The Hunley

The Hunley
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 2hr
Genres Drama, Historical
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Armand Assante Actor Dixon 1 1000001
Donald Sutherland Actor Beauregard 1 1000002
Alex Jennings Actor Alexander 1 1000003
Chris Bauer Actor Simkins 1 1000004
Gerry Becker Actor Captain Pickering 1 1000005
Michael Dolan Actor Becker 1 1000006
Sebastian Roché Actor Collins 1 1000007
Michael Stuhlbarg Actor Wicks 1 1000008
Jeff Mandon Actor Miller 1 1000009
Frank Vogt Actor Ronald White 1 1000010
Jack Baun Actor Ridgeway 1 1000011
Kevin Robertson Actor Carlson 1 1000012
Caprice Benedetti Actor Dixon's Wife 1 1000013
Jon Huffman Actor Indian Chief Captain 1 1000014
Dane Ritter Actor Beauregard's Aide 1 1000015
James H Mayberry Actor Bartender 1 1000016
Nancy Robinette Actor Distraught Woman 1 1000017
Matthew Brady Actor John Crosby 1 1000018
Rhoda Griffis Actor Young Lady 1 1000019
Jonathan Tindle Actor Ensign Hazeltine 1 1000020
Bob King Actor Husband 1 1000021
Mitchell Hebert Actor Lewis Cornthwait 1 1000022
Dan DePaola Actor Quartermaster 1 1000023
Kevin Murray Actor Minister 1 1000024
David Dwyer Actor Wabash Officer 1 1000025
Paul Morella Actor Wabash Marine 1 1000026
Marty Lodge Actor Confederate Soldier 1 1000027
Laurie Beasley Actor Young Prostitute 1 1000028
William L Thomas Actor Church Soldier 1 1000029
John Gray Director n/a 2 2000001
Tony Cutrono Director 2nd unit director 2 2000002
Andrew Adelson Executive Producer n/a 174 3000001
Tracey Alexander Executive Producer n/a 174 3000002
Mitch Engel Producer n/a 3 3000003
George Manasse Co-Producer n/a 170 3000004
Boucher Grant Segment Producer segment executive producer(visual effects/digital animation) 2389 3000005
John Gray Screenplay n/a 120778 4000001
John Gray From Story n/a 120870 4000002
John Fasano From Story n/a 120870 4000003
George Manasse Unit Production Manager n/a 182 5000001
Drew Ann Rosenberg Assistant Director n/a 163 5000002
Paul Bernard Assistant Director n/a 163 5000003
Thomas Harper Assistant Director n/a 163 5000004
J David Brightbill Assistant Director n/a 163 5000005
Jim Goldthwait Assistant Director n/a 163 5000006
Gregory G Hale Assistant Director n/a 163 5000007
Vanessa Hayes Post-Production Supervisor n/a 120796 5000008
Steve Rhea Location Manager n/a 193 5000009
Veronica Lupu Script Supervisor n/a 191 5000010
Luis Patino Post-Production Coordinator n/a 120842 5000011
Ann Dunsford Production Coordinator n/a 162 5000012
Anne Miller Production Coordinator (visual effects/digital animation) 162 5000013
Stephen J Yetman Assistant Location Manager n/a 194 5000014
John Thomas Director of Photography n/a 120780 6000001
Tony Cutrono Director of Photography n/a 120780 6000002
Jeff Moore Camera Operator n/a 239 6000003
John Perkinson Camera Operator underwater camera operator 239 6000004
Phil Cohen Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
William Finger Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Robert McMahan Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Christopher Jones Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Bob McMillian Color Timer n/a 120921 6000009
Maryann Brandon Editor n/a 172 7000001
David Blackburn Assistant Editor n/a 203 7000002
Charles Ireland Assistant Editor n/a 203 7000003
Randy Edelman Music n/a 120781 8000001
David Bondelevitch Music Editor n/a 214 8000002
Terri Fricon Music Supervisor n/a 120872 8000003
Roy Forge Smith Production Designer n/a 164 9000001
Joseph Litsh Set Decorator n/a 165 9000002
Michael Rizzo Art Director art direction 183 9000003
Colleen Ballance Set Designer n/a 202 9000004
Jack Ballance Set Designer n/a 202 9000005
Brick Mason Storyboard Artist n/a 199 9000006
James B. Brothers Set Dresser on-set dresser 197 9000007
Margaret Hungerford Lead Person leadman 120957 9000008
Sonya Duvall Art Department Coordinator n/a 195 9000009
Phyllis Huffman Casting n/a 179 10000001
Olivia Harris Casting n/a 179 10000002
Benita Hofstetter Casting (Washington DC) 179 10000003
Eli Dawson Casting (Washington DC) 179 10000004
Shay Griffin Location Casting n/a 120864 10000005
Kelly Griffin Location Casting location casting assistant 120864 10000006
Richard Futch Extras Casting n/a 120851 10000007
Margaret Mullins Extras Casting n/a 120851 10000008
Allen Crawford Production Executive (visual effects/digital animation) 118216 11000001
Andy Lesniak Supervisor composite supervisor 120845 11000002
Spike Seldin Network Executive (TNT) 120846 11000003
Michael R Zeigler Consultant historical consultant 120784 12000001
Charles Peery Consultant historical consultant 120784 12000002
Pat Hash Consultant historical consultant 120784 12000003
Mark K Ragan Consultant historical consultant 120784 12000004
Brian Pohanka Consultant (Civil War) 120784 12000005
Seth Tamrowski Consultant visual effects consultant 120784 12000006
Christopher Amer Research historical researcher 458 12000007
Stephen R Wise Research historical researcher 458 12000008
Blane Piper Research historical researcher 458 12000009
Michael T Boyd Costume Designer n/a 169 13000001
Stanley L Moore Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Barnaby Smith Costumes key costumer 120828 13000003
Mike Lutz Costumes costumer 120828 13000004
Will Moore Costumes costumer 120828 13000005
Midge Mercer Costumes costumer 120828 13000006
Maggie Burback Costumes costumer 120828 13000007
Kelvin R Trahan Hair Assistant n/a 120989 13000008
Rita Troy Hair Stylist key hairstylist 120799 13000009
Janeen Schreyer Makeup makeup department head 353 13000010
Patricia Androff Makeup Artist key makeup artist 120801 13000011
Keith Sayer Makeup Assistant n/a 121007 13000012
Suzanne Angel ADR Editor n/a 220 14000001
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000002
Jeff Cannon Boom Operator n/a 215 14000003
Terry O'Bright Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Keith Rogers Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Mike Graham Sound Editor n/a 229 14000006
Steve C Aaron Sound Mixer production sound mixer 230 14000007
Dennis Zoppe Key Grip n/a 263 15000001
Dan Cornwall Gaffer n/a 268 15000002
Michael Dhonau Dolly Grip bestboy grip 264 15000003
Darrell Sheldon Dolly Grip n/a 264 15000004
James Dwight Tudor Cable Operator cableman 120964 15000005
Dale Fowler Best Boy bestboy electric 120885 15000006
Katherine Swanson Production Auditor n/a 120815 16000001
Alex Daniels Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Terry Kempf Construction Foreman n/a 277 21000001
Lynn Maughan Construction Foreman welding foreman 277 21000002
Blanche Sypher Craft Service n/a 120903 22000001
Richard Payne Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Greg Teegarden Effects Supervisor CG supervisor(Hunley) 120866 23000002
Karl Denham Effects Supervisor CG supervisor(Housatonic) 120866 23000003
Alan Chan Effects Supervisor CG supervisor(Charleston) 120866 23000004
Darcy Leslie Visual Effects visual effects producer 419 23000005
Eileen O'Connor Visual Effects visual effects producer 419 23000006
Peter Nye Visual Effects lead digital artist 419 23000007
David Jones Visual Effects digital artist 419 23000008
Kent Lidke Visual Effects digital artist 419 23000009
Rusty Ippolito Visual Effects digital artist 419 23000010
Fred Tepper Visual Effects digital artist 419 23000011
Frank Aalber Visual Effects digital artist 419 23000012
Meni Tsirbas Visual Effects digital artist 419 23000013
Scott Wheeler Visual Effects digital artist 419 23000014
Salar Saleh Visual Effects digital artist 419 23000015
Grant Viklund Visual Effects digital artist 419 23000016
Renee Chamblin Visual Effects digital artist 419 23000017
Enrique Munoz Visual Effects digital artist 419 23000018
Alan Precourt Visual Effects digital coordinator 419 23000019
Matthew Vogel Special Effects Coordinator n/a 241 23000021
Raymond M Tasillo Special Effects key special effects 168 23000022
Mitchell Medford Special Effects key 2nd special effects 168 23000023
Mark Glaser Matte Painter matte painting 120959 23000024
Ray Giron Assistant Props prop assistant 120904 24000001
Cynthia Brenner Assistant Props prop assistant 120904 24000002
Kelly G Farrah Property Master n/a 120805 24000003
Allison Brandin Assistant (to John Gray) 120820 25000001
Jennifer Sadeghi-Smith Assistant (to Andrew Adelson) 120820 25000002
Mary Beth Gannon Assistant (to Mitch Engel) 120820 25000003
Marco Assante Assistant (to Armond Assante) 120820 25000004
Bob Brubaker Transportation Captain n/a 272 25000005
Mike McMahan Transportation Coordinator n/a 271 25000006
Jack Munn Medic n/a 120966 25000007
Sherry Walser Medic n/a 120966 25000008
Jeff Johnson Other marine coordinator 120795 26000001
Woodie Richardson Other boat boss 120795 26000002
Christopher Draper Other marine technician 120795 26000003
David M Wood Other marine technician 120795 26000004
Dewey Preast Jr. Other marine technician 120795 26000005
Tim Hogan Other marine technician 120795 26000006
Ed Cofer Other marine technician 120795 26000007
Roger Beaudoin Other foreman 120795 26000008
Steve Walters Other on-set painter 120795 26000009
Roberto Soviero Other head greensman 120795 26000010
Daniel E Hydrick III Other livestock coordinator 120795 26000011
Doug Floyd Other dispatcher 120795 26000012
Beverly Ballzigler Other production secretary 120795 26000013
Karen Cassell Publicity publicist(TNT/Atlanta) 120789 29000001
Samantha Graham Publicity publicist(TNT/New York) 120789 29000002
Karen Sraberg Publicity publicist(TNT/Los Angeles) 120789 29000003
Synopsis
Set in 1863, the Civil War has ravaged the South and Charleston lays in ruins. A secret weapon, the first submersible vessel, is the last hope for the Confederates stranded within the Union's blockade. Previous attempts to use the submarine have failed, resulting in the death of twenty men, including the inventor Horace L. Hunley. The invention seems like a failure until young Lieutenant George Dixon attempts to commandeer the Hunley and strike a blow against the Union blockade. Based on a true story.