Indiscreet

Indiscreet
Type TV Movie
MPAA Rating R
Runtime 1hr 50mins.
Genres Mystery, Short Film
Keywords detective, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Luke Perry Actor 1 1
Marc Bienstock Director 2 1
Gloria Reuben Actor 1 2
Vladimir Nemirovsky Screenwriter 120461 3
Adam Baldwin Actor 1 5
Steven Stern Composer (Music Score) 120464 5
Ivan Ladizinsky Editor 172 6
James Read Actor 1 6
Elina Katsioula Production Designer 164 7
Scott Campbell Art Director 183 8
Tammy Surber Costume Designer 169 15
John Bailey Camera Operator 239 26
Blake Jackson Camera Operator 239 26
Jonathan Wales Re-Recording Mixer 120500 30
Chris Shaw Best Boy Electric 259 30
Michael Gearhart Electrician 450 30
William Ambrose Best Boy Grip 265 30
Jennifer Perkins Gaffer 268 30
Richard Kasper Assistant Properties 120494 30
Diva Magpayo First Assistant Editor 120487 30
Christian Dechert Assistant Properties 120494 30
Peter Meiselmann Production Sound Mixer 120555 30
Dominik Feller Electrician 450 30
Tim Hedgecock Electrician 450 30
Christian Cruver Electrician 450 30
Lee Lazarow Properties Master 120532 30
Cory Peavler Grip 365 30
Andrew Bikichky Second Assistant Camera 120490 30
Sterling Moore Boom Operator 215 30
Birthe Lauchengeo Electrician 450 30
Richard Ludt Key Grip 263 30
Jodi Lowry Second Second Assistant Director 120520 30
Kevin Patterson Electrician 450 30
Rob Tenorio Grip 365 30
John Wittman Camera Loader 120560 30
David Sammons First Assistant Camera 120491 30
Lisa Edelstein Actor Beth Sussman 1 1000003
Peter Coyote Actor Detective Roos 1 1000004
Laura Rogers Actor Katie Johnson 1 1000005
Vladimir Nemirovsky Actor Sean Brooke 1 1000008
Julio Oscar Mechoso Actor Detective Burns 1 1000009
Gabriella Hall Actor Younger Woman 1 1000010
Kirk Baily Actor Larry Neal 1 1000011
Jo DeWinter Actor Nurse 1 1000012
John LaFayette Actor Gary Brooks 1 1000013
Walker Brandt Actor Secretary 1 1000014
Marc Greenberg Executive Producer n/a 174 3000001
Luke Perry Executive Producer n/a 174 3000002
Rich Goldberg Producer n/a 3 3000003
Marc Bienstock Producer n/a 3 3000004
Lindsay D. Chag Associate Producer n/a 171 3000005
Vladimir Nemirovsky Screenplay n/a 120778 4000001
Hans Ritter Line Producer n/a 161 5000001
Franny Baldwin Line Producer n/a 161 5000002
Maria Melograne Assistant Director n/a 163 5000003
Karen Horwitz Assistant Director n/a 163 5000004
Jodi Lowry Assistant Director n/a 163 5000005
Josh Levine Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Dominick Clark Location Manager n/a 193 5000007
Tracy Zigler Script Supervisor n/a 191 5000008
Heidi Kindberg Production Coordinator n/a 162 5000009
Edward Acaac Assistant Production Coordinator n/a 192 5000010
Patrick Coughlan Assistant Location Manager n/a 194 5000011
Sead Mutarevic Director of Photography n/a 120780 6000001
Roxanne DeSanto Cinematographer cinematography 402 6000002
John Bailey Camera Operator n/a 239 6000003
Andy Shuttleworth Steadicam Operator n/a 232 6000004
David Sammons Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Andrew Bikichky Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Peter Lee Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Chris Hutchings Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Howard Rosenberg Photography still photographer 120835 6000009
Dana Ross Color Timer n/a 120921 6000010
John Dobrich Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Diva Magrayo Assistant Editor n/a 203 7000003
Lane Baker Assistant Editor n/a 203 7000004
Steven Stern Music n/a 120781 8000001
Philip Lean Music n/a 120781 8000002
Mick Stern Music music mixer 120781 8000003
Michael Kreple Music Editor n/a 214 8000004
Willie B Music Supervisor n/a 120872 8000005
Sandra Grass Set Decorator n/a 165 9000002
Tijana Agic-Gaudio Set Dresser on-set dresser 197 9000004
David Lloyd Lead Person leadman 120957 9000005
Nicole Kahan Assistant Set Decorator n/a 316 9000006
Jim Bullmaster Art Department Coordinator n/a 195 9000007
Joseph Fedo Art Assistant art department assistant 120974 9000008
Lindsay D. Chag Casting n/a 179 10000001
Andrea Harrity Casting Associate casting assistant 160 10000002
Wendy Howell Extras Casting n/a 120851 10000003
Dee Davis Executive director of sound services 120806 11000001
Jerry Gilbert Executive director of sound services 120806 11000002
Dana Greenberg Costume Consultant n/a 121066 13000001
Carrie Proffer Costumes costumer 120828 13000003
Taurus Saunders Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Merc Arceneaux Makeup key makeup 353 13000005
Brenda Ware Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000006
Michael Kreple ADR ADR recordist 120912 14000001
Trip Brock ADR Editor dialogue/ ADR editor 220 14000002
Skip Williams ADR Editor dialogue/ ADR editor 220 14000003
Smith Craig ADR/Dialogue Editor dialogue rerecording 120939 14000004
Paul Holzborn Foley foley walker 120961 14000006
Dickran Bezirgenian Foley Mixer n/a 224 14000007
Paul Ratajczak Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Jonathan Wales Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Alan Meyerson Sound recording engineer 120816 14000010
Tony Boccaccio Sound Effects Editor n/a 327 14000011
Reid Woodbury Sound Effects Editor n/a 327 14000012
Peter Meiselmann Sound Mixer production sound mixer 230 14000013
Paul Ratajczak Sound Supervisor n/a 120883 14000014
Richard Ludt Key Grip n/a 263 15000001
Michael Gearhart Grip n/a 365 15000002
Jeff Miller Grip n/a 365 15000003
Blake Jackson Grip n/a 365 15000004
Jennifer Perkins Gaffer n/a 268 15000005
Rachel Wells Electrician n/a 450 15000008
Kevin Patterson Electrician n/a 450 15000009
William Ambrose Dolly Grip bestboy grip 264 15000012
Cory Peavler Dolly Grip n/a 264 15000013
Chris Shaw Best Boy bestboy electric 120885 15000014
Heather Kindberg Production Accountant n/a 282 16000001
Kurt Bryant Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Steve Brewer Titles and Opticals n/a 121075 23000001
Richard Levine Titles and Opticals n/a 121075 23000002
Linda Warren Main Title Design main title designer 120925 23000003
Lee Lazarow Property Master n/a 120805 24000001
Stacy Traub Assistant (to Marc Bienstock) 120820 25000001
Rosie Albert Assistant (to Marc Bienstock) 120820 25000002
Erika Coleman Assistant (to Rick Goldberg) 120820 25000003
Justin Hill Assistant (to Hans Ritter) 120820 25000004
Lorri Jakubuv Production Assistant n/a 275 25000005
Micah May Production Assistant n/a 275 25000006
Kimberlee Currans Production Assistant n/a 275 25000007
Chris Hutchings Production Assistant n/a 275 25000008
Jeffery Jones Transportation Captain n/a 272 25000009
Greg Waldrop Transportation Coordinator n/a 271 25000010
Matt Holloway Set Production Assistant key set production assistant 371 25000011
Michael Havens Medic n/a 120966 25000012
John Wittman Other loader 120795 26000001
John Bonnin Other Akela crane operator 120795 26000002
Dan Bonnin Other Akela crane operator 120795 26000003
Dave Block Other telecine 120795 26000004
Melanie Scharler Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
N/A
N/A