Foxcatcher (2014)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Josh Pearson Song ("Sea Lion") 120859 8000031
Emanuel Kallins Song ("Soaring Eagle") 120859 8000030
Josh Pearson Song Performer ("Sea Lion") 120788 8000032
Michael J. Linza Stunts Stunt Fighter 240 19000005
Peter Bucosi Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Ricardo Talavera Stunts Stunt Fighter 240 19000004
Adam Milstead Stunts Stunt Fighter 240 19000006
Grant Kemmerer III Animal Services Animal Handler 121036 20000001
Keith Brzozowski Carpenter n/a 529 21000004
William Huemrich Carpenter n/a 529 21000005
Cody Pile Carpenter n/a 529 21000003
Michael G Richer Construction Foreman Construction Foreperson 277 21000002
Buster Pile Construction Coordinator n/a 276 21000001
Jesse Jantzen Stunts Wrestling Choreographer 240 19000002
John Guira Stunts Wrestling Coordinator 240 19000001
Lisa Wiggins Accountant n/a 120802 16000001
Ryan Gomez Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Mark D Pasquale Rigging Grip n/a 120944 15000028
David A Dwyer Rigging Grip n/a 120944 15000027
Kevin Brady Rigging Grip n/a 120944 15000026
Edward Poveda Payroll Accountant n/a 121020 16000003
Dana Custer Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Christopher J. Corabi Business Affairs Of Business And Legal A airs(Annapurna Pictures) 120792 18000001
Vanessa B Fung Business Affairs Production Business and Legal Affairs(Annapurna Pictures) 120792 18000002
Amy Scholsohn Accountant Post Accountant 120802 16000007
Dee Schuka Post-Production Accountant (Trevanna Post) 120979 16000006
John M Finnell Accounting Clerk n/a 121044 16000005
Joe Manni Carpenter n/a 529 21000006
Michael J McKee Carpenter n/a 529 21000007
Mark Casey Visual Effects Supervisor (Method Studios) 249 23000012
Cara Buckley Visual Effects Visual Effects Executive Producer(Method Studios) 419 23000013
Jim Rider Visual Effects Supervisor (Method Studios) 249 23000011
Naz Shams Visual Effects Coordinator (Company 3) 120760 23000010
Andrea Atwater Visual Effects Coordinator (Company 3) 120760 23000009
Chris Anderson Visual Effects Producer (Method Studios) 243 23000014
Karen Czukerberg Visual Effects Producer (Method Studios) 243 23000015
Markus White Digital Artist (Method Studios) 121022 23000019
Evan Wen Digital Artist (Method Studios) 121022 23000020
Tara Jacobson Digital Artist (Method Studios) 121022 23000018
David Vincent Piombino Digital Artist (Method Studios) 121022 23000017
Cary Green Visual Effects Coordinator (Method Studios) 120760 23000016
Jason Trosky Special Effects Technician n/a 242 23000008
Ed Parrish Special Effects Technician n/a 242 23000007
Mark Davis Chef (Realms Of Catering) 121045 22000001
Harry Schreiber Chef Chef Assistant(Realms Of Catering) 121045 22000002
Roy Kalberer Construction Foreman Laborer 277 21000010
Timothy Davis Construction Foreman Laborer 277 21000009
Jonathan V. Pitcher Carpenter n/a 529 21000008
Ginny Minuto Craft Service n/a 120903 22000003
Jake Braver Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Mike Huffman Special Effects Technician n/a 242 23000005
Jim Heastings Special Effects Technician n/a 242 23000006
Ralph Pivirotto Special Effects Foreman n/a 250 23000004
Raymond M Tasillo Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Christina Myal Graphic Artist n/a 120985 23000002
Keith B. Seymour Rigging Grip n/a 120944 15000025
Brian Powers Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000024
Luciano Vignola Assistant Sound Editor n/a 222 14000018
Marko Costanzo Foley Artist n/a 223 14000019
Dana Le Blanc Frankley Assistant Sound Editor n/a 222 14000017
Chad Birmingham Foley Editor n/a 221 14000016
Steven Visscher Foley Editor n/a 221 14000015
George A. Lara Foley Foley Engineer 120961 14000020
Lawrence Zipf Sound Mixer Mix Stage Engineer 230 14000021
Krissopher Chevannes ADR Mixer n/a 227 14000025
Mark DeSimone ADR Mixer n/a 227 14000026
Brent Kleinman Sound Mixer Mix Stage Engineer 230 14000024
Howard Neustadt Sound Mixer Mix Stage Engineer 230 14000023
Jimmy Cruz Sound Mixer Mix Stage Engineer 230 14000022
Willard Overstreet Foley Editor n/a 221 14000014
Branka Mrkic-Tana ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000013
Deb Adair Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Beau Borders Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Ronald Eng Supervising Sound Editor n/a 328 14000003
Paul Hsu Supervising Sound Editor n/a 328 14000002
Jim Emswiller Sound Mixer n/a 230 14000001
Tom Fleischman Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Teri E Dorman ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000007
Allan Zaleski Sound Effects Editor SFX Editor 327 14000011
Jac Rubenstein ADR/Dialogue Editor n/a 120939 14000012
Dino Distefano Sound Sound Utility 120816 14000010
Cameron Frankley Sound Effects Editor SFX Editor 327 14000009
Chad Djubek Boom Operator n/a 215 14000008
David Boulton ADR Mixer n/a 227 14000027
Michael Miller ADR Mixer n/a 227 14000028
Greg Edwards Dolly Grip n/a 264 15000015
Pat Dames Dolly Grip n/a 264 15000016
Mike Zinoble Best Boy Grip n/a 265 15000014
John Stefancis Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Jean-Pierre Nutini Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Matthew Bulleri Grip n/a 365 15000017
Brian Buzzelli Grip n/a 365 15000018
John E Tremba Grip n/a 365 15000022
Nick Zinobile Grip n/a 365 15000023
Jon Thurner Grip n/a 365 15000021
David Jose Grip n/a 365 15000020
Sean Flaherty Grip n/a 365 15000019
Chris Muchow Best Boy Electric Best Boy Rigging Electric 259 15000011
Steve Cohagan Rigging Gaffer n/a 120937 15000010
Jay Kemp Gaffer n/a 268 15000001
Bart Flaherty Key Grip n/a 263 15000002
Dann Fink ADR Voice Casting n/a 2515 14000031
Wendy Hoffman ADR Voice Casting n/a 2515 14000030
Tami Treadwell ADR Mixer n/a 227 14000029
Terry Shirk Best Boy Electric Best Boy Electrician 259 15000003
Allan Barch Electrician n/a 450 15000004
Benjamin Macensky Electrician n/a 450 15000008
Nicholas Yost Electrician n/a 450 15000009
Denair Issac Electrician n/a 450 15000007
Kevin Hogan Electrician n/a 450 15000006
Lex Crow Electrician n/a 450 15000005
Daniel Raschko Digital Artist (Method Studios) 121022 23000021
Aaron Baker Digital Artist (Method Studios) 121022 23000022
Chris Ferrence Assistant Dispatcher/DOT Supervisor 120820 25000023
Bernard R Ackerman Jr. Driver n/a 273 25000024
Don Kraus Transportation Captain n/a 272 25000022
Shaun Gordon Production (Annapurna Pictures) 120824 25000021
Jack Maloney Assistant (to Mr. Tatum) 120820 25000019
Casey T Larocco Medic n/a 120966 25000020
Frank Conforti Driver n/a 273 25000025
Michael D. Davin Driver n/a 273 25000026
Ron Goddard Driver n/a 273 25000030
Roger Graham Driver n/a 273 25000031
Lee Giovengo Driver n/a 273 25000029
Carl Fowler Driver n/a 273 25000028
Charles A. Fanzo Driver n/a 273 25000027
Emily Pile Assistant (to Mr. Schmidt) 120820 25000018
Danielle Mandella Assistant (to Ms. Barnard) 120820 25000017
David Dutchess Set Production Assistant n/a 371 25000008
Kate Hennessy Set Production Assistant n/a 371 25000009
Jon Ong Production Assistant n/a 275 25000007
Harley Wilson Production Assistant n/a 275 25000006
Brittany Sugarman Production Secretary Travel Secretary 367 25000005
Ryan Klutch Set Production Assistant n/a 371 25000010
Mia La Monica Set Production Assistant n/a 371 25000011
Sammy Scher Assistant (to Ms. Ellison) 120820 25000015
Chelsey Pinke Assistant (to Mr. Bregman) 120820 25000016
Hank Bedford Assistant (to Mr. Miller) 120820 25000014
Daniel Short Set Production Assistant n/a 371 25000013
Jessica Mosley Set Production Assistant n/a 371 25000012
Shawn T Greb Driver n/a 273 25000032
David Hill Driver n/a 273 25000033
David Witzorreck Driver n/a 273 25000051
Arielle Sherman Post-Production Assistant n/a 120882 25000052
Jeff Walters Driver n/a 273 25000050
Joe Swedish Driver n/a 273 25000049
John H Stephens Driver n/a 273 25000048
Joseph Licek Production Technical Support 120824 25000053
Taylor Lipari-Hassett Assistant (to Composer) 120820 25000054
Doug Zarnick Studio Teacher n/a 121023 26000002
Jodi Tripi Rights & Clearances Footage And Research Clearance 120879 26000003
Arin Babaian Trainer (to Mr. Tatum) 121109 26000001
Ciara Barth Production Assistant n/a 275 25000056
Jordan Weir Production Assistant n/a 275 25000055
Angelo Sotereanos Driver n/a 273 25000047
Kevin M Roche Driver n/a 273 25000046
Clay Johnson Driver n/a 273 25000037
Michael Kondos Jr. Driver n/a 273 25000038
Mark Le Jeune Driver n/a 273 25000036
Kathleen Jandrokovic Driver n/a 273 25000035
Stephen Hough Driver n/a 273 25000034
Heather Kurtz Driver n/a 273 25000039
Terence Mahoney Driver n/a 273 25000040
Joseph Prosdocimo Driver n/a 273 25000044
Patrick Richert Driver n/a 273 25000045
John Pishko Driver n/a 273 25000043
Thomas O'Toole Jr. Driver n/a 273 25000042
Scott Mincher Driver n/a 273 25000041
Kate Gittings Production Secretary n/a 367 25000004
Jon Bergholz Transportation Coordinator n/a 271 25000003
Dan Schrecker Visual Effects Supervisor (Look Effects) 249 23000040
Colleen Bachman Visual Effects Producer (Look Effects) 243 23000041
Christian Lowe Digital Artist (Phosphene) 121022 23000039
Tim Van Horn Digital Artist (Phosphene) 121022 23000038
Luciano DiGeronimo Digital Artist (Phosphene) 121022 23000037
Jeff Wozniak Digital Effects Digital Supervisors(Look Effects) 345 23000042
Dave Zeevalk Digital Effects Digital Supervisors(Look Effects) 345 23000043
David Wanger Visual Effects Editor (Look Effects) 614 23000047
Jon Tanimoto Visual Effects Supervisor (Cosa VFX) 249 23000048
Matt Kushner Digital Artist (Look Effects) 121022 23000046
Uros Otasevic Digital Artist (Look Effects) 121022 23000045
Michael Collins Digital Artist (Look Effects) 121022 23000044
Scott Winston Digital Artist (Phosphene) 121022 23000036
Eddie Porter Digital Artist (Phosphene) 121022 23000035
Sabrina Tenore Digital Artist (Method Studios) 121022 23000026
Igor Boshoer Digital Artist (Method Studios) 121022 23000027
Namjim heo Digital Artist (Method Studios) 121022 23000025
Adam Gandola Digital Artist (Method Studios) 121022 23000024
David Marte Digital Artist (Method Studios) 121022 23000023
Nina Harlan Digital Artist (Method Studios) 121022 23000028
Carlos Rosario Digital Artist (Method Studios) 121022 23000029
Vivian Connolly Visual Effects Visual Effects Executive Producer(Phosphene) 419 23000033
Renuka Ballal Visual Effects Producer (Phosphene) 243 23000034
John Bair Visual Effects Supervisor (Phosphene) 249 23000032
Karl Coyner Digital Artist (Method Studios) 121022 23000031
Joshua Boliver Digital Artist (Method Studios) 121022 23000030
Joseph Bell Visual Effects Producer (Cosa VFX) 243 23000049
Greg Dora Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000050
Thuy Le Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000068
Chris Stark Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000069
Mark LeDoux Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000067
Tim Ledoux Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000066
Robin Graham Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000065
John Paul "JP" Jones Property Master n/a 120805 24000001
Tom Kelly Props Buyer Buyer 120926 24000002
Jess Gonchor Second Unit Director n/a 412 25000001
Cherokee Walker Pilot Aerial Pilot 570 25000002
Walt Oggier Armourer n/a 121128 24000005
Lee Nagle Props n/a 120817 24000004
Kelly Snyder Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Chris LeDoux Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000064
Jason Sanford Visual Effects (Crafty Apes) 419 23000063
Henrique Reginato Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000054
Aidin Saedi Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000055
Fabian Jimenez Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000053
Michael Hedges Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000052
Lindsey Fry Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000051
Sina San Digital Artist (Cosa VFX) 121022 23000056
David Beedon Visual Effects Staff(Cosa VFX) 419 23000057
Kimberly Breister Visual Effects Production Staff(Cosa VFX) 419 23000061
David Masure-Bosco Visual Effects Production Staff(Cosa VFX) 419 23000062
Erin Perkins Visual Effects Production Staff(Cosa VFX) 419 23000060
Tom Mahoney Visual Effects Staff(Cosa VFX) 419 23000059
Christopher Lance Visual Effects Staff(Cosa VFX) 419 23000058
Karen Lovell Hair Stylist n/a 120799 13000015
Marianne Skiba Makeup Artist n/a 120801 13000013
Paul Weisel Location Coordinator n/a 120877 5000010
Carson Camp Location Assistant n/a 120947 5000011
Kate Chase Assistant Location Manager n/a 194 5000009
John Adkins Location Manager n/a 193 5000008
Georgina Marquis Production Coordinator n/a 162 5000007
Carson Mains Location Assistant n/a 120947 5000012
Drew Nicholas Location Assistant n/a 120947 5000013
Loren Brock Assistant Production Coordinator n/a 192 5000017
Jeff Hubbard Assistant Director n/a 163 5000018
Dan Gorman Location Manager (Philadelphia) 193 5000016
Tom Trigo Location Manager (Virginia) 193 5000015
Darcy Trunzo Location Assistant n/a 120947 5000014
Tracy Scott Script Supervisor n/a 191 5000006
Stuart MacPhee Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Mark Schultz Associate Producer n/a 171 3000012
Kristin Gore Associate Producer n/a 171 3000013
Scott Andrew Robertson Co-Producer n/a 170 3000011
John P Giura Executive Producer n/a 174 3000010
Mark Bakshi Executive Producer n/a 174 3000009
Hank Bedford Associate Producer n/a 171 3000014
E. Max Frye Screenplay n/a 120778 4000001
Scott Andrew Robertson Assistant Director n/a 163 5000003
Jonas Spaccarotelli Assistant Director n/a 163 5000004
Richard E Chapla Jr. Production Supervisor n/a 307 5000002
Ron Schmidt Unit Production Manager n/a 182 5000001
Dan Futterman Screenplay n/a 120778 4000002
Jay Floyd Clearance Coordinator Clearance Administrator 121031 5000019
James Masi Post-Production Of Post Production(Annapurna Pictures) 120945 5000020
Scott Garfield Still Photographer n/a 120485 6000012
Tom Poole Colorist (Company 3) 120920 6000013
Clint Beishir Video Video Utility 120800 6000011
Nathan Peterson Camera Assistant n/a 120867 6000010
Amanda Rotzler Clapper Loader Film Loader 120619 6000009
Nick Monton Film Lab DI Producer(Company 3) 120850 6000014
Stefan Sonnenfeld Film Lab Executive Producer(CO3) 120850 6000015
Giovanni DiGiorgio Colorist Color Assistant 120920 6000019
Shane Harris Colorist Dailies Colorist(Company 3)) 120920 6000020
John Diesso Film Lab Additional Digital Conform(Company 3) 120850 6000018
Chris Mackenzie Film Lab Digital Conform(Company 3) 120850 6000017
Colin Davis Film Lab DI Producer(Company 3) 120850 6000016
Colin Sheehy Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000008
Keith Davis Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000007
Georgina Marquis Production Supervisor n/a 307 5000024
Steve Parys Assistant Director n/a 163 5000025
Sherrell Hodges Facilities Supervisor Facility Manager(C5 Inc.) 120948 5000023
Ann Gray Post-Production Coordinator n/a 120842 5000022
Andrew Harvey Production Coordinator (Annapurna Pictures) 162 5000021
Alyssa Batchelor Assistant Director n/a 163 5000026
Greig Fraser Director of Photography Director Of Photography/A Camera Operator 120780 6000001
Jorge Sanchez Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000005
Deb Peterson Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000006
Douglas Stanczak Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000004
Bela Trutz Steadicam Operator n/a 232 6000003
Adam Kimmel Director of Photography n/a 120780 6000002
Chelsea Barnard Executive Producer n/a 174 3000008
Ron Schmidt Executive Producer n/a 174 3000007
Zach Rey Actor Foxcatcher Wrestler #1 1 1000019
Reece Humphrey Actor Foxcatcher Wrestler #2 1 1000020
David Zabriskie Actor Dan Bane 1 1000018
Bryan Cook Actor Ben Langer 1 1000017
Daniel Hilt Actor Robert Garcia 1 1000016
J.D. Bergman Actor Foxcatcher Wrestler #3 1 1000021
Corey Jantzen Actor Foxcatcher Wrestler #4 1 1000022
Jake Herbert Actor Mark's Opponent At Trials 1 1000026
Donald Modrick Actor Front Gate Guard 1 1000027
Lee Kemp Actor Weigh-In Official #2 1 1000025
Mark Schultz Actor Weigh-In Official #1 1 1000024
Frederick Feeney Actor Seoul Referee 1 1000023
Robert Haramia Actor Banquet Guest 1 1000015
Lee Perkins Actor Corporal 1 1000014
Vanessa Redgrave Actor Jean Du Pont 1 1000005
Anthony Michael Hall Actor Jack 1 1000006
Sienna Miller Actor Nancy Schultz 1 1000004
Mark Ruffalo Actor David Schultz 1 1000003
Channing Tatum Actor Mark Schultz 1 1000002
Guy Boyd Actor Henry Beck 1 1000007
Brett Rice Actor Fred Cole 1 1000008
Jane Mowder Actor Rosie 1 1000012
David "Doc" Bennett Actor Documentary Director 1 1000013
Francis J. Murphy III Actor Wayne Kendall 1 1000011
Samara Lee Actor Danielle Schultz 1 1000010
Jackson Frazer Actor Alexander Schultz 1 1000009
Gabrielle C Burton Actor School Secretary 1 1000028
Kevin Cooke Actor Photographer 1 1000029
Corey Walker Actor MMA Backstage Official 1 1000046
Alan Oppenheimer Actor Du Pont Dynasty Narrator 1 1000047
Jaz Securo Actor MMA Announcer 1 1000045
Marc Snider Actor MMA Referee 1 1000044
Rick Steigerwald Actor Wexler Trainer 1 1000043
Bennett Miller Director n/a 2 2000001
Megan Ellison Producer n/a 3 3000001
Tom Heller Executive Producer n/a 174 3000005
Michael Coleman Executive Producer n/a 174 3000006
Anthony Bregman Producer n/a 3 3000004
Jon Kilik Producer n/a 3 3000003
Bennett Miller Producer n/a 3 3000002
John C. Baxter Actor Worlds Announcer 1 1000042
Gene Mills Actor Worlds Referee 1 1000041
Dan Anders Actor General 1 1000033
Barry Vlanich Actor D.C. Partygoer 1 1000034
Roger Callard Actor Helicopter Pilot 1 1000032
Bill Ehrin Actor Broiler Hut Patron 1 1000031
Richard E Chapla Jr. Actor Broiler Hut Cashier 1 1000030
Sam Brehm Actor Hank Church 1 1000035
Stanislaw Dziedzic Actor USA Wrestling Rep #1 1 1000036
Ken Williams Actor Coach Ken 1 1000040
Joey Russo Actor Olympic Trials Referee 1 1000039
Bruce Baumgartner Actor USA Wrestling Rep #3 1 1000038
David Miller Actor USA Wrestling Rep #2 1 1000037
Stuart Levy Editor n/a 172 7000001
Conor O’Neill Editor n/a 172 7000002
John Kelly Scenic Artist Scenic Charge 745 9000018
Gregory Puchalski Scenic Artist On Set Scenic 745 9000019
Lisa Bradley Art Department Buyer 120843 9000017
Scott Wood Gang Boss n/a 121117 9000016
Mike Matesic Gang Boss n/a 121117 9000015
Josh "Blue" Bonnett Painter n/a 200 9000020
Julie Chill Painter n/a 200 9000021
Christopher St Pierre Painter n/a 200 9000025
Greg Jones Greensman n/a 201 9000026
Michael Metz Painter n/a 200 9000024
Tim Mcgrane Painter n/a 200 9000023
Keith Knight Painter n/a 200 9000022
Charles C Eccles Gang Boss n/a 121117 9000014
Anna Livia Cullinan Set Dresser Set Dressing Assistant 197 9000013
Jennifer Albaugh Art Department Coordinator n/a 195 9000004
Kate Dougherty Set Designer n/a 202 9000005
Katherine Lucas Set Decorator n/a 165 9000003
Brad Ricker Art Director n/a 183 9000002
Jess Gonchor Production Designer n/a 164 9000001
Rebecca Brown Assistant Set Decorator n/a 316 9000006
Lance Walters Lead Person n/a 120957 9000007
Ray Pivirotto Set Dresser n/a 197 9000011
Aaron Streiner Set Dresser On Set Dresser 197 9000012
Sam Noel Set Dresser n/a 197 9000010
Elaheh Ferrari Set Dresser n/a 197 9000009
Timothy Barnhill Set Dresser n/a 197 9000008
Michael Campise Greensman n/a 201 9000027
Michael Dolhi Greensman n/a 201 9000028
Brittany Loar Assistant Costume Designer n/a 252 13000005
Edward T Hanley Set Costumer n/a 121008 13000006
Kathrine Gordon Hair Hair Department Head 120794 13000004
Bill Corso Makeup Makeup Department Head 353 13000003
Darcie Buterbaugh Costume Supervisor n/a 120895 13000002
PJ Carli Set Costumer n/a 121008 13000007
Alison L Evans Set Costumer n/a 121008 13000008
Dennis Liddiard Makeup Artist n/a 120801 13000012
Steve Carell Actor John Du Pont 1 1000001
Victoria Musial Costumes Costume Assistant 120828 13000011
Susanna Brown Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000010
Scott T Coppock Hair Ager/Dyer 120794 13000009
Kasia Walicka Maimone Costume Designer n/a 169 13000001
Rob Calabrese Consultant n/a 120784 12000003
Matt Maisto Casting Associate n/a 160 10000003
Megan Hart Casting Assistant n/a 177 10000004
Rori Bergman Casting Associate n/a 160 10000002
Jeanne McCarthy Casting Director n/a 157 10000001
Brandon Plonka Greensman n/a 201 9000029
Donna Belajac Casting (Pittsburgh) 179 10000005
Laura Zech Casting Assistant (Pittsburgh) 177 10000006
Jon Stein Research Researcher 458 12000001
BeBe Lerner Consultant Publicity Consultant 120784 12000002
Nick Carr Background Casting Background Casting Assistant 121114 10000009
Chelsea Peterson Background Casting Background Casting Assistant 121114 10000008
Billy Dowd Background Casting n/a 121114 10000007
West Dylan Thordson Song Performer ("The Times They Are A-Changin") 120788 8000053
Bob Dylan Song ("The Times They Are A-Changin") 120859 8000052
Jill Streater Music Librarian 120781 8000010
Annie Barnard Music Librarian 120781 8000011
Everton Nelson Music Orchestra Leader 120781 8000009
Lucy Whalley Music Orchestra Contractor 120781 8000008
Rodney Dangerfield Soloist Cello Improvisations 121021 8000007
Pete Snell Music Editor n/a 214 8000012
Suzana Peric Music Editor n/a 214 8000013
Isobel Griffiths Music Contractor Musician Contractor 121013 8000017
Satoshi Noguchi Music Mixing Services 120781 8000018
Jake Jackson Score Recording n/a 120840 8000016
John Carbonara Music Editor n/a 214 8000015
Jennifer Dunnington Music Editor n/a 214 8000014
Rob Simonsen Music Producer Original Score Producer 323 8000006
Christine Bergren Music Music Legal And Clearance 120781 8000005
Julia Bloch Assistant Editor n/a 203 7000006
Brooks Larsen Assistant Editor n/a 203 7000007
Mike Azevedo Assistant Editor n/a 203 7000005
David Massachi Editor n/a 172 7000004
Jay Cassidy Editor n/a 172 7000003
Alexandra Yalakidis Assistant Editor n/a 203 7000008
Andreas Fehrle Assistant Editor n/a 203 7000009
Mychael Danna Music Valley Forge Theme 120781 8000003
Susan Jacobs Music Supervisor n/a 120872 8000004
West Dylan Thordson Music n/a 120781 8000002
Rob Simonsen Music n/a 120781 8000001
Tim Feeley Assistant Editor n/a 203 7000010
Colleen Lutz Score Mixing Score Mix Assistant 120927 8000019
Jerry Garcia Song ("St. Stephen") 120859 8000020
Jeremy Galindo Song ("Villa Del Refugio") 120859 8000042
Christopher King Song ("Villa Del Refugio") 120859 8000043
Raymond Brown Song ("Villa Del Refugio") 120859 8000041
David Marsden Song Performer ("This Noble Land") 120788 8000040
David Marsden Song ("This Noble Land") 120859 8000039
Andrew Miller Song ("Villa Del Refugio") 120859 8000044
This Will Destroy You Song Performer ("Villa Del Refugio") 120788 8000045
Mychael Danna Song ("I Thought He Was A Very Nice Gentleman") 120859 8000050
Mychael Danna Song Performer ("I Thought He Was A Very Nice Gentleman") 120788 8000051
Ryuk Regan Song ("Inauguration Day") 120859 8000049
Johann Johannsson Song Performer ("Escape") 120788 8000047
Johann Johannsson Song ("Escape") 120859 8000046
David Bowie Song Performer ("Fame") 120788 8000038
John Lennon Song ("Fame") 120859 8000037
Marcelo Zarvos Song ("Fragments (Winged Creatures)") 120859 8000024
Marcelo Zarvos Song Performer ("Fragments (Winged Creatures)") 120788 8000025
The Grateful Dead Song Performer ("St. Stephen") 120788 8000023
Robert Hunter Song ("St. Stephen") 120859 8000022
Phil Lesh Song ("St. Stephen") 120859 8000021
Woody Guthrie Song ("This Land Is Your Land") 120859 8000026
Bob Dylan Song Performer ("This Land Is Your Land") 120788 8000027
David Bowie Song ("Fame") 120859 8000036
Carlos Alomar Song ("Fame") 120859 8000035
Alexander Malter Song Performer ("Fur Alina") 120788 8000029
Arvo Part Song ("Fur Alina") 120859 8000028
Betty Lou Skinner Hair Stylist n/a 120799 13000014
Synopsis
Mark Schultz, despite having won a gold medal for wrestling at the 1984 Olympics, lives in the shadow of his accomplished older brother, Dave. Mark seems to have found his own path when multimillionaire John E. du Pont invites Mark to to train as part of a national U.S. wrestling team preparing for the 1988 Olympics in Seoul. Du Pont's training is relentless and his philosophy strident, but Mark wants to please him nonetheless. But when Dave arrives to much fanfare to join Team Foxcatcher, Mark finds himself relegated to the shadows once again, while DuPont begins to unravel. Based on a true story.