Whisper (2007)

Whisper
Type Feature Film
MPAA Rating N/A
Runtime N/A
Genres Drama, Crime, Thriller
Keywords abduction, ensemble, supernatural, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Josh Holloway Actor Max Truemont 1 1000001
Sarah Callies Actor Roxanne 1 1000002
Dulé Hill Actor Detective Miles 1 1000003
Michael Rooker Actor Sidney 1 1000004
Joel Edgerton Actor Vince 1 1000005
Blake Woodruff Actor David 1 1000006
John Kapelos Actor Whitley 1 1000007
Teryl Rothery Actor Ms Sandborn 1 1000008
Tara Wilson Actor Chloe 1 1000009
Brad Sihvon Actor Tow truck driver 1 1000010
Jennifer Shirley Actor Nanny 1 1000011
Julian Christopher Actor Mr Harper 1 1000012
Rod Boss Actor Magician 1 1000013
Roman Sodermans Actor Excited Boy at Party 1 1000014
Trevor Woodruff Actor Quiet Boy at Party 1 1000015
Claire Riley Actor French News Anchor 1 1000016
Aidan Williamson Actor Hockey Boy 1 1000017
Rekha Sharma Actor Mora 1 1000018
Cory Monteith Actor Teenage Boy 1 1000019
Brandy Heidrick Actor Teenage Girl 1 1000020
Kevin MacKenzie Actor Mystery Man 1 1000021
Cainan Wiebe Actor Boy at Max's Restaurant 1 1000022
Mark McConchie Actor Boy's Father 1 1000023
Stewart Hendler Director n/a 2 2000001
Paul Brooks Producer n/a 3 3000001
Damon Lee Producer n/a 3 3000002
Walter Hamada Producer n/a 3 3000003
Chris Fenton Executive Producer n/a 174 3000004
Norm Waitt Executive Producer n/a 174 3000005
Scott Niemeyer Executive Producer n/a 174 3000006
Zak Kadison Co-Producer n/a 170 3000007
Jeff Levine Co-Producer n/a 170 3000008
Jonathan Shore Associate Producer n/a 171 3000009
Chris Borrelli Screenplay n/a 120778 4000001
Paul Lukaitis Unit Manager n/a 120832 5000001
Shawn Williamson Line Producer n/a 161 5000002
Sherry Gorval Production Manager n/a 305 5000003
Daniel Clarke Production Manager (Additional Photography) 305 5000004
Richard Coleman Assistant Director n/a 163 5000005
Jason Furukawa Assistant Director n/a 163 5000006
Glenn Bottomley Assistant Director n/a 163 5000007
Kit Marlatt Assistant Director n/a 163 5000008
Leanna Inokoshi Assistant Director n/a 163 5000009
Bryant Marshall Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000010
Eunice Choi Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000011
Darren Doyle Assistant Director n/a 163 5000012
Bryan Knight Assistant Director (Additional Photography) 163 5000013
Chris Lamb Assistant Director (Additional Photography) 163 5000014
Jennifer Carpenter Assistant Director (Additional Photography) 163 5000015
Dan Miller Assistant Director Trainee Assistant Director(Additional Photography) 163 5000016
Jonathan Shore Post-Production Supervisor n/a 120796 5000017
Rod Hardy Location Manager n/a 193 5000018
Mark Hill Location Manager (Whitehorse Unit) 193 5000019
Ingrid Kenning Script Supervisor n/a 191 5000020
Linda Strathdee Script Supervisor n/a 191 5000021
Natasha Young Script Supervisor (Additional Photography) 191 5000022
Mark Tachovsky Script Coordinator n/a 120893 5000023
Aisla Webster Post-Production Coordinator n/a 120842 5000024
Nancy Wenn Production Coordinator n/a 162 5000025
Jessica Hall Production Coordinator (Whitehorse Unit) 162 5000026
Joey Setter Production Coordinator (Additional Photography) 162 5000027
Joel Hurley Location Scout n/a 311 5000028
Simon Bright Location Assistant Location Prep/Wrap Assistant 120947 5000029
Jannette Nugent Location Assistant Trainee Assistant Locations 120947 5000030
Jackie Pytel Assistant Production Coordinator n/a 192 5000031
Barbara Barnes Assistant Production Coordinator n/a 192 5000032
Tom Hoeverman Assistant Location Manager n/a 194 5000033
Gregory Jackson Assistant Location Manager (Additional Photography) 194 5000034
Dean Cundey Director of Photography n/a 120780 6000001
Todd Elyzen Director of Photography n/a 120780 6000002
Danny Nowak Director of Photography (Additional Photography) 120780 6000003
Gregory Middleton Director of Photography (Additional Photography) 120780 6000004
Doug Craig Camera Operator n/a 239 6000005
Randal Platt Camera Operator n/a 239 6000006
Andrew Wilson Camera Operator n/a 239 6000007
Braden Haggerty Camera Operator Underwater Camera Operator 239 6000008
Doug Craik Camera Operator (Additional Photography) 239 6000009
Cliff Hokanson Camera Operator Camera Operator/Steadicam(Additional Photography) 239 6000010
Sacha Fassaert Assistant Camera Underwater 1st Assistant Camera 233 6000011
Darren Robertson Video Playback Video/Computer Playback(Sim Video West) 505 6000012
David Miller Video Playback Digital Playback(Pacific Title & Art Studio) 505 6000013
Andrew Pedley Video Assist/Playback Video Assist Supervisor 120899 6000014
Mike Pots Video Assist/Playback Video Assist Supervisor(Additional Photography) 120899 6000015
Jose Manzano Video Video Switcher 120800 6000016
Aynsley Baldwin Stock Footage Stock Footage Coordinator 120982 6000017
Chris Helcermanas-Benge Photography Still Photographer 120835 6000018
Dena Sananin Loader Camera Loader 120956 6000019
Cindy Bond Film Lab Digital Intermediate Producer(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000020
Alicia Johnson Film Lab Digital Intermediate Production Assistant(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000021
Andy Tran Film Lab Chief Technical Officer(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000022
Marc Ross Film Lab Imaging Operations Manager(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000023
Ana Ricabal Film Lab Imaging Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000024
Scott Purdy Film Lab Imaging Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000025
Landie Hartman Film Lab Imaging Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000026
Sue Crew Film Lab Negative Handler(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000027
Theresa Mohammed Film Lab Negative Handler(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000028
Christi Moore Film Lab Negative Handler(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000029
Mike Millett Film Lab Negative Line Up(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000030
Ken Price Film Lab Negative Line Up(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000031
Benita Hennessay Film Lab Negative Line Up(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000032
Travis Flynn Film Lab Negative Line Up(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000033
Landie Hartman Film Lab Negative Line Up(Pacific Title & Art Studio) 120850 6000034
Corinne Bogdanowicz Colorist (Pacific Title & Art Studio) 120920 6000035
Jeremiah Morey Color Color Assistant(Pacific Title & Art Studio) 121024 6000036
Orson Rheinfurth Color Color Management(Pacific Title & Art Studio) 121024 6000037
Nazim Edeer Camera Trainee n/a 120998 6000038
Jamie Macquarrie Camera Trainee (Additional Photography) 120998 6000039
Mark Cohen Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000040
Alex Martinez Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000041
Sean Elliott Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000042
Sandes Ashe Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000043
Trevor Wiens Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000044
Aris Georgiopoulos Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000045
Taylor Matheson Camera Assistant Camera 1st Assistant(Additional Photography) 120867 6000046
Dan Morrison Camera Assistant Camera 2nd Assistant(Additional Photography) 120867 6000047
Armen Minasian Editor n/a 172 7000001
Jill Savitt Editor n/a 172 7000002
Randy Bricker Editor n/a 172 7000003
Jennifer Taylor Editorial Production Assistant n/a 121035 7000004
Randy Bricker Assistant Editor n/a 203 7000005
Gary Lam Assistant Editor n/a 203 7000006
Kristopher Lease Assistant Editor n/a 203 7000007
Paul Klassen Assistant Editor n/a 203 7000008
Jeff Rona Music n/a 120781 8000001
Marc Caruso Music Editor n/a 214 8000002
Hal Beckett Music Editor n/a 214 8000003
Megan Carsience Music Editor n/a 214 8000004
Randy Gerston Music Supervisor n/a 120872 8000005
Gregg Lehrman Score Mixing Score Wrangler 120927 8000006
David Edwards Score Recording Score Wrangler 120840 8000007
Steve Walsh Song ("Dream Into Me") 120859 8000008
Jill Walsh Song ("Dream Into Me") 120859 8000009
Jesca Hoop Song ("Dream Into Me") 120859 8000010
Bob Mair Song ("Rancho Shuffle") 120859 8000011
Nick Vincent Song ("Rancho Shuffle") 120859 8000012
Bob Mair Song ("Hey Now") 120859 8000013
Joel Wachbrit Song ("Hey Now") 120859 8000014
Mykola Leontovich Song ("Carol Of The Bells, Ukranian Carol") 120859 8000015
Peter Wilhousky Song ("Carol Of The Bells, Ukranian Carol") 120859 8000016
David Nichtern Song ("Midnight At The Oasis") 120859 8000017
June Cash Song ("Ring Of Fire") 120859 8000018
Merle Kilgore Song ("Ring Of Fire") 120859 8000019
Michael Kisur Song ("Ho Ho Don't You Know") 120859 8000020
Jesca Hoop Song Performer ("Dream Into Me") 120788 8000021
Ensenada 5 Song Performer ("Rancho Shuffle") 120788 8000022
Seattle Girls' Choir Song Performer ("Carol Of The Bells, Ukranian Carol") 120788 8000024
Sarah Callies Song Performer ("Midnight At The Oasis") 120788 8000025
Billy Martin Song Performer ("The First Noel") 120788 8000026
Johnny Cash Song Performer ("Ring Of Fire") 120788 8000027
Michael Kisur Song Performer ("Ho Ho Don't You Know") 120788 8000028
Jesca Hoop Vocals n/a 121032 8000029
Michael Joy Production Designer (Additional Photography) 164 9000001
Penny Chalmers Set Decorator n/a 165 9000002
Paolo Venturi Art Director n/a 183 9000003
Shannon Grover Art Director (Additional Photography) 183 9000004
Ling Yang Storyboard Artist n/a 199 9000005
Adrien Van Viersen Storyboard Artist n/a 199 9000006
John Lund Storyboard Artist n/a 199 9000007
Simeon Wilkins Storyboard Artist n/a 199 9000008
Mark Prior Set Dresser n/a 197 9000009
Sierra Laflamme Set Dresser On Set Dresser 197 9000010
Lance Lafferty Set Dresser On Set Dresser 197 9000011
Rich Saari Set Dresser (Additional Photography) 197 9000012
Felipe Barragan Set Dresser On Set Dresser(Additional Photography) 197 9000013
Monique Mees Scenic Artist n/a 745 9000014
Philip McDermott Scenic Artist n/a 745 9000015
Roger Jacoe Painter Paint Coordinator 200 9000016
Bryan Wadsworth Painter Paint Foreman 200 9000017
Matthew Winterton Leadman Lead Hand 433 9000018
Keli Manson Illustrator Graphics Illustrator 600 9000019
John McIntosh Greensman Greensperson 201 9000020
Greg Coombs Greensman Greensperson 201 9000021
Dorian Reese Greensman Greensperson 201 9000022
Anne Power Assistant Set Decorator n/a 316 9000023
Anthony Chruszcz Art Assistant Art Department Assistant 120974 9000024
Eyde Belasco Casting Director n/a 157 10000001
Maureen Webb Casting Director n/a 157 10000002
Colleen Rogers Casting Associate n/a 160 10000003
Carmen Amos Casting Assistant n/a 177 10000004
James Forsyth Extras Casting n/a 120851 10000005
Brad Lane Executive Finance Executive(Gold Circle Films) 120806 11000001
Bennett Pozil Executive Bank Executive 120806 11000002
Chris Doss Executive in Charge Executive in Charge of Finance(Gold Circle Films) 120791 11000003
Joanna Jones Executive in Charge of Production Executive in Charge of Post Production 118217 11000004
Scott Bernstein Studio Executive n/a 120875 11000005
Jeff Levine Production Executive n/a 118216 11000006
Zak Kadison Production Executive n/a 118216 11000007
Patrick Lussier Consultant Visual Consultant 120784 12000001
Tony Alcantar Dialogue Coach n/a 538 12000002
Jacqui Kaese Acting Coach (for Mr Woodruff) 121130 12000003
Kevin Knight Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Sandra Blackie Assistant Costume Designer (Additional Photography) 252 13000002
Maya Mani Costume Designer n/a 169 13000003
Aieisha Li-Louis Costume Supervisor Costume Set Supervisor 120895 13000004
Allison Chretien Costume Supervisor Costume Set Supervisor(Additional Photography) 120895 13000005
Scott Blackie Costume Supervisor Costume Truck Supervisor(Additional Photography) 120895 13000006
Kelly Bruhm Costumer Truck Costumer 120880 13000007
Linda Talbot Costumes Costume Assistant(Whitehorse Unit) 120828 13000008
Bronwyn Dubrulle Hair n/a 120794 13000009
Kandace Loewen Hair Stylist n/a 120799 13000010
Andrea Simpson Hair Stylist Assistant Hair Stylist 120799 13000011
Lori-Ann Gatto Hair Stylist Assistant Hair Stylist 120799 13000012
D Farrell Hair Stylist Assistant Hair Stylist 120799 13000013
Margaret Yaworski Makeup Artist n/a 120801 13000014
Tanya Howard Makeup Artist Assistant Makeup Artist 120801 13000015
Sally Barnes Makeup Artist Assistant Makeup Artist 120801 13000016
Teresa Meyer Makeup Artist (Additional Photography) 120801 13000017
Felix Fox Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist 120881 13000018
Toby Lindala Special Makeup Effects (Additional Photography) 120881 13000019
Adam Sharpe ADR Mixer (Sharpe Sound Studios Inc) 227 14000001
Kevin Townshend ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Sharpe Sound Studios Inc) 120939 14000002
Tony Rodney Assistant Sound Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 222 14000003
Josh Stevenson Assistant Sound Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 222 14000004
Anne Townshend Assistant Sound Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 222 14000005
Rich Walters Assistant Sound Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 222 14000006
Laurie Melhus Audio Post-Production Audio Post Production Coordinator(Sharpe Sound Studios Inc) 121065 14000007
Mark Noda Boom Operator n/a 215 14000008
Greg Hewett Boom Operator (Additional Photography) 215 14000009
Jean Raymond Foley Artist (Sharpe Sound Studios Inc) 223 14000010
Dario DiSanto Foley Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 221 14000011
Paul Sharpe Rerecording Mixer (Sharpe Sound Studios Inc) 120856 14000012
Iain Pattison Rerecording Mixer (Sharpe Sound Studios Inc) 120856 14000013
Kevin Belen Rerecording Mixer (Sharpe Sound Studios Inc) 120856 14000014
Ian Jones Sound Sound Assistant 120816 14000015
Graham Timmer Sound Sound Assistant(Additional Photography) 120816 14000016
James Wallace Sound Designer (Sharpe Sound Studios Inc) 120915 14000017
Megan Goudsward Sound Editor Background Sound Editor(Sharpe Sound Studios Inc) 229 14000018
Jay Cheetham Sound Editor Background Sound Editor(Sharpe Sound Studios Inc) 229 14000019
Matt Wilson Sound Effects Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 327 14000020
Mike Paprocki Sound Effects Editor (Sharpe Sound Studios Inc) 327 14000021
Bill Skinner Sound Mixer n/a 230 14000022
Rick Bal Sound Mixer (Additional Photography) 230 14000023
Anke Bakker Sound Supervisor (Sharpe Sound Studios Inc) 120883 14000024
Tim Zeigdel Swing Electrics Laborer(Whitehorse Unit) 120862 15000001
Ed Schultz Rigging Grip n/a 120944 15000002
Sandy Macdonald Rigging Grip (Additional Photography) 120944 15000003
Rod Newby Rigging Gaffer n/a 120937 15000004
Jeffrey Pentecost Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
John Scott Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000006
Bonnie McLean Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000007
Michael Arnason Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000008
Cindy Cleator Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000009
Steve Scriver Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000010
Wolfie Suk Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000011
Christopher Reusing Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000012
Thorin Tobiasson Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000013
Elvis Drazic Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000014
Alexis Chapman Lighting Technician Balloon Technician 120907 15000015
Jason Tidsbury Lighting Technician Balloon Technician 120907 15000016
Jay Sather Lighting Technician Lamp Operator(Whitehorse Unit) 120907 15000017
Kris Tobiasson Lighting Technician Lamp Operator(Additional Photography) 120907 15000018
Darryl Laval Lighting Technician Lamp Operator(Additional Photography) 120907 15000019
Trevor Taylor Lighting Technician Lamp Operator(Additional Photography) 120907 15000020
Randy Stamhuis Key Grip n/a 263 15000021
Steve Larsen Key Grip n/a 263 15000022
Chris Tate Key Grip (Additional Photography) 263 15000023
Fabio Sartor Grip Leadman Grip 365 15000024
Will Parrott Grip Leadman Grip 365 15000025
Richard Ellison Grip n/a 365 15000026
Jay Norton Grip n/a 365 15000027
John Graham Grip n/a 365 15000028
Joe Bishop Grip (Whitehorse Unit) 365 15000029
Daniel Scott Grip (Whitehorse Unit) 365 15000030
Downtown Brown Grip n/a 365 15000031
Tron Duquette Grip n/a 365 15000032
Jules Quesnel Grip n/a 365 15000033
Chalane Hayward Grip (Additional Photography) 365 15000034
Keith Redford Generator Operator Genny Operator 363 15000035
Roger Bailey Generator Operator Genny Operator(Additional Photography) 363 15000036
John Adams Gaffer (Whitehorse Unit) 268 15000037
Ryan Bailey Gaffer (Additional Photography) 268 15000038
Zane Rossouw Dolly Grip n/a 264 15000039
Owen Stambuck Dolly Grip n/a 264 15000040
Reid Cohoon Dolly Grip n/a 264 15000041
Lee Gibeau Dolly Grip n/a 264 15000042
Dave Dibdin Dolly Grip (Additional Photography) 264 15000043
Mark Neville Dolly Grip (Additional Photography) 264 15000044
Brian Brook Crane Grip Crane Technician 121043 15000045
J. Earle Best Boy Grip n/a 265 15000046
Kurt Fraser Best Boy Grip (Whitehorse Unit) 265 15000047
John Sillitoe Best Boy Grip n/a 265 15000048
Tyler Olson Best Boy Grip (Additional Photography) 265 15000049
Greg Wilson Best Boy Electric n/a 259 15000050
Greg Wilson Best Boy Electric (Whitehorse Unit) 259 15000051
Dave Riley Best Boy Electric (Additional Photography) 259 15000052
Anne Jacobsen Production Accountant n/a 282 16000001
Sean Seguin Production Accountant (Additional Photography) 282 16000002
Katie Baker Accountant (Gold Circle Films) 120802 16000003
Neal Clarance Accountant Chartered Accountant(Ernst & Young) 120802 16000004
Kim Nairn Accountant Chartered Accountant(Ernst & Young) 120802 16000005
Marilyn Liu Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Victor Valencia Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Susan Wallis Production Insurance Insurance Provider(Aon Ruben Winkler) 120949 16000008
Monica Montella Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Alan Homma Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Annie Doyon Assistant Accountant Accounting Assistant 120950 16000011
Suzanne Clements Assistant Accountant Accounting Assistant 120950 16000012
Tina Dawson Assistant Accountant (Additional Photography) 120950 16000013
Adam Mehr Business Affairs Sr V P Business Affairs(Gold Circle Films) 120792 18000001
Lesa Andelson Legal Counsel Mgr Business & Legal Affairs(Gold Circle Films) 120913 18000002
Karyn Edwards Legal Counsel Production Counsel 120913 18000003
Carolyn Hunt Legal Counsel Bank Counsel(Loeb & Loeb) 120913 18000004
Karyn Isaacs Legal Services Dir Business & Legal Affairs(Gold Circle Films) 120857 18000005
Leigh Butler Legal Services Legal Assistant(Gold Circle Films) 120857 18000006
Jane Zsigmond Legal Services Para Legal 120857 18000007
Denise Bonney Legal Services Legal Assistant 120857 18000008
Ernie Jackson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Heath Stevenson Stunt Player n/a 121025 19000002
Greg Schlosser Stunt Player n/a 121025 19000003
Sharon Simms Stunt Player n/a 121025 19000004
Aidan Williamson Stunt Player n/a 121025 19000005
Larissa Stadnichuk Stunt Player n/a 121025 19000006
Michael Langlois Stunt Player n/a 121025 19000007
Sylvain Cameron Stunt Player n/a 121025 19000008
Guy Bews Stunt Player n/a 121025 19000009
Brent Woolsey Stunt Player n/a 121025 19000010
Robby Robinson Stunt Player n/a 121025 19000011
Cory Glass Stunt Player n/a 121025 19000012
Alex Green Stunt Player n/a 121025 19000013
Kylie Furneaux Stunt Player n/a 121025 19000014
Connor Dunn Stunt Player n/a 121025 19000015
David Lane Stunt Player n/a 121025 19000016
Chris Webb Stunt Player n/a 121025 19000017
Dave Alexander Stunt Player n/a 121025 19000018
Leslie McMichael Stunt Player n/a 121025 19000019
Claude Bouchard Stunts Stunt Rigger 240 19000020
Michael Dobbin Stunts Stunt Rigger 240 19000021
Chad Bellamy Stunts Stunt Rigger 240 19000022
Michael Rogers Stunts Stunt Rigger 240 19000023
Grant Smith Stunts Stunt Rigger 240 19000024
Dino Dube Animal Trainer (Animal Insight) 120962 20000001
Dana Dube Animal Services Animal Coordinator(Animal Insight) 121036 20000002
Andrew Simpson Animal Wrangler (Animal Insight) 120863 20000003
Charmyn Harms Animal Wrangler (Animal Insight) 120863 20000004
Duane Bradley Animal Wrangler (Animal Insight) 120863 20000005
Mark Dumas Animal Wrangler (Creative Animal Talent) 120863 20000006
Dawn Dumas Animal Wrangler (Creative Animal Talent) 120863 20000007
Mark Sundby Carpenter n/a 529 21000001
Nils Blomberg Carpenter n/a 529 21000002
Michael Stitt Carpenter n/a 529 21000003
Harry Monahan Carpenter n/a 529 21000004
Duncan Lalonde Carpenter n/a 529 21000005
Bruce Wilson Carpenter n/a 529 21000006
Eric Hargreaves Carpenter n/a 529 21000007
Wayne Southall Carpenter n/a 529 21000008
Christian Letnar Carpenter Scenic Carpenter 529 21000009
Stuart Nicholls Carpenter Scenic Carpenter 529 21000010
Kevin Hall Carpenter Scenic Carpenter 529 21000011
Michael Sorochuk Construction Foreman n/a 277 21000012
Lyle Bishop Construction Foreman Laborer 277 21000013
Dean Rossmo Construction Foreman (Additional Photography) 277 21000014
Peter Grace Construction Coordinator n/a 276 21000015
Mike Wilson Construction Metal Fabricator 120900 21000016
Dean Rossmo Construction Construction Buyer 120900 21000017
Pedro Toliusis Construction Tool Maintenance 120900 21000018
Fernando Ignacio Construction Sign Fabricator 120900 21000019
Donald Sutton Plasterer n/a 121097 21000020
Joe Caveno Plasterer n/a 121097 21000021
Kelly Fry Craft Service n/a 120903 22000001
Rosa Brown Craft Service (Whitehorse Unit) 120903 22000002
Rowan Hall Craft Service (Whitehorse Unit) 120903 22000003
Nora Collins Craft Service n/a 120903 22000004
Diane Berezay Craft Service n/a 120903 22000005
Susan Strubin Craft Service (Additional Photography) 120903 22000006
Soren Tambour Catering Chef(First Take Catering) 120954 22000007
Amanda Dobson Catering Chef(First Take Catering) 120954 22000008
Marion Dobson Catering Chef(First Take Catering) 120954 22000009
Lisa Williams Catering Chef(Westmark Whitehorse Hotel) 120954 22000010
Kelly Maguire Catering Caterer(Westmark Whitehorse Hotel) 120954 22000011
Ryan Cumming Catering Caterer(Westmark Whitehorse Hotel) 120954 22000012
Andrea Armand Catering Catering Assistant(Westmark Whitehorse Hotel) 120954 22000013
Simon Lacey Visual Effects Supervisor Visual Effects On Set Supervisor 249 23000001
Mark Freund Visual Effects Supervisor (Pacific Title & Art Studio) 249 23000002
Rodney Montague Visual Effects Producer (Pacific Title & Art Studio) 243 23000003
Bob Poirier Visual Effects Producer Associate Producer(Pacific Title & Art Studio) 243 23000004
Meghan Noble Visual Effects Editor n/a 614 23000005
Amy Tompkins Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(Pacific Title & Art Studio) 614 23000006
Dawn Llewellyn Visual Effects Editor Digital Intermediate Assistant Editor(Pacific Title & Art Studio) 614 23000007
Denys Guillemette Special Effects Foreman Special Effects Shop Foreman 250 23000008
Elaine Fung Visual Effects Visual Artist 419 23000009
Phillip Hoffman Visual Effects Visual Effects Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 419 23000010
Greg Rodin Visual Effects Scan/Record Operator(Pacific Title & Art Studio) 419 23000011
James Ross Visual Effects Scan/Record Operator(Pacific Title & Art Studio) 419 23000012
Marc Canas Visual Effects Scan/Record Operator(Pacific Title & Art Studio) 419 23000013
Brian Nogle Visual Effects Scan/Record Operator(Pacific Title & Art Studio) 419 23000014
Jak Osmond Special Effects Coordinator n/a 241 23000015
Lisa Markou Special Effects Coordinator Digital Intermediate Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 241 23000016
Rod Currie Special Effects Special Effects Best Boy 168 23000017
James Vlasblom Special Effects Assistant (Electronics) 514 23000018
Brett Kollen Special Effects Assistant (Fabricator) 514 23000019
Michael Wood Special Effects Assistant Special Effects Production Assistant 514 23000020
Susana Barr Special Effects Assistant Special Effects Production Assistant 514 23000021
Carolyn Neuert Special Effects Assistant Special Effects Production Assistant 514 23000022
David Geoghegan Titles and Opticals Digital Optical Artist(Pacific Title & Art Studio) 121075 23000023
Alan DeCastro Titles and Opticals Digital Optical Artist(Pacific Title & Art Studio) 121075 23000024
James Rim Titles and Opticals Digital Optical Artist(Pacific Title & Art Studio) 121075 23000025
Francis Yu Titles and Opticals Digital Optical Artist(Pacific Title & Art Studio) 121075 23000026
Matthew Melis Titles and Opticals Digital Optical Artist(Pacific Title & Art Studio) 121075 23000027
Blake Sloan Software Engineer (Pacific Title & Art Studio) 121071 23000028
Antonio Torres Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000029
Rich Lieu Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000030
Eric Deinzer Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000031
Danny Mudgett Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000032
Dolores Pope Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000033
Jennifer Chantnicki Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Pacific Title & Art Studio) 121082 23000034
Dave Simmons Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000035
Robert Montgomery Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000036
Michael Bogen Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000037
Kiley Bond Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000038
Patrick Keenan Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000039
Jennifer Law-Stump Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000040
Brian Hanable Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000041
Tom Lamb Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000042
Ozzie Carmona Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000043
Bob Wiatr Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000044
Michael Degtjarewsky Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000045
Jay Johnson Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000046
Maureen Healy Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000047
Chris Flynn Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000048
Jim O'Hagan Digital Effects Artist Digital Compositor(Pacific Title & Art Studio) 120960 23000049
Gregory Ivens Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000050
Steve Langius Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000051
John Morcos Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000052
Han Nguyen Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000053
Rosanna Sumagaysay-Aouda Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000054
Rick Kim Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000055
Tristan Rayos Digital Effects Digital I/O(Pacific Title & Art Studio) 345 23000056
John Campuzano 3-D Artist 3D Coordinator(Pacific Title & Art Studio) 120965 23000057
Johannes Huber 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000058
John Nelson 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000059
Andrea Caretta 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000060
Josh Mossotti 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000061
Andrey Pavlouskiy 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000062
Joe Francis 3-D Artist (Pacific Title & Art Studio) 120965 23000063
Kurt Bruun Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Don Buchanan Property Master n/a 120805 24000002
Kathie Sharpe Property Master (Additional Photography) 120805 24000003
Chuck Newson Props Buyer n/a 120926 24000004
Jennifer Hoffman Assistant (to Mr Brooks) 120820 25000001
Margo MacPherson Assistant (to Mr Williamson) 120820 25000002
Sue Pidhorney Assistant (to Mr Levine) 120820 25000003
Kevin Waehner Assistant (to Mr Levine) 120820 25000004
Lucie Guest Assistant (to Mr Hendler) 120820 25000005
Jason Hendrixson Assistant (to Mr Hamada) 120820 25000006
Tiffany Williams Assistant (to Mr Lee) 120820 25000007
Vicky Plancher Assistant (to Mr Lee) 120820 25000008
Brett McDermid Assistant Producers Assistant 120820 25000009
Joel Bradley Assistant Producer's Assistant(Additional Photography) 120820 25000010
Loren Bagelman Production Assistant n/a 275 25000011
David McLoughlin Production Assistant n/a 275 25000012
Ian Cooper Production Assistant n/a 275 25000013
Mike Gorval Production Assistant n/a 275 25000014
Brandon Pond Production Assistant n/a 275 25000015
Aaron Lewis Buck Production Assistant n/a 275 25000016
Allison Clarke Production Assistant n/a 275 25000017
Kinnon Ross Production Assistant n/a 275 25000018
Kristina Witt Production Assistant n/a 275 25000019
Justin Elsworth Production Assistant n/a 275 25000020
Aaron Arkell Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000021
William Merchant Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000022
John Laybolt Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000023
Helen Weber Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000024
Dana Duggan Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000025
Jessie Jackson Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000026
Corey Aube Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000027
Aaron Janke Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000028
Neela Free Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000029
Jonathan Verville Production Assistant (Whitehorse Unit) 275 25000030
Drew Scott Production Assistant (Ice Safety/Whitehorse Unit) 275 25000031
Trent Thomas Transportation Captain n/a 272 25000032
Dave Kennedy Transportation Captain n/a 272 25000033
Rick McLennan Transportation Captain n/a 272 25000034
Scott Delaplace Transportation Captain (Additional Photography) 272 25000035
Shawn Henter Transportation Co-Captain n/a 120973 25000036
Ian Jacobi Transportation Co-Captain n/a 120973 25000037
Colin Banner Transportation Co-Captain n/a 120973 25000038
Ron Gavin Transportation Co-Captain (Additional Photography) 120973 25000039
Paul Talbot Transportation Coordinator n/a 271 25000040
Bob Dennett Transportation Coordinator n/a 271 25000041
Clif Kosterman Transportation Coordinator (Additional Photography) 271 25000042
Christina Sheehey Office Assistant (Gold Circle Films) 120996 25000043
Gregory Ng Post-Production Assistant n/a 120882 25000044
Kate Kroll Post-Production Assistant n/a 120882 25000045
Robert Musnicki Stand-In n/a 121015 25000046
Saskia Gould Stand-In n/a 121015 25000047
Shelly Vuyst Stand-In (Additional Photography) 121015 25000048
Richard Schwadel Second Unit Director n/a 412 25000049
Ivan Lyttek Production Production Helper 120824 25000050
Brett Levisohn Production EPK(Brand New Bag Entertainment Inc) 120824 25000051
Lisa Ragosin Product Placement Product Placement/Clearance 121058 25000052
Annika Ortega Office Production Assistant (Whitehorse Unit) 120909 25000053
Kelly Fry Medic First Aid 120966 25000054
Rosa Brown Medic First Aid(Whitehorse Unit) 120966 25000055
Rowan Hall Medic First Aid(Whitehorse Unit) 120966 25000056
Nora Collins Medic First Aid 120966 25000057
Diane Berezay Medic First Aid 120966 25000058
Susan Strubin Medic First Aid(Additional Photography) 120966 25000059
Len Summers Driver n/a 273 25000060
Anthony Czerwonka Driver n/a 273 25000061
Don Chase Driver n/a 273 25000062
Gary Campbell Driver n/a 273 25000063
Ryan Moroz Driver n/a 273 25000064
Colin Banner Driver n/a 273 25000065
Dan Irwin Driver n/a 273 25000066
Karl Gruber Driver n/a 273 25000067
Brian Shumlick Driver n/a 273 25000068
Lori James-Peckinpah Driver n/a 273 25000069
Wayne Desrochers Driver n/a 273 25000070
Brian Hughes Driver n/a 273 25000071
Dan Lawrence Driver n/a 273 25000072
Ron Gavin Driver n/a 273 25000073
Herb Langill Driver n/a 273 25000074
Gail Scott Driver n/a 273 25000075
Jason Lapp Driver n/a 273 25000076
Erin Wilson Driver n/a 273 25000077
Russ Keenan Driver n/a 273 25000078
anthony gauvreau Driver n/a 273 25000079
Glen Weller Driver n/a 273 25000080
Bruce Kaduhr Driver n/a 273 25000081
Jason Myatt Driver n/a 273 25000082
Ray Laine Driver Honeywagon(Additional Photography) 273 25000083
Fred Moroz Driver Hair/Makeup/Wardrobe Driver(Additional Photography) 273 25000084
Diana Kilmury Driver Motorhome Driver(Additional Photography) 273 25000085
Raymond Fairchild Driver Starwagon Driver(Additional Photography) 273 25000086
Wyley Vlahovic Driver CX 10 Ton Driver(Additional Photography) 273 25000087
Stephanie Schwartz Coordinator Distribution Coordinator(Gold Circle Films) 528 25000088
Kim Howes Security Security Captain 120951 26000001
Rob Kurzac Security Security Co-Captain 120951 26000002
Geoff Studer Security Security Officer 120951 26000003
Don Mckenzie Security Security Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000004
Tyler Bryden Security Security Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000005
Steve Cash Security Security Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000006
David Fleshman Security Security Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000007
Robert Bryden Security Security Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000008
Hector MacKenzie Security Ice Safety Officer(Whitehorse Unit) 120951 26000009
Mary MacVey Tutor n/a 121034 26000010
Tori Heald Tutor n/a 121034 26000011
Heather Joyce Publicity Manager Marketing(Gold Circle Films) 120789 29000001
Todd Zeller Publicity Publicist(GS Entertainment Marketing Group) 120789 29000002
Lisa Danna Publicity Publicist(GS Entertainment Marketing Group) 120789 29000003
Steven Zeller Unit Publicist Publicist(GS Entertainment Marketing Group) 231 29000004
Synopsis
A young boy is kidnapped by a former convict and three of his friends. After a series of unexplained events, they begin to realize that the child is less innocent than he seems.