A Thief of Time

A Thief of Time
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 2hr
Genres Drama, Adaptation, Sequel, Mystery
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Wes Studi Actor Joe Leaphorn 1 1000001
Adam Beach Actor Jim Chee 1 1000002
Peter Fonda Actor Harrison Houk 1 1000003
Graham Greene Actor Slick Nakai 1 1000004
Kenneth White Eagle Wings Actor Pete Etcitty 1 1000005
Richard Dumont Actor James Pollard 1 1000006
Sheila Tousey Actor Emma Leaphorn 1 1000007
Alex Rice Actor Janet Pete 1 1000008
Beth Grant Actor Mildred Luna 1 1000009
Dawn Lewis Actor Maxie Davis 1 1000010
Lee Tergesen Actor Randall Elliott 1 1000011
Gary Farmer Actor Captain Largo 1 1000012
Tantoo Cardinal Actor Irene Musket 1 1000013
Ernest Tsosie Actor Dispatcher Alison 1 1000014
Kelly Byars Actor Delbert Tsosie 1 1000015
Natowa Garcia Actor Larry 1 1000016
Susan Conklin Actor Marcia (Gallery Owner) 1 1000017
David House Actor Butler 1 1000018
James Pollard Actor Russell Dumons 1 1000019
Joseph Runningfox Actor Amos Whistler 1 1000020
William Brennan Actor PJ Pedwell 1 1000021
Daryl Hury Actor Brigham Houk 1 1000022
Chris Eyre Director n/a 2 2000001
Robert Redford Executive Producer n/a 174 3000001
Rebecca Eaton Executive Producer n/a 174 3000002
Jonathan Powell Executive Producer (Carlton International Media) 174 3000003
Michael Nozik Consulting Producer n/a 548 3000004
Craig McNeil Producer (Granada) 3 3000005
Alice Arlen Teleplay n/a 120783 4000001
Tony Hillerman Source Material (From Novel: "The Thief of Time") 120786 4000002
Patty Long Unit Production Manager n/a 182 5000001
Diana Lui Production Supervisor n/a 307 5000002
Chad Rosen Assistant Director n/a 163 5000003
Stephanie O'Brien Assistant Director n/a 163 5000004
Robin Maybin Hensley Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Steve Turner Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Alan Swain Location Manager n/a 193 5000007
Joanna Kennedy Script Supervisor n/a 191 5000008
Sharon Dietz Production Coordinator n/a 162 5000009
Christian Diaz de Bedoya Location Assistant n/a 120947 5000010
Rachel Srigley Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Claudio Ruben Assistant Location Manager n/a 194 5000012
Roy Wagner Director of Photography n/a 120780 6000001
Dan Ayers Steadicam Operator n/a 232 6000002
Tammy Fouts Assistant Camera n/a 233 6000003
Darin Krask Assistant Camera n/a 233 6000004
Steve Banister Assistant Camera n/a 233 6000005
Neil Jacobs Photography n/a 120835 6000006
Patrick Bensimmon Loader n/a 120956 6000007
Gabe Pfeiffer Loader n/a 120956 6000008
Pam Moreau Colorist n/a 120920 6000009
Freeman Davies Editor n/a 172 7000001
Cindy Mollo Editing n/a 120901 7000002
Greg Podunovich Assistant Editor n/a 203 7000003
Philip Norden Assistant Editor n/a 203 7000004
B.C. Smith Composer n/a 120836 8000001
Mike Flicker Music Editor n/a 214 8000002
Reed Ruddy Music Engineer n/a 120837 8000003
Edgardo Simone Original Music n/a 120838 8000004
Hovia Edwards Performer Flutist 120819 8000005
Richard Toyon Production Designer n/a 164 9000001
Marcia Calosio Set Decorator n/a 165 9000002
Jeremy Cassells Art Director n/a 183 9000003
Mark Hansen Swing Gang n/a 434 9000004
Ralinda Vermeer Swing Gang n/a 434 9000005
Benjamin Lowney Swing Gang n/a 434 9000006
John Bendele Swing Gang n/a 434 9000007
John Ward Swing Gang n/a 434 9000008
Scott Lewis Swing Gang n/a 434 9000009
Peter Stephenson Swing Gang n/a 434 9000010
Rolland Feight Swing Gang n/a 434 9000011
Caleb Ransom Painter n/a 200 9000013
Jeremy Chiordi Painter n/a 200 9000014
Jeffri Welsh Painter n/a 200 9000015
Rotem Noyfeld Painter n/a 200 9000016
Mark Duran Leadman n/a 433 9000017
Christian Klump Lead Person Lead Scenic 120957 9000018
Isidro Guerrero Greensman n/a 201 9000019
Brian Shaffer Greensman n/a 201 9000020
Albert Rivera Greensman n/a 201 9000021
Faith Strongheart Art Department Coordinator n/a 195 9000022
Amy Morrison Art Department Buyer 120843 9000023
Rene Haynes Casting Director n/a 157 10000001
Jeff Ham Casting Associate n/a 160 10000002
Darlene Nichols Extras Casting n/a 120851 10000003
Tony Hillerman Consultant n/a 120784 12000001
Gary Louis Advisor Navajo Technical Advisor 120821 12000002
Ben Hernandez Coach Studio Teacher 120914 12000003
Birgitta Bjerke Costume Designer n/a 169 13000001
Mary Weir Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Brad Booth Costumer n/a 120880 13000003
Claudia Breckenridge Hair Stylist n/a 120799 13000004
Gretchen Bright Makeup Assistant Makeup/Hair 353 13000005
Elizabeth Marshall Makeup Assistant Makeup/Hair 353 13000006
Leah Rial Makeup Artist n/a 120801 13000007
Kent Parker Set Costumer n/a 121008 13000008
Mike McNerney ADR n/a 120912 14000001
Debby Ruby-Winsberg ADR Mixer n/a 227 14000002
Marie Brazil ADR Voice Casting n/a 2515 14000003
Michael Becker Boom Operator n/a 215 14000004
Kevin Burns Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Todd Orr Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Matthew Halbert Sound Utility 120816 14000007
David Brownlow Sound Mixer n/a 230 14000008
Chris Fidor Sound Recordist n/a 331 14000009
Jason George Supervising Sound Editor n/a 328 14000010
Mark Anderson Rigging Grip n/a 120944 15000001
Brian Crane Lighting Technician n/a 120907 15000002
Chris Espeset Key Grip n/a 263 15000003
Eric Espeset Grip n/a 365 15000004
Asa-Luke Twocrow Grip n/a 365 15000005
John Stearns Gaffer n/a 268 15000006
Benjamin Estrada Electrician n/a 450 15000007
Steve Litecky Electrician n/a 450 15000008
Frank Tapia Electrician n/a 450 15000009
Michael Vetter Electrician n/a 450 15000010
Joe Dean Electrician n/a 450 15000011
Dan Nordquist Dolly Grip n/a 264 15000012
Harland Espeset Best Boy Grip n/a 265 15000013
Myke Groves Best Boy Electric n/a 259 15000014
Marjorie Chodorov Accountant n/a 120802 16000001
Lisa Landeau Accountant Accounting PA 120802 16000002
Carey Kienitz Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Lou Simon Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Rosalia DeAragon Stunts n/a 240 19000002
Randy Slaughter Stunts n/a 240 19000003
Caroline Stevenson Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Ryan Cowles Construction Foreman n/a 277 21000001
J Fegan Construction Coordinator n/a 276 21000002
Dianna Valenzuela Craft Service n/a 120903 22000001
Mary Smith Craft Service n/a 120903 22000002
Patrick Duchesne Catering n/a 120954 22000003
Luis Gomez Catering Chef Assistant 120954 22000004
Richard Ramirez Catering Chef Assistant 120954 22000005
Barbara Marshall Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Laurie Ryan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Ken Speed Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Ryan Blank Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Billy Ray Property Master n/a 120805 24000002
Starla Davis Assistant Assistant to the Producer 120820 25000001
Brianne Solomon Production Assistant n/a 275 25000002
Cameron Velarde Production Assistant n/a 275 25000003
Michael Russell Transportation Captain n/a 272 25000004
Kenny Mason Transportation Coordinator n/a 271 25000005
Cleta Ellington Set Production Assistant n/a 371 25000006
JJ Dalton Set Production Assistant n/a 371 25000007
Haleigh Palmer Set Production Assistant n/a 371 25000008
Michelle Duval Set Production Assistant n/a 371 25000009
Robbie Mueller Office Production Assistant n/a 120909 25000010
Benjamin Rogerson Office Production Assistant n/a 120909 25000011
David Bethel Medic n/a 120966 25000012
Douglas Acton Medic n/a 120966 25000013
Michael Sandoval Medic n/a 120966 25000014
William Laczko Driver n/a 273 25000015
Lindsay Elliott Driver n/a 273 25000016
Greg Bronner Driver n/a 273 25000017
Al Cantu Driver n/a 273 25000018
Kino Quintana Driver n/a 273 25000019
Martin Haydon Driver n/a 273 25000020
Jesse Esquibel Driver n/a 273 25000021
John Ford Driver n/a 273 25000022
Chris Gallegos Driver n/a 273 25000023
Rhonda Hansen Driver n/a 273 25000024
George Lebow Driver n/a 273 25000025
Ymelda Devargas Driver n/a 273 25000026
Synopsis
In the continuing adventures of Jim Chee, an investigation into the theft of Navajo pottery on Indian land leads to the discovery of a missing anthropologist and a string of murders, inciting a hunt for the killer.