TR: The Story of Theodore Roosevelt

TR: The Story of Theodore Roosevelt
Type TV Special
MPAA Rating NR
Runtime 0hr
Genres Short Film, History
Keywords bio
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David McCullough Actor ("The American Experience") 1 1000001
John Blum Actor n/a 1 1000002
John Cooper Actor n/a 1 1000003
John Gable Actor n/a 1 1000004
William Harbaugh Actor n/a 1 1000005
Nancy Jackson Actor n/a 1 1000006
Walter LaFeber Actor n/a 1 1000007
Kermit Roosevelt Actor n/a 1 1000008
P Roosevelt Actor n/a 1 1000009
Tweed Roosevelt Actor n/a 1 1000010
Theodore Roosevelt Actor n/a 1 1000011
Jean Strouse Actor n/a 1 1000012
Edith Williams Actor n/a 1 1000013
Jason Robards Narrator Narration 120790 1000014
David Grubin Director n/a 2 2000001
Judy Crichton Executive Producer n/a 174 3000001
Margaret Drain Executive Producer ("The American Experience") 174 3000002
Mark Samels Producer ("The American Experience") 3 3000003
David Grubin Producer n/a 3 3000004
Mary Recine Associate Producer n/a 171 3000005
David Grubin Writer n/a 120782 4000001
Geoffrey Ward Writer n/a 120782 4000002
Christine Larson Unit Manager ("The American Experience") 120832 5000001
Susan Mottau Line Producer coordinating producer("The American Experience") 161 5000002
Allyson Luchak Line Producer coordinating producer 161 5000003
Larry Lecain Field Producer ("The American Experience") 2564 5000004
Bob McCausland Field Producer ("The American Experience") 2564 5000005
Chas Norton Field Producer ("The American Experience") 2564 5000006
David Grubin Cinematographer cinematography 402 6000001
James Callanan Cinematographer cinematography 402 6000002
William McCullough Cinematographer cinematography 402 6000003
Roger Phenix Cinematographer cinematography 402 6000004
Alexander Zakrzewski Cinematographer cinematography 402 6000005
William Rexer Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Rob Featherstone Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Don Grissom Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Paul Reuter Assistant Camera n/a 233 6000009
James Dalglish Colorist n/a 120920 6000010
Geof Bartz Editor n/a 172 7000001
Howard Sharp Editor n/a 172 7000002
Joseph Tovares Editor series editor("The American Experience") 172 7000003
Dale Boyce On-Line Editor n/a 120811 7000004
Mark Steele On-Line Editor ("The American Experience") 120811 7000005
Jim Deering On-Line Editor ("The American Experience") 120811 7000006
Diane Butler Assistant Editor n/a 203 7000007
Amina Megalli Assistant Editor n/a 203 7000008
Frank Capria Assistant Editor post-production editor("The American Experience") 203 7000009
Michael Bacon Music n/a 120781 8000001
Michael Bacon Theme Music series theme adaptation 120848 8000002
Charles Kuskin Theme Music series theme("The American Experience") 120848 8000003
Janine Michelle Set Decorator n/a 165 9000001
Michael Shaw Art Director art direction 183 9000002
Shawn Caroll Art Assistant n/a 120974 9000003
Midge Woolsey Production Executive n/a 118216 11000001
Stephen Lyons Consultant proposal consultant 120784 12000001
Amanda Pollack Research research associate 458 12000002
Diane Hamilton Research photo researcher 458 12000003
Rosie Vanek Research post-production researcher 458 12000004
Cheryl Gall Research photo research 458 12000005
John Blum Advisor n/a 120821 12000006
Alan Brinkley Advisor n/a 120821 12000007
John Cooper Advisor n/a 120821 12000008
Lewis Gould Advisor n/a 120821 12000009
William Harbaugh Advisor n/a 120821 12000010
Walter LaFeber Advisor n/a 120821 12000011
David McCullough Advisor n/a 120821 12000012
Jean Strouse Advisor n/a 120821 12000013
Todd Burger Film Research film researcher 121050 12000014
Susan Nickerson Film Research film researcher 121050 12000015
Ken Hahn Rerecording Mixer n/a 120856 14000001
Tony Slocum Sound Designer n/a 120915 14000002
John Bowen Sound Designer n/a 120915 14000003
David Jaunai Sound Designer n/a 120915 14000004
Roger Phenix Sound Recordist n/a 331 14000005
W Jackson Key Grip n/a 263 15000001
Johnathon Nichols Key Grip n/a 263 15000002
Frank Vigilante Grip n/a 365 15000003
Francis Catalano Grip n/a 365 15000004
Nicholas Cupkovic Gaffer n/a 268 15000005
Gill McDowell Gaffer n/a 268 15000006
Michael Stiller Gaffer n/a 268 15000007
Neil Christie Best Boy bestboy 120885 15000008
Tom Truitt Best Boy bestboy 120885 15000009
Ralph Pitre Animator photo animator 483 23000001
George Apostol Props n/a 120817 24000001
Graydon Pihlaja Props n/a 120817 24000002
Rob Carson Production Assistant n/a 275 25000001
Zachary Levy Production Assistant n/a 275 25000002
Bill Nye Production Assistant n/a 275 25000003
Riad Deeb Production Assistant editing intern 275 25000004
Pamela Jacobson Post-Production Assistant ("The American Experience") 120882 25000005
George Apostol Other effects 120795 26000001
Graydon Pihlaja Other effects 120795 26000002
Paula Kimper Other score preparation 120795 26000003
Jonathan Daitch Other production secretary 120795 26000004
Stacy Pucillo Other controller 120795 26000005
Alison Kennedy Other series designer("The American Experience") 120795 26000006
Chris Pullman Other series designer("The American Experience") 120795 26000007
Nancy Farrell Other project administrator("The American Experience") 120795 26000008
Helen Russell Other project administrator("The American Experience") 120795 26000009
Michael Azevedo Other interactive media("The American Experience") 120795 26000010
Danielle Dell'Olio Other interactive media("The American Experience") 120795 26000011
Abigail Kende Rights & Clearances rights clearance 120879 26000012
Daphne Noyes Publicity publicist(WGBH) 120789 29000001
Johanna Baker Publicity publicist(WGBH) 120789 29000002
Vincent Straggas On-Air Promotions on-air promotion producer("The American Experience") 121062 29000003
Synopsis
N/A
N/A