The Lost Empire

The Lost Empire
Type TV MiniSeries
MPAA Rating N/A
Runtime 2hr
Genres Adaptation, Romance, Fantasy
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Thomas Gibson Actor Nick Orton 1 1000001
Russell Wong Actor Monkey King 1 1000002
Bai Ling Actor Kwan Ying--Goddess of Mercy 1 1000003
Ric Young Actor Confucius 1 1000004
Eddie Marsan Actor Pigsy 1 1000005
Kabir Bedi Actor Friar Sand 1 1000006
Henry O Actor Wu 1 1000007
Randall Duk Kim Actor Shu 1 1000008
Lim Kay Siu Actor Subhodhi 1 1000009
Burt Kwouk Actor Professor Sheng 1 1000010
James Faulkner Actor Marcus Harding 1 1000011
Stuart Ong Actor Jade Emperor 1 1000012
Kwong Loke Actor Imperial Crier 1 1000013
Yu Beng Lim Actor Skeleton Demon 1 1000014
Turbo Actor Big Demon 1 1000015
Hossan Leong Actor Spectacles Demon 1 1000016
Hon Ping Tang Actor Nine Inch Nail Demon 1 1000017
Picasso Tan Actor Pointy Head Demon 1 1000018
Pik-sen Lim Actor Granny Monkey 1 1000019
Jacqui Chan Actor Mother Superior 1 1000020
Terry Beesley Actor Prince of Confusion 1 1000021
Inday Ba Actor Elizabeth 1 1000022
Chia Suan Actor Whitesnake 1 1000023
Gregory Teo Actor Dragon Chef 1 1000024
Ian U Chong Actor Rat Demon 1 1000025
Annette Badland Actor Confusion's 4th Wife 1 1000026
Olga Sosnovska Actor Linda 1 1000027
Richard Ng Actor Communist Official 1 1000028
Jeremy Zhang Actor Barman/ Waiter 1 1000029
Nicholas Lee Actor Terracotta Warrior No 1 1 1000030
Stiven Liang Actor Terracotta Warrior No 2 1 1000031
Chester See Actor Terracotta Warrior No 3 1 1000032
Takatsuna Mukai Actor Wolf-Demon General 1 1000033
Marjorie Ho Actor Old Liang 1 1000034
Cecil Cheng Actor Monkey 1 1000035
Teo Wa Actor Maiden No 1 1 1000036
Yuka Uto Actor Maiden No 2 1 1000037
Anthony Chinn Actor Citizen No 1 1 1000038
Ozzie Yue Actor Citizen No 2 1 1000039
Simon Bernstein Actor Umbrella King 1 1000040
Andrew Seow Actor Xuanzang 1 1000041
Steven Woon Actor Bearded Priest 1 1000042
Robert Halmi Sr. Executive Producer n/a 174 3000001
Robert Halmi Jr. Executive Producer n/a 174 3000002
Steven Harding Producer n/a 3 3000003
David Henry Hwang Co-Producer n/a 170 3000004
David Henry Hwang Screenplay n/a 120778 4000001
Steven Harding Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pavel Typolt Unit Manager (Prague) 120832 5000002
Michelle Weller Production Supervisor (Prague) 307 5000003
Amy Segal Production Manager (Singapore) 305 5000004
Pavel Solc Production Manager (Prague) 305 5000005
Kieron Phipps Assistant Director n/a 163 5000006
Oscar Beuselinck Assistant Director n/a 163 5000007
Patrick Kinney Assistant Director n/a 163 5000008
Martin Krauka Assistant Director (Prague) 163 5000009
Michaela Strnadova Assistant Director (Prague) 163 5000010
Miroslav Fozo Assistant Director (Prague) 163 5000011
Hoh Tze Swen Assistant Director (Singapore) 163 5000012
Aneta Valaskova Location Manager (Prague) 193 5000013
Jean Bourne Script Supervisor n/a 191 5000014
Laura Sivakova Script Supervisor n/a 191 5000015
Marianne Jenkins Production Coordinator n/a 162 5000016
Katerina Lahadova Production Coordinator (Prague) 162 5000017
Don Ng Assistant Unit Manager (Singapore) 313 5000018
Helen Gregory Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000019
Marketa Tom Assistant Production Coordinator assistant coordinator(Prague) 192 5000020
Karen Khoo Assistant Production Coordinator assistant coordinator(Singapore) 192 5000021
David Connell Director of Photography n/a 120780 6000001
Martin Grosup Director of Photography n/a 120780 6000002
Viktor Lonek Video video operator 120800 6000003
Erik Heinila Photography still photographer(Singapore) 120835 6000004
Vavra Zdenek Photography still photographer(Prague) 120835 6000005
Colin Green Editor n/a 172 7000001
Daniel Laurie Dialogue Editor n/a 204 7000002
Kate Higham Assistant Editor n/a 203 7000003
John Altman Music n/a 120781 8000001
Steve Price Music music recording engineer 120781 8000002
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000003
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000004
Tony Lewis Music Editor n/a 214 8000005
Andy Finson Performer (chinese flute) (contrabass flute) 120819 8000006
Martin Hitchcock Production Designer n/a 164 9000001
Johanna Graysmark Set Decorator n/a 165 9000002
I-Lann Marie Yee Set Decorator (Singapore) 165 9000003
Frank Walsh Art Director n/a 183 9000004
Julia Ashby Art Director art direction(Singapore) 183 9000005
David Allday Art Director art direction(United Kingdom) 183 9000006
Martin Martinec Art Director art direction(Prague) 183 9000007
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000008
James Hambridge Assistant Art Director n/a 315 9000009
Lynn Kressel Casting n/a 179 10000001
Carol L Dudley Casting n/a 179 10000002
Carolyn McLeod Casting Associate n/a 160 10000003
Helena Palmer Casting Associate n/a 160 10000004
Dick Tummell Consultant lighting consultant 120784 12000001
Mike O'Farrell Consultant location catering consultant 120784 12000002
Keith Barton Research technical research and development 458 12000003
Jean Lee Research technical research and development 458 12000004
Renata Janouskova Assistant Costume Designer (Prague) 252 13000001
Barbara Lane Costume Designer n/a 169 13000002
Loulia Sheppard Hair hair supervisor 120794 13000003
Lesley Smith Hair hair/ makeup artist 120794 13000004
Deborah Jarvis Hair hair/ makeup artist 120794 13000005
Marese Langan Hair hair/ makeup artist 120794 13000006
Josef Lojik Hair hair/ makeup artist(Prague) 120794 13000007
Karen Dawson Hairdresser hair designer 121014 13000008
Karen Dawson Makeup makeup designer 353 13000009
Janine Schneider Prosthetic Makeup prosthetics makeup artist 120936 13000010
Sarah Touaibi Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000011
Alan Freedman ADR ADR recordist 120912 14000001
John Bateman ADR ADR recordist 120912 14000002
Richard Toddman ADR Editor n/a 220 14000003
Bjorn Schroeder ADR Editor n/a 220 14000004
Roman Rigo Boom Operator n/a 215 14000005
Andy Walker Foley Editor n/a 221 14000006
Dean Humphries Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
Andrew Stirk Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Tom Jenkins Sound assistant recording engineer 120816 14000009
Matt Grime Sound Editor n/a 229 14000010
Michal Holubec Sound Recordist n/a 331 14000011
Ron Phillips Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Mark Ramsey Key Grip n/a 263 15000002
John C Ferguson Gaffer n/a 268 15000003
Milan Jirsa Gaffer n/a 268 15000004
Jonas Juhanson Dolly Grip bestboy grip 264 15000005
Todd Grove Production Accountant n/a 282 16000001
Ludvik Tomasek Production Accountant (Prague) 282 16000002
Marcia Matthew Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Elizabeth Hagen Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Johnny Mulligan Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Karman Graham Assistant Accountant n/a 120950 16000006
George Komrower Assistant Accountant accounts assistant(Prague) 120950 16000007
Petr Drozda Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Ridley Tsui Stunts action choreography 240 19000002
Michael Ian Lambert Stunts n/a 240 19000003
Wang Chung Kang Stunts n/a 240 19000004
Victor Cervenka Stunts n/a 240 19000005
Ada Leung Pui Yee Stunts n/a 240 19000006
Aw Chee Seng Teeran Stunts n/a 240 19000007
John N Davey Construction Manager (Singapore) 120983 21000001
Marc Beros Construction Manager (Prague) 120983 21000002
Danny Margetts Construction n/a 120900 21000003
Charlie Green Construction n/a 120900 21000004
Luke Furlonger Construction n/a 120900 21000005
Matt Johnson Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Dominic Tuohy Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Richard Van Den Bergh Visual Effects model maker 419 23000003
Adrian Getley Visual Effects model maker 419 23000004
Sharon Lark Visual Effects visual effects producer(Cinesite) 419 23000005
Dag Ivarsoy Visual Effects inferno compositor 419 23000006
Paul Lambert Visual Effects inferno compositor 419 23000007
Adrian Samuels Visual Effects digital imaging 419 23000008
Dan Victoire Visual Effects digital imaging 419 23000009
Chris Learmouth Visual Effects digital imaging 419 23000010
Terry Schubert Special Effects n/a 168 23000011
Nik Allder Special Effects n/a 168 23000012
Jeff Clifford Special Effects n/a 168 23000013
John Fontana Special Effects n/a 168 23000014
Jeremy Lovett Special Effects n/a 168 23000015
Adam Aldridge Special Effects n/a 168 23000016
Jim Healy Special Effects n/a 168 23000017
Catherine Duncan Effects Coordinator visual effects coordinator(Cinesite) 120917 23000018
Gary E Beach Effects Assistant visual effects assistant 120922 23000019
Dimitri Bakalov Animation Supervisor n/a 120918 23000020
Laurent Cordier Matte Painter digital matte painter 120959 23000021
Nathalie Buce 3-D Animator n/a 120933 23000022
Chas Cash 3-D Animator n/a 120933 23000023
Mikael Hakansson 3-D Animator n/a 120933 23000024
Jon Jones 3-D Animator n/a 120933 23000025
Christa Langhammer 3-D Animator n/a 120933 23000026
Mathias Larserud 3-D Animator n/a 120933 23000027
Jeremy Lazare 3-D Animator n/a 120933 23000028
Penny Leyton 3-D Animator n/a 120933 23000029
Michael Mulholland 3-D Animator n/a 120933 23000030
Jonathan Neil 3-D Animator n/a 120933 23000031
Mark A Williams 3-D Animator n/a 120933 23000032
Alex Lemke 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000033
Mark Michaels 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000034
Lisa Moore 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000035
Alex Mein Smith 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000036
Debra Smith 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000037
Olivier Sarda 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000038
David S Williams Jr. 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000039
Keith Devlin 2-D Artist 2-D compositor 120987 23000040
Karel Vanasek Property Master (Prague) 120805 24000001
Colin Thurston Property Master n/a 120805 24000002
Lucy Denny Assistant wardorbe assistant 120820 25000001
Paul Ladd Production Assistant (Cinesite) 275 25000002
Sean Gray Production Assistant editing trainee 275 25000003
James Manning Office Runner production runner 120988 25000004
Francesca Castellano Other contact(London) 120795 26000001
Danny Shelmerdine Other focus puller 120795 26000002
Berndt Wiese Other clapper loader 120795 26000003
Grace Wong Other production secretary(Singapore) 120795 26000004
Gavyn Wright Other orchestra leader 120795 26000005
Rosemary Warren-Green Other orchestra leader 120795 26000006
Shan Iman Manager location studio manager(Singapore) 120827 28000001
Diane L. Castro Publicity publicist(NBC/Los Angeles) 120789 29000001
Russ Patrick Publicity publicist(Russ Patrick Communications) 120789 29000002
Synopsis
Miniseries based on the 16th century classic of Chinese literature, "Journey to the West," by Cheng-en Wu. In this updated version of the classic, Nick Orton is on a quest to find a rescue a famous Chinese manuscript -- "Journey to the West" -- from a group of demons who have kept it and author Wu prisoner in a mythical underground world.<P>Nick, 35, is a China scholar-turned-business consultant whose world-weary cynicism belies a poet's heart. While on an archeological dig of secret Chinese tombs, Nick's epic adventure begins by a "chance" meeting with Kwan Ying, a beautiful goddess sent by the Terracotta Warriors (who recognize Nick as the "Scholar from Above") to recruit him for the heroic task of rescuing the manuscript within three days -- or face the world's end. is recruited by a goddess to save the world by battling the malevolent spirits of the "Five Traditional Masters." His heroic mission is to prevent them from erasing a vital manuscript without which, mythology dictates, civilization will be crushed -- but along the way, he also discovers the true meaning of love.<P>Though initially rebuffing the challenge, Nick wonders if he isn't supposed to accept the mission when the earth begins to shiver and shake. He then descends into the tombs where he frees the powerful Monkey King, a god who has been trapped for 500 years. Here begins a mentor-student relationship as Monkey King teaches Nick the skills of the noble warrior. In return, Monkey King learns something about the human heart. Together with Monkey King's sidekicks, Pigsy, a wig that walks like a human, and Friar Sand, a dour behemoth, they battle against Shu the Censor, enemy of the manuscript, and his army of demons.<P>For Nick, however, the battles are both internal and external. Not only must he defeat Shu and rescue "Journey to the West," but he must also convince Wu, its disheartened author, that his work matters. And when Nick falls in love with Kwan Ying, he must choose between stripping her of her powers, or letting her go.