Cold & Dark (2014)

Cold & Dark
Type Feature Film
MPAA Rating N/A
Runtime N/A
Genres Horror, Foreign
Keywords supernatural
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Lex Milloy Stunts Stunt Artist(Trinity Motion Pictures) 240 19000005
Rod Woodruff Stunts Fight Director(Trinity Motion Pictures) 240 19000004
Malcolm Weaver Stunts Stunts Artist(Trinity Motion Pictures) 240 19000006
John Street Stunts Stunt Artist(Trinity Motion Pictures) 240 19000007
Trevor Steedman Stunts Stunt Artist(Trinity Motion Pictures) 240 19000008
Rod Woodruff Stunt Coordinator (Trinity Motion Pictures) 120804 19000003
Jared Manley Animatronics Animatronics Senior Technician 121102 19000002
Steve Slocombe Best Boy n/a 120885 15000008
Paul Harding Production Accountant n/a 282 16000001
Richard Juneman Production Accountant n/a 282 16000002
Stuart Wishart Animatronics Animatronics Supervisor 121102 19000001
Montana Woodruff Stunts Stunt Artist(Receptionist/Trinity Motion Pictures) 240 19000009
Daniel Gray Carpenter Standby Carpenter 529 21000001
Steve R Moore Special Effects Technician (Elements Special Effects) 242 23000005
Chris Watson Special Effects Technician (Elements Special Effects) 242 23000004
Graham Dunn Titles and Opticals Unit Optician 121075 23000006
Michael Meer Titles and Opticals Unit Optician 121075 23000007
Iain Pullum Titles and Opticals Unit Optician 121075 23000008
Alan Senior Special Effects Technician Special Effects Senior Technician(Elements Special Effects) 242 23000003
Nick Rideout Special Effects Supervisor (Elements Special Effects) 545 23000002
David Garbe Construction Manager n/a 120983 21000002
Dave Chapel Construction Coordinator n/a 276 21000003
gene Lowson Construction Construction Company Secretary 120900 21000004
Johnny Rafique Special Effects Supervisor (Elements Special Effects) 545 23000001
Gareth Williams Electrician n/a 450 15000007
Chris Davies Electrician n/a 450 15000006
Jack Stew Foley Artist (Future Post, London) 223 14000008
Dianne Greaves Foley Artist (Future Post, London) 223 14000007
Trevor Swanscott Foley Editor (Future Post, London) 221 14000009
Ted Swanscott Foley Mixer (Future Post, London) 224 14000010
Bruce Gray Rerecording Mixer (Future Post, London) 120856 14000011
Tom Harrison Boom Operator n/a 215 14000006
Keith Tunney ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Future Post, London) 120939 14000005
Nick Foley ADR ADR Studio Assistant(Future Post, London) 120912 14000001
Ted Swanscott ADR Mixer (Future Post, London) 227 14000002
Jay Benedict ADR Voice Casting (Future Post, London) 2515 14000003
Phoebe Scholfield ADR Voice Casting (Future Post, London) 2515 14000004
Neil Collymore Rerecording Mixer (Future Post, London) 120856 14000012
Linden Brownbill Sound Pro-Tools Systems(Future Post, London) 120816 14000013
Sergio Bernuzzi Grip n/a 365 15000002
Neil 'Monkey' Tomlin Grip Grip Assistant 365 15000003
Andrew Taylor Gaffer n/a 268 15000004
Eddie Armstrong Electrician n/a 450 15000005
Nigel Inch Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000001
Steve Cook Sound Supervisor (Future Post, London) 120883 14000018
Ross Adams Sound Effects Editor (Future Post, London) 327 14000014
Adrian Bell Sound Mixer n/a 230 14000015
Tom Harrison Sound Mixer (Pickups) 230 14000016
Steve Parker Sound Mixer Mixing Theatre Assistant(Future Post, London) 230 14000017
Julian Searle Property Master Props Master 120805 24000001
Ron Higgins Props Prop Hand 120817 24000002
Skander Allani Driver Runner Driver 273 25000027
Stewart Roode Driver Runner Driver 273 25000026
Richard Sloggett Driver Artist Driver 273 25000028
Linton Small Driver (Film Flow) 273 25000029
Alan Lewandowski Driver (Film Flow) 273 25000030
Tom Hancock Driver Runner Driver 273 25000025
John Dave Gunkle Driver Runner Driver 273 25000024
Stephanie Barker Medic Unit Nurse 120966 25000020
Timothy Kerr Medic First Aid 120966 25000021
Keith Thompson Helicopter Pilot Pilot(Castle Air) 121003 25000022
Steve Gee Driver Runner Driver 273 25000023
George Martin Driver (Film Flow) 273 25000031
Mark Edmonds Driver (Film Flow) 273 25000032
Rosetta Hagon Manager 35mm Manager(Professional Negative Cutting Ltd) 120827 28000002
George Griffiths Manager Studio Manager(South West Film Studios) 120827 28000001
Keith Faulkner Manager Manager Feature Sales(Technicolor) 120827 28000003
Simon Wilkinson Manager Manager Creative Services(Technicolor Creative Services) 120827 28000004
Julie Bailey Publicity n/a 120789 29000001
Raul Rodriguez Romeo Other Workshop Technician 120795 26000001
Aaron Smith Apprentice Trainee(Aerial Unit) 120976 25000037
Trevor Hitchings Coordinator Extras Coordinator 528 25000033
Mark Lanyon Coordinator Extras Coordinator 528 25000034
Jane Kessel Coordinator Studio Co-Ordinator(South West Film Studios) 528 25000035
Nikki Groves Coordinator Senior Rushes Coordinator(Technicolor Creative Services) 528 25000036
Sarah Brierley Medic Nurse(Aerial Unit) 120966 25000019
Charlotte Oram Office Runner Runner 120988 25000018
Hanno Halonen Assistant (to the Director) 120820 25000002
Robin Lee-Wesselink Assistant Personal Assistant(to Luke Goss) 120820 25000001
Garrick Woodruff Assistant (to the Stunt Co-Ordinator) 120820 25000003
Grietje Besteman Assistant (to the Post Production Supervisor) 120820 25000004
Janie Dahn Assistant Studio Assistant(Future Post, London) 120820 25000005
Oli Novadneks Props Buyer n/a 120926 24000008
Stephen Wilkinson Props Armourer(Perdix) 120817 24000007
Mike Mossman Props Prop Hand 120817 24000003
Robin Kent Props Dressing Props 120817 24000004
Gerry Gilette Props Standby Props Driver 120817 24000005
Gregg Pearson Props Armourer(Perdix) 120817 24000006
David Williams Production Assistant n/a 275 25000006
Kelly Landau Production Assistant n/a 275 25000007
Timothy Kerr Office Runner Floor Runner 120988 25000014
Lauren Roots Office Runner Floor Runner(Dailies) 120988 25000015
Rececca Le Beau Office Runner Floor Runner(Dailies) 120988 25000016
sophie denny Office Runner Runner 120988 25000017
Emily Hobbs Office Runner Floor Runner 120988 25000013
JoJo Taylor Production EPK Cameraman 120824 25000012
Robert Gavin Dalziel Stand-In (for Mr Goss) 121015 25000008
Peter Nelson Stand-In (for Mr Howarth) 121015 25000009
Mick Pantaleo Second Unit Director n/a 412 25000010
Nicky Matthew Production EPK Director 120824 25000011
mascha willutzki Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000015
Nicola Barron Wardrobe Assistant n/a 120809 13000014
Joanne Reay Screenplay n/a 120778 4000001
Alexander Swan Associate Producer (South West Film Studios) 171 3000003
David Higginson Line Producer n/a 161 5000001
Claire Alderton Assistant Director n/a 163 5000002
Josh Wilkins Assistant Director n/a 163 5000003
Michael Gebauer Executive Producer n/a 174 3000002
Joanne Reay Producer n/a 3 3000001
Li Jing Actor Screaming Asian Girl 1 1000027
Joanna Runiewicz Actor Liposuction Patient 1 1000028
Lewis Adler Actor Dock Worker 1 1000029
Andrew Goth Director n/a 2 2000001
Derek Ritchie Assistant Director n/a 163 5000004
James Harvey Assistant Director 3rd Assistant Director(Dailies) 163 5000005
Helene Oosthuizen Continuity Continuity Supervisor 890 5000013
Anna Tracey Production Coordinator n/a 162 5000012
Layla Lee Continuity Continuity Supervisor 890 5000014
Sophie Brewster Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Mitch Adams Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Martin Poultney Project Manager Mastering Project Manager(Technicolor Creative Services) 120994 5000011
Nick Eastwood Location Manager (Aerial Unit) 193 5000010
David Williams Assistant Director n/a 163 5000006
Grietje Besteman Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000007
David Higginson Post-Production Supervisor Postproduction Supervisor 120796 5000008
Carn Burton Location Manager n/a 193 5000009
Mark Lanyon Actor Tailor's Assistant 1 1000026
Shane Williams Actor Micky Dean 1 1000025
Michael Culkin Actor Lardeson Dahl 1 1000009
Cassandra Bell Actor Rachel 1 1000008
Jake Curran Actor Lenny 1 1000010
Steven Elder Actor Mabbs 1 1000011
Hamish Hamilton Actor Bollingbroke 1 1000012
Caroline Ball Actor Slik 1 1000007
David Baker Actor Red 1 1000006
Carly Turnbull Actor Albany 1 1000002
Matt Lucas Actor Dr Elgin 1 1000003
David Gant Actor Superintendent Maddox 1 1000004
Kevin Howarth Actor Mortimer Shade 1 1000005
Elizabeth Healey Actor Specs 1 1000013
Dan Van Husen Actor Solly Tunkel 1 1000014
Tania Trise-Thomas Actor Nurse 1 1000021
rosie marks Actor Punter 1 1000022
Christine Seary Actor Birdie Wing 1 1000023
Kevin Thomas Actor Bob Torville 1 1000024
Richard Bonehill Actor Liposuction Surgeon 1 1000020
Trevor Hitchings Actor Tailor 1 1000019
Rhys Moosa Actor Tommy 1 1000015
James Whale Actor Einstein 1 1000016
Tim Wing Actor Slowboat 1 1000017
Georgina Walkey Actor Dr. Digger 1 1000018
Sam McCurdy Director of Photography n/a 120780 6000001
Balazs Bolygo Director of Photography n/a 120780 6000002
Gillian Hauser Casting Director n/a 157 10000001
Jayne Ludgrove Art Department Art Department Trainee 120843 9000013
Steve Farman Executive M.D(Professional Negative Cutting Ltd) 120806 11000001
Alan Plant Executive M.D.(Howell Opticals) 120806 11000002
Ron Taylor Production Executive Feature Production Executive(Technicolor) 118216 11000003
Al Greenall Art Department Art Department Trainee 120843 9000012
Dan Johnson Art Department Art Department Trainee 120843 9000011
Michael White Sculptor n/a 120910 9000007
James Austin-Smith Graphics Coordinator Graphic Designer 121089 9000008
Joe Knowles Gray Art Department Art Department Assistant 120843 9000009
Charis Pine Art Department Art Department Trainee 120843 9000010
James Pavlou Assistant Costume Designer Costume Design Assistant 252 13000001
Marianne Agertoft Costume Designer n/a 169 13000002
Stephen Bettles Prosthetic Makeup Prosthetic Make-up Artist 120936 13000010
Robin Pritchard Prosthetic Makeup Prosthetic Make-up Artist 120936 13000009
Sarah Randell Prosthetic Makeup Prosthetic Trainee 120936 13000011
Matthew Warner Prosthetic Makeup Prosthetics Trainee 120936 13000012
Sophie Alcon Wardrobe Nail Technician 120823 13000013
Conal Palmer Prosthetic Makeup Prosthetic Make-up Artist 120936 13000008
Anita Winrow Makeup Assistant n/a 121007 13000007
Alice Wolfbauer Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Alice Hancock Costumes Costume Buyer 120828 13000004
Colette King Makeup Artist n/a 120801 13000005
Meg Tanner Makeup Artist (to Luke Goss) 120801 13000006
Mark Walker Sculptor n/a 120910 9000006
Stuart Sewell Sculptor n/a 120910 9000005
John Stanborough Grader (Technicolor) 121138 6000010
Sophie Wilson Loader Clapper Loader 120956 6000009
John Garwess Focus Puller n/a 332 6000011
Tim Battersby Focus Puller n/a 332 6000012
David Lawrance Colorist Rushes Telecine Colorist(Technicolor Creative Services) 120920 6000013
Stephen Patrick-Alford Andrews Loader Clapper Loader 120956 6000008
Phil Humphries Loader Clapper Loader 120956 6000007
Dion Casey Steadicam Operator n/a 232 6000003
Craig Hardie Video Playback Video Playback Operator 505 6000004
Jim Archer Projectionist 35mm Projectionist(Future Post, London) 121104 6000005
Nick Wall Photography Stills Photographer 120835 6000006
Paul Ensby Colorist Mastering Colourist(Technicolor Creative Services) 120920 6000014
Matt Weaving Camera Trainee n/a 120998 6000015
Simon Bowles Production Designer n/a 164 9000001
Maddy Swinglehurst Art Director n/a 183 9000002
Karl Probert Art Director Standby Art Director 183 9000003
Hanno Halonen Storyboard Artist n/a 199 9000004
John Crooks Assistant Editor n/a 203 7000006
Steven Forrester Assistant Editor n/a 203 7000005
Tania Reddin Editor n/a 172 7000001
Lee McComish Negative Cutter (Professional Negative Cutting Ltd) 556 7000002
Louise Turner Negative Cutter (Professional Negative Cutting Ltd) 556 7000003
Paul Adamson Negative Cutter (Professional Negative Cutting Ltd) 556 7000004
Luke Goss Actor John Dark 1 1000001
Synopsis
Detective Sergeant John Dark is a good cop whose loyalty and ethics are challenged after a series of bizarre underworld killings.