The Odyssey

The Odyssey
Type TV MiniSeries
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr
Genres Adaptation, Adventure, Period
Keywords epic
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Armand Assante Actor Odysseus 1 1000001
Greta Scacchi Actor Penelope 1 1000002
Geraldine Chaplin Actor Eurycleia 1 1000003
Jeroen Krabbe Actor King Alcinous 1 1000004
Christopher Lee Actor Tiresias 1 1000005
Irene Papas Actor Anticleia 1 1000006
Bernadette Peters Actor Circe 1 1000007
Michael J Pollard Actor Aeolus 1 1000008
Eric Roberts Actor Eurymachus 1 1000009
Isabella Rossellini Actor Athena 1 1000010
Vanessa Williams Actor Calypso 1 1000011
Ron Cook Actor Eurybates 1 1000012
William Houston Actor Anticlus 1 1000013
Alan Cox Actor Elpenor 1 1000014
Roger Ashton-Griffiths Actor Polites 1 1000015
Michael Tezcan Actor Eurylochos 1 1000016
Andoni Anastasse Actor Perimedes 1 1000017
Stewart C Thompson Actor Antiphus 1 1000018
Nicholas Clay Actor Meneleus 1 1000019
Yorgo Voyagis Actor Agamemnon 1 1000020
Alan Stenson Actor Telemachus 1 1000021
Vincenzo Nicoli Actor Antinous 1 1000022
Tony Vogel Actor Eumaeus 1 1000023
Freddy Douglas Actor Hermes 1 1000024
Paloma Baeza Actor Malanthe 1 1000025
Heathcote Williams Actor Laocoon 1 1000026
Richard Truett Actor Achilles 1 1000027
Mark Hill Actor Orsilicus 1 1000028
Peter Woodthorpe Actor Mentor 1 1000029
Pat Kelman Actor Elatus 1 1000030
Katie Carr Actor Nausica 1 1000031
Reid Asato Actor Cyclops 1 1000032
Josh Maguire Actor Young Telemachus 1 1000033
Oded Levy Actor Leocritus 1 1000034
Vernon Dobtcheff Actor Aegiptius 1 1000035
Robert Halmi Sr. Executive Producer n/a 174 3000001
Francis Ford Coppola Executive Producer n/a 174 3000002
Fred Fuchs Executive Producer n/a 174 3000003
Nicholas Meyer Executive Producer n/a 174 3000004
Dyson Lovell Producer n/a 3 3000005
Andrei Konchalovsky Screenplay n/a 120778 4000001
Chris Solimine Screenplay n/a 120778 4000002
Gerry Gore Unit Manager n/a 120832 5000001
Chris Thompson Line Producer n/a 161 5000002
Gil Whelan Production Manager n/a 305 5000003
Ali Akdeniz Production Manager (Turkey) 305 5000004
Rupert Ryle-Hodges Assistant Director n/a 163 5000005
Guy Heeley Assistant Director n/a 163 5000006
Phil Booth Assistant Director n/a 163 5000007
Terry Madden Assistant Director n/a 163 5000008
Fatos Akdeniz Location Manager (Turkey) 193 5000009
Jean Bourne Script Supervisor n/a 191 5000010
Liz West Script Supervisor n/a 191 5000011
Tori Parry Production Coordinator n/a 162 5000012
Joyce Turner Production Coordinator n/a 162 5000013
Muko Gulmez Assistant Location Manager (Turkey) 194 5000014
Sergei Koslov Director of Photography n/a 120780 6000001
Arthur Wooster Director of Photography n/a 120780 6000002
Mike Frift Camera Operator n/a 239 6000003
Malcolm McIntosh Camera Operator n/a 239 6000004
Nick Daly Video video operator 120800 6000005
Oliver Upton Photography stills photographer 120835 6000006
G Szabo Color telecine colorist 121024 6000007
A Schoul Color telecine colorist 121024 6000008
Michael Ellis Editor n/a 172 7000001
Tim Greenwood Editor effects editor 172 7000002
Mags Arnold Assistant Editor n/a 203 7000003
Olga Grinchpoun Assistant Editor n/a 203 7000004
Edward Artemiev Music n/a 120781 8000001
Malcolm McLaren Music music consultant 120781 8000002
Sean Defeo Music music engineer 120781 8000003
Isobel Griffiths Music Contractor orchestra contractor 121013 8000005
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000006
Mike Gibbs Original Music n/a 120838 8000007
Roger Hall Production Designer n/a 164 9000001
Karen Brookes Set Decorator n/a 165 9000002
John King Art Director n/a 183 9000003
Frederic Evard Art Director standby art director 183 9000004
Len Huntingford Art Director art direction(Malta) 183 9000005
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000006
Brian Bishop Scenic Artist n/a 745 9000007
Mike Boone Assistant Art Director n/a 315 9000008
Marat Kim Art Department conceptual artist 120843 9000009
Andrew Holder Art Department sculptor 120843 9000010
Lynn Kressel Casting n/a 179 10000001
Noel Davis Casting (United Kingdom) 179 10000002
Harry Audley Casting n/a 179 10000003
Oded Levy Casting n/a 179 10000004
Sue Wood Casting n/a 179 10000005
Amina Amabi Dialogue Coach vocal coach 538 12000001
Charles Knode Costume Designer n/a 169 13000001
Steve Kirkby Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Allison Wyldeck Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Josef Kowalewski Costumes costume assistant 120828 13000004
Paul Colford Costumes costume assistant 120828 13000005
Suzanne Stokes-Munton Hairdresser n/a 121014 13000006
Petra Schaumann Hairdresser n/a 121014 13000007
Daniel Parker Makeup makeup/ prosthetics designer 353 13000008
Jeremy Woodhead Makeup n/a 353 13000009
Clive Copland Boom Operator n/a 215 14000001
Paul Carr Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
John Casali Sound sound maintenance 120816 14000003
Peter Baldock Sound Editor n/a 229 14000004
Joe Gallagher Sound Editor n/a 229 14000005
Gillian Dodders Sound Editor n/a 229 14000006
David Crozier Sound Mixer production sound mixer 230 14000007
John Payne Grip n/a 365 15000001
Robert "Chuck" Finch Gaffer n/a 268 15000002
Billy Merrill Best Boy bestboy 120885 15000003
Alistair Thompson Assistant Accountant n/a 120950 16000001
Ginnette Wilson Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Rita Kozma Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Blanca Li Choreographer choreography 120803 17000001
Amrik Heyer Choreographer choreography 120803 17000002
Gerry Crampton Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Brian Blues Carpenter n/a 529 21000001
Dennis Bovington Construction Manager n/a 120983 21000002
Leon Apsey Construction assistant construction manager 120900 21000003
Mike McGee Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Richard Conway Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Andy Lomas Effects Supervisor CGI supervisor 120866 23000003
Tim Willis Special Effects special effects technician 168 23000004
David Eltham Special Effects special effects technician 168 23000005
Sam Conway Special Effects special effects technician 168 23000006
Nicholas C Smith Special Effects special effects technician 168 23000007
Steve Paton Special Effects special effects technician 168 23000008
Andy Bunce Special Effects special effects technician 168 23000009
Terry Bridle Special Effects special effects technician 168 23000010
Matthew Cope Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000011
John Allenby Property Master n/a 120805 24000001
Mark Reynolds Propman property storeman 120887 24000002
Robert Hill Props standby props 120817 24000003
Steve MacDonald Props standby props 120817 24000004
Paul Nott-Macaire Props standby props 120817 24000005
Norman North Props standby props 120817 24000006
John Wright Props standby props 120817 24000007
Dean Norgate Props standby props 120817 24000008
Roy O'Conner Props dressing props 120817 24000009
Barry Gates Props dressing props 120817 24000010
Justine Luxton Assistant costume design assistant 120820 25000001
Marco Assante Assistant (to Armand Assante) 120820 25000002
Bryon Fear Assistant (to Dyson Lovell) 120820 25000003
Alina Gouliaeva Assistant (to Andrei Konchalovsky) 120820 25000004
Tim Bricknell Production Assistant n/a 275 25000005
Fiona Richards Production Assistant floor runner 275 25000006
Jonathan Scott Production Assistant floor runner 275 25000007
Stephen Morphew Stand-In utility stand-in 121015 25000008
Steve Ricard Stand-In utility stand-in 121015 25000009
Sonja Klaus Production production buyer 120824 25000010
Kevin Fowler Production stagehand 120824 25000011
Andy Hennigan Other financial controller 120795 26000001
Simon Mills Other focus puller 120795 26000002
Martin Shepherd Other focus puller 120795 26000003
Catherine Frift Other clapper loader 120795 26000004
Dean Morrish Other clapper loader 120795 26000005
Square Sail Other marine coordinator 120795 26000006
Robin Davies Other marine coordinator 120795 26000007
Peter Dorme Other draughtsperson 120795 26000008
Margaret Horspool Other junior draughtsperson 120795 26000009
Christopher Mason Other painter 120795 26000010
Ian Norgate Other rigger 120795 26000011
Sarah Hinch Other production secretary 120795 26000012
Leslie Keane Other London contact person 120795 26000013
Patricia Barr Other unit nurse 120795 26000014
Gerard Naprous Other horse master 120795 26000015
Nikolai Malakhov Other engineer(Lightworks) 120795 26000016
Scott Griffin Other coordinator(FrameStore) 120795 26000017
Scott Grogin Publicity publicist(NBC/Los Angeles) 120789 29000001
Synopsis
Two-part adaptation of Homer's "The Odyssey," the epic poem that follows the Greek warrior Odysseus (Ulysses) as he makes his arduous and event-filled, ten-year journey home to Ithaca after the siege of Troy.