Unbroken (2014)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jordan Patrick Smith Actor Cliff 1 1000006
Kathleen Driscoll-Mohler Casting Associate n/a 160 10000002
John Magaro Actor Frank A. Tinker 1 1000005
Alex Russell Actor Pete Zamperini 1 1000007
Vincent Bergeron Visual Effects Production Support(Rodeo FX) 419 23000116
Andreanne Lamoureux Visual Effects Production Support(Rodeo FX) 419 23000117
Matthew Rouleau Visual Effects Supervisor (Rodeo FX) 249 23000110
Amelie Thomas Visual Effects Production Support(Rodeo FX) 419 23000118
Marie-Pierre Boucher Visual Effects Coordinator (Rodeo FX) 120760 23000115
Adam O’Brien-Locke Visual Effects Visual Effects Production Supervisor(Rodeo FX) 419 23000114
Arnaud Brisebois Visual Effects Visual Effects Art Director(Rodeo FX) 419 23000111
Robert Bock Visual Effects Element Photography Supervisor(Rodeo FX) 419 23000119
Valérie Clément Visual Effects Supervisor Visual Effects Production Supervisor(Rodeo FX) 249 23000113
Tara Conley Visual Effects Producer (Rodeo FX) 243 23000112
Isabelle Langlois Visual Effects Of Production(Rodeo FX) 419 23000121
Sebastien Francoeur Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000126
Carl Gagnon Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000127
Oliver Goulet Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000128
Emile Harvey Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000129
Jeremy Ezekiel Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000125
Patrick David Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000124
Sebastien Moreau Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Rodeo FX) 243 23000109
Ara Khanikian Compositing Supervisor (Rodeo FX) 120928 23000122
Dominic Daigle Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000123
Jordan Soles Visual Effects Of Development(Rodeo FX) 419 23000120
Sam Gutentag Visual Effects Technology Support(Industrial Light & Magic) 419 23000106
Daniel Pearson CG Supervisor (ILM) 779 23000093
Colin Benoit Digital Artist Digital Artist Supervisor(Industrial Light & Magic) 121022 23000094
Martin Murphy Digital Artist Digital Artist Supervisor(Industrial Light & Magic) 121022 23000095
Steve Rawlins Digital Artist Digital Artist Supervisor(Industrial Light & Magic) 121022 23000096
Kevin Barnhill CG Supervisor (ILM) 779 23000092
Jason Porter Compositing Supervisor (ILM) 120928 23000091
Patrick Hernandez Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000087
Davi Soesilo Visual Effects Data Wrangler 419 23000088
Erin O'Connor Visual Effects Producer (ILM) 243 23000089
Richard Bluff Visual Effects Supervisor (ILM) 249 23000090
Mike Van Eps Digital Artist Digital Artist Supervisor(Industrial Light & Magic) 121022 23000097
Kat Bachert Visual Effects Visual Effects Production Coordinator(Industrial Light & Magic) 419 23000098
Vladimir Bogak Visual Effects Technology Support(Industrial Light & Magic) 419 23000104
Nicole Galaz Visual Effects Technology Support(Industrial Light & Magic) 419 23000105
Jocelyn Hudon Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000130
Akira Hiyama Visual Effects Technology Support(Industrial Light & Magic) 419 23000107
Kristina Truong Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000103
Carol Payne Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000102
Lauren Fong Visual Effects Visual Effects Production Coordinator(Industrial Light & Magic) 419 23000099
Shirley Hsiao Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000100
Christopher Medley-Pole Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000101
Gretchen Libby Visual Effects Executive Producer(ILM) 419 23000108
Martin Pelletier Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000133
Patrice Poissant Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000159
Moika Sabourin Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000160
Kevin Seivewright Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000161
Irene Smirnova Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000162
Philippe Pelletier Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000158
Guillaume Pelletier Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000157
Alexandre Menard Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000154
Dominique Moissan Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000155
Christian Morin Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000156
Laurent Spillemaecker Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000163
Edy Susanto Lim Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000164
Thierry Delattre Visual Effects Producer (Hybride) 243 23000170
Michel Murdock Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Hybride) 243 23000171
Pierre Raymond Visual Effects Supervisor Visual Effects Executive Producer(Hybride) 249 23000172
Richard Martin Compositing Supervisor (Hybride) 120928 23000173
Louise Bertrand Visual Effects Producer (Hybride) 243 23000169
Philippe Theroux Visual Effects Supervisor (Hybride) 249 23000168
Mathieu Veillette Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000165
Sebastien Veilleux Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000166
Joseph Kasparian Visual Effects Supervisor (Hybride) 249 23000167
David McKay Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000153
Stephane Maillet Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000152
Samantha Combaluzier Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000137
James Dong Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000138
Xavier Fourmond Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000139
Jean-Francois Gagne Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000140
Patrick Coiteux Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000136
Fabrice Vienne Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000135
Thomas Montminy Brodeur Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000132
Fahed Alhabib Visual Effects Coordinator Visual Effects Lead Coordinator 120760 23000086
Etienne Poulin St-Laurent Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000134
Soal Givord Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000141
Dominic Guilmette Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000142
Lyne Lepage Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000148
Raphaël Letertre Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000149
Daniel Lowenberg Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000150
Valérie Loyer Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000151
Francis Larouche Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000147
Jean-Michel St-Pierre Lapierre Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000146
Samuel Jacques Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000143
Viktor Kokoruza Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000144
Fabrice Lagayette Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000145
Christine Leclerc Digital Artist (Rodeo FX) 121022 23000131
Howie Weed Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000083
Cassandra Pearce Mcnamara Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000025
Ali Nicholls Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000026
Julian Summers Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000027
Wendy Buick Graphic Designer n/a 120860 23000028
Jim Kum Kee Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000024
Jake Ingram Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000023
Mitchell Cox Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000019
Darren Frank Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000020
Dean Franklin Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000021
Jamie Howe Special Effects Technician SPFX Technician 242 23000022
Hayley Booth Graphics Graphic Assistant 120826 23000029
Kristin Reuter Graphics Graphic Assistant 120826 23000030
Trang Bach Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000036
Eric Baker Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000037
Tim Belsher Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000038
Jeffrey Benedict Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000039
Daphne Apellanes Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000035
Jessica Alcorn Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000034
Jenni O’Byrne Visual Effects Editor (Industrial Light & Magic) 614 23000031
Joey Santana Visual Effects Editor (Industrial Light & Magic) 614 23000032
Hui Ling Chang Visual Effects Supervisor Visual Effects Production Supervisor(Industrial Light & Magic) 249 23000033
Brian Pearce Special Effects Technician SPFX Rigging Foreman 242 23000018
Adrian Seabert Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000017
Catherine Chase Visual Effects Editor VFX Editor 614 23000002
Jamie Clark Visual Effects Editor VFX Editor 614 23000003
Brian Cox Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Clint Ingram Special Effects Supervisor SPFX Assistant Supervisor 545 23000005
Bill George Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Adam Grace Construction Foreman Foreman 277 21000014
Roger Gillespie Plasterer n/a 121097 21000011
Geoff Wiles Plasterer Plaster Department Foreman 121097 21000012
Ricky Pitman Construction Leading Hand 120900 21000013
Thomas Van Koeverden Special Effects Supervisor SPFX On-set Foreman 545 23000006
Steve Szekeres Special Effects Foreman SPFX Foreman 250 23000007
Richard Georgeson Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000013
Bernard Golenko Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000014
Pieter Plooy Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000015
Ray Purkis Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000016
Eric Cotton Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000012
Herman Bron Special Effects Technician SPFX Senior Technician 242 23000011
Leanne Brooks Special Effects Coordinator SPFX Coordinator 241 23000008
Albert Payne Visual Effects OH&S Pyro 419 23000009
Bruce Bright Special Effects Supervisor SPFX Supervising Technician 545 23000010
Sean Bittinger Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000040
Duncan Blackman Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000041
Shantel Medina Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000070
Chris Moore Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000071
Gurpreet Singh Pannu Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000072
Thaddeus Parkinson Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000073
Cornelia Magas Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000069
Kate Lee Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000068
Paul Huston Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000064
Michael Jamieson Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000065
Michelle Kater Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000066
Toan-Vinh Le Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000067
Caleb Pennypacker Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000074
Ben Perkins Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000075
Alex Tang Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000081
Kate Turner Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000082
Nicolas-Alexandre Noel Visual Effects Computer Graphics Supervisor(Hybride) 419 23000174
Noor Valibhoy Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000084
Eric Schweickert Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000080
Roman Schmidt Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000079
Daniel Post Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000076
Robert R Rossello Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000077
Stephan Schaefholz Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000078
Peg Hunter Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000063
Chia-Chi Hu Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000062
Lanny Cermak Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000047
Peter Chesloff Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000048
Brian Clark Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000049
Jay Cooper Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000050
Mark Casey Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000046
Marco Capparelli Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000045
Ryan Bradley Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000042
Patrick Brennan Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000043
Matt Brumit Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000044
Michael Cordova Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000051
Robert Dorris Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000052
T C Harrison Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000058
Adam Hazard Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000059
Eloisa Honrada Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000060
Michael Honrada Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000061
Rick Hankins Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000057
Jihyae Ham Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000056
Peter Dworin Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000053
Simon Fillat Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000054
Carl Frederick Digital Artist (Industrial Light & Magic) 121022 23000055
Steve Gaub Visual Effects Producer n/a 243 23000085
Michael Bentitou Digital Artist (Hybride) 121022 23000177
John Andersen Props Standby Props Assistant 120817 24000004
Gabriel Smith Props Standby Props Assistant 120817 24000005
John Bowring Armourer n/a 121128 24000006
Allan Mowbray Armourer n/a 121128 24000007
Robert Moxham Props Standby Props 120817 24000003
Bryce Tibbey Property Master n/a 120805 24000002
Vaughn Arnup Rotoscope Artist Roto Supervisor(Animal Logic) 120644 23000288
Mark Harris Software Engineer Systems Designer 121071 23000289
Stephen Head Software Engineer Systems Designer 121071 23000290
Ty Teiger Property Master n/a 120805 24000001
Jeffrey Gribble Armourer n/a 121128 24000008
Wade Krawczyk Armourer n/a 121128 24000009
Victoria Williams Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000015
Robert Wood Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000016
Ishtar Cavagnino Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000017
Sam Lukins Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000018
Jodie Whetter Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000014
Emile Oliver Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000013
Gideon Marshall Armourer n/a 121128 24000010
William Goodes Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000011
Arabella Lockhart Property Buyer Buyer/Dresser 121046 24000012
Lachlan Phillips Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000287
Marcelino Newquist Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000286
Cliff Welsh Compositor (Lola VFX) 120626 23000271
Yuki Uehara Compositor (Lola VFX) 120626 23000272
Rob Olsson Matte Painter Digital Matte Painter(Lola VFX) 120959 23000273
Nicolete Picardo Matte Painter Digital Matte Painter(Lola VFX) 120959 23000274
Jeremiah Sweeney Compositor (Lola VFX) 120626 23000270
Bruno Parenti Compositor (Lola VFX) 120626 23000269
Natsuko Kiksaki Compositor (Lola VFX) 120626 23000266
David Levine Compositor (Lola VFX) 120626 23000267
Jamison McCord Compositor (Lola VFX) 120626 23000268
Josh Singer 3-D Artist (Lola VFX) 120965 23000275
Scott Jepson Visual Effects Pipeline Engineer(Lola VFX) 419 23000276
Suzanne Cipolletti Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000282
Simon Clarke Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000283
Scott Hankel Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000284
Hiroshi Mori Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000285
Stephen Andy Bloch Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000281
David Weinstein Visual Effects Previsulaization Supervisor(The Third Floor) 419 23000280
Mark Stern Visual Effects Texture Element Photography(Lola VFX) 419 23000277
Arthur Zajak Visual Effects Texture Element Photography(Lola VFX) 419 23000278
Nick Markel Visual Effects Previsulaization Supervisor(The Third Floor) 419 23000279
Peter Wyborn Props Prop Maker 120817 24000019
Moneeka Bali Props Prop Maker 120817 24000020
John Luettke Assistant Unit Assistant 120820 25000026
Tim O’Bank Assistant Unit Assistant 120820 25000027
Andy Playford Assistant Unit Assistant 120820 25000028
Kieran Shevlin Assistant Unit Assistant 120820 25000029
Mark Houstein Assistant Unit Assistant 120820 25000025
Angie Hampson Assistant Unit Assistant 120820 25000024
Dave Heazlewood Transportation Transport Manager 120992 25000020
Ian Clark Transportation Transport Manager 120992 25000021
Steven Campton Assistant Unit Assistant 120820 25000022
Jim Dendrinos Assistant Unit Assistant 120820 25000023
Drew Steadman Assistant Unit Assistant 120820 25000030
Peter Beeh Aerial Unit Aerial Tech Operator 121100 25000031
Marlon Beyer-Rieger Coordinator Asset Rep 528 25000037
Sally Addinsall Other Clearances Coordinator 120795 26000001
Sean Rigby Other Safety Supervisor 120795 26000002
Larry Kaplan Unit Publicist n/a 231 29000001
Katie Harris Medic Unit Nurse 120966 25000036
Nathan Wiley Coordinator EPK 528 25000035
Gregory Read Aerial Unit Aerial Technician 121100 25000032
Scott Menzies Aerial Unit Aerial Pilot 121100 25000033
Pat Nash Transportation Coordinator Marine Coordinator 271 25000034
Cameron Rock Transportation Mechanic 120992 25000019
Peter Limon Transportation Mechanic 120992 25000018
Katie O’Malley Assistant (to Mr. Baer) 120820 25000003
Angela Barac Production Secretary n/a 367 25000004
Anna Broadbent Production Secretary n/a 367 25000005
Melissa Crabtree Travel Coordinator n/a 121042 25000006
Molly Tompkins Assistant (to Mr. Townsend) 120820 25000002
Angela Taylor Assistant (to Erwin Stoff) 120820 25000001
Brett Beacham Props Prop Maker 120817 24000021
Gene Chantrill Props Prop Maker 120817 24000022
Eddy Taylor Props Prop Maker 120817 24000023
Samantha Laidlaw Office Production Assistant n/a 120909 25000007
Charlotte Reynolds Office Production Assistant n/a 120909 25000008
Derek Desmond Post-Production Assistant n/a 120882 25000014
Ryan Makepeace Transportation Travel Assistant 120992 25000015
Geoff Naylor Transportation Action Vehicle Coordinator 120992 25000016
James Johnson Transportation Mechanic Foreman 120992 25000017
Jesse Cook Post-Production Assistant n/a 120882 25000013
Laura Nagy Production Assistant On-Set Production Assistant 275 25000012
Charlotte Townsend Production Assistant n/a 275 25000009
Brooke Horne Production Assistant On-Set Production Assistant 275 25000010
Killian Maguire Production Assistant On-Set Production Assistant 275 25000011
Drew Huntley Compositor (Lola VFX) 120626 23000265
Chris Hunsberger Compositor (Lola VFX) 120626 23000264
Oliver Wolff Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000204
Dave Morley Visual Effects Supervisor (Animal Logic) 249 23000205
Jason Bath Visual Effects Producer (Animal Logic) 243 23000206
Greg Jowle CG Supervisor (Animal Logic) 779 23000207
Mikael Widegren Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000203
Felix Thuresson Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000202
Anders Heilemann Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000198
Goran Kocov Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000199
Alexander Swahn Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000200
Michael Theander Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000201
Sandra Beerenbrock Visual Effects Producer Visual Effects Production Supervisor(Animal Logic) 243 23000208
Lexie Durbridge Visual Effects Coordinator (Animal Logic) 120760 23000209
Etienne Marc Matte Painter (Animal Logic) 120959 23000215
Jeff Driver Modelmaker Modeler(Animal Logic) 120919 23000216
John Paul Molloy Modelmaker Modeler(Animal Logic) 120919 23000217
Jean-Pascal Leblanc Visual Effects Surfacing Supervisor(Animal Logic) 419 23000218
Michael Halford Matte Painter (Animal Logic) 120959 23000214
Ben Walker Matte Painter (Animal Logic) 120959 23000213
Georgina Lovering Visual Effects Coordinator (Animal Logic) 120760 23000210
Jane Reynolds Visual Effects Coordinator (Animal Logic) 120760 23000211
Dudley Birch Matte Painter (Animal Logic) 120959 23000212
Camilla Hägg Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000197
Rodrigo Fiallega Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000196
Nadine Homier Digital Artist (Hybride) 121022 23000181
Mathieu Lalonde Digital Artist (Hybride) 121022 23000182
Mathieu LeClaire Digital Artist (Hybride) 121022 23000183
Francois Leduc Digital Artist (Hybride) 121022 23000184
Mathieu Dupuis Digital Artist (Hybride) 121022 23000180
Christophe Damiano Digital Artist (Hybride) 121022 23000179
Marco Tremblay Digital Artist (Hybride) 121022 23000176
Bernie Childs Construction Coordinator n/a 276 21000010
Maryse Bouchard Digital Artist (Hybride) 121022 23000178
Francois Metivier Digital Artist (Hybride) 121022 23000185
Steve Pelchat Digital Artist (Hybride) 121022 23000186
Elias Mlayeh Visual Effects Artist(Ghost VFX) 419 23000192
Dan Andersen Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000193
Jacob Børsting Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000194
Lynn Dekker Digital Artist (Ghost VFX) 121022 23000195
Rikke Hovgaard Jorgensen Visual Effects Producer (Ghost VFX) 243 23000191
Rikke Gjerlov Hansen Visual Effects Producer (Ghost VFX) 243 23000190
Guillaume St Aubin Seers Digital Artist (Hybride) 121022 23000187
Ivan Kondrup Visual Effects Supervisor (Ghost VFX) 249 23000188
Esben Syberg Visual Effects Supervisor (Ghost VFX) 249 23000189
Nerys Lincoln Visual Effects Surfacing Artist(Animal Logic) 419 23000219
Johan Nordenson Visual Effects Surfacing Artist(Animal Logic) 419 23000220
Jeff Renton Layout Artist (Animal Logic) 120869 23000249
Edson Williams Visual Effects Supervisor (Lola VFX) 249 23000250
Thomas Nittmann Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Lola VFX) 243 23000251
Maxamillian Leonard Visual Effects Producer (Lola VFX) 243 23000252
Richard Skelton Visual Effects Matchmove Artist(Animal Logic) 419 23000248
Corin Sadlier Visual Effects Matchmove Artist(Animal Logic) 419 23000247
Harry Medlin Rotoscope Artist Roto Artist(Animal Logic) 120644 23000243
Matt Roe Rotoscope Artist Roto Artist(Animal Logic) 120644 23000244
Bhakar James Visual Effects Matchmove And Layout Supervisor(Animal Logic) 419 23000245
Nathan Jennings Visual Effects Matchmove Artist(Animal Logic) 419 23000246
Mare McIntosh Visual Effects Coordinator (Lola VFX) 120760 23000253
Allison Paul Visual Effects Coordinator (Lola VFX) 120760 23000254
Fefo DeSouza Compositor (Lola VFX) 120626 23000260
Demitre Garza Compositor (Lola VFX) 120626 23000261
Brian Hajek Compositor (Lola VFX) 120626 23000262
Dave Hernandez Compositor (Lola VFX) 120626 23000263
Trent Claus Compositor (Lola VFX) 120626 23000259
Chris Cabrera Compositor (Lola VFX) 120626 23000258
Scott Balkcom Compositor (Lola VFX) 120626 23000255
William Barkus Compositor (Lola VFX) 120626 23000256
Dan Bartolucci Compositor (Lola VFX) 120626 23000257
James McCarthy Rotoscope Artist Roto Artist(Animal Logic) 120644 23000242
Troy Darben Rotoscope Artist Roto Artist(Animal Logic) 120644 23000241
Rogier Fransen Visual Effects FX Artist(Animal Logic) 419 23000226
Larry Townsend Visual Effects FX Artist(Animal Logic) 419 23000227
Manuel Macha Visual Effects Lighting Artist(Animal Logic) 419 23000228
Pawel Olas Visual Effects Lighting Artist(Animal Logic) 419 23000229
Jayandera Danappal Visual Effects FX Artist(Animal Logic) 419 23000225
Miles Green Visual Effects FX Supervisor(Animal Logic) 419 23000224
Carl Prud Homme Visual Effects Surfacing Artist(Animal Logic) 419 23000221
Scott Hunter Animator (Animal Logic) 483 23000222
Alfie Olivier Animator (Animal Logic) 483 23000223
Aaron Barclay Compositing Supervisor (Animal Logic) 120928 23000230
Niki Bern Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000231
Kazia Roach Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000237
Randy Vellacott Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000238
Guido Wolter Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000239
Josh Azzopardi Rotoscope Artist Roto Artist(Animal Logic) 120644 23000240
Dean Richichi Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000236
Julien Leveugle Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000235
Nick Chong Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000232
Zelko Dejanovic Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000233
Tyson Donnelly Compositor Compositing Artist(Animal Logic) 120626 23000234
Martine Losier Visual Effects Coordinator (Hybride) 120760 23000175
Mark Jones Construction Foreman Foreman 277 21000007
Luis Olivares Video Video Assist Operator 120800 6000011
David James Still Photographer n/a 120485 6000012
Mitch Paulson Colorist Digital Colorist(EFilm) 120920 6000013
Jake King Colorist Digital Colorist(EFilm) 120920 6000014
Simon Christidis Director of Photography Underwater Director Of Photography 120780 6000010
Joshua Gollish Film Lab Digital Image Tech 120850 6000009
Ricky Schamburg Assistant Camera B 1st Assistant Camera 233 6000005
Jack Mayo Assistant Camera B 2nd Assistant Camera 233 6000006
Robbie Mackinnon Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000007
Jac Norton Camera Camera Production Assistant 120798 6000008
Robert Phillips Film Lab DI Producer(EFilm) 120850 6000015
Devon Miller Film Lab DI Editor(EFilm) 120850 6000016
Andrew Eisen Assistant Editor n/a 203 7000005
Eric Lorenz Assistant Editor n/a 203 7000006
Brett Reed Assistant Editor n/a 203 7000007
Alexandre Desplat Music Music/Conductor/Orchestration 120781 8000001
Brett Carroll Assistant Editor n/a 203 7000004
Mike Fay Assistant Editor n/a 203 7000003
Brad Shields Director of Photography DP(Splinter Unit) 120780 6000017
Tim Squyres Editor n/a 172 7000001
William Goldenberg Editor n/a 172 7000002
Andrew Johnson Camera B Camera/Steadicam Operator 120798 6000004
Matthew Spowart Assistant Camera n/a 233 6000003
Selena Pivac Production Coordinator n/a 162 5000012
Nicholas Copping Production Coordinator n/a 162 5000013
Merilyn Cook Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Alex Fewster Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Carl Wood Location Manager n/a 193 5000011
Karen Jones Location Manager n/a 193 5000010
Kristin Witcombe Script Supervisor n/a 191 5000007
Phillip Roope Location Manager n/a 193 5000008
Lauren Cooper Location Manager n/a 193 5000009
Georgina Marquis Assistant Production Coordinator n/a 192 5000016
Nerida Groth Assistant Director n/a 163 5000017
Wade Savage Assistant Director Unit Assistant Director(Splinter) 163 5000023
Joshua Watkins Assistant Director Unit Assistant Director(Splinter) 163 5000024
Roger Deakins Director of Photography Director Of Photography/A Camera Operator 120780 6000001
Andy Harris Assistant Camera n/a 233 6000002
Nathaniel Purdon Unit Manager n/a 120832 5000022
Michael Green Assistant Unit Manager n/a 313 5000021
Chris Turner Assistant Director n/a 163 5000018
Damian Eggins Unit Manager n/a 120832 5000019
Simon Lucas Unit Manager n/a 120832 5000020
Kenneth Karman Music Editor n/a 214 8000002
Denise Okimoto Music Editor n/a 214 8000003
Jon Buckland Song ("Miracles") 120859 8000032
Will Champion Song ("Miracles") 120859 8000033
Chris Martin Song ("Miracles") 120859 8000034
Coldplay Song Performer ("Miracles") 120788 8000035
Guy Berryman Song ("Miracles") 120859 8000031
Kaoru Yodo Song Performer ("Aikoku No Hana") 120788 8000030
George Oulton Score Mixing Score Assistant(Abbey Road Studios) 120927 8000026
Richard Strauss Song ("Olympische Hymne") 120859 8000027
Robert Lubahn Song ("Olympische Hymne") 120859 8000028
Locke Brass Consort Song Performer ("Olympische Hymne") 120788 8000029
Jon Hutman Production Designer n/a 164 9000001
Lisa Thompson Set Decorator n/a 165 9000002
Tony Williams Art Director n/a 183 9000008
Nicholas Dare Set Designer n/a 202 9000009
Andrew Kattie Set Designer n/a 202 9000010
Ross Perkin Set Designer n/a 202 9000011
Jenny Hitchcock Art Director n/a 183 9000007
Nick Connor Art Director n/a 183 9000006
Charlie Revai Art Director n/a 183 9000003
Bill Booth Art Director n/a 183 9000004
Jacinta Leong Art Director n/a 183 9000005
Matt Jones Score Mixing Score Assistant(Abbey Road Studios) 120927 8000025
Paul Clarvis Music Featured Musician 120781 8000024
Dave Hage Music Session Librarian 120781 8000009
Jonathan Allen Recording Recorder And Mixer 120578 8000010
Andrew Dudman Recording Recorder And Mixer 120578 8000011
The London Symphony Orchestra Music Score Performer 120781 8000012
Mark Graham Music Music Preparation 120781 8000008
Sylvain Morizet Music Orchestration 120781 8000007
Dominique LeMonnier Score Recording Score Producer 120840 8000004
Jean-Pascal Beintus Music Orchestration 120781 8000005
Nicolas Charron Music Orchestration 120781 8000006
Carmine Lauri Music Orchestra Leader 120781 8000013
Peter Clarke Music Auricle Operator 120781 8000014
Terry Edwards Music Chorus Master 120781 8000020
Ben Parry Music Chorus Master 120781 8000021
David Arch Music Featured Musician 120781 8000022
Clive Bell Music Featured Musician 120781 8000023
Andrew Sinclair Knopp Soloist Treble Soloist 121021 8000019
London Voices Music Choir 120781 8000018
Lewis Jones Music Pro Tools Operator 120781 8000015
Romain Allender Music Score Programmer 120781 8000016
Xavier Forcioli Music Score Coordinator 120781 8000017
Lisa Rodgers Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Debbie Antoniou Assistant Director n/a 163 5000005
Shinji Ogata Actor Kwajalein Guard 1 1000036
Taka Uematsu Actor Kwajalein Guard 1 1000037
Taki Abe Actor Radio Tokyo Man 1 1000038
Yutaka Izumihara Actor Radio Tokyo Man 1 1000039
Shinji Ikefuji Actor Japanese Translator 1 1000035
Kuni Hashimoto Actor Kwajalein Officer 1 1000034
Jack Marshall Actor Young Bully 1 1000030
Sean McCarthy Actor Young Bully 1 1000031
Chris Ovens Actor Young Bully 1 1000032
Oliver Wright Actor Young Bully 1 1000033
Chikashi Linzbichler Actor Japanese Radio Host 1 1000040
Masako Fouquet Actor Elegant Woman 1 1000041
Atsuto Kitanobo Actor Omori Running Guard 1 1000047
Shingo Usami Actor Corporal Kono 1 1000048
Hiroshi Kasuga Actor Naoetsu Guard 1 1000049
Ryuzaburo Naruse Actor Naoetsu Guard 1 1000050
Katsuichi Shike Actor Omori Guard 1 1000046
Katsuhito Nojiri Actor Omori Guard 1 1000045
Keiichi Enomoto Actor Omori Guard 1 1000042
Jiro Funamoto Actor Omori Guard 1 1000043
Kunihisa Goto Actor Omori Guard 1 1000044
Sandy Winton Actor Coach 1 1000029
David Roberts Actor Officer Collier 1 1000028
Maddalena Ischiale Actor Louise 1 1000010
Vincenzo Amato Actor Anthony 1 1000011
Luke Treadaway Actor Miller 1 1000013
Louise McIntosh Actor Harris 1 1000014
Jai Courtney Actor Cup 1 1000009
Miyavi Actor Watanabe 1 1000008
Domhnall Gleeson Actor Phil 1 1000002
Finn Wittrock Actor Mac 1 1000003
Garrett Hedlund Actor Fitzgerald 1 1000004
Ross Anderson Actor Blackie 1 1000015
C.J. Valleroy Actor Young Louie 1 1000016
Ryan Ahern Actor Glassman 1 1000024
Ross Langley Actor Mitchell 1 1000025
Michael Whalley Actor Stan Pillsbury 1 1000026
Anthony Phelan Actor Priest 1 1000027
Dylan Watson Actor Engineer 1 1000023
Marcus Vanco Actor Lambert 1 1000022
John D'Leo Actor Young Pete 1 1000017
Spencer LoFranco Actor Harry Brooks 1 1000020
Stephen J. Douglas Actor Clarence Douglas 1 1000021
Yoji Tatsuta Actor Naoetsu Guard 1 1000051
Allan Gibson Actor Scot 1 1000052
Mick Garris Executive Producer n/a 174 3000005
Thomas Tull Executive Producer n/a 174 3000006
Jon Jashni Executive Producer n/a 174 3000007
Michael Vieira Co-Producer n/a 170 3000008
Clayton Townsend Producer n/a 3 3000004
Erwin Stoff Producer n/a 3 3000003
Stephen W. Stanton Actor Olympics Radio Announcer 1 1000075
Angelina Jolie Director n/a 2 2000001
Angelina Jolie Producer n/a 3 3000001
Matthew Baer Producer n/a 3 3000002
Holly Goline Co-Producer n/a 170 3000009
Joseph Reidy Co-Producer n/a 170 3000010
Lisa Rogers Post-Production Supervisor n/a 120796 5000001
Joseph Reidy Assistant Director n/a 163 5000002
Jennifer Cornwell Unit Production Manager n/a 182 5000003
Clayton Townsend Unit Production Manager n/a 182 5000004
Laura Hillenbrand Source Material (from book: "Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption") 120786 4000005
William Nicholson Screenplay n/a 120778 4000004
Joel Coen Screenplay n/a 120778 4000001
Ethan Coen Screenplay n/a 120778 4000002
Richard LaGravenese Screenplay n/a 120778 4000003
Brooklan Frkovic Actor Olympic Runner 1 1000074
Nicholas Farris Actor Pistol Starter At Olympics 1 1000073
Morgan Griffin Actor Beautiful Young Blonde 1 1000058
Gulliver Page Actor Waist Gunner 1 1000059
Damien Bryson Actor Green Hornet Crew 1 1000060
Jesse Turner Actor Green Hornet Radio Man 1 1000061
Sophie Dalah Actor Teen Virginia 1 1000057
Alice Roberts Actor Young Virginia 1 1000056
Travis Jeffery Actor Scot 1 1000053
Talia Mano Actor Young Sylvia 1 1000054
Savannah Lamble Actor Teen Sylvia 1 1000055
Kristopher Bos Actor POW Officer 1 1000062
Geoffrey Evans Actor POW Officer 1 1000063
Garrick Parkes Actor U.S. Naval Officer 1 1000069
Tom Hobbs Actor Don Lash 1 1000070
Bangalie Keita Actor Jesse Owens 1 1000071
Brett Clancy Actor Photographer At Olympics 1 1000072
James Mcenery Actor Marine At Airbase 1 1000068
Simon Noonan Actor POW In Stress Position 1 1000067
Brock Hastings Booth Actor Enlisted POW 1 1000064
Nick Smith Actor Enlisted POW 1 1000065
Anthony Craig Actor POW In Stress Position 1 1000066
Alex Hillkurtz Storyboard Artist n/a 199 9000012
Evan Shipard Conceptual Illustrator Concept Illustrator 121006 9000013
Ian Barton Dolly Grip n/a 264 15000016
Matt Copping Dolly Grip n/a 264 15000017
Michael Larcombe Lighting Technician Scorpio Head Tech 120907 15000018
Paul Hamlyn Best Boy Pre-Rig Best Boy Grip 120885 15000019
Bruce Hamme Dolly Grip n/a 264 15000015
Andy Smith Best Boy Grip n/a 265 15000014
Teretiano Reti Rigging Electrician Rigging Electrics Best Boy 120958 15000010
Mark Watson Rigging Electrician Rigging Electrics Best Boy 120958 15000011
Nigel Le Roux Rigging Electrician Rigging Electric 120958 15000012
Toby Copping Key Grip n/a 263 15000013
Houston Chorley Grip n/a 365 15000020
Matt Coulam Grip n/a 365 15000021
Marty Caulcutt Rigging Grip n/a 120944 15000027
Sebastian Dickins Rigging Grip n/a 120944 15000028
Manassas Kereama Rigging Grip n/a 120944 15000029
Leroy Page Rigging Grip n/a 120944 15000030
Harley Caulcutt Rigging Grip n/a 120944 15000026
Adam Caulcutt Rigging Grip n/a 120944 15000025
Ross Butler Rigging Grip n/a 120944 15000022
Dave Thomson Rigging Grip n/a 120944 15000023
Mandy Bradford Grip Rigging 2nd In-Charge Grip 365 15000024
Moses Fotofili Rigging Gaffer n/a 120937 15000009
Craig Clark Rigging Gaffer n/a 120937 15000008
Laura Atkinson ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000016
Glynna Grimala ADR Editor n/a 220 14000017
Lauren Hadaway ADR Editor n/a 220 14000018
David Raines Foley Foley Supervisor 120961 14000019
Karen Triest Sound Effects Editor n/a 327 14000015
Dan Hegeman Sound Effects Editor n/a 327 14000014
Bill Meadows Rerecording Mixer Re-Recording Mix Tech 120856 14000011
Eric A Norris Sound Designer n/a 120915 14000012
Jay Wilkinson Sound Designer n/a 120915 14000013
Gayle Wesley Assistant Sound Editor n/a 222 14000020
Paul Drenning ADR Mixer n/a 227 14000021
Simon Allan Electrician n/a 450 15000004
Noel Franco Electrician n/a 450 15000005
Jason Poole Electrician n/a 450 15000006
Joel Klinger Electrician Gennie Operator/Electrician 450 15000007
Paul Fotofili Best Boy n/a 120885 15000003
Steve Daley Best Boy n/a 120885 15000002
Jeff Gomillion ADR Mixer n/a 227 14000022
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000023
Shaun Conway Gaffer n/a 268 15000001
Drew Schuster Rigging Grip n/a 120944 15000031
Tony Stacheel Rigging Grip n/a 120944 15000032
Chris Patton Stunts n/a 240 19000007
Nick Schodel Stunts n/a 240 19000008
Jordan Griffiths Stunt Double Double(for Young Louie) 120980 19000009
Oliver Rimmer Stunt Double Double(for Young Louie) 120980 19000010
Alex Jewson Stunts n/a 240 19000006
Toby Fuller Stunt Double (for Louie) 120980 19000005
Glenn Boswell Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Simon Crane Stunts Stunt Advisor 240 19000002
Ric Anderson Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Brett Sheerin Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Jack Colreavy Stunt Double Running Double(for Louie) 120980 19000011
Michael Reidy Stunt Double Running Double(for Louie) 120980 19000012
Mark Diggins Construction Foreman Foreman 277 21000005
Ben Foley Construction Foreman Foreman 277 21000006
Jack O'Connell Actor Louis Zamperini 1 1000001
Mick Verbeek Construction Foreman Foreman 277 21000008
Garth Tompkins Construction Foreman General Foreman 277 21000004
John Pickering Construction Foreman General Foreman 277 21000003
Bernadette Van Gyen Stunts Stunts Office Coordinator 240 19000013
Sean Ahern Construction Manager n/a 120983 21000001
Brad Howard Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Michael Wark Accounting Clerk n/a 121044 16000020
Kate Buckman Accounting Clerk n/a 121044 16000019
Nazmeen Dhansey Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Justin Brace Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Nicole Coulston Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jonathan Harding Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Jody Beaudin Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Michael Wolstenholme Accountant Location Accountant 120802 16000002
Michael Thomas Rigging Grip n/a 120944 15000033
Shane Thomas Rigging Grip n/a 120944 15000034
Cynthia Quan Production Controller n/a 120533 16000001
Kristi McLaren Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Ben Mcneill Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Andrew Saareste Payroll Accountant n/a 121020 16000015
Toni Pearson Accountant Art Department Accountant 120802 16000016
Lynn Paetz Post-Production Accountant n/a 120979 16000017
Monica Perez-Gelbman Post-Production Accountant n/a 120979 16000018
Rebecca Howcroft Payroll Accountant n/a 121020 16000014
David Krudis Assistant Accountant n/a 120950 16000013
Vanessa Redmond Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Safka Sintmaartensdijk Assistant Accountant n/a 120950 16000011
Grant Wolstenholme Assistant Accountant n/a 120950 16000012
John Geuntner Foley Mixer n/a 224 14000010
Richard Duarte Foley Mixer n/a 224 14000009
Nic Gribben Art Department Model Maker 120843 9000042
Phillip Hayes Art Department Model Maker 120843 9000043
Francine Maisler Casting n/a 179 10000001
Melissa Kostenbauder Casting Associate n/a 160 10000003
Adam Kealy Art Department /Head Mold Maker 120843 9000041
Michael Henry Art Department /Head Mold Maker 120843 9000040
Jack Whiddon Greensman Greens Foreman 201 9000036
Raytheon Buna Art Department Leading Hand 120843 9000037
Ray Coulson Art Department Leading Hand 120843 9000038
Luke Gasparini Art Department Leading Hand 120843 9000039
Nikki Barrett Casting n/a 179 10000004
Yoko Narahashi Casting (Japan) 179 10000005
James Ellis Deakins Consultant Digital Work Flow Consultant 120784 12000001
Charlotte Townsend Research Researcher 458 12000002
Peter Kent Dialect Coach n/a 666 12000003
Jill McCullough Dialect Coach n/a 666 12000004
Morgan Smallbone Extras Casting n/a 120851 10000011
Bud Hopes Extras Casting n/a 120851 10000010
Natalie Wall Casting Associate n/a 160 10000007
Elizabeth Chodar Casting Assistant n/a 177 10000008
Micharne Cloughley Casting Assistant n/a 177 10000009
Ron Wallekers Greensman Greens Foreman 201 9000035
Jack Elliott Greensman n/a 201 9000034
Marianne Evans Set Decorator Set Decorator Coordinator 165 9000019
Marian Long Leadman n/a 433 9000020
Emma Rudkin Leadman n/a 433 9000021
Siobhan Purkis Set Decorator Set Decorator Assistant 165 9000022
Tanika Pratt Art Assistant Design Assistant 120974 9000018
Sherree Philips Art Assistant Design Assistant 120974 9000017
Geoff Kemmis Concept Artist Concept Model Maker 120911 9000014
John Higgins Art Department Coordinator n/a 195 9000015
Jocelyn Thomas Art Department Coordinator n/a 195 9000016
Mark Harman Set Decorator On-Set Dresser 165 9000023
Corey O’Connell Set Dresser n/a 197 9000024
Alex Doyle Scenery Scenic Leading Hand 121106 9000030
Kane Lowe Scenery Scenic Leading Hand 121106 9000031
Ben McCosker Scenery Scenic Leading Hand 121106 9000032
Tim Phillips Scenery Scenic Leading Hand 121106 9000033
Bernard Castle Scenery Scenic Leading Hand 121106 9000029
Chris Williams Scenery Scenic Foreman 121106 9000028
Michael Swingle Scenic Artist Scenic 745 9000025
Andre Bremer Scenery Scenic Foreman 121106 9000026
Stu Burchall Scenery Scenic Foreman 121106 9000027
Tomo Miyaguchi Advisor Japanese Advisor 120821 12000005
Jon Iles Advisor Military Advisor 120821 12000006
Nathalie Karni Costumer Civilian Costumer 120880 13000025
Anna Munro Tailor Textile Artist 120990 13000026
Bronwyn Doughty Costume Coordinator Costume Department Coordinator 120971 13000027
Phillip Eagles Costume Coordinator Costume Department Coordinator 120971 13000028
Christina Validakis Costumer Civilian Costumer 120880 13000024
Renee Goodman Costumer Civilian Costumer 120880 13000023
Julie Barton Costumer n/a 120880 13000020
Dan Owen Costumer n/a 120880 13000021
Melanie Shepherd Costumer n/a 120880 13000022
Esther Harris Costumes Costume Production Assistant 120828 13000029
Allison Harvey Costumes Costume Production Assistant 120828 13000030
Frank A Montao Jr. Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Jon Taylor Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
John Cucci Foley Artist n/a 223 14000007
Dan O'Connell Foley Artist n/a 223 14000008
Becky Sullivan Supervising Sound Editor n/a 328 14000004
Andrew DeCristofaro Supervising Sound Editor n/a 328 14000003
Emma Kazarian Costumes Costume Production Assistant 120828 13000031
David Lee Production Sound Mixer n/a 120555 14000001
Mark Van Kool Boom Operator n/a 215 14000002
Jamella Hassan Key Costumer n/a 351 13000019
William Steggle Costumer Military Costumer 120880 13000018
Arjen Tuiten Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist 120881 13000003
Nik Dorning Makeup Artist n/a 120801 13000004
Shane Thomas Makeup Artist n/a 120801 13000005
Tia Stephanou Makeup Assistant n/a 121007 13000006
Toni G Makeup Department Head Makeup 353 13000002
Louise Frogley Costume Designer n/a 169 13000001
Phil Shirley Advisor Military Advisor 120821 12000007
Bob Livingstone Advisor B-24 Advisor 120821 12000008
Steve Grant Consultant Nutritional Consultant 120784 12000009
Jac Charlton Wardrobe Contact Lens And Teeth Technician 120823 13000007
Rick Findlater Hair Department Head Hairstylist 120794 13000008
Elly Kamal Costume Supervisor n/a 120895 13000014
Joe Hobbs Costume Supervisor Military Costume Supervisor 120895 13000015
Stephanie Schubert Costumer Military Costumer 120880 13000016
Roberta Shaw Costumer Military Costumer 120880 13000017
John C Casey Costume Supervisor n/a 120895 13000013
Gali Noy Costume Designer n/a 169 13000012
Karen Kelly Hair Stylist n/a 120799 13000009
Jen Stanfield Hair Stylist n/a 120799 13000010
Kerrin Jackson Hair & Makeup Background Makeup And Hair 121041 13000011
Bob Booker Construction Coordinator n/a 276 21000009
Synopsis
Olympian and war hero Louis "Louie" Zamperini, along with two other crewmen, survived in a raft for 47 days after a near-fatal plane crash in WWII, only to be caught by the Japanese navy and sent to a prisoner-of-war camp. Based on the book "Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption" written by Laura Hillenbrand