A Call to Remember (1997)

A Call to Remember
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 0hr
Genres Drama, Short Film
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jack Bender Director 2 1
Blythe Danner Actor Paula 1 1
Joe Mantegna Actor David Tobias 1 2
John Stuckmeyer Producer 3 2
David Lascher Actor 1 3
Max Eisenberg Screenwriter 120461 3
Kevin Zegers Actor 1 4
Rita Zohar Actor 1 5
Joe Spano Actor 1 6
Alan Jacobs Executive Producer 174 11
Jack Bender Executive Producer 174 11
Blythe Danner Actor Paula Tobias 1 1000001
Joe Mantegna Actor David Tobias 1 1000002
David Lascher Actor Jake Tobias 1 1000003
Kevin Zegers Actor Ben Tobias 1 1000004
Rita Zohar Actor Renya Weiss 1 1000005
Joe Spano Actor Dr Green 1 1000006
Blu Mankuma Actor Hank McTier 1 1000007
Ingrid Kavelaars Actor Amy Miller 1 1000008
Kevin McNulty Actor Michael Bratton 1 1000009
Christian Tessier Actor Mike Banks 1 1000010
Ben Eberhard Actor Ross Glazer 1 1000011
Neil Denis Actor George Hicks 1 1000012
Bill Switzer Actor Sandy Halper 1 1000013
L Gold Actor Al Weiss 1 1000014
Dave Hurtubise Actor Morris Halper 1 1000015
Charles Siegel Actor Jack Samuelson 1 1000016
Rosie Frier-Dryden Actor Freida Weiss 1 1000017
Irene Miscisco Actor Maria Halper 1 1000018
French Tickner Actor Banker Parker 1 1000019
Tamlyn Keelan Actor Little Girl 1 1000020
Serge Haber Actor Rabbi 1 1000021
Jack Bender Director n/a 2 2000001
Jack Bender Executive Producer n/a 174 3000001
Alan Jacobs Executive Producer n/a 174 3000002
John Stuckmeyer Producer n/a 3 3000003
Max Eisenberg Co-Producer n/a 170 3000004
Ronna Slutske Co-Producer n/a 170 3000005
Max Eisenberg Screenplay n/a 120778 4000001
Daniel Hank Unit Production Manager (New York unit) 182 5000001
Mary Guilfoyle Production Manager n/a 305 5000002
Bill Mizel Assistant Director n/a 163 5000003
Wayne Bennett Assistant Director n/a 163 5000004
Arlene Arnold Assistant Director n/a 163 5000005
Drew Taylor Assistant Director trainee assistant director 163 5000006
Stephen Davis Assistant Director (New York unit) 163 5000007
Julie Bloom Assistant Director (New York unit) 163 5000008
Judith Craig Marlin Post-Production Supervisor n/a 120796 5000009
Mike Cates Location Manager n/a 193 5000010
Paul Zulkowitz Location Manager (New York unit) 193 5000011
Terry Murray Script Supervisor n/a 191 5000012
Carol Schafer Production Coordinator n/a 162 5000013
Almaz Tadege Production Coordinator co-production coordinator 162 5000014
Nancy Cannava Production Coordinator (New York unit) 162 5000015
Tracey Renyard Location Assistant n/a 120947 5000016
Darren Robson Location Assistant key set location assistant 120947 5000017
David Geddes Director of Photography n/a 120780 6000001
Randal Platt Camera Operator n/a 239 6000002
Timothy Spencer Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Larry Portmann Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Doane Gregory Photography still photographer 120835 6000005
Bob Fredrickson Color Timer n/a 120921 6000006
Dean Webber Camera Trainee n/a 120998 6000007
Mark Melnick Editor n/a 172 7000001
Ron Evans Dialogue Editor n/a 204 7000002
Dennis Gray Dialogue Editor n/a 204 7000003
Ginny Parrillo Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
J Harrison Assistant Editor n/a 203 7000005
Pamela Sharp Assistant Editor n/a 203 7000006
Lee Holdridge Music n/a 120781 8000001
Don Digirolama Music music mixer 120781 8000002
Frank Capp Music Coordinator n/a 206 8000003
Stan Jones Music Editor n/a 214 8000004
Orphan Moon Performer n/a 120819 8000005
Endre Granat Soloist violin soloist 121021 8000007
Richard Sawyer Production Designer n/a 164 9000001
Cynthia Lewis Set Decorator n/a 165 9000002
Herb Noseworthy Set Dresser on-set dresser 197 9000003
Nick Richardson Set Dresser n/a 197 9000004
Ross Wahl Lead Person leadman 120957 9000005
David Chiasson Assistant Set Decorator n/a 316 9000006
Roxanne Methot Assistant Art Director n/a 315 9000007
Abra Edelman Casting n/a 179 10000001
Elisa Goodman Casting n/a 179 10000002
Stuart Aikins Casting (Canada) 179 10000003
Andrea Brown Extras Casting n/a 120851 10000004
Cheryl Cravedi Supervisor on-set supervisor 120845 11000001
Patricia Hargreaves Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Trish Keating Costume Designer n/a 169 13000002
Debra Wiebe Hair Assistant assistant hair 120989 13000003
Ian Ballard Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Victoria Down Makeup key makeup 353 13000005
Joann Fowler Makeup Assistant assistant makeup 121007 13000006
Bev Wright Makeup Assistant assistant makeup 121007 13000007
Katrina McCarthy Set Costumer on-set costumer 121008 13000008
Charles O'Shea Boom Operator n/a 215 14000001
David Fluhr Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
Bradley Katona Sound Effects Editor n/a 327 14000003
Andrew Ellerd Sound Effects Editor n/a 327 14000004
Michael McGee Sound Mixer n/a 230 14000005
Adam Jenkins Sound Mixer effects mixer 230 14000006
Chris Harvengt Sound Supervisor n/a 120883 14000007
Jeff Plecas Key Grip n/a 263 15000001
Gavin Craig Grip n/a 365 15000002
John O'Neill Grip n/a 365 15000003
Fred Boyd Gaffer n/a 268 15000004
John Dekker Electrician n/a 450 15000005
Robert Harvey Electrician n/a 450 15000006
Dan Gorval Dolly Grip bestboy grip 264 15000007
Al White Dolly Grip n/a 264 15000008
Dennis Jones Best Boy bestboy electric 120885 15000009
Mandy Butler Production Accountant n/a 282 16000001
April Larsen Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Chris Sneddon Construction Foreman n/a 277 21000001
Chris Claridge Construction Coordinator n/a 276 21000002
Dave Dyer Construction construction lead hand 120900 21000003
Georgina Kay Craft Service n/a 120903 22000001
Tony Lazarowich Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Kim Mortensen Special Effects n/a 168 23000002
Christopher Cooper Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Raymond Fairchild Transportation Captain n/a 272 25000001
Kevin Sissons Transportation Co-Captain n/a 120973 25000002
Sylvia Nablo Transportation Coordinator n/a 271 25000003
Lynne Taylor Office Assistant n/a 120996 25000004
A Marcantonio Post-Production Assistant n/a 120882 25000005
Sherri Hunter Other buyer 120795 26000001
Beth Snelgrove Other head painter 120795 26000002
Ron Votto Other lead painter 120795 26000003
Avo Liva Other head greensman 120795 26000004
Bill Dawson Other genny operator 120795 26000005
Georgina Kay Other aid 120795 26000006
Katy Clemow Publicity publicist(Encore) 120789 29000001
Patricia Carroll Publicity publicist(Encore) 120789 29000002
Richard Hoffman Publicity publicist(Warren Cowan & Associates) 120789 29000003
Melanie LaBracio Unit Publicist n/a 231 29000004
Synopsis