Brother Future

Brother Future
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 50mins.
Genres Drama, Family, Fantasy
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Phill Lewis Actor T J 1 1000001
Carl Lumbly Actor Denmark Vesey 1 1000002
Frank Converse Actor Cooper 1 1000003
Bernard Addison Actor Zeke 1 1000004
Michael Burgess Actor Josiah 1 1000005
Akosua Busia Actor Caroline 1 1000006
Moses Gunn Actor Isaac 1 1000007
Vonetta McGee Actor Mortilla 1 1000008
Cornell Royal Actor Gullah Jack 1 1000009
Arthur Gilliard Actor John Gell 1 1000010
William Crumby Actor Ned 1 1000011
Michael Flippo Actor Meese 1 1000012
Gene Jones Actor Governor Bennett 1 1000013
Johnny Heyward Actor Lonny 1 1000014
Frank Jarrell Actor Jarvis 1 1000015
O'Neal Compton Actor Turner 1 1000016
William Bender Actor Auctioneer 1 1000017
Daniel Hydrick Actor 1st Patroller 1 1000018
Wayne Morris Actor 2nd Patroller 1 1000019
Matthew Sullivan Actor Lucius 1 1000020
Roy Campanella Director n/a 2 2000001
Jay Rayvid Executive Producer ("WonderWorks") 174 3000001
Dale Bell Executive Producer ("WonderWorks") 174 3000002
Wayne Morris Producer n/a 3 3000003
Eric Laneuville Producer n/a 3 3000004
Ann Eskridge Screenplay n/a 120778 4000001
Wayne Morris Unit Production Manager n/a 182 5000001
Sandra Middleton Assistant Director n/a 163 5000002
Patricia Dyer Assistant Director n/a 163 5000003
Arthur Howe Location Manager n/a 193 5000004
Brenda Weisman Script Supervisor n/a 191 5000005
Jeff Knipp Production Coordinator n/a 162 5000006
Shannon Rippy Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000007
Ron Vargas Director of Photography n/a 120780 6000001
Rusty Burrell Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000002
John Hynes Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Robin Wilson Editor n/a 172 7000001
Wendy Waldman Assistant Editor n/a 203 7000002
Stephen Taylor Music n/a 120781 8000001
Sharon Seymour Production Designer n/a 164 9000001
Scott Carruth Set Decorator n/a 165 9000002
Morgan Futch Set Dresser n/a 197 9000003
A Bosnengo Set Dresser n/a 197 9000004
Valerie Van Norte Set Dresser n/a 197 9000005
Elizabeth Fisher Scenic Artist n/a 745 9000006
Lewis Bowen Scenic Artist n/a 745 9000007
Robbie Reed Casting Director (New York) 157 10000001
Lorraine Maxwell-Young Casting Director (Charleston) 157 10000002
Mike Taylor Casting Associate casting assistant 160 10000003
Grania Preston Costume Designer n/a 169 13000001
Kelly Mitchell Costumes costumer 120828 13000002
Tony Elwood Hair n/a 120794 13000003
Karen Pflieger Hair Assistant n/a 120989 13000004
Tony Elwood Makeup n/a 353 13000005
Nance Haynes Makeup Assistant n/a 121007 13000007
Grania Preston Wardrobe wardrobe designer 120823 13000008
Camille Argus Wardrobe Assistant n/a 120809 13000009
Dana Campbell Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000010
Sherwood Jones Boom Operator n/a 215 14000001
Sid Williams Sound Mixer n/a 230 14000002
David Holt Key Grip n/a 263 15000001
Dick Van Newkirk Grip n/a 365 15000002
Mark Young Grip n/a 365 15000003
Keith Davis Generator Operator n/a 363 15000004
Alan Brennecke Gaffer n/a 268 15000005
David Bowling Electrician n/a 450 15000006
Lorraine Barfield Electrician n/a 450 15000007
Paul Hamacher Best Boy bestboy 120885 15000008
Barry Daniels Best Boy bestboy 120885 15000009
Jeff Knipp Accountant n/a 120802 16000001
Marcia Rhea Accountant n/a 120802 16000002
Kevin Fisher Construction Coordinator n/a 276 21000001
Wilson Cain Construction n/a 120900 21000002
Peter Dellenbeck Construction n/a 120900 21000003
J McCrady Construction n/a 120900 21000004
Ben Sineath Construction n/a 120900 21000005
Danny Butler Craft Service n/a 120903 22000001
Donna Fewell Assistant Props property assistant 120904 24000001
Matthew Sullivan Property Master n/a 120805 24000002
Delphine Snipes Assistant (to director) 120820 25000001
Lisa Polifka Office Assistant n/a 120996 25000002
Cindi Simmons Office Assistant n/a 120996 25000003
Ernest Parks Set Production Assistant key set production assistant 371 25000004
Andrew Ewanus Set Production Assistant n/a 371 25000005
Larry Creasy Set Production Assistant n/a 371 25000006
Caroline Errington Other painter 120795 26000001
Linda Fantuzzo Other painter 120795 26000002
Mike Butler Other honeywagon 120795 26000003
Dan Hydrick Other livestock coordinator 120795 26000004
James Hair Security n/a 120951 26000005
William Nelson Security n/a 120951 26000006
William Shaw Security n/a 120951 26000007
Deborah French Publicity publicist(WQED) 120789 29000001
Erin Dittman Publicity publicist(Lippin Group) 120789 29000002
Synopsis
A "WonderWorks Family Movie" presentation that tells the story of T.J., a street-wise, young hustler from Detroit. An accident knocks him back to the antebellum South where he's picked up as a runaway slave. As he becomes more familiar with this strange, old world, he also becomes aware of all he has taken for granted.