Roanoak

Roanoak
Type TV Special
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr
Genres Drama, Historical
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Victor Garber Actor John White 1 1000001
Tino Juarez Actor Manteo 1 1000002
Victoria Racimo Actor Appomosiscut 1 1000003
Joseph Runningfox Actor Wanchese 1 1000004
Will Sampson Actor Wingina 1 1000005
Adrian Sparks Actor Lane 1 1000006
John Horton Actor Grenville 1 1000007
Patrick Kilpatrick Actor Amadas 1 1000008
Edward Benton-Banai Actor Tirchtough 1 1000009
Paul Guilfoyle Actor Vaughn 1 1000010
J Kenneth Campbell Actor Walter Raleigh 1 1000011
Hallie Foote Actor Agnes Wood 1 1000012
Sherry Blakey-Banai Actor Ascopo 1 1000013
Walter White Actor Ensenore 1 1000014
Andrew Davis Actor Harriot 1 1000015
Richard Frank Actor Bailey 1 1000016
Larry Block Actor Lasie 1 1000017
Jace Alexander Actor Sole 1 1000018
Ralph Brannen Actor Cossine 1 1000019
James Eckhouse Actor Hakluyt 1 1000020
Giancarlo Esposito Actor Fernandes 1 1000021
Taryn Grimes Actor Eleanor 1 1000022
Michael Hammond Actor Dare 1 1000023
Skeeter Vaughan Actor Conjurer 1 1000024
Les Cooke Actor Ottahotin 1 1000025
William Youmans Actor Cooper 1 1000026
James Bigwood Actor Howe 1 1000027
Timothy Hall Actor Luddington 1 1000028
Michael P Moran Actor Berde 1 1000029
Scott Maxwell Actor Constable 1 1000030
Richard Jennings Actor G Jones 1 1000031
Rebecca Koon Actor Jane Jones 1 1000032
Jon Thompson Actor Harvie 1 1000033
Paris Peet Actor Archard 1 1000034
Elizabeth Hayes Actor Joyce Archard 1 1000035
Andrew Reilly Actor Berry 1 1000036
Scott L Schwartz Actor Howe Jr 1 1000037
Kerrie Linham Actor Chastity 1 1000038
Albert St Dennis Actor Beggar 1 1000039
Cory Tabachow Actor Beggar 1 1000040
James Grimshaw Actor Last Captain 1 1000041
Bird Benton Actor Lookout 1 1000042
Jan Egleson Director n/a 2 2000001
Lindsay Law Executive Producer n/a 174 3000001
James K McCarthy Producer n/a 3 3000002
Timothy Marx Producer n/a 3 3000003
Robin Maw Co-Producer n/a 170 3000004
Dina Harris Co-Producer n/a 170 3000005
Bill Chase Associate Producer n/a 171 3000006
Dina Harris Writer n/a 120782 4000001
James K McCarthy Writer n/a 120782 4000002
Sandy Nelson Unit Manager n/a 120832 5000001
Rick Dallago Assistant Director n/a 163 5000002
Peggy Jacobson Assistant Director n/a 163 5000003
Nan Simons Location Manager n/a 193 5000004
Mamie Mitchell Script Supervisor n/a 191 5000005
Vivian Guardino Production Coordinator n/a 162 5000006
Jerry Fleming Assistant Unit Manager assistant production manager 313 5000007
Misha Suslov Director of Photography n/a 120780 6000001
Gregory Vanger Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000002
Reuben Aaronson Photography photography 2nd unit 120835 6000003
Robert Levi Photography photography 2nd unit 120835 6000004
Eugene Shlugleit Photography photography 2nd unit 120835 6000005
Richard Howard Photography stills 120835 6000006
Michael Little Camera Assistant n/a 120867 6000007
William Anderson Editor n/a 172 7000001
Jim Boyd Assistant Editor assistant film editor 203 7000002
Kiersta Fricke Assistant Editor assistant film editor 203 7000003
Paul Chihara Music n/a 120781 8000001
Chris Tergesen Music music mixer 120781 8000002
Seymour Press Music Supervisor n/a 120872 8000003
Howard Cummings Production Designer n/a 164 9000001
Debra Schutt Set Decorator n/a 165 9000002
Sharon Seymour Set Decorator n/a 165 9000003
Vaughn Edwards Art Director art direction 183 9000004
Dennis Bradford Set Dresser n/a 197 9000005
Don Gibbin Scenic Artist n/a 745 9000006
John Ralbovsky Scenic Artist n/a 745 9000007
Lynne Doherty Assistant Set Dresser set dresser assistant 121108 9000008
Leigh Johnson Assistant Set Dresser set dresser assistant 121108 9000009
Dan Bishop Assistant Art Director art direction assistant 315 9000010
Dianna Freas Assistant Art Director art direction assistant 315 9000011
Thom Mangan Art Department foreman assistant 120843 9000012
Rick Ulfik Art Department synclavier artist 120843 9000013
Judy Courtney Casting n/a 179 10000001
D L Newton Casting n/a 179 10000002
Lorraine Young Casting n/a 179 10000003
David Oxendine Casting n/a 179 10000004
Bonnie Schwartz Casting n/a 179 10000005
David M Davis Executive executive director("American Playhouse") 120806 11000001
Rosi Zingales Supervisor costume shop supervisor 120845 11000002
Edward Benton-Banai Consultant language/cultural consultant 120784 12000001
Richard Sissler Costume Designer n/a 169 13000001
Neil Spisak Costume Designer n/a 169 13000002
Ann Roth Costume Designer costume designer consultant 169 13000003
Elisabeth Seley Costumer n/a 120880 13000004
Stephen G. Bishop Hair hairstyles 120794 13000005
Bob Harper Hair hairstyles 120794 13000006
Sally J Harper Hair hairstyles 120794 13000007
Kelvin R Trahan Hairdresser hair designer 121014 13000008
Gigi Coker Makeup makeup designer 353 13000009
Candi Duke Makeup n/a 353 13000010
Suzanne Willet Makeup n/a 353 13000011
Ron Clark Makeup n/a 353 13000012
Blair Scheller Boom Operator n/a 215 14000001
Hans Roland Sound sound recording 120816 14000002
Arnie Curtis Sound sound assistant 120816 14000003
Harry Peck Bolles Sound Editor sound editor supervisor 229 14000004
Alexandra Anthony Sound Editor n/a 229 14000005
Bruce Kitzmeyer Sound Editor n/a 229 14000006
Phil Stockton Sound Editor n/a 229 14000007
Celeste Adams Sound Editor sound editor assistant 229 14000008
John Dooley Sound Editor sound editor assistant 229 14000009
Anne Sawyer Sound Editor sound editor assistant 229 14000010
Richard Bock Sound Mixer n/a 230 14000011
Dan Zarlengo Key Grip n/a 263 15000001
Anthony Beverly Grip n/a 365 15000002
Doug Olson Grip n/a 365 15000003
Tom Dischert Generator Operator n/a 363 15000004
James Neilan Generator Operator n/a 363 15000005
Jack Cochran Gaffer n/a 268 15000006
Mishka Harnden Electrician n/a 450 15000007
Jess Tango Electrician n/a 450 15000008
James Bigwood Production Auditor n/a 120815 16000001
B H Barry Choreographer choreography(fight) 120803 17000001
Virginia Freeman Choreographer choreography(English dances) 120803 17000002
Phil Ray Wrangler reptile wrangler 121018 20000001
John Kilner Construction Foreman n/a 277 21000001
Carl Fullerton Visual Effects model head 419 23000001
Candy Flanagan Special Effects n/a 168 23000002
Stephen J Lineweaver Property Master n/a 120805 24000001
Aaron Barsky Assistant (to director) 120820 25000001
Elvira Ryder Assistant (to producers) 120820 25000002
Laura Stillman Assistant auditor assistant 120820 25000003
Felicia Wilson Assistant auditor assistant 120820 25000004
Dean Jackson Production Assistant costumer assistant 275 25000005
Sheree Wilson Production Assistant costumer assistant 275 25000006
Sherry Baumgart Production Assistant production coordinator assistant 275 25000007
Daniel Lupi Transportation Coordinator n/a 271 25000008
Leigh Kyle Property Master Assistant n/a 120975 25000009
Nicholas R Miller Other craftsman 120795 26000001
Jeffrey Kalin Other craftsman 120795 26000002
Lisa Erndt Other shop first hand 120795 26000003
John Gutoskey Other shop first hand 120795 26000004
Philip Sherengos Other greensman 120795 26000005
W Glen Wilson Other marine coordinator 120795 26000006
Synopsis
A three-part dramatic recreation of the first encounters between English explorers and Native American Indians between the years 1584 and 1590, when the British landed on Roanoak Island to begin trading with the Algonquian-speaking Indians. The drama is based on hundreds of pages written by the explorers, various documents, and the watercolors of English artist, John White, who was the expedition's artist.<P>The drama follows the general outline of the history of the Roanoak voyages, and recreates the story from the vantage point of the Native Americans, as well as that of the English. The native Americans who act in the drama speak in Ojibwe, a modern-day Algonquian language, and subtitles are used.
N/A
N/A