Day Watch (2007)

Day Watch
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 19mins.
Genres Adaptation, Fantasy, Sequel, Action, Foreign
Keywords novel
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
N. "Fluggy" Preston Driver Camera Bus Driver(Jamaican Crew) 273 25000092
Anatoly Zavarotny Driver (Kiev) 273 25000091
Vasiy Gasan Camera (Kiev) 120798 6000038
Sergei Trifinov Gaffer (Kiev) 268 15000015
Nikolay Taran Production Extras(Kiev) 120824 25000044
Sasha Grakov Production Extras(Kiev) 120824 25000045
Vova Titenko Driver (Kiev) 273 25000090
Vasily Rud Driver (Kiev) 273 25000089
Igor Kapustin Video Video Control 120800 6000047
Max Dankevich Producer (Kiev) 3 3000002
Alexander Gorokhov Visual Effects Supervisor n/a 249 23000004
Peter Golubenko Video Assist/Playback Playback(Kiev) 120899 6000045
Sergei Kochura Camera (Kiev) 120798 6000039
Maxim Gureev Animator (Dr. Pictures Studio) 483 23000186
Yana Slivinskaya Production Extras(Kiev) 120824 25000047
Mikhail Spassky Original Music Orchestra Recording 120838 8000031
I Matvieenko Music ("25th Floor") 120781 8000016
Roman Bogorosh Sound (Kiev) 120816 14000011
A. Krasnyanskaya Second Unit Director (Kiev) 412 25000019
Sergey Shepelevich Camera Operator n/a 239 6000008
Poman Fedotov Software Engineer Programming(Bazelevs Production) 121071 23000068
Vadim Chepel Software Engineer Technical Support(Bazelevs Production) 121071 23000067
Pavel Perepelkin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000093
Alexei Kudriashov Software Engineer Technical Support Team(Bazelevs Production) 121071 23000069
Alexander Sokolov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000094
Yaroslav Diachenko Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000096
Ilia Radovilsky Software Engineer Technical Support(Bazelevs Production) 121071 23000066
Grigory Chalenko Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000097
Sergei Utkin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000095
Vladimir Papaev Software Engineer Technical Support(Bazelevs Production) 121071 23000065
Sergei Bajanov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000102
Dmitry Shekhavtsov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000103
Nikolai Rogozin Software Engineer Programmer(Zech-1) 121071 23000063
Ruslan Timerbaev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000104
Yury Borisov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000101
Aleksander Sharov Software Engineer Technical Support(Bazelevs Production) 121071 23000064
Maxim Gureev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000098
Alexei Kalinchikov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000099
Maxim Sychev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000100
Alexander Kilanov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000092
Oleg Beliaev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000091
Igor Zolotarev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000079
Nikolai Koretsky Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000080
Andrei Krasavin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000081
Alexei Komarov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000082
Igor Novikov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000078
Slava Zborovsky Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000077
Dmitry Ostrogladov Rendering Artist Rendering and Compositing(Zech-1) 121098 23000073
Olga Pokatilova Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000074
Vadim Kirillin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000075
Slava Diachenko Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000076
Evgeny Chmil Software Engineer Technical Director(Mentaldrive Studio) 121071 23000071
Vladimir Klevtsov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000083
Denis Lantsev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000087
Boris Boitsov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000088
Alexei Shavrov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000089
Timofei Penkov Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000090
Dmitry Vasiliev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000086
Andrei Chechotkin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000085
Dmitry Robustov Software Engineer R&D Director(Ulitka Studio) 121071 23000070
Sergei Muraviev Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000084
Dmitry Kozhin Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000105
Alexei Solodukhin Rotoscope Animator Rotoscoping(Headlight Studio) 121082 23000072
Georgy Arevshatov Modelmaker Modeling(Channel One Cinema Postproduction Department) 120919 23000109
Galina Semchurina Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000143
Svetlana Yablochkova Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000142
Vadim Scherbakov Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000144
Pavel Perepelkin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000145
Alexander Sokolov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000146
Konstantin Moskalev Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000141
Sergei Churkin Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000140
Vadim Kirillin Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000136
Jaime Fortuno-Lavin Digital Effects Artist After Effects Artist(Los Angeles) 120960 23000135
Igor Zolotarev Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000137
Igor Novikov Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000138
Alexei Basin Digital Effects Artist Compositing(Bazelevs Production) 120960 23000139
Sergei Utkin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000147
Yaroslav Diachenko Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000148
Dmitry Kozhin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000157
Ruslan Timerbaev Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000156
Anton Granik Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000158
Dmitry Simonenkov Digital Effects Artist Compositing(Ulitka Studio) 120960 23000159
Sergei Zadorojnov Digital Effects Artist Compositing(Ulitka Studio) 120960 23000160
Dmitry Shekhavtsov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000155
Sergei Bajanov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000154
Maxim Gureev Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000150
Grigory Chalenko Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000149
Alexei Kalinchikov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000151
Maxim Sychev Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000152
Yury Borisov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs Production) 120960 23000153
Michael Roderick Digital Effects Artist After Effects Artist 120960 23000134
Kent Feeler Digital Effects Artist Inferno Artist(Los Angeles) 120960 23000133
Alexei Gusev Digital Effects Artist (Svarog - Film) 120960 23000115
Nikolai Goriaev Digital Effects Artist (Svarog - Film) 120960 23000114
Andrei Jidkov Digital Effects Artist (Svarog - Film) 120960 23000116
Dmitry Ushanov Digital Effects Artist (Svarog - Film) 120960 23000117
Yuri Suvorov Digital Effects Artist Compositor(Reel Active Studio) 120960 23000118
Vladimir Svirgotskiy Miniatures n/a 121083 23000113
Vitaly Kiriliuk Modelmaker Modeling(Mentaldrive Studio) 120919 23000112
Dmitry Grigoriev Modelmaker Modeling(Channel One Cinema Postproduction Department) 120919 23000108
Anton Granik Modelmaker Modeling(Bazelevs Production) 120919 23000107
Andrei Bolikov Titles Title Design and Animation(N3 Studio) 120825 23000062
Sergei Movchan Modelmaker Modeling(Channel One Cinema Postproduction Department) 120919 23000110
Suren Verdiyan Modelmaker Modeling(Channel One Cinema Postproduction Department) 120919 23000111
Anton Kreschev Digital Effects Artist Compositing(Zech-1) 120960 23000119
Andrey Kubyshin Digital Effects Artist Compositing(Zech-1) 120960 23000120
Robert Minshall Digital Effects Artist Inferno Artist(Los Angeles) 120960 23000129
Johnny Wilson Digital Effects Artist Combustion Artist(Los Angeles) 120960 23000128
Jason Fotter Digital Effects Artist Inferno Artist(Los Angeles) 120960 23000130
Eric Bauer Digital Effects Artist Inferno Artist(Los Angeles) 120960 23000131
Matt Trivan Digital Effects Artist Inferno Artist(Los Angeles) 120960 23000132
Greg Falusczak Digital Effects Artist Fire Artist(Los Angeles) 120960 23000127
Robert Williams Digital Effects Artist Fire Artist(Los Angeles) 120960 23000126
Vadim Konov Digital Effects Artist Compositing(Wizard Post Production) 120960 23000122
Irina Kovtun Digital Effects Artist (Zech-1) 120960 23000121
Kirill Martakov Digital Effects Artist Compositing(Wizard Post Production) 120960 23000123
Yuri Meshalki Digital Effects Artist Compositing(Wizard Post Production) 120960 23000124
Alexei Prikhodko Digital Effects Artist Compositing(Wizard Post Production) 120960 23000125
Ilia Vostrov Modelmaker Modeling(Ulitka Studio) 120919 23000106
Andrey Zelenin Special Effects Technician Technical Director(Channel One Cinema Postproduction Department) 242 23000056
K. Abdrakhmanov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000086
B. Khomikov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000085
I. Saltynbaev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000087
N. Bolotov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000088
Ch. Urmanbetov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000089
K. Kungozhinov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000084
V. Morozov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000083
G. Dalkhyanov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000079
A. Saltanbaev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000078
K. Zhumaguzhin Stunts (Production Designer's Group) 240 19000080
M. Eshmagambetov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000081
G. Kairbekov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000082
M. Burkhanov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000090
T. Serkebaev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000091
Alan Dzarasarov Visual Effects Supervisor (Reel Active Studio) 249 23000001
Alexander Uliyanov Catering Mobile kitchen 120954 22000005
Vladimir Komisarov Visual Effects Supervisor Reaction Supervisor(Reel Active Studio) 249 23000002
Stas Anisimov Visual Effects Supervisor (Zech-1) 249 23000003
Andrey Mesnyankin Visual Effects Supervisor n/a 249 23000005
Natalia Koroleva Catering Lunchroom 120954 22000004
Elena Zakharova Catering Lunchroom 120954 22000003
Alya Somkina Animal Services Animals 121036 20000001
F. "Ferdie" Frisch Carpenter Set Carpenter(Jamaican Crew) 529 21000001
Elena Amershaeva Craft Service n/a 120903 22000001
Svetlana Gracheva Craft Service n/a 120903 22000002
B. Abishev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000077
V. Peretyatko Stunts (Production Designer's Group) 240 19000076
Evgeny Strogachev Stunts n/a 240 19000059
Svetlana Romanova Stunts n/a 240 19000058
Eduard Sedashkin Stunts n/a 240 19000060
Anna Flegontova Stunts n/a 240 19000061
Igor Laptev Stunts n/a 240 19000062
Vladimir Pivovarov Stunts n/a 240 19000057
Yuri Gavrosh Stunts n/a 240 19000056
Igor Besov Stunts n/a 240 19000052
Eduard Bogaichuk Stunts n/a 240 19000051
Alexei Stepin Stunts n/a 240 19000053
Andrei Nikolayev Stunts n/a 240 19000054
Yulia Valainen Stunts n/a 240 19000055
Sergei Guschin Stunts n/a 240 19000063
Boris Karelin Stunts n/a 240 19000064
R. Podaruev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000072
B. Jundibaev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000071
G. Galuaeva Stunts (Production Designer's Group) 240 19000073
E. Moldashev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000074
R. Bektasov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000075
N. Altaev Stunts (Production Designer's Group) 240 19000070
Y. Baktakunov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000069
Anton Chudov Stunts n/a 240 19000065
Evgeny Kain Stunts n/a 240 19000066
Eduard Sorokin Stunts n/a 240 19000067
A. Elegenov Stunts (Production Designer's Group) 240 19000068
Pavel Bezborodov Visual Effects Supervisor Supervisor 249 23000006
Ruslan Ogorodnik Visual Effects Supervisor Supervisor(Terminal FX) 249 23000007
Alexey Klinchikov Visual Effects Pre-Visualization(Bazelevs Production) 419 23000043
Alexander Kucherov Visual Effects R&D 3d Artist(Terminal FX) 419 23000042
Alexander Sokolov Visual Effects Pre-Visualization(Bazelevs Production) 419 23000044
Sergey Bazhanov Visual Effects Pre-Visualization(Bazelevs Production) 419 23000045
Dmitry Frolov Visual Effects Textures(Channel One Cinema Postproduction Department) 419 23000046
Irina Lusgina Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000041
Pavel Perepelkin Visual Effects Visual Effects Art-Director 419 23000040
Yulia Sidorenko Visual Effects Designer Designer(Mentaldrive Studio) 120955 23000036
Maria Trepalina Visual Effects Designer (Ulitka Studio) 120955 23000035
Andrei Litke Visual Effects Visual Effects Coordinator(Reel Active Studio) 419 23000037
A Barannikova Visual Effects Visual Effects Coordinator(Wizard Post Production) 419 23000038
Leo Gabriadze Visual Effects Visual Effects Art-Director 419 23000039
Aleksandr Vasilchuk Special Effects Technician n/a 242 23000047
Victor Matsal Special Effects Technician n/a 242 23000048
Oksana Beliakova Special Effects Coordinator Coordinator(Bazelevs Production) 241 23000057
Andrey Korolkov Special Effects Technician Directors of Technical Special Effects 242 23000055
Pavel Perepelkin Special Effects n/a 168 23000058
Mikhail Bajutkin Animation Supervisor (Ulitka Studio) 120918 23000059
Victor Lakisov Animation Supervisor (Dr.Picture Studios) 120918 23000060
Mikhail Mikhail Abramov-leshchinskiy Special Effects Technician Directors of Technical Special Effects 242 23000054
Valeriy Grankov Special Effects Technician Directors of Technical Special Effects 242 23000053
Mikhail Prusov Special Effects Technician n/a 242 23000049
Grigoriy Klevnov Special Effects Technician n/a 242 23000050
Aleksandr Komarkov Jr. Special Effects Technician n/a 242 23000051
Sergei Kazennyi Special Effects Technician Technical Support Team(Svarog - Film) 242 23000052
Ilia Lebedev Visual Effects Editor n/a 614 23000034
Vladimir Leschinsky Visual Effects Producer Producer(Dr.Picture Studios) 243 23000033
Kirill Skaletsky Visual Effects Supervisor Episode Supervisor(Dr.Picture Studios) 249 23000016
Alexei Ivashko Visual Effects Supervisor Supervisor Assistant(Mentaldrive Studio) 249 23000015
Anton Gridchin Visual Effects Supervisor Episode Supervisor(Dr.Picture Studios) 249 23000017
Vladimir Iustinov Visual Effects Supervisor Tracking Supervisor(Dr.Picture Studios) 249 23000018
Vladimir Leschinsky Visual Effects Supervisor n/a 249 23000019
Alexei Moskalenko Visual Effects Supervisor Supervisor(Mentaldrive Studio) 249 23000014
Dmitry Novikov Visual Effects Supervisor Supervisor(Lunokhod Studio) 249 23000013
Roman Baziuchenko Visual Effects Supervisor Supervisor(Terminal FX) 249 23000008
Yaroslav Dyachenko Visual Effects Supervisor Supervisor(Bazelevs Production) 249 23000009
Evgeny Barulin Visual Effects Supervisor Supervisor(Ulitka Studio) 249 23000011
Maxim Kirienko Visual Effects Supervisor Supervisor(Channel One Cinema Post-Production Department) 249 23000012
A. Abadaev Special Effects Supervisor Director General(Fx Design Group Int) 545 23000020
Aleksandr Komarkov Sr. Special Effects Supervisor Special Effects Manager 545 23000021
Andrei Zhdanov Visual Effects Producer Producer 243 23000029
Elisaveta Yakovenko Visual Effects Producer Producer 243 23000028
Mara Tuleutaeva Visual Effects Producer Producer 243 23000030
Aresen Kilibaev Visual Effects Producer Executive Producer 243 23000031
Angela Petrosian Visual Effects Producer (Ulitka Studio) 243 23000032
Alesya Kazantseva Visual Effects Producer n/a 243 23000027
Alexander Gorokhov Visual Effects Producer n/a 243 23000026
Dmitry Kozhin Effects Supervisor (Bazelevs Production) 120866 23000022
Dmitry Shekhavtsov Effects Supervisor (Bazelevs Production) 120866 23000023
Nikolai Suslov Visual Effects Producer Producer(Svarog - Film) 243 23000024
Barbara Marshall Visual Effects Producer Digital Intermediate Executive Producer(Los Angeles) 243 23000025
Dmitry Semenov Titles Title Design and Animation(N3 Studio) 120825 23000061
Jordan Mitchell Digital Effects Digital Restoration(Los Angeles) 345 23000169
Stanislav Mikheev Driver n/a 273 25000065
Johnny Jadu Driver n/a 273 25000064
Alexander Statuev Driver n/a 273 25000066
Viktor Komlyaga Driver n/a 273 25000067
Sergeu Samarets Driver n/a 273 25000068
Igor Svirepov Driver n/a 273 25000063
Viktor Zolotarev Driver n/a 273 25000062
Alexander Zheludov Driver Driver - Stunt(Mazda) 273 25000058
Yury Lezhnev Product Placement Stage-hand 121058 25000057
Sergei Zotkin Driver Driver - Stunt(Gorsvet) 273 25000059
Igor Artukh Driver (Mann) 273 25000060
Roman Aleksashev Driver Taxi-driver 273 25000061
Mikhail Gevorkyan Driver n/a 273 25000069
Segrei Golovanov Driver n/a 273 25000070
Alexei Abramenko Driver n/a 273 25000078
Krasheninnikov Driver n/a 273 25000077
Sergei Vishvikov Driver n/a 273 25000079
Valeriy Eremin Driver n/a 273 25000080
Vitaly Bykov Driver n/a 273 25000081
Anatoly Driver n/a 273 25000076
Vladimir Budanov Driver n/a 273 25000075
Alexander Naumov Driver n/a 273 25000071
Alexander Grebenkin Driver n/a 273 25000072
Boris Maslov Driver n/a 273 25000073
Maxim Timoshenko Driver n/a 273 25000074
Sergei Titinkov Production Deputy Director(Channel One Russia Cinema Programming Department) 120824 25000053
Dmitry Nelidov Production Executive Producer(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000052
Andrei Nikitushkin Production Stage-hand 120824 25000032
Mikhail Shishkin Production Stage-hand 120824 25000031
Artem Nikitushkin Production Stage-hand 120824 25000033
Evgeny Polikanov Production Stage-hand 120824 25000034
Oleg Medvedev Production Stage-hand 120824 25000035
Anton Kruchkov Production Stage-hand 120824 25000030
Kirill Zchetkin Production Stage-hand 120824 25000029
Damir Zaripov Production Stage-hand 120824 25000025
Vladimir Voronov Production Stage-hand 120824 25000026
Daniil Belenov Production Stage-hand 120824 25000027
Iliya Satalkin Production Stage-hand 120824 25000028
Alexander Alkhimov Production Stage-hand 120824 25000036
Dmitry Klochkov Production Stage-hand 120824 25000037
Nikolay Popov Production Deputy Director(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000048
Janik Faiziev Production Director(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000046
Andrei Kuchinsky Production Executive Producer(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000049
Konstantin Evgienko Production Executive Producer(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000050
Margo Zosimenko Production Executive Producer(Channel One Russia Film Production Department) 120824 25000051
Ekaterina Lamm Production Assistant Leading Producer(Tabbak Film Company) 120824 25000043
Natela Abuladze Production General Producer(Bezelev's Production) 120824 25000042
Vladimir Melikhov Production Assistant Producer(2nd Unit Administration Group) 120824 25000038
Mikhail Borisovsky Production Assistant Producer(2nd Unit Administration Group) 120824 25000039
Adylbek Atykhaev Production Stage-hand 120824 25000040
Larisa Sosnitskaya Production Producer(Pavilion Production) 120824 25000041
Yakov Gandrabura Driver n/a 273 25000082
Sergei Grishkin Driver n/a 273 25000083
Malik Sualirov Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000026
Serik Kunai Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000025
Kasymkhan Maratuly Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000027
Vadim Drozdov Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000028
Zhaiderbek Other Trick riding(Production Designer's Group) 120795 26000029
Ruslan Bakiev Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000024
Maxim Kruchkov Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000023
Irina An Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000019
Iliya Myachin Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000018
Akim Kilibaev Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000020
Andrei Glistin Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000021
Alikhan Sadirov Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000022
Kunguzhinov Other Trick riding(Production Designer's Group) 120795 26000030
Malik Khasenov Other Administrator(Administrative Group) 120795 26000031
Natalia Evdokimova Manager (Administration Group) 120827 28000003
Ludmila Data Manager (Administration Group) 120827 28000002
Natalia Efremova Manager (Administration Group) 120827 28000004
Anna Polyanok Manager General Manager(Bezelev's Production) 120827 28000005
Victoria Khabarova Publicity PR-Support(Tabbak Film Company) 120789 29000001
Dmitriy Korichnev Manager n/a 120827 28000001
Nikolay Poluden Other Administrator(Kiev) 120795 26000036
Aidar Kashaganov Other Administrator(Administrative Group) 120795 26000032
Dmitry Potapov Other Administrator(Administrative Group) 120795 26000033
Vlad Ershov Other Administrator(Saint-Petersburg) 120795 26000034
Vlad Morozov Other Administrator(Saint-Petersburg) 120795 26000035
Mikhail Vorobiev Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000017
Igor Tsai Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000016
Kristy Hamer Coordinator Los Angeles Coordinator 528 25000099
Garfield Johnson Driver Art Dept. Truck Driver(Jamaican Crew) 273 25000095
Nikolay Poluden Coordinator (Kiev Film Crew) 528 25000100
Polina Runeva Other Aid Director 120795 26000001
Ivan Koldaev Other Aid Director 120795 26000002
Johnny Selvan Facey Driver Grip Truck Driver(Jamaican Crew) 273 25000094
Gennady Konkov Driver n/a 273 25000088
Nikolai Ovsyannikov Driver n/a 273 25000084
Dmitry Ketov Driver n/a 273 25000085
Alexander Shmakov Driver n/a 273 25000086
Ivan Urishev Driver n/a 273 25000087
Konstantin Demidov Other Shooting Sheet 120795 26000003
Yaroslav Rubinov Other Laser Show 120795 26000004
Aleksandr Kharlamov Other Crowd Team 120795 26000012
Igor Boblak Other Supervisor(Headlight Studio) 120795 26000011
Elza Serafimovna-Shtabskaya Other Crowd Team 120795 26000013
Evgeny Telegin Other Cost counter(Administration Group) 120795 26000014
Artur Tsai Other Easy World(Production Designer's Group) 120795 26000015
Evgeny Sokolov Other Programmer(Dr. Picture Studio) 120795 26000010
Mikhail Machulin Other Camera Tracking 120795 26000009
Alexei Salenkov Other Light(Dr. Pictures Studio) 120795 26000005
Alexei Mazurenko Other Light(Dr. Pictures Studio) 120795 26000006
Slava Bogdanov Other Light(Dr. Pictures Studio) 120795 26000007
Dmitry Prokazov Other Light(Dr. Pictures Studio) 120795 26000008
Ivan Sergeev Production Stage-hand 120824 25000024
Maxim Khabirov Production Stage-hand 120824 25000023
Dmitry Vasiliev Animator (Bazelevs Production) 483 23000197
Andrei Chechotkin Animator (Bazelevs Production) 483 23000196
Denis Lantsev Animator (Bazelevs Production) 483 23000198
Boris Boitsov Animator (Bazelevs Production) 483 23000199
Alexei Shavrov Animator (Bazelevs Production) 483 23000200
Sergei Muraviev Animator (Bazelevs Production) 483 23000195
Yuri Suvorov Animator (Reel Active Studio) 483 23000194
Victoria Nastaniuk Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000190
Anton Gridchin Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000189
Tatiana Mikhina Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000191
Dmitry Boichenko Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000192
Denis Khatin Animator (Reel Active Studio) 483 23000193
Timofei Penkov Animator (Bazelevs Production) 483 23000201
Oleg Beliaev Animator (Bazelevs Production) 483 23000202
Maxim Sychev Animator (Bazelevs Production) 483 23000211
Alexei Kalinchikov Animator (Bazelevs Production) 483 23000210
Yury Borisov Animator (Bazelevs Production) 483 23000212
Sergei Bajanov Animator (Bazelevs Production) 483 23000213
Dmitry Shekhavtsov Animator (Bazelevs Production) 483 23000214
Grigory Chalenko Animator (Bazelevs Production) 483 23000208
Yaroslav Diachenko Animator (Bazelevs Production) 483 23000207
Alexander Kilanov Animator (Bazelevs Production) 483 23000203
Pavel Perepelkin Animator (Bazelevs Production) 483 23000204
Alexander Sokolov Animator (Bazelevs Production) 483 23000205
Sergei Utkin Animator (Bazelevs Production) 483 23000206
Olga Baulina Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000188
Maxim Evgrafov Animator (Dr. Picture Studio) 483 23000187
Alexei Mashkovskiy Stunts n/a 240 19000050
Paul Gagne Digital Effects Digital Restoration(Los Angeles) 345 23000168
Jason Stevens Digital Effects Digital Intermediate Data Manager(Los Angeles) 345 23000170
A Korabelnikov Compositing Supervisor Compositing(Headlight Studio) 120928 23000171
Denis Khatin Compositing Supervisor Compositor(Reel Active Studio) 120928 23000172
Brent Fechner Digital Effects Digital Restoration(Los Angeles) 345 23000167
Victor Filipchak Digital Effects Artist Compositing(Mentaldrive Studio) 120960 23000166
Vladimir Klevtsov Digital Effects Artist Compositing(Channel One Cinema Postproduction Department) 120960 23000162
Said Abishev Digital Effects Artist Compositing(Channel One Cinema Postproduction Department) 120960 23000163
Mikhail Eisenberg Digital Effects Artist Compositing(Lunokhod Studio) 120960 23000164
Pavel Balabanov Digital Effects Artist Artist(Lunokhod Studio) 120960 23000165
Sergei Muraviev Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000173
Andrei Chechotkin Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000174
Daniil Zolotarenko Compositing Supervisor Compositing(Terminal FX) 120928 23000182
Alexander Kilanov Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000181
Bogdan Oleinik Compositing Supervisor Compositing(Terminal FX) 120928 23000183
Alexei Melnikov CGI Artist Modelling, Animation and Compositing(Color) 120986 23000184
Maksim Ishchik Animator Laser Show Animation 483 23000185
Oleg Beliaev Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000180
Timofei Penkov Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000179
Dmitry Vasiliev Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000175
Denis Lantsev Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000176
Boris Boitsov Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000177
Alexei Shavrov Compositing Supervisor Compositing(Bazelevs Production) 120928 23000178
Ruslan Timerbaev Animator (Bazelevs Production) 483 23000215
Dmitry Kozhin Animator (Bazelevs Production) 483 23000216
Laura Shaginyan Production Assistant Promo Unit(Channel One Russia Cinema Programming Department) 275 25000004
Paul Flinchbaugh Assistant Media Assistant 120820 25000003
Olga Gladovskaya Production Assistant Promo Unit(Channel One Russia Cinema Programming Department) 275 25000005
Marina Elatontseva Production Assistant Promo Unit(Channel One Russia Cinema Programming Department) 275 25000006
Alfred Hoilette Transportation Coordinator (Jamaican Crew) 271 25000007
Vadim Semenov Assistant Assistant Team-Leader 120820 25000002
Evgenia Miaksheva Assistant Supervisor Assistant(Dr. Picture Studio) 120820 25000001
Igor Korenev Property Master Property Team 120805 24000008
Talia Skidanova Property Master Property Manager(Production Designer's Group) 120805 24000009
Maria Atamanenko Props Property Designer 120817 24000010
Alexander Vodyanoi Props Armorer(Production Designer's Group) 120817 24000011
Maria Seleznevskaya Stand-In n/a 121015 25000008
Valeria Kril Stand-In n/a 121015 25000009
Leo Gabriadze Second Unit Director n/a 412 25000017
Rusha Meyermanova Second Unit Director (City of Almaty, Tamerlan) 412 25000016
Andrei Boltenko Second Unit Director Director of Egor's Birthday Party scene(Saint-Petersburg) 412 25000018
Sergei Krivobokov Production Mechanic 120824 25000021
Vitaly Tsvetkov Production Stage-hand 120824 25000022
Alesya Kazantseva Second Unit Director n/a 412 25000015
Dmitry Kiselev Second Unit Director n/a 412 25000014
Kristina Sazhina Stand-In n/a 121015 25000010
Roman Rakhmanov Stand-In n/a 121015 25000011
Yulia Borisova Stand-In n/a 121015 25000012
Elena Kolpakova Stand-In n/a 121015 25000013
Andery Sumin Property Master Property Team 120805 24000007
Nikolay Pronin Property Master Property Team 120805 24000006
Grigory Simonov Animator (Lunokhod Studio) 483 23000224
Suren Verdiyan Animator (Channel One Cinema Postproduction Department) 483 23000223
Vitaly Kiriliuk Animator (Mentaldrive Studio) 483 23000225
Stanislav Khachaturian 3-D Models 3D Modeling(Reel Active Studio) 120963 23000226
Irina Filippenko 3-D Models 3D Modeling(Reel Active Studio) 120963 23000227
Sergei Movchan Animator (Channel One Cinema Postproduction Department) 483 23000222
Georgy Arevshatov Animator (Channel One Cinema Postproduction Department) 483 23000221
Anton Granik Animator (Bazelevs Production) 483 23000217
Denis Alymov Animator (Ulitka Studio) 483 23000218
Evgeny Gitsigrat Animator (Ulitka Studio) 483 23000219
Dmitry Grigoriev Animator (Channel One Cinema Postproduction Department) 483 23000220
Galina Milovanova 3-D Models 3D Modeling(Reel Active Studio) 120963 23000228
Andrey Kubyshin 3-D Models Modeling(Zech-1) 120963 23000229
Sergey Samarets Property Master Property Team 120805 24000002
Vladimir Karnov Property Master Property Team 120805 24000001
Andrey Ostroumov Property Master Property Team 120805 24000003
Anton Koval Property Master Property Team 120805 24000004
Ivan Skorynin Property Master Property Team 120805 24000005
Dmitry Shumkin 3-D Artist (Ulitka Studio) 120965 23000235
Stas Basko 3-D Artist (Ulitka Studio) 120965 23000234
Vasiliy Sorochan 3-D Models 3D Modeling(Wizard Post Production) 120963 23000230
Nick Damico 3-D Artist (Los Angeles) 120965 23000231
Oleg Aleksenko 3-D Artist (Terminal FX) 120965 23000232
Andrei Emelianov 3-D Artist (Ulitka Studio) 120965 23000233
A Fedukovich Digital Effects Artist Compositing(Channel One Cinema Postproduction Department) 120960 23000161
Konstantin Demakhin Stunts n/a 240 19000044
Nikolay Litvinov Steadicam Operator n/a 232 6000026
Alik Tagirov Steadicam Operator n/a 232 6000025
Roman Boiko Camera Second Cameraman 120798 6000027
Levan Kapanadze Camera Second Cameraman 120798 6000028
Yury Saranduk Camera Second Cameraman 120798 6000029
Maxim Belousov Steadicam Operator n/a 232 6000024
Sergei Shults Camera Operator (Saint-Petersburg) 239 6000023
Denis Alarkon Camera Operator Cameraman 239 6000018
Anton Kostromin Camera Operator Cameraman 239 6000017
Oleg Lagodinskiy Camera Operator Cameraman 239 6000019
Mikhail Borisov Camera Operator Photosonic Camera Operator(City of Almaty, Tamerlan) 239 6000021
Dmitry Groznov Camera Operator "Hot Head" Camera Operator(City of Almaty, Tamerlan) 239 6000022
Dmitri Shlykov Camera n/a 120798 6000030
Nikolay Shishkov Camera n/a 120798 6000031
Sergey Lopatin Assistant Camera Cameraman 233 6000043
Andrey Dibabov Assistant Camera Cameraman 233 6000042
Denis Zybin Assistant Camera Focus Assistant Cameraman 233 6000044
Pavel Alexashin Video Video Control 120800 6000048
Alexey Savochkin Video Video Control 120800 6000049
Maksim Timoshenko Camera Camera Technician 120798 6000037
Aleksey Anishchenkov Camera Camera Technician 120798 6000036
Ekaterina Kayzer Camera Camera Technician 120798 6000032
Andrey Popov Camera Camera Technician 120798 6000033
Andrei Zdorov Camera Camera Technician 120798 6000034
Aleksey Knyazkov Camera Camera Technician 120798 6000035
Elena Ivanova Camera Operator Cameraman 239 6000016
Andrey Makarov Camera Operator Cameraman 239 6000015
Olesya Bykova Production Coordinator (Channel One Russia Film Production Department) 162 5000042
Natalia Abramova Production Coordinator (Channel One Russia Film Production Department) 162 5000041
Johnny O'Brien Production Coordinator (Jamaican Crew) 162 5000043
Pa Audley Smith Location Assistant (Jamaican Crew) 120947 5000044
Irina Kuzmina Continuity n/a 890 5000045
Mikhail Linkov Project Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 120994 5000040
Vladimir Bugaev Technical Coordinator Software(Channel One Russia Film Production Department) 120890 5000039
Olga Aleexeeva Location Manager (Administration Group) 193 5000035
Alexander Voronov Location Manager (Administration Group) 193 5000034
Maxim Reznikov Location Manager (Administration Group) 193 5000036
Ludmila Evtushenko Location Manager (Administration Group) 193 5000037
Johnny O'Brien Location Manager (Jamaican Crew) 193 5000038
Sergey Trofimov Director of Photography n/a 120780 6000001
Ilia Ivanov Director of Photography n/a 120780 6000002
Vladimir Zharkikh Camera Operator Operator of the Photosonic Camera 239 6000011
Dmitry Grigoriev Camera Operator n/a 239 6000010
Dmitry Dubrovin Camera Operator Operator of the Photosonic Camera 239 6000012
Dmitry Ketov Camera Operator Operator of the Photosonic Camera 239 6000013
Levan Kapanadze Camera Operator Cameraman 239 6000014
Maxim Timoshenko Camera Operator n/a 239 6000009
Victor Kalinin Camera Operator n/a 239 6000007
Ulugbek Khamraeev Director of Photography (City of Almaty, Tamerlan) 120780 6000003
Igor Bondarev Director of Photography n/a 120780 6000004
Alexey Morozov Camera Operator n/a 239 6000005
Sergey Kozhevnikov Camera Operator n/a 239 6000006
Aleksandr Korolev Video Video Control Engineer 120800 6000050
Dmitry Ketov Video Video Control(City of Almaty, Tamerlan) 120800 6000051
M Ryabinin Lyrics ("Music is Playing on Motorship") 120871 8000005
Anna Yakovleva Composer n/a 120836 8000004
Serega Lyrics ("Black Bumer") 120871 8000006
P Jagon-Linnik Lyrics ("25th Floor") 120871 8000007
K Arsenieva Lyrics ("Not My Fault") 120871 8000008
Dmitry Lisovsky Composer n/a 120836 8000003
Larisa Misiukova Composer n/a 120836 8000002
Ilia Lebedev Assistant Editor n/a 203 7000007
Lisa Varetakis Dialogue Editor n/a 204 7000006
Nikolay Bulygin Assistant Editor n/a 203 7000008
Maxim Polinsky Assistant Editor n/a 203 7000009
Grigory Obydenov Composer n/a 120836 8000001
Segey Shnurov Lyrics ("The Guy") 120871 8000009
K Muraviev Lyrics ("Petersburg-Leningrad") 120871 8000010
I Goryachev Music ("Faechka Smirnova") 120781 8000020
K Breitburg Music ("Petersburg-Leningrad") 120781 8000019
A Danilko Music ("Gop-gop") 120781 8000021
Sventsitsky Music ("Varshavyanka Song") 120781 8000022
Yury Tsaler Music Guitar 120781 8000023
Segey Shnurov Music ("The Guy") 120781 8000018
Serega Music ("Black Bumer") 120781 8000015
I Goryachev Lyrics ("Faechka Smirnova") 120871 8000011
A Danilko Lyrics ("Gop-gop") 120871 8000012
G Krzhizhanovsky Lyrics ("Varshavyanka Song") 120871 8000013
V Dobrynin Music ("Music is Playing on Motorship") 120781 8000014
Lena Ganevskaya Editor in Chief (Channel One Russia Film Production Department) 121099 7000005
A. Vinogradova Editor n/a 172 7000004
Dmitry Dubrovin Film Lab Technique Control 120850 6000060
Sergei Panteleiev Focus Puller (City of Almaty, Tamerlan) 332 6000059
Vitaly Zimin Film Lab Line Stabilizer Technician 120850 6000061
Artem Leonov Film Lab Film Digital Processing(Technovision Moscow) 120850 6000062
Arnold Ramm Colorist Digital Intermediate Final Colorist(Los Angeles) 120920 6000063
Nikolai Brusov Focus Puller (City of Almaty, Tamerlan) 332 6000058
Gennadiy Chistyakov Photography Photographer 120835 6000057
Denis Zybin Photography Photographer 120835 6000053
Irina Sereda Photography Photographer 120835 6000054
Maksim Timoshenko Photography Photographer 120835 6000055
Oleg Sukachenko Photography Photographer 120835 6000056
Laura Jans-Fazio Colorist Additional Digital Intermediate Colorist(Los Angeles) 120920 6000064
Gennady Averiyanov Colorist n/a 120920 6000065
Nikolay Brusov Camera Assistant Cameraman Focus Assistant 120867 6000073
Yury Grigoriants Camera Assistant Cameraman Focus Assistant 120867 6000072
Dmitry Kiselev Editor n/a 172 7000001
Dan Aguilar Editor Digital Intermediate Editor(Los Angeles) 172 7000002
Irina Avstreikh Editor (Channel One Russia Film Production Department) 172 7000003
Evgenia Zakharova Camera Assistant Cameraman Focus Assistant 120867 6000071
Platon Logutin Colorist (Mosfilm Cinema Concern) 120920 6000070
Yury Vasiliev Colorist (Technovision Moscow) 120920 6000066
Nikolay Milyaev Colorist (Technovision Moscow) 120920 6000067
Raguraman Colorist (Technovision Moscow) 120920 6000068
Vladimir Khvan Colorist (Mosfilm Cinema Concern) 120920 6000069
Victoria Vorontsova Location Manager (Administration Group) 193 5000033
Dmitry Genishta Post-Production Supervisor n/a 120796 5000032
Elena Molchenko Actor Bit Part 1 1000037
Victoria Zimenkova Actor Bit Part 1 1000036
Sergey Sery Actor Bit Part 1 1000038
Aleksey Ogurtsov Actor Bit Part 1 1000039
Aleksandr Kasyanov Actor Bit Part 1 1000040
Alisher Murzakulov Actor Bit Part 1 1000035
Sazhida Tashmatova Actor Bit Part 1 1000034
Irina Domninskaya Actor Bit Part 1 1000030
Valentina Berezutskaya Actor Bit Part 1 1000029
Shurkhat Irgashchev Actor Bit Part 1 1000031
Sergey Bystritskiy Actor Bit Part 1 1000032
Andrey Barshchevskiy Actor Bit Part 1 1000033
Olga Stukalova Actor Bit Part 1 1000041
Kazbek Salpagarov Actor Bit Part 1 1000042
Valentin Bukin Actor Bit Part 1 1000050
Igor Burlov Actor Bit Part 1 1000049
Anna Kharlamova Actor Bit Part 1 1000051
Igor Savochkin Actor Bit Part 1 1000052
Michail Gavrilov Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000053
Romuald Makarenko Actor Bit Part 1 1000048
Gani Kulzhanov Actor Bit Part 1 1000047
Sofiya Prigarova Actor Bit Part 1 1000043
Vladimir Sterzhakov Actor Bit Part 1 1000044
Ekaterina Malikova Actor Bit Part 1 1000045
Denizbek Chalapinov Actor Bit Part 1 1000046
Aleksandr Shvetsov Actor Bit Part 1 1000028
Amir Alpiev Actor Bit Part 1 1000027
Rimma Markova Actor The Old Witch Darya 1 1000010
Zhanna Friske Actor Alisa 1 1000009
Dima Martinov Actor Egor 1 1000011
Nurzhuman Ikhtymbayev Actor Zoar 1 1000012
Alexei Maklakov Actor Semen 1 1000013
Valery Zolotukhin Actor Kostya's Father 1 1000008
Alexei Chadov Actor Kostya 1 1000007
Dmitry Martynov Actor Yegor 1 1000003
Mariya Poroshina Actor Svetlana 1 1000002
Galina Tyunina Actor Olga 1 1000004
Vladimir Menshov Actor Geser 1 1000005
Viktor Verzhbitsky Actor Zavulon 1 1000006
Alexandre Samoilenko Actor Bear 1 1000014
Gosha Gutsenko Actor Ignat 1 1000015
Anna Dubrovskaya Actor The Vampiress 1 1000023
Maria Mironova Actor Egor's Mother 1 1000022
Anton Stepanenko Actor Himself 1 1000024
Sergey Ovchinnikov Actor Himself 1 1000025
Emir Baygazin Actor Bit Part 1 1000026
Sergey Trofimov Actor Zavulon's Secretary 1 1000021
Igor Lifanov Actor The Parrot 1 1000020
Irina Yakovleva Actor Galina Rogova 1 1000016
Egor Dronov Actor Tolik 1 1000017
Nikolai Olyalin Actor The Inquisitor 1 1000018
Anna Slyu Actor Tiger Cub 1 1000019
Elena Bychkova Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000054
Andrey Kuchishkin Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000055
Yury Evdokimov Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000015
Rustam Alikulov Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000014
Anatoly Nikonov Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000016
Yagna Sukhova Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000017
Alexander Fedorov Production Manager n/a 305 5000018
Timur Asadov Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000013
Marina Borisova Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000012
A. Vovnyanko Line Producer (Administrative Group) 161 5000008
Leonid Petrov Line Producer (2nd Unit Administration Group) 161 5000007
Pavel Gorin Production Manager Crew Manager 305 5000009
Olga Kharichkina Production Manager Crew Manager 305 5000010
Dmitry Zhukov Production Manager Deputy Production Manager(Administration Group) 305 5000011
Alexei Kublitsky Production Manager General Manager(Tabbak Film Company) 305 5000019
Suzanne Jobson Production Manager (Jamaican Crew) 305 5000020
Aida Mashurova Assistant Director (City of Almaty, Tamerlan) 163 5000028
Konstantin Antonov Assistant Director n/a 163 5000027
Berik Arykbaeev Assistant Director (City of Almaty, Tamerlan) 163 5000029
Galina Zherdetskaya Assistant Director (City of Almaty, Tamerlan) 163 5000030
Zarina Rafikova Assistant Director (City of Almaty, Tamerlan) 163 5000031
Maxim Malinin Assistant Director n/a 163 5000026
Dmitry Galperin Assistant Director n/a 163 5000025
Ksenia Kiseleva Production Manager Postproduction Manager 305 5000021
Andrey Dzhunkovsky Assistant Director Directing Group 163 5000022
Alexander Gorokhov Assistant Director Directing Group 163 5000023
Alesya Kazantseva Assistant Director n/a 163 5000024
Dariya Karpushina Line Producer (Administration Group) 161 5000006
Alexei Borisov Line Producer n/a 161 5000005
Marat Yusupov Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000063
Mikhail Tikhomirov Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000062
Timur Bekmambetov Director n/a 2 2000001
Konstantin Ernst Producer n/a 3 3000001
Suzanne Jobson Producer (Jamaican Crew) 3 3000003
Yury Yunushkin Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000061
Alexey Mitrofanov Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000060
Natalia Kuchishkina Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000056
Roman Miryaev Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000057
Oleg Kshumanev Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000058
Marina Stolyarova Actor Guest at Egor's birthday's party 1 1000059
Anatoly Maximov Producer n/a 3 3000005
Alexei Kublitsky Executive Producer n/a 174 3000006
Gulsina Mustafina Unit Manager (Administrative Group) 120832 5000001
Vladimir Vasiliev Source Material (from novel: "Dnevnoy Dozor") 120786 4000005
Kanat Torenbai Unit Manager Deputy Unit Manager(Administrative Group) 120832 5000002
Erlan Kopbergenov Unit Manager Deputy Unit Manager(Administrative Group) 120832 5000003
Daniil Morozov Unit Manager (Saint-Petersburg) 120832 5000004
Sergei Lukyanenko Source Material (from novel: "Dnevnoy Dozor") 120786 4000004
Aleksandr Talal Screenplay n/a 120778 4000003
Varya Avdyushko Executive Producer n/a 174 3000007
Natela Abuladze Executive Producer n/a 174 3000008
Timur Bekmambetov Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Sergei Lukyanenko Screenplay n/a 120778 4000002
Vladimir Vasiliev Music Guitar 120781 8000024
A. Stoicheva Music (for Alisa and Kostya Scenes) 120781 8000025
Vladislav Soldatkin Electrician Light 450 15000023
Sergey Seliverstov Electrician Light 450 15000022
Gergiy Babaev Electrician Light 450 15000024
Konstantin Mistakidi Electrician Light 450 15000025
Aleksey Ilyin Electrician Light 450 15000026
Aleksey Churgeev Electrician Light 450 15000021
Aleksandr Churgeev Electrician Light 450 15000020
Sergei Shkreba Gaffer (City of Almaty, Tamerlan) 268 15000014
Alexei Surikov Gaffer (City of Almaty, Tamerlan) 268 15000013
Maksim Kalmykov Electrician Light Team 450 15000017
Sergey Kirillov Electrician Light Team 450 15000018
Anton Kovalevskiy Electrician Light 450 15000019
Aleksandr Sinitsyn Electrician Light 450 15000027
Aleksey Smirnov Electrician Light 450 15000028
Sergei Sergeev Dolly Grip Dolly(Saint-Petersburg) 264 15000036
Alexei Volkov Dolly Grip Dolly 264 15000035
Jahsen Levy Crane Grip Jib Operator 1 121043 15000037
Sheldon Turnbull Crane Grip Jib Operator 2(Jamaican Crew) 121043 15000038
Konstantin Shtaf Best Boy Grip (City of Almaty, Tamerlan) 265 15000039
Valera Pasechnik Electrician (Kiev) 450 15000034
Stas Maikhersky Electrician (Kiev) 450 15000033
Mikhail Bocharov Electrician Dynamic Light 450 15000029
Alexander Cheban Electrician (City of Almaty, Tamerlan) 450 15000030
Andrei Vasiliev Electrician (City of Almaty, Tamerlan) 450 15000031
Denis Shpichko Electrician (Kiev) 450 15000032
A. "Kirk" Mcdonald Grip (Jamaican Crew) 365 15000012
Dmitriy Shulgin Grip Auto Grip 365 15000011
Artur Agadzhanyan Sound Engineer n/a 120916 14000027
Sergey Tsygankov Sound Engineer n/a 120916 14000026
Evgeny Denisov Sound Engineer n/a 120916 14000028
Igor Ushankov Sound Engineer n/a 120916 14000029
Dmitry Moiseev Sound Engineer (Russian World Studios) 120916 14000030
Andrey Budylin Sound Engineer n/a 120916 14000025
Sergey Kurbatov Sound Engineer n/a 120916 14000024
Kenneth L Johnson Sound Designer FX Designer 120915 14000020
Charles B Maynes Sound Designer FX Designer 120915 14000019
Ivan Titov Sound Editing n/a 120865 14000021
Andrei Vlaznev Sound Engineer n/a 120916 14000022
Sergey Karpenko Sound Engineer n/a 120916 14000023
Tim Walston Sound Supervisor n/a 120883 14000031
David McMoyler Sound Supervisor n/a 120883 14000032
Vladislav Sorokin Grip n/a 365 15000007
Scott Brinson Key Grip (Jamaican Crew) 263 15000006
Igor Krirllov Grip n/a 365 15000008
Andrey Popov Grip n/a 365 15000009
Vladislav Korolev Grip n/a 365 15000010
Andrei Lazarev Key Grip (City of Almaty, Tamerlan) 263 15000005
Valera Pasechnik Lighting Technician Lighting Cameraman(Kiev Film Crew) 120907 15000004
Yuli Yagudin Sound Supervisor n/a 120883 14000033
Konstantin Kankava Lighting Technician Lighting Designer(Saint-Petersburg) 120907 15000001
Stas Maikhersky Lighting Technician Lighting Cameraman(Kiev Film Crew) 120907 15000002
Denis Shpichko Lighting Technician Lighting Cameraman(Kiev Film Crew) 120907 15000003
Elena Kuzmina Accountant Chief Accountant(Bezelev's Production) 120802 16000001
Natalia Efremova Accountant (Bezelev's Production) 120802 16000002
Alexei Pashin Stunts n/a 240 19000032
Gennady Korabeinikov Stunts n/a 240 19000031
Robert Pichulia Stunts n/a 240 19000033
Andrei Sadovnikov Stunts n/a 240 19000034
Andrei Grigoriev Stunts n/a 240 19000035
Ludmila Mishina Stunts n/a 240 19000030
Alexander Kuliamin Stunts n/a 240 19000029
Sergei Shibaev Stunts n/a 240 19000025
Alexei Buinov Stunts n/a 240 19000024
Alexei Borisenko Stunts n/a 240 19000026
Sergei Larkin Stunts n/a 240 19000027
Vladimir Pletnev Stunts n/a 240 19000028
Nadejda Akimova Stunts n/a 240 19000036
Evgeniy Guschin Stunts n/a 240 19000037
Sergei Dokukin Stunts n/a 240 19000045
Konstantin Khabensky Actor Anton Gorodensky 1 1000001
Ekaterina Sinizina Stunts n/a 240 19000046
Dmitri Vorobiev Stunts n/a 240 19000047
Igor Artiukh Stunts n/a 240 19000048
Yuri Seregin Stunts n/a 240 19000043
Sergei Zotkin Stunts n/a 240 19000042
Valeriy Kain Stunts n/a 240 19000038
Andrei Shurdakov Stunts n/a 240 19000039
Vitaliy Seregin Stunts n/a 240 19000040
Viacheslav Ushanov Stunts n/a 240 19000041
Yuri Barinov Stunts n/a 240 19000023
Alexei Vorobiev Stunts n/a 240 19000022
Andrei Pakholkov Pyrotechnics n/a 121027 19000005
Yury Udaltsov Pyrotechnics n/a 121027 19000004
Andrei Korovin Pyrotechnics n/a 121027 19000006
Iliya Churinov Pyrotechnics n/a 121027 19000007
Evgeny Pokrovsky Pyrotechnics n/a 121027 19000008
Igor Titov Pyrotechnics n/a 121027 19000003
Eduard Bugaichuk Pyrotechnics n/a 121027 19000002
Yuliana Urozaeva Accountant (Bezelev's Production) 120802 16000003
Ekaterina Agaltsova Accountant (Bezelev's Production) 120802 16000004
Egor Druzhinin Choreographer Choreography Director 120803 17000001
Alexei Morozov Motion Control Motion Control Engineer 121053 19000001
Igor Kolushenkov Pyrotechnics n/a 121027 19000009
Alexander Komarkov Pyrotechnics n/a 121027 19000010
Fedor Starykh Stunts n/a 240 19000018
Alexander Ushanov Stunts n/a 240 19000017
Arcady Demakhin Stunts n/a 240 19000019
Dmitry Korolev Stunts n/a 240 19000020
Petr Merkulov Stunts n/a 240 19000021
Ruslan Klimenkov Stunts n/a 240 19000016
Dima Tarasenko Stunts n/a 240 19000015
Bulat Bigozhin Pyrotechnics (Production Designer's Group) 121027 19000011
Dmitry Pavlenko Pyrotechnics (Production Designer's Group) 121027 19000012
Sergei Vorobiev Stunt Coordinator Stunts Director 120804 19000013
Sergei Seregin Stunts n/a 240 19000014
Tim Walston Sound Designer n/a 120915 14000018
Denis Skorin Sound Noise making(Russian World Studios) 120816 14000017
Sergey Kovalev Set Designer Stage Designer 202 9000013
Vyacheslav Lemeshko Set Designer Stage Designer 202 9000012
Vladimir Rogov Set Designer Stage Designer 202 9000014
Oleg Kazarinov Set Designer Stage Designer 202 9000015
Nurbike Myrzasheva Dresser (Production Designer's Group) 120967 9000016
Andrei Nikitin Art Director (Dr.Picture Studios) 183 9000011
Alexander Smirnov Art Director (Lunokhod Studio) 183 9000010
Andrei Samoriadov Art Director (Reel Active Studio) 183 9000006
Dmitry Puzyrev Art Director (Color) 183 9000005
Pavel Perepelkin Art Director (Bazelevs Production) 183 9000007
Evgeny Barulin Art Director (Ulitka Studio) 183 9000008
Anton Nenashev Art Director (Channel One Cinema Post-Production Department) 183 9000009
Nurgul Myrzasheva Dresser (Production Designer's Group) 120967 9000017
Kuanysh Dresser (Production Designer's Group) 120967 9000018
Damir Munzhukov Assistant Art Director n/a 315 9000026
Denis Lishchenko Assistant Art Director n/a 315 9000025
Tatiana Makarova Casting Director Casting Assistant Director 157 10000001
Viktoria Legalova Casting Director Casting Assistant Director 157 10000002
Alena Panyushkina Casting Director Casting Assistant Director 157 10000003
Danila Dukavin Assistant Art Director n/a 315 9000024
Eldar Karkhalev Assistant Art Director n/a 315 9000023
Abdrakhmanov Dresser (Production Designer's Group) 120967 9000019
Alexei Reznichenko Dresser (Production Designer's Group) 120967 9000020
Karolina Poltavets Dresser (Kiev) 120967 9000021
Erken Kudarov Assistant Production Designer Assistant Production Designer for props(Production Designer's Group) 121116 9000022
Nikolai Kozlov Art Director (Headlight Studio) 183 9000004
Nikolai Ryabtsev Art Director n/a 183 9000003
Scott Nickoley Song ("Virtual Beat Ritual") 120859 8000036
Yury Poteenko Soloist Accordion Solo 121021 8000035
Mikey Andrade Song ("Virtual Beat Ritual") 120859 8000037
Jamie Dunlap Song ("Virtual Beat Ritual") 120859 8000038
Iliya Lagutenko Song Performer ("Became A Man") 120788 8000039
A. Vedernikov Original Music Symphony Orchestra Conductor 120838 8000034
Yuri Poteyenko Original Music n/a 120838 8000032
Alexey Rudnevsky Music Conductor Chamber Choir Conductor 120818 8000027
Maxim Fadeev Music (for Alisa and Kostya Scenes) 120781 8000026
Nina Koroleva Music Conductor The Klassika Chamber Choir Conductor 120818 8000028
Lee Scott Music Editor n/a 214 8000029
John Finklea Music Editor n/a 214 8000030
Mumyi Troll Song Performer ("Became A Man") 120788 8000040
Serega Song Performer ("Black Bumer") 120788 8000041
Meeks Song Performer ("Virtual Beat Ritual") 120788 8000049
I Goryachev Song Performer ("Faechka Smirnova") 120788 8000048
Mastersquare Song Performer ("Virtual Beat Ritual") 120788 8000050
Valery Viktorov Art Director n/a 183 9000001
Mukhtar Mirzakeev Art Director n/a 183 9000002
L Gurchenko Song Performer ("Petersburg-Leningrad") 120788 8000047
B Moiseev Song Performer ("Petersburg-Leningrad") 120788 8000046
Korni Band Song Performer ("25th Floor") 120788 8000042
Fabrika Band Song Performer ("Not My Fault") 120788 8000043
Segey Shnurov Song Performer ("The Guy") 120788 8000044
Gypsies Song Group Song Performer ("The Guy") 120788 8000045
Vera Anosova Casting Director Casting Assistant Director 157 10000004
Olga Sizova Casting Director Casting Assistant Director 157 10000005
Petr Gorshenin Special Makeup Effects Special Effects and Plastic Make-up(Fx Design Group Int) 120881 13000026
Svetlana-Fedina Kruglyakova Makeup Designer n/a 447 13000025
Roman Darenskiy Special Makeup Effects Special Effects and Plastic Make-up(Fx Design Group Int) 120881 13000027
Andrey Myagkikh Special Makeup Effects Special Effects and Plastic Make-up(Fx Design Group Int) 120881 13000028
Ivan Titov Audio Audio Design 120810 14000001
A. Maleryan Makeup Assistant (Fx Design Group Int) 121007 13000024
Nikolay Goldov Makeup Assistant (Fx Design Group Int) 121007 13000023
Tatiana Kharkova Makeup Artist (Kiev Film Crew) 120801 13000019
Olga Krylova Makeup Artist (Production Designer's Group) 120801 13000018
Nikina Abramov Makeup Assistant (Fx Design Group Int) 121007 13000020
G. Gorshenin Makeup Assistant (Fx Design Group Int) 121007 13000021
Maxim Bulanov Makeup Assistant (Fx Design Group Int) 121007 13000022
Andrei Dergachev Audio Audio Design 120810 14000002
Dmitry Gnezdilov Audio Audio Design 120810 14000003
Petr Aksenov Sound Sound technician 120816 14000013
Sergei Karpenko Sound n/a 120816 14000010
Pavel Bobrov Sound Sound technician 120816 14000014
Alexey Dmitriev Sound Sound Director(Russian World Studios) 120816 14000015
Alexey Petrakov Sound Sound Director(Russian World Studios) 120816 14000016
Yuli Yagudin Sound n/a 120816 14000009
Ivan Titov Sound n/a 120816 14000008
Sergey Logutov Audio Audio Design 120810 14000004
Patrick Cyccone Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Daniel Leahy Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Ryan Murphy Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
Yuliya Mykasheva Makeup Artist (Production Designer's Group) 120801 13000017
Irina Morozova Makeup Artist n/a 120801 13000016
Matvei Shats Consultant Post-Production Consultant 120784 12000001
Alexei Gusev Supervisor (Svarog - Film) 120845 11000001
Ekaterina Pogorelova Consultant Legal Consultant(Tabbak Film Company) 120784 12000002
Maria Shvachkina Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Maria Yuresko Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Anastasia Samsonova Casting (Saint-Petersburg) 179 10000011
Tamara Odintsova Casting n/a 179 10000010
Nadezhda Shchurok Casting Director Casting Assistant Director 157 10000006
Anastasia Navarko Casting Director Casting Assistant Director 157 10000007
Nikolay Gadonsky Casting Director Crowd Casting Assistant Director 157 10000008
Dmitry Makarov Casting Director Crowd Casting Assistant Director 157 10000009
Adeliya Eksanova Assistant Costume Designer n/a 252 13000003
Varya Avdyushko Costume Designer n/a 169 13000004
Julia Bolgova Costumes n/a 120828 13000012
Irina Kasyanova Costumes n/a 120828 13000011
Lidiya Ordynskaya Makeup (Production Designer's Group) 353 13000013
Tatiana Kharkova Makeup (Kiev) 353 13000014
Natalya Bogdanova Makeup Artist n/a 120801 13000015
Oksana Bondorenko Costumes n/a 120828 13000010
Irina Krupoves Costumes n/a 120828 13000009
Kuat Tleubaev Costume Designer (Production Designer's Group) 169 13000005
Karolina Poltavets Costume Designer (Kiev Film Crew) 169 13000006
Tatyana Nadbitova Costumes n/a 120828 13000007
Inna Krupoves Costumes n/a 120828 13000008
Alexei Sesin Stunts n/a 240 19000049
Synopsis
A horror tale set in contemporary Moscow that revolves around the conflict and balance maintained between the forces of light and darkness--the result of a medieval truce between the opposing sides. This ancient war between the forces of Light and Darkness is reaching a tragic outcome. Each side has gained a powerful Great Other, who are headed for a clash, and Anton Gorodetsky is once again caught up in the midst of things. On one side is Anton's son, Yegor, who has joined the ranks of the 'Dark Others', while Anton's love interest Svetlana is the hope of the 'Light'. But that's just the beginning of his troubles: Anton is on the run after having been accused of murder. Things are getting worse, and only the ancient 'Chalk of Fate' can save the day. The problem is the magical Chalk was lost hundreds of years ago.