Geronimo

Geronimo
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 2hr
Genres Western
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Joseph Runningfox Actor Geronimo 1 1000001
Nick Ramus Actor Mangas Coloradas 1 1000002
Michelle St John Actor Ishton 1 1000003
August Schellenberg Actor Cochise 1 1000004
Michael Greyeyes Actor Juh 1 1000005
Ryan Black Actor Young Geronimo 1 1000006
Tailnh Forest Flower Actor Alope 1 1000007
Kimberly Norris Actor Chelchaye 1 1000008
Jimmy Herman Actor Old Geronimo 1 1000009
Geno Silva Actor General Carbinsco 1 1000010
Harrison Lowe Actor Nana 1 1000011
Lusheia Lenaburg Actor Nandile 1 1000012
Jonothan Gill Actor Nosopo 1 1000013
Kiohad Norris-Ramirez Actor Young Juh 1 1000014
Mark Brien Actor Chihuahua 1 1000015
Adan Sanchez Actor Adjutant 1 1000016
Brian Frejo Actor Cadet Daklugie 1 1000017
Edward Estrada Actor Niache 1 1000018
David Herrera Actor Mayor of Janos 1 1000019
Rick Taylor Actor Sergeant Horton 1 1000020
George Dobbs Actor Wratten 1 1000021
Chesley Wilson Actor Singer of Songs 1 1000022
Doreen Seaton Actor Alope's Mother 1 1000023
Edward Spears Actor Ishkiye 1 1000024
Jonathan Abel Actor General West 1 1000025
Jon Proudstar Actor Zuni Warrior 1 1000026
Mark Bustamante Actor Petrified Soldier 1 1000027
Casey Camp-Horinek Actor Goyahkla's Mother 1 1000028
Nick Young Actor Purlington 1 1000029
Cody Lightning Actor Young Daklugie 1 1000030
Andrew Mora Actor Kayitah 1 1000031
Jessica Cruz Actor Ketsu 1 1000032
Ray Geer Actor Teddy Roosevelt 1 1000033
Eugene Montes Actor Sergeant Ortiz 1 1000034
C Huston Actor San Carlos Soldier 1 1000035
Annie Olson Actor Mrs Roosevelt 1 1000036
Christopher Gipson Actor Reporter 1 1000037
David Dempsay Actor Assassin 1 1000038
Steve Gates Actor Parade Organizer 1 1000039
Glen Gold Actor Peabody 1 1000040
Will Strickland Actor Mayor of Pinos Altos 1 1000041
Michael Woodson Actor Autograph Man 1 1000042
Sam Smiley Actor Sergeant-at-Arms 1 1000043
Roger Young Director n/a 2 2000001
James Devis Director 2nd unit director 2 2000002
Norman Jewison Executive Producer n/a 174 3000001
Christopher Cook Executive Producer n/a 174 3000002
Frank Von Zerneck Executive Producer (Native American series) 174 3000003
Robert Sertner Executive Producer (Native American series) 174 3000004
Ira Marvin Producer n/a 3 3000005
Hanay Geiogamah Co-Producer n/a 170 3000006
J Allen Screenplay n/a 120778 4000001
Ira Marvin Unit Production Manager n/a 182 5000001
Craig Huston Assistant Director n/a 163 5000002
Alex Kramarchuk Assistant Director n/a 163 5000003
Bob Hicks Assistant Director n/a 163 5000004
David Sharlein Assistant Director n/a 163 5000005
J Hopkins Assistant Director n/a 163 5000006
Tod Swindell Assistant Director n/a 163 5000007
Bryan Johnson Assistant Director n/a 163 5000008
Walton Dornisch Post-Production Supervisor n/a 120796 5000009
Becca Poulos Script Supervisor n/a 191 5000010
Jan Moody Script Supervisor n/a 191 5000011
Christopher Stark Production Coordinator n/a 162 5000012
Jeff Aghassi Location Assistant n/a 120947 5000013
Edward Bedrava Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Craig McCraw Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Donald Morgan Director of Photography n/a 120780 6000001
Paul Varrieur Camera Operator n/a 239 6000002
Malcolm MacIntosh Camera Operator n/a 239 6000003
Bernadette Echo Hawk Camera camera loader 120798 6000004
James Gavin Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Richard Lacy Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Bill Coe Camera Assistant assistant a-camera 120867 6000007
Amanda Thompson Camera Assistant assistant b-camera 120867 6000008
Mark Duncan Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Millie Moore Editor n/a 172 7000001
LaReine Johnston Assistant Editor n/a 203 7000002
Patrick Williams Music n/a 120781 8000001
Charles Pollard Music music computer programmer 120781 8000002
Jimmy Fitzpatrick Music music mixer 120781 8000003
Allan Rosen Music Editor n/a 214 8000004
Patricia Von Arx Music Editor n/a 214 8000005
David Ensley Production Designer n/a 164 9000001
Craig Arbon Set Designer n/a 202 9000002
Larry Koszakowsky Set Dresser n/a 197 9000003
Tony Gibson Set Dresser n/a 197 9000004
John McElroy Set Dresser n/a 197 9000005
Cynthia Brenner Set Dresser n/a 197 9000006
Antoinette Artukovich Lead Person leadman 120957 9000007
Scott Hess Lead Person leadman/ swing 120957 9000008
Deanne Koehn Casting Associate casting assistant 160 10000001
Jody Hummer Extras Casting n/a 120851 10000002
Alexander Beeshligaii Extras Casting Assistant n/a 120970 10000003
George Bosley Consultant location consultant 120784 12000001
Chloe Amateau Dialogue Coach n/a 538 12000002
Michael Darrow Advisor Native American advisor 120821 12000003
Scott Rushforth Advisor historical & cultural advisor 120821 12000004
Berle Kanseah Advisor historical & cultural advisor 120821 12000005
Evelyn Brueninger Advisor historical & cultural advisor 120821 12000006
Dianne Fennell Costume Department costume maker 121016 13000001
Richard LaMotte Costume Designer n/a 169 13000002
Michael Butler Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Irene Fredericks Costumes key costumer 120828 13000004
Robert Jacobs Costumes key costumer 120828 13000005
Pat Cummings Costumes costumer 120828 13000006
Lynn Waldrop Costumes costumer 120828 13000007
Vicky Phillips Hair Stylist key hairstylist 120799 13000008
Rose Bologa Hair Stylist n/a 120799 13000009
Casey Camp-Horinek Hair Stylist n/a 120799 13000010
Judy Ponder-Patton Makeup Artist key makeup artist 120801 13000011
Teresa Foshee Makeup Artist n/a 120801 13000012
Stephanie Ponder Makeup Artist n/a 120801 13000013
Selina Jayne Makeup Artist n/a 120801 13000014
Marianne Ritter Wardrobe n/a 120823 13000015
Javier Arriela Wardrobe n/a 120823 13000016
Amy Roberts Wardrobe Assistant n/a 120809 13000017
J Hooser ADR Editor n/a 220 14000001
Gary Montgomery ADR/Dialogue Editor dialogue mixer 120939 14000002
Stephen Cain Boom Operator n/a 215 14000003
Charles Beith Sound Editor n/a 229 14000004
Bruce Michaels Sound Effects sound effects mixer 120868 14000005
Don Sanders Sound Mixer n/a 230 14000006
Ronn Cooney Key Grip n/a 263 15000001
Charles Hinson Key Grip n/a 263 15000002
Brett Fletcher Grip n/a 365 15000003
Mike Retzer Grip n/a 365 15000004
James Heywood Grip n/a 365 15000005
Doug Arnold Grip n/a 365 15000006
Patrick Combs Grip n/a 365 15000007
Larry Kaster Gaffer n/a 268 15000008
Steve Perry Gaffer n/a 268 15000009
Ed Tobin Electrician n/a 450 15000010
Henry Ritter Electrician n/a 450 15000011
David Casey Electrician n/a 450 15000012
Joe Scanlin Dolly Grip bestboy grip 264 15000013
Bill Hill Dolly Grip bestboy grip 264 15000014
Cortney McElroy Cable Operator cableman 120964 15000015
Rick Summers Best Boy bestboy electric 120885 15000016
Mark Reeves Best Boy bestboy electric 120885 15000017
Deborah Hebert Production Accountant n/a 282 16000001
Donald Bruce Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Sharon Vise Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Devin Colvin Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Leon Delaney Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Danny Costa Stunts n/a 240 19000002
Bob Orrison Stunts n/a 240 19000003
Troy Gilbert Stunts n/a 240 19000004
Raleigh Wilson Stunts n/a 240 19000005
Michael McGaughy Stunts n/a 240 19000006
Joe Finnegan Stunts n/a 240 19000007
Alvin Lunak Stunts n/a 240 19000008
C Johnson Stunts n/a 240 19000009
Douglas Sloan Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Dale Hart Construction Coordinator n/a 276 21000001
Gary Kramer Craft Service n/a 120903 22000001
Brett Kramer Craft Service n/a 120903 22000002
Seth Berley Craft Service n/a 120903 22000003
Brenda Armstrong Catering n/a 120954 22000004
Matt Vogel Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Raymond Tasillo Special Effects n/a 168 23000002
Dean Miller Special Effects n/a 168 23000003
Christopher Bergschneider Special Effects n/a 168 23000004
Ray Giron Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Jack Steblinski Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Kelly Farrah Property Master n/a 120805 24000003
Terry Leavey Assistant assistant historical resources manager 120820 25000001
John Miranda Assistant (to executive producers) 120820 25000002
Bill Martin Production Assistant n/a 275 25000003
J Keefe Production Assistant n/a 275 25000004
Matthew Hopkins Production Assistant n/a 275 25000005
Brett Spackman Production Assistant n/a 275 25000006
Laura Collier Production Assistant n/a 275 25000007
Doug Aghassi Production Assistant n/a 275 25000008
M Davee Production Assistant n/a 275 25000009
Nathan Rotmensz Production Assistant n/a 275 25000010
Tiernan Erickson Production Assistant n/a 275 25000011
Michael Dalton Production Assistant n/a 275 25000012
J Lannen Transportation Manager n/a 121030 25000013
Robert Foster Transportation Captain n/a 272 25000014
Barry Tuttle Transportation Captain n/a 272 25000015
Robert Alcott Transportation Co-Captain n/a 120973 25000016
Roger Bojarski Transportation Coordinator n/a 271 25000017
Cameron Laughlin Other Indian craftsperson 120795 26000001
Karen Seifried Other lead scenic 120795 26000002
James Morgan Other prop maker 120795 26000003
Ben O'Bannon Other greensman 120795 26000004
Ken Wiley Other recordist 120795 26000005
Mildred Cleghorn Thanks (Fort Sill Apache Tribe) 121115 26000006
Harrison Talgo Thanks (San Carlos Apache Tribe) 121115 26000007
Ronnie Lupe Thanks (White Mountain Apache Tribe) 121115 26000008
Wendell Chino Thanks (Mescalero Apache Tribe) 121115 26000009
Bob Shelton Thanks n/a 121115 26000010
Bonnie Paradise Thanks n/a 121115 26000011
Ray Herbeck Manager historical resources manager 120827 28000001
Synopsis
A television movie about the Apache war chief Geronimo's early years and the origins of his vendetta against the white European settlers. Part of a series of telefilms with Native American themes.
N/A
N/A