Rogue (2008)

Rogue
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 32mins.
Genres Adventure, Action, Thriller, Horror
Keywords animal, survival, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Bobby Bunnungurr Song ("Stranger's Song") 120859 8000072
Polly Smyth Costumes Costume Standby 120828 13000005
Graeme Leak Music Percussion/Salad Bowl Drums/Bass String Can/Bowl Chimes 120781 8000007
Jason Bath Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Fuel International) 243 23000002
Dave Morley Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Adam Smits Construction Design and Construction 120900 21000014
Kent Boswell Visual Effects Producer (Fuel International) 243 23000003
Dean Norman Construction Design and Construction 120900 21000013
Brian Pearce Visual Effects Practical Visual Effects 419 23000005
Lianne Forbes Visual Effects Camera Tracking(Fuel International) 419 23000007
Marty Pepper Visual Effects Visual Effects Compositor/Colorist 419 23000006
Justin Dix Construction Design and Construction 120900 21000012
James McCallum Visual Effects Camera Tracking(Fuel International) 419 23000008
Amelia Ford Visual Effects Editor n/a 614 23000004
Corey Mansfield Construction Construction Runner 120900 21000011
Mark Allen Construction Foreman Site Foreman(Lake Muratore) 277 21000002
Marcus Lewis Construction Foreman Foreman 277 21000003
Ben Corless Construction Manager n/a 120983 21000001
Leeza Hura Animal Trainer n/a 120962 20000002
Luke Hura Animal Trainer n/a 120962 20000001
Martin O'Keefe Construction Set Builder 120900 21000004
Chris Haren Construction Set Builder 120900 21000005
David Bartlett Construction Set Builder 120900 21000009
Chris Timms Construction Set Builder 120900 21000010
Drazen Grgat Construction Set Builder 120900 21000008
Nathan McCalman Construction Set Builder 120900 21000007
Chris Gallagher Construction Set Builder 120900 21000006
kate hagar Visual Effects On Set Visual Effects Coordinator(Fuel International) 419 23000009
Mark Dickson Visual Effects Wire Rig Removal(Oasis Post Australia) 419 23000010
Danielle Hession Software Engineer I/O Operator(Fuel International) 121071 23000028
Agnes Gould Rotoscope Animator (Oasis Post Australia) 121082 23000029
An Nguyen Software Engineer Research and Development(Fuel International) 121071 23000027
Luke Cole Software Engineer Pipeline/Research and Development(Fuel International) 121071 23000026
Dylan Penhale Software Engineer Systems Administrator(Fuel International) 121071 23000025
Marc Tingle Rendering Artist Render Wrangler(Fuel International) 121098 23000030
Nicole Papax Matte Painter (Fuel International) 120959 23000031
Stephanie Dube Digital Effects Artist Shader Artist(Fuel International) 120960 23000035
Belinda Griffiths Digital Effects Artist Shader Artist(Fuel International) 120960 23000036
Tuesday Stone Graphic Artist Graphics/Art Department Assistant 120985 23000034
Damien Thaller Matte Painter (Resin) 120959 23000033
Richard Pritchard Matte Painter (Fuel International) 120959 23000032
Mayur Patel Software Engineer Water Software Development(Fuel International) 121071 23000024
Adam Ludd Titles Title Designer(Kingdom of Ludd) 120825 23000023
Ali Pearce Special Effects Technician n/a 242 23000014
Cassie Pearce Special Effects Technician n/a 242 23000015
Michael Van Den Broek Special Effects Technician n/a 242 23000013
Peter Armstrong Special Effects Technician Senior Technician 242 23000012
Brian Cox Special Effects Technician Senior Technician 242 23000011
Michael Plummer Special Effects Coordinator Special Effects Coordinator/Technician 241 23000016
Janine Bray Special Effects Fabricator 168 23000017
Matthew Hermans Animation Director Technical Director(Fuel International) 740 23000021
Andrew Hellen Titles Title Designer(Fuel International) 120825 23000022
Anders Thonell Animation Director Technical Director(Fuel International) 740 23000020
Marty Pepper Animation Director Technical Director 740 23000019
John Cox Animation Supervisor Animatronics Supervisor 120918 23000018
Ryan Hartshorne Stunts Coxswain and Diver 240 19000036
Kevin Treacy Stunts Coxswain and Diver 240 19000034
Greg Sitch Legal Services Legal(Hart & Sitch Lawyers/Australia) 120857 18000003
Davids Darzins Legal Services Legal(Hart & Sitch Lawyers/Australia) 120857 18000004
Eric Suddleson Legal Services Legal(Nelson Felker Toczek Davis) 120857 18000002
Peter Nelson Legal Services Legal(Nelson Felker Toczek Davis) 120857 18000001
Merrilyn Mensforth Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000008
Michael S. Hobel Legal Services Financing Legal 120857 18000005
Steven Renn Animatronics n/a 121102 19000001
Zev Eleftheriou Stunt Coordinator n/a 120804 19000005
Kent Clifton-Bligh Stunt Coordinator Marine Coordinator 120804 19000006
Richard Mueck Puppeteer n/a 682 19000004
Mark Sloane Animatronics n/a 121102 19000003
James Paul Animatronics n/a 121102 19000002
Annette Barker Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000007
Monika Stankowski Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000006
Karl Engeler Gaffer n/a 268 15000015
Chris Hertzfeld Gaffer Gaffer/Grip(Tide Unit) 268 15000016
Darren McAngus Grip n/a 365 15000014
Adrian Goodwin Grip n/a 365 15000013
Jacko Panagiotou Grip n/a 365 15000012
Anthony Veith Best Boy n/a 120885 15000017
Alan Solly Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000018
Trudy Talbot Finance Manager Financial Controller 120941 16000004
Richard Hyde Production Insurance Insurance(Webster Hyde Heath Insurance Brokers) 120949 16000005
Christine Robson Accountant Location Accountant 120802 16000003
Felicity Stoward Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Andrew Lindley Accountant Payroll Accountant 120802 16000001
Graham Jahne Stunt Coordinator n/a 120804 19000007
Lance Shane Anderson Stunt Coordinator n/a 120804 19000008
Greg Paul Stunts Coxswain and Diver 240 19000026
Rod Smith Stunts Coxswain and Diver 240 19000027
Hamish Derricks Stunts Water Safety/Lifeguard 240 19000025
Troy Ross Stunts Water Safety/Lifeguard 240 19000024
Jeffrey Swan Stunts Water Safety Supervisor 240 19000023
Frank Nyhuis Stunts Coxswain and Diver 240 19000028
Peter Wilson Stunts Coxswain and Diver 240 19000029
Ross Andrews Stunts Coxswain and Diver 240 19000033
Sam Cole Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000037
John Anderson Stunts Coxswain and Diver 240 19000032
Jason Ball Stunts Coxswain and Diver 240 19000031
Andrew Herdman Stunts Coxswain and Diver 240 19000030
Chris Chalmers Stunt Man Stunt Assistant/Rigger 121002 19000022
George Saliba Stunt Man Stunt Assistant 3/Rigger 121002 19000021
Lynda Clifford Stunt Double (Mary Ellen) 120980 19000012
Chris Chalmers Stunt Double (Colin) 120980 19000013
Deidre Naughton Stunt Double (Kate) 120980 19000011
Nash Edgerton Stunt Double (Pete/Neil) 120980 19000010
Jarrah Cocks Stunt Double (Pete/Neil) 120980 19000009
Graham Jahne Stunt Double (Russell/Allan) 120980 19000014
Amanda Graver Stunt Double Swimming Stunt Double 120980 19000015
Michael Saliba Stunt Man Stunt Assistant 1/Head Rigger 121002 19000019
Jarrah Cocks Stunt Man Stunt Assistant 2/Key Rigger 121002 19000020
John Mccormick Stunt Man Coxswain and Diver 121002 19000018
Lee O'Shaughnessy Stunt Double Swimming Stunt Double 120980 19000017
Nicole Moro Stunt Double Swimming Stunt Double 120980 19000016
Bob Manks Stunts Coxswain and Diver 240 19000035
Chris Davies Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000039
Scott Morrison Driver Runner Boat Driver 273 25000034
Robert D Wright Driver Runner Boat Driver 273 25000035
Jarod Mitchell Driver Runner Boat Driver 273 25000033
Lucas Paterson Driver Runner Boat Driver 273 25000032
Tony Heenan Driver Runner Boat Driver 273 25000031
Nyall Barrington Driver Runner Boat Driver 273 25000036
Steve Sharpe Driver Dinghy Driver 273 25000037
Belinda Modra Coordinator Facility Coordinator(Oasis Post Australia) 528 25000041
Gary Ray Grimes Other Set Finisher 120795 26000001
Elene Pepper Coordinator n/a 528 25000040
Steve Bonham Coordinator Marine Coordinator 528 25000039
Julie Lewington Coordinator Travel Coordinator 528 25000038
Chris Suitor Driver Runner Boat Driver 273 25000030
Andy Ralph Driver Suzanne Driver(Northern Territory) 273 25000029
Damien Heath Production Assistant n/a 275 25000020
Richard Hodowaniec Production Assistant n/a 275 25000021
Randall Fordimail Production Assistant n/a 275 25000019
Tyrus Runyu Production Assistant n/a 275 25000018
Tony Walla Production Assistant n/a 275 25000017
Robbie Simons Office Runner Production Runner 120988 25000022
Joe Loh Office Runner Production Runner 120988 25000023
Pamela Kreuger Medic Unit Nurse 120966 25000027
Hans Van Beuge Driver Cast Driver 273 25000028
Danny Rizk Office Runner Runner(Fuel International) 120988 25000026
Nick Hepburn Office Runner Art Department Runner 120988 25000025
David Critchley Office Runner Production Runner 120988 25000024
Rohan Dawson Other Set Finisher 120795 26000002
Andy Ralph Other Boat Wrangler(Northern Territory/Kakadu Culture Camp) 120795 26000003
Allen Condran Other Support Barge Operator 120795 26000021
Kate Butler Other Facility Producer(Oasis Post Australia) 120795 26000022
Brule Lee Other Support Barge Operator 120795 26000020
Aaron Howlet Other Support Barge Operator 120795 26000019
Norm Greenfield Other Supervising Ranger 120795 26000018
Nicola Tate Other Facility Producer(Oasis Post Australia) 120795 26000023
Rob Fisher Other Completion Guarantor(First Australian Completion Bond Company) 120795 26000024
Jennifer Tutty Rights & Clearances Music Clearances(Media Arts Lawyers) 120879 26000028
Richard Baker Security Crocodile Safety Officer 120951 26000029
Bethany Jones Rights & Clearances Music Clearances(Media Arts Lawyers) 120879 26000027
David Vodicka Rights & Clearances Music Clearances(Media Arts Lawyers) 120879 26000026
Corrie Soeterboek Other Completion Guarantor(First Australian Completion Bond Company) 120795 26000025
Sarah Kerin Other Supervising Ranger 120795 26000017
Ryan Baruwei Other Supervising Traditional Owner 120795 26000016
Shane Goodwin Other Supervising Ranger 120795 26000007
Alan Harper Other Supervising Ranger 120795 26000008
Michelle Hat Other Supervising Ranger 120795 26000006
Elizabeth Pettersson Other Supervising Traditional Owner 120795 26000005
Violet Lawson Other Supervising Traditional Owner 120795 26000004
Neil Joy Other Support Barge Operator 120795 26000009
Michael Howard Other Support Barge Operator 120795 26000010
Peter Saltmarsh Other Spectacular Jumping Crocodile Cruises 120795 26000014
Geoffrey James Walla Other Supervising Traditional Owner 120795 26000015
Fred Hunter Other Crocodile Safety Officer 120795 26000013
Jacob Nayinggul Other Supervising Traditional Owner 120795 26000012
Bruce Fryar Other Support Boat Coordinator 120795 26000011
Alfie King Production Assistant n/a 275 25000016
Geoffrey Walla Production Assistant n/a 275 25000015
Shane Lewis-Millar Character Design Mold Making Foam Latex Fabricator 485 23000056
Joseph Kim Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000057
Mark Cleary Character Design Mold Making Foam Latex Fabricator 485 23000055
Josh Head Character Design Mold Making Foam Latex Fabricator 485 23000054
Tobias Jahke Character Design Mold Making Foam Latex Fabricator 485 23000053
Ray Van Steenwyk Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000058
Chris Bradley Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000059
Mick Watson Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000063
Francois Sugny CGI Artist CG Water Artist(Fuel International) 120986 23000064
Christian Liliedahl Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000062
Paul Lada Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000061
David Smith Character Animation CG Character Animator(Fuel International) 622 23000060
Brett Beacham Character Design Mold Making Foam Latex Fabricator 485 23000052
Rachel O'Connell Digital Effects Artist Compositor(Oasis Post Australia) 120960 23000051
Tate Arbon Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000042
Jason Billington Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000043
Murray Smallwood Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000041
Matt Greig Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000040
Anthony Gerrish Grip n/a 365 15000011
Matthew Wynne Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000044
Dexter Davey Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000045
Richard Coburn Digital Effects Artist Compositor(Oasis Post Australia) 120960 23000049
David Kenyon Digital Effects Artist Compositor(Oasis Post Australia) 120960 23000050
Judd Christie Digital Effects Artist Compositor(Resin) 120960 23000048
Grant Lovering Digital Effects Artist Compositor(Resin) 120960 23000047
Koji Yamaguchi Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000046
Rahul Deshprabhu CGI Artist CG Water Artist(Fuel International) 120986 23000065
Roy Malhi CGI Artist CG Water Artist(Fuel International) 120986 23000066
Elizabeth Armstrong Assistant Unit Assistant 120820 25000006
Michael Guiheneuf Assistant Unit Assistant 120820 25000007
Max Smith Assistant Unit Assistant 120820 25000005
philip henderson-Wilson Assistant Unit Assistant 120820 25000004
Greg Sara Assistant (to Matt Hearn) 120820 25000003
Brigid Wright Assistant Unit Cleaner 120820 25000008
Corey McDonald Assistant Trades Assistant 120820 25000009
Arthur Corrigan Production Assistant n/a 275 25000013
Maxine Bading Production Assistant n/a 275 25000014
Manuel Caracciolo Production Assistant n/a 275 25000012
Griff Tapper Assistant Trades Assistant 120820 25000011
Erik Pobucky Assistant Trades Assistant 120820 25000010
Ayisha Davies Assistant (to David Lightfoot) 120820 25000002
Steve Topic Assistant (to Greg McLean) 120820 25000001
Nicholas Cross CGI Artist CG Environments(Fuel International) 120986 23000070
Kane Elferink CGI Artist CG Environments(Fuel International) 120986 23000071
Grant Warwick CGI Artist CG Modeler(Fuel International) 120986 23000069
Michael Orbing CGI Artist CG Modeler(Fuel International) 120986 23000068
Romain Buignet CGI Artist CG Water(Fuel International) 120986 23000067
Gary Sullivan CG Supervisor CG Character Technical Director(Fuel International) 779 23000072
Pawel Olas CG Supervisor CG Lighting(Fuel International) 779 23000073
Dean Sullivan Props Standby 120817 24000002
John Bromley Props Armorer 120817 24000003
Bo Haldane Assistant Props Assistant Standby Props 120904 24000001
Orlando Meunier CG Supervisor CG Muscle System(Fuel International) 779 23000075
Tim Sotiri CG Supervisor CG Lighting(Fuel International) 779 23000074
Marten Blumen Digital Effects Artist Compositor(Fuel International) 120960 23000038
Clinton Roche Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Amelia Ford Assistant Editor n/a 203 7000002
Kerrin Michael Assistant Editor n/a 203 7000003
Jason Ballantine Editor n/a 172 7000001
Russell Marrett Camera Assistant n/a 120867 6000024
Natalie Van Den Dungen Camera Assistant n/a 120867 6000023
Francois Tetaz Music n/a 120781 8000001
Patrick Ryan Music Recording Intern 120781 8000002
Anthea Caddy Music Prepared Cello 120781 8000006
Rod Cooper Music Sound Sculptures 120781 8000008
Jenny Thomas Music Indian Classical Violin and Viola 120781 8000005
Jida Gulpilil Music Voice/Clapsticks/Boomerangs/Didgeridoo 120781 8000004
Jimi Richardson Music Recording Intern 120781 8000003
Kai Cheongyeung Film Lab Lab Manager(Park Road Post) 120850 6000022
David Hampton Film Lab Film Recording Technician(Weta Digital) 120850 6000021
Blair Monk Camera Cineflex Technician 120798 6000012
Justin Rodski Videotape Operator Video Split Operator 120833 6000013
Harry Panagiotidis Steadicam Operator n/a 232 6000011
Taffy Baker Camera Operator Camera Barge Operator 239 6000010
Yuri Mucenieks Camera Operator Camera Barge Operator 239 6000009
Daniel "Guido" Guerra Photography Still Photographer 120835 6000014
Mark Machin High Definition Systems Engineer HD Neg Reports(Oasis Post Australia) 121129 6000015
Nick Booth Film Lab Film Recording Supervisor(Weta Digital) 120850 6000019
Daniel Ashton Film Lab Film Recording Technician(Weta Digital) 120850 6000020
Pete Williams Film Lab Film Recording Manager(Weta Digital) 120850 6000018
Jenny Diment Film to Tape Transfer HD Transfer(Oasis Post Australia) 121139 6000017
Aaron Gully High Definition Systems Engineer HD Neg Reports(Oasis Post Australia) 121129 6000016
David Franzke Music Visceral Ambience 120781 8000009
Anthony Pateras Music Piano/Prepared Piano/Celeste 120781 8000010
Oliver Dennis Music Violin 120781 8000028
Gretchen Anderson Music Violin 120781 8000029
Roger P Young Music Violin 120781 8000027
Philip Nixon Music Violin 120781 8000026
Leigh Raymond Music Violin 120781 8000025
Kirsten Drew Music Violin 120781 8000030
Christopher J Moore Music Viola 120781 8000031
Phoebe Green Music Viola 120781 8000035
Ali Pernell Music Viola 120781 8000036
Jason Bunn Music Viola 120781 8000034
Christian Read Music Viola 120781 8000033
Caleb Wright Music Viola 120781 8000032
Edwina Hookey Music Violin 120781 8000024
Andrea Keeble Music Violin 120781 8000023
Aaron Barnden Music Violin 120781 8000014
Suzanne Simpson Music Violin 120781 8000015
Helen Ayers Music Violino Primo 120781 8000013
Miki Tsunoda Music Violino Primo 120781 8000012
Dave Brown Music Prepared Guitars/Bandoura/Ukelyn 120781 8000011
Sally Cooper Music Violin 120781 8000016
Erik Roger Jonsson Music Violin 120781 8000017
Helen Ireland Music Violin/Viola 120781 8000021
Cath Turnbull Music Violin/Viola 120781 8000022
Sarah Thomas Music Violin/Viola 120781 8000020
Nadine Delbridge Music Violin/Viola 120781 8000019
Rohana Brown Music Violin 120781 8000018
Kate Mitchell Camera Operator Camera Barge Operator 239 6000008
Pete West Camera Operator Underwater Camera Operator 239 6000007
Julia Overton Producer n/a 3 3000003
Matt Hearn Producer n/a 3 3000004
David Lightfoot Producer n/a 3 3000002
Martin Fabinyi Producer n/a 3 3000001
Greg McLean Director n/a 2 2000001
Greg McLean Producer n/a 3 3000005
Bob Weinstein Executive Producer n/a 174 3000006
Tony Cavanaugh Executive Producer n/a 174 3000010
Gary Hamilton Co-Executive Producer n/a 185 3000011
Robert Kirby Executive Producer n/a 174 3000009
Joel Perlman Executive Producer n/a 174 3000008
Harvey Weinstein Executive Producer n/a 174 3000007
Robert Taylor Actor Everett 1 1000015
Shaun Longham Actor Barfly 1 1000014
Mia Wasikowska Actor Sherry 1 1000005
Heather Mitchell Actor Elizabeth 1 1000006
John Jarratt Actor Russell 1 1000004
Stephen Curry Actor Simon 1 1000003
Sam Worthington Actor Neil 1 1000002
Michael Vartan Actor Pete McKell 1 1000007
Geoff Morrell Actor Brit Allen 1 1000008
Barry Otto Actor Merv 1 1000012
Patch "The Wonder Dog" Actor Kevin 1 1000013
Damien Richardson Actor Collin 1 1000011
Celia Ireland Actor Gwen 1 1000010
Caroline Brazier Actor Mary Ellen 1 1000009
Greg McLean Screenplay n/a 120778 4000001
Mark Johnson Unit Manager n/a 120832 5000001
Fiona Stafford Assistant Production Coordinator n/a 192 5000018
Paula Kehoe Assistant Production Coordinator n/a 192 5000019
Olivia Lyne Production Coordinator (CG/Fuel International) 162 5000017
Serena Gattuso Production Coordinator n/a 162 5000016
Julie M Anderson Project Director Project Coordinator 121048 5000015
Michele Davis-Gray Script Coordinator Script Editor 120893 5000020
Will Gibson Director of Photography n/a 120780 6000001
Mark Lamble Cinematographer Wildlife Cinematographer 402 6000005
Jody Muston Camera Operator Operator 239 6000006
Kent Smith Cinematographer n/a 402 6000004
Rob Hunter Director of Photography Underwater Director of Photography 120780 6000003
Warwick Field Director of Photography Cineflex Director of Photography 120780 6000002
Dale Roberts Post-Production Post-Facility Producer 120945 5000014
Aaron Sterns Script Coordinator Script Editor 120893 5000013
Ayisha Davies Production Manager n/a 305 5000005
Marshall Crosby Assistant Director n/a 163 5000006
Sue Wild Production Manager n/a 305 5000004
Joe Pampanella Production Supervisor Safety Supervisor 307 5000003
Greg Sara Unit Manager n/a 120832 5000002
Todd Embling Assistant Director n/a 163 5000007
Renata Blaich Assistant Director n/a 163 5000008
Jane Forbes Script Supervisor n/a 191 5000012
Guy Sutherland Location Manager (Victoria) 193 5000011
Mason Curtis Location Manager (Northern Territory) 193 5000010
Jane Ballantyne Post-Production Supervisor n/a 120796 5000009
Molly Kadarauch Music Cello 120781 8000037
Rohan De Korte Music Cello 120781 8000038
Alex Franklin Studio Executive n/a 120875 11000002
Nate Jones Dialogue Coach (to Radha Mitchell) 538 12000001
Matthew Stein Studio Executive (Dimension Films) 120875 11000001
Julie Lewington Casting n/a 179 10000004
Mary Vernieu Casting n/a 179 10000003
Anna McCrossin-Owen Dialect Coach (to Radha Mitchell) 666 12000002
Cynthia Ann Summers Costume Designer n/a 169 13000001
Bridget Dixon Costumes Costume Assistant 120828 13000006
Cheryl Newton Hair Hair Technician 120794 13000008
Amanda Evans Costumes Costume Standby 120828 13000004
Michael Davies Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Nicola Dunn Costume Designer n/a 169 13000002
Angela Heesom Casting n/a 179 10000002
Venus Kanani Casting Director n/a 157 10000001
Les Landon Greensman Island Assistant Greens 201 9000023
Alar Hordern Greensman Island Assistant Greens 201 9000024
Peter Hordern Greensman Island Lead Greensman 201 9000022
Steven Parker Painter n/a 200 9000021
Andy Robinson Scenic Artist n/a 745 9000020
Natalia Hordern Greensman Island Assistant Greens 201 9000025
Jack Elliott Greensman Lair Lead Greensman 201 9000026
Nikki Menzies Art Department Coordinator n/a 195 9000030
Brendan Tolley Art Department Art Department Assistant/Signwriter 120843 9000031
Wesley Willika Artistic Advisor Rock Art Advisor 973 9000029
Nick Ryder Greensman Lair Assistant Greens 201 9000028
Chris Hand Greensman Lair Assistant Greens 201 9000027
Kalotina Amperidis Makeup Makeup and Hair Assistant 353 13000009
Rick Connelly Makeup Makeup Effects Artist(Connelly Make-up FX Team) 353 13000010
Nick Sowter Swing Electrics Assistant 120862 15000001
Avelino Fernandez Swing Electrics Assistant 120862 15000002
Des Kenneally Sound Recordist n/a 331 14000012
Luke Smiles Sound Editor n/a 229 14000011
Tom Heuzenroeder Sound Editor n/a 229 14000010
Ruru Reedy Swing Electrics Assistant 120862 15000003
Kabir Singh Swing Electrics Assistant 120862 15000004
Radha Mitchell Actor Kate 1 1000001
lincoln young Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Steve Cook Rigging Electrician n/a 120958 15000007
Henare Mato Rigging Gaffer n/a 120937 15000006
Crispian Hayler Swing Electrics Assistant 120862 15000005
Craig Carter Sound Editor n/a 229 14000009
Craig Carter Sound Designer n/a 120915 14000008
Sean Gundlach Wardrobe Costume Standby 120823 13000014
Michael Grose Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000015
Josephine Morrison-Jack Makeup Artist n/a 120801 13000013
Tina Gordon Makeup Artist Makeup Artist and Hairstylist 120801 13000012
Charmaine Connelly Makeup Makeup Effects(Connelly Make-up FX Team) 353 13000011
James Harvey ADR Editor n/a 220 14000001
Peter D Smith ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000002
Liam Price Foley Recordist n/a 225 14000006
Peter D Smith Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
Jason Hancock Foley Recordist n/a 225 14000005
John Simpson Foley Artist Foley Artist/Supervisor 223 14000004
Marco Arlotta Boom Operator n/a 215 14000003
Jason Baird Sculptor n/a 120910 9000019
Toby Barron Sculptor n/a 120910 9000018
Jim Atkins Music Engineer Engineer 120837 8000057
Russell Thompson Music Engineer Engineer 120837 8000058
Lachlan Carrick Music Engineer Engineer 120837 8000056
Lachlan Carrick Music Editor n/a 214 8000055
Brett Dean Music Conductor Conductor 120818 8000054
James Wilkinson Music Engineer Engineer 120837 8000059
Francois Tetaz Music Producer Score Producer 323 8000060
Lachlan Carrick Score Mixing Score Mixer 120927 8000064
Rick Brewster Song ("Take A Long Line") 120859 8000065
Francois Tetaz Score Mixing Score Mixer 120927 8000063
Ben Northy Original Music Orchestral Session Conductor 120838 8000062
Kate Neal Original Music Orchestration, String Textures and Extended Techniques 120838 8000061
Peter Cohen Music Musical Saw 120781 8000053
Dave Hewitt Music Timpani/Calf Skin Low Drums/Bowed Cymbals/Thunder Sheets/Tam Tam 120781 8000051
Claudia Douglas Music Cello 120781 8000042
Caerwen Martin Music Cello 120781 8000043
Svetlana Bogosavlsevic Music Cello 120781 8000041
David Garner Music Cello 120781 8000040
Eve Silver Music Cello 120781 8000039
Dan Curro Music Cello 120781 8000044
Anita Hustas Music Bass 120781 8000045
Karen Heath Music Bass Clarinet 120781 8000049
James Wilkinson Music Conch Shells and Spring Drums 120781 8000050
Martin MacKerras Music Clarinet 120781 8000048
Marcel Borrack Music Dobro 120781 8000047
Nic Synot Music Bass 120781 8000046
John Brewster Song ("Take A Long Line") 120859 8000066
Doc Neeson Song ("Take A Long Line") 120859 8000067
Travis Tischer Sculptor n/a 120910 9000009
Steve Carroll Sculptor n/a 120910 9000010
tim shepheard Sculptor n/a 120910 9000008
Justin Dix Sculptor n/a 120910 9000007
Ben Barber Set Dresser Buyer/Dresser 197 9000006
Scott Young Sculptor n/a 120910 9000011
John Searle Sculptor n/a 120910 9000012
Richard Mueck Sculptor n/a 120910 9000016
Don Brooker Sculptor n/a 120910 9000017
Liam Hardy Sculptor n/a 120910 9000015
Bill Hunt Sculptor n/a 120910 9000014
David Renn Sculptor n/a 120910 9000013
John Zurbo Storyboard Artist n/a 199 9000005
Brendan Tolley Storyboard Artist n/a 199 9000004
Jimmy DeKnight Song ("(We're Gonna) Rock Around The Clock") 120859 8000071
Angel City Song Performer ("Take A Long Line") 120788 8000075
Max C Freedman Song ("(We're Gonna) Rock Around The Clock") 120859 8000070
Jack Lawrence Song ("Never Smile At A Crocodile") 120859 8000069
Frank Churchill Song ("Never Smile At A Crocodile") 120859 8000068
The Paulette Sisters Song Performer ("Never Smile At A Crocodile") 120788 8000076
Bill Haley and his Comets Song Performer ("(We're Gonna) Rock Around The Clock") 120788 8000077
Lucinda Thomson Art Director n/a 183 9000003
Lisa Thompson Set Decorator n/a 165 9000002
Robert Webb Production Designer n/a 164 9000001
Gareth Skinner Theme Music Cello 120848 8000078
Craig Dusting Key Grip n/a 263 15000010
Synopsis
Pete is an American travel writer reporting on the booming tourist industry in the Northern Territory. While taking a river cruise he finds himself stuck with a collection of interesting characters, including Kate, the beautiful local tour guide. There is an immediate attraction between the two, but when their boat is rammed by something from below, the tour is thrown into disarray and they become stranded on a tiny mud island. As night falls and the tide starts to rise, the group slowly realizes they are being stalked by a huge saltwater crocodile, beginning a terrifying struggle for survival in one of the most remote places in the world.