Where the Spirit Lives

Where the Spirit Lives
Type TV Special
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 37mins.
Genres Drama, Historical
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michelle St John Actor Komi--Amelia 1 1000001
Kim Bruisehead Fox Actor Anataki 1 1000002
Marianne Jones Actor Komi's Mother 1 1000003
Graham Greene Actor Komi's Father 1 1000004
Gus Chief Moon Actor Ka-moos-ee 1 1000005
Beatrice Big Sorrel Horse Actor Village Woman 1 1000006
Pam Bare Shin Bones Actor Village Child 1 1000007
Shamus Healy Actor Village Child 1 1000008
Ahzbik Howe Actor Village Child 1 1000009
Miranda Jacko Actor Village Child 1 1000010
Carl Julian Actor Village Child 1 1000011
Clayton Julian Actor Village Child 1 1000012
Margaret R Cozry Actor Grandmother 1 1000013
Marge Fox Actor Anataki's Mother 1 1000014
Raymond Many Bears Actor Friend of Father 1 1000015
Edward Little Bear Actor Eldler at Dock 1 1000016
Ron White Actor Taggert 1 1000017
Anne-Marie MacDonald Actor Kathleen 1 1000018
Sean Mulcahy Actor Priest 1 1000019
Sam Malkin Actor Mr Crawford 1 1000020
Doris Petrie Actor Miss Weir 1 1000021
Chapelle Jaffe Actor Miss Appleby 1 1000022
Tina Bomberry Actor 1st Assistant Supervisor 1 1000023
Barbara Wheeldon Actor Matron 1 1000024
David Hemblen Actor Reverend Buckley 1 1000025
John Friesen Actor Mr Babcock 1 1000026
Heather Hess Actor Rachel 1 1000027
Cynthia Debassige Actor Esther 1 1000028
Franklin Doss Actor George 1 1000029
Darlene Shilling Actor Rose 1 1000030
Margaret Martina Actor Sarah 1 1000031
Sarah Williams Actor Ruth 1 1000032
Nimkeek Julian Actor Davey 1 1000033
Brian Buttazzoni Actor Corporal 1 1000034
Patricia Collins Actor Mrs Barrington 1 1000035
Ruby Medicine Crane Actor Rachel's Mother 1 1000036
Bruce Pittman Director n/a 2 2000001
Paul Stephens Executive Producer n/a 174 3000001
Eric Jordan Producer n/a 3 3000002
Mary Young Leckie Producer n/a 3 3000003
Heather Goldin Producer n/a 3 3000004
Keith Ross Leckie Writer n/a 120782 4000001
Gillian Helfield Unit Manager n/a 120832 5000001
Nancy Harvey Production Manager n/a 305 5000002
Jamie Paul Rock Assistant Director n/a 163 5000003
Andrew Shea Assistant Director n/a 163 5000004
Jan Gordon Assistant Director n/a 163 5000005
Andrea McCabe Assistant Director assistant director trainee 163 5000006
Diane Parsons Script Supervisor n/a 191 5000007
Marty Kohne Production Coordinator n/a 162 5000008
Andrea Boisonnault Production Coordinator (Alberta) 162 5000009
Kelly O'Brien Location Scout n/a 311 5000010
Rene Ohashi Director of Photography n/a 120780 6000001
Donna Mobbs Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000002
Andrew Potter Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Michael Todd Editor n/a 172 7000001
Vickie Dobson Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Ben Wilkenson Assistant Editor n/a 203 7000003
Buffy Sainte-Marie Music n/a 120781 8000001
Jane Manchee Set Decorator n/a 165 9000001
Valanne Ridgeway Art Director art direction 183 9000002
Suzanne Hodson Set Dresser n/a 197 9000003
Judy Gunhouse Set Dresser n/a 197 9000004
Cherine Shea Set Dresser (Alberta) 197 9000005
Tim Bider Assistant Art Director art direction assistant 315 9000006
Janice Blackie-Goodine Art Assistant art department assistant(Alberta) 120974 9000007
Dean Witters Art Assistant art department assistant(Alberta) 120974 9000008
Arlene Berman Casting n/a 179 10000001
Shirley Cheechoo Casting (natives) 179 10000002
Rose Lewis Extras Casting (Toronto) 120851 10000003
Jeffrey Cohen Consultant script consultant 120784 12000001
Rick Tailfeathers Consultant native consultant 120784 12000002
Michael G Doxtater Consultant native consultant 120784 12000003
Sylvie Krasker Costume Designer n/a 169 13000001
Perry Kutsch Hair Stylist n/a 120799 13000002
Nicole Demers Makeup n/a 353 13000003
Marianne Coulon Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000004
Kathleen Mulder Wardrobe Assistant (Alberta) 120809 13000005
Louise Healy Wardrobe Dresser (Alberta) 121054 13000006
Paul Coombes Sound sound recording mixer 120816 14000001
Stuart French Sound Mixer n/a 230 14000002
J C Craig Key Grip n/a 263 15000001
Christopher Dean Key Grip n/a 263 15000002
Gord Forbes Grip n/a 365 15000003
David Michael Perich Grip (Alberta) 365 15000004
John Dillon Grip (Alberta) 365 15000005
Buzz Healy Grip (Alberta) 365 15000006
Dennis Brave Rock Grip (Alberta) 365 15000007
Jonathan Billings Grip grip assistant 365 15000008
John Stewart Grip grip assistant 365 15000009
David Moxness Gaffer n/a 268 15000010
Alan Lennox Electrician bestboy electrician 450 15000011
Chris Little Electrician n/a 450 15000012
Andy Hudson Electrician n/a 450 15000013
Fiona Andrew Property Master n/a 120805 24000001
Brooke Lovell Props props assistant 120817 24000002
Mia Sturup Assistant costume designer assistant 120820 25000001
Basil Johnston Assistant assistance 120820 25000002
Tom Highway Assistant assistance 120820 25000003
Hugh Dempsey Assistant assistance 120820 25000004
Pat Ningewance Assistant assistance 120820 25000005
Katie Rabbit Assistant assistance 120820 25000006
Wallace Manyfingers Assistant assistance 120820 25000007
Raymond Many Bears Assistant assistance 120820 25000008
Synopsis
Two young Indian children are forcibly removed from their reservation and placed in a Christian Indian residential school for the purpose of educating and civilizing them.