Into the Woods (2014)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Emily Blunt Song Performer ("The Cow As White As Milk") 120788 8000031
Meryl Streep Song Performer ("Stay With Me") 120788 8000040
James Corden Song Performer ("The Cow As White As Milk") 120788 8000030
Anna Kendrick Song Performer ("A Very Nice Prince") 120788 8000033
Lilla Crawford Song Performer ("Hello, Little Girl") 120788 8000028
Daniel Huttlestone Song Performer ("Giants In The Sky") 120788 8000035
The Company Song Performer ("Prologue: Into The Woods") 120788 8000025
Bruce Winant ADR Voice Casting Background Voice Casting(Sync Or Swim) 2515 14000024
Chris Pine Song Performer ("Agony") 120788 8000036
Dann Fink ADR Voice Casting Background Voice Casting(Sync Or Swim) 2515 14000023
Joel Harlow Makeup Artist Personal Make-Up Artist 120801 13000004
Alex Lemke Compositor In-House Compositing Artist 120626 23000028
Puja Parikh Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000051
Ramesh Manchanda Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000052
Payal Dani Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000050
Christian Irles Visual Effects Supervisor (MPC) 249 23000029
Dann Tarmy CG Supervisor (MPC) 779 23000031
Pierre Escande Visual Effects Producer (MPC) 243 23000030
Farrah Yip Visual Effects Visual Effects PA 419 23000027
Samantha Banack Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000053
Valeria Di Gabriele Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000058
Vivek Joshi Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000059
Adiren Annesley Digital Artist (MPC) 121022 23000060
Tara Tucker-Matheson Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000057
Surendra Nath Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000056
Sarah Essam Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000054
Simon Zaurrini Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000055
Nicolas Chevallier Compositing Supervisor (MPC) 120928 23000032
Benoit Dubuc Animation Supervisor (MPC) 120918 23000033
Amanda Farinos Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000036
Aditya Kadam Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000035
Deepak Jalesh Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000042
Danny Huerta Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000041
Curtis Doherty Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000040
Catherine Gaucher Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000038
Constance Levesque Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000039
Dorota Kowalska Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000043
Elke Starck Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000044
Kristen Drewski Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000048
Veronique Messier-Lauzon Visual Effects Visual Effects Production Manager(MPC) 419 23000034
Natasha Ferreira Da Silva Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000049
Khushboo Kakar Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000047
Holly Price Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000046
Guillaume Morin Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000045
Tony Abejuro Digital Artist (MPC) 121022 23000061
Carlos Chacin Visual Effects Visual Effects Production(MPC) 419 23000037
Josselin Tonnellier Digital Artist (MPC) 121022 23000066
Amir Eleswy Digital Artist (MPC) 121022 23000086
Amy Paskow Digital Artist (MPC) 121022 23000087
Anand Seshadri Digital Artist (MPC) 121022 23000088
Adam Tamal Digital Artist (MPC) 121022 23000085
Aaron Dennis Digital Artist (MPC) 121022 23000084
Sudeep Ramasamy Digital Artist (MPC) 121022 23000081
Victor Pillet Digital Artist (MPC) 121022 23000082
Viviane Assaad Digital Artist (MPC) 121022 23000083
Ananda Murthy Digital Artist (MPC) 121022 23000089
Antonios Magdalinidis Digital Artist (MPC) 121022 23000090
Bodgan Cristescu Digital Artist (MPC) 121022 23000095
Brian Baxter Digital Artist (MPC) 121022 23000096
Charles Farkas Digital Artist (MPC) 121022 23000097
Benoit Pelchat Digital Artist (MPC) 121022 23000094
Benoit Huguet Digital Artist (MPC) 121022 23000093
Arpit Achha Digital Artist (MPC) 121022 23000091
Baburajan MV Digital Artist (MPC) 121022 23000092
Santiago Svirsky Digital Artist (MPC) 121022 23000080
Sanjay Baliga Digital Artist (MPC) 121022 23000079
Kapil Dev Anand Digital Artist (MPC) 121022 23000067
Kishore Boloor Digital Artist (MPC) 121022 23000068
Masahito Yoshioka Digital Artist (MPC) 121022 23000069
Allison March Visual Effects Visual Effects PA 419 23000026
David Mayhew Digital Artist (MPC) 121022 23000065
Bertrand Breuze Digital Artist (MPC) 121022 23000063
Buhas Mohammedunny Digital Artist (MPC) 121022 23000064
Matthew Maude Digital Artist (MPC) 121022 23000070
Matthew Packham Digital Artist (MPC) 121022 23000071
Prasant Nair Digital Artist (MPC) 121022 23000076
Ryan Arcus Digital Artist (MPC) 121022 23000077
Sagar Adokar Digital Artist (MPC) 121022 23000078
Patrick Harboun Digital Artist (MPC) 121022 23000075
Nitheesh PC Digital Artist (MPC) 121022 23000074
Mike Becki Digital Artist (MPC) 121022 23000072
Navaneetha Krishnan Digital Artist (MPC) 121022 23000073
Benoit Ladouceur Digital Artist (MPC) 121022 23000062
Katrina Barton Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000024
Casey Michaels Stunt Performer n/a 120981 19000014
Dee Harrop Stunt Performer n/a 120981 19000015
Shane Steyn Stunt Performer n/a 120981 19000016
Paul Howell Stunt Performer n/a 120981 19000017
Annalese Ferrari Stunt Performer n/a 120981 19000013
Peter Pedrero Stunt Performer n/a 120981 19000012
Matthew Stirling Stunt Performer n/a 120981 19000009
Juliette Cheveley Stunt Performer n/a 120981 19000010
Annabel Wood Stunt Performer n/a 120981 19000011
Jonathan Cohen Stunt Performer n/a 120981 19000018
Chris Newton Stunt Performer n/a 120981 19000019
Charlotte Williams Stunt Double Picture Double 120980 19000025
Edd Osmond Stunt Double Picture Double 120980 19000026
Julie Tottman Animal Supplier Animal Supervisor(Birds & Animals) 121133 20000001
Richard Mead Stunts Stunt Rigger 240 19000024
Nick Chopping Stunt Performer n/a 120981 19000023
Justin Pearson Stunt Performer n/a 120981 19000020
Janet "Daz" Parker Stunt Performer n/a 120981 19000021
Dilu Miah Stunt Performer n/a 120981 19000022
Andrew Pilgrim Stunt Performer n/a 120981 19000008
James Cox Stunt Performer n/a 120981 19000007
Emma Brazier Payroll Accountant n/a 121020 16000004
Annie Gaudet Post-Production Accountant (Trevanna Post) 120979 16000005
Shaun Davis Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Joe Beckwith Payroll Accountant n/a 121020 16000003
Dougal Cadiou Production Accountant n/a 282 16000002
James O'Sullivan Electrician Construction Electrician 450 15000039
Steve Roberts Gaffer n/a 268 15000040
Michael Lewis Production Controller Financial Controller 120533 16000001
Devis Damonte Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Rob Soto Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Nic Goodey Stunt Performer n/a 120981 19000004
David R Grant Stunt Performer n/a 120981 19000005
Simon Whyman Stunt Performer n/a 120981 19000006
Tamlyn Clark Stunt Performer n/a 120981 19000003
Daniel Dow Stunt Performer n/a 120981 19000002
Elaine Stephenson Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Andrew Marshall Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000010
Mark Mottram Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Bill Lawrence Animal Trainer Cow Trainer(Birds & Animals) 120962 20000002
Gwendolen Griffiths Animal Trainer (Birds & Animals) 120962 20000003
Ben Broadbridge Special Effects Technician n/a 242 23000012
Tony Smart Special Effects Technician n/a 242 23000013
Phil McLaren Special Effects Technician n/a 242 23000014
Roger Mann Special Effects Technician n/a 242 23000011
Nick Philips Special Effects Technician n/a 242 23000010
Mathew Horton Special Effects Special Effects Floor Supervisor 168 23000007
Laura Davison Special Effects Special Effects Coordinator/Buyer 168 23000008
Tim Mitchell Special Effects Technician n/a 242 23000009
Richard Stanbury Special Effects Special Effects Modeler 168 23000015
Russell Farns Special Effects Technician n/a 242 23000016
Jose Granell Visual Effects Miniatures Supervisor(Magic Camera Company Ltd / Miniatures Unit) 419 23000022
Emily Davis Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000023
Dan Moore Digital Artist (MPC) 121022 23000098
Matthew Shaw Special Effects Special Eff ects Workshop Trainee 168 23000021
Oliver Glover Special Effects Special Eff ects Workshop Trainee 168 23000020
Ronnie Rackley Special Effects Technician n/a 242 23000017
Mike Hunter Special Effects Technician n/a 242 23000018
Jordan May Special Effects Special Eff ects Workshop Trainee 168 23000019
Jason McCameron Special Effects Special Effects Workshop Supervisor 168 23000006
Beth Moran Visual Effects Editor n/a 614 23000005
Paul Duff Carpenter n/a 529 21000005
Nick Smith Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000006
Chris Brown Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000007
Debbie Morgan Construction Coordinator n/a 276 21000004
Seamus O'Sullivan Construction Manager n/a 120983 21000003
Chris Manger Animal Services Horsemaster(Steve Dent Ltd) 121036 20000004
Steve Bohan Construction Manager n/a 120983 21000001
Joshua Jones Carpenter Standby Carpenter 529 21000002
Gavin Gordon Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000008
Richard McCarthy Plasterer HOD Plasterer 121097 21000009
Kendrick Wallace Visual Effects Producer n/a 243 23000002
Stefano Pepin Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Heather Pollington Graphic Designer n/a 120860 23000004
Matt Johnson Visual Effects Supervisor VFX Supervisor 249 23000001
Des O'Boy Construction Stagehand 120900 21000013
Steven Ponting Plasterer n/a 121097 21000010
Dean Coldham Plasterer n/a 121097 21000011
Derek Whorlow Construction HOD Stagehand 120900 21000012
Michelle Helene Roll Visual Effects Visual Eff ects Assistant Coordinator 419 23000025
Emanuel LaFrance Digital Artist (MPC) 121022 23000103
Charlotte Vaughan Production Assistant Base PA 275 25000010
Lottie Birmingham Set Production Assistant Set PA 371 25000011
Grant Butler Set Production Assistant Set PA 371 25000012
Laura Evans Production Assistant n/a 275 25000009
Ben Kozel Production Assistant n/a 275 25000008
James Muir Coordinator Standby Stagehand 528 25000005
Monique Brown Production Secretary n/a 367 25000006
Jake Edwards Production Secretary n/a 367 25000007
Senalee Jones Set Production Assistant Set PA 371 25000013
Rory Johnston Set Production Assistant Set PA 371 25000014
Thomas M Smalley Production Assistant PA(to Mr. Marshall & Mr. DeLuca) 275 25000020
Kori E Wilson Assistant (to Ms. Streep) 120820 25000021
Annabel Norbury Assistant (to Ms. Streep) 120820 25000022
Andy Surry Assistant (to Mr. McDougall) 120820 25000019
Claire Wihnyk Assistant (to Mr. Platt) 120820 25000018
Perry Brookes Stand-In n/a 121015 25000015
Julianna Kya Garwood Stand-In n/a 121015 25000016
Joseph Landreth-Smith Stand-In n/a 121015 25000017
Joey Levy Assistant Executive Assistant(to Mr. Platt) 120820 25000004
Caroline Roberts Assistant Executive Assistant(to Mr. Marshall & Mr. DeLuca) 120820 25000003
Lee Bryant Props Property Storeman 120817 24000003
Garry Dawson Props Chargehand Dressing Propman 120817 24000004
John Botton Props Chargehand Dressing Propman 120817 24000005
Warren Parkinson Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Terry Wood Property Master n/a 120805 24000001
Maxime Sirven Visual Effects Editorial(MPC) 419 23000178
Pauline Fowler Visual Effects Creature Effects Designer(Animated Extras International Ltd) 419 23000179
Nik Williams Visual Effects Creature Eff ects Assistant(Animated Extras International Ltd.) 419 23000180
Paul Robinson Props Chargehand Standby Propman 120817 24000006
George Pugh Props Standby Propman 120817 24000007
Denis Hopperton Propman Standby Propman 120887 24000012
John DeLuca Second Unit Director n/a 412 25000001
Thomas Napper Second Unit Director n/a 412 25000002
Steven Westley Propman Standby Propman 120887 24000011
Gerald Atkinson Props Dressing Propman 120817 24000010
Gavin Grant Props Dressing Propman 120817 24000008
Stephen Doyle Props Dressing Propman 120817 24000009
Stephen Deuters Assistant (to Mr. Depp) 120820 25000023
Nathan Holmes Assistant (to Mr. Depp) 120820 25000024
John Burden Driver HOD Mini Bus Driver 273 25000049
Jeanie Udall Medic Unit Nurse 120966 25000050
Gail Gostick Set Production Assistant Set PA 371 25000051
Franca Jade Production HOD 4x4 120824 25000048
Peter Walczak Production HOD Facilities 120824 25000047
Terry Wilde Driver Unit Driver 273 25000044
Mo Zadah Driver Unit Driver 273 25000045
Martin Parry Production HOD Technical Trucks 120824 25000046
James Reid Set Production Assistant Set PA 371 25000052
Heidi Landesman Other Original Broadway Production Producer 120795 26000001
Mark Rowan Security Health & Safety Officer 120951 26000007
Derek Warman Security Fire Safety Officer 120951 26000008
Katherine McCormack Unit Publicist n/a 231 29000001
Janet Willis Tutor Cast Tutor 121034 26000006
Frederick Mayerson Other Original Broadway Production Producer 120795 26000005
Rocco Landesman Other Original Broadway Production Producer 120795 26000002
Rick Steiner Other Original Broadway Production Producer 120795 26000003
M. Anthony Fisher Other Original Broadway Production Producer 120795 26000004
Paul Venezia Driver Unit Driver 273 25000043
Jim Stephens Driver Unit Driver 273 25000042
Colin Morris Driver (for Ms. Streep) 273 25000030
Paul Akbar Driver Unit Driver 273 25000031
Waseem Barlas Driver Unit Driver 273 25000032
Alan Emanuel Driver (for Mr. Platt) 273 25000029
Nigel Birtchnell Driver (for Mr. Marshall & Mr. DeLuca) 273 25000028
Rosie Coker Assistant (to Cast) 120820 25000025
Katherine Holder Cashier n/a 121079 25000026
Philip Allchin Transportation Captain n/a 272 25000027
Colin Davis Driver Unit Driver 273 25000033
Peter C Herst Driver Unit Driver 273 25000034
Abby Ozturk Driver Unit Driver 273 25000039
Franciso Pinto Driver Unit Driver 273 25000040
Terry Rhys Driver Unit Driver 273 25000041
Ron Narduzzo Driver Unit Driver 273 25000038
Craig Leighton Driver Unit Driver 273 25000037
Tony Jayes Driver Unit Driver 273 25000035
Roy Kirkman Driver Unit Driver 273 25000036
Garrett Wilson Visual Effects Editorial(MPC) 419 23000177
Zoe Lamaera Digital Artist (MPC) 121022 23000176
Kai Pedersen Digital Artist (MPC) 121022 23000124
Kasy Stein Digital Artist (MPC) 121022 23000125
Krishna Anthara Digital Artist (MPC) 121022 23000126
Kabir Verma Digital Artist (MPC) 121022 23000123
Justin Mah Digital Artist (MPC) 121022 23000122
Jeevith Surya Kanth Digital Artist (MPC) 121022 23000119
Joep Peters Digital Artist (MPC) 121022 23000120
Julia Mueller-Madaus Digital Artist (MPC) 121022 23000121
Lince Francis Digital Artist (MPC) 121022 23000127
Loic Laurelut Digital Artist (MPC) 121022 23000128
Mark Tompkins Digital Artist (MPC) 121022 23000134
Mathieu Ringot Digital Artist (MPC) 121022 23000135
M S M Mirzhaa Digital Artist (MPC) 121022 23000136
Marine Samyn Digital Artist (MPC) 121022 23000133
Madhu Sharan Kolluri Digital Artist (MPC) 121022 23000132
Louis Laflamme-Fillion Digital Artist (MPC) 121022 23000129
Louis-David Paquette Digital Artist (MPC) 121022 23000130
Madhav Kumar Digital Artist (MPC) 121022 23000131
Jeanlin Guillaume Digital Artist (MPC) 121022 23000118
James Fleming Digital Artist (MPC) 121022 23000117
Etienne Theriault Digital Artist (MPC) 121022 23000105
Fazalkhan Khajamoideen Digital Artist (MPC) 121022 23000106
Florent Cachot Digital Artist (MPC) 121022 23000107
Erico Caselle Digital Artist (MPC) 121022 23000104
Joe King Rigging Gaffer Supervising Rigger 120937 15000038
Denny Ertanto Digital Artist (MPC) 121022 23000100
K Durai Babu Digital Artist (MPC) 121022 23000101
Elvis Simon Digital Artist (MPC) 121022 23000102
Francois Beauregard Digital Artist (MPC) 121022 23000108
Ganesh Lamkhade Digital Artist (MPC) 121022 23000109
HyunKyung Jung Digital Artist (MPC) 121022 23000114
Jaideep Mohan Digital Artist (MPC) 121022 23000115
Jake Harrell Digital Artist (MPC) 121022 23000116
Guillaume Julien Digital Artist (MPC) 121022 23000113
Gopinath Damodaran Digital Artist (MPC) 121022 23000112
Geeta Thapar Digital Artist (MPC) 121022 23000110
Goby Hsiao Yun Chou Digital Artist (MPC) 121022 23000111
Nahuel Alberto Letizia Digital Artist (MPC) 121022 23000137
Nicolas Beaufays Digital Artist (MPC) 121022 23000138
Steven O'Connor Digital Artist (MPC) 121022 23000163
Subba Narasaiah Digital Artist (MPC) 121022 23000164
Suryakanta Mahunta Digital Artist (MPC) 121022 23000165
Stephen Wong Digital Artist (MPC) 121022 23000162
Sriram P. Digital Artist (MPC) 121022 23000161
Shiv Swain Digital Artist (MPC) 121022 23000158
Simon Black Digital Artist (MPC) 121022 23000159
Srinivasan Rajendran Digital Artist (MPC) 121022 23000160
Terry Thompson Digital Artist (MPC) 121022 23000166
Thiago Martins Digital Artist (MPC) 121022 23000167
Vis Ong Digital Artist (MPC) 121022 23000173
Mahadevan Vishal Digital Artist (MPC) 121022 23000174
Vivek Mehta Digital Artist (MPC) 121022 23000175
Venkateswarlu T Digital Artist (MPC) 121022 23000172
Venkatesh Ramu Digital Artist (MPC) 121022 23000171
Thomas Bourdis Digital Artist (MPC) 121022 23000168
Tracey McLean Digital Artist (MPC) 121022 23000169
Vardhana Mogeri Digital Artist (MPC) 121022 23000170
Sendil Kumar Digital Artist (MPC) 121022 23000157
Sean Samuels Digital Artist (MPC) 121022 23000156
Rahul Kadathara Raju Digital Artist (MPC) 121022 23000144
Rajkumar B S Digital Artist (MPC) 121022 23000145
Ramakrishna Medi Digital Artist (MPC) 121022 23000146
Prasanth Kukal Digital Artist (MPC) 121022 23000143
Pola Hareesh Digital Artist (MPC) 121022 23000142
Nicolas Fidala Digital Artist (MPC) 121022 23000139
Oriane Mulleras-El Atmani Digital Artist (MPC) 121022 23000140
Paul Saint-Hilaire Digital Artist (MPC) 121022 23000141
Ramani P Digital Artist (MPC) 121022 23000147
Ranajoy Kar Digital Artist (MPC) 121022 23000148
Santosh Kumar Rapeti Digital Artist (MPC) 121022 23000153
Satheesh Rangasamy Digital Artist (MPC) 121022 23000154
Satisha P Y Digital Artist (MPC) 121022 23000155
Sandeep Roy Digital Artist (MPC) 121022 23000152
Rusty Gray Digital Artist (MPC) 121022 23000151
Raviraju Challa Digital Artist (MPC) 121022 23000149
Renganath K Digital Artist (MPC) 121022 23000150
David Coronas Digital Artist (MPC) 121022 23000099
Gary Smith Best Boy Grip n/a 265 15000031
Gershon Hinkson Assistant Editor n/a 203 7000006
Stephen Sondheim Music Music And Lyrics/Music Consultant 120781 8000001
David Krane Music Musical Score Adaptation 120781 8000002
Gemma Bourne Editor Editorial Trainee 172 7000005
Rob Duffield Assistant Editor n/a 203 7000004
Wyatt Smith Editor n/a 172 7000001
Adam J Schaefer Assistant Editor n/a 203 7000002
Victoria Bate Assistant Editor n/a 203 7000003
Paul Gemignani Music Supervisor Music Conductor 120872 8000003
Mike Higham Music Supervisor Music Supervisor/Music Producer/Supervising Music Editor/Additional Arrangement 120872 8000004
Julian Kershaw Music Orchestrations And Additional Conducting 120781 8000010
Matthew Margeson Music Arrangement 120781 8000011
Andrew Dudman Recording Recorder And Mixer 120578 8000012
Jennifer Dunnington Music Editor n/a 214 8000009
Joey Pizzi Music Musical Staging Associate 120781 8000008
John DeLuca Music Musical Staging 120781 8000005
Rob Marshall Music Musical Staging 120781 8000006
Jonathan Tunick Music Orchestrations 120781 8000007
Nigel Stone Director of Photography (Magic Camera Company Ltd / Miniatures Unit) 120780 6000033
Steve Toft Video Assistant Video Assist Assistant 121119 6000032
Tim Stipan Colorist (Technicolor Postworks) 120920 6000020
Eric Leverenz Film Lab Conform Editor(Technicolor Postworks) 120850 6000021
Anthony Halsema Film Lab DI Producer(Technicolor Postworks) 120850 6000022
Peter Mountain Still Photographer n/a 120485 6000019
Tristan Hey Dailies Dailies Data Assist(Technicolor Creative Services) 120999 6000018
Jodie Davidson Colorist Dailies Colourist(Technicolor Creative Services) 120920 6000015
Cherri Arpino Dailies Dailies Producer(Technicolor Creative Services) 120999 6000016
Chema Gomez Dailies Dailies Data Manager(Technicolor Creative Services) 120999 6000017
Stacey Lee Film Lab Data Manager(Technicolor Postworks) 120850 6000023
Corey Stewart Film Lab DI Engineer(Technicolor Postworks) 120850 6000024
Peter Welch Film Lab Digital Imaging Technician 120850 6000029
Paul Flint Film Lab Data Management Technician 120850 6000030
Tom Elgar Video Assist/Playback Video Playback Operator 120899 6000031
Dora Krolikowska Assistant Camera n/a 233 6000028
Andrew Banwell Assistant Camera n/a 233 6000027
Eric Horwitz Film Lab DI Engineer(Technicolor Postworks) 120850 6000025
Alan Stewart Director of Photography DOP / Camera Operator 120780 6000026
Jim Bruening Music Editor n/a 214 8000013
Isobel Griffiths Music Orchestra Contractor 120781 8000014
Tom Goodwin Art Department Draughtsman 120843 9000008
Robert W Joseph Model Maker n/a 121081 9000009
Archie Campbell-Baldwin Art Department Coordinator Art Department Coordinator/ Junior Draughtsman 195 9000010
Nick Pelham Storyboard Artist n/a 199 9000007
Mary Mackenzie Art Director n/a 183 9000006
Chris Lowe Art Director n/a 183 9000003
Andrew Bennett Art Director n/a 183 9000004
Ben Collins Art Director n/a 183 9000005
Camille Verhaeghe De Naeyer Art Department Assistant n/a 120503 9000011
Katherine Hurst Art Department Assistant n/a 120503 9000012
Nicholas Williams Painter Standby Painter 200 9000018
Cleo Nethersole Art Department Drapesmaster 120843 9000019
David Haberfield Painter HOD Painter 200 9000020
Sophie Newman Assistant Set Decorator n/a 316 9000017
Michael King Art Department Production Buyer 120843 9000016
Oliver Roberts Art Director Standby Art Director 183 9000013
Roxi Alexandru Assistant Art Director n/a 315 9000014
Kim Frederiksen Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000015
Anna Pinnock Set Decorator n/a 165 9000002
Dennis Gassner Production Designer n/a 164 9000001
Kevin Amos Music Rehearsal Pianist 120781 8000020
Chris Barrett Music Music Recordist(Air Studios) 120781 8000021
Joshua Thoms Music Engineer Engineer(Angel Studios) 120837 8000022
Dave Hage Music Music Librarian 120781 8000019
The Metro Voices Music Choir 120781 8000018
Jo Changer Music Orchestra Contractor 120781 8000015
Rolf Wilson Music Orchestra Leader 120781 8000016
Karen Jones Soloist Solo Flute 121021 8000017
Jason Elliott Music Engineer Engineer(British Grove Studios) 120837 8000023
Fred Sladkey Music Assistant Engineer(at MSR Studios) 120781 8000024
Christine Baranski Song Performer ("Careful My Toe") 120788 8000042
Tammy Blanchard Song Performer ("Careful My Toe") 120788 8000043
Lucy Punch Song Performer ("Careful My Toe") 120788 8000044
Billy Magnussen Song Performer ("Agony") 120788 8000037
Mackenzie Mauzy Song Performer ("Rapunzel's Song") 120788 8000029
Joanna Riding Song Performer ("Cinderella At The Grave") 120788 8000026
Johnny Depp Song Performer ("Hello, Little Girl") 120788 8000027
Peter Hayley-Barker Video Playback Video Playback Trainee 505 6000014
Alex Kruszelnicki Video Assistant Video Assist Assistant 121119 6000013
Angus More Gordon Co-Producer n/a 170 3000005
Michael Zimmer Co-Producer n/a 170 3000006
James Lapine Screenplay n/a 120778 4000001
Callum McDougall Producer n/a 3 3000004
Marc Platt Producer n/a 3 3000003
Rob Marshall Director n/a 2 2000001
John DeLuca Producer n/a 3 3000001
Rob Marshall Producer n/a 3 3000002
Stephen Sondheim Source Material (from musical: "Into the Woods") 120786 4000002
James Lapine Source Material (from musical: "Into the Woods") 120786 4000003
Hannah Godwin Production Supervisor n/a 307 5000006
Lisa Vick Script Supervisor n/a 191 5000007
Ali James Location Manager n/a 193 5000008
Harriet Worth Assistant Director n/a 163 5000005
Jennifer Lane Post-Production Supervisor n/a 120796 5000004
Callum McDougall Unit Production Manager n/a 182 5000001
Angus More Gordon Unit Production Manager n/a 182 5000002
Ben Howarth Assistant Director n/a 163 5000003
Tug Actor Milky-White 1 1000020
Frances de La Tour Actor Giant 1 1000019
Christine Baranski Actor Stepmother 1 1000007
Tammy Blanchard Actor Florinda 1 1000008
Lucy Punch Actor Lucinda 1 1000009
Chris Pine Actor Cinderella's Prince 1 1000006
Anna Kendrick Actor Cinderella 1 1000005
Emily Blunt Actor Baker's Wife 1 1000002
Meryl Streep Actor Witch 1 1000003
Johnny Depp Actor Wolf 1 1000004
Daniel Huttlestone Actor Jack 1 1000010
Tracey Ullman Actor Jack's Mother 1 1000011
Joanna Riding Actor Cinderella's Mother 1 1000016
Annette Crosbie Actor Granny 1 1000017
Richard Glover Actor Steward 1 1000018
Simon Russell Beale Actor Baker's Father 1 1000015
Lilla Crawford Actor Little Red Riding Hood 1 1000014
Mackenzie Mauzy Actor Rapunzel 1 1000012
Billy Magnussen Actor Rapunzel's Prince 1 1000013
Jenny Wood Script Supervisor n/a 191 5000009
Duncan Broadfoot Location Manager n/a 193 5000010
Dion Beebe Director of Photography n/a 120780 6000001
Peter Robertson Steadicam Operator n/a 232 6000002
Damien Beebe Camera Operator n/a 239 6000003
Suzie Ford Production Manager (Magic Camera Company Ltd / Miniatures Unit) 305 5000034
Susie Jones Script Supervisor n/a 191 5000033
Daniel Smith Assistant Director n/a 163 5000030
Dan Channing-Williams Assistant Director n/a 163 5000031
Jonny Benson Assistant Director n/a 163 5000032
Olly Tellett Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000004
Alan Hall Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000005
Peter Marsden Film Lab Digital Imaging Technician 120850 6000010
Dom Evans Film Lab Data Management Technician 120850 6000011
Zoe Whittaker Video Playback Video Playback Operator 505 6000012
Alistair King Camera Trainee n/a 120998 6000009
Jack Sands Camera Trainee n/a 120998 6000008
Paul Snell Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000006
Harry Gamble Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000007
Gayle Dickie Assistant Director n/a 163 5000029
Sue Lawrence Assistant Director Crowd 2nd Assistant Director 163 5000028
David Powell Location Assistant n/a 120947 5000016
Ruby Whitlocke Location Assistant n/a 120947 5000017
Joe Gould Location Assistant n/a 120947 5000018
Jamie Jones Project Manager Studio Unit Manager 120994 5000015
Eleanor Downey Location Manager Location Unit Manager 193 5000014
Charlie Hayes Location Manager n/a 193 5000011
Rob Campbell-Bell Assistant Location Manager n/a 194 5000012
James Buxton Assistant Location Manager n/a 194 5000013
Dean Short Location Assistant n/a 120947 5000019
Sarah Lewis Location Assistant n/a 120947 5000020
Kelly Lee Assistant Production Coordinator