Loch Ness (1996)

Loch Ness
Type Feature Film
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 41mins.
Genres Drama
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Chris Allies Titles title design 120825 23000016
Simon Davey Effects Assistant special effects trainee 120922 23000015
Sam Conway Effects Assistant special effects trainee 120922 23000014
Tim Ollive CGI Artist computer graphics animator(Peerless Camera Company) 120986 23000017
Richard Doy CGI Artist computer graphics animator(Peerless Camera Company) 120986 23000018
Jerry Davis Props dressing prop 120817 24000003
Zeev Tankus Property Master (USA crew) 120805 24000002
Steve Wheeler Property Master n/a 120805 24000001
Gary Whiteley Effects Assistant assistant computer special effects 120922 23000013
Susi Roper Effects Coordinator visual effects coordinator(Peerless Camera Company) 120917 23000012
Steve Cutmore Visual Effects digital compositing(Peerless Camera Company) 419 23000007
Doug Forrest Visual Effects digital compositing(Peerless Camera Company) 419 23000006
Jeremy Hunt Visual Effects visual coordinator(Jim Henson's Creature Shop) 419 23000005
Martin Body Visual Effects digital compositing(Peerless Camera Company) 419 23000008
David Smith Visual Effects optical compositing(Peerless Camera Company) 419 23000009
Nigel Nixon Special Effects special effects senior technician 168 23000011
J D Streett Special Effects Coordinator (USA crew) 241 23000010
Stewart Cunningham Props stand-by prop 120817 24000004
Mark Hedges Props stand-by prop 120817 24000005
Natascha Wharton Assistant (to producers (Working Title)) 120820 25000010
Amelia Granger Assistant (to producers (Working Title)) 120820 25000009
Juliette Dow Assistant (to producers (Working Title)) 120820 25000008
Christiana Ebohon Production Assistant editing trainee 275 25000011
Iain Struthers Production Assistant editing trainee 275 25000012
Andrea Brown Production Assistant floor runner 275 25000014
Lalit Goyal Production Assistant editing trainee 275 25000013
Deborah Harding Assistant assistant head of production(Working Title) 120820 25000007
Jonathan Allen Assistant assistant recording & mixing engineer 120820 25000006
Jackie Davidson Assistant assistant boat coordinator 120820 25000001
John Henry Wills Props props pick-up 120817 24000007
George Quick Props standby props 120817 24000006
Gary Jarjoura Assistant (to Stephen Ujlaki) 120820 25000002
Kathy Niewoehner Assistant (to Ted Danson) 120820 25000003
Michael Zimbrich Assistant (to John Henderson (USA crew)) 120820 25000005
Claire McDermott Assistant (to Ted Danson) 120820 25000004
David Eltham Effects Supervisor special effects supervising technician No 2 120866 23000004
Tim Willis Effects Supervisor special effects supervising technician No 1 120866 23000003
Angela Morrison Business Affairs head of business affairs(Working Title) 120792 18000001
Sarah Trowse Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Kevin O'Shea Production Insurance insurance provider(AON-Albert G Ruben) 120949 16000003
Terry Forrestal Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Mike Potter Stunts n/a 240 19000002
David Cronnelly Stunts n/a 240 19000005
Mark Henson Stunts n/a 240 19000004
Robert Patton Stunts n/a 240 19000003
Greg Jones Production Insurance insurance provider(Near North Insurance Brokerage Inc) 120949 16000002
Will Tyler Production Accountant n/a 282 16000001
Andy Duncan Electrician n/a 450 15000007
Jurgen Baum Gaffer (USA crew) 268 15000006
Barry Read Gaffer (Underwater unit) 268 15000005
Jan Turner Electrician n/a 450 15000008
Steve Roberts Electrician n/a 450 15000009
David Moore Best Boy n/a 120885 15000011
Paul Brinkworth Crane Grip techno crane grip 121043 15000010
Richard Bradshaw Stunts n/a 240 19000006
Wayne Michaels Stunts n/a 240 19000007
Paul Caldicott Catering caterer 120954 22000001
David "Fergie" Ferguson Construction construction runaround 120900 21000010
Ted Hipple Construction stand-by construction 120900 21000009
Anthony Meyers Catering caterer 120954 22000002
Tamara Morris Catering caterer 120954 22000003
Ira Coleman Special Effects Supervisor computer special effects supervisor 545 23000002
Richard Conway Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
John Bohan Construction Manager n/a 120983 21000008
Tom Martin Carpenter stand-by carpenter 529 21000007
John O'Regan Carpenter n/a 529 21000002
Bob Wishart Carpenter n/a 529 21000001
Lee Sheward Stunts n/a 240 19000008
Dave Lowery Carpenter n/a 529 21000003
Edward Bolger Carpenter n/a 529 21000004
Daniel O'Regan Carpenter n/a 529 21000006
Anthony McGee Carpenter n/a 529 21000005
Tim Abbatoye Transportation Coordinator (USA crew) 271 25000015
James Linton Stand-In n/a 121015 25000016
Jim Edwards Other loader(Underwater unit) 120795 26000031
Marc Gottlieb Other focus puller(Underwater unit) 120795 26000030
Nic Lawson Other focus puller(Underwater unit) 120795 26000029
Francoise Valentine Other unit nurse(Underwater unit) 120795 26000032
Liz Ritchie Other accoutant(USA crew) 120795 26000033
Tony Stanton Other copyist 120795 26000036
Gavyn Wright Other leader 120795 26000035
John Richards Other orchestra recorder 120795 26000034
Bobby Logan Other clapper loader 120795 26000028
Bob Stilwell Other focus puller 120795 26000027
Emily Pinckney Other production secretary 120795 26000022
Jane Templeton Other production secretary 120795 26000021
Martin Phipps Other stand-by rigger 120795 26000020
Simon Werry Other helicopter operator 120795 26000023
Shena Aanonsen Other accomodation coordinator 120795 26000024
Jonathan Sykes Other focus puller 120795 26000026
Graham Cheetham Other transport coordinator 120795 26000025
Andy Findon Other fife & penny whitle performer 120795 26000037
Jean Marie Carroll Other accordion(Ceilidh Band) 120795 26000038
Aline Perry Special Thanks n/a 120874 26000050
Russell Schwartz Special Thanks n/a 120874 26000049
Peter Graves Special Thanks n/a 120874 26000048
Graeme Mason Special Thanks n/a 120874 26000051
David Livingstone Special Thanks n/a 120874 26000052
Janine Greener Publicity publicist 120789 29000002
Kris Thykier Publicity publicist 120789 29000001
Deana Elwell Special Thanks n/a 120874 26000047
David Daugherty Special Thanks n/a 120874 26000046
Stewart Till Special Thanks n/a 120874 26000041
Michael Kuhn Special Thanks n/a 120874 26000040
Rashid Chinchanwala Other head of finance(Working Title) 120795 26000039
Jane Moore Special Thanks n/a 120874 26000042
Malcolm Ritchie Special Thanks n/a 120874 26000043
Rick Finkelstein Special Thanks n/a 120874 26000045
Mark Wolfe Special Thanks n/a 120874 26000044
Ian Lowe Other stand-by rigger 120795 26000019
Paul Wescott Other stand-by painter 120795 26000018
Terry Tapping Driver unit driver 273 25000028
John Coleman Driver unit driver 273 25000027
Philip Edwards Driver unit driver 273 25000026
John Bird Driver unit driver 273 25000029
Roy Hyatt Driver unit driver(Scotland) 273 25000030
Steve Kerr Driver generation driver 273 25000033
Jimmy Burnett Driver minibus driver(Scotland) 273 25000032
Robbie Roberts Driver minibus driver(Scotland) 273 25000031
Simon Kellett Office Runner production runner 120988 25000025
Simon Bradfield Office Runner production runner 120988 25000024
Karen Granger Production production buyer 120824 25000019
Shari Piper Stand-In n/a 121015 25000018
Binky Morrice Stand-In n/a 121015 25000017
Russell Delaney Production stagehand 120824 25000020
Derek Whorlow Production stand-by stagehand 120824 25000021
Sion Hughes Office Runner production runner 120988 25000023
Jane Frazer Production head of production(Working Title) 120824 25000022
Gordon Vickers Driver dining bus driver 273 25000034
David Bryant Other focus puller 120795 26000001
Pat Hagarty Other rigger 120795 26000013
Edward Quayle Other plasterer 120795 26000012
Gary Crosby Other painter 120795 26000011
Alasdair Cameron Other rigger 120795 26000014
Edward Wolstencroft Other painter 120795 26000015
William Lindsay Other painter 120795 26000017
Alan Smith Other painter 120795 26000016
Nigel Nixon Other buyer 120795 26000010
Dan Burnett Other mechanical technician(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000009
Philip Harvey Other draftsman 120795 26000004
James Bloom Other clapper loader 120795 26000003
Paul Sadourian Other clapper loader 120795 26000002
Graham Stickley Other storeman 120795 26000005
David Davidson Other boat coordinator 120795 26000006
Richard Darwin Other mechanical technician(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000008
Vincent Abbott Other mechanical technician(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000007
Steve Costello Gaffer n/a 268 15000004
Neil Evans Grip grip truck 365 15000003
Christian McWilliams Location Assistant n/a 120947 5000016
Kathryn Riccio Production Coordinator (USA crew) 162 5000015
Karin Padgham Production Coordinator n/a 162 5000014
Clive Tickner Director of Photography n/a 120780 6000001
Steve Tickner Director of Photography n/a 120780 6000002
David Budd Camera Operator n/a 239 6000005
Anthony Gaudioz Camera Operator n/a 239 6000004
Mike Valentine Director of Photography (Underwater unit) 120780 6000003
Tori Parry Production Coordinator n/a 162 5000013
Cat Isakson Post-Production Coordinator n/a 120842 5000012
William Booker Assistant Director n/a 163 5000007
Stuart Renfrew Assistant Director n/a 163 5000006
Waldo Roeg Assistant Director n/a 163 5000005
Marc Lasko Assistant Director (USA crew) 163 5000008
Mark Mostyn Location Manager n/a 193 5000009
Jean Bourne Script Supervisor n/a 191 5000011
David Haldiman Location Manager (USA crew) 193 5000010
Jan Pester Steadicam Operator n/a 232 6000006
Peter Robertson Steadicam Operator n/a 232 6000007
John Cochrane Dialogue Editor n/a 204 7000003
Sue Baker Dialogue Editor n/a 204 7000002
Jon Gregory Editor n/a 172 7000001
Richard Fettes Dialogue Editor n/a 204 7000004
Ian Seymour Assistant Editor n/a 203 7000005
Kezia Martin Assistant Editor n/a 203 7000007
Valentina Giambanco Assistant Editor n/a 203 7000006
Anthony Cooper Camera Trainee n/a 120998 6000016
Kirstin McMahon Camera Trainee n/a 120998 6000015
Patricia Van Over Assistant Camera Operator assistant camera(USA crew) 120849 6000010
Peter Wright Camera camera car driver 120798 6000009
Mac McLean Camera camera car driver 120798 6000008
Peter Davey Video video operator(Underwater unit) 120800 6000011
Richard Cantillon Video video operator(Underwater unit) 120800 6000012
Clive Noakes Color Timer n/a 120921 6000014
Alex Bailey Photography stills photographer 120835 6000013
Cydney Bernard Production Manager (USA crew) 305 5000004
Francoise Valentine Production Manager n/a 305 5000003
Julian Curry Actor Englishman 1 1000013
Wolf Kahler Actor Dr Muller 1 1000012
Harris Yulin Actor Dr Mercer 1 1000011
Roger Sloman Actor Norwegian 1 1000014
Joely Richardson Actor Laura 1 1000015
Graham McGregor Actor Fisherman No 2 1 1000018
John Stahl Actor Fisherman No 1 1 1000017
Brian Pettifer Actor Repairman 1 1000016
Deborah Weston Actor Dr Hunter 1 1000010
John Verea Actor Tow Truck Driver 1 1000009
Phillip O'Brien Actor Dr Abernathy 1 1000004
Harry Jones Actor Wee Wullie 1 1000003
Nick Brimble Actor Andy MacLean 1 1000002
James Frain Actor Adrian Foote 1 1000005
Joseph Greig Actor Guideon 1 1000006
Ted Danson Actor Dempsey 1 1000008
John Dair Actor Macleish 1 1000007
Johnny Irving Actor Tommy 1 1000019
Ian Holm Actor Water Bailiff 1 1000020
Judith Hunt Co-Producer n/a 170 3000005
Nicky Kentish-Barnes Co-Producer n/a 170 3000004
Steve Ujlaki Producer n/a 3 3000003
Debra Hayward Associate Producer n/a 171 3000006
John Fusco Screenplay n/a 120778 4000001
Gina Carter Production Manager n/a 305 5000002
William Plant Production Supervisor (Jim Henson's Creature Shop) 307 5000001
Eric Fellner Producer n/a 3 3000002
Tim Bevan Producer n/a 3 3000001
Keith Allen Actor Gordon Shoals 1 1000023
Janette Foggo Actor Rhoda Tait 1 1000022
Pamela Kelly Actor Mary McFarlane 1 1000021
John Savident Actor Dr Binns 1 1000024
Richard Vernon Actor Aged Professor 1 1000025
Terry Forrestal Director n/a 2 2000002
John Henderson Director n/a 2 2000001
Trevor Jones Music music composer and conductor 120781 8000001
Glen Colson Music music researcher 120781 8000002
Carol Ann Crawford Dialogue Coach n/a 538 12000002
Andrew Jack Dialogue Coach n/a 538 12000001
Jason Lawrence Supervisor diving supervisor(Underwater unit) 120845 11000010
Rachel Holroyd Advisor legal advisor(Working Title) 120821 12000003
Nic Ede Costume Designer n/a 169 13000001
Fae Hammond Makeup makeup and hair artist 353 13000004
Belinda Parrish Hair hair artist 120794 13000003
Alison Goss Costumes assistant costume 120828 13000002
Michael F. Sears Supervisor diving supervisor(Underwater unit) 120845 11000009
Terry Lansbury Supervisor laboratory supervisor 120845 11000008
Verner Gresty Supervisor project supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000003
John Stephenson Supervisor creative supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000002
Liza Chasin Executive USA development executive(Working Title) 120806 11000001
Hal Bertram Supervisor computer graphics imaging supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000004
Karen Halliwell Supervisor computer graphics imaging modelling supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000005
Manfred Dean Yurke Supervisor computer graphics supervisor(Peerless Camera Company) 120845 11000007
Rob Tygner Supervisor performance puppeteer supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000006
Belinda Parrish Makeup Artist n/a 120801 13000005
Barry Scofield Wardrobe wardrobe driver 120823 13000006
Graham Daniel Sound Dubbing assistant dubbing mixer 120940 14000010
Mark Auguste Sound Designer n/a 120915 14000009
Steve O'Brien Sound sound maintenance 120816 14000008
Derek Lomas Sound Editor assistant dialogue editor 229 14000011
Ian Voigt Sound Recordist n/a 331 14000012
Alan Rank Grip camera grip 365 15000002
Tim Moore Key Grip (USA crew) 263 15000001
Kevin Tayler Foley Mixer n/a 224 14000007
Bill Trent Foley Editor n/a 221 14000006
Simon Firsht Boom Operator n/a 215 14000001
Nancy Stone Renard Wardrobe Supervisor (USA crew) 120908 13000008
Sarah Andrews Wardrobe Assistant n/a 120809 13000007
Ray Merrin Dubbing Mixer n/a 120923 14000002
Jack Sten Foley Artist n/a 223 14000003
Gordon Brown Foley Editor n/a 221 14000005
Dianne Greaves Foley Artist n/a 223 14000004
Katie Day Casting Associate casting assistant 160 10000007
Greg Kyle Casting Associate casting assistant 160 10000006
Dermot Chreehan Performer violin performer 120819 8000014
Gwendolyn Mok Performer piano performer 120819 8000013
George Black Performer guitar performer 120819 8000012
Mike Taylor Performer Bodhran performer(Incantation Group) 120819 8000015
Colin Green Performer guitar performer 120819 8000016
Tony Aldridge Performer violin(Ceilidh Band) 120819 8000018
Terry Thompson Performer Accordion Performer 120819 8000017
Dave "Bagpipe" Brooks Performer bagpipes & flute performer Flutist(Ceilidh Band) 120819 8000011
Julian Kershaw Original Music n/a 120838 8000010
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000005
Phil Todd Music sax & ewi performer 120781 8000004
Kirsty Whalley Music music mixer 120781 8000003
Victoria Seale Music Coordinator (CMMP Studio) 206 8000006
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000007
Geoffrey Alexander Original Music n/a 120838 8000009
Trevor Jones Original Music n/a 120838 8000008
Ceilidh Band Song Performer ("Boat Song" "Marie's Wedding") 120788 8000019
Sophie Becher Production Designer n/a 164 9000001
Karen Hendel Casting Director (USA crew) 157 10000001
Rebecca Holmes Art Assistant art department assistant 120974 9000012
Anthea Richards Art Assistant art department assistant 120974 9000011
Ros Hubbard Casting n/a 179 10000002
John Hubbard Casting n/a 179 10000003
Elce Chatfield Casting Associate casting assistant 160 10000005
Lisa Ann Porter Casting Associate casting assistant 160 10000004
Barry Sutton Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000010
Graham High Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000009
David Minty Art Director n/a 183 9000004
Ricky Eyres Art Director n/a 183 9000003
Barbara Herman-Skelding Set Decorator n/a 165 9000002
Brendan McCarthy Storyboard Artist n/a 199 9000005
Graham Stickley Dresser n/a 120967 9000006
Tom Hannam Assistant Art Director n/a 315 9000008
David Hindle Assistant Art Director n/a 315 9000007
Kirsty Graham Actor Isabel 1 1000001
Synopsis
Dr. Jonathan Dempsey's formerly brilliant career as a zoologist is fading into distant memory. Years of gambling his reputation on 'mythical' animals has all but destroyed his credibility. Now his scheming boss has blackmailed him into taking over the late Dr. Abernathy's Loch Ness project--disproving once and for all the existance of the legendary monster. Dempsey arrives in Inverness, only to find the monthly monster hunter convention in full swing. But Dempsey, along with his newly appointed assistant, has a job to do and as he makes every effort to commence his super high-tech scan of the Loch, it seems the locals are intent on stopping them. No more monsters means no more tourists which is vital to the livelihood of the community. Reaching the end of the biggest sonar sweep in history, it seems that Dempsey has the scientific proof he needs to dispel the myth. But deep below the surface of the water something stirs and an age old secret is about to be revealed....