Gate II (1992)

Gate II
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 30mins.
Genres Sequel, Thriller, Horror
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Debbie Kirby Stunts stunt performer 240 19000008
Rebecca Bell Stunts stunt performer 240 19000007
Edmund Doerkson Carpenter head carpenter 529 21000001
Sven Thaysen Carpenter assistant head carpenter 529 21000002
Allan Eino Snikkar Carpenter n/a 529 21000004
Chris Ashurst Carpenter n/a 529 21000003
Brenda Adams Stunts stunt performer 240 19000006
Dennis Christensen Stunts stunt performer 240 19000005
Marianne Farr Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Joanne Jackson Production Accountant n/a 282 16000001
Ron van Hart Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Ron van Hart Stunts stunt performer 240 19000002
Jamie Jones Stunts stunt performer 240 19000004
Cotton Mather Stunts stunt performer 240 19000003
Robert McCartney Carpenter n/a 529 21000005
Brent Mitton Carpenter n/a 529 21000006
Jamie Burke Carpenter bench carpenter 529 21000016
Don Bonham Carpenter n/a 529 21000015
Hugh Daniel Carpenter bench carpenter 529 21000017
Geoff Flint Carpenter bench carpenter 529 21000018
Richard Porter Carpenter bench carpenter 529 21000020
John Marton Carpenter bench carpenter 529 21000019
William Bell Carpenter n/a 529 21000014
Mario Costanto Carpenter n/a 529 21000013
John Ireland Carpenter n/a 529 21000008
Pepe Menna Carpenter n/a 529 21000007
Tom DeGrey Carpenter n/a 529 21000009
Sergei DeJonge Carpenter n/a 529 21000010
Robert Coulay Carpenter n/a 529 21000012
Tom Cairns Carpenter n/a 529 21000011
Steve Hunter Best Boy bestboy 120885 15000042
Billy Buttery Best Boy bestboy 2nd unit 120885 15000041
Davis McEachern Electrician n/a 450 15000020
Lars Niederhauser Electrician n/a 450 15000019
Dusan Kovacevic Electrician n/a 450 15000021
John Hughes CRW-3) Electrician n/a 450 15000022
A L Scott Electrician n/a 450 15000024
Craig Wright Electrician n/a 450 15000023
Danny Piva Electrician n/a 450 15000018
Marcel Brassard Electrician n/a 450 15000017
Marty Harrison Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000012
Andrus Aruvald Grip n/a 365 15000011
Bryan Forde Gaffer n/a 268 15000013
Richard M Allen Electrician n/a 450 15000014
W Z Brown Jr. Electrician n/a 450 15000016
Mark Woodley Electrician n/a 450 15000015
Steve Kosloff Electrician n/a 450 15000025
Chris Howard Electrician n/a 450 15000026
Brian Danniels Electrician n/a 450 15000036
John Duke Electrician n/a 450 15000035
Rick Fester Electrician n/a 450 15000037
Michael R John Electrician n/a 450 15000038
Lee Wright Dolly Grip n/a 264 15000040
P Sweeney Electrician n/a 450 15000039
Thomas Fennessey Electrician n/a 450 15000034
James Kennedy Electrician n/a 450 15000033
Rich Davidsen Electrician n/a 450 15000028
Steve Hutchinson Electrician n/a 450 15000027
Gabe Dichiara Electrician n/a 450 15000029
Michael Kopaaic Electrician n/a 450 15000030
Robert MacDonald Electrician n/a 450 15000032
Roger Playter Electrician n/a 450 15000031
Art Verhoeven Carpenter bench carpenter 529 21000021
Frans Von Gerwen Construction Coordinator n/a 276 21000022
Joe Verreault Other laborer 120795 26000012
Frank LeFeurre Other painter 120795 26000011
Craig MacMillan Other laborer 120795 26000013
Bill Sanagan Other night clerk 120795 26000014
Mark Surman Other laborer 120795 26000016
Lawrence Brandrige Other greenskeeper 120795 26000015
Patrick Reilly Other painter 120795 26000010
Mauro Iocabelli Other scenic painter 120795 26000009
John Daniel Hazen Other laborer 120795 26000004
Fumi Mashimo Other effects technician 120795 26000003
Bryn Schofield Other buyer 120795 26000005
Mary Davie Other tutor 120795 26000006
Wm Scott Heydon Other scenic painter 120795 26000008
Terri Aikenhead Other scenic painter 120795 26000007
Andrew Sparkes Other laborer 120795 26000017
Jason Singer Other laborer 120795 26000018
Leslie D'Bras Other colour timing 120795 26000028
Angelo Contarin Other laborer 120795 26000027
Gary Barlough Other program 120795 26000029
Colin Lay Other program 120795 26000030
Janice Kaye Unit Publicist n/a 231 29000001
Michael Hoenig Special Thanks n/a 120874 26000031
Mike Clark Other laborer 120795 26000026
Steve Feldman Other laborer 120795 26000025
Gregory N Los Other laborer 120795 26000020
William B Mitchell Other laborer 120795 26000019
Jim Kane Other laborer 120795 26000021
Ken Ketter Other laborer 120795 26000022
Eric Giroux Other laborer 120795 26000024
David Joseph Other laborer 120795 26000023
Michael Kodaric Other electric 2nd unit 120795 26000002
Dora Sesler Other production secretary 120795 26000001
Rex Fields Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Steve Archer Animator dimensional animation 483 23000006
Mike Patterson Props key props 120817 24000002
Cheryl Junkin Props n/a 120817 24000003
Mark Harman Props n/a 120817 24000005
Craig MacMillan Props n/a 120817 24000004
Randall William Cook Animator dimensional animator 483 23000005
Rocco Gloffre Matte Painter matte paintings 120959 23000004
Patrick Gordon Craft Service n/a 120903 22000002
Melissa Malkin Craft Service n/a 120903 22000001
George Calamats Catering n/a 120954 22000003
Randall William Cook Visual Effects Designer special visual effects designer and creator 120955 23000001
Michael F Hoover Miniatures special miniatures 121083 23000003
Frank Carere Special Effects n/a 168 23000002
Arlene Hay Assistant (to Andras Hamori) 120820 25000001
Karl Kraines Assistant (to Tibor Takacs) 120820 25000002
Stephen A Smith Driver n/a 273 25000011
Dana Stone Driver n/a 273 25000010
Jim McIntyre Driver n/a 273 25000012
John Daniel Hazen Driver n/a 273 25000013
Carmelo Bordonaro Driver n/a 273 25000015
Doug Campbell Driver n/a 273 25000014
Stani Veselinovic Driver n/a 273 25000009
Mary Jozsvai Driver driver captain 273 25000008
Karen Zarnetti Office Assistant n/a 120996 25000004
Alastair Gray Assistant dialogue assistant editor 120820 25000003
David Huband Office Assistant n/a 120996 25000005
Richard Walker Office Assistant n/a 120996 25000006
Brent Yeomans Office Runner n/a 120988 25000007
Bob Bushfield Grip n/a 365 15000010
Tom Bishop Grip n/a 365 15000009
John Medland Photography set photographer 120835 6000007
Anthony Bliss Photography set photographer 120835 6000006
Christopher Porter Photography insert photography 120835 6000008
Mike Andringa Camera Trainee n/a 120998 6000009
Ronald Sanders Editor n/a 172 7000001
Janos Koyne Camera Trainee n/a 120998 6000010
Ernie Kestler Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000005
Greg Farrow Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000004
Jean Christopher Continuity continuity supervisor 890 5000011
Lynn Mallay Production Coordinator n/a 162 5000010
Douglas Brisebois Assistant Location Manager n/a 194 5000012
Bryan England Director of Photography n/a 120780 6000001
Simon P Mestal Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Alain Dostie Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Michael Podolski Editor effects editorial 172 7000002
Steve Westlak Editing n/a 120901 7000003
Christian Ellis Performer violin performer 120819 8000003
Bradford Ellis Music Arranger synclavier program 121019 8000002
John Ballinger Song ("Screamin") 120859 8000004
George Blondheim Song songs("Screamin" "My Happiness" "Saddle Up") 120859 8000005
Bill Cowsill Song n/a 120859 8000007
Gary Koliger Song songs("My Happiness" "Saddle Up") 120859 8000006
George Blond Heim Music n/a 120781 8000001
Rachel D'Cruze Assistant Editor n/a 203 7000010
Jimmy Hopkins Editing effects editing 120901 7000005
Rit Wallis Editing n/a 120901 7000004
Penny Hozy Dialogue Editor n/a 204 7000006
Michael Rea Assistant Editor n/a 203 7000007
Susan Maggi Assistant Editor n/a 203 7000009
Gudrun Christian Assistant Editor n/a 203 7000008
Mathew Hart Location Manager unit/location manager 193 5000009
Mark D Currie Assistant Director trainee assistant director 163 5000008
Mark Saunders Actor Waiter 1 1000011
Gerry Mendicino Actor Maitre d' 1 1000010
Todd Waite Actor Wine Steward 1 1000012
Edward Leefe Actor Busboy 1 1000013
Carl Kraines Actor Terry Transformed 1 1000015
Andrea Ladanyi Actor Minion 1 1000014
Elva Mai Hoover Actor Doctor 1 1000009
Larry O'Brey Actor 1st Representative 1 1000008
James Villemaire Actor John 1 1000003
Simon Reynolds Actor Moe 1 1000002
Pamela Adlon Actor Liz 1 1000004
Neil Munro Actor Art 1 1000005
Irene Pauzer Actor Teacher 1 1000007
James Kidnie Actor Mr Coleson 1 1000006
Layne Coleman Actor Priest 1 1000016
John Gundy Voice minion voice 475 1000017
Pamela Adams Production Manager effects production manager 305 5000003
Patti Medade Production Manager n/a 305 5000002
Travis Powell Production Manager effects production manager 305 5000004
Michael Zenon Assistant Director n/a 163 5000005
Greg Zenon Assistant Director n/a 163 5000007
Bill Bannerman Assistant Director n/a 163 5000006
Peter Gray Line Producer n/a 161 5000001
Michael Nankin Screenplay n/a 120778 4000001
Randall William Cook Director 2nd unit director 2 2000002
Tibor Takacs Director n/a 2 2000001
Andras Hamori Producer n/a 3 3000001
John Kemeny Executive Producer n/a 174 3000002
Gordon Woodside Associate Producer n/a 171 3000003
Tim Baker & The Torontones Song Performer ("Screamin") 120788 8000008
Bill Cowsill Song Performer ("My Happiness") 120788 8000009
Terry Burke Foley Artist n/a 223 14000005
Jennifer M Smith Foley n/a 120961 14000004
Marvin Berns Foley Recordist n/a 225 14000006
Ruth Mahon Foley Recordist n/a 225 14000007
David Appleby Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Allen Ormerod Foley Recordist n/a 225 14000008
Cory Siddall Boom Operator n/a 215 14000003
Robin Leigh ADR Editor n/a 220 14000002
Leslie Dumbleton Makeup Assistant n/a 121007 13000012
Maria Carpenter Makeup Assistant n/a 121007 13000011
Janet Van Duzen Wardrobe Assistant n/a 120809 13000013
Ron Rodda Wardrobe Assistant n/a 120809 13000014
Corby Luke ADR ADR recordist 120912 14000001
Kathy Heron Wardrobe Assistant n/a 120809 13000015
Tony Van Den Akker Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Peter Chapman Sound special sound treatment 120816 14000011
All Scott Grip n/a 365 15000004
John Stewart Key Grip n/a 263 15000003
John MacNeil Grip n/a 365 15000005
Robert E Griffith Grip assistant grip 365 15000006
Ron "Rocket" Forward Grip n/a 365 15000008
Chris Faulkner Grip n/a 365 15000007
Norman Smith Key Grip n/a 263 15000002
Jim C Craig Key Grip key grip 2nd unit 263 15000001
Bradford Ellis Sound Mixer score recording & mixer 230 14000013
Arnie Stewart Sound Effects Editor n/a 327 14000012
Pam Neal Sound Mixer score recording & mixer 230 14000014
Nicholas Viterelli Sound Mixer score recording & mixer 230 14000015
Steve Joles Sound Recordist n/a 331 14000017
R H "Headroom" Wasyonski Sound Mixer score recording & mixer 230 14000016
Hilary Jeyce Malcelphic Makeup Assistant n/a 121007 13000010
Kate Shorter Makeup Assistant n/a 121007 13000009
Joe Hampson Assistant Set Dresser n/a 121108 9000009
Bryn Schofield Assistant Set Dresser n/a 121108 9000008
Lucinda Zak Assistant Art Director n/a 315 9000010
Bill Bryan Art Department sculptor 120843 9000011
Brian Wade Art Department sculptor 120843 9000013
Steve Neill Art Department sculptor 120843 9000012
Otto Fondan Scenic Artist key scenic artist 745 9000007
Stephen Wille Scenic Artist key scenic artist 745 9000006
William Beeton Production Designer n/a 164 9000001
The Wingers Song Performer ("Saddle Up") 120788 8000010
John Flagg Storyboard Artist story board artist 199 9000002
Eric Chu Storyboard Artist story board artist 199 9000003
Joe Verreault Set Dresser n/a 197 9000005
Nick White Set Dresser n/a 197 9000004
Walter Elembizky Art Assistant art department trainee 120974 9000014
John Buchan Casting n/a 179 10000001
Roger Dalgliesh Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Beth Pastpnak Costume Designer n/a 169 13000003
Maureen Mestan Hair Stylist n/a 120799 13000005
Craig Reardon Makeup special makeup 353 13000006
Fern Levin Makeup Artist n/a 120801 13000008
Melanie Dawson-Whisker Makeup special effects makeup assistant 353 13000007
Beth Pasternak Costume Designer n/a 169 13000002
Susan MacLeod Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Barbara Cohen Casting n/a 179 10000003
Mary-Gail Artz Casting n/a 179 10000002
Elenor Lavender Extras Casting n/a 120851 10000004
Randall William Cook Supervisor artistic supervisor 120845 11000001
Carl Kraines Dialogue Coach n/a 538 12000001
Louis Tripp Actor Terry 1 1000001
Synopsis
Sequel to "The Gate" taking place several years later as 15-year-old Terry returns to the site of the gate to summon the "Old Ones" in order to help his alcoholic father.