Return to Snowy River Part II, The Legend Continues (1988)

Return to Snowy River Part II, The Legend Continues
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 45mins.
Genres Adventure, Sequel, Western
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tom Burlinson Actor Jim Craig 1 1000001
Sigrid Thornton Actor Jessica Harrison 1 1000002
Brian Dennehy Actor Harrison 1 1000003
Nicholas Eadie Actor Alistair Patton 1 1000004
Bryan Marshall Actor Harry Hawker 1 1000005
Rhys McConnochie Actor Patton Sr 1 1000006
Mark Hembrow Actor Seb 1 1000007
Peter Cummins Actor Jake 1 1000008
Cornelia Frances Actor Mrs Darcy 1 1000009
Tony Barry Actor Jacko 1 1000010
Wynn Roberts Actor Priest 1 1000011
Alec Wilson Actor Patton's Croney 1 1000012
Peter Browne Actor Reilly 1 1000013
Alan Hopgood Actor Simmons 1 1000014
Mark Pennell Actor Collins 1 1000015
Charlie Lovick Actor Charlie 1 1000016
Charlie Lovick Actor Crack Rider 1 1000017
Wayne Lovick Actor Jacko's Son 1 1000018
Greg Stroud Actor Jockey 1 1000019
Nick Waters Actor Announcer at Harrison's 1 1000020
Cae Rees Actor Barmaid 1 1000021
John Raaen Actor Lout in Bar 1 1000022
Bruce Clarkson Actor Bystander at Harrison's 1 1000023
Peter Tulloch Actor Bystander Outside Church 1 1000024
Christopher Stevenson Actor Harrison's Waiter 1 1000025
Geoff Beamish Actor Frank 1 1000026
Gerald Egan Actor Jamie McKay 1 1000027
Ken Connley Actor Crack Rider 1 1000028
Clive Hodges Actor Crack Rider 1 1000029
Jim Campbell Actor Crack Rider 1 1000030
John Harper Actor Crack Rider 1 1000031
Noel Elliott Actor Crack Rider 1 1000032
Greg Purcell Actor Crack Rider 1 1000033
Dick Forrest Actor Crack Rider 1 1000034
Kevin Stower Actor Crack Rider 1 1000035
Keith Nicholson Actor Crack Rider 1 1000036
Max Scanlon Actor Crack Rider 1 1000037
Wayne Anderson Actor Crack Rider 1 1000038
Barry Stephen Actor Crack Rider 1 1000039
Wayne Pinder Actor Crack Rider 1 1000040
Gary Neil Actor Crack Rider 1 1000041
Julien Welsh Actor Crack Rider 1 1000042
John Bird Actor Crack Rider 1 1000043
Derek Scott Actor Crack Rider 1 1000044
Graeme Stoney Actor Crack Rider 1 1000045
Rusty Connley Actor Crack Rider 1 1000046
Kevin Higgins Actor Crack Rider 1 1000047
Graeme Fry Actor Crack Rider 1 1000048
Lloyd Parks Actor Crack Rider 1 1000049
Tony Lovick Actor Crack Rider 1 1000050
Rob Purcell Actor Crack Rider 1 1000051
John Coombs Actor Crack Rider 1 1000052
Paul Purcell Actor Crack Rider 1 1000053
Bruce McCormack Actor Crack Rider 1 1000054
Basil Egan Actor Crack Rider 1 1000055
Robert Gough Actor Crack Rider 1 1000056
Curly McCormack Actor Crack Rider 1 1000057
Graig Edwards Actor Crack Rider 1 1000058
Dennis Vickery Actor Crack Rider 1 1000059
Tony Larkins Actor Crack Rider 1 1000060
Steve Harrison Actor Crack Rider 1 1000061
John Lovick Actor Patton's Roughrider 1 1000062
Colonel Reynolds Actor Patton's Roughrider 1 1000063
Brendan Purcell Actor Patton's Roughrider 1 1000064
John Klingsporn Actor Patton's Roughrider 1 1000065
Mark Arbuthnot Actor Patton's Roughrider 1 1000066
Graydon Marks Actor Patton's Roughrider 1 1000067
Chris Stoney Actor Patton's Roughrider 1 1000068
Peter Purcell Actor Patton's Roughrider 1 1000069
Max Jeffries Actor Patton's Roughrider 1 1000070
Martin Myors Actor Patton's Roughrider 1 1000071
Peter McElroy Actor Patton's Friend 1 1000072
Brendon Egan Actor Patton's Friend 1 1000073
John Johnston Actor Patton's Friend 1 1000074
Steve Arbuthnot Actor Patton's Friend 1 1000075
Geoff Burrowes Director n/a 2 2000001
David Eggby Director 2nd unit director 2 2000002
Geoff Burrowes Producer n/a 3 3000001
Dennis Wright Executive Producer n/a 174 3000002
Kent Lovell Executive Producer n/a 174 3000003
John Kearney Executive Producer n/a 174 3000004
Geoff Burrowes Screenplay n/a 120778 4000001
John Dixon Screenplay n/a 120778 4000002
Don Keyte Unit Manager n/a 120832 5000001
Tom Jannike Unit Manager n/a 120832 5000002
Bill Regan Production Supervisor n/a 307 5000003
Stuart Menzies Production Manager n/a 305 5000004
John Powditch Assistant Director n/a 163 5000005
Brett Popplewell Assistant Director n/a 163 5000006
Cameron Mellor Assistant Director n/a 163 5000007
Ray Pattison Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000008
Ian Jury Unit Location Manager unit location manager 2nd unit 121126 5000009
Jan Stott Production Coordinator n/a 162 5000010
Christine Lipari Continuity n/a 890 5000011
Julie Bates Continuity continuity 2nd unit 890 5000012
Keith Wagstaff Director of Photography n/a 120780 6000001
David Eggby Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Dave Williamson Camera Operator n/a 239 6000003
Mark Hayward Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000004
David Stevens Camera focus puller 2nd unit 120798 6000005
Bruce Phillips Camera clapper loader 2nd unit 120798 6000006
Doc Cunningham Camera horse camera rider 120798 6000007
Vivian Zink Photography stills 120835 6000008
Joe Vittorio Photography stills 120835 6000009
Ian Anderson Color color grader 121024 6000010
Gary Woodyard Editor n/a 172 7000001
Miriam Cortes Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Simon James Assistant Editor n/a 203 7000003
Jane Cole Assistant Editor n/a 203 7000004
Louise Johnson Assistant Editor n/a 203 7000005
Bruce Rowland Music n/a 120781 8000001
Ross Cockle Music music rerecording mixer 120781 8000002
John Barratt Music Coordinator n/a 206 8000003
Roy Prendergast Music Editor n/a 214 8000004
Leslie Binns Production Designer n/a 164 9000001
Viv Wilson Set Decorator n/a 165 9000002
Richard Bell Set Decorator n/a 165 9000003
Robert Leo Art Director art direction 183 9000004
Leigh Parker Storyboard Artist n/a 199 9000005
Kate Joyce Scenic Artist n/a 745 9000006
David O'Gradey Assistant Art Director art direction assistant 315 9000007
Peter Kendall Assistant Art Director art direction assistant 315 9000008
Krys Porter Art Department Coordinator n/a 195 9000009
Susie Maizels Casting n/a 179 10000001
Steve Murphy Consultant Dolby consultant 120784 12000001
Chris Peter Technical Advisor safety officer 537 12000002
Ian Anderson Liaison laboratory liaison 121064 12000003
Jenny Arnott Costume Supervisor n/a 120895 13000001
Frances Hogan Costume Supervisor (standby) 120895 13000002
Paul Pattison Hairdresser n/a 121014 13000003
Anna Karpinski Makeup makeup 2nd unit 353 13000004
Di Biggs Makeup Supervisor n/a 517 13000005
James Watson Wardrobe wardrobe coordinator 120823 13000006
Laura Jocic Wardrobe wardrobe 2nd unit(standby) 120823 13000007
Thomas Cook Wardrobe clothing and footware supplier 120823 13000008
J Fitzgerald Wardrobe Assistant n/a 120809 13000009
Marita Mussett Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Kasia Jakubczak Wardrobe Assistant n/a 120809 13000011
Mark Wasiutak Boom Operator n/a 215 14000001
Gary Wilkins Sound sound recording 120816 14000002
David Harrison Sound sound rerecording mixer 120816 14000003
Ron Purvis Sound sound rerecording mixer 120816 14000004
Terry Rodman Sound sound rerecording mixer 120816 14000005
Peter Burgess Sound Editor n/a 229 14000006
Tim Chau Sound Editor n/a 229 14000007
Gregory Campitelli Sound Editor sound editor assistant 229 14000008
Terry Rodman Sound Supervisor n/a 120883 14000009
Gregg Wallace Key Grip n/a 263 15000001
Kerry Jackson Grip n/a 365 15000002
Richard Allardice Grip n/a 365 15000003
Nick Payne Generator Operator n/a 363 15000004
Stuart Sorby Gaffer n/a 268 15000005
Richard Tummell Electrician n/a 450 15000006
Les Frazier Electrician n/a 450 15000007
Peter Moloney Best Boy bestboy 120885 15000008
Stan Seserko Accountant n/a 120802 16000001
Tracey Wilkins Accountant accounting department 120802 16000002
Lori Ritchie Accountant accounting department 120802 16000003
Joanne Holmes Accountant accounting department 120802 16000004
Chris Anderson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Gerald Egan Stunt Coordinator stunt coordinator assistant 120804 19000002
Chris Anderson Stunts n/a 240 19000003
Gerald Egan Stunts n/a 240 19000004
Rob McPhee Stunts n/a 240 19000005
John Raaen Stunts n/a 240 19000006
Wally Dalton Stunts n/a 240 19000007
John Bird Stunts n/a 240 19000008
Danny Baldwin Stunts n/a 240 19000009
Polly Wynn Stunts n/a 240 19000010
Mitch Deans Stunts n/a 240 19000011
Bill Willoughby Stunts n/a 240 19000012
Malcolm Pritchard Stunts n/a 240 19000013
Ken Connley Stunts n/a 240 19000014
Sue Conos Wrangler n/a 121018 20000001
Graydon Marks Wrangler n/a 121018 20000002
Graeme Fry Wrangler n/a 121018 20000003
Derek Scott Wrangler n/a 121018 20000004
Sen Weir Wrangler n/a 121018 20000005
Burns Newton Wrangler n/a 121018 20000006
Mary Colman Wrangler n/a 121018 20000007
Steve Harrison Wrangler n/a 121018 20000008
Charlie Lovick Animal Trainer horse trainer(liberty) 120962 20000009
John Lovick Animal Trainer horse supervisor 120962 20000010
Sue Conos Animal Wrangler horse handler 120863 20000011
Graydon Marks Animal Wrangler horse handler 120863 20000012
Graeme Fry Animal Wrangler horse handler 120863 20000013
Derek Scott Animal Wrangler horse handler 120863 20000014
Sen Weir Animal Wrangler horse handler 120863 20000015
Burns Newton Animal Wrangler horse handler 120863 20000016
Mary Colman Animal Wrangler horse handler 120863 20000017
Steve Harrison Animal Wrangler horse handler 120863 20000018
Murray Wilson Construction Foreman n/a 277 21000001
Campbell Burdon Construction construction supervisor 120900 21000002
Ray Taylor Construction construction crew member 120900 21000003
Claude Condor Construction construction crew member 120900 21000004
Bob Payze Construction construction crew member 120900 21000005
Mike Jones Construction construction crew member 120900 21000006
Bob Jones Construction construction crew member 120900 21000007
Richard Roques Catering caterer 120954 22000001
Jenny Roques Catering caterer 120954 22000002
Josette Bradley Catering caterer 2nd unit 120954 22000003
Brian Pearce Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Geoff Little Special Effects Assistant n/a 514 23000002
Peter Armstrong Special Effects Assistant n/a 514 23000003
David Lancashire Graphic Designer graphic design 120860 23000004
Barry Kennedy Property Master n/a 120805 24000001
Chris James Props (standby) 120817 24000002
Ross Newman Props props 2nd unit(standby) 120817 24000003
Kim Snow Assistant (to producers) 120820 25000001
Daryl Porter Assistant (to Brian Dennehy) 120820 25000002
Lydia Cover Production Assistant n/a 275 25000003
Conrad Coffey Production Assistant unit runner 275 25000004
Rick Lewis Production Assistant rushes runner 275 25000005
Jim Hughes Transportation Manager n/a 121030 25000006
Chris Dunlop Office Runner production runner 120988 25000007
Ron Newman Helicopter Pilot n/a 121003 25000008
Charlie Lovick Other horse master 120795 26000001
Alan Simms Other painter 120795 26000002
Rob Murray Other focus puller 120795 26000003
Rosie Cass Other clapper loader 120795 26000004
Jonathan Hardy Other associate(to Geoff Burrowes) 120795 26000005
Max Green Other horse coordinator 120795 26000006
Glenda Lovick Other horse preparation 120795 26000007
Peter Vam Orsouw Other veterinary surgeon 120795 26000008
John Howie Other first-aid 120795 26000009
Mick Hearn Other mechanic 120795 26000010
Melinda Dundas Other receptionist 120795 26000011
Ian Sheath Other opticals 120795 26000012
Suzie Howie Publicity publicist 120789 29000001
Synopsis
Story of two lovers caught up in a violent feud between landowners.
N/A
N/A