Warm Springs (0)

Warm Springs
Type Feature Film
MPAA Rating NR
Runtime 2hr
Genres Drama, Short Film
Keywords political
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kenneth Branagh Actor Franklin Delano Roosevelt 1 1
Chrisann Verges Producer 3 2
Cynthia Nixon Actor Eleanor Roosevelt 1 2
Margaret Nagle Screenwriter 120461 3
David Paymer Actor Louis Howe 1 3
Tim Nelson Actor Tom Loyless 1 4
Robbie Greenberg Cinematographer 402 4
Evyen Klean Musical Direction/Supervision 120469 5
Bruce Broughton Composer (Music Score) 120464 5
Jane Alexander Actor Sara Roosevelt 1 5
Michael Brown Editor 172 6
Michael Brown Editor 172 6
Kathy Bates Actor Helena Mahoney 1 6
Nelsan Ellis Actor Roy 1 9
Melissa Ponzio Actor Lucy Mercer 1 10
Mark Gordon Executive Producer 174 11
Celia Costas Executive Producer 174 11
Deborah Duke Actor Aunt Sally 1 11
Felicia Day Actor Eloise Hutchinson 1 12
Wilbur Fitzgerald Actor Al Smith 1 13
Matt Malloy Actor Lionel Purdy 1 17
Rand Hopkins Actor Dr. Lovett 1 20
Terry Loughlin Actor Dr. Hebert 1 21
Meggie Geisland Actor Daisy 1 23
Shay Griffin Casting 179 29
Lynn Kressel Casting 179 29
Kenneth Branagh Actor Franklin D. Roosevelt 1 1000001
Cynthia Nixon Actor Eleanor Roosevelt 1 1000002
David Paymer Actor Louis Howe 1 1000003
Melissa Ponzio Actor Lucy Mercer 1 1000004
Quint Von Canon Actor Teller, Party Leader 1 1000005
Mike Pniewski Actor Hastings, Party Leader 1 1000006
Grayce Spence Actor League Member 1 1000007
Jane Alexander Actor Sarah Delano Roosevelt 1 1000008
Rand Hopkins Actor Doctor Lovett 1 1000009
Brian Durkin Actor Elliot Roosevelt 1 1000010
Carrie Adams Actor (Age 19) 1 1000011
Turner Dixon Actor (Age 18) 1 1000012
Devon Gearhart Actor (Age 8 and 11) 1 1000013
Tripp Henningson Actor (Age 9) 1 1000014
Sam Frihart Actor (Age 7) 1 1000015
Matthew Stanton Actor Scoutmaster 1 1000016
Jordan Guzman Actor Guiseppe 1 1000017
Ron Smith Actor Eugene 1 1000018
Lonnie Smith Actor Stanley 1 1000019
Jill Clements Actor Waitress 1 1000020
Tim Nelson Actor Tom Loyless 1 1000021
Kathy Bates Actor Helena Mahoney 1 1000022
Nelsan Ellis Actor Roy Collier 1 1000023
Matthew O'Leary Actor Fred Botts 1 1000024
Matt Malloy Actor Lionel Purdy 1 1000025
Andrew Davoli Actor Jake Perini 1 1000026
Dave Hager Actor Pat Doyle 1 1000027
Felicia Day Actor Eloise Hutchison 1 1000028
Meggie Geisland Actor Daisy 1 1000029
E Mitchell Actor Pete Collier 1 1000030
Deborah Duke Actor Aunt Sally 1 1000031
Bob Seel Actor Clebourne Gregory, Reporter 1 1000032
Brian Beegle Actor Benjamin Pendergrast 1 1000033
Steve Coulter Actor Dr. Bissell 1 1000034
Marianne Fraulo Actor Missy Lehand 1 1000035
Jody Thompson Actor Woodhall Busey 1 1000036
Frank Taylor Actor Conductor 1 1000037
Lori Sikes Actor Mary Beth 1 1000038
Teal Sherer Actor Chorus Girl #1 1 1000039
Margo Gathright-Dietrich Actor Chorus Girl #2 1 1000040
Laurel Lawson Actor Chorus Girl #3 1 1000041
Danny Nelson Actor Farmer 1 1000042
Sharon Blackwood Actor Farmer's Wife 1 1000043
Bart Hansard Actor Stationmaster at Bullochsville 1 1000044
Terry Loughlin Actor Dr. Peter Herbert 1 1000045
Marc McPherson Actor Dr. Willis 1 1000046
Chris Moses Actor Young Graduate 1 1000047
J.L. Parker Actor Helena's Driver 1 1000048
Wilbur Fitzgerald Actor Al Smith 1 1000049
Terrence Gibney Actor Crony #1 1 1000050
David Silverman Actor Crony #2 1 1000051
Rob Trevelier Actor Dan Reed 1 1000052
Greg Thompson Actor Photographer 1 1000053
Carl McIntyre Actor Reporter 1 1000054
Ron Goss Actor Convention Announcer 1 1000055
Joseph Sargent Director n/a 2 2000001
Mark Gordon Executive Producer n/a 174 3000001
Celia Costas Executive Producer n/a 174 3000002
Chrisann Verges Producer n/a 3 3000003
Juanita Feeney Associate Producer n/a 171 3000004
Margaret Nagle Writer n/a 120782 4000001
Carl Clifford Unit Production Manager n/a 182 5000001
Deb Dyer Production Supervisor n/a 307 5000002
Cas Donovan Assistant Director First Assistant Director 163 5000003
Michael Helfand Assistant Director Second Assistant Director 163 5000004
Rhonda Guthrie Assistant Director Second 2nd Assistant Director 163 5000005
Mark Trapenberg Assistant Director Second 2nd Assistant Director 163 5000006
Michael Riley Location Manager n/a 193 5000007
Gail Hunter Script Supervisor n/a 191 5000008
Lori Taffet Post-Production Coordinator n/a 120842 5000009
Wayne Adams Project Manager (EFILM) 120994 5000010
Teresa Yarbrough Production Coordinator n/a 162 5000011
Tony Holley Location Assistant n/a 120947 5000012
Mike Brune Location Assistant n/a 120947 5000013
Rosemary Orlando Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Jalyn Henton Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
J Smith Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Robbie Greenberg Director of Photography n/a 120780 6000001
Chris Hayes Camera Operator "A" Camera Operator 239 6000002
Keith Jordan Camera Operator "B" Camera Operator/Steadicam Operator 239 6000003
Paul Pettitt Video Video Assist 120800 6000004
David Doerman Video Video P.A. 120800 6000005
Robert Greene Photography Still Photographer 120835 6000006
Michael Torino Loader n/a 120956 6000007
Jill Bogdanowicz Colorist Digital Colorist 120920 6000008
Skip Kimball Colorist Video Colorist 120920 6000009
Jim Passin Color Timer n/a 120921 6000010
Rick Tschudin Camera Assistant "A" Camera 1st Assistant Camera 120867 6000011
Robert Robinson Camera Assistant "B" Camera 1st Assistant Camera 120867 6000012
Josh Hancher Camera Assistant "A" Camera 2nd Assistant Camera 120867 6000013
Freddy Thomas Camera Assistant "B" Camera 2nd Assistant Camera 120867 6000014
Michael Brown Editor n/a 172 7000001
Patrick Hogan Dialogue Editor n/a 204 7000002
Joseph McJimsey Assistant Editor n/a 203 7000003
Bruce Broughton Music n/a 120781 8000001
Belinda Broughton Music Concertmaster 120781 8000002
Julian Bratolyubov Music Music Preparation 120781 8000003
Ed Kalnins Music Editor n/a 214 8000004
Evyen Klean Music Supervisor n/a 120872 8000005
Ray Espinola Music Supervisor n/a 120872 8000006
Bruce Broughton Original Music Score Orchestrated & Conducted 120838 8000007
Armin Steiner Score Recording Score Mixed & Recorded by 120840 8000008
Sarah Knowles Production Designer n/a 164 9000001
Frank Galline Set Decorator n/a 165 9000002
Mary Stacy Set Decorator Set Decorator Buyer 165 9000003
Russell Blackmon Set Decorator n/a 165 9000004
Scott Rittenour Art Director n/a 183 9000005
Thomas Minton Art Director n/a 183 9000006
Jonathan Short Set Designer n/a 202 9000007
Ted Boothanakit Storyboard Artist n/a 199 9000008
Karen Felix Set Dresser On Set Dresser 197 9000009
Christopher Didiot Set Dresser On Set Dresser 197 9000010
C. Totten Set Dresser n/a 197 9000011
Robert Nichols Set Dresser n/a 197 9000012
Drew Meyers Set Dresser n/a 197 9000013
Michelle Ihnot Set Dresser n/a 197 9000014
Paul Oliver Scenery Scenic Charge 121106 9000015
Melissa Porter Painter Paint Foreman 200 9000016
Ann Stacy Painter On Set Painter 200 9000017
Tammy Jo Black Painter n/a 200 9000018
Rondro Boney Painter n/a 200 9000019
Christopher Bush Painter n/a 200 9000020
Danny Cochran Painter n/a 200 9000021
Clinton Ivie Painter n/a 200 9000022
Barry James Painter n/a 200 9000023
Johnny Land Painter n/a 200 9000024
Josh Talbott Painter n/a 200 9000025
Dewitt Thompson Painter n/a 200 9000026
Daniel Foster Leadman n/a 433 9000027
Jay Womer Greensman Lead Greens 201 9000028
Matthew Butler Greensman On Set Greensman 201 9000029
Windi Robinson Greensman Greens 201 9000030
Matthew Brown Greensman Greens 201 9000031
Kelly Richardson Art Department Coordinator n/a 195 9000032
Paige Adair Art Assistant Art Department Assistant 120974 9000033
Lynn Kressel Casting Director n/a 157 10000001
Shay Griffin Casting Director n/a 157 10000002
Jaime Rembo Casting Associate n/a 160 10000003
Patrick Ingram Extras Casting n/a 120851 10000004
Janella Bersabal Extras Casting Assistant Extras Casting Associate 120970 10000005
Eleanor Seigler Extras Casting Assistant n/a 120970 10000006
Keri Putnam Executive in Charge of Production (HBO Films) 118217 11000001
Elaine Chin Executive in Charge of Production (HBO Films) 118217 11000002
Margo Gathright-Dietrich Technical Advisor Technical Consultant 537 12000001
Julie Adams Dialect Coach Dialect Coach for Mr. Branagh(UK) 666 12000002
Nadia Venesse Dialect Coach (US) 666 12000003
Hope Hanafin Costume Designer n/a 169 13000001
Keith Lewis Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Amanda Zenil Costumer Key Costumer 120880 13000003
Layne Brightwell Costumer Set Costumer 120880 13000004
K Fuller Costumer n/a 120880 13000005
Lindiwe Suttle Costumer n/a 120880 13000006
Katherine Dover Costumer n/a 120880 13000007
Zandra Harding Costumer n/a 120880 13000008
Sekinah Brown Costumer n/a 120880 13000009
Jane Blank Costumes Costume Seamstress 120828 13000010
Gertrude Moore Costumes Costume Seamstress 120828 13000011
Taylor Knight Hair Hair Department Head 120794 13000012
Jennifer Santiago Hair Assistant Assistant Hair Stylist 120989 13000013
Vanessa Davis Hair Stylist Key Hair Stylist 120799 13000014
Donna Premick Makeup Artist Key Makeup Artist 120801 13000015
Carla White Makeup Supervisor Makeup Department Head 517 13000016
Wesley Wofford Prosthetic Makeup Prosthetics 120936 13000017
Paradise Franklin Wardrobe Assistant Costume Production Assistant 120809 13000018
Drew Ponder Boom Operator n/a 215 14000001
Rick Ash Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
Adam Jenkins Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Colt Logan Sound Sound Utility 120816 14000004
Todd Murakami Sound Design n/a 120905 14000005
Andrew Ellerd Sound Editor n/a 229 14000006
Ryan Murphy Sound Engineer Mix Technician 120916 14000007
Mary Ellis Sound Mixer n/a 230 14000008
Richard Taylor Supervising Sound Editor n/a 328 14000009
Billy Sherrill Rigging Grip Key Rigging Grip 120944 15000001
Joseph McCulloch Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
David Ellis Rigging Electrician Rigging Best Boy 120958 15000003
Reid Andrews Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Brent Bazinski Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Brandon Davis Rigging Electrician n/a 120958 15000006
Mark McKinney Rigging Electrician n/a 120958 15000007
Eddie Evans Key Grip n/a 263 15000008
Pete Bowman Grip n/a 365 15000009
Teddy Sapp Grip n/a 365 15000010
Levi Loy Grip n/a 365 15000011
Chris Campbell Grip n/a 365 15000012
Robert Feldmann Grip n/a 365 15000013
Dan Cornwall Gaffer n/a 268 15000014
David McLean Electrician n/a 450 15000015
Donny Fowler Electrician n/a 450 15000016
Chris Antignane Electrician n/a 450 15000017
Mark Miller Electrician n/a 450 15000018
Mike Tyson Electrician n/a 450 15000019
Troy Toebben Electrician n/a 450 15000020
Harrison Palmer Electrician n/a 450 15000021
David Duren Electrician n/a 450 15000022
Eddie O'Briant Electrician n/a 450 15000023
Michael Fedack Dolly Grip n/a 264 15000024
Mike Akins Best Boy Grip n/a 265 15000025
Tom Bradley Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000026
Dale Fowler Best Boy Electric n/a 259 15000027
Jean Kalanzi Accountant 1st Assistant Accountant 120802 16000001
Bonnie Chaney Accountant 2nd Assistant Accountant 120802 16000002
Lori Lopes Accountant 2nd Assistant Accountant 120802 16000003
Tom Oastler Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Kamisha McCullough Assistant Accountant Accounting Clerk 120950 16000005
Douglas Scott Choreographer n/a 120803 17000001
Lonnie Smith Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Cal Johnson Stunt Double ("FDR") 120980 19000002
Anderson Martin Stunt Performer n/a 120981 19000003
Bob Brubaker Stunt Performer n/a 120981 19000004
Gloria Ayon Animal Trainer n/a 120962 20000001
Shane Ayon Animal Trainer n/a 120962 20000002
Charles Cape Carpenter n/a 529 21000001
Chris Christensen Carpenter n/a 529 21000002
Russell Dickerson Carpenter n/a 529 21000003
Jeff Gibbs Carpenter n/a 529 21000004
Daniel Hocevar Carpenter n/a 529 21000005
Sedrick Livingston Carpenter n/a 529 21000006
David Moore Carpenter n/a 529 21000007
Dan Mott Carpenter n/a 529 21000008
Matthew Mott Carpenter n/a 529 21000009
David Nash Carpenter n/a 529 21000010
William Sabine Carpenter n/a 529 21000011
Michael Sullivan Carpenter n/a 529 21000012
Charles Gunter Construction Foreman Labor Foreman 277 21000013
A Kupersmith Construction Coordinator n/a 276 21000014
Robin Jones Construction Construction Purchaser 120900 21000015
Fred Holloway Construction Toolman 120900 21000016
Jeff Gardner Craft Service Chef 120903 22000001
Stephanie Morales Craft Service n/a 120903 22000002
Larry Johnson Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000003
Jennifer Diquollo Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000004
Melody Gardner Catering Chef's Assistant 120954 22000005
Victoria Gardner Catering Caterer 120954 22000006
Jesse Gardner Catering Caterer 120954 22000007
Tristan Baker Catering Caterer 120954 22000008
Jonathan Keeton Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Camille Cellucci Visual Effects Producer n/a 243 23000002
Thomas Ford Visual Effects Producer n/a 243 23000003
Julie Goldberg Visual Effects Producer n/a 243 23000004
Mark Intravartolo Visual Effects Additional Visual Effects 419 23000005
Matt Neel Special Effects Coordinator n/a 241 23000006
Lorenzo Hall Special Effects n/a 168 23000007
Anthony Jacobs Special Effects n/a 168 23000008
Danny Owens Special Effects n/a 168 23000009
Jessica Westbrook Effects Coordinator Coordinator(Digital Effects) 120917 23000010
Dave Spilfogel Effects Assistant Production Assistant(Visual Effects) 120922 23000011
Todd Hemsley Digital Effects Digital Compositor 345 23000012
Jackie Cooper Digital Effects Digital Artist 345 23000013
Kirk Cadrette CG Supervisor n/a 779 23000014
John Baker Animator n/a 483 23000015
Dierdre Kane Assistant Props First Assistant Props 120904 24000001
Lisa Rincon Assistant Props Prop Assistant 120904 24000002
Daniel Boxer Property Master n/a 120805 24000003
James Hinerman Props Propmaker 120817 24000004
Wenona Wynn Assistant Assistant to Mr. Sargent 120820 25000001
Kathryn Moise Assistant Assistant to Ms. Costas 120820 25000002
Katie Taylor Assistant Assistant to Ms. Verges 120820 25000003
Tamar Thomas Assistant Assistant to Mr. Branagh(London) 120820 25000004
Sean Marshall Assistant Assistant to Mr. Branagh 120820 25000005
Noah Wuellner Assistant Assistant to Ms. Nixon 120820 25000006
Lindsey Liberatore Assistant (Mark Gordon) 120820 25000007
Ian Cone Production Assistant n/a 275 25000008
James Kaplan Production Assistant n/a 275 25000009
Seth Zimmerman Production Assistant n/a 275 25000010
J.L. Parker Transportation Captain n/a 272 25000011
Cindy Parker Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Jason Neese Post-Production Assistant n/a 120882 25000013
Mike Thompson Stand-In ("FDR") 121015 25000014
Kelly Tippens Stand-In ("Eleanor") 121015 25000015
Brickland Carter Stand-In ("Roy") 121015 25000016
Heather Greenich Stand-In ("Helena") 121015 25000017
John Page Stand-In Utility Stand-In 121015 25000018
Angie Bones Set Production Assistant Key Set Production Assistant 371 25000019
Derrick Doose Set Production Assistant n/a 371 25000020
Jeremy Thomas Set Production Assistant n/a 371 25000021
Camille Cellucci Second Unit Director n/a 412 25000022
Winifred Murungi Production Secretary n/a 367 25000023
Marshall Cabinessi Production Utility 120824 25000024
Ron Chambley Production Utility 120824 25000025
Mark Nave Production Utility 120824 25000026
Caleb Walker Production Utility 120824 25000027
Justin Whitlock Production Utility 120824 25000028
Stan Swofford Medic Set Medic 120966 25000029
Paul Lowe Medic Construction Medic 120966 25000030
Robert Ballentine Driver n/a 273 25000031
Leslie Boston Driver n/a 273 25000032
John Carlisle Driver n/a 273 25000033
Jerry Carter Driver n/a 273 25000034
Keith Collis Driver n/a 273 25000035
Dale Combs Driver n/a 273 25000036
Bill Gillespie Driver n/a 273 25000037
Josh Gould Driver n/a 273 25000038
Charles Graydon Driver n/a 273 25000039
Michael Hicks Driver n/a 273 25000040
Revell Johnson Driver n/a 273 25000041
Linda Johnston Driver n/a 273 25000042
Tim Lambert Driver n/a 273 25000043
David Little Driver n/a 273 25000044
Peter McGoran Driver n/a 273 25000045
Wayne Mercer Driver n/a 273 25000046
Johnny Poucher Driver n/a 273 25000047
Roy Rogers Driver n/a 273 25000048
Patricia Sammons Driver n/a 273 25000049
Ralph Strickland Driver n/a 273 25000050
Royce Taffar Driver n/a 273 25000051
Hank Van Apeldoorn Driver n/a 273 25000052
Oranz Walker Driver n/a 273 25000053
David White Driver n/a 273 25000054
Sharon Williams Driver n/a 273 25000055
Joe Woodard Driver n/a 273 25000056
Rozanne Stark Tutor Set Tutor 121034 26000001
Carl Fortina Manager Orchestra Manager 120827 28000001
Synopsis