The Iron Lady (2011)

Iron Lady
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 45mins.
Genres Drama, Foreign, Biopic
Keywords female protagonist, government, illness, political, transformation
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Olivia Colman Actor Olivia Thatcher 1 1000003
Chris Mortley Electrician n/a 450 15000015
Dean Holton Electrician n/a 450 15000016
Harry Wiggins Gaffer n/a 268 15000014
James Philpott Grip n/a 365 15000013
Roy Carter Rigging Grip Standby Rigger 120944 15000012
Tom Lee Electrician n/a 450 15000017
Tony Moore Rigging Grip Rigger 120944 15000018
Steven Cook Rigging Grip Chargehand Rigger 120944 15000022
Keith Mead Grip n/a 365 15000021
Neil Munro Electrician n/a 450 15000020
Gary Nolan Electrician n/a 450 15000019
Rupert Lloyd-Parry Grip n/a 365 15000011
Guy Hammond Electrician n/a 450 15000010
Benny Harper Best Boy n/a 120885 15000003
James Summers Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Mark Clayton Gaffer n/a 268 15000001
Michael Rivera ADR ADR Recordist 120912 14000028
Scott Gill Electric Electrical Rigger 121127 15000004
Andy Mountain Electrician Studio Desk Operator 450 15000005
Steve Young Electrician n/a 450 15000009
Dave Campbell Electrician n/a 450 15000008
Garry Hedges Jr. Electrician n/a 450 15000007
Enrico Faccio Electrician n/a 450 15000006
Rachel Plose Production Accountant n/a 282 16000001
Marie Dong Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Eva Miller Prosthetics Prosthetics Coordinator 120991 19000006
Mark Coulier Prosthetics Prosthetic Make‐Up Designer 120991 19000005
Alison Ryan Stunt Performer n/a 120981 19000004
Will Willoughby Stunt Performer n/a 120981 19000003
Gilly Raddings Animal Supplier Animals 121133 20000001
Dan Crandon Construction Manager n/a 120983 21000001
Peter Steward Carpenter Standby Carpenter 529 21000005
Steve Deane Construction Studios Supervisor 120900 21000004
Bruce Barnes Construction Studios Supervisor 120900 21000003
Tim Powis Construction Workshop Supervisor 120900 21000002
Tony Lucken Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Julian Spencer Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Steve Joberns Auditor (Shipleys LLP) 120886 16000006
Jane Corden Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Charles Larcombe Accounting Clerk Cashier / Trainee 121044 16000004
Victoria Rickham Second Assistant Accountant n/a 3438 16000003
Kim Brandstrup Choreographer n/a 120803 17000001
James Kay Legal Services (Sheridans Solicitors) 120857 18000001
Will Evans Business Affairs (UK Film Council) 120792 18000005
Kathryn Craig Legal Services (Film4) 120857 18000004
Harry Dixon Business Affairs (Film4) 120792 18000003
Tamsin Blow Legal Services (Olswang) 120857 18000002
Simon Diggins ADR ADR Recordist 120912 14000027
Brian Gallagher ADR Mixer n/a 227 14000026
Daisy Babbington Costumes Costume Dailies 120828 13000023
Basil Anastasi Costumes Costume Dailies 120828 13000022
Chris Lyons Prosthetic Makeup Dentures Designer(Fangs FX) 120936 13000021
Emma Sheffield Prosthetic Makeup Prosthetic Make‐Up Assistant 120936 13000020
Rosie Grant Costumes Costume Dailies 120828 13000024
Amy Penrose Costumes Costume Dailies 120828 13000025
Danny Hambrook Sound Production Sound Mixer 120816 14000001
Kirsty McQueen Makeup Make‐Up & Hair Dailies 353 13000028
Sally Jane Collins Makeup Make‐Up & Hair Dailies 353 13000027
Anita Casali Makeup Make‐Up & Hair Dailies 353 13000026
Stephen Murphy Prosthetic Makeup Prosthetic Make‐Up Artist 120936 13000019
Barrie Gower Prosthetic Makeup Prosthetic Make‐Up Artist 120936 13000018
Ashwin Makan Wardrobe Assistant n/a 120809 13000011
Helen Ingham Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Charlotte Wiseman Costumes Costume Buyer 120828 13000009
Poli Kyriacou Costume Coordinator Crowd Costume Coordinator 120971 13000008
Gilly Martin Wardrobe Assistant n/a 120809 13000012
Martin Chitty Wardrobe Assistant n/a 120809 13000013
Carolyn Cousins Hair & Makeup Hair & Make‐Up Artist Crowd Supervisor 121041 13000017
Kate Warwick‐Oliver Makeup Artist Make‐Up & Hair Artist 120801 13000016
Kay Bilk Makeup Artist Make‐Up & Hair Artist 120801 13000015
Sally Crees Wardrobe Assistant n/a 120809 13000014
Nigel Stone Supervising Sound Editor Sound Editor And Designer 328 14000002
Tim Cavagin Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Nigel Stone Sound Re-recordist Sound Re‐Recording Mixer 120943 14000019
Craig Irving Sound Re-recordist Sound Re‐Recording Mixer 120943 14000018
Tim Cavagin Sound Re-recordist Sound Re‐Recording Mixer 120943 14000017
Dawn Gough Assistant Sound Editor n/a 222 14000016
Lisa Simpson Foley Recordist n/a 225 14000020
Louis Elman ADR Voice Casting n/a 2515 14000021
Bobby Johanson ADR Mixer n/a 227 14000025
Mark Appleby ADR Mixer n/a 227 14000024
Peter Gleaves ADR Mixer n/a 227 14000023
Abigail Barbier ADR Voice Casting n/a 2515 14000022
Kevin Penney Assistant Sound Editor n/a 222 14000015
John Simpson Foley Editor Foley Editor And Artist 221 14000014
Nick Gillett Sound Sound Assistant 120816 14000007
Adam Laschinger Sound Sound Maintenance 120816 14000006
Nigel Stone Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Craig Irving Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Nadine Richardson Sound Sound Assistant 120816 14000008
Paul Paragon Sound Recordist n/a 331 14000009
Colin Ritchie ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000013
Mike Wood ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000012
Jason Canovas ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000011
Jack Whittaker Sound Effects Editor Sound Effects Editor And Design 327 14000010
Jason Htay Carpenter n/a 529 21000006
Ben Rai Green Carpenter n/a 529 21000007
Simon Jones Driver (for Ms. Streep) 273 25000020
Dean Moran Transportation Captain n/a 272 25000019
Dave Morley Medic Unit Medic 120966 25000018
Albert Sharpe Production EPK(The Picture Production Company) 120824 25000017
Mark Dillaway Driver n/a 273 25000021
Chris Popham Driver n/a 273 25000022
Alfie Cain Driver n/a 273 25000026
Franciso Pinto Driver n/a 273 25000025
Anthony Tobie Driver n/a 273 25000024
David O'Donoghue Driver n/a 273 25000023
Peter Coffey Driver Props Driver 273 25000016
Sally Cram Apprentice Costume Trainee 120976 25000015
Jessica Corlett Floor Runner n/a 121159 25000008
Andrew Young Floor Runner n/a 121159 25000007
Tristan Battersby Floor Runner Base Runner 121159 25000006
Paul Hayes Floor Runner Base Runner 121159 25000005
James Kipping Floor Runner n/a 121159 25000009
Niki Marwick Stand-In n/a 121015 25000010
Billy Goddard Apprentice Grip Trainee 120976 25000014
Alasdair Boyce Apprentice Camera Trainee 120976 25000013
Ewan Taylor Apprentice PGGB Accounts Trainee 120976 25000012
Lorna Sinclair Stand-In n/a 121015 25000011
Gerry Hamshar Driver n/a 273 25000027
Peter Strachan Driver n/a 273 25000028
Tony Webb Security Personal Security 120951 26000001
Lauren Briggs‐Miller Floor Runner Art Department Runner 121159 25000043
Luke Clare Floor Runner Production Runner 121159 25000042
Tullulah Fairfax Floor Runner Production Runner 121159 25000041
Kate Penlington Rights & Clearances Clearances(Raging Goose London Ltd.) 120879 26000002
Luke Randolph Other Completion Guarantee Provider(International Film Guarantors) 120795 26000003
Becky Palmer Unit Publicist (Premier PR) 231 29000003
Nicki Foster Unit Publicist (Premier PR) 231 29000002
Jonathan Rutter Unit Publicist (Premier PR) 231 29000001
Emma Mager Other Completion Guarantee Provider(International Film Guarantors) 120795 26000004
Tom Burton Driver Technical Vehicle Driver 273 25000040
Steve Francis Driver Technical Vehicle Driver 273 25000039
Chris Hammond Driver n/a 273 25000032
Jack Grintuch Driver n/a 273 25000031
William Pidgley Driver n/a 273 25000030
Dave Harris Driver n/a 273 25000029
John Kemp Driver n/a 273 25000033
Mike Draper Driver n/a 273 25000034
Paul McCann Driver Technical Vehicle Driver 273 25000038
Heiko Daugau Driver Facility Driver 273 25000037
Billy Sevier Driver Facility Driver 273 25000036
Paul Fredrickson Driver Facility Driver 273 25000035
Adam Razvi Assistant (to the Producer & Director) 120820 25000004
Bradley Porter Floor Runner Production Runner 121159 25000003
Laura Wingate Catering (Red Chutney Ltd.) 120954 22000002
Fiona Gilbert Catering (Red Chutney Ltd.) 120954 22000001
Glenn Mees Plasterer n/a 121097 21000021
Steve Morris Plasterer n/a 121097 21000020
Trevor Williams Catering (Red Chutney Ltd.) 120954 22000003
Mike Ross Catering (Red Chutney Ltd) 120954 22000004
Leon Smikle Visual Effects Lab Technician 419 23000004
Laura Grant Graphic Artist n/a 120985 23000003
Heather Pollington Graphic Artist n/a 120985 23000002
Neal Champion Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Mark Bewley Plasterer n/a 121097 21000019
Jamie Powell Plasterer HOD Plasterer 121097 21000018
Dave Wells Carpenter n/a 529 21000011
Zane McGill Carpenter n/a 529 21000010
Bob Noble Carpenter n/a 529 21000009
Mark Wallis Carpenter n/a 529 21000008
Clint Hellyer Carpenter n/a 529 21000012
Timothy Cook Carpenter n/a 529 21000013
Caradoc Rouse Carpenter n/a 529 21000017
Richard Mason Carpenter n/a 529 21000016
Alex Abelman Carpenter n/a 529 21000015
Daniel Marsden Carpenter n/a 529 21000014
Mel Coleman Modelmaker Prosthetics Mould Maker 120919 23000005
Steve Paton Special Effects Technician n/a 242 23000006
Matt Curtis Main Title Design Main Titles 120925 23000022
Andrea Pirisi Visual Effects Editor VFX Editorial(BlueBolt VFX) 614 23000021
Roni Rodgrigues Rotoscope Animator Roto/Prep(BlueBolt VFX) 121082 23000020
Phil Swart Rotoscope Animator Roto/Prep(BlueBolt VFX) 121082 23000019
Peter Hallam Property Master n/a 120805 24000001
Kevin Day Property Master Chargehand Property Hand 120805 24000002
Helen Swanwick Production Assistant n/a 275 25000002
Michael Mann Coordinator n/a 528 25000001
Jo Vinton Props Storeman 120817 24000004
Stuart Walpole Property Master Property Hand 120805 24000003
Paul Daiko Rotoscope Animator Roto/Prep(BlueBolt VFX) 121082 23000018
Simon Rowe Compositor (BlueBolt VFX) 120626 23000017
Jan Guilfoyle Visual Effects Coordinator (BlueBolt VFX) 120760 23000010
Lucy Ainsworth-Taylor Visual Effects Producer (BlueBolt VFX) 243 23000009
Angela Barson Visual Effects Supervisor (BlueBolt VFX) 249 23000008
Jens Baylis Visual Effects Editor n/a 614 23000007
Stuart Bullen 2-D Animator 2d Supervisor(BlueBolt VFX) 120968 23000011
Henry Badgett 2-D Animator 2d Supervisor(BlueBolt VFX) 120968 23000012
Varun Hadkar Compositor (BlueBolt VFX) 120626 23000016
Fani Vassiadi Compositor (BlueBolt VFX) 120626 23000015
Luka Leskovsek Compositor (BlueBolt VFX) 120626 23000014
Markus Kuha Compositor (BlueBolt VFX) 120626 23000013
Jenny Hawkins Wardrobe Dresser Personal Dresser(for Ms. Streep) 121054 13000007
Nigel Egerton Assistant Costume Designer n/a 252 13000005
Tessa Ross Executive Producer n/a 174 3000005
Anita Overland Co-Producer n/a 170 3000006
Cameron McCracken Executive Producer n/a 174 3000004
Adam Kulick Executive Producer n/a 174 3000003
Francois Ivernel Executive Producer n/a 174 3000002
Colleen Woodcock Co-Producer n/a 170 3000007
Abi Morgan Screenplay n/a 120778 4000001
Guy Heeley Assistant Director n/a 163 5000001
Jon Croker Story Editor (UK Film Council) 1264 4000006
Damian Jones Story By n/a 120779 4000005
Brian Fillis Story By n/a 120779 4000004
Damian Jones Producer n/a 3 3000001
Phyllida Lloyd Director n/a 2 2000001
Christopher Luscombre Actor Voice Coach 1 1000055
David Cann Actor TV Interviewer 1 1000054
Simon Slater Actor Cabinet Minister 1 1000053
Martin Wimbush Actor Cabinet Minister 1 1000052
Angela Curran Actor Crawfie 1 1000056
David Rintoul Actor Admiral Fieldhouse 1 1000057
Willie Jonah Actor Kenneth Kaunda 1 1000061
Matthew Marsh Actor Alexander Haig 1 1000060
Richard Goulding Actor Naval Attaché 1 1000059
Nicholas Jones Actor Admiral Leach 1 1000058
Michael Solinger Post-Production Supervisor n/a 120796 5000002
Sarah-Jane Wheale Production Manager n/a 305 5000003
Paul Sattin Script Coordinator Post Production Scripts(Sapex Scripts) 120893 5000019
Phil Lobban Location Assistant n/a 120947 5000018
Ian Pollington Location Assistant n/a 120947 5000017
David Broder Location Scout n/a 311 5000016
Elliot Davis Director of Photography n/a 120780 6000001
Martin Kenzie Camera n/a 120798 6000002
Tom Wilkinson Assistant Camera Assistant "A" Camera 233 6000006
Henry Landgrebe Assistant Camera Assistant "A" Camera 233 6000005
Simon Tindall Assistant Camera Assistant "A" Camera 233 6000004
Hamish Doyne-Ditmas Camera n/a 120798 6000003
Andrew Young Assistant Director n/a 163 5000015
Colin McDaid Facilities Supervisor Facility Manager 120948 5000014
Charlie Reed Assistant Director n/a 163 5000007
Fiona Garland Production Coordinator n/a 162 5000006
Sue Hills Script Supervisor n/a 191 5000005
Camilla Stephenson Location Manager n/a 193 5000004
Chris Foggin Assistant Director n/a 163 5000008
Clare Glass Assistant Director Crowd Assistant Director 163 5000009
Billy Pegg Location Assistant (Manchester) 120947 5000013
Rebecca Pearson Location Assistant n/a 120947 5000012
Bobby Prince Unit Manager n/a 120832 5000011
Richard George Location Manager n/a 193 5000010
Paul Bentley Actor Cabinet Minister 1 1000051
Chris Campbell Actor Cabinet Minister 1 1000050
David Westhead Actor Shadow Minister 1 1000018
Julian Wadham Actor Francis Pym 1 1000017
Pip Torrens Actor Ian Gilmour 1 1000016
Amanda Root Actor Amanda 1 1000015
Angus Wright Actor John Nott 1 1000019
Victoria Bewick Actor Muriel Roberts 1 1000020
Emma Dewhurst Actor Beatrice Roberts 1 1000024
Alice Da Cunha Actor Cleaner 1 1000023
Phoebe Waller-Bridge Actor Susie 1 1000022
John Sessions Actor Edward Heath 1 1000021
Alexandra Roach Actor Young Margaret Thatcher 1 1000014
Michael Pennington Actor Michael Foot 1 1000013
Nick Dunning Actor Jim Prior 1 1000006
Susan Brown Actor June 1 1000005
Roger Allam Actor Gordon Reece 1 1000004
Jim Broadbent Actor Denis Thatcher 1 1000002
Nicholas Farrell Actor Airey Neave 1 1000007
Iain Glen Actor Alfred Roberts 1 1000008
Michael Maloney Actor Doctor 1 1000012
Harry Lloyd Actor Young Denis Thatcher 1 1000011
Anthony Head Actor Geoffrey Howe 1 1000010
Richard E Grant Actor Michael Heseltine 1 1000009
Sylvestra LeTouzel Actor Hostess 1949 1 1000026
Michael Culkin Actor Host 1949 1 1000027
Robin Kermode Actor Cabinet Minister 1 1000043
Rupert Vansittart Actor Cabinet Minister 1 1000042
Jasper Jacob Actor Cabinet Minister 1 1000041
Stephen Boxer Actor Cabinet Minister 1 1000040
Andrew Havill Actor Cabinet Minister 1 1000044
Michael Elwyn Actor Cabinet Minister 1 1000045
Hugh Ross Actor Cabinet Minister 1 1000049
James Smith Actor Cabinet Minister 1 1000048
Jeremy Child Actor Cabinet Minister 1 1000047
Peter Pacey Actor Cabinet Minister 1 1000046
Simon Chandler Actor Cabinet Minister 1 1000039
John Harding Actor Cabinet Minister 1 1000038
Clifford Rose Actor James R 1 1000031
Richard Dixon Actor Male Guest 1949 1 1000030
Robert Portal Actor Grey Suited Guest 1949 1 1000029
Stephanie Jacob Actor Female Guest 1949 1 1000028
Michael Cochrane Actor William 1 1000032
Jeremy Clyde Actor James T 1 1000033
Richard Syms Actor House Of Commons Speaker 1 1000037
Alexander Beardsley Actor Young Mark 1 1000036
Eloise Webb Actor Young Carol 1 1000035
Michael Simkins Actor Peter 1 1000034
Simon Baker Camera Operator n/a 239 6000007
Shaun Cobley Assistant Camera Assistant "B" Camera 233 6000008
Zoe Marsden Painter Prosthetics Painter 200 9000012
Cathy Featherstone Art Department Buyer 120843 9000011
Marshall Aver Art Department Production Buyer 120843 9000010
Stuart Hendry Art Department Art Department Stills Photographer 120843 9000009
Ian Cooper Set Dresser Chargehand Set Dresser 197 9000013
Kim Miles Set Dresser n/a 197 9000014
Phil Hawley Painter n/a 200 9000018
Dean Hawley Painter n/a 200 9000017
Ben Lobb Painter n/a 200 9000016
Bruce Gallop Painter HOD Painter 200 9000015
Marco Restivo Art Department Assistant n/a 120503 9000008
Philip Elton Scenic Artist Scenic Designer 745 9000007
Daniel Barenboim Song Performer ("Well Tempered Clavier Prelude In C Major") 120788 8000020
Notsensibles Song Performer ("I'm In Love With Margaret Thatcher") 120788 8000019
The Military Band Of The Queens Regiment Song Performer ("Soldiers Of The Queen") 120788 8000018
Ben Parry Music Choirmaster 120781 8000017
Simon Elliott Production Designer n/a 164 9000001
Bill Crutcher Art Director n/a 183 9000002
James Wakefield Assistant Art Director n/a 315 9000006
Lisa McDiarmid Art Director Standby Art Director 183 9000005
Annie Gilhooly Set Decorator n/a 165 9000004
Nick Dent Art Director n/a 183 9000003
Clare Holland Painter n/a 200 9000019
Simon Sheppard Painter n/a 200 9000020
Annie Sulzberger Research Costume Researcher 458 12000004
Rebecca Chidgey Research Graphics Researcher 458 12000003
Jill McCullough Dialect Coach n/a 666 12000002
John Campbell Consultant n/a 120784 12000001
Peter Scott Research Archive Research 458 12000005
Consolata Boyle Costume Designer n/a 169 13000001
Meryl Streep Actor Margaret Thatcher 1 1000001
Marion Weise Costume Supervisor n/a 120895 13000004
J Roy Helland Hair & Makeup (for Ms. Streep) 121041 13000003
Marese Langan Hair & Makeup Makeup and Hair Designer 121041 13000002
Vince Holden Finance Production Finance(UK Film Council) 121155 11000008
Fiona Morham Head of Production (UK Film Council) 120889 11000007
Robert Sterne Casting Associate n/a 160 10000002
Nina Gold Casting Director n/a 157 10000001
Mary-Pat Sheahan Painter Standby Painter 200 9000022
James Wickison Painter n/a 200 9000021
Kharmel Cochrane Casting Assistant n/a 177 10000003
Sue Bruce-Smith Development Executive Commercial Development(Film4) 120807 11000002
Natascha Wharton Production Executive Production And Development Executive(UK Film Council) 118216 11000006
Tanya Seghatchian Head of Production Film Fund(UK Film Council) 120889 11000005
Sam Lavender Development Executive Development(Film4) 120807 11000004
Tracey Josephs Head of Production (Film4) 120889 11000003
Terry Edwards Music Choirmaster 120781 8000016
London Voices Music Choir 120781 8000015
Patrick Malone Film Lab Digital Intermediate Head Of Department(Deluxe 142) 120850 6000024
Justin Tillett Film Lab Digital On‐Line Editor(Deluxe 142) 120850 6000023
Emily Greenwood Film Lab Digital On‐Line Editor(Deluxe 142) 120850 6000022
Rob Pizzey Colorist DI Colourist(Deluxe 142) 120920 6000021
Rob Farris Film Lab Digital Intermediate Producer(Deluxe 142) 120850 6000025
Marie Fernandes Film Lab Digital Intermediate Producer(Deluxe 142) 120850 6000026
Tim Jones Film Lab Digital Film Bureau(Deluxe 142) 120850 6000030
John Palmer Film Lab Digital Film Bureau Manager(Deluxe 142) 120850 6000029
Laurent Treherne Film Lab Digital Film Technical Supervisor(Deluxe 142) 120850 6000028
Cheryl Goodbody Film Lab Digtal Intermediate Assistant Producer(Deluxe 142) 120850 6000027
Adam Dorney Assistant Camera n/a 233 6000020
Tim Morris Assistant Camera n/a 233 6000019
Ben Rogers Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
Beisan Elias Loader Central Loader 120956 6000011
Iain MacKay Assistant Camera Assistant "B" Camera 233 6000010
Tom Wade Assistant Camera Assistant "B" Camera 233 6000009
Alex Bailey Still Photographer n/a 120485 6000013
Martin Kenzie Director of Photography Director Of Photography/Operator 120780 6000014
John Watters Assistant Camera n/a 233 6000018
Oliver Loncraine Assistant Camera n/a 233 6000017
Iwan Reynolds Assistant Camera n/a 233 6000016
Hamish Doyne-Ditmas Director of Photography Director Of Photography/Operator 120780 6000015
Fiorenza Bagnariol Film Lab Digital Film Bureau(Deluxe 142) 120850 6000031
Gordon Pratt Film Lab Digital Film Bureau(Deluxe 142) 120850 6000032
Lewis Jones Music Engineer Engineer 120837 8000008
Simon Rhodes Score Mixing Music Mixer 120927 8000007
James Bellamy Music Editor n/a 214 8000006
Tony Lewis Music Editor n/a 214 8000005
Aled Jenkins Music Engineer Engineer 120837 8000009
J.A.C. Redford Original Music Orchestrator 120838 8000010
Thomas Bowes Original Music Orchestra Leader 120838 8000014
Jo Buckley Original Music Orchestra Contractor 120838 8000013
Isobel Griffiths Original Music Orchestra Contractor 120838 8000012
Jill Streater Music Copyist 120781 8000011
Bill Bernstein Music Editor n/a 214 8000004
Ian Neil Music Supervisor n/a 120872 8000003
Darren Rae Dailies Dailies Colourist(Deluxe 142) 120999 6000036
Dan Helme Film Lab Data Wrangler(Deluxe 142) 120850 6000035
Aurora Shannon Film Lab Digital Intermediate Assistant(Deluxe 142) 120850 6000034
Neil Harrison Film Lab Systems Administrator(Deluxe 142) 120850 6000033
Justine Wright Editor n/a 172 7000001
Mark Neale Assistant Editor n/a 203 7000002
Thomas Newman Music Conductor n/a 120818 8000002
Thomas Newman Music Music 120781 8000001
Rob Duffield Assistant Editor n/a 203 7000004
Tony Webb Assistant Editor n/a 203 7000003
Susan Casey Wardrobe Wardrobe Mistress 120823 13000006
Synopsis
Set in the present day, "The Iron Lady" spends three days with Margaret Thatcher, now in her 80s, her world constrained by her security needs and the debilities of age. Living in a world of female caretakers, she is consoled by conversations with her husband, Denis, who has passed on but whose imagined presence provides companionship. Making yet another of the many tough decisions of her turbulent life, she decides, finally, to let go of his clothes and possessions. This destabilizing moment triggers alarm, and memories of her embattled past begin to ambush her. As Margaret is hurtled from her wartime childhood as a grocer's daughter onto the roller coaster of her political life, she considers the great personal cost her convictions have exacted on the nation, her detractors, her supporters, her family, and finally herself.