Brideshead Revisited (2008)

Brideshead Revisited
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 14mins.
Genres Drama, Adaptation, Period
Keywords novel
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Anna Green-Armytage Assistant (to Robert Bernstein) 120820 25000005
Adrian Johnston Music n/a 120781 8000002
Terry Davies Music Music Orchestrator 120781 8000004
Angelo Russo Electrician (Venice Unit) 450 15000032
Michele Turchetto Electrician (Venice Unit) 450 15000033
James Osborn-Brown Electrician Trainee Electrician 450 15000031
Emily Plant Electrician n/a 450 15000030
Mark Packman Electrician n/a 450 15000029
Mauro Ziroldi Electrician (Venice Unit) 450 15000034
Federico Conte Electrician (Venice Unit) 450 15000035
Matteo Caocci Electrician Electricians Assistant(Venice Unit) 450 15000038
Werner Bacciu Key Grip (Venice Unit) 263 15000016
Paolo Marchiori Electrician Electricians Assistant(Venice Unit) 450 15000037
Giovanni De Gaetano Electrician Electricians Assistant(Venice Unit) 450 15000036
Conor J Finlay Electrician n/a 450 15000028
Tony Goulding Electrician n/a 450 15000027
Lee Walters Gaffer n/a 268 15000022
Tamaoui Hicham Grip (Marrakesh Unit) 365 15000021
Mustapha El Idrissi Grip (Marrakesh Unit) 365 15000020
Tommaso Baratto Grip (Venice Unit) 365 15000019
Elvis Pasqual Gaffer (Venice Unit) 268 15000023
Paul Harris Electrician n/a 450 15000024
Alami Sahoul Mohamed Electrician (Marrakesh Unit) 450 15000039
Mark Thomas Electrician n/a 450 15000026
Chris Rusby Grip n/a 365 15000017
Peter Harris Electrician n/a 450 15000025
Antonio Viola Grip (Venice Unit) 365 15000018
Paul Sharp Best Boy n/a 120885 15000041
Geraldine Atlee Business Affairs Legal & Business Affairs(BBC Films) 120792 18000001
Stefano Pagin Choreographer (Venice Unit) 120803 17000003
Diana Syrat Choreographer n/a 120803 17000002
Jane Gibson Choreographer n/a 120803 17000001
Nicola Stean Business Affairs Business Affairs Assistant(Ecosse Films) 120792 18000002
Jan Spielhoff Business Affairs Director of Business Affairs(HanWay Films) 120792 18000003
Medwyn Jones Legal Services Production Lawyer(Harbottle and Lewis) 120857 18000008
Richards Butler Legal Services Legal Advisor(to Bank of Ireland) 120857 18000006
Linda Duncan Legal Services (2 Entertain) 120857 18000005
Richard Mansell Business Affairs Business & Legal Affairs(HanWay Films) 120792 18000004
Hamid Belmajdoub Assistant Accountant (Marrakesh Unit) 120950 16000010
Brigitte Ward-Holmes Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Carla Zacchia Legall Production Accountant (Venice Unit) 282 16000002
Maxine Davis Production Accountant n/a 282 16000001
Ismail Mouloua Best Boy (Marrakesh Unit) 120885 15000043
Hanoi De La Paz Best Boy (Venice Unit) 120885 15000042
Abdou Ait Abdellah Production Accountant (Marrakesh Unit) 282 16000003
Romano Cannavacciolo Accountant Payroll(Venice Unit) 120802 16000004
David Blank Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Jeanine East Finance Manager Financial Controller(Ecosse Films) 120941 16000007
David Roberts Finance Manager Financial Services(2 Entertain) 120941 16000006
Steve Joberns Auditor (Shipley) 120886 16000005
Brahim Bouaa Electrician (Marrakesh Unit) 450 15000040
Nick Ray Key Grip n/a 263 15000015
Youssef Mimouni Wardrobe Dresser Dresser(Marrakesh Unit) 121054 13000033
Aberahim Benkhayi Wardrobe Dresser Dresser(Marrakesh Unit) 121054 13000034
Faical Tamiri Wardrobe Dresser Dresser(Marrakesh Unit) 121054 13000032
Karina Andrea Bomrad Saez Seamstress Supervisor Seamstress(Venice Unit) 121057 13000031
Roseann Samuel Makeup Designer Hair & Makeup Designer 447 13000030
Latifa Joumane Wardrobe Dresser Dresser(Marrakesh Unit) 121054 13000035
Gillian Dodders ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000001
Hugo Adams Foley Editor n/a 221 14000005
Noureddine Zaoui Boom Operator (Marrakesh Unit) 215 14000004
Dan Dewsnap Boom Operator Boom 215 14000003
Danny Freemantle Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Yousseff Agouray Makeup Assistant (Marrakesh Unit) 121007 13000029
Aicha Ameziane Makeup Assistant (Marrakesh Unit) 121007 13000028
Lesley Noble Makeup Artist Hair & Make-Up Artist 120801 13000020
Su Westwood Makeup Artist Hair & Make-Up Artist 120801 13000021
Kristie Southcott Makeup Hair & Make-Up Trainee 353 13000019
Carla Carisi Hair Stylist (Venice Unit) 120799 13000018
Carla Ruffert Hair Stylist (Venice Unit) 120799 13000017
Sharon O'Brien Makeup Artist Hair & Make-Up Artist 120801 13000022
Stephen Williams Makeup Artist Hair & Make-Up Artist 120801 13000023
Piero Marsiglio Makeup Artist (Venice Unit) 120801 13000027
Samantha Peluso Makeup Artist (Venice Unit) 120801 13000026
Joan Giacomin Makeup Artist (Venice Unit) 120801 13000025
Nuala Conway Makeup Artist (Venice Unit) 120801 13000024
Michael Prestwood Smith Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Simon H Jones Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
John Cooling Rigging Electrician Advance Rigger 120958 15000007
Laurence Carter Rigging Electrician Advance Rigger 120958 15000008
Paolo Sartori Rigging Gaffer (Venice Unit) 120937 15000006
Roy Branch Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
Alberto Deppieri Rigging Grip Rigger Grip(Venice Unit) 120944 15000004
Roy Carter Rigging Electrician Advance Rigger 120958 15000009
Andrea Conchetto Rigging Electrician Rigging Crew Electrician(Venice Unit) 120958 15000010
Bruno Andreazzi Rigging Electrician Rigging Crew Electrician(Venice Unit) 120958 15000014
Alessandro Bidinelli Rigging Electrician Rigging Crew Electrician(Venice Unit) 120958 15000013
Giuseppe Cestaro Rigging Electrician Rigging Crew Electrician(Venice Unit) 120958 15000012
Stefano Buosi Rigging Electrician Rigging Crew Electrician(Venice Unit) 120958 15000011
Enrico Fabris Rigging Grip Rigger Grip(Venice Unit) 120944 15000003
Mattia Luvisetto Rigging Grip Rigger Grip(Venice Unit) 120944 15000002
Andy Caller Sound Mix Technician 120816 14000011
Martin Beresford Sound Playback Operator 120816 14000010
Tom Sharp Sound Sound Trainee 120816 14000009
Adam Laschinger Sound Sound Maintenance 120816 14000008
Diego Piotto Sound Sound Assistant(Venice Unit) 120816 14000012
Tom Sayers Sound Designer n/a 120915 14000013
Regis Benedettelli Rigging Grip Rigger Grip(Venice Unit) 120944 15000001
Glenn Freemantle Sound Supervisor n/a 120883 14000016
Danny Hambrook Sound Recordist n/a 331 14000015
Andrew Wilkinson Sound Effects Editor n/a 327 14000014
Stuart St Paul Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Anthony Brady Carpenter Standby Carpenter 529 21000002
Alastair Ramsden Office Runner Floor Runner 120988 25000024
Rachel Arundel Office Runner Floor Runner 120988 25000025
Katie Williams Production EPK Director 120824 25000023
Jamie Newton Production EPK Director 120824 25000022
Sophie Roche Production Production Trainee 120824 25000021
Jess Firth Office Runner Rushes Runner 120988 25000026
Rob Hill Office Runner Rushes Runner 120988 25000027
Jennifer Schaumburg Office Production Assistant (Venice Unit) 120909 25000031
Khalid Mousadak Office Runner Production Runner(Marrakesh Unit) 120988 25000030
Alessandro Barbato Office Runner Floor Runner(Venice Unit) 120988 25000029
Viola Sechi Office Runner Floor Runner(Venice Unit) 120988 25000028
Izzie Martin Production Production Runner 120824 25000020
Nardia Hall Production Production Runner 120824 25000019
Ozzy O’Neill Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000011
Russell Agro Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000012
Joseph F Churchill Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000010
Rachel Boggon Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000009
Matteo Gottardis Transportation Coordinator (Venice Unit) 271 25000008
Ellen Archer Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000013
Bella Howard Stand-In Runner / Stand-In 121015 25000014
Adam Cocker Production Production Runner 120824 25000018
Bouchra Bentayeb Production Secretary (Marrakesh Unit) 367 25000017
Marco Vianello Set Production Assistant (Venice Unit) 371 25000016
Jago Cherubini Set Production Assistant (Venice Unit) 371 25000015
Chris Cullum Medic Health and Safety Officer 120966 25000032
Jude Lamott Medic Unit Medic 120966 25000033
John Scott Driver Minibus Driver 273 25000049
Pete Post Driver Minibus Driver 273 25000050
Lewis Wakefield Driver Minibus Driver 273 25000048
Mickey Mckenna Driver Minibus Driver 273 25000047
Jean Lafont Driver Minibus Driver 273 25000046
Ian Kitchin Driver Camera Truck Driver 273 25000051
Vic Wynne Driver Make-up Truck Driver 273 25000052
Charles McDonald Unit Publicist n/a 231 29000002
Kate Hudson Unit Publicist n/a 231 29000001
Carlo La Melia Cashier (Venice Unit) 121079 25000054
Simonetta Di Fresco Coordinator (Venice Unit) 528 25000053
Trish O’Connell Driver Minibus Driver 273 25000045
Sid Medlam Driver Minibus Driver 273 25000044
Lawrence Turner Driver Unit Driver 273 25000037
Andreina Pavon Medic Unit Nurse(Venice Unit) 120966 25000036
Andy Booth Medic Unit Medic 120966 25000035
Nick Pearson Medic Unit Medic 120966 25000034
Ian Malcolm Driver Unit Driver 273 25000038
Kaz Khan Driver Unit Driver 273 25000039
Steve Rogers Driver Unit Driver 273 25000043
Steve Heath Driver Unit Driver 273 25000042
Alan Emanuel Driver Unit Driver 273 25000041
Bill Walker Driver Unit Driver 273 25000040
Marco Zanon Transportation Coordinator (Venice Unit) 271 25000007
Lisa Williams Assistant (to the Producer) 120820 25000004
Chris Williamson Catering Chef 120954 22000003
Kane Nichol Catering Chefs Assistant 120954 22000004
Mark Bunce Catering Chef 120954 22000002
Chorley Bunce Catering n/a 120954 22000001
Omar Mouharib Plasterer (Marrakesh Unit) 121097 21000015
David Atkinson Catering Chefs Assistant 120954 22000005
Luke Warner Catering Chefs Assistant 120954 22000006
Roma O'Connor Visual Effects Producer VFX Executive Producer 243 23000004
Mark Holt Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Ian Rowley Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Adam Gascoyne Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Sergio Dalla Lana Construction Foreman Facilities Laborer(Venice Unit) 277 21000014
Emilio Di Filippo Construction Foreman Facilities Laborer(Venice Unit) 277 21000013
Kevin Waite Carpenter n/a 529 21000005
David Horsman Carpenter n/a 529 21000006
Nick Clayton Carpenter n/a 529 21000004
Daren Heyward Carpenter n/a 529 21000003
Maurilio Lazzaro Hair Stylist (Venice Unit) 120799 13000016
Steven Leadbitter Carpenter n/a 529 21000007
Pete Taylor Carpenter n/a 529 21000008
Dominic Pike Construction Manager n/a 120983 21000012
Rob Brown Construction Manager n/a 120983 21000011
Stuart Watson Construction Manager n/a 120983 21000010
Alberto Tommasini Carpenter Standby Carpenter(Venice Unit) 529 21000009
Becky Roberts Visual Effects Producer VFX Line Producer 243 23000005
Collette Nunes Visual Effects Editor n/a 614 23000006
Billy Edwards Props Standby Props 120817 24000007
Daniel Bacciu Props Standby Props(Venice Unit) 120817 24000008
Alfie Burgess Props Standby Props 120817 24000006
Terry Stinson Props Prop Hand 120817 24000005
Patrick Mosley Props Prop Hand 120817 24000004
Ahmed Bougtifa Props Prop Hand(Marrakesh Unit) 120817 24000009
Aziz Mhand Props Prop Hand(Marrakesh Unit) 120817 24000010
Abbe Robinson Assistant (to the Director) 120820 25000003
Anna Holbek Assistant (to the Director) 120820 25000002
Chris Gill Second Unit Director n/a 412 25000001
Amine Rharda Props Buyer Property Buyer(Marrakesh Unit) 120926 24000011
Mike Betts Props Prop Hand 120817 24000003
Terry Wood Property Master Prop Master 120805 24000002
Hugh MacDonald Digital Effects Artist Senior Compositor 120960 23000010
Simon Hughes Digital Effects Artist Compositor 120960 23000009
Matt Curtis Titles Titles Design 120825 23000008
Rob Rowley Special Effects Technician n/a 242 23000007
David Wahlberg Digital Effects Artist Compositor 120960 23000011
Sean Lewkiw CGI Artist Technical Head of CG 120986 23000012
Ermanno Kerstich Assistant Props Standby Props Assistant(Venice Unit) 120904 24000001
Jon Opgenhaffen CGI Artist CG Artist 120986 23000015
Sally Goldberg CGI Artist CG Artist 120986 23000014
Danielle Brooks CGI Artist CG Artist 120986 23000013
Ian Bee Carpenter n/a 529 21000001
Zineb Ben Doula Hair Assistant (Marrakesh Unit) 120989 13000014
Adil Abdelwahab Location Manager (Marrakesh Unit) 193 5000025
Janice Schumm Script Supervisor n/a 191 5000026
Fabrizio Cerato Location Manager (Venice Unit) 193 5000024
Jane Soans Location Manager n/a 193 5000023
Alistair Hopkins Post-Production Supervisor n/a 120796 5000022
Gabrielle Le Rasle Production Coordinator n/a 162 5000027
Gabby Le Rasle Production Coordinator n/a 162 5000028
Fiona Garland Location Coordinator Travel & Accommodation Coordinator 120877 5000032
Matthew Vizard Production Coordinator Production & Delivery Coordinator(BBC Films) 162 5000031
Nezha Kajja Production Coordinator (Marrakesh Unit) 162 5000030
Anita Tomaselli Production Coordinator (Venice Unit) 162 5000029
Karim Kahkahni Assistant Director (Marrakesh Unit) 163 5000021
Jamal Belmajoloub Assistant Director (Marrakesh Unit) 163 5000020
Lucy Egerton Assistant Director (Crowd) 163 5000012
Dan Channing-Williams Assistant Director n/a 163 5000013
Jonny Benson Assistant Director n/a 163 5000011
Barrie McCulloch Assistant Director n/a 163 5000010
Hamid Zoughi Production Manager (Marrakesh Unit) 305 5000009
Ken Thompson-Marchesi Assistant Director (Crowd) 163 5000014
Sandrine Loisy Assistant Director (Crowd) 163 5000015
Alastair Ramsden Assistant Director n/a 163 5000019
John Watson Assistant Director n/a 163 5000018
Juri Biasiato Assistant Director (Venice Unit) 163 5000017
Consuelo Bidorini Assistant Director (Venice Unit) 163 5000016
Faye Newton Location Assistant n/a 120947 5000033
Martin Roberts Location Assistant n/a 120947 5000034
El Mokhtar Aboukal Video Assist/Playback Video Assist(Marrakesh Unit) 120899 6000006
Nicola Dove Photography Stills Photographer 120835 6000007
Davide Ceccato Video Assist/Playback Video Assist(Venice Unit) 120899 6000005
Aidan Dungait Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000004
Peter Robertson Camera Operator n/a 239 6000003
Paul Wheeldon Loader Clapper Loader 120956 6000008
Sarah Woodward Loader Clapper Loader 120956 6000009
Olly Tellett Focus Puller n/a 332 6000013
Julian Bucknall Focus Puller n/a 332 6000012
Fabio Francini Loader Clapper Loader(Venice Unit) 120956 6000011
Diego Vallini Loader Clapper Loader(Venice Unit) 120956 6000010
Peter Talbot Director of Photography n/a 120780 6000002
Jess Hall Director of Photography n/a 120780 6000001
Mauro Fornea Location Assistant (Venice Unit) 120947 5000038
Veronica Mechi Location Assistant (Venice Unit) 120947 5000037
Deborah Cesana Location Assistant (Venice Unit) 120947 5000036
Charlotte Wright Location Assistant n/a 120947 5000035
Flavio Bettin Facilities Supervisor Facilities Manager(Venice Unit) 120948 5000039
Lewis Partovi Assistant Production Coordinator n/a 192 5000040
Nabil Boushib Assistant Location Manager (Marrakesh Unit) 194 5000044
Hicham Moukhliss Assistant Location Manager (Marrakesh Unit) 194 5000043
Bridget Kenningham Assistant Location Manager n/a 194 5000042
Rebecca Chambers Assistant Location Manager n/a 194 5000041
Laura Cappato Production Manager (Venice Unit) 305 5000008
John Watson Production Manager n/a 305 5000007
Richard Teverson Actor Cousin Jasper 1 1000017
Joseph Beattie Actor Anthony Blanche 1 1000018
Patrick Malahide Actor Mr Ryder 1 1000016
Peter Barnes Actor American Professor 1 1000015
Stephen Carlil Actor English Lord 1 1000014
Roger Walker Actor Lunt 1 1000019
Marc Field Actor Boy Mulcaster 1 1000020
James Bradshaw Actor Mr Samgrass 1 1000024
Geoffrey Wilkinson Actor Wilcox 1 1000023
Rita Davies Actor Nanny Hawkins 1 1000022
Mark Edel-Hunt Actor Oxford Student 1 1000021
Sarah Crowden Actor Lady Guest 1 1000013
Anna Madeley Actor Celia Ryder 1 1000012
Hayley Atwell Actor Julia Flyte 1 1000005
Ben Whishaw Actor Sebastian Flyte 1 1000004
Matthew Goode Actor Charles Ryder 1 1000003
Michael Gambon Actor Lord Marchmain 1 1000002
Greta Scacchi Actor Cara 1 1000006
Ed Stoppard Actor Bridey Flyte 1 1000007
David Barrass Actor Ship's Barber 1 1000011
Thomas Morrison Actor Hooper 1 1000010
Jonathan Cake Actor Rex Mottram 1 1000009
Felicity Jones Actor Cordelia Flyte 1 1000008
Tom Wlaschiha Actor Kurt 1 1000025
Stephane Cornicard Actor Doctor Henri 1 1000026
Jeremy Brock Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Evelyn Waugh Source Material (from novel: "Brideshead Revisited") 120786 4000003
Andrew Davies Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Joanna Anderson Associate Producer (Ecosse Films) 171 3000009
James Saynor Co-Producer n/a 170 3000008
Danny Gulliver Unit Manager n/a 120832 5000001
Finlay Pile Unit Manager n/a 120832 5000002
Rosa Romero Line Producer n/a 161 5000006
Zakaria Alaoui Production Supervisor (Marrakesh Unit) 307 5000005
Enrico Ballarin Production Supervisor (Venice Unit) 307 5000004
Stefano Dalla Lana Unit Manager Unit Set Manager(Venice Unit) 120832 5000003
Hugo Heppell Executive Producer n/a 174 3000007
Tim Haslam Executive Producer n/a 174 3000006
Dario Tamiazzo Actor (Venice Unit) 1 1000030
Agostino Taboga Actor (Venice Unit) 1 1000029
Niall Buggy Actor Father Mackay 1 1000028
Susan Brown Actor Nurse 1 1000027
Julian Jarrold Director n/a 2 2000001
Douglas Rae Producer n/a 3 3000001
Nicole Finnan Executive Producer n/a 174 3000005
David M. Thompson Executive Producer n/a 174 3000004
Kevin Loader Producer n/a 3 3000003
Robert Bernstein Producer n/a 3 3000002
Alberto Torrecilla Focus Puller (Venice Unit) 332 6000014
Greg Barrett Film Lab DI Producer(Midnight Transfer) 120850 6000015
Cora Gianolla Extras Casting Extras Co-ordinator(Venice Unit) 120851 10000005
Jonathan Blyth Executive Head of Independents(2 Entertain) 120806 11000001
Daniela Foa Extras Casting Extras Co-ordinator(Venice Unit) 120851 10000004
Mourad Barouch Casting Assistant (Marrakesh Unit) 177 10000003
Priscilla John Casting n/a 179 10000002
Stuart Snaith Executive Managing Director(2 Entertain) 120806 11000002
Richard Green Executive Chief Executive(2 Entertain) 120806 11000003
Thorsten Schumacher Executive Director of Sales(HanWay Films) 120806 11000007
Mark Woolley Executive Financial & Commercial Director(Ecosse Films) 120806 11000006
Will Evans Executive Head of Business Affairs(UK Film Council) 120806 11000005
Sally Caplan Executive Head of Premiere Fund(UK Film Council) 120806 11000004
Sarah Halley Finn Casting Director n/a 157 10000001
Holly Franklyn Art Department Art Department Trainee 120843 9000031
Abdellatif Bilouch Painter (Marrakesh Unit) 200 9000023
Abdellah Bougtifa Assistant Set Dresser (Marrakesh Unit) 121108 9000024
Gisella Ingrassia Painter Standby Painter(Venice Unit) 200 9000022
Russell Oxley Painter Scenic Painter 200 9000021
James Gemmill Painter Scenic Painter 200 9000020
Fabrice Spelta Assistant Art Director n/a 315 9000025
Massimo Pauletto Assistant Art Director (Venice Unit) 315 9000026
Tara Ilsley Art Department Art Department Assistant 120843 9000030
Keith Slote Art Department Draughtsman 120843 9000029
Matthew Robinson Art Department Draughtsman 120843 9000028
Annie Gilhooly Art Department Production Buyer 120843 9000027
Jonathan Lynch-Staunton Executive Director of Marketing(HanWay Films) 120806 11000008
Rouzie Hassanova Executive Sales Co-Ordinator(HanWay Films) 120806 11000009
Paul Yeowell Costumes Standby Costume 120828 13000007
Morgan Clough Costumes Costume Trainee 120828 13000008
Annette Allen Costumes Standby Costume 120828 13000006
Zineb El Idrissi Costume Supervisor (Marrakesh Unit) 120895 13000005
Anna Lombardi Costume Supervisor (Venice Unit) 120895 13000004
Katia Scarpa Costumes Costume Assistant(Venice Unit) 120828 13000009
Cristiana Bertini Costumes Costume Assistant(Venice Unit) 120828 13000010
Emma Thompson Actor Lady Marchmain 1 1000001
Nuala Conway Hair (Venice Unit) 120794 13000013
Silvana Galota Costumes Costume Assistant(Venice Unit) 120828 13000012
Ombra Renzini Costumes Costume Assistant(Venice Unit) 120828 13000011
Jessica O'Leary Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Eimer Ni Mhaoldomhnaigh Costume Designer n/a 169 13000002
Jamie Laurenson Development Executive Development Producer(BBC Films) 120807 11000014
Jane Hawley Production Executive (BBC Films) 118216 11000013
Fiona Morham Head of Production (UK Film Council) 120889 11000011
Vince Holden Head of Production Head of Production Finance(UK Film Council) 120889 11000010
Matt Delargy Development Executive (Ecosse Films) 120807 11000015
Matthew Baker Development Executive (HanWay Films) 120807 11000016
Debbie Millington Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Julia Wilson-Dickson Coach Voice Coach 120914 12000003
Sam Liefer Advisor Latin Adviser 120821 12000002
Vladimir Feltsman Advisor Catholic Adviser 120821 12000001
Sean Cunningham Painter Scenic Painter 200 9000019
Michelle Horton Painter n/a 200 9000018
Mike Hornett Music Score & Parts Preparation 120781 8000008
Roger Turner Music Score & Parts Preparation 120781 8000009
Colin Rae Music Score & Parts Preparation 120781 8000007
David Firman Music Music Orchestrator 120781 8000006
Yuri Torchinsky Music Leader(The BBC Philharmonic) 120781 8000003
Chris Garrick Music Violin 120781 8000011
John Etheridge Music Guitar 120781 8000012
Sophie Cornet Music Editor n/a 214 8000016
Catherine Manners Music Coordinator n/a 206 8000015
Isobel Griffiths Music Contractor Musicians' Contractor 121013 8000014
Terry Davies Music Conductor (The BBC Philharmonic) 120818 8000013
Terry Davies Lyrics ("With The Rumba Playing") 120871 8000001
Tina Richardson Assistant Editor n/a 203 7000003
Clive Noakes Film Lab Laboratory Contact 120850 6000019
Rebecca Budds Film Lab DI Co-ordinator(Midnight Transfer) 120850 6000018
Paul Shore Film Lab On-line Film Editor(Midnight Transfer) 120850 6000017
Ben Bradley Film Lab On-line Film Editor(Midnight Transfer) 120850 6000016
John Claude Colorist DI Colorist(Midnight Transfer) 120920 6000020
Luke Selway Camera Trainee n/a 120998 6000021
Emanuele Giraldo Assistant Editor n/a 203 7000002
Chris Gill Editor n/a 172 7000001
Matteo Bolzonello Camera Assistant (Venice Unit) 120867 6000023
Piergiorgio Grande Camera Assistant (Venice Unit) 120867 6000022
Michael Horner Music Engineer Engineer(Studio 7, BBC Manchester) 120837 8000017
Chris Barrett Music Engineer Engineer(Air Lyndhurst Studios) 120837 8000018
Mary-Pat Sheahan Painter Standby Painter 200 9000010
Glyn Evans Painter n/a 200 9000011
Amine Rharda Set Dresser (Marrakesh Unit) 197 9000009
Marino Ingrassia Set Dresser (Venice Unit) 197 9000008
Flavio Bertini Set Dresser (Venice Unit) 197 9000007
John Malham Painter n/a 200 9000012
Tommy Ibbetson Painter n/a 200 9000013
Richard Ford Painter n/a 200 9000017
Craig Carpenter Painter n/a 200 9000016
Michael Leonard Painter n/a 200 9000015
Barry Tracey Painter n/a 200 9000014
Susanna Codognato Art Director (Venice Unit) 183 9000006
Ben Munro Art Director n/a 183 9000005
Rupert Coulson Score Recording (Studio 7, BBC Manchester) 120840 8000022
Nick Wollage Score Mixing Songs & Music Mixer(Air Lyndhurst Studios) 120927 8000021
BBC Philharmonic Performer Music Performer 120819 8000020
Jake Jackson Music Engineer Engineer(Air Lyndhurst Studios) 120837 8000019
Jonathan Scott Soloist Piano Soloist(The BBC Philharmonic) 121021 8000023
Peter Dixon Soloist Cello Soloist(The BBC Philharmonic) 121021 8000024
Tom Brown Art Director n/a 183 9000004
Lynne Huitson Art Director n/a 183 9000003
Caroline Smith Set Decorator n/a 165 9000002
Alice Normington Production Designer n/a 164 9000001
Consuelo Vitturi Hair Stylist (Venice Unit) 120799 13000015
Synopsis
Charles Ryder becomes entranced with the noble Marchmain family, first through the charming and provocative Sebastian Flyte, and then his sophisticated sister, Julia. The rise and fall of Charles' infatuations reflect the decline of a decadent era in England between the wars.