Are You Here (2014)

Are You Here
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 54mins.
Genres Comedy
Keywords 2010s, buddy, death of a parent, dramedy, family, friendship, funny, inheritance, misfit, siblings, touching
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kendra Shay Clark Casting Associate n/a 160 10000003
Dick Parkinson Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Peter King Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Sara Zhu Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern, Inc.) 120949 16000010
Mike Parkinson Animal Wrangler n/a 120863 20000002
Janine Aines Animal Trainer Chicken Trainer 120962 20000003
Steve Eno Construction Foreman General Foreman 277 21000002
James J. Passanante Construction Coordinator n/a 276 21000001
Victoria Votni Animal Trainer Chicken Trainer 120962 20000004
Stacie O'Beime Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern, Inc.) 120949 16000009
Peter Marshall Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern, Inc.) 120949 16000008
Chris Mendonca Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Johanna Klingenberger Production Accountant n/a 282 16000001
Jeremy Hutcherson Key Rigging Grip Rigging Best Boy Grip 120946 15000018
Lisa Kurk Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Karen Scarborough Payroll Accountant n/a 121020 16000004
Marilyn Penn-Lindley Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Konstantin V. Sumtsev Accounting Clerk n/a 121044 16000006
Dennis Loring Payroll Accountant n/a 121020 16000005
Craig Barzee Construction Construction Utility 120900 21000003
John DeSarno Chef (Cinema Catering) 121045 22000001
Rik Shorten Digital Artist Digital Supervisor(Drawn By The Light) 121022 23000007
Matthew Lynn Compositor (Drawn By The Light) 120626 23000006
Ray Bivins Special Effects Coordinator n/a 241 23000005
Renee Reizmann Visual Effects Coordinator (Drawn By The Light) 120760 23000008
Brian White CG Supervisor (Drawn By The Light) 779 23000009
Brad Moylan Compositor (Drawn By The Light) 120626 23000012
Renaud Talon Compositing Supervisor Compositing Td(Drawn By The Light) 120928 23000011
Doug Witsken Compositing Supervisor (Drawn By The Light) 120928 23000010
Evan Regester Graphic Designer n/a 120860 23000004
M R Parulekar Visual Effects Producer (Drawn By The Light) 243 23000003
Patrick D Boyd Catering Assistant Caterer(Cinema Catering) 120954 22000003
Nicholas Raynor Catering Assistant Caterer(Cinema Catering) 120954 22000002
Henry Ezzell Key Rigging Grip Rigging Key Grip 120946 15000017
Michael Gallichet Catering Assistant Caterer(Cinema Catering) 120954 22000004
Cindy Nache' Hatchel Craft Service n/a 120903 22000005
Les Lukacs Visual Effects Producer (Drawn By The Light) 243 23000002
Curt Miller Visual Effects Supervisor (Drawn By The Light) 249 23000001
Matthew Richards Craft Service n/a 120903 22000006
Bobby L Fowler Jr. Construction Construction Utility 120900 21000004
Eric Townsend Grip n/a 365 15000016
Chris Main Boom Operator n/a 215 14000004
Rick Ash Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Frank Gaeta Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
John Skoglund Sound Utility Sound 120816 14000005
Frank Gaeta Sound Design Sound Supervision And Design 120905 14000006
David Bach Sound Editor n/a 229 14000009
Luis Galdames Sound Editor n/a 229 14000008
Joe Iemola Sound Editor n/a 229 14000007
Peter Bentley Sound Mixer n/a 230 14000001
Gregory Bazemore Hair Stylist n/a 120799 13000017
Lana Grossman Makeup Make-­‐Up Department Head 353 13000011
Molly Merrell Costumes Costume Department Pa 120828 13000010
Kristina Licare Costumes Costume Department Pa 120828 13000009
Ron Pipes Makeup Artist n/a 120801 13000012
Starr Jones Makeup Artist n/a 120801 13000013
Christina Raye Hair Stylist n/a 120799 13000016
Bridget Cook Hair Stylist n/a 120799 13000015
Theraesa Rivers Hair Hair Department Head 120794 13000014
John Sanacore Foley Artist n/a 223 14000010
Catherine Harper Foley Artist n/a 223 14000011
Logan Berkshire Key Grip n/a 263 15000010
Darwin Brandis Best Boy Electric Rigging Best Boy Electric 259 15000009
Emmanuel Carrion Rigging Gaffer n/a 120937 15000008
Ritchie Nannini Best Boy Grip n/a 265 15000011
Scott Frye Dolly Grip n/a 264 15000012
Bob McKenzie Grip n/a 365 15000015
Troy Carlton Grip n/a 365 15000014
Patrick Hayden Grip n/a 365 15000013
Alan Pickelsimer Lighting Technician Set Lighting Technician 120907 15000007
James Young Lighting Technician Set Lighting Technician 120907 15000006
Stephen Thompson Gaffer n/a 268 15000001
Jim Meskimen ADR Voice Casting ADR Voices 2515 14000013
Chris Moriana Foley Artist n/a 223 14000012
Stephen Perry Best Boy Electric n/a 259 15000002
Craig LaVenture Lighting Technician Set Lighting Technician 120907 15000003
Chris Shrider Lighting Technician Set Lighting Technician 120907 15000005
Erik A Erichsen Lighting Technician Set Lighting Technician 120907 15000004
Rob Reinhart Compositor (Drawn By The Light) 120626 23000013
Michael Ross-Lang Compositor (Drawn By The Light) 120626 23000014
Ashley Gatewood Driver n/a 273 25000029
Tim Kendrick Driver n/a 273 25000028
Doug Glasco Driver n/a 273 25000027
Darius Bryant Driver n/a 273 25000030
Dan Cox Driver n/a 273 25000031
Sasha Bagdasarov Driver n/a 273 25000034
Paul D Davis Driver n/a 273 25000033
Ed Larson Driver n/a 273 25000032
Shanen Flynn Driver n/a 273 25000026
Johnnie Peterson Driver n/a 273 25000025
Edwin Bowden Transportation Captain n/a 272 25000019
Bill Pitts Transportation Coordinator n/a 271 25000018
Neil Hyman Transportation Coordinator n/a 271 25000017
Tom Moore Transportation Co-Captain n/a 120973 25000020
Velvet Braswell Driver Dot Compliance Officer/Driver 273 25000021
Jason Cannady Driver n/a 273 25000024
Justin Masters Driver n/a 273 25000023
Jerry Jessup Driver n/a 273 25000022
Robert Spong Driver n/a 273 25000035
Toby Parker Driver n/a 273 25000036
Torrance Booth Medic Construction Medic 120966 25000049
Jennie LeBeau Medic Set Medic 120966 25000048
Ken Collins Driver n/a 273 25000047
John DeSarno Driver (Cinema Catering) 273 25000050
Ingrid Lageder Production Assistant Post Production Pa 275 25000051
Michael Kupferberg Unit Publicist n/a 231 29000001
Cassandra Barbour Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc.) 120879 26000002
Laura Sevier Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc.) 120879 26000001
Sanderson Doyle Driver n/a 273 25000046
Greg Britt Driver n/a 273 25000045
Ira Jessup Driver n/a 273 25000039
W Russell Davis Driver n/a 273 25000038
Craig Vaughn Driver n/a 273 25000037
Larry Hull Driver n/a 273 25000040
Richard M Picone Driver n/a 273 25000041
Edward Blackwell Driver n/a 273 25000044
Don E Burns Driver n/a 273 25000043
Carlos Perez Driver n/a 273 25000042
Julia Festa Apprentice Intern(to Producer) 120976 25000016
Josh Barker Assistant Cast Assistant 120820 25000015
Margie Hallowaty Props Buyer Buyer 120926 24000004
Taylor Sommers Props Property PA 120817 24000003
Johnny Youngblood Assistant Property Master n/a 120969 24000002
John P Faivre Props Buyer/Propmaker 120817 24000005
Bradley G Grasser Props Propmaker 120817 24000006
Jeremy Gibbs Props Propmaker 120817 24000009
David Allen Granger Props Propmaker 120817 24000008
Jeff Weeks Props Propmaker 120817 24000007
Ellen Freund Property Master n/a 120805 24000001
Cara McKenney Titles Title Design Consultant 120825 23000023
Brian Ross Visual Effects Visual Effects Compositor(Technicolor) 419 23000017
Eli Jarra Visual Effects Sr. Visual Effects Compositor(Technicolor) 419 23000016
Jason Wilson Visual Effects Supervisor (Technicolor) 249 23000015
Lindsay Hoppe Visual Effects Visual Effects Compositor(Technicolor) 419 23000018
Marie Rheinschild-Jordan Visual Effects Producer (Technicolor) 243 23000019
Jeremy Cox Titles Title Design 120825 23000022
Jon Van Wye Visual Effects Digital Conform Artist(Technicolor) 419 23000021
Tricia Hefferman Visual Effects Producer (Technicolor) 243 23000020
Jeremy Holroyd Props Propmaker 120817 24000010
Jonathan Tucker Deese Props Propmaker 120817 24000011
Bernice Miller Production Assistant n/a 275 25000009
Sean Jennings Set Production Assistant Set PA 371 25000008
Valerie Robinson Set Production Assistant Set PA 371 25000007
Nick Hoisington Production Assistant n/a 275 25000010
Heather Jeng Bladt Assistant (to Matthew Weiner) 120820 25000011
Cullman Hedges Assistant (to Owen Wilson) 120820 25000014
Greg Self Assistant (Gilbert Films) 120820 25000013
Allison Mann Assistant (to Matthew Weiner) 120820 25000012
Judd Greener Set Production Assistant Set PA 371 25000006
Mitchell Rumfelt Apprentice Production Office Intern 120976 25000005
Zachary Brown Props Propmaker 120817 24000014
William S Lake Props Propmaker 120817 24000013
Lance Carter Props Propmaker 120817 24000012
Andy Keith Props Propmaker 120817 24000015
Dennise Gonzalez Travel Coordinator n/a 121042 25000001
Jeremiah Cullen Apprentice Production Office Intern 120976 25000004
Ben Hall Office Assistant Production Office PA 120996 25000003
Allison Carroll Office Assistant Production Office PA 120996 25000002
Maria Juri Tailor Stitcher 120990 13000008
Sarah Becton Costumer n/a 120880 13000006
Tristan Daoussis Assistant Location Manager n/a 194 5000008
Randy Byers Assistant Location Manager n/a 194 5000007
Frank "Dixon" Mcphillips DGA Trainee n/a 120878 5000006
Jim Sossaman Assistant Location Manager n/a 194 5000009
Ellen Pfirrmann Location Scout n/a 311 5000010
John Hampian Production Coordinator n/a 162 5000013
Shawn Williams Location Scout n/a 311 5000012
Peter Minor Location Scout n/a 311 5000011
Robert Foulkes Location Manager n/a 193 5000005
Scott Peterson Script Supervisor n/a 191 5000004
Laura Schiff Associate Producer n/a 171 3000008
Marcy Patterson Co-Producer n/a 170 3000007
Shauna Bogetz Co-Producer n/a 170 3000006
Carrie Audino Associate Producer n/a 171 3000009
Matthew Weiner Screenplay n/a 120778 4000001
Pete Dress Assistant Director n/a 163 5000003
Donald W Murphy Assistant Director n/a 163 5000002
Karen Ruth Getchell Unit Production Manager n/a 182 5000001
Alexandra Dimopoulos Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Casey Mako Assistant Director n/a 163 5000015
Matthew Heath Camera Operator Camera 1st Assistant 239 6000009
Jeff Moore Camera Operator n/a 239 6000008
Paul C Gibilisco Assistant Camera 2nd Assistant 233 6000007
Kevin Martinek Camera Operator Camera 2nd Assistant 239 6000010
Rick Davidson Steadicam Operator n/a 232 6000011
Jacob P LaGuardia Camera Camera Department Pa 120798 6000014
Lauren Gadd Clapper Loader Digital Loader 120619 6000013
Jerome Fauci Steadicam Operator n/a 232 6000012
Ken Hudson Assistant Camera 1st Assistant 233 6000006
Frank Godwin Camera Operator n/a 239 6000005
Louise Runge Post-Production Supervisor n/a 120796 5000018
Blake Mccormick Post-Production Supervisor n/a 120796 5000017
Trey Gordon Location Assistant Location Foreman 120947 5000016
Jenny Lynn Wood Post-Production Coordinator n/a 120842 5000019
Chris Manley Director of Photography n/a 120780 6000001
Chris Flurry Assistant Camera 2nd Assistant 233 6000004
Chad L Rivetti Assistant Camera 1st Assistant 233 6000003
Don Devine Cinematographer Cinematography/A Camera Operator 402 6000002
Keith Addis Executive Producer n/a 174 3000005
Jordan Horowitz Producer n/a 3 3000004
Greg Cromer Actor Kyle Robertson 1 1000014
David Selby Actor Karl Stevens 1 1000013
Paul Schulze Actor Dave Harken 1 1000012
Jay Gates Actor Ramada Waiter 1 1000015
Melanie Ratcliff Actor Attractive Neighbor 1 1000016
Bridget Gethins Actor Patty 1 1000019
Matthew Cornwell Actor Stu 1 1000018
Naomi Lavette Actor Erin 1 1000017
Peter Bogdanovich Actor Judge Harlan Plath 1 1000011
Lauren Lapkus Actor Delia Shepard 1 1000010
Laura Ramsey Actor Angela Baker 1 1000004
Amy Poehler Actor Terry Coulter 1 1000003
Zach Galifianakis Actor Ben Baker 1 1000002
Joel Gretsch Actor Red Coulter 1 1000005
Alana de la Garza Actor Victoria Riolobos 1 1000006
Melissa Rauch Actor Marie 1 1000009
Edward Herrmann Actor Dr. Vincent 1 1000008
Jenna Fischer Actor Alli 1 1000007
Michael Genevie Actor Minister 1 1000020
Ted Huckabee Actor Husband 1 1000021
Ellis Weiner Actor Connor 1 1000034
Arlo Weiner Actor Solomon 1 1000033
Phil Devona Actor Pool Player 1 1000032
Jason Davis Actor George 1 1000035
Matthew Weiner Director n/a 2 2000001
Gary Gilbert Producer n/a 3 3000003
Scott Hornbacher Producer n/a 3 3000002
Matthew Weiner Producer n/a 3 3000001
Dave Hager Actor Baggerz Bartender 1 1000031
Tony Paone Actor Mr. Solakian 1 1000030
Dov Tiefenbach Actor Zed Starkovitch 1 1000024
Antonio Contreras Actor Balthazar 1 1000023
Karenlie Riddering Actor Marta 1 1000022
Brett Gentile Actor Justin 1 1000025
Helena Abella Actor Molly 1 1000026
Tom Key Actor Felty Yoder 1 1000029
Michael Uppendahl Actor Officer Norbey 1 1000028
Stephanie Northrup Actor Bonnie 1 1000027
Jim Bridges Still Photographer n/a 120485 6000015
Steve Irwin Video Playback Video Playback Supervisor 505 6000016
Nicole Strongy Painter Paint Foreman 200 9000025
Jason Banner Greensman Greens 201 9000024
John Fenin Art Department Shop Foreman 120843 9000023
Johnny Morgan Painter Painter Gangboss 200 9000026
Greg Schmitz Scenic Artist Scenic 745 9000027
Derek Morgan Painter n/a 200 9000030
Cathy Collie Painter n/a 200 9000029
Stephanie Macomber Painter On Set Painter 200 9000028
Robin Richesson Storyboard Artist n/a 199 9000022
Richard Hill Gang Boss Propmaker Gangboss 121117 9000021
Albert Blaine Miller Swing Gang n/a 434 9000015
Zachary Howel Swing Gang n/a 434 9000014
Lenual Mukai Set Dresser n/a 197 9000013
Lindsay Glick Swing Gang n/a 434 9000016
Doug MacKenzie Swing Gang n/a 434 9000017
Cara E Rhodes Swing Gang n/a 434 9000020
Steven 'Trainset' Curtis Swing Gang n/a 434 9000019
Paul Barette Swing Gang n/a 434 9000018
Roger Tyson Pixler Painter n/a 200 9000031
Steve Hedgecock Painter n/a 200 9000032
Wendy Chuck Costume Designer n/a 169 13000001
Sheryl Goodhead Sales Feature Sales(Technicolor) 121175 11000001
Juli Emmons Extras Casting Assistant n/a 120970 10000010
Dana Hart Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Margaret Robbs Assistant Costume Designer n/a 252 13000003
Owen Wilson Actor Steve Dallas 1 1000001
Carmen L. Rodrigues Costumer n/a 120880 13000005
Julia Rusthoven Key Costumer n/a 351 13000004
Marty Siu Extras Casting n/a 120851 10000009
Dana Salerno Casting Assistant (North Carolina) 177 10000008
Andy Keith Greensman Greens 201 9000035
Phillip Banner Greensman n/a 201 9000034
Kevin Garland Art Assistant Toolman 120974 9000033
Carrie Audino Casting n/a 179 10000001
Laura Schiff Casting n/a 179 10000002
Jen Ingulli Casting Associate (North Carolina) 160 10000007
Craig Fincannon Location Casting n/a 120864 10000005
Lisa Mae Location Casting n/a 120864 10000004
Patrick Jackson Set Dresser n/a 197 9000012
Valerie Van Norte Set Dresser n/a 197 9000011
James T Hill Score Mixing n/a 120927 8000003
Alexandra Patsavas Music Supervisor n/a 120872 8000002
David Carbonara Music n/a 120781 8000001
Geoff Stradling Music Orchestrator 120781 8000004
Sarah Lynch Music Orchestrator 120781 8000005
Arthur Sullivan Song ("The Sun Whose Rays Are All Ablaze") 120859 8000008
William Schwenck Gilbert Song ("The Sun Whose Rays Are All Ablaze") 120859 8000007
Ginger Whitman Music Coordinator Licensed Music Coordinator 206 8000006
George Mandl Assistant Editor n/a 203 7000004
Bartholomew Burcham Assistant Editor n/a 203 7000003
Steve Irwin Video Video Graphics Provider 120800 6000019
John Allen Colorist Dailies Colorist(Technicolor On-­‐Set Services) 120920 6000018
Tony Jenzano Video Assistant Video Playback Assist 121119 6000017
Tim Vincent Colorist Digital Intermediate Colorist(Technicolor) 120920 6000020
Anna DiNuovo Film Lab Digital Intermediate Producer(Technicolor) 120850 6000021
Gina Zappala Assistant Editor n/a 203 7000002
Chris Gay Editor n/a 172 7000001
Doug Jaqua Color Color Science(Technicolor) 121024 6000022
Paul Craft Song ("Dropkick Me, Jesus") 120859 8000009
Bobby Bare Song Performer ("Dropkick Me, Jesus") 120788 8000010
Joe Rawda Art Department Assistant Art Department Pa 120503 9000005
David Blankenship Art Director Draftsperson 183 9000004
Carla Curry Set Decorator n/a 165 9000003
Sara Giustini Art Department Coordinator n/a 195 9000006
Nathan Krochmal Art Department Art Department Intern 120843 9000007
Glenn Peison Jr. Set Dresser n/a 197 9000010
Otto Lindsey Set Dresser On-­‐Set Dresser 197 9000009
Richard Wester Leadman n/a 433 9000008
David Morong Art Director n/a 183 9000002
Dan Bishop Production Designer n/a 164 9000001
James Horner Song ("My Heart Will Go On (Love Theme From Titanic)") 120859 8000013
Bob Dylan Song Performer ("Highway 61 Revisited (Alternate Take)") 120788 8000012
Bob Dylan Song ("Highway 61 Revisited (Alternate Take)") 120859 8000011
Will Jennings Song ("My Heart Will Go On (Love Theme From Titanic)") 120859 8000014
Celine Dion Song Performer ("My Heart Will Go On (Love Theme From Titanic)") 120788 8000015
Boston Song Performer ("Foreplay/Longtime") 120788 8000017
Tom Scholz Song ("Foreplay/Longtime") 120859 8000016
Anne Lee Hair Ager/Dyer 120794 13000007
Synopsis
Womanizing local weatherman Steve must accompany his off-the-grid best friend Ben to his childhood home for Ben's estranged father's funeral. They soon discover that Ben has inherited the family fortune, leaving the ill-equipped duo to battle Ben's formidable sister and deal with his father's gorgeous 25-year-old widow.