The Finest Hour (1991)

Finest Hour
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 45mins.
Genres Drama, Action
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Shimon Belfer Electrician n/a 450 15000014
Ofer Margolin Electrician (underwater unit) 450 15000013
Moshe Flechter Dolly Grip bestboy grip 264 15000015
Avi Avrahami Best Boy bestboy(underwater unit) 120885 15000016
Shmuel Bejerano Accountant n/a 120802 16000001
Moshe Alon Best Boy bestboy 120885 15000017
Franco Naim Electrician (underwater unit) 450 15000012
Eli Chen Electrician n/a 450 15000011
Ronen Neeman Grip (underwater unit) 365 15000006
Michael Ben-Simchon Grip n/a 365 15000005
David Alkobi Grip n/a 365 15000007
Avraham Leibman Gaffer n/a 268 15000008
Haim Flechter Electrician n/a 450 15000010
Ilan Yaari Gaffer n/a 268 15000009
Shneor Ratzkovsky Production Auditor n/a 120815 16000002
Orit Michaelov Assistant Accountant n/a 120950 16000003
John Spier Construction boats and underwater construction 120900 21000002
Yossi Kivshany Construction boats and underwater construction 120900 21000001
Tali Barness Craft Service craft services 120903 22000001
Yael Bone Craft Service craft services 120903 22000002
Israel Abu Catering n/a 120954 22000004
Motti Gilboa Catering catering supervisor 120954 22000003
Henry Taejoon Lee Stunts fight/stunt choreographer 240 19000007
Dan Ron Stunt Man n/a 121002 19000006
Yotam Dagan Stunt Man n/a 121002 19000002
Erik Degn Stunt Coordinator driver/stunt coordinator 120804 19000001
Ronnen Razon Stunt Man n/a 121002 19000003
Ofer Tal Stunt Man n/a 121002 19000004
Gil Ohad Stunt Man n/a 121002 19000005
Moshe Bukman Key Grip n/a 263 15000004
David Saranga Key Grip n/a 263 15000003
Patrick Mullane Assistant Sound Editor (post-production) 222 14000005
Bill Ward Assistant Sound Editor (post-production) 222 14000004
Elijah Chkeiban Assistant Sound Editor (post-production) 222 14000006
Britton E Taylor Assistant Sound Editor (post-production) 222 14000007
John Post Foley Artist (post-production) 223 14000009
Yossi Yarkoni Boom Operator n/a 215 14000008
David Campling ADR Editor (post-production) 220 14000003
Tami Treadwell ADR ADR/foley recordist(post-production) 120912 14000002
Orly Tzadok Wardrobe Assistant n/a 120809 13000020
Einav Arnon Wardrobe Assistant n/a 120809 13000019
Blandine Mille Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000021
Etty Kanner Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000022
Tommy Goodwin ADR ADR/foley mixer(post-production) 120912 14000001
Paul Holzborn Foley Artist (post-production) 223 14000010
Karola Storr Foley Editor (post-production) 221 14000011
Yochay Moshe Sound Mixer n/a 230 14000020
Robert L Sephton Sound Effects Editor (post-production) 327 14000019
Frank Van Bogaert Sound Mixer mixer(post-production) 230 14000021
Herwig Duchateau Sound Mixer mixer(post-production) 230 14000022
Reuven Ajami Key Grip (underwater unit) 263 15000002
Shimon Sabach Key Grip n/a 263 15000001
Joseph Holsen Sound Effects Editor (post-production) 327 14000018
Michael Redbourn Sound Effects Editor (post-production) 327 14000017
Ken S Polk Rerecording Mixer (post-production) 120856 14000013
Paul Heslin Foley Editor (post-production) 221 14000012
David M Weishaar Rerecording Mixer (post-production) 120856 14000014
Maxim Segal Sound sound recorder 120816 14000015
Mike LeMare Sound Editor (post-production) 229 14000016
Daniel Kantor Graphic Designer graphics designer 120860 23000001
Boaz Katzenelson Property Master n/a 120805 24000001
Avidan Chatuka Driver n/a 273 25000034
Moshe Mor Driver (underwater unit) 273 25000033
Israel Gonen Other IDF Naval coordinator 120795 26000001
Zafi Arielli Other production secretary 120795 26000002
Doron Mizrachi Other action cars supplier 120795 26000004
Mike Parkhurst Other promotions coordinator 120795 26000003
Tziki Kuli Driver n/a 273 25000032
Avi Cohen Driver n/a 273 25000031
Raffi Gal Driver boat driver 273 25000027
Ami Levy Driver boat driver 273 25000026
Eyal Taib Driver boat driver 273 25000028
Moshe Itzchak Driver n/a 273 25000029
Moshe Gazivatz Driver n/a 273 25000030
Zeev Ziegler Other crowd marshall 120795 26000005
Simon Akos Other Rob Lowe's bodyguard 120795 26000006
Ilan Apel Other location/camp(underwater unit) 120795 26000015
Roderic Stephen O'Donnell Other SDV engineer/divemaster(underwater unit) 120795 26000014
Yuval Ben-Gur Other camp worker(underwater unit) 120795 26000016
Yaakov Ben Shuan Other camp chief 120795 26000017
Joyce A Wagner Unit Publicist n/a 231 29000002
Molly E Crafts Publicity publicity assistant 120789 29000001
Shlomo Mograbi Other underwater coordinator(underwater unit) 120795 26000013
Eric Verhaeghe Other copyist(post-production) 120795 26000012
Preston Oliver Other recordist(post-production) 120795 26000008
Ronit Alexedrowitz Other nurse 120795 26000007
David Bondelevitch Other scoring mixer(post-production) 120795 26000009
Grover Helsley Other scoring mixer(post-production) 120795 26000010
Liliane Sioncke Other contractor(post-production) 120795 26000011
Aaron Cohen Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000025
Nir Bloch Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000024
Gidi Shamir Assistant assistant dive master(underwater unit) 120820 25000004
Ami Ben-Zvi Assistant assistant dive master(underwater unit) 120820 25000003
Smulick Masheach Assistant assistant dive master(underwater unit) 120820 25000005
David McDonald Production Assistant n/a 275 25000006
Avishai Raani Production Assistant n/a 275 25000008
David Katanov Production Assistant n/a 275 25000007
Tamy Yaar Assistant assistant crowd marshall 120820 25000002
Jenene Sheppard Assistant (to producer) 120820 25000001
Snir Marom Props propsman 120817 24000003
Shimon Cohen Propman n/a 120887 24000002
Daniel Magen Props propsman 120817 24000004
Dror-Gur-Arie Props propsman 120817 24000005
Iftach Gabay Props Buyer n/a 120926 24000006
Omir Ochayon Production Assistant n/a 275 25000009
Moshe A Bachrach Production Assistant n/a 275 25000010
Yair Shahar Pilot pagojet pilot 570 25000019
Odded Aharoni Pilot pagojet pilot 570 25000018
Avi Lazarovits Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000020
Shenor Chesin Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000021
Amit Wasserberg Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000023
Ori-Ben Zvi Pilot SDV pilot and rebreather operator(underwater unit) 570 25000022
Itzchak Shriki Set Production Assistant n/a 371 25000017
Yacov Haruch Transportation SDV transportation(underwater unit) 120992 25000016
Ofir Raday Production Assistant n/a 275 25000012
Dror Shaul Production Assistant n/a 275 25000011
Zoli Ben-Chorin Production Associate production controller 120822 25000013
Meir Sigura Transportation Coordinator n/a 271 25000014
Meir Bar-Ness Transportation Coordinator n/a 271 25000015
Efrat Meirav Wardrobe Assistant n/a 120809 13000018
Galit Elbaz Wardrobe wardrobe lady(underwater unit) 120823 13000017
Avner Peled Location Manager n/a 193 5000013
Mark S Hoerr Post-Production Supervisor n/a 120796 5000012
Shimon Azulay Location Manager (underwater unit) 193 5000014
Janet Stears Location Manager n/a 193 5000015
Sarit Kedem Script Supervisor n/a 191 5000017
Dina Zvi-Riklis Script Supervisor n/a 191 5000016
Guy Leder Assistant Director n/a 163 5000011
Michal Engel Assistant Director n/a 163 5000010
Yael Golan Assistant Director n/a 163 5000005
Dov Maoz Assistant Director n/a 163 5000004
Hilik Gurfinkel Assistant Director n/a 163 5000006
Sharon Eileen McNamara Assistant Director (post-production) 163 5000007
Ofer Wilansky Assistant Director (underwater unit) 163 5000009
Liora Rodan Assistant Director (underwater unit) 163 5000008
Nili Dotan Script Supervisor n/a 191 5000018
Donna Solomon Production Coordinator (US) 162 5000019
Jay Herron Assistant Camera Operator assistant cameraman(underwater unit) 120849 6000006
Yehuda Sar-Israel Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000005
Shimon Fomin Assistant Camera Operator assistant cameraman(underwater unit) 120849 6000007
Danny Shneider Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000008
Daniel "Dubi" Namir Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Uri Montilia Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000009
Beni Malee Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000004
Ofer Yinov Camera cameraman 120798 6000003
Ronit Chayun Production Coordinator (Israel) 162 5000021
Corinne Olivo Production Coordinator (US) 162 5000020
Greg Lorenz Assistant Production Coordinator n/a 192 5000022
Avi Karpik Director of Photography n/a 120780 6000001
Yossi Wein Director of Photography 2nd unit director of photography 120780 6000002
Isaac Florentine Production Manager n/a 305 5000003
Haim Rinsky Production Manager n/a 305 5000002
Ari Sorko-Ram Actor Petersen 1 1000010
Henry Taejoon Lee Actor TJ 1 1000009
Erik Degn Actor Thurston 1 1000011
Natan Sgan-Cohen Actor Franklin 1 1000012
Uri Gavriel Actor Commander 1 1000014
Jon J Herson Actor Dr Cortese 1 1000013
Evyatar Lazar Actor Moonjean 1 1000008
Michael Fountain Actor Carter 1 1000007
Tracy Griffith Actor Barbara 1 1000003
Gale Hansen Actor Dean 1 1000002
Eb Lottimer Actor Bosco 1 1000004
Baruch Dror Actor Greenspan 1 1000005
Daniel Dieker Actor Albie 1 1000006
John Phillips Actor Simmons 1 1000015
Jack Widerker Actor Taylor 1 1000016
Ami Artzi Executive Producer n/a 174 3000002
Menahem Golan Producer n/a 3 3000001
Zvi Spielmann Associate Producer n/a 171 3000003
Shimon Dotan Screenplay n/a 120778 4000001
Gadi Levy Unit Production Manager n/a 182 5000001
Stuart Schoffman Screenplay n/a 120778 4000002
Pete Romano Director director/cameraman(underwater unit) 2 2000003
Tal Ron Director 2nd unit director 2 2000002
Ava Haddad Actor Isabel 1 1000018
Gilya Stern Actor Diane 1 1000017
Gregory Tal Actor Big Soldier 1 1000019
Tristan Ray Lawson Actor Joshua 1 1000020
Shimon Dotan Director n/a 2 2000001
Jesse Semon Video video montage editor(post-production) 120800 6000011
Yoni Hamenachem Photography still photographer 120835 6000012
Erick Simmel Technical Advisor SEAL technical advisor/Navy SEAL trainer 537 12000008
Jay Tansley Consultant technical consultant 120784 12000007
Carl A Hicks Technical Advisor diving instructor 537 12000009
Mike Grasso Technical Advisor weapons trainer 537 12000010
Rochelle Zaltzman Costume Designer n/a 169 13000001
Craig Mizutari Technical Advisor weapons trainer 537 12000011
Mark Simpkins Consultant technical consultant 120784 12000006
Michael Sammis Consultant technical consultant 120784 12000005
Chris Petiprin Consultant technical consultant 120784 12000001
Marc S Fischer Executive in Charge of Production n/a 118217 11000002
Mark Presson Consultant technical consultant 120784 12000002
Matt Small Consultant technical consultant 120784 12000003
Michael "Fergy" Ferguson Consultant technical consultant 120784 12000004
Pini Klavir Costumes special effects/armorer 120828 13000002
Pesach Zilberstein Costumes special effects/armorer 120828 13000003
Sigalit Grau Makeup makeup/hairstylist 353 13000012
Rachel Zlayet Makeup makeup/hair(underwater unit) 353 13000011
Sheryl Berkoff-Lowe Makeup Artist (for Rob Lowe) 120801 13000013
Marie-Helen Yatchenkoff Makeup Artist n/a 120801 13000014
Pamela Ayali Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000016
Angela Anesty Makeup Assistant assistant makeup 121007 13000015
Ziv Katanov Hair Stylist n/a 120799 13000010
Shay Cohen Costumes special effects/armorer 120828 13000009
Sasson Eliron Costumes special effects/armorer 120828 13000005
Uri Galor Costumes special effects/armorer 120828 13000004
Sasson Franco Costumes special effects/armorer 120828 13000006
Haim Franco Costumes special effects/armorer 120828 13000007
Rami Laor Costumes special effects/armorer 120828 13000008
Priscilla DeCallier Executive VP publicity(21st Century) 120806 11000001
Tova Tzipin Casting Director n/a 157 10000001
Sharon Elovic Assistant Editor (post-production) 203 7000005
Donlee Jorgenson Dialogue Editor (post-production) 204 7000004
Corey Schmidt Assistant Editor (post-production) 203 7000006
Daniella Livne Assistant Editor (post-production) 203 7000007
Florence Moureaux Assistant Editor (post-production) 203 7000009
Hagit Anin Assistant Editor (post-production) 203 7000008
Yosef Grunfeld Editing (post-production) 120901 7000003
Bob Ducsay Editor n/a 172 7000002
David Pilosoff Photography (underwater unit) 120835 6000014
Gaby Weismann Photography still photographer 120835 6000013
Yariv Gaber Photography (underwater unit) 120835 6000015
Asher Cohen Photography photographic team assistant(underwater unit) 120835 6000016
Netaya Anbar Editor n/a 172 7000001
Walter Christian Rothe Music n/a 120781 8000001
Bart Bracke Music Conductor conductor(post-production) 120818 8000002
Tami Romano Set Dresser n/a 197 9000006
Ran Yaar Set Dresser n/a 197 9000005
Shachar Barnea Set Dresser n/a 197 9000007
Dana Elbachri Set Dresser n/a 197 9000008
Shachar Bar-Adon Set Dresser n/a 197 9000010
Dror Gur-Arie Set Dresser (underwater unit) 197 9000009
Itzchak Nuriani Set Dresser n/a 197 9000004
Yehuda Ako Art Director n/a 183 9000003
Joe Lamont Music Supervisor (post-production) 120872 8000004
David Bondelevitch Music Editor n/a 214 8000003
Marc Verhaeghe Original Music (post-production) 120838 8000005
Avi Avivi Production Designer n/a 164 9000001
Anat Avivi Set Decorator n/a 165 9000002
Rob Lowe Actor Hammer 1 1000001
Synopsis
The story of two American underwater commandos in the Persian Gulf who attempt to destroy a site in Iraq targeting American ships and prevent an attack focused on its oil-rich neighbors.