Broken Hill (2009)

Broken Hill
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 42mins.
Genres Drama, Family, Foreign, Musical
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Lemon Sun Song Performer ("Telephone") 120788 8000016
Julie Cain Song Performer ("Joanna") 120788 8000018
Rob Kolar Song ("Telephone") 120859 8000012
Julie Cain Song ("Joanna") 120859 8000014
Marion Lee Hair Assistant Hair/Make-up Assistant 120989 13000002
Mariot Kerr Costume Designer n/a 169 13000001
Mary Dennison Liaison (AudioLoc) 121064 12000002
Tracey Reeby Hair Assistant Hair/Make-up Assistant 120989 13000003
Susie Warhurst Makeup Artist (for Mr Hutton) 120801 13000004
Cherie Morrisson Makeup Assistant Hair/Make-up Assistant 121007 13000006
Michelle Morrison Makeup Artist Hair/Make-up Artist 120801 13000005
Bruce Emery Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Ruthmary Bond Extras Casting n/a 120851 10000004
Kylie Lawson Scenic Artist n/a 745 9000004
Obie O'Brien Set Dresser Buyer/On-Set Dresser 197 9000003
Tuesday Stone Art Director n/a 183 9000002
Daniel Vieceli Art Department Art Department Runner 120843 9000005
Angela Heesom Casting n/a 179 10000001
Rebecca Waddingham Casting Assistant n/a 177 10000003
Angie Christophel Casting Casting Co-ordinator 179 10000002
Susie Warhurst Makeup Designer Hair/Make-up Designer 447 13000007
Felice Mercurella Wardrobe Standby Wardrobe 120823 13000008
Michael Bakaloff Boom Operator n/a 215 14000009
Tom Heuzenroeder Audio Audio Playback 120810 14000008
Tony Vaccher ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000007
Dan Johnston Foley Editor n/a 221 14000010
Duncan McAllister Foley Editor n/a 221 14000011
Duncan McAllister Foley Recordist n/a 225 14000013
Leon Anderson Foley Editor n/a 221 14000012
Danny Longhurst ADR Editor n/a 220 14000006
Russ Gorsline ADR ADR Recordist(Portland/RexPost) 120912 14000005
Meredith Goyne Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Lauren Delnnocentis Wardrobe Standby Attachment 120823 13000009
Leon Anderson ADR ADR Recordist 120912 14000001
Simon Rosenberg ADR ADR Recordist(Melbourne/Soundfirm Melbourne) 120912 14000002
Brian Roth ADR ADR Recordist(Buzzy's Recording) 120912 14000004
Justin Astbury ADR ADR Recordist(Adelaide/Tracks Adelaide) 120912 14000003
Robert Webb Production Designer n/a 164 9000001
Sylvia Warmer Location Assistant n/a 120947 5000011
Jules Wurm Assistant Camera Camera 1st Assistant Camera 233 6000013
Darcy Sullivan Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000012
Marie-Pier Labelle Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000011
Matt Nettheim Photography Stills Photographer 120835 6000014
Lisa Tomasetti Photography Stills(Additional Sydney Crew) 120835 6000015
Isaac Walgos Camera Assistant Jimmy Jib Assistant 120867 6000017
Warren Lynch Colorist Digital Colorist 120920 6000016
Jem Rayner Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000010
Malcolm Richards Camera (Cameraquip) 120798 6000009
David Foreman Camera Operator n/a 239 6000004
Bryan Mason Camera Operator n/a 239 6000003
Nick Matthews Camera Operator n/a 239 6000002
Geoff Hodge Camera Operator Jimmy Jib Operator 239 6000005
Louis Puli Steadicam Operator n/a 232 6000006
Henry Smith Camera Camera Attachment 120798 6000008
Anny Duff Camera Camera Attachment 120798 6000007
Viv Scanu Aerial Director of Photography n/a 121063 6000018
David Ngo Editor n/a 172 7000001
Jon Lord Song ("Space Truckin") 120859 8000010
Ian Gillan Song ("Space Truckin") 120859 8000009
Ritchie Blackmore Song ("Space Truckin") 120859 8000008
Ian Paice Song ("Space Truckin") 120859 8000011
Matt Pearson Location Assistant n/a 120947 5000013
Sara MacDonald Location Assistant n/a 120947 5000012
Tony Vaccher Rerecording Mixer n/a 120856 14000014
Elizabeth Finch Original Music Music Orchestrator 120838 8000007
David Long Original Music Music Orchestrator 120838 8000006
Chris Brady Composer n/a 120836 8000001
David Scarborough Assistant Editor n/a 203 7000002
Damon Tedesco Music Music Recorder/Mixer 120781 8000002
David Long Music Music Preparation 120781 8000003
Chris Brady Original Music Music Orchestrator 120838 8000005
Elizabeth Finch Music Music Preparation 120781 8000004
Nick Matthews Director of Photography n/a 120780 6000001
Adrian Bilinsky Sound Effects Editor (AudioLoc Sound Design) 327 14000015
Mick Kildare Assistant Unit Assistant 120820 25000006
Django Nou Assistant Unit Assistant 120820 25000005
Colleen Gill Assistant Unit Assistant 120820 25000004
Chris Pike Assistant Unit Assistant 120820 25000007
Andrew Brown Assistant Unit Assistant 120820 25000008
Daniel Fletcher Production Assistant Production/Unit Assistant(Additional Sydney Crew) 275 25000011
Dante Nou Assistant Unit Assistant 120820 25000010
philip henderson-Wilson Assistant Unit Assistant 120820 25000009
Jarod Spencer Assistant Trades Assistant 120820 25000003
Kerry Hudson Assistant (to Ms Vega) 120820 25000002
William Dim Props Buyer/Dresser 120817 24000001
Brie Walsh Software Engineer Data Wrangler 121071 23000002
Tim Crosbie Visual Effects Supervisor (Rising Sun Pictures) 249 23000001
Ben Crabtree Props Standby Props 120817 24000002
Cassie Sibbin Props Buyer n/a 120926 24000003
Chris Corin Assistant (to Mr Hutton) 120820 25000001
Lachy Lang Props Buyer Buyer/Costume Assistant 120926 24000004
Kate Crosser Post-Production Post Production Support 120945 25000012
Peter Itsines Transportation Low Loader 120992 25000013
Nigel Gladstone Driver Runner/Driver(Additional Sydney Crew) 273 25000025
Keith Bichard Medic Safety Officer 120966 25000024
Jenny Bichard Medic Safety Supervisor/Safety Report 120966 25000023
Phil Urquhart Driver (Additional Sydney Crew) 273 25000026
Ross Brewer Coordinator Technical Facilities Coordinator 528 25000027
Samantha White Tutor Piano Tutor 121034 26000002
Allan Gill Security (ACP Security) 120951 26000001
Corey Spiteri Office Runner Runner 120988 25000022
Hera Sparnon Office Runner Runner 120988 25000021
Damien Bear Production EPK 120824 25000016
Daenen Merrill Production EPK 120824 25000015
Sharyn Pancione Production Secretary n/a 367 25000014
Angus Paterson Production EPK 120824 25000017
Dominic Smith Production Production Intern(Additional Sydney Crew) 120824 25000018
Andrew Frazer Office Runner Runner 120988 25000020
Hamish Burns Pilot (Helistar) 570 25000019
Fiona Hart Catering (Director's Cut Adelaide) 120954 22000006
Michael Clarkin Catering Catering Assistant(Additional Sydney Crew) 120954 22000005
Django Nou Grip Assistant Grip 365 15000007
Matt Richardson Grip Assistant Grip 365 15000006
Ben Walsh Grip n/a 365 15000005
Chris Davies Grip Grip/Gaffer(Additional Sydney Crew) 365 15000008
Richard Rees-Jones Gaffer n/a 268 15000009
Tony Gibbs Production Insurance Insurance(HW Wood) 120949 16000002
Mark Kraus Production Accountant n/a 282 16000001
Storm Ashwood Best Boy n/a 120885 15000010
Mike Smith Key Grip n/a 263 15000004
Dave Gregan Swing Electric(Original Rank: 5th) 120862 15000003
Terry Kelly Sound Recordist (Additional Sydney Crew) 331 14000018
James Currie Sound Recordist n/a 331 14000017
Nick Burns Sound Effects Editor (AudioLoc Sound Design) 327 14000016
John Dennison Sound Supervisor (AudioLoc Sound Design) 120883 14000019
Tony Vaccher Sound Supervisor (AudioLoc Sound Design) 120883 14000020
Nick Datsun Swing Electric 120862 15000002
Leigh Nemeth Swing Electric 120862 15000001
Julia Jurevicius Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000003
Bryce Menzies Legal Counsel Lawyer(Marshalls & Dent) 120913 18000001
Paul Spencer Construction Manager n/a 120983 21000001
Lachlan Ward Stunts Double and Stunts(for Julian) 240 19000010
Jade Amantea Stunts Double and Stunts(for Robert) 240 19000009
Sonya Marshall Catering (Director's Cut Adelaide) 120954 22000001
Steve Marcus Catering (Broken Hill/Additional Sydney Crew) 120954 22000002
Ian Robertson Catering Catering Assistant(Additional Sydney Crew) 120954 22000004
Melissa Emmett Catering (Balfours/Additional Sydney Crew) 120954 22000003
Tahlia De'Corso Stunts Hands Piano(for Kat) 240 19000008
Alan Braley Stunts Hands Piano(for Tommy) 240 19000007
Dean Gould Stunt Double (for Tommy) 120980 19000002
Reg Roordink Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Rebecca Oliver Legal Counsel Lawyer(Marshalls & Dent) 120913 18000002
Amanda Graver Stunt Double (for Sharon) 120980 19000003
Robbie Clissold Stunt Double (for Scott) 120980 19000004
Oliver Molesworth Stunts Mustering(for Tommy) 240 19000006
Damien Steele-Scott Stunts Hands(for Ricardo) 240 19000005
Christine Williams Production Coordinator n/a 162 5000010
Mojgan Khadem Script Supervisor Continuity 191 5000009
Talitha Best Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000050
Amanda Neubauer Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000049
Carolyn Burgess-Johansson Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000048
PJ Oaten Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000051
Jason Thomas Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000052
Robyn Tannhauser Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000055
Madi Green Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000054
Carolyn Lam Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000053
Lindsay Heesom Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000047
Pippa Strickland Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000046
Darren Dawe Actor Inmate #2 1 1000041
Wayne Mattie Actor Inmate #1 1 1000040
Oskar Pichler Actor Whistling Prisoner 1 1000039
Colin Shearing Actor Government Agent 1 1000042
Tim Carter Actor Student DJ 1 1000043
Briohny Campbell Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000045
Brendan Pearn Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000044
Neil Thompson Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000056
Karen Danardi Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000057
Mark Chewey Actor (Prisoner) 1 1000069
Jimmy Leigep Actor (Prisoner) 1 1000068
Daniel Busch Actor (Prisoner) 1 1000067
Mick Wordley Actor (Prisoner) 1 1000070
Rob Riley Actor (Prisoner) 1 1000071
Lyelle Woodbury Actor (Prisoner) 1 1000073
Richard Tonkin Actor (Prisoner) 1 1000072
Ray Smith Actor (Prisoner) 1 1000066
Andrew Simmons Actor (Prisoner) 1 1000065
Henri Phillips Actor (Student Band) 1 1000060
Stefan Ammer Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000059
Simon Varga Actor (Tommy's Imaginary Player) 1 1000058
Daniel Hartley Actor (Student Band) 1 1000061
Suzie Wieszyk Actor (Student Band) 1 1000062
Laura Wilkinson Actor (Student Band) 1 1000064
Thomas Helps Actor (Student Band) 1 1000063
Chris Tseregounes Actor Chanting Vocalist 1 1000038
Daniel "Doc" Richards Actor Chanting Vocalist 1 1000037
Peter Lamb Actor Officer Jack Taylor 1 1000013
Adam Grocke Actor Jock Boy 1 1000012
Luke O'Loughlin Actor Fuzz 1 1000011
Todd Telford Actor Bells Player-Jeffrey 1 1000014
Hung Le Actor Cho the Violin Player 1 1000015
Dennis Noble Actor Senior Sergeant Brady 1 1000018
Emma Rancie Actor Sharon 1 1000017
Maude Davey Actor Social Worker – Dinnattee 1 1000016
Ebony Ween Actor Ricardo's Daughter 1 1000010
George Kapiniaris Actor Ricardo 1 1000009
Timothy Hutton Actor George McAlpine 1 1000004
Rhys Wakefield Actor Scott Price 1 1000003
Alexa Vega Actor Kat 1 1000002
Che Timmins Actor Kalai 1 1000005
John Clarke Actor Maestro Pindari 1 1000006
Andy McPhee Actor Bear 1 1000008
Leo Taylor Actor Warden 1 1000007
Roger Newcombe Actor Mr Woolley 1 1000019
Adam Morgan Actor Curious Guard 1 1000020
Kieran O'Dea Actor A Cappella Group 1 1000032
Cameron Du Rieu Actor A Cappella Group 1 1000031
Robin Breugelmans Actor A Cappella Group 1 1000030
Matthew Lykos Actor A Cappella Group 1 1000033
Checc Musolono Actor Chanting Vocalist 1 1000034
Dwight Adams Actor Chanting Vocalist 1 1000036
Michael Moody Actor Chanting Vocalist 1 1000035
Karl Pink Actor Bluegrass Band 1 1000029
Trevor Warner Actor Bluegrass Band 1 1000028
John Doherty Actor Mr Strickland 1 1000023
Wayne Anthony Actor Older MC 1 1000022
Chrissie Page Actor Magistrate Cowler 1 1000021
Rob MacPherson Actor Kat's Dad - Paul Rogers 1 1000024
Andrea Nicolas Actor (Newsreader) 1 1000025
Nicholas Cawthorn Actor Bluegrass Band 1 1000027
Alex Hart Actor (Newsreader) 1 1000026
John Hamilton Actor (Prisoner) 1 1000074
Terry Christou Actor (Prisoner) 1 1000075
Peter Godfrey Actor Parent 1 1000124
Melissa Cropley Actor Parent 1 1000123
David Worthington Actor Parent 1 1000122
Helene Hardy Actor Parent 1 1000125
Gerald O'Dea Actor Courtroom Player 1 1000126
Anurag Vimal Actor Courtroom Player 1 1000129
Joshua Saunders Actor Courtroom Player 1 1000128
Durstin Grey Actor Courtroom Player 1 1000127
Chris Carpenter Actor Parent 1 1000121
Rocca Leonello Actor Security Officer 1 1000120
Austin Taylor Actor Security Officer 1 1000115
Drago Visnjic Actor Security Officer 1 1000114
Chris Burkhardt Actor Security Officer 1 1000113
James Foster Actor Security Officer 1 1000116
David Pierce Actor Security Officer 1 1000117
Mark Braken Actor Security Officer 1 1000119
Jason Wheeler Actor Security Officer 1 1000118
June Dyer Actor Courtroom Player 1 1000130
Amber Puckridge Actor Courtroom Player 1 1000131
Rick Beecroft Assistant Director n/a 163 5000004
Jamie Hilton Production Manager (Additional Sydney Crew) 305 5000003
Scott McDonald Production Manager n/a 305 5000002
Travis Kalendra Assistant Director n/a 163 5000005
Brad Lanyon Assistant Director n/a 163 5000006
Sarah Abbey Location Manager n/a 193 5000008
Shannon Crotty Assistant Director n/a 163 5000007
Michael Gill Unit Manager n/a 120832 5000001
Kevin Burke Story Consultant n/a 121004 4000002
Dagen Merrill Director n/a 2 2000001
Colin McLean Actor Courtroom Player 1 1000133
Natalia Pentehazy Actor Courtroom Player 1 1000132
Chris Wyatt Producer n/a 3 3000001
Julie Ryan Producer n/a 3 3000002
Dagen Merrill Screenplay n/a 120778 4000001
Peter Rancie Executive Producer n/a 174 3000003
Kym Glazbrook Actor Security Officer 1 1000112
Mark Davies Actor Security Officer 1 1000111
Alison Schwarz Actor Office Worker 1 1000087
Julia Rosseti Actor Office Worker 1 1000086
Rebekah Rimington Actor Stage Mother 1 1000085
Julian Jones Actor Office Worker 1 1000088
Jeremy Gredig Actor Office Worker 1 1000089
Flavio Anfiteatro Actor Prisoner Vocalist 1 1000092
Grant Noble Actor Prisoner Vocalist 1 1000091
Harold Roberts Actor Office Worker 1 1000090
Tess O’Flaherty Actor Stage Mother 1 1000084
Maddison Lochert Actor Ballet Dancer 1 1000083
Tiffany Peters Actor Kat's Friend 1 1000078
Lani John Tupu Actor Voice of Maestro Pindari 1 1000077
Michael Eglezos Actor (Prisoner) 1 1000076
Jasmin Radibratovic Actor Kat's Friend 1 1000079
Nikita Adams Actor Kat's Friend 1 1000080
Bridgette Hancock Actor Ballet Dancer 1 1000082
Jaime Ford Actor Ballet Dancer 1 1000081
Tim Harrison Actor Prisoner Vocalist 1 1000093
Peter Newby Actor Prisoner Vocalist 1 1000094
Paul Neumann Actor Security Officer 1 1000106
Don Woodhouse Actor Security Officer 1 1000105
Steve Sutherland Actor Security Officer 1 1000104
Nathan Freeman Actor Security Officer 1 1000107
Graham Bond Actor Security Officer 1 1000108
Ian Walsh Actor Security Officer 1 1000110
Richie Davis Actor Security Officer 1 1000109
Piers Hunt Actor Security Officer 1 1000103
Aaron Barrett Actor Prisoner Vocalist 1 1000102
Shane Martin Actor Prisoner Vocalist 1 1000097
Simon Wagnet Actor Prisoner Vocalist 1 1000096
Philip Maynard Actor Prisoner Vocalist 1 1000095
Chris Karamoshos Actor Prisoner Vocalist 1 1000098
Steven Christopher Parker Actor Prisoner Vocalist 1 1000099
Ken Cheel Actor Prisoner Vocalist 1 1000101
Joe Mazilli Actor Prisoner Vocalist 1 1000100
Luke Arnold Actor Tommy McAlpine 1 1000001
Synopsis
Tommy was born and raised on a rocky, drought ridden sheep station in the middle of the Australian Outback. He works at the station and does all he can to appease his demanding father but in his heart wants to be a great musician. That all changes when Tommy meets his new classmate Kat, a bold and brash beauty, who at first doesn't notice him at all. As Tommy tries desperately to get her attention his antics cause him to fall into hot water with the local police. He luckily escapes jail and chooses to do community service at the nearby prison to stay out of trouble. Soon the stakes for Tommy are raised when his music teacher and mentor lands him an audition for the elite music conservatorium. Against all odds, Tommy gains the affections of Kat, finds a way to reconcile with his father and conducts the concert of his life.