Appaloosa (2008)

Appaloosa
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 48mins.
Genres Drama, Adaptation, Period, Western
Keywords 1800s, murder, New Mexico, novel, small town
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kate Jewell Song Performer ("Streets Of Laredo") 120788 8000022
Kate Boyle Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000006
Mario Estrello Driver n/a 273 25000057
Jeff Beal Music n/a 120781 8000001
Art Usher Actor Clerk 1 1000014
Frank D Parrish Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000027
P K Munson Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000025
Benjamin Rosenshein Actor Town Boy 1 1000022
Pete Stockton Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000031
Jason Keene Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000030
Donis Rhoden Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000028
Adam Flores Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000029
Chip Huntington Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000027
Diego Arroyo Electrician n/a 450 15000037
Theo Bott Electrician n/a 450 15000038
John A Joleaud Electrician n/a 450 15000039
Stephen Mullen Electrician n/a 450 15000040
Charles Greathouse Engineer Relief Engineer(Train Unit) 120938 15000036
Gary Bensman Engineer Train Crew Engineer(Reader Railroad/Train Unit) 120938 15000035
Joe Bacharka Electrician n/a 450 15000041
Jonathan Leary Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000033
Steve Urban Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000034
Neil Fraser Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000032
Sol Slavin Grip n/a 365 15000024
Mark J Anderson Grip n/a 365 15000015
Tom D’Amour Grip n/a 365 15000016
Ian Hanna Grip n/a 365 15000017
Chris Espeset Key Grip n/a 263 15000014
William Paul Key Grip n/a 263 15000013
Kim Heath Key Rigging Grip n/a 120946 15000011
Ferrell A. Shinnick Key Rigging Grip (Austin, Texas Unit) 120946 15000012
Jeff Bettis Grip n/a 365 15000018
Harland Espeset Grip n/a 365 15000019
Jacob Cottrell Electrician n/a 450 15000042
Tom Shaughnessy Grip Remote Head Technical Grip 365 15000025
Tobin Espeset Grip n/a 365 15000023
Brendan Clark Grip n/a 365 15000022
Lea E Miller Grip n/a 365 15000020
Sean R Wright Grip n/a 365 15000021
William Ambrose Grip (Austin, Texas Unit) 365 15000026
Eric Stillions Electrician n/a 450 15000045
Dale Holemen Best Boy Electric Best Boy Electrician 259 15000067
Steve B Jones Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000068
Cheryl Kurk Production Accountant n/a 282 16000001
Joseph A Vasquez Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip(Austin, Texas Unit) 265 15000066
Brian Malone Best Boy Grip Rigging Best Boy Grip 265 15000065
James R Tynes Chief Lighting Technician n/a 357 15000062
Cole Gittinger Cable Operator Cableperson 120964 15000063
Kurt Kornemann Best Boy Grip n/a 265 15000064
Cathy Marshall Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Molly Murray Accountant Accounting Clerk(Austin, Texas Unit) 120802 16000003
Karen Yokomizo Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Jeremy Wilcox Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Lucy Kim Robertson Assistant Accountant (Austin, Texas Unit) 120950 16000010
Ryan Hintz Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Elizabeth A Bergman Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Jeremy Wilcox Accountant Accounting Clerk(Austin, Texas Unit) 120802 16000004
Tara Grey Auditor Construction Auditor 120886 16000005
Otis Mannick Dolly Grip n/a 264 15000061
Michael P Catanzarite Dolly Grip n/a 264 15000060
David Melhorn Electrician n/a 450 15000048
Rolando Simon-Gomez Electrician n/a 450 15000049
Scott Conn Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000050
James A Garcia Electrician n/a 450 15000047
Bradley Barnes Electrician n/a 450 15000046
Robert L Palmer Electrician n/a 450 15000044
Torn Uylonis Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Robert Janecka Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000051
Cas Lincoln Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000052
Brad Keffer Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000057
Brandon Roberts Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000058
Jeff Howery Dolly Grip n/a 264 15000059
Matthew Fliehler Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000056
Raul Mello Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000055
John Eschberger Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000053
Janet Jensen Electrician (Austin, Texas Unit) 450 15000054
Tor Matson Electrician n/a 450 15000043
Aldous Register Rigging Electrician n/a 120958 15000007
Angelque Ortiz Makeup Artist n/a 120801 13000024
Lisa Hill Makeup Artist n/a 120801 13000025
Kara Sutherlin Makeup Artist (Austin, Texas Unit) 120801 13000026
Vanessa Jaramillo Makeup Artist n/a 120801 13000023
Bobby Jo Coleman Makeup Artist n/a 120801 13000022
Brad Wilder Makeup Artist (for Ms Zellweger) 120801 13000019
Julie Callihan Makeup Artist n/a 120801 13000020
Karen McDonald Makeup Artist n/a 120801 13000021
Debra Chapman Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000027
Agapi Papas Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000028
Elspeth Lauder Mason Seamstress Supervisor Seamstress(Austin, Texas Unit) 121057 13000033
Laurie Hudson Set Costumer n/a 121008 13000034
Elizabeth A Lancaster Set Costumer n/a 121008 13000035
Paula Trujillo Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000032
Hermine Keossian Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000031
Erica Ciaglia Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000029
Carmen Torres Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000030
Tarra Day Makeup Department Head Makeup 353 13000018
Herb Dewing Hair Stylist n/a 120799 13000017
Lahly Poore Costumer n/a 120880 13000005
Maureen O'Heron Costumer n/a 120880 13000006
Deborah Cha Blevins Costumer n/a 120880 13000007
Scott Hankins Costumer Costumer Principal(Male Cast) 120880 13000004
Robin E McMullan Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Lee Harper Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
David Robinson Costume Designer n/a 169 13000002
Aleah Ames Costumer n/a 120880 13000008
Shannon Montoya Costumer n/a 120880 13000009
Mary Hedges Lampert Hair Stylist n/a 120799 13000014
Carmen Jones Hair Stylist n/a 120799 13000015
Berlinda Cantu-Lewis Hair Stylist n/a 120799 13000016
Geordie Sheffer Hair Stylist n/a 120799 13000013
Mary Mastro Hair Stylist (to Ms Zellweger) 120799 13000012
Brenda Smith Leustig Costumes Costume Production Assistant 120828 13000010
Mary Mastro Hair Department Head Hair 120794 13000011
Karen Naser Tailor Costume Cutter/Fitter 120990 13000036
Susan Mayes Wardrobe Dyer 120823 13000037
John Patrick Pritchett Sound Mixer n/a 230 14000020
Zac Sneesby Sound Mixer n/a 230 14000021
Curt Schulkey Supervising Sound Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 328 14000022
Piero Mura Sound Effects Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000019
James Morioka Sound Effects Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000018
Aaron Glascock Rerecording Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 120856 14000016
Paul Berolzheimer Sound Effects Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000017
Aaron Glascock Supervising Sound Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 328 14000023
Benjamin Lobato Rigging Grip n/a 120944 15000001
Jack C. Jones Rigging Electrician n/a 120958 15000006
David Boyle Business Affairs Business and Legal Affairs 120792 18000001
Daniel S Valerio Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Mike Pesce Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Matt Ervin Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Coad Miller Rigging Grip n/a 120944 15000002
Lamarr Gray Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Gregg Rudloff Rerecording Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 120856 14000015
John T Reitz Rerecording Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 120856 14000014
Greg Zimmerman ADR ADR Recordist(Warner Bros. Studio Facilities) 120912 14000002
Troy Porter ADR Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 227 14000003
Greg Steele ADR Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 227 14000004
Jason Oliver ADR ADR Recordist(Warner Bros. Studio Facilities) 120912 14000001
David Carl Robinson Costume Designer n/a 169 13000040
Tracey Collins Wardrobe Dyer Assistant 120823 13000038
Brenda Cook Wardrobe Dyer Assistant 120823 13000039
Alan Freedman ADR Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 227 14000005
Kira ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 120939 14000006
Hilda Hodges Foley Artist (Warner Bros. Studio Facilities) 223 14000011
John Joseph Thomas Foley Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 221 14000012
David Jobe Foley Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 224 14000013
David Fein Foley Artist (Warner Bros. Studio Facilities) 223 14000010
David M Roberts Boom Operator n/a 215 14000009
Jon Mete ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 120939 14000007
Johnna Chism Assistant Sound Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 222 14000008
Thomas J Lott III Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Ryan Cheevers Business Affairs Business and Legal Affairs 120792 18000004
Richard Heller Office Production Assistant n/a 120909 25000032
Sherman Donegan Office Production Assistant (Austin, Texas Unit) 120909 25000033
Caroline Conner Office Production Assistant (Austin, Texas Unit) 120909 25000034
Daniel B Cone Office Production Assistant n/a 120909 25000031
Windy Earls Office Production Assistant n/a 120909 25000030
Michael Mattioli Production EPK 120824 25000027
Javier Chapa Production EPK 120824 25000028
Jeff Egan Production Production Safety 120824 25000029
Douglas Neal Acton Medic Set Medic 120966 25000035
David L Bethel Medic Set Medic 120966 25000036
Nicholas Salinas Medic Set Medic 120966 25000041
Diana Minfa Medic Construction Medic 120966 25000042
James Lewis Medic Construction Medic 120966 25000043
Dale O'Malley Medic Set Medic 120966 25000040
Jennifer Dickey Medic Set Medic 120966 25000039
Nicholas A Gonzales Medic Set Medic 120966 25000037
Jeffrey G Baca Medic Set Medic 120966 25000038
Robert Knott Second Unit Director n/a 412 25000026
Sonia Torres Set Production Assistant (Austin, Texas Unit) 371 25000025
Dave Lynch Production Assistant n/a 275 25000013
Lee Stepp Transportation Captain n/a 272 25000014
Gregory B Faucett Transportation Captain (Austin, Texas Unit) 272 25000015
Robert Vertress Production Assistant n/a 275 25000012
Jacob Watson Production Assistant Camera Production Assistant 275 25000011
Ashley Burleson Assistant (to Daniel Pipski/Groundswell Productions) 120820 25000009
Emily Latting Production Assistant (Art Department) 275 25000010
Charley Bob Burnham Transportation Coordinator n/a 271 25000016
Benjamin Wiser Post-Production Assistant n/a 120882 25000017
Ismael Mello Martinez Set Production Assistant n/a 371 25000022
Paul Harris Set Production Assistant n/a 371 25000023
Walter E Myal Set Production Assistant n/a 371 25000024
Tim Carlson Stand-In (for Mr Irons) 121015 25000021
Breanna Ellis Stand-In (for Ms Zellweger) 121015 25000020
Richard Payton Stand-In (for Mr Harris) 121015 25000018
Girard Swan Stand-In (for Mr Mortensen) 121015 25000019
John C Arszyla Medic (Austin, Texas Unit) 120966 25000044
Vicki Johnson Medic (Austin, Texas Unit) 120966 25000045
Peggy Grounds Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000071
Chuck Montgomery Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000072
Tara Norris Coordinator Travel Coordinator 528 25000073
Tracy Craytor Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000069
James W Nelson Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000068
Fred Davis Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000065
Steve Gallien Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000066
David McAree Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000067
Tim W Carroll Coordinator Livestock Coordinator 528 25000074
Rich Grigsby Coordinator Train Coordinator(Train Unit) 528 25000075
Cassandra Barbour Rights & Clearances (Entertainment Clearances) 120879 26000005
Chris Glennon Tutor Piano Teacher(for Ms Zellweger) 121034 26000006
Wolf Schneider Unit Publicist n/a 231 29000001
Laura Sevier Rights & Clearances (Entertainment Clearances) 120879 26000004
Colleen Porth Other American Humane Association Representative 120795 26000003
Steve Greathouse Other Fireman(Train Unit) 120795 26000001
Perry Phillis Other Mechanic(Train Unit) 120795 26000002
Thomas Bunker Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000064
Janice S Knox Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000063
Jesse Esquibel Driver n/a 273 25000050
Josh Foley Driver n/a 273 25000051
Roy Grace Driver n/a 273 25000052
Clifford Crouch Driver n/a 273 25000049
Al Cantu Driver n/a 273 25000048
Linda Daniels Anderson Driver n/a 273 25000046
George M. Brown Driver n/a 273 25000047
Richard Bernier Driver n/a 273 25000053
Sam Campbell Driver n/a 273 25000054
Andy Boyd Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000060
Billy Cude Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000061
Cecil D Evans Driver (Austin, Texas Unit) 273 25000062
Margaret Hickman Driver n/a 273 25000059
Billy "Butch" Frank Driver n/a 273 25000058
Kelly Carter Driver n/a 273 25000055
Tony Drosis Driver n/a 273 25000056
Eric Borja Assistant (to Jonathan Fischer/Groundswell Productions) 120820 25000008
Brin Lukens Assistant (to Bruna Papandrea/Groundswell Productions) 120820 25000007
Gayle Phelps Animal Trainer Cougar Trainer(Lone Star Wildlife Ranch) 120962 20000013
David Carrico Animal Services Saddles and Gunleather 121036 20000014
Rex Peterson Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000015
Cody Haynes Wrangler (Austin, Texas Unit) 121018 20000012
Gil Dean Wrangler (Austin, Texas Unit) 121018 20000011
Adrian Simpson-Riddle Wrangler n/a 121018 20000008
Clayton Stambaugh Wrangler n/a 121018 20000009
Jason Owen Wrangler (Austin, Texas Unit) 121018 20000010
Carl Zeller Construction Foreman General Foreman 277 21000001
Robert A Sturtevant Construction Foreman Shop Foreman 277 21000002
Tom Ward Construction Coordinator (Austin, Texas Unit) 276 21000007
F A Clingman Welder (Train Unit) 121059 21000008
Lisa Van Allen Craft Service (Tree Hugger Catering) 120903 22000001
Ben Zeller Construction Coordinator n/a 276 21000006
Jerry Kilber Construction Foreman (Austin, Texas Unit) 277 21000005
Jim Gill Construction Foreman Shop Foreman 277 21000003
Glenn Rowe Construction Foreman Relief Foreman(Train Unit) 277 21000004
Reid Overstreet Wrangler n/a 121018 20000007
Alvin "Dutch" Lunak Wrangler n/a 121018 20000006
Bobby Aldridge Stunts n/a 240 19000003
Tonia Forsberg Stunts n/a 240 19000004
Rod Rondeaux Stunts n/a 240 19000005
Mark Brooks Stunts n/a 240 19000002
Mike Watson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Sharon Steinhauser Business Affairs Business and Legal Affairs 120792 18000003
Bryan Pennington Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000002
James "Scotty" Augare Stunts n/a 240 19000006
Mark De Alessandro Stunts n/a 240 19000007
Tim R Muncy Wrangler n/a 121018 20000003
Anne Rapp Wrangler n/a 121018 20000004
Jesse Don Brackenbury Wrangler n/a 121018 20000005
Cletus Cotton Wrangler n/a 121018 20000002
James "Scotty" Augare Wrangler n/a 121018 20000001
Frank Ramon Stunts n/a 240 19000008
Mark Warrack Stunts n/a 240 19000009
Allison Jandreau-Heil Craft Service Craft Service Assistant(Tree Hugger Catering) 120903 22000002
Don L Draper Craft Service n/a 120903 22000003
Geoffrey C Martin Special Effects Coordinator n/a 241 23000015
Thomas Cobb Titles Title Design 120825 23000016
John C Cameron Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Peter Zari Special Effects Technician n/a 242 23000014
Jeff Strom Special Effects Technician n/a 242 23000013
Abbie Dean McCreaery Special Effects Technician n/a 242 23000010
Daniel Howe Special Effects Technician n/a 242 23000011
Sean McCormick Special Effects Technician n/a 242 23000012
David D. Baumann Assistant Props Property Assistant 120904 24000002
Koen Wooten Assistant Props Property Assistant(Austin, Texas Unit) 120904 24000003
Kerry L.M. Russell Assistant (to Mr Chubb) 120820 25000004
Sarah Milliken Assistant (to Ms Zellweger) 120820 25000005
Arthur Roses Assistant (to Mr Irons) 120820 25000006
Elizabeth Grave Assistant (to Mr London) 120820 25000003
Jennifer Mosley Assistant (to Ms Sledge) 120820 25000002
Keith Walters Property Master n/a 120805 24000004
Javier Chapa Assistant (to Mr Harris) 120820 25000001
Paula Martin Special Effects Technician n/a 242 23000009
David Baca Special Effects Technician n/a 242 23000008
Dirk Long Catering Chef(Tree Hugger Catering) 120954 22000008
Manuel Barboza Catering Chef(Tree Hugger Catering) 120954 22000009
Cristie Schoen Catering Pastry Chef/Breakfast Cook(Tree Hugger Catering) 120954 22000010
Jeb A Lemos Craft Service Craft Service Assistant(Austin, Texas Unit) 120903 22000007
Edward Anthony Navarro Craft Service Craft Service Assistant(Austin, Texas Unit) 120903 22000006
Quentin Day Craft Service n/a 120903 22000004
Graham Sonnenberg Craft Service (Austin, Texas Unit) 120903 22000005
Sara Carmen Alverez Catering Prep Cook(Tree Hugger Catering) 120954 22000011
Jorge Zul Jr. Catering Prep Cook(Tree Hugger Catering) 120954 22000012
Stephen Byrne Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(EFilm) 243 23000005
Lisa Tutunjian Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(EFilm) 614 23000006
Gary Petersen Special Effects Foreman n/a 250 23000007
Chris Prejza Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(EFilm) 243 23000004
Emily Fenster Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer(Pacific Title & Art Studio) 243 23000003
Mark Freund Visual Effects Supervisor (Pacific Title & Art Studio) 249 23000001
Ladd Lanford Visual Effects Producer (Pacific Title & Art Studio) 243 23000002
Steven Montgomery Business Affairs Business and Legal Affairs 120792 18000002
Daniel Pipski Head of Production Sr. Vice President, Production(Groundswell Productions) 120889 11000006
Heather Antonio Actor Citizen of Appaloosa 1 1000101
Daniel Jon Bergman Actor Citizen of Appaloosa 1 1000102
Miles Blackman Actor Citizen of Appaloosa 1 1000103
Alicia Williams Actor Citizen of Appaloosa 1 1000100
Kristin Walter Actor Citizen of Appaloosa 1 1000099
Frankey Singzilay Actor Citizen of Appaloosa 1 1000096
Isabel Slator Actor Citizen of Appaloosa 1 1000097
Elizabeth Ann Tuttle Actor Citizen of Appaloosa 1 1000098
Mabel Jin Chin Actor Citizen of Appaloosa 1 1000104
Leonaldan Codanti Actor Citizen of Appaloosa 1 1000105
Bruce Harders Actor Citizen of Appaloosa 1 1000110
Perry Jasper Actor Citizen of Appaloosa 1 1000111
Dale Kappy Actor Citizen of Appaloosa 1 1000112
Chris Frechette Actor Citizen of Appaloosa 1 1000109
Chuck Ferran Actor Citizen of Appaloosa 1 1000108
Jake Crellin Actor Citizen of Appaloosa 1 1000106
Rachel De La Torre Actor Citizen of Appaloosa 1 1000107
Cecily Kuehl Shank Actor Citizen of Appaloosa 1 1000095
Darrell Schmidt Actor Citizen of Appaloosa 1 1000094
Jeff Kimerling Actor Citizen of Appaloosa 1 1000082
Daniel Krieger Actor Citizen of Appaloosa 1 1000083
Kerry Lee Actor Citizen of Appaloosa 1 1000084
Taryn Johnson Actor Citizen of Appaloosa 1 1000081
Jerrall Hinds Actor Citizen of Appaloosa 1 1000080
Dennis Foulkrod Actor Citizen of Appaloosa 1 1000078
Ruben Haddix Actor Citizen of Appaloosa 1 1000079
Isabelle Leustig Actor Citizen of Appaloosa 1 1000085
Denise Lynch Actor Citizen of Appaloosa 1 1000086
Trevor Osborn Actor Citizen of Appaloosa 1 1000091
Michael Neal Powell Actor Citizen of Appaloosa 1 1000092
Daphne D Ross Actor Citizen of Appaloosa 1 1000093
Michael Max Norris Actor Citizen of Appaloosa 1 1000090
Ernest Moya Actor Citizen of Appaloosa 1 1000089
Diana McGuerty Actor Citizen of Appaloosa 1 1000087
Diana Minfa Actor Citizen of Appaloosa 1 1000088
Kim Kimerling Actor Citizen of Appaloosa 1 1000113
Xander Laird Actor Citizen of Appaloosa 1 1000114
Jerry Hardy Actor Bragg's Man 1 1000138
Les Schesser Actor Bragg's Man 1 1000139
Herman Endito Actor Bragg's Man 1 1000140
Matthew E Montoya Actor Apache 1 1000137
Bud Connley Actor Apache 1 1000136
Wes Trudell Actor Apache 1 1000134
Kiela Bird Actor Apache 1 1000135
Larry Hinsley Actor Bragg's Man 1 1000141
Tom Johnson Actor Bragg's Man 1 1000142
James "Scotty" Augare Actor Apache 1 1000147
Michael Clark Actor Bragg's Man 1 1000148
L C Read Actor Citizen of Appaloosa 1 1000149
Greg Stevenson Actor Bragg's Man 1 1000146
Tom Larson Actor Bragg's Man 1 1000145
Jerry Fuentes Actor Bragg's Man 1 1000143
Adam Honeyfield Actor Bragg's Man 1 1000144
Alexandra Edmo Actor Apache 1 1000133
Anderson Chee Actor Apache 1 1000132
Kim Montoya Actor Citizen of Appaloosa 1 1000119
Kevin New Actor Citizen of Appaloosa 1 1000120
Frank Nunn Actor Citizen of Appaloosa 1 1000121
Henry McKeighen Actor Citizen of Appaloosa 1 1000118
Lynn Macri Actor Citizen of Appaloosa 1 1000117
Michael Lente Actor Citizen of Appaloosa 1 1000115
Jennae Linnell Actor Citizen of Appaloosa 1 1000116
Dara Osborne Actor Citizen of Appaloosa 1 1000122
Kristine Rael Actor Citizen of Appaloosa 1 1000123
Edward Sipler Actor Citizen of Appaloosa 1 1000128
Fionn Thelen Actor Citizen of Appaloosa 1 1000129
Madeline Walter Actor Citizen of Appaloosa 1 1000131
Carol Sieber Actor Citizen of Appaloosa 1 1000127
Yvonne Schmidt Actor Citizen of Appaloosa 1 1000126
Steve Rick Actor Citizen of Appaloosa 1 1000124
Tom E Rostkowski Actor Citizen of Appaloosa 1 1000125
Flynn-Bella Ericson Actor Citizen of Appaloosa 1 1000077
Timothy David Actor Citizen of Appaloosa 1 1000076
Clark Sanchez Actor Teamster 1 1000027
Cliff Gravel Actor Barber 1 1000028
Mike Watson Actor Night Rider 1 1000029
Bounthanh Xaynhachack Actor Chin 1 1000026
Tim Carroll Actor Wagon Driver 1 1000025
Gabriel Marantz Actor Joe Whitfield 1 1000021
Freddie Hice Actor Bragg's Third Man 1 1000023
Neil Summers Actor Bragg's Fourth Man 1 1000024
Rex Linn Actor Clyde Stringer 1 1000030
Adam Nelson Actor Mackie Shelton 1 1000031
Danny Edmo Actor Young Brave 1 1000036
Argos MacCallum Actor Beauville Sheriff Russell 1 1000037
Cynthia Huerta Actor Mexican Woman 1 1000038
Martin Connelly Actor Apache Elder 1 1000035
Alvin "Dutch" Lunak Actor Sharps 1 1000034
Robert Lee Harris Actor Judge Callison 1 1000032
Ed Pennybacker Actor Conductor 1 1000033
Jim Tarwater Actor Chalk 1 1000020
Robert Jauregui Actor Marshall Jack Bell 1 1000019
Daniel T Parker Actor Mueller 1 1000006
Lance Henriksen Actor Ring Shelton 1 1000007
Tom Bower Actor Abner Raines 1 1000008
Timothy V Murphy Actor Vince 1 1000005
Jeremy Irons Actor Randall Bragg 1 1000004
Viggo Mortensen Actor Everett Hitch 1 1000002
Renee Zellweger Actor Allison French 1 1000003
Ariadna Gil Actor Katie 1 1000009
Luce Rains Actor Dean 1 1000010
Corby Griesenbeck Actor Charlie Tewksbury 1 1000016
Timothy Spall Actor Phil Olson 1 1000017
James Gammon Actor Earl May 1 1000018
Erik J Bockemeier Actor Fat Wallis 1 1000015
Cerris Morgan-Moyer Actor Tilda 1 1000013
Girard Swan Actor Bragg's Man 1 1000011
Boyd Kestner Actor Bronc 1 1000012
Charlene Adams Actor Citizen of Appaloosa 1 1000039
David Bard Actor Citizen of Appaloosa 1 1000040
Randall Sauls Actor Citizen of Appaloosa 1 1000064
Claire Schwebke Actor Citizen of Appaloosa 1 1000065
Nathan Simmons Actor Citizen of Appaloosa 1 1000066
Marvin Rath Actor Citizen of Appaloosa 1 1000062
Hunter Lee Pimparapana Actor Citizen of Appaloosa 1 1000061
Sandy Nickal Actor Citizen of Appaloosa 1 1000059
Kyle Osborn Actor Citizen of Appaloosa 1 1000060
Chloe Slator Actor Citizen of Appaloosa 1 1000067
John Turner Actor Citizen of Appaloosa 1 1000068
Martin Callaghan Actor Citizen of Appaloosa 1 1000073
Cynthia Clark Actor Citizen of Appaloosa 1 1000074
Lowell Crawford Actor Citizen of Appaloosa 1 1000075
Todd Bethke Actor Citizen of Appaloosa 1 1000072
Ian Bell Actor Citizen of Appaloosa 1 1000071
Bailey Walter Actor Citizen of Appaloosa 1 1000069
Ernest Andreas Actor Citizen of Appaloosa 1 1000070
Sylvie Mortenson Actor Citizen of Appaloosa 1 1000058
Dani McNutt Actor Citizen of Appaloosa 1 1000057
Charles Culberson Actor Citizen of Appaloosa 1 1000045
Robert Dow Actor Citizen of Appaloosa 1 1000046
Jackie Fleming Actor Citizen of Appaloosa 1 1000047
Robert Coleby Actor Citizen of Appaloosa 1 1000044
Stephen Chomko Actor Citizen of Appaloosa 1 1000043
Maria Bethke Actor Citizen of Appaloosa 1 1000041
Scott Brooks Actor Citizen of Appaloosa 1 1000042
Jim Granger Actor Citizen of Appaloosa 1 1000048
Nancy Ann Hibbs Actor Citizen of Appaloosa 1 1000049
Loretta Lewis Actor Citizen of Appaloosa 1 1000054
Skip Long Actor Citizen of Appaloosa 1 1000055
Tom McFarlane Actor Citizen of Appaloosa 1 1000056
Norm Lee Actor Citizen of Appaloosa 1 1000053
Kevin Kinsner Actor Citizen of Appaloosa 1 1000052
Nick Johnson Actor Citizen of Appaloosa 1 1000050
Glen Kappy Actor Citizen of Appaloosa 1 1000051
David Lee Jensen Actor Bragg's Men 1 1000150
Franklin Broderick Spencer Actor Bragg's Man 1 1000151
Jake Mingenbach Set Dresser n/a 197 9000011
Ginger Dunnill Set Dresser n/a 197 9000012
Scott Plunkett Set Dresser n/a 197 9000013
Graham Griswold Set Dresser n/a 197 9000010
Craig P Bradley Set Dresser n/a 197 9000009
Derek Gogol Storyboard Artist n/a 199 9000006
Lance Cheatham Set Dresser n/a 197 9000007
Colin Zaug Set Dresser On Set Dresser 197 9000008
Ginger Dunnier Set Dresser n/a 197 9000014
Jack Colmenero Set Dresser (Austin, Texas Unit) 197 9000015
Randall Woodward Scenic Artist Scenic(Austin, Texas Unit) 745 9000020
Pat Martine Scenic Artist Scenic Foreman(Austin, Texas Unit) 745 9000021
Robert Ortega Painter Paint Foreman 200 9000022
Randy Ortega Scenic Artist Scenic 745 9000019
Jeremy Reeves Set Dresser (Austin, Texas Unit) 197 9000018
April Crump Set Dresser (Austin, Texas Unit) 197 9000016
Dave MacDonald Set Dresser (Austin, Texas Unit) 197 9000017
Mark Hitchler Set Designer n/a 202 9000005
Thomas Betts Set Designer n/a 202 9000004
Stephen Foster Song ("Camptown Races") 120859 8000016
Charles-Louis Hanon Song ("Hanon Exercises") 120859 8000017
Walter Kittredge Song ("Tenting Tonight On The Old Camp Ground") 120859 8000018
David Low Original Music Orchestra Contractor 120838 8000015
Jeff Beal Original Music Score Orchestrator and Conductor 120838 8000014
Jimmy Hoyson Music Engineer n/a 120837 8000012
Dondi Bastone Music Supervisor n/a 120872 8000013
Jeff Beal Song ("You'll Never Leave My Heart") 120859 8000019
Ed Harris Song ("You'll Never Leave My Heart") 120859 8000020
Waldemar Kalinowski Production Designer n/a 164 9000001
Linda Sutton Set Decorator n/a 165 9000002
Steve Arnold Art Director n/a 183 9000003
Tom Petty Song Performer ("Scare Easy") 120788 8000028
Ed Harris Song Performer ("You'll Never Leave My Heart") 120788 8000027
Tom Petty Song ("Scare Easy") 120859 8000021
Renee Zellweger Song Performer ("Goodbye, Old Paint") 120788 8000026
George A Kruft Painter Paint Foreman 200 9000023
Paul Harman Painter Standby Painter 200 9000024
Katy Houska Casting Assistant (New Mexico) 177 10000005
Rebecca J Stover Extras Casting Extras Wrangler(New Mexico) 120851 10000006
Thomas Campbell Extras Casting Extras Wrangler(New Mexico) 120851 10000007
Joanne Bloom Casting Associate n/a 160 10000004
Elizabeth Gabel Casting (New Mexico) 179 10000003
Nicole Abellera Casting n/a 179 10000001
Jeanne McCarthy Casting n/a 179 10000002
Letty Chavarria Extras Casting (Austin, Texas Unit) 120851 10000008
Michael London Executive Chief Executive Officer(Groundswell Productions) 120806 11000001
Ed Harris Actor Virgil Cole 1 1000001
Sam Brown Studio Executive (New Line Cinema) 120875 11000007
Francey Grace Production Executive (Groundswell Productions) 118216 11000008
Janice Williams Head of Production Head of Physical Production(Groundswell Productions) 120889 11000005
Juliana Farrell Executive Vice President(Groundswell Productions) 120806 11000004
Bruna Papandrea Executive President(Groundswell Productions) 120806 11000002
Jonathan Fischer Executive Chief Operating Officer(Groundswell Productions) 120806 11000003
Carla Curry Art Department Buyer(Austin, Texas Unit) 120843 9000042
Dennis Riewerts Art Department Drapery Foreman 120843 9000041
Thomas Caldwell Greensman On Set Greensman 201 9000029
Michael Matovich Greensman On Set Greensman 201 9000030
Wesley B Claunch Greensman n/a 201 9000031
Brian Denike Greensman Greens Foreman 201 9000028
Craig B Ayers Sr. Greensman Greens Coordinator 201 9000027
Lelan Keffer Leadman n/a 433 9000025
Shane Patrick Leadman (Austin, Texas Unit) 433 9000026
Orlando R Montaya Greensman n/a 201 9000032
Eric Henshaw Greensman Greens Foreman(Austin, Texas Unit) 201 9000033
Eric Arellanes Gang Boss n/a 121117 9000038
Heidi Mayfield Art Department Coordinator n/a 195 9000039
Linda R Gore Art Department Buyer 120843 9000040
Thomas Chapman Gang Boss n/a 121117 9000037
Wallace R Symns Greensman (Austin, Texas Unit) 201 9000036
Jason Schulte Greensman (Austin, Texas Unit) 201 9000034
Jimmy Dewnard Greensman (Austin, Texas Unit) 201 9000035
Jeff Beal Music Engineer n/a 120837 8000011
Lise Richardson Music Editor n/a 214 8000010
Monica Walters Location Manager (Austin, Texas Unit) 193 5000012
Joanna Kennedy Script Supervisor n/a 191 5000013
Karoline Bota Script Supervisor n/a 191 5000014
Jonathan Slator Location Manager n/a 193 5000011
Nancy Kirhoffer Post-Production Supervisor n/a 120796 5000010
Susan Jasso Assistant Director (Austin, Texas Unit) 163 5000008
Katie Tull Assistant Director 2nd Assistant Director(Austin, Texas Unit) 163 5000009
David Townsend Post-Production Coordinator n/a 120842 5000015
Sarah Scarritt Production Coordinator n/a 162 5000016
Mark Tizdale Assistant Location Manager n/a 194 5000021
Jason Bonnell Assistant Location Manager n/a 194 5000022
Dean Semler Director of Photography n/a 120780 6000001
Granville Greene Assistant Location Manager n/a 194 5000020
Stephen Light Assistant Production Coordinator (Austin, Texas Unit) 192 5000019
Rusty Nye Location Assistant (Austin, Texas Unit) 120947 5000017
Faith Strongheart Assistant Production Coordinator n/a 192 5000018
Jai James Assistant Director n/a 163 5000005
Chemen Ochoa Assistant Director n/a 163 5000004
Michael London Executive Producer n/a 174 3000004
Cotty Chubb Executive Producer n/a 174 3000005
Toby Emmerich Executive Producer n/a 174 3000006
Ginger Sledge Producer n/a 3 3000003
Robert Knott Producer n/a 3 3000002
Ed Harris Director n/a 2 2000001
Ed Harris Producer n/a 3 3000001
Kathryn Himoff Associate Producer n/a 171 3000007
Janice Williams Associate Producer n/a 171 3000008
Ginger Sledge Unit Production Manager n/a 182 5000001
Mads Hansen Production Supervisor n/a 307 5000002
Kaaren F Ochoa Assistant Director n/a 163 5000003
Robert Parker Source Material (from novel) Novel as Source Material(Appaloosa) 120793 4000003
Robert Knott Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Candy Trabucco Associate Producer n/a 171 3000009
Ed Harris Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Philip C Pfeiffer Director of Photography n/a 120780 6000002
Ralph Watson Camera Operator n/a 239 6000003
Ingrid Howe Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000028
Kelly Bogdan Camera Assistant C Camera 2nd Assistant(Austin, Texas Unit) 120867 6000031
Kathryn Himoff Editor n/a 172 7000001
Brice Reid Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000026
J P Patin Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000024
Robert L Mant Camera Assistant C Camera 2nd Assistant 120867 6000022
Corey Weintraub Camera Assistant n/a 120867 6000023
Richard Lowe Editorial Assistant n/a 120855 7000002
Glenn Cunningham Assistant Editor n/a 203 7000003
David Low Music Featured Musician 120781 8000007
Sid Page Music Featured Musician 120781 8000008
Jim Thatcher Music Featured Musician 120781 8000009
George Doering Music Featured Musician 120781 8000006
Andy Martin Music Featured Musician 120781 8000005
Craig Pettigrew Music Scoring Streamers Preparation 120781 8000002
Brian Kilgore Music Featured Musician 120781 8000004
Liza Bambenek Camera Assistant 2nd Assistant 120867 6000021
Fred L McLane Camera Assistant 1st Assistant 120867 6000020
Ralph Watson Steadicam Operator n/a 232 6000008
Free Small Bear Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000009
Justin Geoffroy Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000010
Peter Simonite Camera Operator (Austin, Texas Unit) 239 6000007
Don Reddy Camera Operator n/a 239 6000006
Richard Merryman Camera Operator n/a 239 6000004
Lyn Lockwood Camera Operator n/a 239 6000005
Lorey Sebastian Photography Still Photographer 120835 6000011
Justin Hartery Loader Camera Loader 120956 6000012
Joseph Ponticelle Camera Assistant C Camera 1st Assistant 120867 6000017
Tony Rivetti Camera Assistant 1st Assistant 120867 6000018
Rodney Sandoval Camera Assistant 2nd Assistant 120867 6000019
Catherine Rowe Colorist Digital Intermediate Colorist Assistant(EFilm) 120920 6000016
Steve Bowen Colorist Digital Intermediate Colorist(EFilm) 120920 6000015
David Brink Loader Camera Loader 120956 6000013
James Marks Film Lab Gyro Head Technician(Austin, Texas Unit) 120850 6000014
Scott Rushforth Consultant Language Consultant(for Apache) 120784 12000001
Synopsis
In the Old West territory of New Mexico circa 1882, city marshal Virgil Cole and his deputy and partner Everett Hitch have made their reputation as peacekeepers in the lawless towns springing up in the untamed land. In the small mining community of Appaloosa, a ruthless, powerful rancher named Randall Bragg has allowed his band of outlaws to run roughshod over the town. After the cold-blooded murder of Appaloosa's city marshal, Cole and Hitch are hired to bring the murderer to justice. While establishing new authority with equal parts grit and guns, Cole and Hitch meet provocative newcomer Allison French, whose unconventional ways threaten to undermine their progress and to destroy the two lawmen's decade-old partnership.