Jane Eyre (2011)

Jane Eyre
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 1mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Period
Keywords novel
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mia Wasikowska Actor Jane Eyre 1 1000001
Michael Fassbender Actor Edward Rochester 1 1000002
Jamie Bell Actor St. John Rivers 1 1000003
Judi Dench Actor Mrs Fairfax 1 1000004
Sally Hawkins Actor Mrs. Reed 1 1000005
Imogen Poots Actor Blanche Ingram 1 1000006
Holliday Grainger Actor Diana Rivers 1 1000007
Su Elliott Actor Hannah 1 1000008
Amelia Clarkson Actor Young Jane 1 1000009
Craig Roberts Actor John Reed 1 1000010
Lizzie Hopley Actor Miss Abbot 1 1000011
Jayne Wisener Actor Bessie 1 1000012
Freya Wilson Actor Eliza Reed 1 1000013
Emily Haigh Actor Georgiana Reed 1 1000014
Simon McBurney Actor Mr Brocklehurst 1 1000015
Sandy McDade Actor Miss Scatcherd 1 1000016
Freya Parks Actor Helen Burns 1 1000017
Edwina Elek Actor Miss Temple 1 1000018
Ewart Walters Actor John 1 1000019
Georgia Bourke Actor Leah 1 1000020
Sally Reeve Actor Martha 1 1000021
Romy Moore Actor Adele Varens 1 1000022
Eglantine Rembauville Actor Sophie 1 1000023
Rosie Cavaliero Actor Grace Poole 1 1000024
Angela Curran Actor Undercook 1 1000025
Sophie Ward Actor Lady Ingram 1 1000026
Joe Van Moyland Actor Lord Ingram 1 1000027
Hayden Phillips Actor Colonel Dent 1 1000028
Laura Phillips Actor Mrs Dent 1 1000029
Harry Lloyd Actor Richard Mason 1 1000030
Ned Dennehy Actor Dr Carter 1 1000031
Joseph Kloska Actor Clergyman Wood 1 1000032
Ben Roberts Actor Briggs 1 1000033
Valentina Cervi Actor Bertha Mason 1 1000034
Tamzin Merchant Actor Mary Rivers 1 1000035
Cary Fukunaga Director n/a 2 2000001
Alison Owen Producer n/a 3 3000001
Paul Trijbits Producer n/a 3 3000002
Christine Langan Executive Producer n/a 174 3000003
Peter Hampden Executive Producer n/a 174 3000004
Mairi Bett Co-Producer n/a 170 3000005
Faye Ward Co-Producer n/a 170 3000006
Hannah Farrell Associate Producer n/a 171 3000007
Moira Buffini Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Charlotte Bronte Source Material (from novel: "Jane Eyre") 120786 4000002
Sasha Harris Production Manager n/a 305 5000001
Lee Grumett Assistant Director n/a 163 5000002
Michael Solinger Post-Production Supervisor n/a 120796 5000003
Sylvia Parker Script Supervisor n/a 191 5000004
Polly Jefferies Production Coordinator n/a 162 5000005
Hollie Foster Assistant Production Coordinator n/a 192 5000006
Jo Tew Assistant Director n/a 163 5000007
Carley Lane Assistant Director n/a 163 5000008
Arif Maruthiyil Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000009
Jude Harrison Assistant Director Daily Crowd 3rd Assistant Director 163 5000010
Ursula Haworth Assistant Director Daily Crowd 3rd Assistant Director 163 5000011
Tamara King Assistant Director Daily Crowd 3rd Assistant Director 163 5000012
Giles Edleston Location Manager n/a 193 5000013
Nick Oliver Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Charlie Simpson Unit Manager n/a 120832 5000015
Rob Campbell-Bell Assistant Unit Manager n/a 313 5000016
Alex Gladstone Location Scout n/a 311 5000017
Rupert Bray Location Scout n/a 311 5000018
Finlay Pile Location Scout n/a 311 5000019
Mark Grimwade Location Scout n/a 311 5000020
Lynsey Miller Production Coordinator (Ruby Films) 162 5000021
Barrie McCulloch Assistant Director (Additional Photography) 163 5000022
Alexander Holt Assistant Director (Additional Photography) 163 5000023
Gary Longden Location Assistant (Additional Photography) 120947 5000024
Adriano Goldman Director of Photography n/a 120780 6000001
Vincent McGahon Steadicam Operator Camera Operator/Steadicam 232 6000002
Julian Bucknall Assistant Camera n/a 233 6000003
Lewis Hume Assistant Camera n/a 233 6000004
Dan West Loader Central Loader 120956 6000005
Alex Bender Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000006
Robert Binnall Camera Operator n/a 239 6000007
Ian Struthers Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000008
John Gamble Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000009
Jacob Barrie Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000010
Jason Dully Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000011
Brian Greenway Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000012
Russell Kennedy Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000013
Luke Selway Loader Central Loader 120956 6000014
Laurie Sparham Still Photographer n/a 120485 6000015
Stuart Howell Director of Photography (Additional Photography) 120780 6000016
Tobias Eedy Assistant Camera (Additional Photography) 233 6000017
Gabriel Hyman Assistant Camera (Additional Photography) 233 6000018
Stuart Fyvie Colorist DI Colorist(Lipsync Post) 120920 6000019
James Clarke Film Lab DI Supervisor(Lipsync Post) 120850 6000020
Scott Goulding Colorist DI Colorist(Lipsync Post) 120920 6000021
Daniel Tomlinson Film Lab D-Lab Operator(Lipsync Post) 120850 6000022
Chris Bentley Film Lab D-Lab Operator(Lipsync Post) 120850 6000023
Alberto Buron Film Lab Digital Restoration Artist(Lipsync Post) 120850 6000024
Clive Noakes Film Lab Laboratory Contact 120850 6000025
Melanie Oliver Film Editor n/a 121101 7000001
Chris McGloin Assistant Editor n/a 203 7000002
Danny Salas Assistant Editor n/a 203 7000003
Dario Marianelli Composer n/a 120836 8000001
Dario Marianelli Music Score Producer 120781 8000002
Dario Marianelli Music Music Orchestrator 120781 8000003
Benjamin Wallfisch Music Music Orchestrator 120781 8000004
Benjamin Wallfisch Music Conductor n/a 120818 8000005
Maggie Rodford Music Supervisor (Air-Edel) 120872 8000006
Jack Liebeck Soloist Solo Violin 121021 8000007
John Alley Soloist Solo Piano 121021 8000008
Melanie Pappenheim Vocals Vocal Solo 121032 8000009
Hilary Skewes Music Contractor n/a 121013 8000010
Nick Wollage Music Music Recorder and Mixer 120781 8000011
Mat Bartram Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000012
Olga Fitzroy Music Assistant Engineer 120781 8000013
Fiona Cruickshank Music Assistant Engineer 120781 8000014
James Bellamy Music Editor n/a 214 8000015
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000016
Jill Streater Music Music Preparation 120781 8000017
Micaela Haslam Vocals Vocals Contractor(Synergy Vocals) 121032 8000018
Romy Moore Song Performer ("Flamme Vengeresse") 120788 8000019
Dario Marianelli Song Performer ("Piano Sonata No. 4 In E Flat Major, Op.7, First Movement: 'Allegro Molto E Con Brio'") 120788 8000020
Dario Marianelli Song Performer ("Piano Sonata No. 11 In A Major, K.331, Third Movement: 'Alla Turca'") 120788 8000021
Valentina Cervi Song Performer ("ADA") 120788 8000022
George Byron Song ("Farewell") 120859 8000023
Imogen Poots Song Performer ("Farewell") 120788 8000024
Will Hughes-Jones Production Designer n/a 164 9000001
Karl Probert Art Director n/a 183 9000002
Tina Jones Set Decorator n/a 165 9000003
Dean Hawley Painter Standby Painter 200 9000004
lizzie kilham Art Director Standby Art Director 183 9000005
Chris Rosser Assistant Art Director n/a 315 9000006
James Wakefield Assistant Art Director n/a 315 9000007
Daniel Nussbaumer Art Director Trainee Art Director(BBC) 183 9000008
Jonathan Millward Storyboard Artist n/a 199 9000009
Cathy Cosgrove Set Decorator Set Decorator/Buyer(Additional Photography) 165 9000010
Nina Gold Casting n/a 179 10000001
Kharmel Cochrane Casting Assistant n/a 177 10000002
Robert Sterne Casting Assistant n/a 177 10000003
Nicole Finnan Production Executive (Ruby Films) 118216 11000001
Sophie Vickers Production Executive (Ruby Films) 118216 11000002
Andy Brunskill Development Executive (Ruby Films) 120807 11000003
Jane Hawley Production Executive (BBC Films) 118216 11000004
Beth Pattinson Development Executive Development Editor(BBC Films) 120807 11000005
Peter Raven Production Executive (Lipsync Productions) 118216 11000006
Norman Merry Production Executive (Lipsync Productions) 118216 11000007
Robin Guise Production Executive (Lipsync Productions) 118216 11000008
Valerie Clement Executive in Charge Sales & Marketing Manager(Modus) 120791 11000009
Jill McCullough Dialect Coach n/a 666 12000001
Mick Hurrell Advisor Health & Safety Advisor 120821 12000002
Andrew McKenna Advisor Music Advisor 120821 12000003
Jenny Uglow Advisor Historical Advisor 120821 12000004
Jo Farrugia Research Researcher 458 12000005
Michael O'Connor Costume Designer n/a 169 13000001
Daniel Phillips Makeup Designer Make-Up and Hair Designer 447 13000002
Georgina Gunner Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Anna Kot Costume Designer Costume Design Assistant 169 13000004
Luan Placks Costume Designer Costume Design Assistant 169 13000005
Sara Tosetti Costume Department Costume Assistant 121016 13000006
Melissa Layton-Skorepa Costume Department Costume Standby 121016 13000007
Calandra Meredith Costume Department Costume Standby 121016 13000008
Louisa Cassels Costume Department Costume Trainee 121016 13000009
Emma Walker Costume Department Costume Breakdown 121016 13000010
Paul Yeowell Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000011
Ruth Green Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000012
Sunita Singh Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000013
Carin Hoff Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000014
Sarah Touaibi Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000015
Allison Wyldeck Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000016
Vandra Howard Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000017
Gordon Harmer Costume Department Daily Costume Assistant 121016 13000018
Dominic Young Tailor Costume Cutter 120990 13000019
Jane Bogunovic Tailor Costume Maker 120990 13000020
Marcia Smith Tailor Costume Maker 120990 13000021
Lisa Robinson Tailor Costume Maker 120990 13000022
Katie Frampton Tailor Costume Maker 120990 13000023
Elaine Mansouri Tailor Costume Maker 120990 13000024
Jacqueline Mulligan Tailor Costume Maker 120990 13000025
Gemma Rasmussen Tailor Trainee Costume Maker 120990 13000026
Loulia Sheppard Hair Stylist n/a 120799 13000027
Tapio Salmi Makeup Make-Up and Hair Stylist 353 13000028
Theresa Carey Makeup Trainee Make-Up and Hair(BBC) 353 13000029
Carolyn Cousins Makeup Crowd Make-Up and Hair 353 13000030
Barbara Taylor Makeup Artist n/a 120801 13000031
Ameneh Mahloudji Makeup Artist n/a 120801 13000032
Beulah Archer Makeup Artist n/a 120801 13000033
Belinda Parrish Makeup Artist n/a 120801 13000034
Eve Wignall Makeup Artist n/a 120801 13000035
Francoise Cresson Makeup Artist n/a 120801 13000036
Janita Doyle Makeup Artist n/a 120801 13000037
Julie Dartnell Makeup Artist n/a 120801 13000038
Rupert Simon Makeup Artist n/a 120801 13000039
Sarah Grispo Makeup Artist n/a 120801 13000040
Xanthia White Makeup Artist n/a 120801 13000041
Steve Pickering Contact Lenses Contact Lens Technician(Derbyshire) 121152 13000042
Jay Doshi Contact Lenses Contact Lens Technician 121152 13000043
Lilly Hodson Makeup Trainee Make-up 353 13000044
Veronica Brebner Makeup On Set Chief Hair and Make-Up(Additional Photography) 353 13000045
Catherine Lovett Costume Supervisor (Additional Photography) 120895 13000046
Louisa Sorrentino Costume Department Costume Assistant(Additional Photography) 121016 13000047
Peter Lindsay Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000001
Kate Morath Sound Sound Maintenance 120816 14000002
Theotime Pardon Sound Sound Assistant 120816 14000003
Matthew Collinge Supervising Sound Editor n/a 328 14000004
Catherine Hodgson Supervising Sound Editor n/a 328 14000005
Jennie Evans ADR/Dialogue Editor Dialogue Supervisor 120939 14000006
Michael Maroussas ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000007
Gavin Rose ADR Editor n/a 220 14000008
Simon Chase ADR Editor n/a 220 14000009
Ben Norrington Sound Editor n/a 229 14000010
Steven Browell Sound Effects Editor n/a 327 14000011
Barnaby Smyth Foley Artist Foley Supervisor 223 14000012
Peter Burgis Foley Artist n/a 223 14000013
Edward Coyler Foley Mixer n/a 224 14000014
Keith Partridge Foley Foley Engineer 120961 14000015
Robert Farr Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
Yanti Windrich Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Paul Cotterell ADR Mixer n/a 227 14000018
Ben Tat ADR ADR Assistant 120912 14000019
Andy Long Gaffer n/a 268 15000001
Mark Hanlon Best Boy n/a 120885 15000002
Ian Franklin Electrician n/a 450 15000003
Wailoon Chung Electrician n/a 450 15000004
Eugene Grobler Electrician n/a 450 15000005
John Saunders Electrician n/a 450 15000006
William Tracey Electrician Daily Electrician 450 15000007
Tony Hughes Electrician Daily Electrician 450 15000008
Chris Hughes Electrician Daily Electrician 450 15000009
Sam Kite Electrician Daily Electrician 450 15000010
Tony Burnes Electrician Daily Electrician 450 15000011
Adam Lee Electrician Daily Electrician 450 15000012
Andy Munday Electrician Daily Electrician 450 15000013
Mark Alvarez Electrician Daily Electrician 450 15000014
Paul Barker Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000015
Richard Law Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000016
William Beenham Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000017
Grant Weisinger Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000018
David Weller Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000019
Jeffrey Khan Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000020
Paul Harford Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000021
Rob Armstrong Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000022
David Maund Key Grip n/a 263 15000023
David Gray Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000024
David Wells Grip n/a 365 15000025
John Arnold Grip n/a 365 15000026
David Cadwallader Crane Grip n/a 121043 15000027
George Powell Crane Grip Crane Operator 121043 15000028
Daniel Hegarty Crane Grip Crane Operator 121043 15000029
Andy Thomson Lighting Technician Remote Head Technician 120907 15000030
Robert Walisko Lighting Technician Raptor Technician 120907 15000031
Karl Jones Lighting Technician Raptor Technician 120907 15000032
Simon Muir Key Grip (Additional Photography) 263 15000033
Rob Armstrong Rigging Gaffer Standby Rigger(Additional Photography) 120937 15000034
John Miles Production Accountant n/a 282 16000001
Lara Sargent Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Dan Budd Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Helen Bingham Assistant Accountant Account Assistant 120950 16000004
Nazmeen Dhansey Assistant Accountant Account Assistant 120950 16000005
Louise Green Post-Production Accountant Post Assistant Accountant 120979 16000006
Kirstie White Post-Production Accountant Post Assistant Accountant 120979 16000007
Christina Jules Finance Manager Financial Controller(Ruby Films) 120941 16000008
Patrick Bissonnette Finance Manager VFX Financial Controller(Modus) 120941 16000009
Richard Moore Production Insurance Insurance Services(Media Insurance Broker Ltd) 120949 16000010
Isabel Begg Legal Affairs Commercial & Legal Manager(BBC Films) 121072 18000001
Simon Gillis Business Affairs Legal & Business Affairs Manager(BBC Films) 120792 18000002
Billy Hinshelwood Legal Services n/a 120857 18000003
Richard Thompson Legal Services n/a 120857 18000004
Franklin Henson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Holly Lumsden Stunt Performer n/a 120981 19000002
Helen Bailey Stunt Performer n/a 120981 19000003
Richard Hansen Stunt Performer n/a 120981 19000004
Tom Cox Stunt Performer n/a 120981 19000005
Daniel Naprous Animal Trainer Horsemaster 120962 20000001
Gilly Raddings Animal Trainer Dog Handler 120962 20000002
Gerard Naprous Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000003
Camilla Naprous Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000004
Crispy Cox Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000005
Alex Ross Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000006
Adam Francis Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000007
Glen Lean Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000008
Charlie Barrett Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000009
Matt Crook Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000010
Simone Griffiths Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000011
Charlotte Melhuish Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000012
Mike Nicholson-Pike Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000013
Jake Cox Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000014
Zoe Ross Animal Supplier Horses and Carriages(The Devil's Horsemen) 121133 20000015
Tony Sankey Construction Manager n/a 120983 21000001
Ian Summers Construction Manager (Derbyshire) 120983 21000002
Garry Moore Carpenter Standby Carpenter 529 21000003
David Creed Carpenter Standby Carpenter(Additional Photography) 529 21000004
Raymond Reader Chef n/a 121045 22000001
Andy Soane Catering Caterer 120954 22000002
Dan Edwards Catering Caterer 120954 22000003
Chris Barnet Catering Caterer 120954 22000004
Tony Auger Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Mark Roberts Special Effects Technician n/a 242 23000002
Stuart Prior Special Effects Technician n/a 242 23000003
Danny Hills Special Effects Technician n/a 242 23000004
Jonathan Bullock Special Effects SFX Standby(Additional Photography) 168 23000005
Dan Bentham Visual Effects Producer Producer(Lipsync Post) 243 23000006
Aileen McIntosh Visual Effects Producer Producer(Lipsync Post) 243 23000007
Howard Watkins Animation Director Creative Director(Lipsync Post) 740 23000008
Julia Hall Graphic Designer (Lipsync Post) 120860 23000009
Peter Dickinson Graphic Designer (Lipsync Post) 120860 23000010
Oana Anghel Graphic Artist Graphics Coordinator(Lipsync Post) 120985 23000011
Sean Farrow Visual Effects Supervisor (Lipsync Post) 249 23000012
Stefan Drury Visual Effects Head of Visual Effects(Lipsync Post) 419 23000013
Samantha Tracey Visual Effects Producer (Lipsync Post) 243 23000014
Lucy Tanner Visual Effects Coordinator (Lipsync Post) 120760 23000015
Tom Collier Compositor (Lipsync Post) 120626 23000016
Matt Foster Matte Painter Digital Matte Painter(Lipsync Post) 120959 23000017
Luke Butler Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000018
Angela Rose Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000019
Naomi Butler Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000020
Dylan Owen Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000021
John Purdie Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000022
Sandro Henriques Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000023
David Sjodin Compositor Digital Compositor(Lipsync Post) 120626 23000024
Jon Stanley Software Engineer Systems Manager(Lipsync Post) 121071 23000025
Rick White Visual Effects Supervisor VT Supervisor(Lipsync Post) 249 23000026
Linden Brownbill Visual Effects Film Engineer(Lipsync Post) 419 23000027
Angela Barson Visual Effects Supervisor (BlueBolt) 249 23000028
Paddy Kelly Visual Effects Supervisor (BlueBolt) 249 23000029
Lizzie Bentley Matte Painter Digital Matte Painter(BlueBolt) 120959 23000030
Markus Kuha Compositor (BlueBolt) 120626 23000031
Florian Schuck Compositor (BlueBolt) 120626 23000032
Luka Leskovsek Compositor (BlueBolt) 120626 23000033
Varun Hadkar Compositor (BlueBolt) 120626 23000034
Marc Bourbonnais Visual Effects Producer VFX Executive Producer(Modus) 243 23000035
Yanick Wilisky Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Modus) 249 23000036
Jacinthe Cote Visual Effects VFX Production Manager(Modus) 419 23000037
Marilyn Emond Visual Effects Coordinator VFX Coordinator(Modus) 120760 23000038
Guillaume Thimus Layout Artist TD Tracking & Layout(Modus) 120869 23000039
Sylvain Lorgeou Matte Painter Concept & Matte Painter(Modus) 120959 23000040
Nicolas Cloutier Matte Painter (Modus) 120959 23000041
Tobie Cote Matte Painter (Modus) 120959 23000042
Simon Weaner Matte Painter (Modus) 120959 23000043
Mathieu Phaneuf Modelmaker Modeler(Modus) 120919 23000044
Guillaume Champagne Modelmaker Modeler(Modus) 120919 23000045
Mathieu Bertrand Visual Effects Look Development(Modus) 419 23000046
Marie-Pier Avoine Visual Effects Texture(Modus) 419 23000047
Alexandre Canniccioni Visual Effects Texture(Modus) 419 23000048
Marie-Eve Authier Visual Effects Pre Comp(Modus) 419 23000049
Guy Boudreau Visual Effects Pre Comp(Modus) 419 23000050
Valentin Trasnea Visual Effects Pre Comp(Modus) 419 23000051
Martin Larrivee Compositor (Modus) 120626 23000052
Stephanie Stradella Compositor (Modus) 120626 23000053
Georges Tornero Compositor (Modus) 120626 23000054
Jean Arousi Visual Effects Editor Editorial(Modus) 614 23000055
Louis Laflamme-Fillion Visual Effects Editor Editorial(Modus) 614 23000056
Dominic Gadreau Animation Director Director of Technology(Modus) 740 23000057
Maxime Murray Software Engineer Technical Support(Modus) 121071 23000058
Jonathan Boisvert Software Engineer Technical Support(Modus) 121071 23000059
Graeme Purdy Property Master n/a 120805 24000001
Mickey Pugh Props Standby Props 120817 24000002
Lynn Bennellick Props Standby Props 120817 24000003
Kate Venner Props Buyer Production Buyer 120926 24000004
Charlotte Crosbie Props Buyer Petty Cash Buyer 120926 24000005
Nick Milner Propman Prop Storeman 120887 24000006
Dave Midson Props Dressing Props 120817 24000007
Bob Sherwood Props Dressing Props 120817 24000008
Josh Field Propman Prop Trainee 120887 24000009
Jordan Forbes Propman Prop Trainee 120887 24000010
Steve Payne Propman Daily Propman 120887 24000011
Wesley Peppiatt Propman Daily Propman 120887 24000012
Mark Shelly Armourer n/a 121128 24000013
Peter Hallam Property Master (Additional Photography) 120805 24000014
Ian Cooper Props Dressing Props(Additional Photography) 120817 24000015
Clive Noy Driver Silverado Driver 273 25000001
Jake Spencer Driver Dressing Prop Driver 273 25000002
Charlotte Keating Assistant (to Co-Producers) 120820 25000003
Penny Ryder Assistant (to Ms Dench) 120820 25000004
Stuart Ewen Floor Runner Production Runner 121159 25000005
Peter Boothby Floor Runner Production Runner 121159 25000006
Chris Foggin Floor Runner n/a 121159 25000007
Vaughn Stein Floor Runner Base Runner 121159 25000008
John Turner Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000009
Charlie Borradaile Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000010
Clare Collingridge Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000011
Sam Smith Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000012
Ella Harris Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000013
Christopher Haworth Floor Runner Daily Crowd Floor Runner 121159 25000014
Rob Meyer Production EPK 120824 25000015
Mia Gray Stand-In (for Ms Wasikowska) 121015 25000016
Edward Fisher Stand-In (for Mr Fassbender) 121015 25000017
Rob Hempenstall Transportation Captain n/a 272 25000018
Tony Jayes Driver (for Mr Wasikowska) 273 25000019
Brian Kelly Driver (for Mr Fassbender) 273 25000020
Mark Jones Driver (for Mr Fukunaga) 273 25000021
Trevor Atkin Driver Unit Driver 273 25000022
Andy Wilson Driver Minibus Driver 273 25000023
Jeremy Richardson Floor Runner Rushes Runner 121159 25000024
Mark Abraham Floor Runner Rushes Runner 121159 25000025
Piotr Walczak Transportation Captain Facilities Captain 272 25000026
Piotr Chrazanowski Driver Facilities Driver 273 25000027
Renai Dwyer Driver Facilities Driver 273 25000028
Tim Jefferies Driver Facilities Driver 273 25000029
Graeme Main Transportation Camera Car 120992 25000030
Alex Aben Transportation Grip Truck 120992 25000031
Hendrik Jonker Transportation Props Truck 120992 25000032
Jon Harvey Transportation Construction Truck 120992 25000033
Paul Howitt Transportation Csotume Truck 120992 25000034
Chris Cullum Medic Health & Safety Standby 120966 25000035
Julie Burnham Medic Unit Nurse 120966 25000036
Anna Koch Assistant (to Ms Owen and Mr Trijbits/Ruby Films) 120820 25000037
Michael Winter Coordinator Delivery Coordinator(Ruby Films) 528 25000038
James Buckler Coordinator Production & Delivery Coordinator(BBC Films) 528 25000039
Karl King Floor Runner (Additional Photography) 121159 25000040
Tiziano Niero Production Assistant (Additional Photography) 275 25000041
Neal Hurst Transportation Captain Facilities Captain(Additional Photography) 272 25000042
Brett Owens Transportation Camera Car(Additional Photography) 120992 25000043
Jamie Newton Transportation Construction Truck(Additional Photography) 120992 25000044
Steve Paxman Transportation Costume Truck(Additional Photography) 120992 25000045
Katharine Tidy Other Home Economist 120795 26000001
Kim Bird Tutor Chaperone 121034 26000002
Elaine Boyle Tutor Chaperone 121034 26000003
Jane Thurlow Tutor n/a 121034 26000004
Jane Ralley Tutor n/a 121034 26000005
Christian Devos Security Security HOD 120951 26000006
Andy Davies Security n/a 120951 26000007
Dan O'Toole Security n/a 120951 26000008
Andy McCloud Security n/a 120951 26000009
Mark Pir Security n/a 120951 26000010
Dean Hoskings Security n/a 120951 26000011
Darren White Security n/a 120951 26000012
Ruth Halliday Rights & Clearances Clearances 120879 26000013
Ian Thomson Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
In this 19th Century-set story, Jane Eyre suddenly flees Thornfield Hall, the vast and isolated estate where she works as a governess for Adèle Varens, a child under the custody of Thornfield's brooding master, Edward Rochester. The imposing residence - and Rochester's own imposing nature - have sorely tested her resilience. With nowhere else to go, she is extended a helping hand by clergyman St. John Rivers and his family. As she recuperates in the Rivers' Moor House and looks back upon the tumultuous events that led to her escape, Jane wonders if the past is ever truly past.