Haunt (2013)

Haunt
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 23mins.
Genres Thriller, Horror
Keywords 2010s, coming-of-age, curse, family, girlfriend, haunted house, neighbor, secrets, sex, teen, teenage
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Timothy Reynolds Jr. Electrician n/a 450 15000003
Lee Steiger Auditor n/a 120886 16000008
Donald L Shanks Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Katie Sciuto Stunt Double (for Sam) 120980 19000002
DeWitt Stern Production Insurance (of California) 120949 16000007
Christy Russell Animal Trainer (Utah Animal Adoption Center) 120962 20000001
Rene Mancuso Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Alex Davis Accountant Production Attorney 120802 16000002
Mike Kiely Production Accountant n/a 282 16000003
Marcie Gibboney Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Laron Wilson Accounting Clerk n/a 121044 16000005
John L Malmborg Construction Coordinator n/a 276 21000001
Eric Pearce Construction Foreman n/a 277 21000002
Paul Ruegner Chef (The Pigs Boys, Inc) 121045 22000002
Matt Jensen Chef (The Pigs Boys, Inc) 121045 22000003
Ben Josephsen Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Josh Josephsen Special Effects n/a 168 23000002
Demian Spillsbury Craft Service (The Pig Boys, Inc) 120903 22000001
Michael Martin Carpenter n/a 529 21000007
Mark Colloton Carpenter n/a 529 21000003
Scott Dotson Carpenter n/a 529 21000004
Brian Carpenter Carpenter n/a 529 21000005
Russell Cook Carpenter n/a 529 21000006
Eva Feder Accountant Production Attorney 120802 16000001
Tony Ballew Grip n/a 365 15000013
Jo Caron Foley Mixer n/a 224 14000016
Timothy Limer Rerecording Mix Recordist 120995 14000017
Jesse Ehredt Recording Engineer Mix Recordist 120942 14000018
Wade Barnett ADR ADR Recordist 120912 14000019
Laurent Ouellette Foley Artist n/a 223 14000015
Guy Francoeur Foley Artist n/a 223 14000014
Travis Mackay ADR Mixer n/a 227 14000010
Paul Hammond ADR Mixer n/a 227 14000011
Mario Crystal ADR Mixer n/a 227 14000012
Diego Ruiz ADR Mixer n/a 227 14000013
Leigh French ADR Voice Casting n/a 2515 14000020
Craig C Wallace Jr. Gaffer n/a 268 15000001
Tyler Meiners Dolly Grip n/a 264 15000010
Andy Hicks Grip n/a 365 15000011
Pete Weiland Grip n/a 365 15000012
Shane L Stubbs Special Effects n/a 168 23000003
Alex Boynton Best Boy Grip n/a 265 15000009
Shawn Lacy Best Boy Grip n/a 265 15000008
Judd Hillman Best Boy n/a 120885 15000002
Sergio Cheyne Electrician n/a 450 15000005
John G Raymer Rigging Gaffer n/a 120937 15000006
Craig Sullivan Key Grip n/a 263 15000007
Bruce Hamme Key Rigging Grip Rigging Key Grip 120946 15000014
Robert A Hackl Visual Effects Producer n/a 243 23000004
Barry J Tuttle Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Crystal Cuskelly Stand-In (for Jacki Weaver) 121015 25000011
Bruce Dalebout Transportation Captain n/a 272 25000013
Chuck Latham Driver n/a 273 25000014
Bert Lund Driver n/a 273 25000015
Vanessa Kirkpatrick Stand-In (for Liana Liberato) 121015 25000010
Devin Allen Stand-In (for Harrison Gilbertson) 121015 25000009
Michelle Brinkerhoff Assistant (to Co-Producer) 120820 25000005
Kathleen Dombo Office Production Assistant n/a 120909 25000006
Elecia Avila Set Production Assistant n/a 371 25000007
Neil Hiatt Set Production Assistant n/a 371 25000008
Chris Lund Driver n/a 273 25000016
Jason Kelly Driver n/a 273 25000017
Kris Maxfield Medic n/a 120966 25000024
Mariah Breitel Hembree Production Continuity Preparation(Cinema Scribe) 120824 25000025
Linda DeVillers Studio Teacher n/a 121023 26000001
Tobias Griffith Agent Travel Agent(Morris Murdoch Travel) 118233 27000001
Jared Price Medic n/a 120966 25000023
Jeff Midgley Coordinator Medical Coordinator/Medic 528 25000022
Bryan Holmes Driver n/a 273 25000018
Paul Michael Akers Driver Van Driver 273 25000019
Teri Parkinson Driver Van Driver 273 25000020
Tom Roach Driver Van Driver 273 25000021
Greg Frank Associate to Director To Producer 121077 25000004
Daniel Kish Associate to Director To Producer 121077 25000003
Josh Dagg Visual Effects Supervisor Visual Effects Supervisor/EMS(Exceptional Minds Studio) 249 23000011
Nicholas Benoist Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000012
Patrick G Brady Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000013
Lloyd Hackl Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000014
Grant Beaudette Compositor (Locktix) 120626 23000010
Matthew Bramante Visual Effects Supervisor (Locktix) 249 23000009
Ruben Sebban Visual Effects Editor n/a 614 23000005
Roger Mocenigo Visual Effects Supervisor (Talking Bird) 249 23000006
Michael Uguccioni Compositor (Talking Bird Pictures) 120626 23000007
Gresham Lochner Visual Effects Producer (Locktix) 243 23000008
Eli Katz Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000015
Jeremy Pollock Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000016
Wray Featherstone Property Master n/a 120805 24000001
Chelsea Brown Assistant Props Property Assistant 120904 24000002
Gayle Minkevitch Coordinator Extras Coordinator 528 25000001
Munika Lay Associate to Director To Producer 121077 25000002
Paul Curley Titles n/a 120825 23000022
Lloyd Hackl Titles n/a 120825 23000021
Mason Taylor Compositor (Exceptional Minds Studio) 120626 23000017
Paul Curley Visual Effects (Exceptional Minds Studio) 419 23000018
Matt Merkovich Visual Effects (Exceptional Minds Studio) 419 23000019
Andrew Wahlquist Titles n/a 120825 23000020
Sang Kim Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Justin Rickard Sound Effects Editor n/a 327 14000008
Emma Black Script Supervisor n/a 191 5000008
Karen Marler-Janus Assistant Production Coordinator n/a 192 5000007
Andrew Langton Location Manager n/a 193 5000009
Andrew K Hodge Assistant Location Manager n/a 194 5000010
Mark White Location Assistant n/a 120947 5000011
Dallin G Bassett Production Coordinator n/a 162 5000006
Robert A Hackl Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Brent Geisler Assistant Director n/a 163 5000001
Don Schain Unit Production Manager n/a 182 5000002
Ryan Pederson Assistant Director n/a 163 5000003
Shauna Miller Schain Production Supervisor n/a 307 5000004
Burke Severe Location Assistant n/a 120947 5000012
Marc Conn Location Scout n/a 311 5000013
Jed Seus Assistant Camera n/a 233 6000007
Mary Boregino Assistant Camera n/a 233 6000008
Gaylen Nebeker Camera DIT 120798 6000009
Kody Riekena Camera Camera Production Assistant 120798 6000010
Mike Luzansky Camera Operator Underawter Camera Operator 239 6000006
Michael Johnson Steadicam Operator n/a 232 6000005
Adam Marsden Director of Photography n/a 120780 6000001
James Cotten Film Lab Executive Producer(Digital Intermediate) 120850 6000002
Chelsea Brown Camera Operator n/a 239 6000003
Brian Sullivan Camera Operator n/a 239 6000004
Andrew Barrer Screenplay n/a 120778 4000001
Kelly Wagner Executive Producer n/a 174 3000006
Carl Hadra Actor Franklin Morello 1 1000008
Sebastian Michael Barr Actor Matthew Morello 1 1000009
Brooke Kelly Actor Oldest Morello Daughter 1 1000010
Maggie Scott Actor Youngest Morello Daughter 1 1000011
Ella Harris Actor Anita Asher 1 1000007
Danielle Chuchran Actor Sara Asher 1 1000006
Jacki Weaver Actor Janet Morello 1 1000002
Liana Liberato Actor Sam 1 1000003
Ione Skye Actor Emily Asher 1 1000004
Brian Wimmer Actor Alan Asher 1 1000005
Jan Broberg Actor Meredith Tanner 1 1000012
Aline Andrade Actor Young Woman 1 1000013
Anton Lessine Producer n/a 3 3000002
Bill Block Producer n/a 3 3000003
John Hegeman Producer n/a 3 3000004
Nick Phillips Executive Producer n/a 174 3000005
Sasha Shapiro Producer n/a 3 3000001
Mac Carter Director n/a 2 2000001
Jarrod Phillips Actor Man 1 1000014
Kasia Kowalczyk Actor Demon Creature 1 1000015
Kelly Noonan Actor Real Estate Agent 1 1000016
Devill Vannik Actor EMT 1 1000017
Fred Hayes Still Photographer n/a 120485 6000011
Jack Allred Camera EPK/Digital Producer 120798 6000012
Barbara Joan Nelson Costume Designer n/a 169 13000001
Jacqueline Newell Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Heather Gaither Set Costumer n/a 121008 13000003
Marsha Barton Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000004
Elissa Friedman Production Executive n/a 118216 11000001
Jeff Johnson Casting (Utah) 179 10000002
Larry Filion Set Dresser On Set Dresser 197 9000013
Judge Leverich Set Dresser n/a 197 9000014
Andrew Phillips Set Dresser n/a 197 9000015
John Papsidera Casting Director n/a 157 10000001
Sarah Rubano Makeup Effects Department Head Makeup & Effects 120935 13000005
Robin Patrick Makeup Artist n/a 120801 13000006
Joseph Garrard Boom Operator n/a 215 14000004
Andrew Ahistorm Boom Operator n/a 215 14000005
Mandell Winter Supervising Sound Editor n/a 328 14000006
Chris David Rerecording Mixer (Wildfire Studios) 120856 14000007
Douglas Cameron Production Sound Mixer n/a 120555 14000003
David Esparza Sound Designer n/a 120915 14000002
Joe Dunckley Special Makeup Effects Special Makeup FX 120881 13000007
Maika Taylor Hair Department Head Hair 120794 13000008
Ryan McCormick Hair Stylist n/a 120799 13000009
Douglas Cameron Sound Mixer n/a 230 14000001
Stephen W. Turner Leadman n/a 433 9000012
Michael Kirkland Painter n/a 200 9000011
Lorenzo Sgroi Camera Avids & Tech Support Provider(Pacific Post Rentals) 120798 6000019
Ruben Sebban Editor n/a 172 7000001
Brett Bachman Assistant Editor n/a 203 7000002
Reinhold Heil Music Music/Orchestrator,Performer And Producer/Score Mixer 120781 8000001
Skylar Ostler Dailies Dailies Data Operator(Nebtek) 120999 6000018
Gaylen Nebeker Dailies Dailies Producer(Nebtek) 120999 6000017
Leandro Marini Colorist DI Supervising Colorist(Local Hero) 120920 6000013
Lee Hultman Camera DI Editor(Local Hero) 120798 6000014
Andrew Wahlquist Camera DI Technical Supervisor(Local Hero) 120798 6000015
Marissa Shaver Camera DI Coordinator(Local Hero) 120798 6000016
Steven Gernes Music Arrangements,Orchestrator And Performer 120781 8000002
Michael Levine Music Violin,Tenor Violin And Ciola 120781 8000003
Lucas Jones Painter n/a 200 9000007
Brandon De Vargas Painter n/a 200 9000008
Rosemary Hillyard Painter n/a 200 9000009
Richard Penrod Painter n/a 200 9000010
David Brothers Scenery Scenic 121106 9000006
Joel Alba Art Department Assistant Art Department Production Assistant 120503 9000005
Giles Masters Production Designer n/a 164 9000001
Linden Snyder Art Director n/a 183 9000002
Ken Diamond Set Decorator n/a 165 9000003
Rebecca Cain Set Decorator Set Decoration Coordinator 165 9000004
Harrison Gilbertson Actor Evan Asher 1 1000001
Synopsis
A family of five moves into a beautiful, sprawling dream home. One problem: it's cursed, having caused the deaths of the previous family to occupy it, leaving only one survivor. The moody 18-year-old son and his mysterious new neighbor/girlfriend inadvertently awaken something in the house while also violently shaking the many skeletons in the many closets.