DreamKeeper

DreamKeeper
Type TV MiniSeries
MPAA Rating N/A
Runtime 4hr
Genres Drama, Fantasy
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Eddie Spears Actor Shane Chasing Horse 1 1000001
Alex Rice Actor She Crosses The Water 1 1000002
Nathaniel Arcand Actor Broken Lance 1 1000003
Scott Grimes Actor Red Headed Stranger/Tehan 1 1000004
Margo Kane Actor Crosses Clan Mother 1 1000005
Michael Greyeyes Actor Thunder Spirit 1 1000006
Gordon Tootoosis Actor Kills Enemy 1 1000008
Chaske Spencer Actor Eagle Boy 1 1000009
August Schellenberg Actor Grandpa 1 1000010
Gil Birmingham Actor Sam 1 1000011
Nathan Chasing His Horse Actor Verdel 1 1000012
John Trudell Actor Coyote 1 1000013
Gary Farmer Actor Iktome 1 1000014
Sheila Tousey Actor Janine 1 1000015
Delanna Studi Actor Talks-A-Lot 1 1000016
Teneil Whiskeyjack Actor Quillwork/Powwow Girl 1 1000017
Tantoo Cardinal Actor Old Pawnee Woman 1 1000018
Dakota House Actor Dirty Belly 1 1000019
Sean Mah Actor High Horse 1 1000020
Floyd Westerman Actor Iron Spoon 1 1000021
James Weldon Actor Wrangler 1 1000022
Saginaw Grant Actor Old Medicine Man 1 1000023
Gloria Eshkibok Actor Cave (Ugly) Woman 1 1000024
Kimberly Norris Guerrero Actor Pretty Woman 1 1000025
Niall Own Chief Actor Young High Horse 1 1000026
Joanne Badger Actor Two Lodges 1 1000027
Stephen Hair Actor Shadow Catcher 1 1000028
Tokala Clifford Actor Red Deer 1 1000029
Vincent Papequash Actor Young Red Deer 1 1000030
Julian Kootenhayoo Actor Lakota Child 1 1000031
Alexandra Lazarowich Actor Lakota Woman 1 1000032
Edna Rain Actor Old Woman 1 1000033
Gerald Auger Actor Crow Hunter 1 1000034
Leonard George Actor Crosses Father 1 1000035
Casey Camp-Horinek Actor Sky Woman 1 1000036
Griffin Powell-Arcand Actor Thunder Boy 1 1000037
Joseph Darwish Actor Brother 1 1000038
Lenne Greenwood Actor Mohawk Farmer 1 1000039
Patric Bird Actor Big Bow 1 1000040
David McNally Actor Colonel 1 1000041
Stephen Strachan Actor Soldier 1 1000042
Darren Lucas Actor 2nd Soldier 1 1000043
Dave Leader Actor Young Soldier 1 1000044
Clifford Crane Bear Actor Older Kiowa 1 1000045
Kyle Daniels Actor Little Hand 1 1000046
Geraldine Keams Actor Ildome's Wife 1 1000047
Anthony Starlight Actor Thin Elk 1 1000048
Victoria Aberdeen Actor Thin Elk's Wife 1 1000049
Jerry Giroux Actor Buffalo Runner 1 1000050
William Belleau Actor Young Pawnee 1 1000051
Sheena Shymanski Actor Pawnee Girl 1 1000052
Michael Lamouche Actor Pawnee Elder 1 1000053
Sekwan Auger Actor Little New Rider 1 1000054
Michelle Thrush Actor Morning Horse 1 1000055
Mato Actor Little Brother 1 1000056
Terry Bigcharles Actor First Brother 1 1000057
Simon Baker Actor Second Brother 1 1000058
William Daniels Actor Third Brother 1 1000059
Zachary Auger Actor Fourth Brother 1 1000060
Sarain Waskawitch Actor Fifth Brother 1 1000061
Cody Lightning Actor Sixth Brother 1 1000062
Stacy DaSilva Actor Young Lakota Woman 1 1000063
Russell Badger Actor War Chief 1 1000064
Cliff Solomon Actor Columbia River Chief 1 1000065
Misty Upham Actor Chief's Daughter 1 1000066
George Leach Actor Young Clatsop Hunter 1 1000067
Sammy Simon Actor Ghost Hunter 1 1000068
Travis Dugas Actor Eksukini 1 1000069
Tyrone Tootoosis Actor Whirlwind Dreamer 1 1000070
Stan Big Sorrel Horse Actor Hunter 1 1000071
Jimmy Herman Actor Columbia River Elder 1 1000072
Wilma Pelly Actor Columbia River Woman 1 1000073
Helmer Twoyoungmen Actor Salmon Hunter 1 1000074
Al Harrington Actor Buffalo Bull 1 1000075
Georgina Lightning Actor Crystal Heart 1 1000076
George Aguilar Actor Grandfather Stone 1 1000077
Lawrence Bayne Actor Raven 1 1000078
Sykes Powderface Actor Oglala Lakota Chief 1 1000079
Wright Bruised Head Actor Oglala Lakota Warrior 1 1000080
Colin Van Loon Actor Dog Soldier 1 1000081
Jonathon Brewer Actor Dog Soldier 1 1000082
Cory Little Light Actor Dog Soldier 1 1000083
Robert Halmi Executive Producer n/a 174 3000001
Robert Halmi Executive Producer n/a 174 3000002
Matthew O'Connor Producer n/a 3 3000003
Ron McLeod Producer n/a 3 3000004
John Fusco Writer n/a 120782 4000001
Leslie Cowan Unit Production Manager n/a 182 5000001
Mary Church Unit Production Manager (United States) 182 5000002
Neal Joudrie Unit Manager n/a 120832 5000003
Michael Charske Production Supervisor (United States) 307 5000004
Lisa Towers Production Supervisor (2nd Unit) 307 5000005
Peter Dashkewytch Assistant Director n/a 163 5000006
Pierre Tremblay Assistant Director n/a 163 5000007
Melissa Barnes Assistant Director (United States) 163 5000008
Stephanie O'Brien Assistant Director (United States) 163 5000009
Suzan Derkson-McLeod Assistant Director (2nd Unit) 163 5000010
Nick Abdo Post-Production Supervisor n/a 120796 5000011
Michael O'Connor Post-Production Supervisor n/a 120796 5000012
Neal Joudrie Location Manager n/a 193 5000013
Mark Voyce Location Manager n/a 193 5000014
Sandi Cameron Script Supervisor n/a 191 5000015
Lisa Ungarian Production Coordinator n/a 162 5000016
Sam Gainer Production Coordinator n/a 162 5000017
Jon Joffin Director of Photography n/a 120780 6000001
John Spooner Director of Photography (2nd Unit) 120780 6000002
Michael Wale Director of Photography (2nd Unit) 120780 6000003
Martin McInally Camera Operator n/a 239 6000004
Michael Wale Camera Operator n/a 239 6000005
Simon Jori Assistant Camera n/a 233 6000006
Kieran Humphries Assistant Camera n/a 233 6000007
Colin Green Editor n/a 172 7000001
Sascha Dhillon Editor Visual Effects Editor 172 7000002
Mary Finlay Associate Editor n/a 479 7000003
Brent Davids Composer n/a 120836 8000001
Stephen Warbeck Music n/a 120781 8000002
Chris Dibble Music n/a 120781 8000003
Andrew Green Music Music Preparation 120781 8000004
Stephen Pelluet Music n/a 120781 8000005
Dave Clark Music n/a 120781 8000006
Lewis Jones Music n/a 120781 8000007
Nick Ingman Music Conductor n/a 120818 8000008
Isobel Griffiths Music Contractor n/a 121013 8000009
James Bellamy Music Editor n/a 214 8000010
Marcia Crayford Original Music Orchestra Leader 120838 8000011
Ken Rempel Production Designer n/a 164 9000001
Paul Healy Set Decorator n/a 165 9000002
Andrew Moreau Art Director n/a 183 9000003
Bill Ives Art Director n/a 183 9000004
Rene Haynes Casting Director n/a 157 10000001
Carmen Kotyk Casting Associate (Canada) 160 10000002
Jeff Ham Casting Assistant n/a 177 10000003
Robin Wortman Advisor Production Aboriginal Advisor 120821 12000001
Sonny Richards Advisor Lakota Advisor 120821 12000002
Joe Little Coyote Advisor Cheyenne Advisor 120821 12000003
Kerry Scott Advisor Blackfoot Nation Advisor 120821 12000004
Robert Ruby Advisor Pacific Northwest Advisor 120821 12000005
Hanay Geiogamah Advisor Kiowa Advisor 120821 12000006
Ednah New Rider Weber Advisor Pawnee Advisor 120821 12000007
Jake Swamp Advisor Mohawk Advisor 120821 12000008
George Carol Advisor Mohawk Advisor 120821 12000009
Kay Carol Advisor Mohawk Advisor 120821 12000010
Micheline Rouillard Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Andre Ricard Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Mario Davignon Costume Designer n/a 169 13000003
Rejean Forget Hair Stylist n/a 120799 13000004
Donna Fuller Makeup n/a 353 13000005
Bryon Callaghan Makeup n/a 353 13000006
Al Magallon Special Makeup Effects n/a 120881 13000007
Kristin Agi ADR n/a 120912 14000001
Paul Conway ADR Supervisor n/a 219 14000002
Nigel Heath Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
James Feltham Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Craig Butters Sound Designer n/a 120915 14000005
George Tarrant Sound Mixer n/a 230 14000006
Kenny Clark Supervising Sound Editor n/a 328 14000007
B Kuchera Key Grip n/a 263 15000001
Burton Kuchera Gaffer n/a 268 15000002
Roberta Mayer Production Auditor n/a 120815 16000001
Tom Eirikson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Chad Cosgrave Stunt Performer n/a 120981 19000002
Juddson Linn Stunt Performer n/a 120981 19000003
Cam Sutherland Stunt Performer n/a 120981 19000004
Brent Woolsey Stunt Performer n/a 120981 19000005
Arthur Clegg Stunt Performer n/a 120981 19000006
William Linders Stunt Performer n/a 120981 19000007
Marty Chief Calf Stunt Performer n/a 120981 19000008
Ken Zilka Stunt Performer n/a 120981 19000009
Allen Bruised Head Stunt Performer n/a 120981 19000010
Ben Lewis Stunt Performer n/a 120981 19000011
TJ Bews Wrangler n/a 121018 20000001
Ken Zilka Wrangler n/a 121018 20000002
Kirk Jarrett Wrangler (Buffalo) 121018 20000003
Jurgen Lutze Construction Coordinator n/a 276 21000001
Nicholas Brooks Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Sophie Leclerc Visual Effects Producer n/a 243 23000002
Tim Phillips Visual Effects n/a 419 23000003
Zenon Goral Visual Effects n/a 419 23000004
Tim Storvik Special Effects Coordinator n/a 241 23000005
Ken Wills Property Master n/a 120805 24000001
Annie Fort Publicity publicist(ABC/Los Angeles) 120789 29000001
Synopsis
Miniseries about Native American myths and legends told through the story of a 17-year-old Native American boy who is forced to drive his 100-year-old grandfather to an annual storytelling pow-wow. During the drive from South Dakota to Sante Fe, the Grandfather recounts the stories of his culture to his grandson.
N/A
N/A