd.) 120817 24000026
Stu Johnson Props Armoursmith(WETA Workshop Ltd.) 120817 24000027
Gary MacKay Props Armour and Weapons 120817 24000031
Michael Abbott Props Armour and Weapons 120817 24000032
John Harvey Props Armour and Weapons 120817 24000030
Chris Smith Props Chain Maille(WETA Workshop Ltd.) 120817 24000029
Carl Payne Props Chain Maille(WETA Workshop Ltd.) 120817 24000028
Matt Brebner Props Armour and Weapons 120817 24000047
Angela Brown Props Armour and Weapons 120817 24000048
Paul Hambleton Props Armour and Weapons 120817 24000065
Cathy Harris Props Armour and Weapons 120817 24000066
Simon Hall Props Armour and Weapons 120817 24000064
Chris Guise Props Armour and Weapons 120817 24000063
Nathan Grey Props Armour and Weapons 120817 24000062
Thomas Haywood Props Armour and Weapons 120817 24000067
Michael Hughes Props Armour and Weapons 120817 24000068
Sukhita Langford Props Armour and Weapons 120817 24000072
Pietro Marson Props Armour and Weapons 120817 24000073
Simon Lamason Props Armour and Weapons 120817 24000071
Jan Koszler Props Armour and Weapons 120817 24000070
Simon Jay Props Armour and Weapons 120817 24000069
Darin Gordine Props Armour and Weapons 120817 24000061
Rob Gillies Props Armour and Weapons 120817 24000060
Lesley Burkes-Harding Props Armour and Weapons 120817 24000052
John Caldwell Props Armour and Weapons 120817 24000053
Lyndon Burford Props Armour and Weapons 120817 24000051
Michelle Bryant Props Armour and Weapons 120817 24000050
Hamish Brown Props Armour and Weapons 120817 24000049
Jon Campbell Props Armour and Weapons 120817 24000054
Glyn Carter Props Armour and Weapons 120817 24000055
Sam Farquar Props Armour and Weapons 120817 24000059
Alex Dyer Props Armour and Weapons 120817 24000058
Jo Dunkley Props Armour and Weapons 120817 24000057
Tim Castelow Props Armour and Weapons 120817 24000056
Rod Trevoort Props Props Maker 120817 24000020
Lesley Earle Templeton Props Props Maker 120817 24000019
Lee F Sullivan 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000459
Nelson Sepulveda 2-D Artist 2D Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120987 23000460
Jean Matthews 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000458
Tom Kluyskens 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000457
David Gould 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000456
G G Heitmann Demers 2-D Artist 2D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120987 23000461
Alex Lemke 2-D Artist 2D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120987 23000462
Paul Conway 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000466
Frank Ruter 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000467
Alfred Murrle 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000465
Sonia Calvert 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000464
Mark Tait Lewis 2-D Artist 2D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd.) 120987 23000463
Dale Drummond 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000455
Wayne "Taz" Stables 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000454
Jake Lee 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000446
Roger Shortt 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000447
Sandip Kalsy 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000445
Shine Fitzner 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000444
Sam Bui 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000443
Zachary Tucker 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000448
Kathleen Davidson 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000449
Rob Stauffer 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000453
Michael Manza 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000452
Miae Lynn Kang 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000451
Mark Gee 3-D Animator 3D Lighting TD(Weta Digital Ltd.) 120933 23000450
Jason Greenblum 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000468
Charles Tait 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000469
Murray Hunter Props Props Maker 120817 24000010
Daniel Kelly Props Props Maker 120817 24000011
Nick Hoddinot Props Props Maker 120817 24000009
Simon Hames Props Props Maker 120817 24000008
Kristen Giorgi Props Props Maker 120817 24000007
Erwin Koedijk Props Props Maker 120817 24000012
Robert Reedy Props Props Maker 120817 24000013
Vic Singe Props Props Maker 120817 24000017
Chris Streeter Props Props Maker 120817 24000018
John Shearman Props Props Maker 120817 24000016
Wayne Roberts Props Props Maker 120817 24000015
Daniel Reeve Props Props Maker 120817 24000014
Kim Ferguson Props Props Maker 120817 24000006
Tony Drawbridge Props Props Maker 120817 24000005
Erik Winquist 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000473
Saki Mitchell 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000474
David Houghton-Williams 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000472
Matthew Welford 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000471
Ed Hawkins 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000470
Klaus Wuchta 2-D Artist 2D Sequence Lead(Weta Digital Ltd.) 120987 23000475
Steven McKendry 2-D Artist 2D Department Coordinator(Weta Digital Ltd.) 120987 23000476
Kevin Bradshaw Props Props Maker 120817 24000004
Ben Beemsterboer Props Props Maker 120817 24000003
Tim Abbot Props Props Maker 120817 24000002
Nick Weir Property Master n/a 120805 24000001
Donny Rausch Compositing Supervisor Compositor(Weta Digital Ltd.) 120928 23000332
Wayne McCormack Stunts Safety Rider 240 19000109
Michael Price Music Editor n/a 214 8000031
Steve Price Music Editor n/a 214 8000032
Simon Kiln Music Editor n/a 214 8000030
Becca Gatrell Music Editor n/a 214 8000029
Malcolm Fife Music Editor n/a 214 8000028
Jonathan Schultz Music Editor n/a 214 8000033
Nigel Scott Music Editor n/a 214 8000034
Chris Cozens Music Engineer Additional Music Team 120837 8000038
Neil Draper Music Engineer Additional Music Team 120837 8000039
Mike Cox Music Engineer Additional Music Team 120837 8000037
John McKay Music Engineer Temp Mixer 120837 8000036
Mike Jones Music Engineer Temp Mixer 120837 8000035
Marie Ebbing Music Editor n/a 214 8000027
Andrew Dudman Music Editor n/a 214 8000026
Ann Barnard Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000017
Vic Fraser Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000018
Charles Portney Music Coordinator Music Production Coordinator 206 8000016
Karen Elliott Music Coordinator Music Production Coordinator 206 8000015
Isobel Griffiths Music Contractor n/a 121013 8000014
Ian Hayter Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000019
Mike Hornett Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000020
Jill Streater Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000024
John Whitfield Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000025
Edmund Sanders Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000023
Roy Moore Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000022
Richard Ihnatowicz Music Coordinator Music Preparation(UK) 206 8000021
Nick Gray Music Engineer Additional Music Team 120837 8000040
Nadia Jeddaoui Music Engineer Additional Music Team 120837 8000041
London Voices Performer n/a 120819 8000058
Peter Cobbin Score Mixing Score Mixer(Abbey Road Studios) 120927 8000059
The London Philharmonic Orchestra Performer n/a 120819 8000057
The London Oratory School Schola Performer n/a 120819 8000056
Howard Shore Original Music n/a 120838 8000055
John Kurlander Score Recording n/a 120840 8000060
Billy Boyd Soloist Featured Soloist 121021 8000061
Viggo Mortensen Soloist Featured Soloist 121021 8000065
Annie Lennox Song Performer ("Into The West") 120788 8000066
James Galway Soloist Featured Soloist 121021 8000064
Renee Fleming Soloist Featured Soloist 121021 8000063
Ben Del Maestro Soloist Featured Soloist 121021 8000062
Mark S Willsher Music Producer n/a 323 8000054
Toby Wood Music Engineer Additional Music Team 120837 8000053
Helen Jane Long Music Engineer Additional Music Team 120837 8000045
Sam Okell Music Engineer Additional Music Team 120837 8000046
Alex Letts Music Engineer Additional Music Team 120837 8000044
Richard Lancaster Music Engineer Additional Music Team 120837 8000043
Erik Jordan Music Engineer Additional Music Team 120837 8000042
Stephen Pelluet Music Engineer Additional Music Team 120837 8000047
Piers Ritchie Music Engineer Additional Music Team 120837 8000048
Ben Wilson Music Engineer Additional Music Team 120837 8000052
Hugo Ward Music Engineer Additional Music Team 120837 8000051
Ian Titman Music Engineer Additional Music Team 120837 8000050
Mirek Stiles Music Engineer Additional Music Team 120837 8000049
Ruth Cornes Music Contractor n/a 121013 8000013
Terry Edwards Music Conductor Choir Master 120818 8000012
Vicky Kwan Camera Utility Camera TD 121074 6000086
Wolfgang Neidermeier Camera Utility Camera TD 121074 6000087
Lars Kramer Camera Utility Camera TD 121074 6000085
Sergei Koudriavstev Camera Utility Camera TD 121074 6000084
Allan Torp Jensen Camera Utility Camera TD 121074 6000083
Alexander Nowotny Camera Utility Camera TD 121074 6000088
Rolf Schneider Camera Utility Camera TD 121074 6000089
Doug Monte Camera Utility Wescam Technician 121074 6000093
James McCallum Camera Utility Camera TD 121074 6000094
David Arm Camera Utility Wescam Technician 121074 6000092
Gerald Ganger Camera Utility Spacecam Technician 121074 6000091
Albrecht Steinmetz Camera Utility Camera TD 121074 6000090
Mark Evans Camera Utility Camera TD 121074 6000082
Emily Cobb Camera Utility Camera TD 121074 6000081
Damian McDonnell Colorist Colorist Assist(Optix Digital Picture) 120920 6000072
Paul Booth Colorist Colorist Assist(Optix Digital Picture) 120920 6000073
Doug Delaney Colorist Digital Colorist(Optix Digital Picture) 120920 6000071
Billy Wychgel Colorist Digital Colorist(Optix Digital Picture) 120920 6000070
Florian "Utsi" Martin Colorist (Optix Digital Picture) 120920 6000069
Mel Kangleon Color Timer (Weta Digital Ltd.) 120921 6000074
Lynne Reed Color Timer n/a 120921 6000075
Stephan Remstedt Camera Utility Senior Camera TD(Weta Digital Ltd.) 121074 6000079
Michael Bain Camera Utility Camera TD 121074 6000080
Matt Mueller Camera Utility Senior Camera TD(Weta Digital Ltd.) 121074 6000078
Nic Marrison Camera Utility Senior Camera TD(Weta Digital Ltd.) 121074 6000077
Lee Bramwell Camera Utility Senior Camera TD(Weta Digital Ltd.) 121074 6000076
Jamie Selkirk Editor n/a 172 7000001
Annie Collins Editor n/a 172 7000002
Jim Bruening Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000003
John Wriggle Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000004
Jeff Grace Music Music Crew(Eventone) 120781 8000002
Howard Shore Composer n/a 120836 8000001
Peter Skaratt Assistant Editor n/a 203 7000019
Jason Poss Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000005
Tim Starnes Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000006
Howard Shore Music Conductor n/a 120818 8000010
Michael McCarthy Music Conductor Choir Master 120818 8000011
Kevin Mahonchak Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000009
Greg LaPorta Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000008
Lowell Pickett Music (Eventone Editorial/Tuxedo) 120781 8000007
C Ian Jones Assistant Editor n/a 203 7000018
Hayley French Assistant Editor n/a 203 7000017
Jennifer Horvath Avid Editor Avid Operator 120898 7000006
Peter Skarratt Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000009
Jenny Hicks Editing Film Conformer 120901 7000005
Heather Small Editing Film Conformer 120901 7000004
Alan Woodruff Editing Film Conformer 120901 7000003
Dave Birrell Assistant Editor n/a 203 7000011
Megan Doneman Assistant Editor n/a 203 7000012
Jonno Woodford-Robinson Assistant Editor n/a 203 7000016
Brett Skinner Assistant Editor n/a 203 7000015
Steve Pang Assistant Editor n/a 203 7000014
Mark Hawthorne Assistant Editor n/a 203 7000013
Grant Major Production Designer n/a 164 9000001
Alan Lee Set Decorator n/a 165 9000002
Dan King Greensman n/a 201 9000075
Andrew Kolfe Greensman n/a 201 9000076
Andrew Fraser Greensman n/a 201 9000074
Brian Massey Greensman Greensmaster 201 9000073
Kate Thurston Illustrator Draughtsperson 600 9000072
Graeme Massey Greensman n/a 201 9000077
Basil McGahan Greensman n/a 201 9000078
Quinn Roberts Greensman n/a 201 9000082
Kevin Silvester Greensman n/a 201 9000083
Scott Richardson Greensman n/a 201 9000081
Andrew Richardson Greensman n/a 201 9000080
Josh Patterson Greensman n/a 201 9000079
Philip Thomas Illustrator Draughtsperson 600 9000071
Helen Strevens Illustrator Draughtsperson 600 9000070
Stephen Crene Painter n/a 200 9000061
Manu Pullyn Painter n/a 200 9000062
Troy Hannett Painter n/a 200 9000060
Henry Davies Painter n/a 200 9000059
Jason Holland Painter n/a 200 9000058
Saunoaga Lafai Painter n/a 200 9000063
Andrew Moyes Model Maker n/a 121081 9000064
Russell Murray Illustrator Draughtsperson 600 9000068
Tim Priest Illustrator Draughtsperson 600 9000069
Gareth J Jensen Illustrator Draughtsperson 600 9000067
Clarke Gregory Illustrator Draughtsperson 600 9000066
Matthew Mellor Model Maker n/a 121081 9000065
Nigel Thomas Greensman n/a 201 9000084
Lisa Twort Greensman n/a 201 9000085
Penny Towns Art Department n/a 120843 9000102
James Wallace Art Department n/a 120843 9000103
Danielle Osborne Art Department n/a 120843 9000101
Chris Hennah Art Department n/a 120843 9000100
Roxane Gajadhar Art Department Coordinator n/a 195 9000099
Sarah Weinberg Art Department n/a 120843 9000104
Judy Alley Art Department Archivist 120843 9000105
Raynia Pikari Art Department Rock & Foam 120843 9000109
Nick Williams Art Department Rock & Foam 120843 9000110
Mark O'Shea Art Department Rock & Foam 120843 9000108
Christopher Lawton Art Department Rock & Foam 120843 9000107
Michael Bonnar Art Department Rock & Foam 120843 9000106
Ross McGarva Assistant Art Director n/a 315 9000098
Jules Cook Assistant Art Director n/a 315 9000097
Brent Tasker Greensman Greens 201 9000089
Gillian West-Walker Dresser n/a 120967 9000090
Sam McDougall Greensman Greens 201 9000088
Simon Lowe Greensman Greens 201 9000087
Paula Carswell Greensman Greens 201 9000086
Ben Whale Dresser n/a 120967 9000091
Alan Lee Concept Artist Conceptual Designer 120911 9000092
Jacqui Allen Assistant Art Director n/a 315 9000096
Stephen Lynch Concept Artist n/a 120911 9000095
Gus Hunter Concept Artist n/a 120911 9000094
John Howe Concept Artist Conceptual Designer 120911 9000093
Warren "Bino" Smith Painter n/a 200 9000057
Mike Travers Painter n/a 200 9000056
Daniel Falconer Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000020
Sacha Lees Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000021
Shaun Bolton Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000019
Jamie Beswarich Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000018
Mike Asquith Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000017
Warren Mahy Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000022
Ben Wooten Sculptor Designer/Sculptor(WETA Workshop Ltd.) 120910 9000023
Shane Kenneally Sculptor n/a 120910 9000027
Heather Kilgour Sculptor n/a 120910 9000028
Paul Issacson Sculptor n/a 120910 9000026
David Guerin Sculptor n/a 120910 9000025
Stuart Bowman Sculptor n/a 120910 9000024
Sam Genet Sculptor Supervising Sculptor 120910 9000016
Amber Richards Set Dresser n/a 197 9000015
Phillip Ivey Art Director n/a 183 9000006
Simon Bright Art Director n/a 183 9000007
Joe Bleakley Art Director n/a 183 9000005
Dan Hennah Art Director Supervising Art Director 183 9000004
Dan Hennah Set Decorator n/a 165 9000003
Kayne Horsham Art Director (WETA Workshop Ltd.) 183 9000008
Jeremy Bennett Art Director Visual Effects Art Director 183 9000009
David Kolff Set Dresser n/a 197 9000013
Chris Meder Set Dresser n/a 197 9000014
Tanea Chapman Set Dresser n/a 197 9000012
Kerry Dunn Set Dresser Supervising Set Finisher 197 9000011
Paul Lasaine Art Director Visual Effects Art Director 183 9000010
Virginia Lee Sculptor n/a 120910 9000029
Anthony Marrow Sculptor n/a 120910 9000030
Michael Lemmon Scenic Artist Shader Writer(Weta Digital Ltd.) 745 9000047
Giles Smith Painter n/a 200 9000048
Steve Upstill Scenic Artist Shader Writer(Weta Digital Ltd.) 745 9000046
Paul McInnes Scenic Artist Shader Writer(Weta Digital Ltd.) 745 9000045
Daniel Aird Sculptor n/a 120910 9000044
Brian Campbell Painter n/a 200 9000049
Brett Larsen Painter n/a 200 9000050
Richard Lomas Painter n/a 200 9000054
Paul Halton Painter n/a 200 9000055
Wade Hannett Painter n/a 200 9000053
Chris Ramsay Painter n/a 200 9000052
Ruben Allen Painter n/a 200 9000051
James Alexander Sculptor n/a 120910 9000043
Andrew Baguley Sculptor n/a 120910 9000042
Edward Ratapu Sculptor n/a 120910 9000034
Jonathan Rodgers Sculptor n/a 120910 9000035
Blaise Orsman Sculptor n/a 120910 9000033
Kirk Nicholls Sculptor n/a 120910 9000032
Andrew McLay Sculptor n/a 120910 9000031
Dave Roy Sculptor n/a 120910 9000036
Bill Ryalls Sculptor n/a 120910 9000037
Stephen Belsten Sculptor n/a 120910 9000041
Brigitte Wuest Sculptor n/a 120910 9000040
Hamish Wain Sculptor n/a 120910 9000039
Ra Vincent Sculptor n/a 120910 9000038
Peter Doyle Colorist Digital Colorist 120920 6000068
Andy Wickens Film Lab Lab Liaison 120850 6000067
Nikolas Korda Unit Production Manager n/a 182 5000002
Zane Weiner Unit Production Manager n/a 182 5000003
Bridget Bourke Unit Production Manager n/a 182 5000001
J.R.R. Tolkien Source Material (from novel:"The Lord of the Rings: The Return of the King") 120786 4000005
Philippa Boyens Screenplay n/a 120778 4000004
Peta Sinclair Unit Manager n/a 120832 5000004
Mike Turner Unit Manager n/a 120832 5000005
Carol Kim Production Manager (Original Rank: 2nd Unit) 305 5000009
Brigette Yorke Production Manager (Original Rank: 2nd Unit) 305 5000010
Patrick Mooney Line Producer (Sandbox Pictures) 161 5000008
Kevin Magill Unit Manager n/a 120832 5000007
Rua Howe Unit Manager n/a 120832 5000006
Fran Walsh Screenplay n/a 120778 4000003
Peter Jackson Screenplay n/a 120778 4000002
Barrie M. Osborne Producer n/a 3 3000002
Fran Walsh Producer n/a 3 3000003
Peter Jackson Producer n/a 3 3000001
Peter Jackson Director n/a 2 2000001
Joel Tobeck Actor Orc Lieutenant #1 1 1000057
Mark Ordesky Executive Producer n/a 174 3000004
Robert Shaye Executive Producer n/a 174 3000005
Rick Porras Co-Producer n/a 170 3000009
Jamie Selkirk Co-Producer n/a 170 3000010
Harvey Weinstein Executive Producer n/a 174 3000008
Bob Weinstein Executive Producer n/a 174 3000007
Michael Lynne Executive Producer n/a 174 3000006
Matthew Dravitzki Production Manager Facility Manager 305 5000011
Jon Davidson Production Manager Controller(New Line) 305 5000012
Liz Tan Assistant Director 1st Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000029
Richard Barker Assistant Director 1st Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000030
David Norris Assistant Director 1st Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000028
Simon Warnock Assistant Director 1st Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000027
Marc Ashton Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000026
Louise Harness Assistant Director Key 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000031
Emma Cross Assistant Director Key 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000032
Richard Matthews Assistant Director Additional 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000036
Edith Thompson Assistant Director Additional 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000037
Stephanie Weststrate Assistant Director Additional 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000035
Skot Thomas Assistant Director n/a 163 5000034
Joanne Pearce Assistant Director n/a 163 5000033
Guy Campbell Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000025
Carolynne Cunningham Assistant Director n/a 163 5000024
Annette Wullems Production Manager Senior Production Manager(WETA Workshop Ltd.) 305 5000016
Jamie Wilson Production Manager On-Set Production Manager(WETA Workshop Ltd.) 305 5000017
Nicola Birchfield Production Manager (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 305 5000015
Belindalee Hope Production Manager (Miniatures Unit) 305 5000014
Libby Hazell Production Manager Visual Effects Production Manager 305 5000013
Hannah Bianchini Production Manager (WETA Workshop Ltd.) 305 5000018
Savannah Green Production Manager (WETA Workshop Ltd.) 305 5000019
Albert Mason Production Manager Production Manager R&D/Pre(Weta Digital Ltd.) 305 5000023
Robin Saxen Production Manager (WETA Digital Ltd.) 305 5000022
Gayle Munro Production Manager (WETA Workshop Ltd.) 305 5000021
Sue Hardy Production Manager (WETA Workshop Ltd.) 305 5000020
Stephen Ure Actor Gorbag 1 1000056
Peter Tait Actor Shagrat 1 1000055
Sean Bean Actor Boromir 1 1000019
Brad Dourif Actor Grima Wormtongue 1 1000020
Ian Holm Actor Bilbo Baggins 1 1000018
Andy Serkis Actor Gollum/Smeagol 1 1000017
John Noble Actor Denethor 1 1000016
Bruce Spence Actor Mouth of Sauron 1 1000021
Nathaniel Lees Actor Ugluk 1 1000022
Lawrence Makoare Actor Witchking of Angmar 1 1000026
Paul Norell Actor King of the Dead 1 1000027
Craig Parker Actor Haldir 1 1000025
Brian Sergent Actor Ted Sandyman 1 1000024
Marton Csokas Actor Celeborn 1 1000023
Karl Urban Actor Eomer Eadig 1 1000015
David Wenham Actor Faramir 1 1000014
Sean Astin Actor Samwise Gamgee (aka Sam) 1 1000005
Cate Blanchett Actor Galadriel 1 1000006
Viggo Mortensen Actor Aragorn 1 1000004
Liv Tyler Actor Arwen 1 1000003
Ian McKellen Actor Gandalf 1 1000002
John Rhys-Davies Actor Gimli 1 1000007
Bernard Hill Actor King Theoden of Rohan 1 1000008
Hugo Weaving Actor Elrond 1 1000012
Miranda Otto Actor Eowyn of Rohan 1 1000013
Orlando Bloom Actor Legolas 1 1000011
Dominic Monaghan Actor Merry 1 1000010
Billy Boyd Actor Pippin 1 1000009
Noel Appleby Actor Everard Proudfoot 1 1000028
Alexandra Astin Actor Eleanor Gamgee 1 1000029
Katie Jackson Actor Featured Child 1 1000046
Bret McKenzie Actor Elf Escort 1 1000047
Billy Jackson Actor Featured Child 1 1000045
Ian Hughes Actor Irolas 1 1000044
Alan Howard Actor Voice of the Ring 1 1000043
Sarah McLeod Actor Rosie Cotton 1 1000048
Maisie McLeod-Riera Actor Baby Gamgee 1 1000049
Thomas Robins Actor Deagol 1 1000053
Harry Sinclair Actor Isildur 1 1000054
Shane Rangi Actor Harad Leader #2 1 1000052
Todd Rippon Actor Harad Leader #1 1 1000051
Bruce Phillips Actor Grimbold 1 1000050
Bruce Hopkins Actor Gamling 1 1000042
Jason Fitch Actor Uruk #2 1 1000041
Sala Baker Actor Featured Orc 1 1000033
Jed Brophy Actor Featured Orc 1 1000034
John Bach Actor Mandril 1 1000032
David Aston Actor Gondorian Soldier #3 1 1000031
Richard Edge Actor Gondorian Soldier #1 1 1000030
Ross Duncan Actor Featured Orc 1 1000035
Lee Hartley Actor Featured Orc 1 1000036
Alistair Browning Actor Damrod 1 1000040
Sadwyn Brophy Actor Eldarion 1 1000039
Pete Smith Actor Featured Orc 1 1000038
Robert Pollock Actor Featured Orc 1 1000037
Christine Husson Assistant Director Additional 2nd Assistant Director(Original Rank: 2nd Unit) 163 5000038
Eric Houghton Assistant Director n/a 163 5000039
Simon Ward Video Video Assistant 120800 6000031
Dave Turnbull Projectionist n/a 121104 6000032
Anthony Stehr Video Video Assistant 120800 6000030
Richard Shaw Video Video Assistant 120800 6000029
Michaela Maguire Video Video Assistant 120800 6000028
Tam Webster Projectionist (Miniatures Unit) 121104 6000033
Craig Potton Photography Landscape Stills Photographer 120835 6000034
Simon Byers Loader Clapper Loader(Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120956 6000038
Callan Green Loader Clapper Loader 120956 6000039
Pierre Vinet Photography Stills Photographer 120835 6000037
Guy Robinson Photography Sky Photographer(Weta Digital Ltd.) 120835 6000036
Van Redin Photography Additional Stills 120835 6000035
Jonny Bundellu Video Video Assistant 120800 6000027
Anthony Sumich Video Video Assist Operator 120800 6000026
Cameron McLean Camera Operator n/a 239 6000017
Gerry Vasbenter Camera Operator n/a 239 6000018
Peter McCaffery Camera Operator n/a 239 6000016
Rob Marsh Camera Operator n/a 239 6000015
Rewa Harre Camera Operator n/a 239 6000014
Richard Elworthy Camera Operator Video Split Operator(Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 239 6000019
Warren O'Keefe Camera Technical Manager 120798 6000020
Simon Currie Video Video Assist Operator 120800 6000024
Craig Madoc Video Video Assist Operator 120800 6000025
Nigel Burton Video Video Assist Operator 120800 6000023
Lucy Bowey Video Video Assist Operator 120800 6000022
Jennie Winter Videotape Operator Video Split Operator(Miniatures Unit) 120833 6000021
Blair Ihaka Loader Clapper Loader 120956 6000040
Stephanie Kuttner Loader Clapper Loader 120956 6000041
Dean McCarroll Focus Puller n/a 332 6000058
Ian McCarroll Focus Puller n/a 332 6000059
Sean Kelly Focus Puller n/a 332 6000057
Jac Fitzgerald Focus Puller n/a 332 6000056
Colin Deane Focus Puller n/a 332 6000055
Ullric Raymond Focus Puller n/a 332 6000060
Paul Samuels Focus Puller n/a 332 6000061
Justin Topzand Focus Puller (Miniatures Unit) 332 6000065
Roman Gadner Film Lab Digital Imaging Engineer(Weta Digital Ltd.) 120850 6000066
Harry Slowey Focus Puller (Miniatures Unit) 332 6000064
Malcolm York Focus Puller n/a 332 6000063
Andrew Stroud Focus Puller n/a 332 6000062
Adam Clark Focus Puller n/a 332 6000054
George Binnersley Focus Puller n/a 332 6000053
Phil Smith Loader Clapper Loader 120956 6000045
Angus Ward Loader Clapper Loader 120956 6000046
Kylie Plunkett Loader Clapper Loader 120956 6000044
Louise Moore Loader Clapper Loader 120956 6000043
Andrew McGeorge Loader Clapper Loader 120956 6000042
Jason White Loader Clapper Loader 120956 6000047
Matthew Parsons Loader Clapper Loader(Miniatures Unit) 120956 6000048
Mike Knudsen Focus Puller (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 332 6000052
Stephen Allanson Focus Puller (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 332 6000051
Shanon Moratti Grader Telecine 121138 6000050
Jon Newell Grader Telecine 121138 6000049
John Day Camera Operator n/a 239 6000013
Brian Van't Hul Cinematographer VFX Cinematographer(Weta Digital Ltd.) 402 6000012
Veronique Lawrence Script Supervisor n/a 191 5000056
Merrin Ruck Script Supervisor (Miniatures Unit) 191 5000057
Dianne Moffatt Script Supervisor n/a 191 5000055
Oksana Sokol Script Supervisor n/a 191 5000054
Victoria Sullivan Script Supervisor n/a 191 5000053
Kandy Corvette Script Supervisor (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 191 5000058
Jack Deutchman Post-Production (New Line) 120945 5000059
Elaine Burt Production Coordinator n/a 162 5000063
Kristie Breslin Husson Production Coordinator n/a 162 5000064
Niccola Sanderson Production Coordinator n/a 162 5000062
Brent Kaviar Post-Production (New Line) 120945 5000061
Bob Doyle Post-Production (New Line) 120945 5000060
Richard Sharkey Unit Location Manager n/a 121126 5000052
Peter Tonks Location Manager n/a 193 5000051
Gene Keelan Assistant Director n/a 163 5000043
Marty Walsh Assistant Director (Miniatures Unit) 163 5000044
Darren Mackie Assistant Director n/a 163 5000042
Zo Hartley Assistant Director n/a 163 5000041
Sarah Rose Assistant Director n/a 163 5000040
Rod Smith Assistant Director (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 163 5000045
Jonas Thaler Post-Production Supervisor n/a 120796 5000046
Harry Whitehurst Location Manager n/a 193 5000050
Jared Connon Location Manager n/a 193 5000049
Robin Murphy Location Manager n/a 193 5000048
Rosemary Dority Post-Production Supervisor n/a 120796 5000047
Jessica Hogan Production Coordinator Unit Coordinator 162 5000065
Aaron Cowan Production Coordinator Visual Effects Production Cordinator 162 5000066
Allen Guilford Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000003
Richard Bluck Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000004
Phil Pastuhov Director of Photography n/a 120780 6000002
Andrew Lesnie Director of Photography n/a 120780 6000001
Liz Hewson Assistant Production Coordinator n/a 192 5000080
John Cavill Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000005
Nigel Bluck Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000006
Chuck Schuman Director of Photography (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120780 6000010
David Hardberger Director of Photography (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120780 6000011
Alex Funke Director of Photography Visual Effects Director of Photography(Miniatures Unit) 120780 6000009
Alun Bollinger Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000008
Simon Raby Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000007
Brent Robb Assistant Production Coordinator n/a 192 5000079
Jeanne Stuart Assistant Production Coordinator n/a 192 5000078
David Comer Location Scout n/a 311 5000070
Alicia Williams Location Coordinator n/a 120877 5000071
Bridgitte Nance Production Coordinator (Rythym & Hues) 162 5000069
Natasha Turner Production Coordinator (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 162 5000068
Daniel Story Production Coordinator Visual Effects Production Coordinator 162 5000067
Jill Soper Location Coordinator Advance Location Coordinator 120877 5000072
Jenny Morgan Location Coordinator Advance Location Coordinator 120877 5000073
Emily Lascelles Assistant Production Coordinator n/a 192 5000077
Helen McNamara Continuity Technical Continuity 890 5000076
Suzanne Labrie Facilities Supervisor Head of Facilities(Weta Digital Ltd.) 120948 5000075
Nathan Sim Location Assistant n/a 120947 5000074
James Tuapai Art Department Rock & Foam 120843 9000111
Victoria Burrows Casting (USA) 179 10000001
Rob Kerr Chief Lighting Technician (Miniatures Unit) 357 15000082
Reagan Jones Chief Lighting Technician Second Chief Lighting Technician(Miniatures Unit) 357 15000083
Warrick Pearce Chief Lighting Technician (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 357 15000081
Gerald Morse Chief Lighting Technician (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 357 15000080
Joe Stick Chief Lighting Technician n/a 357 15000079
Warrick Peace Chief Lighting Technician (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 357 15000084
Josh O'Neil Chief Lighting Technician Model Tech(Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 357 15000085
Geoff Tait Best Boy Grip n/a 265 15000089
Steve Bayliss Production Accountant (Weta Digital Ltd) 282 16000001
Damien Kwockson Best Boy Grip n/a 265 15000088
Huw Griffiths Best Boy Grip n/a 265 15000087
Ray Massa Chief Lighting Technician Model Technician(Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 357 15000086
Simon Ranginui Chief Lighting Technician n/a 357 15000078
Henare Mato Chief Lighting Technician n/a 357 15000077
Richard "Blair" Muschamp Crane Grip Lunar Crane Operator 121043 15000068
Brian Bansgrove Chief Lighting Technician Supervising Chief Lighting Technician 357 15000069
Keith Watkins Dolly Grip n/a 264 15000067
Andy Reid Dolly Grip n/a 264 15000066
Miles Murphy Dolly Grip n/a 264 15000065
David Brown Chief Lighting Technician Supervising Chief Lighting Technician 357 15000070
Colin Chase Chief Lighting Technician n/a 357 15000071
Andrew Ayrton Chief Lighting Technician n/a 357 15000075
Anthony Farrell Chief Lighting Technician n/a 357 15000076
Stewart Sorby Chief Lighting Technician n/a 357 15000074
Greg Nalder Chief Lighting Technician n/a 357 15000073
Simon Lythgoe Chief Lighting Technician n/a 357 15000072
Linda Klein-Nixon Accountant (Wingnut Films) 120802 16000002
Averil Mawhinney Accountant n/a 120802 16000003
Marc Tyron Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000020
Dominique Fromont Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000021
Philippa Race Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000019
Fa Suluvave Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000018
Anne-Marie Davenport Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000017
Heather Kinaston-Smith Assistant Accountant Accounts Assistant(WETA Digital Ltd.) 120950 16000022
Lori Silfen Business Affairs n/a 120792 18000001
Simpson Grierson Legal Counsel n/a 120913 18000005
Scott Kanyuck Legal Services Production Attorney 120857 18000006
Deborah Fox Legal Counsel n/a 120913 18000004
Suzanne Rosencrans Business Affairs Business & Legal Affairs Executive 120792 18000003
John F X Walsh Business Affairs n/a 120792 18000002
Dianne Sugden Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000016
Brian Mahony Production Insurance (Mahony & Company Ltd.) 120949 16000015
Linus Murphy Accountant Payroll 120802 16000007
Sebastian Marr Accountant Payroll 120802 16000008
Denise Steele Accountant Payroll 120802 16000006
Emma Bendell Accountant n/a 120802 16000005
Rick Baer Accountant n/a 120802 16000004
Andrew Cochrane Accountant Payroll 120802 16000009
Andrew Smith Accountant Workshop Accountant(WETA Workshop Ltd.) 120802 16000010
Juliana Selfridge Production Insurance Turner Risk Management 120949 16000014
Jennifer Mount Production Insurance Turner Risk Management 120949 16000013
Laurie Cartwright Production Insurance Turner Risk Management 120949 16000012
Elena Azoula Finance Manager Financial Controller 120941 16000011
Dean Maxted Dolly Grip n/a 264 15000064
Bruce Tanner Engineer Mechanist/Engineer(WETA Workshop Ltd.) 120938 15000063
Mike Arthur Lighting Technician (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120907 15000027
Brian Laird Lighting Technician (Lava and Paths of the Dead Miniatures Unit) 120907 15000028
Nigel Percy Lighting Technician Lighting Console Operator 120907 15000026
Reuben Morrison Lighting Technician