The Descent (2006)

Descent
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 39mins.
Genres Horror, Foreign
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Shauna MacDonald Actor Sarah 1 1000001
Natalie Mendoza Actor Juno 1 1000002
Alex Reid Actor Beth 1 1000003
Saskia Mulder Actor Rebecca 1 1000004
MyAnna Buring Actor Sam 1 1000005
Nora-Jane Noone Actor Holly 1 1000006
Oliver Milburn Actor Paul 1 1000007
Molly Kayll Actor Jessica 1 1000008
Craig Conway Actor Crawler - Scar 1 1000009
Leslie Simpson Actor Crawler 1 1000010
Steve Lamb Actor Crawler 1 1000011
Mark Cronfield Actor Crawler 1 1000012
Julie Ellis Actor Crawler 1 1000013
Sophie Trott Actor Crawler 1 1000014
Tristan Matthiae Actor Crawler 1 1000015
Stuart Luis Actor Crawler 1 1000016
Justin Hackney Actor Crawler 1 1000017
Neil Marshall Director n/a 2 2000001
Christian Colson Producer n/a 3 3000001
Paul Smith Executive Producer n/a 174 3000002
Paul Ritchie Co-Producer n/a 170 3000003
Ivana MacKinnon Associate Producer n/a 171 3000004
Keith Bell Associate Producer (Northmen Productions) 171 3000005
Neil Marshall Screenplay n/a 120778 4000001
Michael Baldock Unit Manager n/a 120832 5000001
Luke Jackson Unit Manager n/a 120832 5000002
David Taylor Unit Manager n/a 120832 5000003
Jennifer Farmer Production Manager n/a 305 5000004
Jack Ravenscroft Assistant Director n/a 163 5000005
Matthew Carver Assistant Director n/a 163 5000006
Paul Mason Assistant Director n/a 163 5000007
Daniel Winch Assistant Director n/a 163 5000008
Joanna Crow Assistant Director (Pick-Ups Unit) 163 5000009
Charlie Waller Assistant Director (Pick-Ups Unit) 163 5000010
Jeanette Haley Post-Production Supervisor n/a 120796 5000011
Eddie Standish Location Manager n/a 193 5000012
Derek Yeaman Location Manager n/a 193 5000013
Liz West Script Supervisor n/a 191 5000014
Siobhan Boyes Post-Production Coordinator (Pick-Ups Unit) 120842 5000015
Alexandra Montgomery Post-Production Coordinator (Pick-Ups Unit) 120842 5000016
Hannah Godwin Production Coordinator n/a 162 5000017
Donald McDonald Location Assistant n/a 120947 5000018
Ian McLoughlin Facilities Supervisor Facilities Captain 120948 5000019
Sam McCurdy Director of Photography n/a 120780 6000001
Rodrigo Gutierrez Director of Photography n/a 120780 6000002
Phillip West Camera Operator (Pick-Ups Unit) 239 6000003
John Taylor Steadicam Operator n/a 232 6000004
Dave McKay Camera Aerial Camera Operator 120798 6000005
Matthew Waving Camera Camera Trainee 120798 6000006
David Hilton Camera Lighting Camera Man(Pick-Ups Unit) 120798 6000007
Amelia Troubridge Photography Still Photographer(Pick-Ups Unit) 120835 6000008
Alex Bailey Photography Unit Photographer(Pick-Ups Unit) 120835 6000009
Phil Humphries Loader Clapper Loader 120956 6000010
Alice Hobden Loader Clapper Loader 120956 6000011
Kate Filby Loader Clapper Loader 120956 6000012
John Garwess Focus Puller n/a 332 6000013
Ralph Ramsden Focus Puller n/a 332 6000014
Ashley Bond Focus Puller B-Cam Focus Puller 332 6000015
Kevin Phelan Film Lab D-Lab Head of Post(Lipsync Post) 120850 6000016
Alasdair MacCuish Film Lab D-Lab Producer(Lipsync Post) 120850 6000017
Richie Beacham-Paterson Film Lab D-Lab Post Production Manager(Lipsync Post) 120850 6000018
Ivan Cornell Film Lab D-Lab Systems Support(Lipsync Post) 120850 6000019
Scott Goulding Film Lab D-Lab Operator(Lipsync Post) 120850 6000020
Will Foxwell Film Lab D-Lab Operator(Lipsync Post) 120850 6000021
Clive Noakes Film Lab Laboratory Contact(Deluxe London) 120850 6000022
Lee Clappison Colorist (Lipsync Post) 120920 6000023
Jon Harris Editor n/a 172 7000001
Catriona Richardson Assistant Editor n/a 203 7000002
David Julyan Music n/a 120781 8000001
Terry Edwards Music Choir Conductor 120781 8000002
Steve Orchard Music Recording & Mixing 120781 8000003
Chris Barrett Music Recording & Mixing Assistant 120781 8000004
Bill Silock Music Music Preparation 120781 8000005
Martyn Harry Music Arranger Choral Arrangements 121019 8000006
Nick Ingman Music Conductor n/a 120818 8000007
Isobel Griffiths Music Contractor Musicians Contractor 121013 8000008
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000009
Emily Rogers Music Editor n/a 214 8000010
Dana Niu Original Music Orchestrations 120838 8000011
Gavyn Wright Original Music Orchestra Leader 120838 8000012
Ian Wood Score Mixing Recording & Mixing Assistant 120927 8000013
Simon Bowles Production Designer n/a 164 9000001
Jason Knox-Johnston Art Director n/a 183 9000002
Dean Clegg Art Director Stand-By Art Director 183 9000003
James Cornish Storyboard Artist n/a 199 9000004
John Mann Sculptor Scenic Sculptor Supervisor(Pick-Ups Unit) 120910 9000005
Nigel Keen Sculptor Scenic Sculptor(Pick-Ups Unit) 120910 9000006
Mike Pickering Sculptor (Pick-Ups Unit) 120910 9000007
Oliver Lajavardi Sculptor (Pick-Ups Unit) 120910 9000008
Adam Daffurn Sculptor Workshop Sculptor(Pick-Ups Unit) 120910 9000009
Graham bevan Sculptor Workshop Sculptor(Pick-Ups Unit) 120910 9000010
Michael Kelm Model Maker n/a 121081 9000011
Simon Webber Lead Person Lead Sculptor 120957 9000012
John Marson Greensman Supervising Greensman 201 9000013
Harry Fain Art Assistant Art Department Assistant 120974 9000014
Gail Stevens Casting n/a 179 10000001
William Davies Casting n/a 179 10000002
David Wheal Casting Assistant (Pick-Ups Unit) 177 10000003
Darroch Harkness Consultant Helicopter Consultant(Pick-Ups Unit) 120784 12000001
Brian Hall Consultant Climbing Consultant(Pick-Ups Unit) 120784 12000002
Steve Thomas Consultant White Water Rafting Consultant(Pick-Ups Unit) 120784 12000003
David Taylor Advisor Health and Safety Advisor(Pick-Ups Unit) 120821 12000004
Nancy Thompson Costume Designer n/a 169 13000001
Helen Ingham Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Kate Laver Costumes Costume Assistant 120828 13000003
Tanya Lodge Makeup Makeup Designer 353 13000004
Jennifer Harty Makeup Supervisor n/a 517 13000005
Vickie Lang Makeup Supervisor n/a 517 13000006
Sandrine Mugglesstone Makeup Supervisor n/a 517 13000007
Paul Hyett Special Makeup Effects Special Make-up & Effects Designer 120881 13000008
Robert Farr ADR ADR Recording(Goldcrest) 120912 14000001
Robert Pyrnne ADR Editor n/a 220 14000002
Jason Swanscott Foley Artist n/a 223 14000003
Clare Mahoney Foley Artist n/a 223 14000004
John Fewell Foley Artist n/a 223 14000005
Julie Ankerson Foley Artist n/a 223 14000006
Paul Carter Foley Editor n/a 221 14000007
Stuart Bagshaw Foley Recordist (Videosonics) 225 14000008
Nigel Heath Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Oliver Brierley Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Joseph Paines Sound FT2 Sound Trainee 120816 14000011
David Hoskins Sound Design (Celador Films) 120905 14000012
Michael Maroussas Sound Editor Effects Editor 229 14000013
Eddie Swindell Sound Effects Additional 'Crawler' Effects 120868 14000014
Nick Thermes Sound Mixer n/a 230 14000015
Matthew Collinge Sound Supervisor n/a 120883 14000016
Danny Sheehan Sound Supervisor n/a 120883 14000017
Graham Baker Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Sergio Bernuzzi Key Grip n/a 263 15000002
John Heald Grip n/a 365 15000003
Tony Fabien Grip n/a 365 15000004
Ross Grainger Generator Operator Genny Operator 363 15000005
Andrew Taylor Gaffer Lighting Gaffer 268 15000006
Gareth Williams Electrician n/a 450 15000007
Robert Milden Electrician n/a 450 15000008
Tim Driscoll Best Boy n/a 120885 15000009
Steve Slocombe Best Boy n/a 120885 15000010
Debbie Moore Production Accountant n/a 282 16000001
Stephen Dover Finance Manager Financial Management(Celador Films) 120941 16000002
Janet Oakes Finance Manager Financial Controller(Celador Films) 120941 16000003
Rachel James Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Natalie Moore Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Stuart Wishart Animatronics Animatronics Designer 121102 19000001
Stuart Conran Prosthetics Senior Prosthetics Make-up Artist 120991 19000002
Conal Palmer Prosthetics Senior Prosthetics Make-Up Artist 120991 19000003
Robin Pritchard Prosthetics Senior Prosthetics Make-Up Artist 120991 19000004
Jacqueline Fowler Prosthetics Prosthetics Make-Up Artists 120991 19000005
Neil Morille Prosthetics Prosthetics Make-Up Artist 120991 19000006
Stuart Sewell Prosthetics Prosthetics Make-Up Artist 120991 19000007
Samia Wood Prosthetics Prosthetics Technician 120991 19000008
Christine Overs Puppets Design Animal Fabrication 121103 19000009
Jim Dowdall Stunt Coordinator n/a 120804 19000010
Jim Dowall Stunt Coordinator n/a 120804 19000011
Steve Griffin Stunt Coordinator n/a 120804 19000012
George Cottle Stunt Double Stunt Driver/Double(Pick-Ups Unit) 120980 19000013
Ray De-Haan Stunt Double Stunts Driver/Double(Pick-Ups Unit) 120980 19000014
Rob Hunt Stunt Double Stunt Driver/Double(Pick-Ups Unit) 120980 19000015
Lee Sheward Stunt Double Stunt Driver/Double(Pick-Ups Unit) 120980 19000016
Kim McGarrity Stunt Double (Pick-Ups Unit) 120980 19000017
Daz Parker Stunt Double (Pick-Ups Unit) 120980 19000018
Maxine Whittaker Stunt Double (Pick-Ups Unit) 120980 19000019
Siobhan Coughlin Stunt Double (Pick-Ups Unit) 120980 19000020
Michael Byrch Stunt Double (Pick-Ups Unit) 120980 19000021
Paul Hornsby Stunts Stunt Assistant(Pick-Ups Unit) 240 19000022
Bob Schofield Stunts Wire Supervisor(Pick-Ups Unit) 240 19000023
Stephen Fell Stunts Wire Assistant(Pick-Ups Unit) 240 19000024
John Fell Stunts Wire Assistant(Pick-Ups Unit) 240 19000025
David Abbott Carpenter Stand-By Carpenter 529 21000001
Jono Moles Construction Manager n/a 120983 21000002
Henry Jones Construction Manager n/a 120983 21000003
Rod Vass Construction Scenic Sculpture & Spraying Supervisor(Pick-Ups Unit) 120900 21000004
Martin Dawes Construction Foam & Resin Spraying Unit Supervisor(Pick-Ups Unit) 120900 21000005
Marcus Murray Construction Foam Sprayer(Pick-Ups Unit) 120900 21000006
Kris Mather Construction Foam Sprayer(Pick-Ups Unit) 120900 21000007
Clyde Lane Craft Service Chef(Pick-Ups Unit) 120903 22000001
Steve Dyke Catering Catering Assistant(Pick-Ups Unit) 120954 22000002
Leigh Took Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Howard Watkins Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Lipsync Post) 249 23000002
Johnny Rafique Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Katja Hollman Effects Supervisor D-Lab Supervisor(Lipsync Post) 120866 23000004
Roy Weatherly Visual Effects Wire/FX(Pick-Ups Unit) 419 23000005
David Williams Visual Effects Wire/FX(Pick-Ups Unit) 419 23000006
Matt Curtis Titles Main & End Titles Design(Pick-Ups Unit) 120825 23000007
Bob Ballan Modelmaker Senior Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000008
Mike Peel Modelmaker Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000009
James Ballan Modelmaker Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000010
David Hewitt Modelmaker Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000011
Sue Lin Modelmaker Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000012
James Manning Modelmaker Model Maker(Pick-Ups Unit) 120919 23000013
Adrian Platt Matte Painter Digital Matte Artist(Pick-Ups Unit) 120959 23000014
Neil Damman Compositing Supervisor Digital Compositor(Pick-Ups Unit) 120928 23000015
Terry Wood Property Master Prop Master 120805 24000001
Billy Edwards Props Stand-By Props 120817 24000002
Alfie Burgess Props Stand-By Props 120817 24000003
Terry Stinson Props Dressing Props 120817 24000004
Paul Bradburn Props Dressing Props 120817 24000005
Hattie Harper Assistant PA(to Paul Smith) 120820 25000001
Cassie Mclean Assistant PA(to Stephen Dover) 120820 25000002
Sarah Baker Production Assistant n/a 275 25000003
Rachel Cooper Production Assistant n/a 275 25000004
Emma Magee Production Assistant n/a 275 25000005
Alex Von Auersperg Production Assistant n/a 275 25000006
Ang Richards Production FT2 Camera Trainee 120824 25000007
Catherine Jordan Production FT2 Costume Trainee 120824 25000008
Sandrine Mugglesstone Production FT2 Make-up Trainee 120824 25000009
Helene Morgan Production Art Department FT2 Trainee 120824 25000010
Kevin Amos-Yeo Production Greens Assistant 120824 25000011
Barry Amos-Yeo Production Greens Assistant 120824 25000012
James Adams Production Prosthetics Assistant 120824 25000013
Joanna Buden Production Prosthetics Assistant 120824 25000014
Dawn Stewart Production Prosthetics Assistant 120824 25000015
Daniel Vidal Production Sculptor Trainee 120824 25000016
Zoe Smith Production Production Buyer 120824 25000017
Rami Bartholdy Production B-Cam Camera Trainee 120824 25000018
Sue Kayll Production Chaperone to Molly Kayll(Pick-Ups Unit) 120824 25000019
Rosalind Hackney Production Chaperone to Justin Hackney(Pick-Ups Unit) 120824 25000020
Emma Farrell Production EPK Director/Producer(Pick-Ups Unit) 120824 25000021
Elliot Potter Production EPK Assistant(Pick-Ups Unit) 120824 25000022
Becky Hastings Production EPK Assistant(Pick-Ups Unit) 120824 25000023
Hannah Brown Office Runner Floor Runner 120988 25000024
Emily Hobbs Office Runner Floor Runner 120988 25000025
Georgina Gibson Office Runner Floor Runner 120988 25000026
Jo Sansom Office Runner Art Department Runner 120988 25000027
Bill Ridealgh Medic Unit Nurse(Pick-Ups Unit) 120966 25000028
Karen Walling Medic Nurse (UK)(Pick-Ups Unit) 120966 25000029
Joseph Wood Driver Runaround Props Driver 273 25000030
Jimmy Edwards Driver Standby Props Driver 273 25000031
Paul Akbar Driver Unit Driver 273 25000032
Enyo Mortty Driver Unit Driver 273 25000033
Mike Beaven Driver Unit Driver 273 25000034
Chris Mayhead Driver Unit Driver 273 25000035
Martin Clay Driver Facilities Driver 273 25000036
Gordon Spliman Driver Facilities Driver 273 25000037
Andy Livesley Driver Facilities Driver 273 25000038
Heidi Parker Driver Facilities Driver 273 25000039
Frank Wallace Driver Facilities Driver 273 25000040
Michaela Elliot-Vass Coordinator (Pick-Ups Unit) 528 25000041
Melissa Goss Publicity Assistant Press Officer(Celador Films) 120789 29000001
Yvette Dore Unit Publicist (Pick-Ups Unit) 231 29000002
Synopsis
On a daredevil caving holiday in the Appalachian Mountains, six women friends are unexpectedly trapped underground when a rock fall blocks their exit. Searching the maze of tunnels for a way out, they find themselves hunted by a race of fearless, hungry predators, once humanoid but now monstrously adapted to live in the dark. As the others battle for their lives, Sarah, still recovering from a mental collapse brought on by the recent deaths of her family, is fighting for her sanity. When old secrets are revealed, the friends turn on one another, causing the group to implode. Betrayed and desperate, Sarah realizes that to make it back to the surface, she must become as savage as the creatures themselves.