Escape From Atlantis

Escape From Atlantis
Type TV Movie
MPAA Rating NR
Runtime 1hr 33mins.
Genres Fantasy, Short Film
Keywords pilot
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michael Gogin Actor Widge 1 1
Strathford Hamilton Director 2 1
Breck Wilson Actor Chris Spencer 1 2
Brian Bloom Actor 1 2
Jim Michaels Producer 3 2
Al Harrington Actor Argus 1 3
Tim Thomerson Actor 1 3
Justin Burnette Actor 1 4
Mercedes McNab Actor 1 6
Jim Korris Executive Producer 174 11
Jeff Speakman Actor Matt Spencer 1 1000001
Kristina Roper Actor Katriana 1 1000007
Brian Kline Actor Quan 1 1000010
Richard McPherson Actor Xander 1 1000011
Geoff Heise Actor Kyron 1 1000012
Lisa Tiffany Actor Maiden No 1 1 1000013
Jo Pruden Actor Lubella 1 1000014
Tom Matsusaka Actor Wayaku 1 1000015
Hans Saito Actor Vigan 1 1000016
Achilles Gacis Actor Saurel 1 1000017
Eileen Fairbanks Actor Nicole 1 1000018
Henry Lee Actor Forest Man 1 1000019
George O'Hanlon Actor Nick Spencer 1 1000020
B Drew Actor Village 1 1000021
Cliff Jenkins Actor Elliot 1 1000022
Tracy Anderson Actor The Eunuch 1 1000023
Mark Sittham Actor Tourist 1 1000024
Roger Potter Actor Park Ranger 1 1000025
Maria Winslow Actor Audrey 1 1000026
Danny Mittermeyer Actor Thug 1 1000027
Steven Perry Actor Viking 1 1000028
Barrett Craycroft Actor Desmond 1 1000029
Chaz Mann Actor Attendant 1 1000030
Henry Smalls Actor Chamber Guard 1 1000031
Hugh Bennett Actor Ethan 1 1000032
Cassandra Hamilton Actor Fairy No 1 1 1000033
Daisy Hamilton Actor Fairy No 2 1 1000034
Billy West Voice s 475 1000035
Wally Crowder Director 2nd unit director 2 2000002
Robert Harris Executive Producer n/a 174 3000001
Jim Michael Producer n/a 3 3000003
Arne Olsen Screenplay n/a 120778 4000001
Wayne Farlow Unit Production Manager n/a 182 5000001
Timothy Lonsdale Assistant Director n/a 163 5000002
Matthew Locey Assistant Director n/a 163 5000003
Yvonne Davis Assistant Director n/a 163 5000004
Mark Freedman Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Lawrence Horowitz Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Ted Jung Location Manager n/a 193 5000007
Irish Barber-Kanaka'Ole Location Manager n/a 193 5000008
Suzanne Waite Script Supervisor n/a 191 5000009
Jeanne Ishikawa Production Coordinator n/a 162 5000010
Leanne Kang-Ferrer Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
David Lewis Director of Photography n/a 120780 6000001
Andy Shuttleworth Camera Operator n/a 239 6000002
Michael Cameron Camera n/a 120798 6000003
Ian Dodd Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Joel Schwartz Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Vivian Zink Photography still photographer 120835 6000006
David Homcy Camera Assistant n/a 120867 6000007
Kert Vandermeulen Editor n/a 172 7000001
Richard Hiltzik Editor visual effects editor 172 7000002
Ricardo Torres Editor visual effects editor 172 7000003
Darin Nupuf Editor visual effects editor 172 7000004
Gene Lushtak Assistant Editor assistant film editor 203 7000005
Stephen Graziano Music n/a 120781 8000001
Karen Martin-Messner Music Editor n/a 214 8000002
Rick Romer Production Designer n/a 164 9000001
Leslie Craig Set Decorator n/a 165 9000002
Shell Dalzell Set Designer n/a 202 9000003
Ron Harris Storyboard Artist n/a 199 9000004
Russell Maki Leadman n/a 433 9000005
Risa Korris Art Department Coordinator n/a 195 9000006
Mary McAndrew Art Assistant art department production assistant 120974 9000007
Sue Swan Casting n/a 179 10000001
Garrison True Casting n/a 179 10000002
Kimann Thomas Casting Associate casting assistant 160 10000003
Ivan Marquez Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Darryl Levine Costume Designer n/a 169 13000002
Charles Drayman Costumes key costumer 120828 13000003
Antonnette Reed Costumes costumer 120828 13000004
Irene Carter Costumes costumer 120828 13000005
Nancy Wilder Costumes costumer 120828 13000006
Anne Hoss Costumes costumer 120828 13000007
Debra Rego Hair key hair 120794 13000008
Chantal Boomla Hair Stylist n/a 120799 13000009
Bryan Furer Makeup special makeup 353 13000010
James Saunders ADR Mixer n/a 227 14000001
Troy Porter ADR Mixer n/a 227 14000002
Jennifer Mertens ADR Supervisor n/a 219 14000003
John Fielden Boom Operator boom 215 14000004
Carlos Delarios Dubbing Mixer n/a 120923 14000005
Gary Rogers Dubbing Mixer n/a 120923 14000006
Grover Helsley Dubbing Mixer n/a 120923 14000007
Michael Lawshe Sound Editor n/a 229 14000008
Clayton Collins Sound Editor n/a 229 14000009
Peggy McAffee Sound Editor n/a 229 14000010
Tim Cleveland Sound Editor n/a 229 14000011
Ian MacGregor-Scott Sound Editor n/a 229 14000012
Paul Diller Sound Editor n/a 229 14000013
George Nemser Sound Editor n/a 229 14000014
Greg Downer Sound Editor n/a 229 14000015
Bob Redpath Sound Editor n/a 229 14000016
Karyn Foster Sound Editor n/a 229 14000017
Stacy Saravo Sound Editor n/a 229 14000018
Sonya Henry Sound Editor n/a 229 14000019
Eric Hertsgaard Sound Editor n/a 229 14000020
Tom Smyth Sound Editor n/a 229 14000021
Darleen Stoker Sound Editor n/a 229 14000022
Bruce Honda Sound Editor n/a 229 14000023
Otis Van Osten Sound Editor n/a 229 14000024
Eric Hosmer Sound Editor n/a 229 14000025
Kenneth Young Sound Editor n/a 229 14000026
Lew Maddox Sound Mixer n/a 230 14000027
Vance Gage Key Grip n/a 263 15000001
Eric Kanakaole Grip n/a 365 15000002
James Murphy Grip n/a 365 15000003
William Uale Grip n/a 365 15000004
Bob Johnson Gaffer n/a 268 15000005
Dan Garab Electrician n/a 450 15000006
Kevin Kersting Electrician n/a 450 15000007
Keola Jones Dolly Grip n/a 264 15000008
Mark Kalaugher Best Boy bestboy electric 120885 15000009
James Takahashi Best Boy bestboy 120885 15000010
Janet Lonsdale Production Accountant n/a 282 16000001
Greg Beekman Assistant Production Accountant n/a 120902 16000002
Wally Crowder Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Michael Cameron Stunts n/a 240 19000002
Rich Mundell Wrangler lead wrangler 121018 20000001
Herman Ching Carpenter n/a 529 21000001
Moses Dayondon Carpenter n/a 529 21000002
Clarence Kim Carpenter n/a 529 21000003
Warren Roberts Construction Foreman n/a 277 21000004
Kenneth Soto Construction Coordinator n/a 276 21000005
Mervyn Chang Construction construction gang boss 120900 21000006
Robert Smiley Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Richard Hiltzik Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Archie K Ahuna Special Effects n/a 168 23000003
Rico Ortiz Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000004
Fern Ahuna Effects Assistant assistant special effects 120922 23000005
Clarence Logan Effects Assistant assistant special effects 120922 23000006
Trey Freeman Rotoscope Animator Rotoscope 121082 23000007
DeAnna Williams Rotoscope Animator Rotoscope 121082 23000008
Ralph Reis Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Alvin Cabrinha Property Master n/a 120805 24000002
Myles Kawakami Transportation Captain n/a 272 25000001
Joe Tavares Transportation Coordinator n/a 271 25000002
Tiki Mahoe-Cole Set Production Assistant n/a 371 25000003
Christopher Farlow Set Production Assistant n/a 371 25000004
Jeffrey Day Other loader 120795 26000001
Lee Kaneakua Other lamp operator 120795 26000002
Kolo Barber Other lamp operator 120795 26000003
Dana Soto Other tool boy 120795 26000004
Dwight Jendrusch Other laborer 120795 26000005
Elliott Kamaka Other paint foreman 120795 26000006
Marilyn Okinaga Other scenic 120795 26000007
Ray Regula Other recordist 120795 26000008
Laverne Dewberry Other recordist 120795 26000009
Michael Church Security head of security 120951 26000010
Synopsis
N/A
N/A