Jack Goes Boating (2010)

Jack Goes Boating
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 31mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Foreign
Keywords stage play
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Philip Hoffman Actor Jack 1 1000001
Amy Ryan Actor Connie 1 1000002
John Ortiz Actor Clyde 1 1000003
Daphne Rubin-Vega Actor Lucy 1 1000004
Tom McCarthy Actor Dr. Bob 1 1000005
Richard Petrocelli Actor Uncle Frank 1 1000006
Lola Glaudini Actor Italian Woman 1 1000007
Ralph Osorio Actor Ungainly Swimmer 1 1000008
Stephen Guirgis Actor MTA Worker 1 1000009
Mason Pettit Actor Drunk Man on Subway 1 1000010
Trevor Long Actor Waldorf Doorman 1 1000011
Stephen Mailer Actor Happy Husband 1 1000012
Elizabeth Rainer Actor Happy Wife 1 1000013
Theodore Mailer Actor Young Son 1 1000014
Count Stovall Actor Men's Room Attendant 1 1000015
Salvatore Inzerillo Actor Cannoli 1 1000016
Elizabeth Rodriguez Actor Waldorf Event Assistant 1 1000017
Beth Cole Actor Teacher 1 1000018
Oliver Foote Actor Swimming Teacher 1 1000019
Byron West Actor Swimming Student 1 1000020
Shawna Bermender Actor Becky 1 1000021
Cordell Stahl Actor MTA Orientation Leader 1 1000022
Philip Hoffman Director n/a 2 2000001
Marc Turtletaub Producer n/a 3 3000001
Peter Saraf Producer n/a 3 3000002
Beth O'Neil Producer n/a 3 3000003
Emily Ziff Producer n/a 3 3000004
Philip Hoffman Executive Producer n/a 174 3000005
John Ortiz Executive Producer n/a 174 3000006
George Paaswell Co-Producer n/a 170 3000007
Sara Murphy Associate Producer n/a 171 3000008
Robert Glaudini Screenplay n/a 120778 4000001
Robert Glaudini Source Material (from play: "Jack Goes Boating") 120786 4000002
Anita Sum Production Supervisor n/a 307 5000001
George Paaswell Unit Production Manager n/a 182 5000002
Pamela Bertini Production Coordinator n/a 162 5000003
Alison Davis Assistant Production Coordinator n/a 192 5000004
Curtis Smith Assistant Director n/a 163 5000005
Patrick Gibbons Assistant Director n/a 163 5000006
Mary Bailey Script Supervisor n/a 191 5000007
Jeff Caron Location Manager n/a 193 5000008
David Velasco Assistant Location Manager n/a 194 5000009
Jacob Mathis Location Coordinator n/a 120877 5000010
Jonathan Urband Location Scout n/a 311 5000011
Jason Planitzer Location Assistant Location Production Assistant 120947 5000012
Marta Escude Assistant Director n/a 163 5000013
Kelly Miller Post-Production Supervisor n/a 120796 5000014
Doe Kim Stage Manager Studio Manager 120797 5000015
Mott Hupfel Director of Photography n/a 120780 6000001
Craig Haagensen Camera Operator n/a 239 6000002
Dan Hersey Assistant Camera n/a 233 6000003
David Flanigan Assistant Camera n/a 233 6000004
Kyle Repka Loader Film Loader 120956 6000005
Bill Coleman Camera Operator n/a 239 6000006
Larry Huston Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000007
Elizabeth Singer Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000008
David Knox Camera Operator Underwater Camera Operator 239 6000009
Al Rodgers Camera Assistant Underwater 1st Camera Assistant 120867 6000010
K Bailey Still Photographer n/a 120485 6000011
Andrew Cavagnet Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
James Domorski Video Playback 24 Frame Playback 505 6000013
Sam Daley Dailies Dailies Colorist(Technicolor N.Y.) 120999 6000014
Kristyn Pane Dailies Dailies Project Manager(Technicolor N.Y.) 120999 6000015
Tim Stipan Colorist DI Colorist(Technicolor N.Y.) 120920 6000016
Dana Bloder Film Lab DI Producer(Technicolor N.Y.) 120850 6000017
Eric Leverenz Film Lab Imaging and Recording(Technicolor N.Y.) 120850 6000018
Kevin Vale Film Lab Imaging and Recording(Technicolor N.Y.) 120850 6000019
Barbara Kearney Film Lab DI Executive Producer(Technicolor N.Y.) 120850 6000020
Brian Kates Editor n/a 172 7000001
Ali Muney Assistant Editor n/a 203 7000002
Grizzly Bear Composer n/a 120836 8000001
Susan Jacobs Music Supervisor n/a 120872 8000002
Evan Lurie Original Score Additional Score 120839 8000003
John Carbonara Music Editor n/a 214 8000004
Jackie Mulhearn Music Coordinator n/a 206 8000005
Keith Rigling Recording Recording Engineer 120578 8000006
Chris Montgomery Recording Recording Engineer 120578 8000007
Evan Lurie Music Musician 120781 8000008
Marcus Rojas Music Musician 120781 8000009
Edward Droste Vocals Vocals, Guitar 121032 8000010
Daniel Rossen Music Vocals, Guitar, Keys 120781 8000011
Christopher Bear Music Drums, Vocals 120781 8000012
Christopher Taylor Music Bass, Vocals, Flute, Clarinet 120781 8000013
Brent Dowe Song ("Rivers Of Babylon") 120859 8000014
James McNaughton Song ("Rivers Of Babylon") 120859 8000015
Lorenz Hart Song ("Blue Moon") 120859 8000017
Richard Rodgers Song ("Blue Moon") 120859 8000018
Richard Rodgers Song ("Hello, Young Lovers") 120859 8000020
Oscar Hammerstein Song ("Hello, Young Lovers") 120859 8000021
Mel Torme Song Performer ("Hello, Young Lovers") 120788 8000022
Alison Goldfrapp Song ("Eat Yourself") 120859 8000023
Will Gregory Song ("Eat Yourself") 120859 8000024
Goldfrapp Song Performer ("Eat Yourself") 120788 8000025
Wolfgang Mozart Song ("Clarinet Quartet, K. 374f In E Flat Major: III. Rondo: Allegretto") 120859 8000026
Jozsef Balogh Song ("Clarinet Quartet, K. 374f In E Flat Major: III. Rondo: Allegretto") 120859 8000027
Danubius Quartet Song ("Clarinet Quartet, K. 374f In E Flat Major: III. Rondo: Allegretto") 120859 8000028
Nick Urata Song ("Dearly Departed") 120859 8000029
Devotchka Song Performer ("Dearly Departed") 120788 8000030
Robin Pecknold Song ("Oliver James") 120859 8000031
Fleet Foxes Song Performer ("Oliver James") 120788 8000032
Chan Marshall Song ("Where Is My Love") 120859 8000033
Chan Marshall Song Performer ("Where Is My Love") 120788 8000034
John Tanner Song ("Didn't I") 120859 8000035
William Pulliam Song ("Didn't I") 120859 8000036
William Pulliam Song Performer ("Didn't I") 120788 8000037
Robin Pecknold Song ("White Winter Hymnal") 120859 8000038
Fleet Foxes Song Performer ("White Winter Hymnal") 120788 8000039
Bill Evans Song ("Peace Piece") 120859 8000040
Bill Evans Song Performer ("Peace Piece") 120788 8000041
Therese DePrez Production Designer n/a 164 9000001
Matteo De Cosmo Art Director n/a 183 9000002
Jonathan Huggins Lead Person n/a 120957 9000003
Zach Baylin Dresser Foreman Dresser 120967 9000004
Nic Mevoli Set Dresser n/a 197 9000005
Tom Nierenberg Set Dresser n/a 197 9000006
Matthew Sherwood Set Dresser n/a 197 9000007
Nick Torelli Set Dresser n/a 197 9000008
Michael Cory Set Dresser On-Set Dresser 197 9000009
Patricia Sprott Charge Scenic Painter Charge Scenic 121085 9000010
Alan Lawson Scenic Artist n/a 745 9000011
Stephen Shellooe Scenic Artist Camera Scenic 745 9000012
Alyssa Motschwiller Art Department Contractor n/a 121150 9000013
Imogen Lee Art Department Assistant Art Department Production Assistant 120503 9000014
Kathleen Glaudini Art Department Assistant Art Department Production Assistant 120503 9000015
Emma Mead Art Department Art Department Intern 120843 9000016
Roland Trafton Art Department Art Department Intern 120843 9000017
Avy Kaufman Casting Director n/a 157 10000001
Lois Drabkin Casting Associate n/a 160 10000002
Leeba Zakharov Casting Associate n/a 160 10000003
Alex Zahn Casting Assistant n/a 177 10000004
Ronen Gevint Extras Casting Assistant n/a 120970 10000005
John Hodges Creative Executive Head of Creative(Big Beach) 120932 11000001
Michael Clark Creative Executive (Big Beach) 120932 11000002
Eric Vierhaus Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Charles Herzfeld Advisor Facility Advisor(Technicolor N.Y.) 120821 12000002
Joe Violante Advisor Dailies Advisor(Technicolor N.Y.) 120821 12000003
Mimi O'Donnell Costume Designer n/a 169 13000001
Amy Pickering Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Felicity Gifford Key Costumer n/a 351 13000003
Chrissy Kuhn Set Costumer n/a 121008 13000004
Jocelyn Pierce Costume Department Costume Production Assistant 121016 13000005
Stephanie Alexander Costumes Costume Intern 120828 13000006
Michele Sinacore Costumes Costume Intern 120828 13000007
Louise McCarthy Makeup Department Head Make Up 353 13000008
Sunday Englis Makeup Artist n/a 120801 13000009
Aaron Quarles Hair Department Head Hair 120794 13000010
Frank Vasquez Hair Stylist n/a 120799 13000011
Brian Sherratt Hair Stylist n/a 120799 13000012
Sacha Quarles Hair Stylist n/a 120799 13000013
Jeff Pullman Sound Mixer n/a 230 14000001
Christof Gebert Sound Mixer n/a 230 14000002
Neil Danziger Boom Operator n/a 215 14000003
Teferra McKenzie Sound Sound Utility 120816 14000004
Claire Houghtalen Sound Sound Utility 120816 14000005
Ron Bochar Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Ron Bochar Supervising Sound Editor n/a 328 14000007
Alexa Zimmerman ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000008
Nicholas Renbeck ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000009
Ruth Hernandez ADR Editor n/a 220 14000010
Kam Chan Foley Editor n/a 221 14000011
Lidia Tamplenizza Assistant Sound Editor n/a 222 14000012
George Lara Foley Foley Engineer 120961 14000013
Marko Costanzo Foley Artist n/a 223 14000014
Doug Murray ADR ADR Recordist 120912 14000015
Mike Fowler ADR ADR Engineer 120912 14000016
Sondra James ADR Voice Casting n/a 2515 14000017
Scott Ramsey Gaffer n/a 268 15000001
William Newell Gaffer n/a 268 15000002
Ray Flynn Best Boy Electric n/a 259 15000003
Michael McDonald Electrician n/a 450 15000004
Brooks Toran Electrician n/a 450 15000005
David Dutkus Electrician n/a 450 15000006
James Weideman Electrician n/a 450 15000007
Caitlin Davis Electrician n/a 450 15000008
Bart Grieb Electrician n/a 450 15000009
Aaron Randall Electrician n/a 450 15000010
Kurt Rimmel Key Grip n/a 263 15000011
Joe Doughan Best Boy Grip n/a 265 15000012
Robert Kummert Dolly Grip n/a 264 15000013
Daniel Beaman Grip n/a 365 15000014
Dylan Crawsnay-Williams Grip n/a 365 15000015
Matt Setton Grip n/a 365 15000016
Tim Ferraer Grip n/a 365 15000017
Aric Jacobson Grip n/a 365 15000018
Michael Miller Grip Construction Grip 365 15000019
John Galuppo Grip Construction Grip(Stage) 365 15000020
James DeWolf Grip Foreman Construction Grip 365 15000021
Myron Odegaard Electric Construction Shop Electric 121127 15000022
Theresa Marsh Production Accountant n/a 282 16000001
Eric Bellamy Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Katherine DeJesus Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Rob Buschgans Assistant Accountant Accounting Staff Assistant 120950 16000004
Christina Born Production Insurance Insurance(Dewitt Stern Of California) 120949 16000005
Mike Phillips Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Jackie Eckhouse Legal Counsel Production Attorney 120913 18000001
Jerry Dasti Legal Counsel Production Attorney 120913 18000002
Declan Mulvey Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Richard Hebrank Construction Coordinator n/a 276 21000001
Peter Bundrick Carpenter n/a 529 21000002
Daniel Dietrich Carpenter n/a 529 21000003
Martin Kirchoff Carpenter (Stage) 529 21000004
Michael Riolo Construction Construction Shop Production Assistant 120900 21000005
Andrew Gilbert Chef (Tribe Road Catering) 121045 22000001
David Farinas Chef (Tribe Road Catering) 121045 22000002
Felix Rivera Chef (Tribe Road Catering) 121045 22000003
Joe Facey Craft Service n/a 120903 22000004
Tracy Wong Craft Service n/a 120903 22000005
Derrick Kardos Graphic Designer n/a 120860 23000001
J Brotherhood Special Effects Coordinator n/a 241 23000002
Nathaniel Brotherhood Special Effects Technician n/a 242 23000003
Chris Jordan Special Effects Technician n/a 242 23000004
Jessica Allen Visual Effects Editor DI Editor(Technicolor N.Y.) 614 23000005
Mike Whipple Software Engineer Engineer(Technicolor N.Y.) 121071 23000006
Glenn Allen Visual Effects Producer (Brainstorm Digital) 243 23000007
Richard Friedlander Visual Effects Producer (Brainstorm Digital) 243 23000008
Justin Ball Visual Effects Supervisor (Brainstorm Digital) 249 23000009
J Corbett Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000010
Jun Zhang Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000011
Chris Wesselman Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000012
John Mangia Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000013
Randy Little Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000014
Michael Queen Compositor Digital Compositor(Brainstorm Digital) 120626 23000015
Matthew Conner Matte Painter Matte Artist(Brainstorm Digital) 120959 23000016
Brendan Fitzgerald 3-D Artist (Brainstorm Digital) 120965 23000017
Guy Barresi Visual Effects Coordinator (Brainstorm Digital) 120760 23000018
Kris Moran Property Master n/a 120805 24000001
Ryan Webb Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Joel Weaver Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Chris Barnes Coordinator Marine Coordinator 528 25000001
Robert Jean-Pierre Driver Set Dressing Driver 273 25000002
Cisco Marcial Coordinator Parking Coordinator 528 25000003
James Buckman Transportation Captain n/a 272 25000004
Peter Connors Transportation Co-Captain n/a 120973 25000005
Joe Flynn Driver n/a 273 25000006
Dave Buckman Driver n/a 273 25000007
Kenneth Garrison Driver n/a 273 25000008
Luis Rodriguez Driver n/a 273 25000009
Jim McKenna Driver n/a 273 25000010
Paul Harvey Driver n/a 273 25000011
Brett Michel Driver n/a 273 25000012
Terry Adams Driver n/a 273 25000013
Sean McNay Driver n/a 273 25000014
Danny Yannatuono Driver n/a 273 25000015
Jerry Malinaric Driver n/a 273 25000016
Parry Creedon Production Secretary n/a 367 25000017
Anthony Pizzini Office Production Assistant n/a 120909 25000018
Vernaliz Co Office Runner Office Intern 120988 25000019
Timothy Kane Set Production Assistant n/a 371 25000020
Katie Martin Set Production Assistant n/a 371 25000021
Carrie Bush Set Production Assistant n/a 371 25000022
Ellen Parnett Set Production Assistant n/a 371 25000023
Patrick Eaton Set Production Assistant n/a 371 25000024
Emily Evashevski Set Production Assistant n/a 371 25000025
Evan Scott Set Production Assistant n/a 371 25000026
Anthony Lote Set Production Assistant n/a 371 25000027
Victor Gilardi Apprentice Set Intern 120976 25000028
Sean MaCIntyre Apprentice Set Intern 120976 25000029
Becky Phillips Apprentice Set Intern 120976 25000030
Katie Spencer Apprentice Set Intern 120976 25000031
Cordell Stahl Stand-In (for Jack) 121015 25000032
Jesus Del Rosario Stand-In (for Clyde) 121015 25000033
Alanna Wilson Stand-In (for Connie) 121015 25000034
Annette Hernandez Stand-In (for Lucy) 121015 25000035
Daniele Melia Assistant (to Mr Saraf) 120820 25000036
Crystal Miles Assistant (to Mr Hoffman) 120820 25000037
Sara Sampson Assistant (of Cooper's Town) 120820 25000038
Debra Blake Medic n/a 120966 25000039
Kai-Min Hsiung Post-Production Assistant n/a 120882 25000040
Veronica Rutledge Post-Production Assistant n/a 120882 25000041
Eric Brown Post-Production Assistant n/a 120882 25000042
Michael Walsh Post-Production Assistant n/a 120882 25000043
Casey Long Post-Production Assistant n/a 120882 25000044
Kieran Keller Coordinator Facility Coordinator(Orbit Digital) 528 25000045
Mike Carew Security Water Safety(Captain Mike's Diving) 120951 26000001
Wendy Cohen Rights & Clearances Clearances Provider(Production Resources) 120879 26000002
Carol Compton Rights & Clearances Script Clearance Research Provider(Indieclear) 120879 26000003
Peter Silbermann Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Jack and Connie are two single people who on their own might continue to recede into the anonymous background of the city, but in each other begin to find the courage and desire to pursue their budding relationship. In contrast, the couple that introduced them, Clyde and Lucy are confronting unresolved issues in their marriage. Jack is a limo driver with vague dreams of landing a job with the MTA and an obsession with reggae that has prompted him to begin a half-hearted attempt at growing dreadlocks. He spends most of his time hanging out with his best friend and fellow driver Clyde and Clyde's wife Lucy. The couple set Jack up with Connie, Lucy's co-worker at a Brooklyn funeral home. Being with Connie inspires Jack to learn to cook, pursue a new career and take swimming lessons from Clyde so he can give Connie the romantic boat ride she dreams of. But as Jack and Connie cautiously circle commitment, Clyde and Lucy's marriage begins to disintegrate. From there, we watch as each couple comes face to face with the inevitable path of their relationship.