Jasper, Texas

Jasper, Texas
Type TV Movie
MPAA Rating R
Runtime 1hr 54mins.
Genres Drama, Short Film
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jeff Byrd Director 2 1
Jon Voight Actor Billy Rowles 1 1
Lena Cordina Producer 3 2
Joe Morton Actor Walter Diggles 1 3
Jonathan Estrin Teleplay By 120546 3
Emily Yancy Actor Stella Byrd 1 4
Asche & Spencer Composer (Music Score) 120464 5
Bokeem Woodbine Actor Khalid X 1 5
Blu Mankuma Actor James Byrd Sr. 1 6
Jeff Cooper Editor 172 6
Roy Anderson Actor James Byrd Jr. 1 7
Karen Robinson Actor Mary Horn 1 8
Humberto Garcia Art Director 183 8
Michelle Moffatt Actor Mamie Horn 1 9
W. Michael Greene Executive Producer 174 11
Ron White Actor Guy James Gray 1 11
Jonathan Estrin Executive Producer 174 11
Eugene Clark Actor Don Clark 1 12
Dvora Keidar Actor Rev. Bobby Gaines 1 13
Jim Millington Actor Ron Foshage 1 14
Cherion Drakes Actor Claire Byrd 1 15
Kevin Hanchard Actor Thurman Byrd 1 16
William Taylor Actor Rev. Lyons 1 18
Victoria Snow Actor Nancy Nicholson 1 19
Toby Proctor Actor Shawn Berry 1 20
Michael McLachlan Actor Bill King 1 21
Jeff Topping Actor Russell Brewer 1 22
Aaryn Doyle Actor Small Black Girl 1 23
Andre Mayers Actor Sgt. Carter 1 24
Marium Carvell Actor Gloria Mays 1 25
Wayne Ward Actor Charlie 1 26
Phillip Shepherd Actor Frank 1 27
Travis Davis Actor Black Young Man 1 28
Deborah O'Dell Actor Woman Reporter 1 29
David Eisner Actor Mike Bradford 1 30
Roy Anderson Stunts Coordinator 120478 30
Samantha Bee Actor Kathy 1 31
Dave Nichols Actor Reporter 1 32
Rahnuma Panthaky Actor Reporter 1 33
Kate Trotter Actor Jamie Rowles 1 34
Michael Millar Actor Charlie Nicholson 1 35
Ray Kahnert Actor State Police Captain 1 36
Gary Hudson Actor Sonny Cribbs 1 37
Kate Henning Actor White Mother 1 38
Bill Lake Actor Council Member #1 1 39
Michael Copeman Actor Council Member #2 1 40
Neil Crone Actor Bo 1 41
Martin Doyle Actor Mr. Powell 1 42
Dean McKenzie Actor Mr. Nelson 1 43
Eric Peterson Actor Old Mr. King 1 44
Richard Mills Actor Jury Foreman 1 45
Charles Gray Actor Black Citizen 1 46
Holly Lewis Actor Michelle Chapman 1 47
Conrad Bergschneider Actor Moe Johnson 1 50
Chris Marren Actor Klan Leger 1 51
Ron Payne Actor Old Sour Man 1 52
Jim Bearden Actor Old Sour Man 1 53
John Bayliss Actor City Manager 1 54
Addison Bell Actor Judge 1 55
Sandra Caldwell Actor Nora 1 57
Craig Eldridge Actor Dr. Brown 1 58
Louis Gossett Actor Mayor R.C. Horn 1 1000002
Michelle Moffett Actor Mamie Horn 1 1000009
Demore Barnes Actor Ricky Horn 1 1000010
Ron White Actor Guy James Gray 1 1000011
William Taylor Actor Reverend Lyons 1 1000013
J Nicholsen Actor Mike Lout 1 1000019
Wayne Ward Actor Deputy 1 1000027
Travis Davis Actor Black Young Man 1 1000029
Deborah Odell Actor Woman Reporter 1 1000030
Ned Vukovic Actor Mike Bradford 1 1000032
Kate Hennig Actor White Mother 1 1000038
Dean McKenzie Actor Mr. Nelson 1 1000042
Eric Peterson Actor Old Mr. King 1 1000043
Richard Mills Actor Jury Foreman 1 1000044
Michael Ferguson Actor William Hoover 1 1000047
Leah Renee Actor Brandi Eggleson 1 1000048
J J Hewitt Actor Young Black Man 1 1000056
W Michael Greene Executive Producer n/a 174 3000002
Jonathan Estrin Writer n/a 120782 4000001
Lena Cordina Line Producer n/a 161 5000001
Aline Robichaud Assistant Director n/a 163 5000002
Effy Papadopoulos Assistant Director n/a 163 5000003
Nellie Brockie Assistant Director n/a 163 5000004
Brian Backman Assistant Director n/a 163 5000005
Robert Rodriguez Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
David Bailey Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
David Korchok Location Manager n/a 193 5000008
Linda Browne Script Supervisor n/a 191 5000009
Renay McGowan Post-Production Coordinator n/a 120842 5000010
Tessa Abdull Production Coordinator n/a 162 5000011
Joseph Dewar Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000012
Kevin Saffer Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Christopher Dobbs Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Ousama Rawi Director of Photography n/a 120780 6000001
Roger Finlay Camera Operator n/a 239 6000002
Rocky Polidoro Camera Telecine Assistant 120798 6000003
Jayme Hull Camera Telecine Assistant 120798 6000004
Yvonne Collins Assistant Camera n/a 233 6000005
Beth Nobes Assistant Camera n/a 233 6000006
Russ Martin Photography Stills Photographer 120835 6000007
Chris Dover Colorist n/a 120920 6000008
Kevin O'Connor Colorist Mastering Colorist 120920 6000009
Steve Sheridan Color Timer n/a 120921 6000010
Zena Bielewicz Camera Trainee n/a 120998 6000011
Simone Rioux Camera Trainee n/a 120998 6000012
Jeffrey Cooper Editor n/a 172 7000001
Ulrika Akander Dialogue Editor n/a 204 7000002
Sonya Henry Dialogue Editor n/a 204 7000003
Anthony Miller Assistant Editor n/a 203 7000004
Jeanne Fay Music n/a 120781 8000001
Tommy Barbarella Music Asche & Spencer Music 120781 8000002
Jon Baugh Music Asche & Spencer Music 120781 8000003
Chris Beaty Music Asche & Spencer Music 120781 8000004
Bob DeMaa Music Asche & Spencer Music 120781 8000005
Ryan Dodge Music Asche & Spencer Music 120781 8000006
Gregory Herzenach Music Asche & Spencer Music 120781 8000007
Beth Husnik Music Asche & Spencer Music 120781 8000008
Dean Menta Music Asche & Spencer Music 120781 8000009
Janell Schmitt Music Asche & Spencer Music 120781 8000010
Tom Scott Music Asche & Spencer Music 120781 8000011
Thad Spencer Music Asche & Spencer Music 120781 8000012
Daniel Stein Music Asche & Spencer Music 120781 8000013
Bruce Templeton Music Asche & Spencer Music 120781 8000014
Richard Werbowenko Music Asche & Spencer Music 120781 8000015
Alan Wolovitch Music Asche & Spencer Music 120781 8000016
Patrick Clark Music Editor n/a 214 8000017
Jack Lenz Song ("Leaning on Everlasting Arms") 120859 8000018
Gavin Mitchell Production Designer n/a 164 9000001
Andrew Joyce Set Decorator n/a 165 9000002
Humberto Garcia Art Director n/a 183 9000003
Peter Hudecki Storyboard Artist n/a 199 9000004
Jeff Silver Set Dresser n/a 197 9000005
A Vojvodic Set Dresser n/a 197 9000006
Luis Camara Set Dresser n/a 197 9000007
Andrew Hill Lead Set Dresser n/a 121069 9000008
Nicola Moss Dresser n/a 120967 9000009
Shelley Silverman Assistant Art Director n/a 315 9000010
Amy Carroll Assistant Art Director n/a 315 9000011
Rocky Rockburn Art Department Set Buyer 120843 9000012
Jaki Brown-Karman Casting Director n/a 157 10000001
Susan Forrest Casting Director n/a 157 10000002
Sharon Forrest Casting Director n/a 157 10000003
Lerelynne Phillips Extras Casting Extras 120851 10000004
Donna Dupere-Taylor Extras Casting n/a 120851 10000005
Steve Wakefield Executive in Charge of Production n/a 118217 11000001
Tim King Executive in Charge of Production Executive in Charge of Post-Production 118217 11000002
Pearlena Igbokwe Network Executive n/a 120846 11000003
Kathy Levitt Research Stock Footage Researcher 458 12000001
Ned Vukovic Dialogue Coach n/a 538 12000002
Marie Grogan Hales Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Joyce Schure Costume Designer n/a 169 13000002
Etheline Joseph Hair n/a 120794 13000003
Josie Stewart Hair n/a 120794 13000004
Mary Heron Makeup n/a 353 13000005
Tracy Bentley Makeup n/a 353 13000006
Angela Mary-Gardner Wardrobe n/a 120823 13000007
Brenda Broer Wardrobe n/a 120823 13000008
Janet Cavanagh Wardrobe Supervisor Set Supervisor 120908 13000009
Koreann Ciandre Wardrobe Supervisor Truck Supervisor 120908 13000010
James DeWolf ADR Editor n/a 220 14000001
John Green ADR Editor n/a 220 14000002
David Adam Weisberg ADR Mixer n/a 227 14000003
James Wright Audio Consultant Dolby Sound Consultant 120934 14000004
Matthew Stark Boom Operator n/a 215 14000005
Dale Perry Foley Artist n/a 223 14000006
Gus Medina Foley Mixer n/a 224 14000007
Wayne Heitman Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Carlos Delarios Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Todd Murakami Sound Effects Editor n/a 327 14000010
John Edwards-Younger Sound Effects Editor n/a 327 14000011
Bill McMillan Sound Recordist n/a 331 14000012
Ian Morgan Supervising Sound Editor n/a 328 14000013
Mike Gillan Swing Electric 120862 15000001
Curtis Clark Swing Electric 120862 15000002
Brian Potts Key Grip n/a 263 15000003
Joe McCormack Key Grip n/a 263 15000004
James Grant Grip n/a 365 15000005
Gordon Clark Grip n/a 365 15000006
J Ionson Generator Operator Genny Operator 363 15000007
Michael John Dolly Grip n/a 264 15000008
Lee Guenette Chief Lighting Technician n/a 357 15000009
Omid Vahid Chief Lighting Technician n/a 357 15000010
Donna Demers Production Accountant n/a 282 16000001
Sarah Ostwald Accountant n/a 120802 16000002
Linda Gillespie Accountant n/a 120802 16000003
John Weber Finance Manager Chief Financial Officer 120941 16000004
Lianne Seal Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Roy Anderson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Joel Harris Stunts n/a 240 19000002
John Stoneham Stunts n/a 240 19000003
Christopher Moore Stunts n/a 240 19000004
Peter Skoda Stunts n/a 240 19000005
Don Gough Stunts n/a 240 19000006
Desmond Campbell Stunts n/a 240 19000007
Geoff Williams Stunts n/a 240 19000008
Nick Alachiotis Stunts n/a 240 19000009
Blair Johannes Stunts n/a 240 19000010
Billy Oliver Stunts n/a 240 19000011
Matt Birman Stunts n/a 240 19000012
Howard Green Stunts n/a 240 19000013
Robert Reece Stunts n/a 240 19000014
Paul Rutledge Stunts n/a 240 19000015
Tony Cordeiro Stunts n/a 240 19000016
Bryan Renfro Stunts n/a 240 19000017
Ed Doerksen Carpenter n/a 529 21000001
Bill Williamson Carpenter n/a 529 21000002
Dwight Doerksen Construction Coordinator n/a 276 21000003
Jack McCullough Construction Scenic Painter 120900 21000004
Rick O'Brien Construction Painter 120900 21000005
Joan Edwards Craft Service n/a 120903 22000001
Stanley Lilavois Craft Service n/a 120903 22000002
Brock Jolliffe Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Reg Ashby Special Effects Assistant n/a 514 23000002
Peeter Tammemagi Assistant Property Master n/a 120969 24000001
John Archbell Property Master n/a 120805 24000002
Aireka Muse Assistant (to Mr. Byrd) 120820 25000001
Robbie David Production Assistant n/a 275 25000002
Trevor McTavish-Smith Production Assistant n/a 275 25000003
Edson Sasso Production Assistant n/a 275 25000004
Jerome McCann Transportation Supervisor n/a 121049 25000005
Paul Thorpe Transportation Captain n/a 272 25000006
Glen McGugan Transportation Captain n/a 272 25000007
Don Chan Transportation Coordinator n/a 271 25000008
Melanie Claveau Office Assistant DGP Office Assistant 120996 25000009
Amy Melendez Post-Production Assistant n/a 120882 25000010
Tim Wheeler Post-Production Assistant n/a 120882 25000011
John Reniewick Transportation Picture Car Wrangler 120992 25000012
Dede Gilser Production Secretary DGP Receptionist 367 25000013
Sheelagh Stewart Production DGP Office Coordinator 120824 25000014
Darrell Gibson Driver n/a 273 25000015
Mark Johnson Driver n/a 273 25000016
Tom Latto Driver n/a 273 25000017
Tom Pinteric Driver n/a 273 25000018
Terrence Henry Driver n/a 273 25000019
Mary Jozsvai Driver n/a 273 25000020
Bob MacLean Driver n/a 273 25000021
Steve Russell Driver n/a 273 25000022
Glen Weller Driver n/a 273 25000023
Stacey Knocker Other Client Services 120795 26000001
Samantha Ross Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
N/A
N/A