I Love You, Beth Cooper (2009)

I Love You, Beth Cooper
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 41mins.
Genres Adaptation, Comedy
Keywords novel
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Brian Lapin Song ("Star In The Making") 120859 8000012
Mike Fratantuno Song ("Star In The Making") 120859 8000014
Transcenders Song Performer ("Star In The Making") 120788 8000056
Terence Yoshiaki Song ("Star In The Making") 120859 8000013
Zach Martin Sound Mixer Mix Technician(Skywalker Sound) 230 14000029
Juan Peralta Sound Mixer (Skywalker Sound) 230 14000028
Gary Rizzo Sound Mixer (Skywalker Sound) 230 14000027
Michael Williamson Sound Mixer n/a 230 14000026
Nathan Nance Sound Mixer Mix Technician(Skywalker Sound) 230 14000030
Ronald G Roumas Sound Recordist Recordist(Skywalker Sound) 331 14000031
Joseph Peters Rigging Grip Rigger 120944 15000001
Kim Foscato Supervising Sound Editor (Skywalker Sound) 328 14000033
Robert Shoup Supervising Sound Editor (Skywalker Sound) 328 14000032
Doug Murray Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000025
Steve Bissinger Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000024
Christopher Barron Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000021
Jonathan Greber Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000020
Frank Rinella Foley Mixer (Skywalker Sound) 224 14000017
Will Unrau Sound Cable Person 120816 14000019
John Countryman Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000022
Jeremy Molod Sound Editor (Skywalker Sound) 229 14000023
Ellen Heuer Foley Artist (Skywalker Sound) 223 14000015
Chris Tobiason Rigging Grip Rigger 120944 15000002
Dennie Thorpe Foley Artist (Skywalker Sound) 223 14000016
Sean England Foley Recordist (Skywalker Sound) 225 14000018
Gavin Hill Rigging Grip n/a 120944 15000004
Thomas Watson Generator Operator Genny Operator 363 15000018
Ivor Pedersen Grip Company Grip 365 15000017
Jesse Olver Grip Company Grip 365 15000016
Drew David Grip Company Grip 365 15000015
Dan Fraser Generator Operator Lamp Operator 363 15000019
Paul Matsalla Generator Operator Lamp Operator 363 15000020
Bill Kassis Gaffer n/a 268 15000023
Cory Hodson Gaffer n/a 268 15000022
David James Tickell Gaffer n/a 268 15000021
James J Williams Grip Company Grip 365 15000014
Dean Reca Grip Company Grip 365 15000013
Andrew MacLeod Rigging Gaffer Rigger 120937 15000007
Phillip Lacroix Rigging Gaffer n/a 120937 15000006
Troy Bassett Rigging Grip n/a 120944 15000005
Charles O'Shea Boom Operator Boom Person 215 14000014
Lee Washburn Rigging Gaffer Rigger 120937 15000008
Kevin McCloy Key Rigging Grip n/a 120946 15000009
Robert Little Grip Company Grip 365 15000012
Tom Kaczmarski Key Grip n/a 263 15000011
Tony Whiteside Key Grip n/a 263 15000010
Richard Labossiere Rigging Grip n/a 120944 15000003
Steve Slanec ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound) 120939 14000013
Amy Nygaard Casting Assistant n/a 177 10000008
Andy Henry Casting Associate n/a 160 10000007
Jamie Castro Casting Associate n/a 160 10000006
Heike Brandstatter Casting n/a 179 10000005
Stephanie Boeke Extras Casting n/a 120851 10000009
Matthew Cooper Executive (CTP Media Consulting) 120806 11000001
Moe Brody Consultant Cheerleading Consultant 120784 12000001
Zak Kadison Studio Executive n/a 120875 11000004
Debbie Liebling Studio Executive n/a 120875 11000003
David Beck Executive (CTP Media Consulting) 120806 11000002
Coreen Mayrs Casting n/a 179 10000004
Jane Jenkins Casting n/a 179 10000003
Bob Miloglav Art Department Scenic Helper 120843 9000030
Dave Hay Art Department Scenic Helper 120843 9000029
Joanne R McArthur Art Department Art Department Assistant 120843 9000028
Lisa Leung Art Department Coordinator n/a 195 9000027
Michael Quirk Art Department Scenic Helper 120843 9000031
David Reynolds Art Department Scenic Helper 120843 9000032
Michelle Lewitt Ward Casting n/a 179 10000002
Janet Hirshenson Casting n/a 179 10000001
Jason Claridge Art Department Labor Foreman 120843 9000033
Janice MacIsaac Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Kevin Knight Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Walter Jones ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000006
Jeremy Glazer ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000005
John Gidcomb ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000004
Richard Epcar ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000003
Susan Leslie ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000007
Devika Parikh ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000008
John Nutt ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound) 120939 14000012
Jason Grant Smith ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000011
Sarah Poynter ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000010
Courtney Peldon ADR Voice Casting Voice Cast(Loop De Loop) 2515 14000009
Charleen Richards ADR Mixer (Skywalker Sound) 227 14000002
David Lucarelli ADR ADR Recordist(Skywalker Sound) 120912 14000001
Gina Sherritt Hair Stylist n/a 120799 13000006
Thom McIntyre Hair Stylist n/a 120799 13000005
Hisami Yamamoto Costumes Prep Costumer 120828 13000004
Karen Matthews Costume Designer n/a 169 13000003
Lisa Love Makeup Artist n/a 120801 13000007
Teresa A Meyer Makeup Artist n/a 120801 13000008
Marie Melanson Wardrobe Set Supervisor 120823 13000011
Nicola Ryall Wardrobe Set Supervisor 120823 13000010
Jody Petford Set Costumer n/a 121008 13000009
Russell Hawkes Dolly Grip n/a 264 15000024
James Salberg Dolly Grip n/a 264 15000025
Sacha Schaddelee Catering Chef(Truffles Fine Foods) 120954 22000003
Nathan Jensen Catering Chef(Truffles Fine Foods) 120954 22000002
Barbara Beeby Craft Service First Aid/Craft Service 120903 22000001
Sharon Dever Construction Construction Buyer 120900 21000014
Dana Phillips Catering Chef(Truffles Fine Foods) 120954 22000004
Nancy Kress Catering First Aid/Craft Service 120954 22000005
Steve Woelfle Special Effects Special Effects Best Boy 168 23000004
Perry Beckham Special Effects Technician Special Effects Rigger 242 23000003
Rob Falck Special Effects Foreman Shop Foreman 250 23000002
Alex Burdett Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Charles Leitrants Construction Coordinator n/a 276 21000013
Alan Rourke Construction Foreman n/a 277 21000012
Wayne M Brooks Carpenter Scenic Carpenter 529 21000005
Dave Brand Carpenter Scenic Carpenter 529 21000004
Glen Herlihy Carpenter On Set Carpenter 529 21000003
Chris Richardson Carpenter n/a 529 21000002
Marco Buttignol Carpenter Scenic Carpenter 529 21000006
J D Crocket Carpenter Scenic Carpenter 529 21000007
Richard Styler Carpenter Scenic Carpenter 529 21000011
Lloyd Skarsgard Carpenter Scenic Carpenter 529 21000010
Geoff Mcvarish Carpenter Scenic Carpenter 529 21000009
Richard H Fahlman Carpenter Scenic Carpenter 529 21000008
Kai Hirvonen Special Effects Assistant n/a 514 23000005
Mark Haigherm Special Effects Assistant n/a 514 23000006
Stephen Benabo Coordinator Assistant Coordinator 528 25000010
Sylvia Nablo Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Bert Prevost Transportation Captain n/a 272 25000008
Cliff Brown Transportation Captain n/a 272 25000007
Jason Crosby Coordinator Marine Coordinator 528 25000011
James McMurachy Other Lamp Operator 120795 26000001
Patricia Johnson Unit Publicist n/a 231 29000001
Paul Benjamin Other Fabricator 120795 26000004
Tony Kochan Other Fabricator 120795 26000003
Saubrie Mohamed Other Lamp Operator 120795 26000002
Russell Lum Production Assistant Editorial Production Assistant 275 25000006
Tristan Rees Assistant Cast Assistant 120820 25000005
Kevin Santarossa Props On Set Property 120817 24000003
Dean Barker Property Master n/a 120805 24000002
Tony Xeros Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Chris Prejza Software Engineer Digital Intermediate Project Manager(EFilm) 121071 23000007
Neil Fairall Props Buyer Property Buyer 120926 24000004
Kohl Jones Assistant Trainee Assistant Location Manager 120820 25000001
Kennedy Davey Assistant (to Mr Flynn) 120820 25000004
Lauren Simpson Assistant (to Mr Radcliffe) 120820 25000003
Elizabeth Devereux Assistant (to Mr Columbus) 120820 25000002
David R Murray Carpenter n/a 529 21000001
Dana Dube Animal Trainer n/a 120962 20000001
Dean Choe Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Bob F Brown Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Marc Borja Assistant Accountant Assistant Accountant/Payroll 120950 16000008
Sylvia Jang Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Trevor Addie Stunts n/a 240 19000003
Nick Allen Stunts n/a 240 19000004
Brad Loree Stunts n/a 240 19000008
David Jacox Stunts n/a 240 19000007
Cory Glass Stunts n/a 240 19000006
Doug Chapman Stunts n/a 240 19000005
Charlene Callihoo Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Alison Reiter Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Trevor Taylor Best Boy Electric n/a 259 15000029
Julien Bosse Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000028
Rick Guenther Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000027
Matt Almas Best Boy Grip n/a 265 15000026
Kurt Zelmer Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000030
Debera Barager Production Accountant n/a 282 16000001
Susana Ines Fattorini Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Natalie Mathes Post-Production Accountant n/a 120979 16000003
Sheri Buckham Accountant Accounting Clerk 120802 16000002
Greg Schlosser Stunts n/a 240 19000009
Scott Ateah Stunts n/a 240 19000010
Jon Kralt Stunts n/a 240 19000025
Rob Hayter Stunts n/a 240 19000024
Jim R Dunn Stunts n/a 240 19000023
Nickolas Baric Stunts n/a 240 19000022
Jeff Sanca Stunts n/a 240 19000026
Simon Burnett Stunts n/a 240 19000027
Zak Santiago Stunts n/a 240 19000031
Cody Laudan Stunts n/a 240 19000030
Leanne Hindle Stunts n/a 240 19000029
Ryan Ennis Stunts n/a 240 19000028
Eli Zagoudakis Stunts n/a 240 19000021
Tony Morelli Stunts n/a 240 19000020
Mike "Mitch" Mitchell Stunts n/a 240 19000014
Brad Kezly Stunts n/a 240 19000013
Jason Glass Stunts n/a 240 19000012
Laura Lee Connery Stunts n/a 240 19000011
Heath Stevenson Stunts n/a 240 19000015
Ieisha Auyeung Stunts n/a 240 19000016
Andrea Kinsky Stunts n/a 240 19000019
Lars Grant Stunts n/a 240 19000018
Duane Dickinson Stunts n/a 240 19000017
Diana Conway Assistant Set Decorator n/a 316 9000026
Robert Hicks Greensman n/a 201 9000023
David Costello Location Assistant n/a 120947 5000020
Doug White Location Scout n/a 311 5000019
Fiona Crossley Location Scout n/a 311 5000018
Pat Foster Production Coordinator n/a 162 5000017
Chris Smith Location Assistant n/a 120947 5000021
Jessica Feskun Location Assistant n/a 120947 5000022
Kimberly Buckham Assistant Production Coordinator Assistant Coordinator 192 5000026
Kimball Jansma Assistant Production Coordinator Assistant Coordinator 192 5000025
Craig J Lane Assistant Production Coordinator Assistant Coordinator 192 5000024
Jason Blattler Location Assistant n/a 120947 5000023
Stacey Thompson Matteoli Post-Production Coordinator n/a 120842 5000016
Ingrid Kenning Script Supervisor n/a 191 5000015
Sunday Stevens Assistant Director n/a 163 5000009
Geoffrey D Hansen Assistant Director n/a 163 5000008
Haylee Hubscher Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000007
Katherine Keizer Assistant Director n/a 163 5000006
Bob F Brown Assistant Director Unit Director 163 5000010
Nico Sachse Assistant Director n/a 163 5000011
Jessica Clothier Script Supervisor n/a 191 5000014
Catou Kearney Location Manager n/a 193 5000013
Bruce Szeles Post-Production Supervisor n/a 120796 5000012
Casey Nelson Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Phil Abraham Director of Photography n/a 120780 6000001
Andy Capicik Loader Camera Loader 120956 6000016
Joseph Lederer Photography Stills Photographer 120835 6000015
Lee Tucker Projectionist Preview Projectionist 121104 6000014
Jacques Blackstone Projectionist n/a 121104 6000013
Natasha Leonnet Colorist Digital Film Colorist(EFilm) 120920 6000017
Chris Regan Color Timer Lab Color Timer 120921 6000018
Brett Carroll Assistant Editor n/a 203 7000004
Gary Burritt Negative Cutter n/a 556 7000003
Rainer Standke On-Line Editor Preview Online Editor 120811 7000002
Peter Honess Editor n/a 172 7000001
Dave Joshi Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
Cam Hayduk Assistant Camera n/a 233 6000011
David Crone Steadicam Operator A Camera/Steadicam Operator 232 6000005
Michael Wrinch Camera Operator n/a 239 6000004
Scott MacDonald Camera Operator n/a 239 6000003
Donald M McCuaig Director of Photography n/a 120780 6000002
Simon Jori Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000006
David Lourie Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000007
John Seale Assistant Camera n/a 233 6000010
Cynthia Greer Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000009
Rich Sinclair Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000008
Kathy Houghton Assistant Director n/a 163 5000005
John McKeown Assistant Director n/a 163 5000004
Anna Mae Routledge Actor Patty Keck 1 1000016
Violet Columbus Actor Sullen Girl (Angelica) 1 1000015
Andrea Savage Actor Dr Gleason 1 1000014
Pat Finn Actor Coach Raupp 1 1000013
Anja Savcic Actor Victoria Smeltzer 1 1000017
William C Vaughan Actor Paul Bergie 1 1000018
Dalias Blake Actor Cop at Lake 1 1000022
Ellie Harvie Actor Female Cop at High School 1 1000021
Samm Levine Actor Convenience Store Clerk 1 1000020
Darien Provost Actor Young Rich 1 1000019
Cynthia Stevenson Actor Mrs C 1 1000012
Alan Ruck Actor Mr C 1 1000011
Lauren Storm Actor Treece 1 1000005
Lauren London Actor Cammy 1 1000004
Paul Rust Actor Denis Cooverman 1 1000003
Hayden Panettiere Actor Beth Cooper 1 1000002
Shawn Roberts Actor Kevin 1 1000006
Jared Keeso Actor Dustin 1 1000007
Joshua Emerson Actor Greg Saloga 1 1000010
Marie Avgeropoulos Actor Valli Wooley 1 1000009
Brendan Penny Actor Sean 1 1000008
Emily Tennant Actor Raupp's Sophomore 2 1 1000023
Margaret Ma Actor Raupp's Sophomore 3 1 1000024
Michael Flynn Executive Producer n/a 174 3000005
Jennifer C. Blum Executive Producer n/a 174 3000004
Mark Radcliffe Producer n/a 3 3000003
Michael Barnathan Producer n/a 3 3000002
Larry Doyle Executive Producer n/a 174 3000006
Larry Doyle Screenplay n/a 120778 4000001
Bonnie Benwick Unit Manager n/a 120832 5000003
Wendy Williams Unit Production Manager n/a 182 5000002
Michael Flynn Unit Production Manager n/a 182 5000001
Larry Doyle Source Material (from novel: "I Love You, Beth Cooper") 120786 4000002
Chris Columbus Producer n/a 3 3000001
Chris Columbus Director n/a 2 2000001
Devin Douglas Drewitz Actor Laughing Teen #3 1 1000028
Karyn Baltzer Actor Laughing Teen #2 1 1000027
Dharrol Alves Actor Laughing Teen #1 1 1000026
Natalie Von Rotsburg Actor Librarian 1 1000025
Lucy Lu Actor Laughing Teen #4 1 1000029
Brandon Barton Actor Party Boy #1 1 1000030
Ifeanyi Obanye Actor Young Bully #2 1 1000033
Dante Alridge Actor Young Bully #1 1 1000032
John Gulayets Actor Party Boy #2 1 1000031
Thomas John Cabela Assistant Editor Avid Assistant 203 7000005
Thom Kyle Assistant Editor Avid Assistant 203 7000006
The Ting Tings Song Performer ("Shut Up And Let Me Go") 120788 8000068
Gym Class Heroes Song Performer ("Catch Me If You Can") 120788 8000067
The Hives Song Performer ("Try It Again") 120788 8000066
KISS Song Performer ("Beth") 120788 8000065
Kevin Rudolf Song Performer ("Let It Rock") 120788 8000069
OK Go Song Performer ("A Good Idea At The Time") 120788 8000070
Howard Cummings Production Designer n/a 164 9000001
Smokey Robinson Song Performer ("Cruisin'") 120788 8000073
Ray LaMontagne Song Performer ("Let It Be Me") 120788 8000072
The Perishers Song Performer ("Come Out Of The Shade") 120788 8000071
The Kooks Song Performer ("Sway") 120788 8000064
Alice Cooper Song Performer ("School's Out") 120788 8000063
Lazlo Bane Song Performer ("True") 120788 8000055
Violet Columbus Song Performer ("Forget Me") 120788 8000054
Marvin Tarplin Song ("Cruisin'") 120859 8000053
Smokey Robinson Song ("Cruisin'") 120859 8000052
Vick Wright Song Performer ("Too Much, Too Young, Too Fast") 120788 8000057
Airbourne Song Performer ("Too Much, Too Young, Too Fast") 120788 8000058
Rebecca Borel Gray Song Performer ("Heavenly View") 120788 8000062
Foreigner Song Performer ("Feels Like The First Time") 120788 8000061
Against Me! Song Performer ("New Wave") 120788 8000060
Mary Lou Storey Set Decorator n/a 165 9000002
Cindy Rose Set Decorator Set Dec Buyer 165 9000003
John B Keys Painter Scenic Painter 200 9000018
Karen Kent Painter Scenic Painter 200 9000017
Mark Tompkins Painter Onset Painter 200 9000016
Darryl Tifenbach Painter n/a 200 9000015
Glen Taylor Painter Scenic Painter 200 9000019
Steven Rowland Lead Set Dresser Lead Dresser 121069 9000020
David Bailie Greensman n/a 201 9000024
Jack Carpenter Actor Rich Munsch 1 1000001
Phillip Lunt Greensman n/a 201 9000022
Erich Hepnar Greensman n/a 201 9000021
Herminio Kam Painter Paint Foreman 200 9000014
Shirley Bruce Scenic Artist Scenic Helper/First Aid 745 9000013
Peter Bodnarus Set Designer n/a 202 9000007
Greg Venturi Set Designer n/a 202 9000006
Joe May Set Designer n/a 202 9000005
Sandra Tanaka Art Director n/a 183 9000004
Andrei Andrianko Set Designer n/a 202 9000008
Steve Houle Set Dresser On Set Dresser 197 9000009
Jamie Westbury Set Dresser n/a 197 9000012
Elena Dresser Set Dresser n/a 197 9000011
Mary-Ann Charney Set Dresser n/a 197 9000010
Ray LaMontagne Song ("Let It Be Me") 120859 8000051
Thomas Hedlund Song ("Come Out Of The Shade") 120859 8000050
Richard Wagner Song ("The Ride Of The Valkyries") 120859 8000021
Joel O'Keeffe Song ("Too Much, Too Young, Too Fast") 120859 8000017
Erich Wolfgang Korngold Song ("The Battle, The Duel, The Victory") 120859 8000016
Josef Lord Song ("Star In The Making") 120859 8000015
Tom Gabel Song ("New Wave") 120859 8000022
Michael Jones Song ("Feels Like The First Time") 120859 8000023
Dennis Dunaway Song ("School's Out") 120859 8000027
Glen Buxton Song ("School's Out") 120859 8000026
Michael Bruce Song ("School's Out") 120859 8000025
Rebecca Borel Gray Song ("Heavenly View") 120859 8000024
Gary Kemp Song ("True") 120859 8000011
Eleni Mandell Song ("Forget Me") 120859 8000010
Mark Jan Wlodarkiewicz Music Editor n/a 214 8000004
David Sabee Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000003
Robert Puff Music Music Preparation 120781 8000002
Christophe Beck Music n/a 120781 8000001
Scott Stambler Music Editor Temp Music Editor 214 8000005
Patrick Houlihan Music Supervisor n/a 120872 8000006
Jake Monaco Score Recording Score Coordinator 120840 8000009
Steve Kaplan Score Recording Score Recorder 120840 8000008
Casey Stone Score Recording Score Recorder and Mixer 120840 8000007
Alice Cooper Song ("School's Out") 120859 8000028
Neal Smith Song ("School's Out") 120859 8000029
Kevin Rudolf Song ("Let It Rock") 120859 8000044
Dwayne Carter Song ("Let It Rock") 120859 8000043
Julian De Martino Song ("Shut Up And Let Me Go") 120859 8000042
Katie White Song ("Shut Up And Let Me Go") 120859 8000041
Damian Joseph Kulash Jr. Song ("A Good Idea At The Time") 120859 8000045
Timothy Nordwind Song ("A Good Idea At The Time") 120859 8000046
Pehr Astrom Song ("Come Out Of The Shade") 120859 8000049
Martin Gustafson Song ("Come Out Of The Shade") 120859 8000048
Ola Kluft Song ("Come Out Of The Shade") 120859 8000047
Pete Wentz Song ("Catch Me If You Can") 120859 8000040
Patrick Stump Song ("Catch Me If You Can") 120859 8000039
Bob Ezrin Song ("Beth") 120859 8000033
Stanley Penridge Song ("Beth") 120859 8000032
Luke Pritchard Song ("Sway") 120859 8000031
Syd Dale Song ("Starting All Over Again") 120859 8000030
Peter Criss Song ("Beth") 120859 8000034
Randy Fitzsimmons Song ("Try It Again") 120859 8000035
Matthew Mcginley Song ("Catch Me If You Can") 120859 8000038
Travis McCoy Song ("Catch Me If You Can") 120859 8000037
Disashi Lumumba-Kasongo Song ("Catch Me If You Can") 120859 8000036
Andrew Thompson Greensman On Set Greensman 201 9000025
Synopsis
A nerdy valedictorian proclaims his love for the hottest and most popular girl in school - Beth Cooper - during his graduation speech. Much to his surprise, Beth shows up at his door that very night and decides to show him the best night of his life.