Survive the Night

Survive the Night
Type TV Movie
MPAA Rating NR
Runtime 1hr 35mins.
Genres Action, Short Film
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Bill Corcoran Director 2 1
Ellen Dubin Actor Sergeant 1 1
Richard Chevolleau Actor Hitchhiker 1 2
Louis DiBianco Actor Officer Fugazi 1 3
Curtis Petersen Cinematographer 402 4
Andre Mayers Actor Officer Washington 1 4
Fred Mollin Composer (Music Score) 120464 5
Marcus Manton Editor 172 6
Peter MacNeill Actor Watch Commander 1 7
Tony Hall Production Designer 164 7
Stefanie Powers Actor Victoria 1 8
Janet Bailey Actor 911 Superintendent 1 10
Kathleen Robertson Actor Julie 1 11
Booth Savage Actor Andrew 1 12
Currie Graham Actor Ice 1 13
Helen Shaver Actor Stacy 1 14
Robert Thomas Actor Beef 1 15
Ernie Jackson Actor Cowboy 1 17
Simon Reynolds Actor 1 19
Larry Gilliard Jr. Actor Satisfy 1 1000004
Chaz Shepherd Actor TJ181 1 1000005
Frances Hyland Actor n/a 1 1000008
Walter Alza Actor Banger 1 1000009
Robert Thomas Actor Beef 1 1000013
Pedro Mann Actor Birthmark 1 1000014
Diego Fuentes Actor Tatoo 1 1000015
Richard Yearwood Actor Skinhead 1 1000017
Frances Fridel Actor Shotgun 1 1000018
Danny Lima Actor Biker 1 1000019
Spirit Synott Actor 911 Operator 1 1000022
Sandra Caldwell Actor Thad's Mother 1 1000024
Chernelle Tuitt Actor Vonette 1 1000025
Ashley Brown Actor Earl 1 1000026
William Corcoran Director n/a 2 2000001
Stanley Brooks Executive Producer n/a 174 3000001
Joseph Cohen Executive Producer n/a 174 3000002
John Danylkiw Producer n/a 3 3000003
Steven Whitney Screenplay n/a 120778 4000001
Steven Whitney From Story n/a 120870 4000002
Jerry Lazarus From Story n/a 120870 4000003
John Danylkiw Unit Production Manager n/a 182 5000001
Peter Marshall Assistant Director n/a 163 5000002
Colleen Mitchell Assistant Director n/a 163 5000003
Rick Kuziora Assistant Director n/a 163 5000004
John Kerns Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Will Hoddinott Location Manager n/a 193 5000006
Leslie Druker Script Supervisor n/a 191 5000007
Sarah Arbeid Production Coordinator n/a 162 5000008
Curtis Petersen Director of Photography n/a 120780 6000001
Joel Ransom Camera Operator n/a 239 6000002
Rod Crombie Steadicam Operator n/a 232 6000003
Keith Murphy Steadicam Operator n/a 232 6000004
Glenn Pineau Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Richard Eagan Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Doug Nelson Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Paul Williamson Dialogue Editor n/a 204 7000002
Corinne Villa Assistant Editor n/a 203 7000003
Fred Mollin Music n/a 120781 8000001
Tony Hall Production Designer n/a 164 9000001
Jaro Dick Set Decorator n/a 165 9000002
Robert James Assistant Set Decorator n/a 316 9000003
Wendy Morrow Assistant Art Director n/a 315 9000004
Jessica Gilburne Casting (New York) 179 10000001
Lynne MacKay Costume Designer n/a 169 13000001
Kelly Brennan Hair Stylist key hairstylist 120799 13000002
Leslie Sebert Makeup Artist key makeup artist 120801 13000003
Christopher Hargadon Wardrobe wardrobe master 120823 13000004
Nick Schefter Boom Operator n/a 215 14000001
Elius Caruso Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
Brad Stephenson Sound Effects Editor n/a 327 14000003
Owen Langevin Sound Mixer n/a 230 14000004
Charles Gould Key Grip n/a 263 15000001
Johnny Askwith Gaffer n/a 268 15000002
Matthew Pill Dolly Grip n/a 264 15000003
Michael Galbraith Best Boy bestboy electric 120885 15000004
Marco Bianco Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Marco Bianco Stunts n/a 240 19000002
Brenda Adams Stunts n/a 240 19000003
Roy Anderson Stunts n/a 240 19000004
Matt Birman Stunts n/a 240 19000005
Errol Farquharson Stunts n/a 240 19000006
Rogue Johnson Stunts n/a 240 19000007
Sue Parker Stunts n/a 240 19000008
Alexander Reddick Stunts n/a 240 19000009
Lloyd Adams Stunts n/a 240 19000010
Shane Cardwell Stunts n/a 240 19000011
Ernie Jackson Stunts n/a 240 19000012
Danny Lima Stunts n/a 240 19000013
Branko Racki Stunts n/a 240 19000014
Paul Rutledge Stunts n/a 240 19000015
Helen Scott Stunts n/a 240 19000016
Don Vandewater Construction Coordinator n/a 276 21000001
Ken Clark Property Master n/a 120805 24000001
Neil Cohen Assistant (to Stanley M Brooks) 120820 25000001
Alda Neves Assistant (to John Danylkiw) 120820 25000002
Dawn Darfus Production Assistant n/a 275 25000003
Neil Montgomerie Transportation Coordinator n/a 271 25000004
Jazz Helie Transportation Coordinator n/a 271 25000005
Susan Hadfield Other production secretary 120795 26000001
Lisa Greco Other nurse 120795 26000002
Helen Manasian Publicity publicist(USA Network) 120789 29000001
Synopsis