Windrunner

Windrunner
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 49mins.
Genres Drama, Sports
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Russell Means Actor Wa Tho Huck/Jim Thorpe 1 1000001
Jason Wiles Actor Greg Cima 1 1000002
Margot Kidder Actor Sally Cima 1 1000003
Amanda Peterson Actor Julie Moore 1 1000004
Bruce Weitz Actor Coach Woodhouse 1 1000005
Jake Busey Actor Dave Promisco 1 1000006
Max Casella Actor Denny LeBlanc 1 1000007
George Sullivan Actor Warden 1 1000008
Zane Parker Actor Paul Cima 1 1000009
Kellie Beames Actor Annie Cima 1 1000010
Curley Green Actor Big City Coach 1 1000011
Troy Gilbert Actor Jock No 1 1 1000012
Jim Palmer Actor Jock No 2 1 1000013
JD Hinton Actor Announcer 1 1000014
Trevor Williams Actor Scott Dowdy 1 1000015
Micaela Nelligan Actor Miss Briggs 1 1000016
Javen Tanner Actor Poet 1 1000017
Don Glover Actor Julie's Father 1 1000018
Tom Proctor Actor Convict No 1 1 1000019
Wayne Brennan Actor Convict No 2 1 1000020
Royce Gillespie Actor Referee 1 1000021
Julieta Rosen Actor Big City Neighbor 1 1000022
Moses Fernandez Actor Big City Player No 1 1 1000023
Luke Anderson Actor Big City Player No 2 1 1000024
Paul Francis Actor Player No 1 1 1000025
Jeff Johnson Actor Player No 2 1 1000026
Frank Salsedo Voice of Huck's Father 475 1000027
William Clark Director n/a 2 2000001
David Anderson Producer n/a 3 3000001
Don Schain Co-Producer n/a 170 3000002
Mitch Davis Screenplay n/a 120778 4000001
Matias Alvarez Assistant Director n/a 163 5000001
Al Bernstein Assistant Director n/a 163 5000002
Glenn Student Location Manager n/a 193 5000003
Catrine McGregor Location Manager (Salt Lake/Gunnison) 193 5000004
Cyndi Zale Script Supervisor n/a 191 5000005
Shauna Miller Schain Post-Production Coordinator n/a 120842 5000006
Kerry Shea Production Coordinator n/a 162 5000007
Rohn Schmidt Director of Photography n/a 120780 6000001
Bob Gorelick Steadicam Operator n/a 232 6000002
Kenn Ferro Steadicam Operator n/a 232 6000003
Andre Martinez Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Andres Orozco Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Matthew Williams Photography n/a 120835 6000006
Terry Alderman Photography still photographer 120835 6000007
Ray Morfino Color Timer n/a 120921 6000008
Barbara Pokras Editor n/a 172 7000001
William Fox Editor background editorial 172 7000002
Chris Weber Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Gary Weber Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Kerry Malony Editorial Assistant n/a 120855 7000005
Lori Petersen Assistant Editor n/a 203 7000006
Erik Nielsen Assistant Editor n/a 203 7000007
Arthur Kempel Music n/a 120781 8000001
Rick Winquest Music music scoring engineer 120781 8000002
Kurt Bestor Music Conductor n/a 120818 8000003
Mark Hofeling Production Designer n/a 164 9000001
Joanne Baker Set Decorator n/a 165 9000002
Dena D'angelo Set Dresser n/a 197 9000003
Doug Hofeling Set Dresser n/a 197 9000004
Mary Margiotta Casting n/a 179 10000001
Catrine McGregor Casting (Utah) 179 10000002
Mike Minkow Supervisor optical supervisor 120845 11000001
Erika Boardman Costume Designer n/a 169 13000001
Barbara Nelson Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Duke Anderson Costumes costume assistant 120828 13000003
Robin-Michelle Stepp Hair key hair 120794 13000004
Yvonne Manzanarez Hair Assistant assistant hair 120989 13000005
Robin-Michelle Stepp Makeup key makeup 353 13000006
Yvonne Manzanarez Makeup Assistant assistant makeup 121007 13000007
James Troutman ADR Editor ADR editorial 220 14000001
Clancy Troutman ADR Editor ADR editorial 220 14000002
Joseph Garrard Boom Operator n/a 215 14000003
Casey Crabtree Foley Artist n/a 223 14000004
James Bailey Foley Artist n/a 223 14000005
James Williams Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Tom Ruff Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
Artie Torgersen Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Sheri Porter Sound post sound coordinator 120816 14000009
Michael Cook Sound sound editorial 120816 14000010
Denis Dutton Sound sound editorial 120816 14000011
Randall Tomlin Sound sound editorial 120816 14000012
Michael Virnig Sound sound editorial 120816 14000013
Glen Niebaur Sound assistant recording engineer 120816 14000014
Earl Martin Sound assistant mixing engineer 120816 14000015
Clancy Troutman Sound Designer n/a 120915 14000016
James Troutman Sound Editor n/a 229 14000017
Doug Cameron Sound Mixer production sound mixer 230 14000018
Kevin Ball Key Grip n/a 263 15000001
Marc Polanski Grip n/a 365 15000002
J Hilton Gaffer n/a 268 15000003
Sam Stoddard Electrician n/a 450 15000004
Steve Olpin Electrician n/a 450 15000005
Luis Ruiz Electrician n/a 450 15000006
Sandy Bloom Dolly Grip bestboy grip 264 15000007
John Johnson Dolly Grip n/a 264 15000008
Doug Arnold Best Boy bestboy electric 120885 15000009
Jeff Crane Production Accountant n/a 282 16000001
George Fisher Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Clint Youngreen Animal Trainer dog trainer 120962 20000001
Sled Reynolds Animal Wrangler head animal wrangler 120863 20000002
Gene Walker Animal Wrangler assistant animal wrangler 120863 20000003
Tony Holden Animal Wrangler n/a 120863 20000004
Royce Young Construction Coordinator n/a 276 21000001
Mitchell Drain Effects Supervisor digital effects supervisor 120866 23000001
Rolf Larsen Special Effects n/a 168 23000002
Tim Trent Special Effects n/a 168 23000003
Harry Moreau Special Effects special effects animator 168 23000004
Susan Bradley Titles title designer 120825 23000005
Roxanne Denover Assistant Property Master n/a 120969 24000001
John Harrington Property Master n/a 120805 24000002
Susan Sandack Assistant (to David Anderson) 120820 25000001
Shauna Miller Schain Assistant (to Don Schain) 120820 25000002
Bob Alcott Transportation Captain n/a 272 25000003
Barry Tuttle Transportation Coordinator n/a 271 25000004
Gilda Hodges Office Assistant n/a 120996 25000005
Sandra Cash Office Assistant n/a 120996 25000006
Geb Souhan Set Production Assistant key set production assistant 371 25000007
Jeff Johnson Set Production Assistant n/a 371 25000008
Kelly Edmunds Apprentice apprentice editor 120976 25000009
Brandon Koch Apprentice apprentice editorial 120976 25000010
Catrine McGregor Other extras coordinator 120795 26000001
Brian Lucas Other recordist 120795 26000002
Diane Linn Other recordist 120795 26000003
Ginny Tyler Other loop group 120795 26000004
Synopsis
A mysterious Native American coaches a high school football player, training his mind as well as his body. When the boy discovers his coach is the Olympic and professional athlete Jim Thorpe, the old man explains that although he died 40 years before, he has not been able to get to the spirit world and needs Greg's speed and strength to catch a wild horse that has been sent to bring him back to his people.
N/A
N/A