Mr. Atlas

Mr. Atlas
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 29mins.
Genres Adventure, Fantasy
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
T Lowther Actor Danny Nielsen 1 1000001
Laura Johnson Actor Teddie Nielsen 1 1000002
Timothy Bottoms Actor Phillip Frodden 1 1000003
Robert Shafer Actor Wilshire Frodden 1 1000004
Mickey Cottrell Actor Gus 1 1000005
Shilo Moulton Actor Colleen Mitchell 1 1000006
Diederik Van Nederveen Actor Mr Atlas 1 1000007
Robert Conder Actor Sheriff Tyrell 1 1000008
Kellen Jones Actor Billy 1 1000009
Nanette Fisher Actor Dolores Mitchell 1 1000010
Hiram Bingham Actor Medic 1 1000011
Trina Tillotson Actor Girl in Store 1 1000012
Karen Arbeeny Director n/a 2 2000001
Diederik Van Nederveen Executive Producer n/a 174 3000001
Karen Arbeeny Producer n/a 3 3000002
Elaine Chekich Co-Producer n/a 170 3000003
Elaine Chekich Screenplay n/a 120778 4000001
Dave Cunningham Unit Production Manager n/a 182 5000001
Lary Lewis Production Supervisor n/a 307 5000002
Anke Thommen Line Producer n/a 161 5000003
Christopher Medak Assistant Director n/a 163 5000004
Michael Hennessey Assistant Director n/a 163 5000005
Jeff Turner Assistant Director n/a 163 5000006
Kristin Ludwin Location Manager n/a 193 5000007
Mary Manwill-Conder Script Supervisor n/a 191 5000008
Lynn Sisco Script Supervisor n/a 191 5000009
Colleen Davis Production Coordinator (Los Angeles) 162 5000010
Audra Cervantes Production Coordinator (Utah) 162 5000011
Treasa Kessler Production Coordinator (additional crew) (Utah) 162 5000012
Alexis Caldwell Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Brandy Berry Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Geoff Stephenson Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Suki Medencevic Director of Photography n/a 120780 6000001
Diana Bolton Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000002
Ethan Tyer Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Christopher Burke Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Travis Zariwny Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Travis Zariwny Assistant Camera Operator assistant camera(additional crew) 120849 6000006
Basil Katsan Assistant Camera Operator assistant camera(additional crew) 120849 6000007
Lance Clayton Photography still photographer 120835 6000008
John Brady Photography still photographer 120835 6000009
Jim Williams Color Timer n/a 120921 6000010
Gina Mittelman Editor n/a 172 7000001
Hanneh Rudkilde Editor n/a 172 7000002
Donna Beltz Dialogue Editor n/a 204 7000003
Chris Weber Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Gary Weber Negative Cutting negative cutter 120852 7000005
Derek Herr Assistant Editor n/a 203 7000006
Terry Plumeri Music n/a 120781 8000001
Terry Plumeri Music Arranger orchestrator 121019 8000002
Terry Plumeri Music Conductor n/a 120818 8000003
Terry Plumeri Music Supervisor n/a 120872 8000004
Joe Stetich Production Designer n/a 164 9000001
David Brothers Art Director art direction 183 9000002
Eric Beck Swing Gang swing 434 9000003
Eric Robinson Swing Gang swing 434 9000004
Preston Conner Swing Gang swing 434 9000005
Tim Neil Storyboard Artist n/a 199 9000006
Heather Norton Set Dresser on-set dresser 197 9000007
Roz Soulam Casting Director (Utah) 157 10000001
Linda Francis Casting n/a 179 10000002
Ron Davis Casting Associate casting assistant 160 10000003
Ernest Farino Consultant visual effects consultant 120784 12000001
Jennifer Chapman Costume Designer n/a 169 13000001
Jo Goodman Costume Designer n/a 169 13000002
Constance Hall Makeup Artist key makeup artist 120801 13000003
Dino Watt Makeup Artist key makeup artist 120801 13000004
Maureen Kent Makeup Assistant n/a 121007 13000005
Criss Rosenlof Makeup Assistant n/a 121007 13000006
Lia Niskanen Set Costumer (additional crew) 121008 13000007
Elaine Dabbas Wardrobe assistant wardrobe 120823 13000008
Linda Lyman Wardrobe assistant wardrobe 120823 13000009
Brian Smith ADR Mixer n/a 227 14000001
Perry Drossos Audio Mixer n/a 120812 14000002
Bennie McRae Boom Operator n/a 215 14000003
Jill Stearns Boom Operator n/a 215 14000004
Marty Steinberg Boom Operator (additional crew) 215 14000005
Gretchen Thoma Foley Artist n/a 223 14000006
Dominique Decaudian Foley Artist n/a 223 14000007
Karma Splettstoesser Foley Artist n/a 223 14000008
Michael Sheridan Foley Mixer n/a 224 14000009
Jeremy Hoenack Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
George Groves Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Brian Smith Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Gennady Papin Sound recording engineer 120816 14000013
Donna Beltz Sound Editor n/a 229 14000014
Perry Drossos Sound Mixer (additional crew) 230 14000015
Paul Marshall Sound Mixer n/a 230 14000016
Jerry Madore Key Grip n/a 263 15000001
Cory Mills Key Grip (additional crew) 263 15000002
Basil Katsan Grip n/a 365 15000003
Alex Boynton Grip n/a 365 15000004
Anthony Peters Grip n/a 365 15000005
Todd Beck Grip n/a 365 15000006
Leif Erickson Grip n/a 365 15000007
Tomoaki Yamamoto Grip n/a 365 15000008
Jason Moser Grip n/a 365 15000009
Voya Mikulic Gaffer n/a 268 15000010
Dave Peck Gaffer (additional crew) 268 15000011
Terry Mitchell Electrician n/a 450 15000012
Douglas Moffat Electrician n/a 450 15000013
Kels Goodman Electrician (additional crew) 450 15000014
Kels Goodman Electrician n/a 450 15000015
Steve Olpin Electrician n/a 450 15000016
Ryan Shopay Electrician n/a 450 15000017
Justin Andrews Electrician n/a 450 15000018
Branford Butler Electrician n/a 450 15000019
Sean Martin Electrician n/a 450 15000020
Randy Sternberg Electrician n/a 450 15000021
Dan Lynch Dolly Grip bestboy grip 264 15000022
Craig Sullivan Dolly Grip n/a 264 15000023
Dave Peck Best Boy bestboy electric 120885 15000024
Terry Mitchell Best Boy bestboy electric(additional crew) 120885 15000025
Anna Downing Production Accountant n/a 282 16000001
Kenneth Heilfron Production Accountant n/a 282 16000002
Debra Neaman Accountant (Windmill Productions) 120802 16000003
Ryan Cooke Assistant Production Accountant n/a 120902 16000004
Robert Conder Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
James Lew Stunts fight choreography(additional crew) 240 19000002
Dan Davis Wrangler dog wrangler 121018 20000001
Ben Quinters Animal Wrangler head wrangler 120863 20000002
Liliana Romero Construction construction/ swing 120900 21000001
Bret Mixon Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Martin Zboril Visual Effects digital effects 419 23000002
Rick Josephsen Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Kenneth Nosack Special Effects n/a 168 23000004
Jill Josephsen Special Effects n/a 168 23000005
Rodney Montague Effects Coordinator on-set visual effects coordinator 120917 23000006
Michael Sheridan Animation Editor backgrounds editor 121028 23000007
Mary Roditi Animator computer animator(videogame) 483 23000008
Julie Horton Assistant Props n/a 120904 24000001
Wayne Baxter Property Master n/a 120805 24000002
Jason Moser Production Assistant (additional crew) 275 25000001
Barbara McLane Production Assistant (additional crew) 275 25000002
Skeeter Haffner Transportation Captain n/a 272 25000003
Treasa Kessler Office Assistant n/a 120996 25000004
Michelle Bennett Office Assistant n/a 120996 25000005
J Bishop Set Production Assistant key set production assistant 371 25000006
Jen Johnson Set Production Assistant n/a 371 25000007
Rorie Van Klaveren Set Production Assistant key set production assistant(additional crew) 371 25000008
Rorie Van Klaveren Set Production Assistant n/a 371 25000009
Chris Moreman Other focus puller 120795 26000001
Jon Winquist Other loader 120795 26000002
Jason Zimmerman Other 2nd unit operator 120795 26000003
Norma Price Other studio teacher 120795 26000004
Alan Shaterian Other voice and speech coach(Diederik) 120795 26000005
Synopsis
While hiking, a child falls in a hole and finds Atlas of Greek mythology, who ends up helping him as well as romancing the kid's mother and dealing with some mystical golden apples.