The Water Horse (2007)

Water Horse
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 51mins.
Genres Adaptation, Adventure, Family, Fantasy
Keywords animal, cgi, childhood, live-action, magic, mythology, novel
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Paddy Moloney Music n/a 120781 8000011
Gino Acevedo Visual Effects Creature Art Director(Weta Workshop) 419 23000025
Paul Everitt Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000120
Emrys Plaisted Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000122
Jim Croasdale Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000119
Seth F Miller Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000121
Kate Burgess Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000118
Amy Shand Software Engineer IT Coordinator(WETA Digital Ltd.) 121071 23000114
Sandy Houston Rotoscope Animator Paint & Roto Supervisor(WETA Digital Ltd.) 121082 23000115
Quentin Hema Rotoscope Animator Paint & Roto Supervisor(WETA Digital Ltd.) 121082 23000116
Kathleen Beeler Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000117
Brad Selkirk Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000123
Roxanne Sutherland-Valentine Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000124
Petra Stueben Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000131
Adam Bradley Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000132
Evan Christie Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000133
Hugo Dominguez Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000134
Troy Ramsey Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000130
George Oliver Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000129
Paula Bell Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000125
Tim Cheng Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000126
Karla Ventocilla Curby Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000127
Christine Feistl Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000128
Jason Grindlay Software Engineer Technical Support(WETA Digital Ltd.) 121071 23000113
Malcolm Atchison Software Engineer Support Team Leader(WETA Digital Ltd.) 121071 23000112
Nigel Streeter Animation Director Layout TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000096
Michael Kelly Animation Director Layout TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000095
Simon Millanta Animation Director Layout TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000097
Maung Maung Hla Win Animation Director Layout TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000098
Adam Slater Animation Director Layout TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000099
Jens Schwarz Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000094
Lonnie Kraatz Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000093
Andrea Merlo Animation Director Lead Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000089
Eric Tang Animation Director Lead Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000090
Christine Arboit Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000091
Lars Johansson Animation Director Creature TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000092
Eric Ladd Titles Main and End Titles(Ignite Creative) 120825 23000100
Sam Louie Titles Main and End Titles(Ignite Creative) 120825 23000101
Bill Ryder Software Engineer Systems Engineer(WETA Digital Ltd.) 121071 23000108
Tristan McMahon Software Engineer Systems Administrator(WETA Digital Ltd.) 121071 23000109
Ben Hall Software Engineer Systems Administrator(WETA Digital Ltd.) 121071 23000110
Campbell Taylor Fairweather Software Engineer IT Support Manager(WETA Digital Ltd.) 121071 23000111
Paul Gunn Software Engineer Systems Manager(WETA Digital Ltd.) 121071 23000107
Phillip Reed Software Engineer Digital Resource Coordinator(WETA Digital Ltd.) 121071 23000106
Martin Preston Software Engineer Software Supervisor(WETA Digital Ltd.) 121071 23000102
Lance Lones Software Engineer Senior Pipeline Engineer(WETA Digital Ltd.) 121071 23000103
Loren Brookes Software Engineer Lead Systems Coder(WETA Digital Ltd.) 121071 23000104
Holger Spill Software Engineer Software Production Manager(WETA Digital Ltd.) 121071 23000105
Danny Jones Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000135
Jennifer Scheer Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000137
John Stevenson-Galvin Modelmaker Previs Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000168
Gershom Sissing Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000167
Clare Woodford-Robinson Modelmaker Terrain Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000169
Jessica Fernandes Modelmaker Models Department Manager(WETA Digital Ltd.) 120919 23000170
Michael Pangrazio Matte Painter Matte Painting Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120959 23000171
Ruth-Anne Loveridge Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000166
Makiko Handa Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000165
James Moore Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000161
Nicolas Gaul Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000162
Mia Jewett Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000163
Niklas Preston Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000164
Jessica Cowley Matte Painter Senior Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000172
Mia Askew Matte Painter Lead Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000173
Yvonne Muinde Matte Painter (WETA Digital Ltd.) 120959 23000180
Jaeil Seo Matte Painter (WETA Digital Ltd.) 120959 23000181
Campbell Read Graphic Designer n/a 120860 23000182
Johan Aberg Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000183
Kara Vandeleur Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000179
Yann Provencher Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000178
Paul Campion Matte Painter Lead Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000174
Keven Norris Matte Painter Lead Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000175
Raine Reen Matte Painter Lead Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000176
Ned Barraud Matte Painter Texture Painter(WETA Digital Ltd.) 120959 23000177
Paul Jenness Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000160
William J Earl Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000159
Samuel Edwards Rendering Artist Render / Data Wrangler(WETA Digital Ltd.) 121098 23000143
Filippo Paganoni Rendering Artist Render / Data Wrangler(WETA Digital Ltd.) 121098 23000144
Timothy Ward Rendering Artist Render / Data Wrangler(WETA Digital Ltd.) 121098 23000145
Pietro Marson Modelmaker Mold Maker(Weta Workshop) 120919 23000146
Kris Bieringa Rendering Artist Render / Data Wrangler(WETA Digital Ltd.) 121098 23000142
Zoe Lord Rotoscope Animator Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000141
Andy Whittock Animation Director R&D TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000088
Phil Van Der Reyden Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000138
Sally Gardiner Rotoscope Animator Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000139
David Hampton Rotoscope Animator Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000140
Mike Wallace Modelmaker Mold Maker(Weta Workshop) 120919 23000147
Simon Godsiff Modelmaker Mold Maker(Weta Workshop) 120919 23000148
Matthew Bullock Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000155
Roja Huchez Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000156
Kaori Miyazawa Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000157
Justin Steel Modelmaker Digital Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000158
James Ogle Modelmaker Senior Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000154
Florian Fernandez Modelmaker Senior Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000153
Tristan McCallum Modelmaker Mold Maker(Weta Workshop) 120919 23000149
Marco Revelant Modelmaker Model Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120919 23000150
Marco Di Lucca Modelmaker Senior Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000151
Pascal Raimbault Modelmaker Senior Modeler(WETA Digital Ltd.) 120919 23000152
David Owen Rotoscope Animator Senior Paint & Rotoscope Artist(WETA Digital Ltd.) 121082 23000136
Eric Grimenstein Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000087
Jon Newell Visual Effects DI Manager 419 23000021
Aaron Cubis Visual Effects Editor (WETA Digital Ltd.) 614 23000020
Aaron Cowan Visual Effects VFX Production Manager 419 23000022
Janet Sharpe Visual Effects VFX Production Coordinator 419 23000023
Helene Takacs Visual Effects VFX Production Coordinator 419 23000024
Lucas Putnam Visual Effects Editor (WETA Digital Ltd.) 614 23000019
Matt Holmes Visual Effects Editor (WETA Digital Ltd.) 614 23000018
Kevin Lee Sherwood Visual Effects Producer (WETA Digital Ltd.) 243 23000014
Mark Hawthorne Visual Effects Editor n/a 614 23000015
Jenny Vial Visual Effects Editor n/a 614 23000016
Shanon Moratti Visual Effects Editor iQ Editor 614 23000017
Monique Bradshaw Visual Effects CTO(WETA Digital Ltd.) 419 23000027
Sam Bui Visual Effects Senior Lighting FX TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000028
Fiona Foster Visual Effects Pre-Production(WETA Digital Ltd.) 419 23000035
Jeff Unay Visual Effects Facial Lead(WETA Digital Ltd.) 419 23000036
Glen Christie Visual Effects Crusoe Creature Lead(WETA Digital Ltd.) 419 23000037
Julian Butler Visual Effects Crusoe Creature Lead(WETA Digital Ltd.) 419 23000038
Raphael Matto Visual Effects Lead Shader Writer(WETA Digital Ltd.) 419 23000034
Dmitri Krasnokoutski Visual Effects Lead Shader Writer(WETA Digital Ltd.) 419 23000033
Sandip Kalsy Visual Effects Senior Lighting FX TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000029
Francisco Delatorre Visual Effects Lead Shader Writer(WETA Digital Ltd.) 419 23000030
Chu M Tang Visual Effects Lead Shader Writer(WETA Digital Ltd.) 419 23000031
Nikolay Gabchenko Visual Effects Lead Shader Writer(WETA Digital Ltd.) 419 23000032
Eileen Moran Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(WETA Digital Ltd.) 243 23000013
Libby Hazell Visual Effects Producer n/a 243 23000012
Jim Marsden Construction Construction Lead 120900 21000014
Nick Wilson Construction Boat Builder 120900 21000015
Laurie Marment Construction Boat Builder 120900 21000016
Sue Henry Craft Service n/a 120903 22000001
Alistair Fyfe Construction Construction Lead 120900 21000013
Karl Anton Construction Construction Lead 120900 21000012
Derek Misseldine Construction Foreman n/a 277 21000008
Colin Davidson Construction Foreman n/a 277 21000009
Ed Mulholland Construction Construction Supervisor 120900 21000010
Anton Buys Construction Construction Lead 120900 21000011
Billie Lusk Craft Service n/a 120903 22000002
Joe Letteri Visual Effects Supervisor Senior Visual Effects Supervisor 249 23000001
Tania Rodger Special Effects Supervisor Workshop Manager(Weta Workshop) 545 23000008
Alex Kramer Special Effects Supervisor On-Set Survey Supervisor(WETA Digital Ltd.) 545 23000009
David Harris Special Effects Supervisor (Scotland Unit) 545 23000010
Jon Allitt Effects Supervisor Massive Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120866 23000011
Martin Hill Visual Effects Supervisor Shader Supervisor(WETA Digital Ltd.) 249 23000007
Erik Winquist Visual Effects Supervisor (WETA Digital Ltd.) 249 23000006
Adam Scott Visual Effects Supervisor DI Supervisor 249 23000002
Richard F. Taylor Visual Effects Supervisor Workshop Supervision(Weta Workshop) 249 23000003
Stephen Rosenbaum Visual Effects Supervisor (WETA Digital Ltd.) 249 23000004
R Christopher White Visual Effects Supervisor (WETA Digital Ltd.) 249 23000005
Geoff Tobin Visual Effects Lead Massive TD(WETA Digital Ltd.) 419 23000039
Stan Alley Visual Effects On-Set Surveyor(WETA Digital Ltd.) 419 23000040
Shawn Dunn Animation Supervisor Animation Technical Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120918 23000071
Kristie Breslin Husson Animation Supervisor Creatures Department Manager(WETA Digital Ltd.) 120918 23000072
Clare Burgess Animation Director Animation Department Manager(WETA Digital Ltd.) 740 23000073
Mike Wallis Animation Director Animation Production Manager(WETA Digital Ltd.) 740 23000074
Dana Peters Animation Supervisor Creature Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120918 23000070
Richard Frances-Moore Animation Supervisor (WETA Digital Ltd.) 120918 23000069
Ross Anderson Special Effects Technician n/a 242 23000065
Steve Ingram Special Effects Coordinator n/a 241 23000066
Karl Chisholm Special Effects Coordinator Special Effects On-Set Coordinator 241 23000067
Darian Lumsden Special Effects Coordinator Special Effects On-Set Coordinator 241 23000068
Derrick Auyoung Animation Director Animation TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000075
Taisuke Tanimura Animation Director Animation TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000076
Anton Ognyev Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000083
Barbara Busch Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000084
Julia Retson Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000085
Paul Flanagan Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000086
Adrian Bell Animation Director Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000082
Chris Young Animation Director Senior Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000081
Jeremy Holloban Animation Director Animation TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000077
Keith Lackey Animation Director Animation TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000078
Lori Smallwood Animation Director Animation TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000079
Kevin Romond Animation Director Lead Supervising Water TD(WETA Digital Ltd.) 740 23000080
Maurice Kapua Special Effects Technician n/a 242 23000064
Mark Robson Special Effects Technician n/a 242 23000063
David Booth Special Effects Technician n/a 242 23000047
Paul Davenport Special Effects Technician n/a 242 23000048
Doug Falconer Special Effects Technician n/a 242 23000049
Jonny Grindlay Special Effects Technician n/a 242 23000050
Luke Chamberlain Visual Effects Senior Wrangler(WETA Digital Ltd.) 419 23000046
Joseph Wilkie Visual Effects Wrangler Manager(WETA Digital Ltd.) 419 23000045
Adam Harriman Visual Effects On-Set Surveyor(WETA Digital Ltd.) 419 23000041
Brian McMillin Visual Effects On-Set Surveyor(WETA Digital Ltd.) 419 23000042
Matt Sloan Visual Effects On-Set Surveyor(WETA Digital Ltd.) 419 23000043
Stephen Roucher Visual Effects Scan Recording Operator(WETA Digital Ltd.) 419 23000044
Sven Harens Special Effects Technician n/a 242 23000051
Iain Hutton Special Effects Technician n/a 242 23000052
Gary Cooper Special Effects Technician (Scotland Unit) 242 23000059
Perry Costello Special Effects Technician (Scotland Unit) 242 23000060
Dean Bushby Special Effects Technician n/a 242 23000061
Dagan Jurd Special Effects Technician n/a 242 23000062
Stuart Wishart Special Effects Technician (Scotland Unit) 242 23000058
Daniel Ashton Special Effects Technician Scan Record Technician(WETA Digital Ltd.) 242 23000057
Mike McDonald Special Effects Technician n/a 242 23000053
Phil McLaren Special Effects Technician n/a 242 23000054
William Wallace Special Effects Technician n/a 242 23000055
Peter Zivkovic Special Effects Technician n/a 242 23000056
Norman Cates Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000184
Colin Alway Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000186
Nick Weir Property Master n/a 120805 24000001
Frank Ruter Compositor (Weta Digital Ltd.) 120626 23000313
Bruce Bigg Property Master (Scotland Unit) 120805 24000002
Adam Ellis Props Props Designer 120817 24000003
Benjamin Milsom Props Standby Props 120817 24000004
G G Heitmann 2-D Artist Lead 2D Sequence Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120987 23000312
Jedrzej Wojtowicz 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000311
Katherine Hurst 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000307
Catherine McGinnis 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000308
David Ostler 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000309
Mahria Sangster 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000310
Sarah Weinberg Props Standby Props 120817 24000005
Gunner Ashford Props Armorer 120817 24000006
Sarah Smith Assistant (to Mr. Russell) 120820 25000003
Jill Soper Assistant (to Mr. Osborne) 120820 25000004
Tracey Hetrick Assistant (to Mr. Lyons) 120820 25000005
Dawn Clounch Assistant (to Mr. Newirth) 120820 25000006
Karla Smith Assistant Unit Assistant 120820 25000002
Maurice Newport Assistant Unit Assistant 120820 25000001
Aaron Huriwaka Props Armorer 120817 24000007
Phred Palmer Props Buyer n/a 120926 24000008
Melissa Spicer Props Buyer n/a 120926 24000009
Vanessa Cole Props Buyer n/a 120926 24000010
Tamir Diab 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000306
Sean Walker 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000305
Jason Lazaroff 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000289
Tom Mikota 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000290
Stewart Pomeroy 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000291
Alessandro Saponi 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000292
Kenneth Gimpelson 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000288
Michael Baltazar 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000287
Mark Gee 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000283
Gaku Tada 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000284
Miae Lynn Kang 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000285
Jean Matthews 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000286
Malcolm Wright 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000293
Hamish Bell 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000294
Allen Hemberger 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000301
Chris Matthiesen 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000302
Michael O'Neill 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000303
Brian Samuels 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000304
Darren Byford 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000300
Martin Tardif 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000299
Anne Hall 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000295
Mingzhi Lin 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000296
Keith F Miller 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000297
Arun Ram-Mohan 3-D Animator 3D Lighting TD(WETA Digital Ltd.) 120933 23000298
Erin Horton Assistant (to the Producer) 120820 25000007
Kevin Armstrong Production Assistant n/a 275 25000008
Daniel Marwick Production Production Runner(WETA Digital Ltd.) 120824 25000040
James Boyce Production Production Runner(WETA Digital Ltd.) 120824 25000039
Tim Haigh Production Production Runner(WETA Digital Ltd.) 120824 25000041
Shane Rangi Production Production Runner(WETA Digital Ltd.) 120824 25000042
Michelle Healey Production Production Runner(WETA Digital Ltd.) 120824 25000043
Cindy Kahu Production Secretary n/a 367 25000038
Sarah Bain Production Secretary n/a 367 25000037
Heather Small Post-Production Assistant n/a 120882 25000033
Amber Lynch Transportation Transportation Dispatcher 120992 25000034
Kylie Gaudin Transportation Transportation Dispatcher 120992 25000035
John Mahaffie Second Unit Director n/a 412 25000036
Paul Gibson Driver n/a 273 25000044
Hayden Hardgrave Driver n/a 273 25000045
Luaan Ruaine Coordinator Facilities Coordinator(WETA Digital Ltd.) 528 25000052
Raro Fluit Other Boat Wrangler 120795 26000001
Tony Orbell Tutor Cast Tutor 121034 26000002
Amanda J Brand Unit Publicist n/a 231 29000001
Jaffray Sinclair Coordinator Picture Car Coordinator 528 25000051
Brent Ward Coordinator Water Transport Coordinator 528 25000050
Rik Norton Driver n/a 273 25000046
Jason Sietu Driver n/a 273 25000047
Gary Tudor Driver n/a 273 25000048
Andy Buckley Coordinator Health and Safety Coordinator 528 25000049
Bronwen Stewart Office Assistant Production Office Coordinator 120996 25000032
Samantha Sheridan Office Assistant Production Office Coordinator(Scotland Unit) 120996 25000031
Jamie Lawrence Production Assistant n/a 275 25000015
Pip Longson Production Assistant n/a 275 25000016
Alana Martinero Production Assistant n/a 275 25000017
Mike Minogue Production Assistant n/a 275 25000018
Elizabeth Lane Production Assistant n/a 275 25000014
Seamus Kavanagh Production Assistant n/a 275 25000013
Philippa Brophy Production Assistant n/a 275 25000009
Evie Forno Production Assistant n/a 275 25000010
Janet Gillespie Production Assistant n/a 275 25000011
Donna Harvey Production Assistant n/a 275 25000012
Nigel Nally Production Assistant n/a 275 25000019
Matt Reid Production Assistant n/a 275 25000020
Melanie Turner Transportation Coordinator Travel Coordinator 271 25000027
Reg Gibson Transportation Coordinator n/a 271 25000028
Steven Royffe Transportation Coordinator Picture Vehicle Coordinator(Scotland Unit) 271 25000029
Hannah Collett Office Assistant Production Office Coordinator(Scotland Unit) 120996 25000030
Isaac Lane Transportation Co-Captain n/a 120973 25000026
Aaron Gibson Transportation Co-Captain n/a 120973 25000025
Richard Thurston Production Assistant n/a 275 25000021
Brenna Townshend Production Assistant n/a 275 25000022
Sarah Wilson Production Assistant n/a 275 25000023
Phil Allchin Transportation Captain (Scotland Unit) 272 25000024
Jane O'Callaghan 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000282
Cory Bedwell 3-D Animator 3D Lighting Lead(WETA Digital Ltd.) 120933 23000281
Martin Simcock Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000217
Karim Sahai Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000216
Steven C. McGee Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000218
Hannah Peirce Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000219
Mark Richardson Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000220
Paul Redican Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000215
Helen Paul Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000214
Ed Hawkins Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000210
Matthew Holland Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000211
Alex Lanzensberger Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000212
Michael Lanzensberger Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000213
Christoph Salzmann Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000221
Cameron Smith Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000222
Dane Rapaport Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000229
Hamish Schumacher Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000230
Mel James Digital Effects Artist Senior Texture Artist(WETA Digital Ltd.) 120960 23000231
Malcolm Angell Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000232
Ben Morgan Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000228
Steve Tizzard Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000227
Steve McGillen Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000223
David Phillips Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000224
Marc Dominic Rienzo Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000225
Caterina Schiffers Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000226
Brett Dix Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000209
David Brunette Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000208
Philip Leonhardt Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000192
Mark Barber Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000193
Peter Connelly Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000194
Areito Echevarria Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000195
Sonia Calvert Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000191
Laure Lacroix Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000190
Brett Blenkin Construction Foreman n/a 277 21000007
Steve Cronin Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000187
Alfred Murrle Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000188
Jean-Luc Azzis Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000189
Sean Heuston Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000196
Robin Hollander Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000197
Gareth Dinneen Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000204
Geoff Hadfield Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000205
Nick Hodgkinson Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000206
Janike Kruse Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000207
Nick Booth Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000203
Simon Jung Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000202
John-Michael Bills Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000198
Paul Conway Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000199
Erich Eder Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000200
Tim Hey Digital Effects Artist Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000201
Jean-Francois Morissette Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000233
Shweta Bhatnagar Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000234
Oliver Exmundo Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000265
Victor Huang Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000266
Matthew Riordan Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000267
Don Waller Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000268
Graham Binding Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000264
Paul Story Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000263
James Bennett Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000259
Richard Dexter Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000260
Neil Glasbey Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000261
Robyn Luckham Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000262
Kevin Estey Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000269
Greg Lewis Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000270
Andy Doucette Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000277
Merlin Lepper Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000278
Danny Testani Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000279
Kristina Flach 3-D Artist 3D Department Manager(WETA Digital Ltd.) 120965 23000280
Jalil Sadool Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000276
Marchand Jooste Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000275
Scott Dace Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000271
Stephen Gagnon-Cady Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000272
Jee Young Park Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000273
Tom Del Campo Animator (WETA Digital Ltd.) 483 23000274
Mike Stevens Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000258
Michael Leonard Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000257
Gayle Munro Compositing Supervisor 2D Compositing Manager(WETA Digital Ltd.) 120928 23000241
Kathryn Horton Compositing Supervisor 2D Compositing Manager(WETA Digital Ltd.) 120928 23000242
Simon Clutterbuck CG Supervisor (WETA Digital Ltd.) 779 23000243
Christopher Encino Horvath CG Supervisor (WETA Digital Ltd.) 779 23000244
Matthew Welford Compositing Supervisor Compositing Dept. Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120928 23000240
Pete Williams Digital Effects Head of Digital Imaging(WETA Digital Ltd.) 345 23000239
Marzena Zareba Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000235
Todd Constantine Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000236
Lars Kramer Digital Effects Artist Matchmover(WETA Digital Ltd.) 120960 23000237
Adrian Samuels Digital Effects Artist Digital Resource Manager(WETA Digital Ltd.) 120960 23000238
Matthias Menz CG Supervisor (WETA Digital Ltd.) 779 23000245
Sergei Nevshupov CG Supervisor (WETA Digital Ltd.) 779 23000246
Dennis Yoo Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000253
Jamie Beard Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000254
Mike Cozens Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000255
Miguel Fuertes Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000256
John Sore Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000252
Patrick Kalyn Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000251
Daniel Barrett Animator Animation Lead(WETA Digital Ltd.) 483 23000247
Alvise Avati Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000248
Alex Burt Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000249
Ben Forster Animator Senior Animator(WETA Digital Ltd.) 483 23000250
Masaki Mitchell Digital Effects Artist Senior Compositor(WETA Digital Ltd.) 120960 23000185
Danny Sumsion Construction Manager (Scotland Unit) 120983 21000006
Andrew Dudman Music Additional Recording 120781 8000009
James T Hill Music Additional Recording 120781 8000008
Bonnie Pritzker Music Music Controller 120781 8000010
The Chieftains Music n/a 120781 8000012
Sean Keane Music Fiddle 120781 8000015
Mark Graham Music Music Copyist 120781 8000007
Richard Grant Music Auricle Control System 120781 8000006
Stuart Thomas Music Technical Score Advisor 120781 8000002
Chris P Bacon Music Technical Score Advisor 120781 8000003
The Metro Voices Music Choir 120781 8000004
Chris Cozens Music Auricle Control System 120781 8000005
Kevin Conneff Music Bodhran 120781 8000016
Matt Molloy Music Flute 120781 8000017
John Parricelli Music Guitar 120781 8000024
Michael W Smith Music Drums 120781 8000025
Chris Laurence Music Double Bass 120781 8000026
Dermot Crehan Music Irish Fiddle 120781 8000027
Anne Marie O’Farrell Music Irish Harp 120781 8000023
Grainne Hambly Music Irish Harp 120781 8000022
Ray Cooper Music Additional Percussion(With The Chieftains) 120781 8000018
Carlos Nunez Music Gaita Recorder 120781 8000019
Triona Marshall Music Irish Harp 120781 8000020
Jean Kelly Music Irish Harp 120781 8000021
James Newton Howard Music n/a 120781 8000001
James Meikle Assistant Editor n/a 203 7000006
Michael Taylor Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000036
Peter Keith Video Assist/Playback Video Playback Assist(Scotland Unit) 120899 6000037
Zeb Simpson Video Assist/Playback Video Playback Assist 120899 6000038
Pierre Vinet Photography Still Photographer 120835 6000039
Garth Michael Assistant Camera (Blue Screen / Elements Unit) 233 6000035
Dean McCarroll Assistant Camera (Blue Screen / Elements Unit) 233 6000034
Ulric Raymond Assistant Camera n/a 233 6000030
Andrew McGeorge Assistant Camera n/a 233 6000031
Natacha Lee Assistant Camera n/a 233 6000032
Steve Couper Assistant Camera n/a 233 6000033
Matt Mueller Photography Senior On-Set Reference Photographer(WETA Digital Ltd.) 120835 6000040
Dusty Millar Loader Camera Loader 120956 6000041
Rhys Bonney Editor Previz Editor 172 7000002
Ben Hatton Editorial Assistant (WETA Digital Ltd.) 120855 7000003
Brett Skinner Editorial Assistant (WETA Digital Ltd.) 120855 7000004
Bin Li Assistant Editor n/a 203 7000005
Mark Warner Editor n/a 172 7000001
Lynne Reed Color Timer n/a 120921 6000046
Jonny Kerr Loader Camera Loader(Scotland Unit) 120956 6000042
Jon Newell Grader Telecine 121138 6000043
David Hollingsworth Colorist DI Colourist 120920 6000044
Joerg W Bungert Colorist Digital Colourist(WETA Digital Ltd.) 120920 6000045
Pete Anthony Music Conductor n/a 120818 8000028
Pamela J Sollie Music Coordinator Score Coordinator 206 8000029
E Y Harburg Song ("It's Only A Paper Moon") 120859 8000061
John Mercer Song ("Goody Goody") 120859 8000060
Harold Arlen Song ("It's Only A Paper Moon") 120859 8000062
Billy Rose Song ("It's Only A Paper Moon") 120859 8000063
James Dyrenforth Song ("Garden In The Rain") 120859 8000064
Matt Malneck Song ("Goody Goody") 120859 8000059
Wolfgang Amadeus Mozart Song ("String Quartet in G Major, K.387, First Movement") 120859 8000058
Buddy DeSylva Song ("If I Had A Talking Picture Of You") 120859 8000054
Ray Henderson Song ("If I Had A Talking Picture Of You") 120859 8000055
Chet Forrest Song ("I Stumbled Over Love") 120859 8000056
Bob Wright Song ("I Stumbled Over Love") 120859 8000057
Carroll Gibbons Song ("Garden In The Rain") 120859 8000065
Sinead O'Connor Song Performer ("Back Where You Belong") 120788 8000066
Blue Barron & His Orchestra Song Performer ("Garden In The Rain") 120788 8000073
Russ Carlyle Song Performer ("Garden In The Rain") 120788 8000074
Sinead O'Connor Vocals n/a 121032 8000075
Tony Burrough Production Designer n/a 164 9000001
Benny Goodman Song Performer ("It's Only A Paper Moon") 120788 8000072
BBC Dance Orchestra Song Performer ("Goody Goody") 120788 8000071
Tim Myers Song Performer ("Magic") 120788 8000067
Oscar Rabin And His Big Band Song Performer ("I'm Nobody's Baby") 120788 8000068
Gracie Fields Song Performer ("If I Had A Talking Picture Of You") 120788 8000069
Roy Fox And His Orchestra Song Performer ("I Stumbled Over Love") 120788 8000070
Lew Brown Song ("If I Had A Talking Picture Of You") 120859 8000053
Lester Santly Song ("I'm Nobody's Baby") 120859 8000052
Denise Luiso Music Supervisor n/a 120872 8000036
Jeff Atmajian Original Music Orchestrator 120838 8000037
Brad Dechter Original Music Orchestrator 120838 8000038
James Newton Howard Original Music Orchestrator 120838 8000039
Daniel Lanois Music Producer ("Back Where You Belong (Theme from The Water Horse)") 323 8000035
Nigel Scott Music Editor n/a 214 8000034
Justin Reeve Music Coordinator n/a 206 8000030
Robyn Booker Music Coordinator n/a 206 8000031
Jim Weidman Music Editor n/a 214 8000032
David Olson Music Editor n/a 214 8000033
Pete Anthony Original Music Orchestrator 120838 8000040
Jon Kull Original Music Orchestrator 120838 8000041
Tim Myers Song ("Magic") 120859 8000048
Dave Lichens Song ("Magic") 120859 8000049
Milton Ager Song ("I'm Nobody's Baby") 120859 8000050
Benny Davis Song ("I'm Nobody's Baby") 120859 8000051
Sinead O'Connor Song ("Back Where You Belong") 120859 8000047
Geoff Foster Score Recording n/a 120840 8000046
Chris P Bacon Original Music Orchestrator 120838 8000042
Julia Newmann Original Music Orchestrator 120838 8000043
Isobel Griffiths Original Music Orchestra Contractor 120838 8000044
Simon Rhodes Score Mixing n/a 120927 8000045
Tom Taylor Assistant Camera (Scotland Unit) 233 6000029
Russell Kennedy Assistant Camera (Scotland Unit) 233 6000028
Charles J. Newirth Executive Producer n/a 174 3000005
Charlie Lyons Producer n/a 3 3000004
Jay Russell Executive Producer n/a 174 3000006
Robert Nelson Jacobs Screenplay (Adaptation) 120778 4000003
Dick King-Smith Source Material (from novel: "The Water Horse") 120786 4000004
Barrie M. Osborne Producer n/a 3 3000003
Robert Bernstein Producer n/a 3 3000002
William Russell Actor William 1 1000026
Ben Van Lier Actor Gunner Rapp 1 1000027
Jay Russell Director n/a 2 2000001
Douglas Rae Producer n/a 3 3000001
Carol Kim Unit Production Manager n/a 182 5000001
Trishia Downie Unit Production Manager n/a 182 5000002
Sarah Rose Assistant Director n/a 163 5000009
Richard Matthews Assistant Director n/a 163 5000010
Byron Darling Assistant Director n/a 163 5000011
Jacqui Pryor Assistant Director n/a 163 5000012
Marc Ashton Assistant Director n/a 163 5000008
Vincent Lascoumes Assistant Director n/a 163 5000007
David Sa'ena Unit Manager n/a 120832 5000003
Kristi Faulkner Unit Manager n/a 120832 5000004
Erina Epiha Unit Manager n/a 120832 5000005
David Brown Line Producer (Scotland Unit) 161 5000006
Phil Peleton Actor Soldier 1 1000025
Louis Owen Collins Actor Young Angus 1 1000024
Joel Tobeck Actor Sgt. Walker 1 1000008
Marshall Napier Actor Sgt Strunk 1 1000009
Brian Cox Actor Voice of the Narrator 1 1000010
Erroll Shand Actor Lt. Wormsley 1 1000011
Priyanka Xi Actor Kirstie MacMorrow 1 1000007
Craig Hall Actor Charlie MacMorrow 1 1000006
Ben Chaplin Actor Lewis Mowbray 1 1000002
Alex Etel Actor Angus MacMorrow 1 1000003
David Morrissey Actor Captain Hamilton 1 1000004
Geraldine Brophy Actor Gracie 1 1000005
Bruce Allpress Actor Jock McGowan 1 1000012
Edward Campbell Actor Hughie 1 1000013
Megan Katherine Actor Female Tourist 1 1000020
Elliot Lawless Actor Beach Kid 1 1000021
Lorraine McDonald Actor William's Mother 1 1000022
Edward Newborn Actor Corporal Grubbs 1 1000023
Bill Johnson Actor Clyde 1 1000019
Rex Hurst Actor Jimmy's Buddy #2 1 1000018
Peter Corrigan Actor Jimmy's Buddy #1 1 1000014
Carl O Dixon Actor Gunner Corbin 1 1000015
Nathan Christopher Haase Actor Male Tourist 1 1000016
Ian Harcourt Actor Jimmy McGarry 1 1000017
Trevor Puckle Assistant Director (Scotland Unit) 163 5000013
Rhys Summerhayes Assistant Director (Scotland Unit) 163 5000014
Michael Bain Camera Operator Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000012
Peter Godden Camera Operator Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000013
Gary Laurie Camera Operator Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000014
Marty Layton Camera Operator (Scotland Unit) 239 6000015
Denis Trutanic Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000011
Alexander Nowotny Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000010
Richard Hopkins Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000006
Michael Sarkis Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000007
Wolfgang Niedermeier Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000008
Albrecht Steinmetz Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000009
Cameron McLean Camera Operator n/a 239 6000016
Ian McCarroll Camera Operator n/a 239 6000017
Andrew Stroud Assistant Camera n/a 233 6000024
Helen Ward Assistant Camera n/a 233 6000025
Phil Smith Assistant Camera n/a 233 6000026
Stewart Whelan Assistant Camera (Scotland Unit) 233 6000027
Brenden Holster Assistant Camera n/a 233 6000023
Sandy Taylor Camera Camera Department Manager(WETA Digital Ltd.) 120798 6000022
Richard Bluck Camera Operator (Blue Screen / Elements Unit) 239 6000018
Murray Milne Camera Operator Underwater Camera Operator(Blue Screen / Elements Unit) 239 6000019
Peter McCaffrey Steadicam Operator n/a 232 6000020
Lee Bramwell Camera Camera Supervisor(WETA Digital Ltd.) 120798 6000021
Stephan Remstedt Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000005
Eric Gambini Camera Operator Senior Camera TD(WETA Digital Ltd.) 239 6000004
Miglet Crichton Location Manager (Scotland Unit) 193 5000021
Dianne Moffatt Script Supervisor n/a 191 5000022
Sarah Hinch Script Supervisor n/a 191 5000023
Merrin Ruck Script Supervisor (Blue Screen / Elements Unit) 191 5000024
Peta Sinclair Location Manager n/a 193 5000020
Ashton Radcliffe Location Manager (Scotland Unit) 193 5000019
Joe Nolan Assistant Director n/a 163 5000015
Sarah Lowe Assistant Director n/a 163 5000016
Darren Mackie Assistant Director n/a 163 5000017
Rosemary Dority Post-Production Supervisor n/a 120796 5000018
Rebecca Rowe Post-Production Coordinator n/a 120842 5000025
Linda Fenwick Production Coordinator n/a 162 5000026
Roger Preston Assistant Location Manager n/a 194 5000033
Oliver Stapleton Director of Photography n/a 120780 6000001
Peter McCaffrey Camera Operator n/a 239 6000002
Rob Marsh Camera Operator n/a 239 6000003
Kristian Eek Assistant Production Coordinator n/a 192 5000032
Mike Gunn Facilities Supervisor Facilities Manager(WETA Digital Ltd.) 120948 5000031
Juliette Davis Production Coordinator (WETA Digital Ltd) 162 5000027
Vanessa Redmond Production Coordinator (Blue Screen / Elements Unit) 162 5000028
Gina Deakin Location Coordinator n/a 120877 5000029
Alicia Williams Location Coordinator n/a 120877 5000030
Dan Hennah Set Decorator n/a 165 9000002
Judy Farr Set Decorator (Scotland Unit) 165 9000003
Keith Bedford Dolly Grip n/a 264 15000023
Melissa Ririnui Dolly Grip n/a 264 15000022
David Brown Chief Lighting Technician n/a 357 15000024
Andrew Ayrton Chief Lighting Technician n/a 357 15000025
Larry Prinz Chief Lighting Technician (Scotland Unit) 357 15000026
Kayne Asher Dolly Grip n/a 264 15000021
Mick Vivian Dolly Grip n/a 264 15000020
Conrad Hawkins Grip Company Grip 365 15000016
Geoff Brown Grip Company Grip 365 15000017
Rupert Lloyd-Parry Grip Company Grip(Scotland Unit) 365 15000018
Dion Hartley Grip n/a 365 15000019
Wesley J Moore Jr. Chief Lighting Technician (Scotland Unit) 357 15000027
Danny Williams Chief Lighting Technician n/a 357 15000028
Sebastian Marr Accountant Payroll Accountant 120802 16000003
Steve Bayliss Accountant Senior Accountant(WETA Digital Ltd.) 120802 16000004
Ian Jack Accountant (WETA Digital Ltd.) 120802 16000005
Heather Kinaston-Smith Accountant Accounts Assistant(WETA Digital Ltd.) 120802 16000006
Dianne Twiddy Production Accountant (Scotland Unit) 282 16000002
Averil Mawhinney Production Accountant n/a 282 16000001
Mark Newnham Chief Lighting Technician n/a 357 15000029
Kyle Griffiths Cable Operator Cable 120964 15000030
Craig Farrand Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000031
Huw Griffiths Best Boy n/a 120885 15000032
Paul Sawtell Grip Company Grip 365 15000015
Darren Bradnock Grip Company Grip 365 15000014
Brent Burge Sound Effects Editor FX Editor 327 14000025
Tony Johnson Sound Mixer Production Mixer 230 14000026
Ken Saville Sound Mixer Production Mixer(Blue Screen / Elements Unit) 230 14000027
Mark Jefferies Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Justin Webster Sound Effects Editor FX Editor 327 14000024
Melanie Graham Sound Effects Editor FX Editor 327 14000023
Dave Whitehead Sound Designer n/a 120915 14000019
Dave Whitehead Sound Editor n/a 229 14000020
Jason Canovas Sound Editor n/a 229 14000021
Hayden Collow Sound Effects Editor FX Editor 327 14000022
Nigel Percy Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000002
Hansel Verkerk Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000003
Tony Keddy Key Grip n/a 263 15000010
Hamish McIntyre Key Grip n/a 263 15000011
Daniel Wilson Grip Company Grip 365 15000012
Grant Harvey Grip Company Grip 365 15000013
Reuben Morrison Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000009
Chris Ruane Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000008
Jamie Couper Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000004
Byron Sparrow Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000005
Chris Pert Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000006
Glen Ayrton Lighting Technician Lighting Assistant 120907 15000007
Steve Earner Accountant Location Accountant(Scotland Unit) 120802 16000007
Linus Murphy Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Shane Rangi Stunts n/a 240 19000027
Steve Reinsfield Stunts n/a 240 19000028
Vincent Roxburgh Stunts n/a 240 19000029
Paul Shapcott Stunts n/a 240 19000030
Allan Poppleton Stunts n/a 240 19000026
John Osborne Stunts n/a 240 19000025
Aaron Lupton Stunts n/a 240 19000021
Antonio Marsh Stunts n/a 240 19000022
Tim McLachlan Stunts n/a 240 19000023
David J Muzzerall Stunts n/a 240 19000024
Stuart Thorpe Stunts n/a 240 19000031
Gemma Weston Stunts n/a 240 19000032
Paul Hay-Chapman Carpenter Senior Carpenter 529 21000002
Tom Marsh Carpenter Senior Carpenter 529 21000003
Justin Chappell Carpenter Senior Carpenter 529 21000004
Norman Willerton Construction Manager n/a 120983 21000005
Nick Riera Carpenter On-Set Carpenter 529 21000001
Pauline Campny Animal Wrangler n/a 120863 20000003
Min Windle Stunts n/a 240 19000033
Robert Young Stunts n/a 240 19000034
Mark Vette Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Marie Maderson Animal Wrangler n/a 120863 20000002
Peter Hassall Stunts n/a 240 19000020
Isaac Hamon Stunts n/a 240 19000019
Les Nairn Puppeteer Creature Puppet Maker(Weta Workshop) 682 19000003
Callum Lingard Puppeteer Creature Puppet Maker(Weta Workshop) 682 19000004
Sourisak Chanpaseuth Puppeteer Creature Puppet Maker(Weta Workshop) 682 19000005
Augie Davis Stunt Coordinator n/a 120804 19000006
John Harvey Puppeteer Creature Puppet Maker(Weta Workshop) 682 19000002
Chris Covich Puppeteer n/a 682 19000001
Marc Tyron Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Anne-Marie Davenport Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Fa Suluvave Assistant Accountant n/a 120950 16000011
Jonathan Harding Assistant Accountant n/a 120950 16000012
Tim Wong Stunt Coordinator n/a 120804 19000007
Justin B Carter Stunts n/a 240 19000008
Craig Dunn Stunts n/a 240 19000015
Morgan Evans Stunts n/a 240 19000016
Talor Hammond Stunts n/a 240 19000017
Winham "Moo" Hammond Stunts n/a 240 19000018
Steve Drage Stunts n/a 240 19000014
Branko Dordevich Stunts n/a 240 19000013
Rodney "RJ" Cook Stunts n/a 240 19000009
Tyron Costelloe Stunts n/a 240 19000010
Mana Hira Davis Stunts n/a 240 19000011
Peter Dillon Stunts n/a 240 19000012
John Neill Sound Sound Facility Manager 120816 14000018
Andy Cummins Sound Sound Production Assistant 120816 14000017
Drew Fraser Greensman Standby Greens 201 9000035
Simon Lowe Greensman Greens Supervisor 201 9000034
Peter Hooper Greensman (Scotland Unit) 201 9000036
Andy Driver Greensman Greens Foreman 201 9000037
Jeremy Bennett Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000038
Andrew Moyes Model Maker n/a 121081 9000033
Raoul Darlington Model Maker Mould Maker 121081 9000032
Shaun Bolton Sculptor (Weta Workshop) 120910 9000028
Kathryn Lim Scenic Artist n/a 745 9000029
Jim O'Donnell Painter Standby Painter(Scotland Unit) 200 9000030
Scott Eastwood Model Maker Mould Maker 121081 9000031
Matt Codd Concept Artist Crusoe Conceptual Designer 120911 9000039
Jacqui Allen Assistant Art Director n/a 315 9000040
Jackie Levine Production Executive n/a 118216 11000002
Zanne Devine Production Executive n/a 118216 11000003
Peter Edge Consultant Technical Consultant 120784 12000001
David Strong Consultant Military Consultant 120784 12000002
Alex Schwartz Production Executive n/a 118216 11000001
Miranda Rivers Extras Casting n/a 120851 10000003
Reinaldo Puentes-Tucki Art Department Coordinator n/a 195 9000041
Chris Hennah Art Department Art Department Manager 120843 9000042
Susie Figgis Casting n/a 179 10000001
Liz Mullane Casting n/a 179 10000002
Greg Tozer Sculptor (Weta Workshop) 120910 9000027
Bill Hunt Sculptor (Weta Workshop) 120910 9000026
Darryl Longstaffe Set Designer n/a 202 9000010
Tim Priest Set Designer n/a 202 9000011
Mark Hurtado Storyboard Artist n/a 199 9000012
Manuel Plank-Jorge Storyboard Artist n/a 199 9000013
Philip Thomas Set Designer n/a 202 9000009
Simon Harper Art Director n/a 183 9000008
Dan Hennah Art Director n/a 183 9000004
Brad Mill Art Director n/a 183 9000005
Simon Bright Art Director n/a 183 9000006
John Hill Art Director (Scotland Unit) 183 9000007
Tanea Chapman Set Dresser n/a 197 9000014
Amber Richards Set Dresser n/a 197 9000015
Sam Genet Sculptor n/a 120910 9000022
Winiata Tapsell Sculptor n/a 120910 9000023
Gary Hunt Sculptor (Weta Workshop) 120910 9000024
Jamie Beswarick Sculptor (Weta Workshop) 120910 9000025
Ra Vincent Sculptor Sculpting Supervisor 120910 9000021
David Kloff Set Dresser n/a 197 9000020
Chris Meder Set Dresser n/a 197 9000016
Gillian West-Walker Set Dresser n/a 197 9000017
Ben Whale Set Dresser n/a 197 9000018
Michael J Roberts Set Dresser n/a 197 9000019
Christian Rivers Creative Consultant (WETA Digital Ltd.) 120858 12000003
Carol Ann Crawford Dialect Coach n/a 666 12000004
Chris Ward ADR ADR Recordist 120912 14000001
Andy Thompson ADR ADR Recordist 120912 14000002
Ray Beentjes ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000003
Martin Kwok ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000004
Nikki Gooley Makeup Designer n/a 447 13000029
Jayne Maree Donaldson Makeup n/a 353 13000028
Ashley Johnson Makeup (Scotland Unit) 353 13000024
Nadine Wilkie Makeup (Scotland Unit) 353 13000025
Jessica Needham Makeup (Scotland Unit) 353 13000026
Susan Durno Makeup n/a 353 13000027
Polly McKinnon ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000005
Nigel Stone ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000006
Tom Johnson Rerecording Mixer n/a 120856 14000013
Gilbert Lake Rerecording Mixer n/a 120856 14000014
Neil Aldridge Sound Sound Assistant 120816 14000015
Justan Doyle Sound Sound Production Assistant 120816 14000016
Michael Hedges Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Louis Elman Looping Coordinator Loop Group(The Pro Actors) 121122 14000011
Mark Williams Boom Operator n/a 215 14000007
Clive Osborne Boom Operator (Scotland Unit) 215 14000008
Robyn McFarlane Foley Artist n/a 223 14000009
Peter Mills Foley Editor n/a 221 14000010
Natasha Lees Makeup n/a 353 13000023
Angela Mooar Makeup n/a 353 13000022
Emma Harre Costumer n/a 120880 13000006
Chantelle Bowkett Costumer n/a 120880 13000007
Sophie Mills Costumer n/a 120880 13000008
Bec Johnston Costumer n/a 120880 13000009
Marion Weise Costume Supervisor (Scotland Unit) 120895 13000005
Bob Buck Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Edward Campbell Dialect Coach n/a 666 12000005
Paul Booth Costume Coordinator n/a 120971 13000001
John Bloomfield Costume Designer n/a 169 13000002
Pauline Bowkett Costume Designer n/a 169 13000003
Paul Hambleton Costumer n/a 120880 13000010
Ciara Dickens Costumer n/a 120880 13000011
Ashley Johnson Hair Stylist (Scotland Unit) 120799 13000018
Nadine Wilkie Hair Stylist (Scotland Unit) 120799 13000019
Jessica Needham Hair Stylist (Scotland Unit) 120799 13000020
Georgia Lockhart-Adams Makeup n/a 353 13000021
Natasha Lees Hair Stylist n/a 120799 13000017
Angela Mooar Hair Stylist n/a 120799 13000016
Dave Whiteing Costumes Costume Assistant(Scotland Unit) 120828 13000012
Barbara Harrington Costumes Costume Assistant(Scotland Unit) 120828 13000013
Nikki Gooley Hair Hair Designer 120794 13000014
Georgia Lockhart-Adams Hair Stylist n/a 120799 13000015
Emily Watson Actor Anne MacMorrow 1 1000001
Synopsis
When Angus, a young Scottish boy, finds an enchanted egg, he takes it home and soon finds himself face-to-face with an amazing creature: the mythical "water horse" of Scottish lore. Angus begins a journey of discovery, facing his greatest fears and risking his life to protect a secret that would give birth to a legend.