Source Code (2011)

Source Code
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 33mins.
Genres Drama, Action, Thriller, Sci-Fi, Mystery
Keywords suspenseful, time loop, time travel
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Todd Mitchell Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000045
Stefanie A Moore Assistant Director n/a 163 5000025
Francois Beland Painter Scenic Painter 200 9000032
Mauricio Guwzynski Compositor (Modus FX) 120626 23000066
Geoff Marshall Visual Effects Lighting(Modus FX) 419 23000055
Nicholas Mainville Visual Effects Lighting(Modus FX) 419 23000057
Alexandre Paillon Visual Effects Lighting(Modus FX) 419 23000056
Nadege Bozzetti Visual Effects TD Lighting(Modus FX) 419 23000054
Philip Melancon Visual Effects TD Massive(Modus FX) 419 23000051
Jeremy Lambolez Animator (Modus FX) 483 23000048
Yuri Lementy Animator (Modus FX) 483 23000049
David Yabu Animator (Modus FX) 483 23000050
Mathieu Bertrand Visual Effects Look Development(Modus FX) 419 23000052
Hugo Debat Burkarth Visual Effects Look Development(Modus FX) 419 23000053
Martin Larrivee Compositor (Modus FX) 120626 23000059
Stephanie Stradella Compositor (Modus FX) 120626 23000064
Andrea Espinal Compositor (Modus FX) 120626 23000065
Vincent Frei Compositor (Modus FX) 120626 23000067
Nathalie Tremblay Compositor (Modus FX) 120626 23000068
Andreane Dodier-Villeneuve Compositor (Modus FX) 120626 23000063
Xavier Bourque Compositor (Modus FX) 120626 23000062
Marcus Alqueres Animation Supervisor (Modus FX) 120918 23000047
Vincent Papaix Compositor (Modus FX) 120626 23000060
Jonathan Carre Compositor (Modus FX) 120626 23000061
Francois Duchesneau Special Effects (Modus FX) 168 23000058
Jeremy Lambolez Visual Effects Previz Artist(Modus FX) 419 23000046
Guillaume Champagne Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000030
Samuel Loriault-Goulet Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000031
Nicolas Gaffiero Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000032
Simon Meunier Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000033
Lon Krung Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000029
Sylvain Allard Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000028
Mostafa Badran CG Supervisor (Modus FX) 779 23000024
Martin Pelletier CG Supervisor (Modus FX) 779 23000025
Sylvain Lorgeou Matte Painter Concept & Matte Painting(Modus FX) 120959 23000026
Mathieu Phaneuf Modelmaker Modeler(Modus FX) 120919 23000027
Sylvain Berger Animation Director Pipeline TD(Modus FX) 740 23000034
Alok Gandhi Animation Director TD(Modus FX) 740 23000035
Stephane Picard Visual Effects Motion Tracking(Modus FX) 419 23000042
Marie-Pier Avoine Digital Artist Texture Artist(Modus FX) 121022 23000043
Alexandre Canniccioni Digital Artist Texture Artist(Modus FX) 121022 23000044
Nicolas Fillion Digital Artist Texture Artist(Modus FX) 121022 23000045
Benoit Morin Visual Effects Motion Tracking(Modus FX) 419 23000041
Atsuo Fujiwara Visual Effects Motion Tracking(Modus FX) 419 23000040
Bruno Blain Animation Director TD Rigging(Modus FX) 740 23000036
Pascal Laflamme Layout Artist TD Layout(Modus FX) 120869 23000037
Prudhvi Raju Layout Artist TD Layout(Modus FX) 120869 23000038
Renaud Bousquet Visual Effects Motion Tracking(Modus FX) 419 23000039
Alban Kasikci Compositor (Modus FX) 120626 23000069
Mickael Leger Compositor (Modus FX) 120626 23000071
Gabriel Beauvais 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000103
Gabriel G Roy Rotoscope Artist Roto Artist(Rodeo FX) 120644 23000102
Matthew Rouleau 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000104
Robin Tremblay Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000105
Jean-Francois Morissette Matchmove Artist Camera Matchmover(Rodeo FX) 120657 23000106
Phillippe Thibault Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000101
Jean-Francois Gagne Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000100
Patrick David Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000096
Philippe Roberge Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000097
Simon Devault Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000098
Joao Sita Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000099
Etienne Poulin St-Laurent Matchmove Artist Camera Matchmover(Rodeo FX) 120657 23000107
Jordan Soles Software Engineer Pipeline/R&D/Workflow(Rodeo FX) 121071 23000108
Christian Paradis CG Supervisor (MPC) 779 23000115
Daryl Sawchuk Animation Supervisor (MPC) 120918 23000116
Stephanie Meyerink Visual Effects Coordinator (MPC) 120760 23000117
Tim Mulvihill Visual Effects Editor (MPC) 614 23000118
Geoff Pedder CG Supervisor (MPC) 779 23000114
Douglas N Oddy Visual Effects Producer (MPC) 243 23000113
Vincent Poitras Software Engineer Pipeline/R&D/Workflow(Rodeo FX) 121071 23000109
Curtis Linstead Software Engineer System Administrator(Rodeo FX) 121071 23000110
Benoit Touchette Software Engineer Operation Manager(Rodeo FX) 121071 23000111
Erik Nordby Visual Effects Supervisor (MPC) 249 23000112
Thomas Montminy Brodeur Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000095
Christoph Blanchet Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000094
Jean-Sebastien Fortin Compositor Precomp(Modus FX) 120626 23000078
Marie-Pier Barette Software Engineer Data Wrangler(Modus FX) 121071 23000079
Maxime-Olivier Masse Software Engineer Data Wrangler(Modus FX) 121071 23000080
Pascal Michel Software Engineer Data Wrangler(Modus FX) 121071 23000081
Francis Larouche Compositor Precomp(Modus FX) 120626 23000076
Alice Pépujol Compositor (Modus FX) 120626 23000075
Sarah Trepanier Visual Effects Coordinator (Modus FX) 120760 23000023
Marie-Eve Authier Compositor (Modus FX) 120626 23000072
Simon Lehembre Compositor (Modus FX) 120626 23000073
Guy Boudreau Compositor (Modus FX) 120626 23000074
Jean Arousi Visual Effects Editor Editorial(Modus FX) 614 23000082
Louis Laflamme-Fillion Visual Effects Editor Editorial(Modus FX) 614 23000083
Geneviéve Morin Visual Effects Coordinator (Rodeo FX) 120760 23000090
Josiane OʼRourke Visual Effects Coordinator (Rodeo FX) 120760 23000091
Ara Khanikian Compositor (Rodeo FX) 120626 23000092
Laurent Spillemaecker Compositor (Rodeo FX) 120626 23000093
Sandra Germain Visual Effects Producer (Rodeo FX) 243 23000089
Sebastien Moreau Visual Effects Supervisor Visual Effects Supervisor and Producer(Rodeo FX) 249 23000088
Tanya Moore Visual Effects Editor Editorial(Modus FX) 614 23000084
Dominic Gaudreau Visual Effects Visual Effects Technology Manager(Modus FX) 419 23000085
Jonathan Boisvert Software Engineer Technical Support(Modus FX) 121071 23000086
Maxime Murray Software Engineer Technical Support(Modus FX) 121071 23000087
Daniel Gaudreau Compositor (Modus FX) 120626 23000070
Jacynthe Cote Visual Effects Visual Effects Production Manager(Modus FX) 419 23000021
Ron Brown Carpenter n/a 529 21000005
Alain Charron Carpenter n/a 529 21000004
Richard Majeua Carpenter n/a 529 21000006
Marc Dupuis Carpenter n/a 529 21000007
Simon Valiquette Carpenter n/a 529 21000008
Darcy MacLeod Construction Foreman Foreman 277 21000003
Martine Giguere Construction Coordinator n/a 276 21000002
Helena Laliberte Stunts Utility Stunts 240 19000008
Mike Chute Stunts Utility Stunts 240 19000009
Joseph Viskocil Pyrotechnics Pyrotechnics Consultant 121027 19000012
Alec Anderson Construction Coordinator n/a 276 21000001
Marc Bacon Carpenter n/a 529 21000009
Laurence Coulombe Carpenter n/a 529 21000010
Normand Blais Carpenter n/a 529 21000017
Stéphane Fortin Carpenter n/a 529 21000018
Pierre Gagnon Carpenter n/a 529 21000019
Gabrielle Bernardin Carpenter n/a 529 21000020
William Sunak Carpenter n/a 529 21000016
Julien Cote Carpenter n/a 529 21000015
Michel Dupont Carpenter n/a 529 21000011
Jean Pare Carpenter n/a 529 21000012
Michel Thibault Carpenter n/a 529 21000013
Rene Diotte Carpenter n/a 529 21000014
Rick LeFevour Stunts n/a 240 19000007
Thomas Liccioni Stunts Cast Stunts 240 19000006
Nathalie Lagace Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Nicole Chow Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Nathalia Collette Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Lise Servant Payroll Accountant n/a 121020 16000005
Tom DiBlasio Production Accountant n/a 282 16000001
Josh Levy Grip (Visual Effects Unit) 365 15000055
Spencer Rohan Grip n/a 365 15000051
Andy Lostumo Grip n/a 365 15000052
Tony Lulo Best Boy Grip (Visual Effects Unit) 265 15000053
Cortland Boyd Grip (Visual Effects Unit) 365 15000054
Harold R. Caldwell Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jolanta T Piwowarczyk Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Patrick Kerton Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Michael Scherer Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
John MacDonald Stunts Cast Stunts 240 19000004
Allison Cote Stunts Cast Stunts 240 19000005
Stephane Lefebvre Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Yulia Makhtin Legal Services (Rosenfeld, Meyer & Susman, LLP) 120857 18000003
Patrick Bissonnette Finance Manager Visual Effects Financial Controller(Modus FX) 120941 16000008
Karine Chapman Accountant (Rodeo FX) 120802 16000009
Eric Greenfeld Legal Services (Rosenfeld, Meyer & Susman, LLP) 120857 18000001
Ron Dolecki Legal Services (Rosenfeld, Meyer & Susman, LLP) 120857 18000002
Guillaume Piette Carpenter n/a 529 21000021
Chris Deakin Carpenter n/a 529 21000022
Paul Gillot Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000006
Charles-David Deschenes Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000005
Sophie Grenier Graphic Designer n/a 120860 23000007
Ryal Cosgrove Special Effects Supervisor n/a 545 23000008
Mike Cozens Special Effects Coordinator Special Effects Shop Coordinator 241 23000009
Hugo Barbin Visual Effects Editor n/a 614 23000004
Emilien Lazaron Visual Effects Editor n/a 614 23000003
Ryan Steinhouse Craft Service Craft Service Foreperson 120903 22000005
Erin McFadden Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000006
Louis Morin Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Annie Godin Visual Effects Producer n/a 243 23000002
Dana Campbell Special Effects Technician n/a 242 23000010
Dave Pollak Special Effects Technician n/a 242 23000011
Marc Bourbonnais Visual Effects Producer Executive Producer(Modus FX) 243 23000018
Yanick Wilisky Visual Effects VP Production(Modus FX) 419 23000019
Éloi Brunelle Visual Effects Supervisor (Modus FX) 249 23000020
Manuel Valdez Mendia Software Engineer Data Op(MPC) 121071 23000119
K C Capek Visual Effects Visual Effects Technician 419 23000017
Anne Roy Special Effects Technician n/a 242 23000016
Remi Caron Special Effects Special Effects Pyrotechnician 168 23000012
Tim Winchester Special Effects Technician n/a 242 23000013
Marc Tristan Reichel Special Effects Technician n/a 242 23000014
Andy Antoine Special Effects Technician n/a 242 23000015
Melanie Bourgault Craft Service n/a 120903 22000004
Pascale Savage-Blanchard Craft Service n/a 120903 22000003
Luc Houle Carpenter n/a 529 21000029
Georges Moreault Carpenter n/a 529 21000030
Jeffrey Bustard Carpenter n/a 529 21000031
Michel Croteau Carpenter n/a 529 21000032
Francis Rivard Carpenter n/a 529 21000028
Pascal Fournier Carpenter n/a 529 21000027
Marie-Josee Gagnon Carpenter n/a 529 21000023
Christophe Louboutin Carpenter n/a 529 21000024
Marc Leger Carpenter n/a 529 21000025
Robert Lalonde Carpenter n/a 529 21000026
Catherine Lafortune Carpenter n/a 529 21000033
Eric Lizotte Carpenter n/a 529 21000034
Pascal Neumann Carpenter n/a 529 21000041
Luc Potvin Carpenter n/a 529 21000042
Michel Vaudrin Craft Service n/a 120903 22000001
Linda Guevin Craft Service n/a 120903 22000002
Francois Cote Carpenter n/a 529 21000040
Jonathan Brooks Carpenter n/a 529 21000039
Laurent Falour Carpenter n/a 529 21000035
Michel Richard Carpenter n/a 529 21000036
Laurent Doussot Carpenter n/a 529 21000037
Anne Roy Carpenter n/a 529 21000038
Odile-Emmanuelle Auger Visual Effects Visual Effects Project Manager(Modus FX) 419 23000022
Chris Uyede Visual Effects Asset Lead(MPC) 419 23000121
Eric Brais Coordinator Picture Vehicle Coordinator 528 25000030
Real Hamel Coordinator Picture Vehicle Coordinator 528 25000029
David E Leblanc Driver (to Mr Gyllenhaal) 273 25000031
Roger Vaillancourt Driver n/a 273 25000032
Sylvain LeBeau Driver n/a 273 25000033
Denis Desmarais Driver Honeywagon Driver 273 25000028
David Dufresne Transportation Coordinator n/a 271 25000027
Juliana Guedes Assistant (to Mr Gyllenhaal) 120820 25000023
Ashley Sawyer Assistant (to Ms Monaghan) 120820 25000024
Philippe Montel Transportation Coordinator n/a 271 25000025
Philippe Cadieux Transportation Coordinator n/a 271 25000026
Katerine Lambert Driver n/a 273 25000034
Yvan Labranche Driver n/a 273 25000035
Romain Morin Stand-In n/a 121015 25000042
Etienne Filion Stand-In n/a 121015 25000043
Victor Oni Stand-In n/a 121015 25000044
Carolyn Guillet Stand-In n/a 121015 25000045
Carl Crevier Stand-In n/a 121015 25000041
Jean-Marie Montbarbut Stand-In n/a 121015 25000040
Marcel Robidoux Driver n/a 273 25000036
Jean Philippe Collin Stand-In n/a 121015 25000037
Gary S Mailloux Stand-In n/a 121015 25000038
Jean-Bernard Cote Stand-In n/a 121015 25000039
Eric Norsoph Assistant (to Ms Underwood) 120820 25000022
Georgia Giannopoulos Assistant (to Mr Wynn & Mr Koch) 120820 25000021
Yves Thauvette Medic Daily Medic 120966 25000005
Audrey Bergeron Rivard Production Assistant n/a 275 25000006
Frederic Moreau Production Assistant n/a 275 25000007
Michel Bilodeau Production Assistant n/a 275 25000008
Antoine Brouillette Medic Daily Medic 120966 25000004
Melanie Bergeron Medic Set Medic 120966 25000003
Merje Veski Property Master n/a 120805 24000008
Dean DeMatteis Assistant Props n/a 120904 24000009
Francois Campeau Driver (Art Department) 273 25000001
Maximilien Dion Office Runner n/a 120988 25000002
Irina Cazazaeva Production Assistant n/a 275 25000009
Anie LeBlanc Production Assistant n/a 275 25000010
Lindsey Martin Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000017
Frances McDonald Assistant (to Mr Rousselet) 120820 25000018
Sarah Schweitzman Assistant (to Mr Brody) 120820 25000019
Caroline Axelrod Assistant (to Mr Wynn) 120820 25000020
Alex Saks Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000016
Amalia Semaan Assistant (to Mr Jones & Mr Fenegan) 120820 25000015
Eve Beauregard Production Assistant n/a 275 25000011
Dominic Prevost Production Assistant n/a 275 25000012
Martin Fradette Production Assistant n/a 275 25000013
Jean-Francois Hall Production Assistant n/a 275 25000014
John Topor Stand-In n/a 121015 25000046
Barbara Jasinski Stand-In n/a 121015 25000047
Daniel J Coonley Medic Set Medic(Visual Effects Unit) 120966 25000078
Caleb Frankel Office Production Assistant (Visual Effects Unit) 120909 25000079
Ash Hoffman Set Production Assistant (Visual Effects Unit) 371 25000080
Sam Spitz Set Production Assistant (Visual Effects Unit) 371 25000081
Michael Franck Helicopter Pilot n/a 121003 25000077
Justin Nijm Apprentice Intern 120976 25000076
Naomi Prescott Production Assistant n/a 275 25000072
Antonio Osborne Production Assistant n/a 275 25000073
Katie Doland Apprentice Intern 120976 25000074
Casandra Zakarias Apprentice Intern 120976 25000075
Francis Clement Production Assistant (Rodeo FX) 275 25000082
Pierre-Luc Rioux Production Assistant (Mr X Inc) 275 25000083
Boutouis Mohamed Security Set Security 120951 26000006
Pascal Menard Security Set Security 120951 26000007
Vitali Nozdratchev Security Set Security 120951 26000008
Jean De Senneville Security Set Security 120951 26000009
Michel Leduc Security Set Security 120951 26000005
Omar Senoussaoui Security Set Security 120951 26000004
Olivier Rousseau Production Assistant (Mr X Inc) 275 25000084
Rick Cranford Other Receptionist 120795 26000001
Simon Waterson Trainer (to Mr Gyllenhaal) 121109 26000002
Sheldon Munford Security Cast Security Provider 120951 26000003
Jackie Graham Production Assistant n/a 275 25000071
Aja Cooper Production Assistant n/a 275 25000070
Victor Chin Driver Camera Truck Driver 273 25000054
Robert Hogan Driver Grip Truck Driver 273 25000055
Ed Freeman Driver Prop/Wardrobe Truck Driver 273 25000056
Anthony Fagiano Driver Van Driver 273 25000057
Brian A Ruiz Transportation Captain n/a 272 25000053
Ted E Larkowski Transportation Coordinator n/a 271 25000052
Greg Tymoshensko Stand-In n/a 121015 25000048
Ray Prado Second Unit Director n/a 412 25000049
James Reem Medic Set Medic 120966 25000050
Terry Whirity Medic n/a 120966 25000051
Michael P Nigre Driver Van Driver 273 25000058
Patrick Lynn Driver Van Driver 273 25000059
Herman Asp Production Assistant n/a 275 25000066
Marcus Q Quandt Production Assistant n/a 275 25000067
Issac LeMell Production Assistant n/a 275 25000068
Kevin Schroeder Production Assistant n/a 275 25000069
Ryan Young Production Assistant n/a 275 25000065
Justin Thaler Production Assistant n/a 275 25000064
Henry Matell Driver Van Driver 273 25000060
Michael E Casey Driver Van Driver 273 25000061
Charles Toribio Driver Van Driver 273 25000062
Calvin Chin Transportation Picture Car Wrangler 120992 25000063
David Mongeau Props Buyer Buyer 120926 24000007
Paul Barrette Armourer n/a 121128 24000006
Antonin Messier Turcotte CGI Artist CG Artist(Fly Studios) 120986 23000152
Chris Byron CGI Artist CG Artist(Fly Studios) 120986 23000151
Simon Pelletier CGI Artist CG Artist(Fly Studios) 120986 23000153
Jade Gratton Visual Effects Coordinator (Fly Studios) 120760 23000154
Dhamindra Jeevan Matte Painter (Fly Studios) 120959 23000155
Sebastien Blanchard Visual Effects Visual Effects Technician(Fly Studios) 419 23000150
Patrick Bergeron Compositor (Fly Studios) 120626 23000149
Arek Komorowski Compositor (MPC) 120626 23000145
Jose Fernandez De Castro Compositor (MPC) 120626 23000146
Sean O'Hara Compositor (MPC) 120626 23000147
Jean-Pierre Boies Visual Effects Supervisor (Fly Studios) 249 23000148
Rene Morel Matte Painter (Fly Studios) 120959 23000156
Mathieu Jolicoeur Compositor (Fly Studios) 120626 23000157
Cynthia Carrier Visual Effects Coordinator (Oblique FX) 120760 23000164
Pierre-Simon Lebrun-Chaput Visual Effects Supervisor (Oblique FX) 249 23000165
Alexandre Lafortune Visual Effects Supervisor (Oblique FX) 249 23000166
Carl Gagnon Modelmaker Modeling(Oblique FX) 120919 23000167
Marie-Eve Bedard-Tremblay Visual Effects Coordinator (Oblique FX) 120760 23000163
Benoit Briere Visual Effects Producer (Oblique FX) 243 23000162
Patrick Tasse Compositor (Fly Studios) 120626 23000158
Mathieu Lalumiere Graphic Designer Motion Designer(Fly Studios) 120860 23000159
Alexandre Lapointe Graphic Designer Motion Designer(Fly Studios) 120860 23000160
Raphal Hubert Visual Effects Producer (Oblique FX) 243 23000161
Peter Toufidis Matte Painter Digital Matte Painter(MPC) 120959 23000144
Benedict Gillingham-Sutton Rotoscope Animator Prep and Roto Lead(MPC) 121082 23000143
Nick Varga Visual Effects Texturing(MPC) 419 23000127
Angela Magrath Visual Effects Rigging Lead(MPC) 419 23000128
Jared Hromika Visual Effects Rigging(MPC) 419 23000129
Anthony Di Ninno Animator (MPC) 483 23000130
Petter Bergmark Visual Effects Texturing(MPC) 419 23000126
Rebecca Melander Visual Effects Texturing Lead(MPC) 419 23000125
Seth Thomas Grip n/a 365 15000050
Ryan Sunghun Lim Modelmaker Modeling(MPC) 120919 23000122
Darren Little Modelmaker Modeling(MPC) 120919 23000123
Jason Gagnon Modelmaker Modeling(MPC) 120919 23000124
Tom Goodenough Animator (MPC) 483 23000131
Eve Chauvet Visual Effects Environments(MPC) 419 23000132
Tuba Yalcin Special Effects FX(MPC) 168 23000139
Georgios Cherouvim Special Effects FX(MPC) 168 23000140
Thibault Gauriau Special Effects FX(MPC) 168 23000141
Lee Alexander Matchmove Artist (MPC) 120657 23000142
Mark Hamilton Special Effects FX(MPC) 168 23000138
Trevor Chong Special Effects FX(MPC) 168 23000137
David Hirst Visual Effects Lighting Lead(MPC) 419 23000133
Alan Hernandez Visual Effects Lighting(MPC) 419 23000134
David Stopford Special Effects FX(MPC) 168 23000135
Jakob Schmidt Special Effects FX(MPC) 168 23000136
Mario Fraser Modelmaker Modeling(Oblique FX) 120919 23000168
Benoit Blouin Visual Effects Texture(Oblique FX) 419 23000169
Sebastien Veilleux Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000200
Everette Webber Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(Technicolor) 614 23000201
Ashley Farber Visual Effects DI Data Management(Technicolor) 419 23000202
Don Henry Visual Effects DI Data Management(Technicolor) 419 23000203
Jean-Francois Houde Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000199
Paul Saint-Hilaire Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000198
Christian Morin Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000194
Thai Son Doan Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000195
Sebastien Proulx Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000196
Amelie Dubois Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000197
Ron Perez Visual Effects DI Data Management(Technicolor) 419 23000204
George Zidd Visual Effects DI Data Management(Technicolor) 419 23000205
Jamie Knutson Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Louis Gascon Property Master On-Set Property Master 120805 24000003
Myriam Bergeron-Fournier Props On-Set Props 120817 24000004
Christian Labrie Armourer Weapons Supervisor 121128 24000005
Marc C De Lery Property Master n/a 120805 24000001
Eric Ladd Main Title Design (Technicolor) 120925 23000210
Paul Hill Compositor Visual Effects Compositor(Technicolor) 120626 23000206
Tom Burton Visual Effects Technical Supervisor(Technicolor Creative Services, Hollywood) 419 23000207
Karen Krause Visual Effects Coordinator Coordinator(Technicolor Creative Services, Hollywood) 120760 23000208
Danny Albano Jr. Digital Artist (Technicolor Creative Services, Hollywood) 121022 23000209
Nicolas Deziel Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000193
Luc Julien Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000192
Gabriel Martin Visual Effects Simulation(Oblique FX) 419 23000176
Marc-Andre Poulin Layout Artist (Oblique FX) 120869 23000177
Vanessa Delarosbil Compositor (Oblique FX) 120626 23000178
Aelis Heraud Compositor (Oblique FX) 120626 23000179
Jonathan Laborde Visual Effects Simulation(Oblique FX) 419 23000175
Sebastien Francoeur Visual Effects Shading(Oblique FX) 419 23000174
Francois Croteau Visual Effects Texture(Oblique FX) 419 23000170
David Raymond Animator (Oblique FX) 483 23000171
David St-Amant Animator (Oblique FX) 483 23000172
Bruno-Olivier Laflamme Visual Effects Shading(Oblique FX) 419 23000173
Philippe Sylvain Compositor (Oblique FX) 120626 23000180
Mickael Beaulac Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000181
Christine Houle Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000188
Wayne Brinton Visual Effects Supervisor (Mr X Inc) 249 23000189
Maxime Ducharme Matchmove Artist Camera Matchmove(Mr X Inc) 120657 23000190
Mathieu Archambault Compositor Digital Compositor(Mr X Inc) 120626 23000191
Jean-Francois Lafleur Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000187
Guillaume Mainville Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000186
Pascale St-Pierre Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000182
Patrick Dion Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000183
Maxime Entringer Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000184
Anais Leneau Rotoscope Artist Rotoscopy(Oblique FX) 120644 23000185
Jeffrey Burt Layout Artist (MPC) 120869 23000120
Mark Purkart Dolly Grip n/a 264 15000047
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000009
Mark Graham Score Mixing Score Librarian 120927 8000008
Peter Rotter Music Contractor n/a 121013 8000010
Shawn Murphy Score Mixing Score Recorder and Mixer 120927 8000011
Erik Swanson Score Recording Digital Score Recordist 120840 8000012
John Ashton Thomas Music Orchestrator 120781 8000007
Robert Litton Music Orchestrator 120781 8000006
Michael Bauer Music Editor n/a 214 8000002
Michael T Ryan Music Editor n/a 214 8000003
Gad Emile Zeitune Music n/a 120781 8000004
Pete Anthony Music Conductor Orchestrator and Conductor 120818 8000005
Adam Michalak Score Recording Score Recordist 120840 8000013
Mark Adams Music Orchestrator 120781 8000014
Shawn Mann Music Orchestrator 120781 8000021
Laura Brenes Music Orchestrator 120781 8000022
Darrin McCann Music Orchestrator 120781 8000023
Rob Brophy Music Orchestrator 120781 8000024
Bill Booth Music Orchestrator 120781 8000020
Andy Malloy Music Orchestrator 120781 8000019
Dane Little Music Orchestrator 120781 8000015
Rick Baptist Music Orchestrator 120781 8000016
Timothy Loo Music Orchestrator 120781 8000017
Steven Becknell Music Orchestrator 120781 8000018
Chris P Bacon Music n/a 120781 8000001
Petra Demas Assistant Editor n/a 203 7000005
Dan Williams Film Lab DI Assistant(Technicolor) 120850 6000040
Frank Figueroa Film Lab DI Assistant(Technicolor) 120850 6000041
Floyd Burks Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000042
Jonathan Mecenas Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000043
Jada Budrick Film Lab DI Assistant(Technicolor) 120850 6000039
Bruce Lomet Film Lab Digital Intermediate Producer(Technicolor) 120850 6000038
Jeffery Garland Still Photographer Still Plate Photographer(Visual Effects Unit) 120485 6000034
Jesse Lirola Still Photographer Still Photography Assistant(Visual Effects Unit) 120485 6000035
Jonah Rivine Video Playback Playback/VTR(Visual Effects Unit) 505 6000036
Jill Bogdanowicz Colorist Digital Film Colorist(Technicolor) 120920 6000037
Scott Drost Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000044
John Herndon Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000046
Paul Hirsch Editor n/a 172 7000001
Mark Tuminello Assistant Editor n/a 203 7000002
Etienne Boussac Assistant Editor n/a 203 7000003
Gina Hirsch Assistant Editor n/a 203 7000004
Harry Muller Color Timer Film Timer(Technicolor Creative Services, Hollywood) 120921 6000053
Lori Raskin Film Lab DI Restoration(Technicolor) 120850 6000051
Doug Richardson Film Lab DI Scanning/Recording(Technicolor) 120850 6000047
John Kearns Film Lab DI Restoration(Technicolor) 120850 6000048
Brad Sutton Film Lab DI Restoration(Technicolor) 120850 6000049
Wilson Tang Film Lab DI Restoration(Technicolor) 120850 6000050
Serena McKinney Music Orchestrator 120781 8000025
Belinda Broughton Music Orchestrator 120781 8000026
Andrew Shulman Music Orchestrator 120781 8000057
Amy Hershberger Music Orchestrator 120781 8000058
David Speltz Music Orchestrator 120781 8000059
Oscar Hidalgo Music Orchestrator 120781 8000060
Elizabeth Hedman Music Orchestrator 120781 8000056
Tamara Hatwan Music Orchestrator 120781 8000055
Mark Sazer Music Orchestrator 120781 8000051
Jessica Guideri Music Orchestrator 120781 8000052
Kim Scholes Music Orchestrator 120781 8000053
David Shostac Music Orchestrator 120781 8000054
Tereza Stanislav Music Orchestrator 120781 8000061
Paula Hochhalter Music Orchestrator 120781 8000062
Doug Tornquist Music Orchestrator 120781 8000069
Randy Kerber Music Orchestrator 120781 8000070
Michael Valerio Music Orchestrator 120781 8000071
Katie Kirkpatrick Music Orchestrator 120781 8000072
Daniel Kelley Music Orchestrator 120781 8000068
Sarah Thornblade Music Orchestrator 120781 8000067
Lisa M Sutton Music Orchestrator 120781 8000063
Pam Jacobson Music Orchestrator 120781 8000064
Jim Thatcher Music Orchestrator 120781 8000065
Elizabeth Johnson Music Orchestrator 120781 8000066
Julie Gigante Music Arranger Orchestrator 121019 8000050
Geri Rotella Music Orchestrator 120781 8000049
Alyssa Park Music Orchestrator 120781 8000033
Brian Dembow Music Orchestrator 120781 8000034
Searmi Park Music Orchestrator 120781 8000035
Steve Dress Music Orchestrator 120781 8000036
Rose Corrigan Music Orchestrator 120781 8000032
Mike Nowak Music Orchestrator 120781 8000031
Malcolm McNab Music Orchestrator 120781 8000027
Giovanna Clayton Music Orchestrator 120781 8000028
Tim Morrison Music Orchestrator 120781 8000029
Kevin Connolly Music Orchestrator 120781 8000030
Sara Parkins Music Orchestrator 120781 8000037
Andrew Duckles Music Orchestrator 120781 8000038
Sue Ranney Music Orchestrator 120781 8000045
Dave Everson Music Orchestrator 120781 8000046
Bill Reichenbach Music Orchestrator 120781 8000047
Matt Funes Music Orchestrator 120781 8000048
Alan Estes Music Orchestrator 120781 8000044
Katia Popov Music Orchestrator 120781 8000043
Laura Pearson Music Orchestrator 120781 8000039
Erika Duke Music Orchestrator 120781 8000040
Nicolas Philippon Music Orchestrator 120781 8000041
Bruce Dukov Music Orchestrator 120781 8000042
Keith Hueffmeier Loader Film Loader(Visual Effects Unit) 120956 6000033
Bob Faison Assistant Camera (Visual Effects Unit) 233 6000032
Jeb Brody Executive Producer n/a 174 3000005
Hawk Koch Executive Producer n/a 174 3000004
Fabrice Gianfermi Executive Producer n/a 174 3000006
Stuart Fenegan Co-Producer n/a 170 3000007
Tracy Underwood Co-Producer n/a 170 3000008
Philippe Rousselet Producer n/a 3 3000003
Jordan Wynn Producer n/a 3 3000002
Scott Bakula Actor Colter's Father 1 1000026
Russell Peters Actor Max Denoff 1 1000027
Duncan Jones Director n/a 2 2000001
Mark R. Gordon Producer n/a 3 3000001
Sarah Platt Associate Producer n/a 171 3000009
Ben Ripley Screenplay n/a 120778 4000001
Helene Muller Production Coordinator n/a 162 5000007
Kathy Ann Thomas Assistant Production Coordinator n/a 192 5000008
Jeanne Leblanc Assistant Director n/a 163 5000009
Julie Bougie-Boyer Assistant Director n/a 163 5000010
Kimi Webber Script Supervisor n/a 191 5000006
Randall James Bol Post-Production Coordinator n/a 120842 5000005
Manon Bougie Unit Production Manager n/a 182 5000001
Buck Deachman Assistant Director n/a 163 5000002
Bethan Mowat Assistant Director n/a 163 5000003
Lisa Dennis Kennedy Post-Production Supervisor n/a 120796 5000004
Raynald Lapierre Actor UPG Medic 1 1000025
Pierre LeBlanc Actor Train Official 1 1000024
Craig Thomas Actor Gold Watch Executive 1 1000008
Gordon Masten Actor Conductor 1 1000009
Susan Bain Actor Nurse 1 1000010
Paula Jean Hixson Actor Coffee Mug Lady 1 1000011
Brent Skagford Actor George Troxel 1 1000007
Cas Anvar Actor Hazmi 1 1000006
Michelle Monaghan Actor Christina Warren 1 1000002
Vera Farmiga Actor Colleen Goodwin 1 1000003
Jeffrey Wright Actor Dr. Rutledge 1 1000004
Michael Arden Actor Derek Frost 1 1000005
Lincoln Ward Actor Minister Sudoku 1 1000012
Kyle Gatehouse Actor College Student 1 1000013
Matt Holland Actor Lock Tech 1 1000020
Jasson Finney Actor M P 1 1000021
Kyle Allatt Actor Aide 1 1000022
Frederick Degrandpre Actor Sean Fentress Reflection 1 1000023
Tom Tammi Actor CNN Anchor 1 1000019
Joe Cobden Actor Lab Technician 1 1000018
Albert Kwan Actor Soda Can Guy 1 1000014
Anne Day-Jones Actor Office Manager 1 1000015
Clarice Byrne Actor Secretary 1 1000016
James A Woods Actor Aviator Glasses Guy 1 1000017
Natalie Plante Assistant Director n/a 163 5000011
Benoit Mathieu Location Manager n/a 193 5000012
Jeroen Hendrix Film Lab Red Camera DIT 120850 6000016
Ken Coolen High Definition Systems Engineer Inoix HD Camera Technician 121129 6000017
Rhyce Langker Film Lab Remote Head Technician 120850 6000018
Geoffrey Patenaude Film Lab Remote Head Technician 120850 6000019
Yann Mongrain Film Lab Phantom Technician DIT 120850 6000015
Anatol Treba Video Playback 24 Frame Play Back 505 6000014
Vincent Gouin Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000010
Ludwig Manahan Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000011
Jonathan Wenk Still Photographer n/a 120485 6000012
Merik-Martin Pelletier Video Playback n/a 505 6000013
Jody Williams Director of Photography Director of Photography/Operator 120780 6000020
Peter Kuttner Assistant Camera n/a 233 6000021
Frank Yario Jr. Video Playback n/a 505 6000028
Fred Ciba III Video Playback n/a 505 6000029
Hans Bjerno Aerial Director of Photography n/a 121063 6000030
Eric Dvorsky Camera Assistant Aerial 1st Assistant 120867 6000031
Lisa Clauson Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000027
Filip Dvorak Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000026
Jeff Mihovilovich Assistant Camera n/a 233 6000022
Patrick Sokley Loader Film Loader 120956 6000023
Scott Rolf Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000024
Jason Bonner Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000025
Isabelle Tessier Loader Film Loader 120956 6000009
Jean-Sébastien Caron Camera Trainee n/a 120998 6000008
Liz Goldsmith Production Supervisor n/a 307 5000019
Margaret A Thomas Production Coordinator n/a 162 5000020
Moheen Ramsey Assistant Production Coordinator n/a 192 5000021
W Michael Phillips Assistant Director n/a 163 5000022
Marjorie Hamel Script Supervisor (Visual Effects Splinter Unit) 191 5000018
Roxanna Macedo Assistant Director (Visual Effects Splinter Unit) 163 5000017
Brigitte Renaud Location Scout n/a 311 5000013
Ariane Dagenais-Plante Location Scout n/a 311 5000014
Patrick Legault Unit Manager n/a 120832 5000015
Steve Leblanc Assistant Unit Manager n/a 313 5000016
Forrest Futrell Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000023
Russell Green Assistant Director n/a 163 5000024
Soupharak Keoborakoth Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000004
Sylvaine Dufaux Camera Operator n/a 239 6000005
Michel Bernier Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000006
Jean-Francois Tousignant Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000007
Dany Racine Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000003
Francois Archambault Steadicam Operator Camera Operator/Steadicam Operator 232 6000002
Natasha Parker Assistant Location Manager n/a 194 5000026
Sarah Schooley Script Supervisor n/a 191 5000027
Billy Higgins Unit Production Manager (Visual Effects Unit) 182 5000028
Don Burgess Director of Photography n/a 120780 6000001
David Walther Music Orchestrator 120781 8000073
Chris Kollgaard Music Orchestrator 120781 8000074
Ron Bedrosian ADR Mixer (Todd AO/Soundelux) 227 14000027
Jim Heitz Sound Cable Wrangler 120816 14000026
Bob Deschaine ADR Mixer (Todd AO/Soundelux) 227 14000028
Travis Mackay ADR Mixer (Todd AO/Soundelux) 227 14000029
Greg Steele ADR Mixer (Todd AO/Soundelux) 227 14000030
Jason S Johnston Boom Operator n/a 215 14000025
Scott D Smith Sound Mixer n/a 230 14000024
Branden Spencer Supervising Sound Editor Co-Supervising Sound Editor 328 14000020
Scott Millan Rerecording Mixer n/a 120856 14000021
Daniel Leahy Rerecording Mixer n/a 120856 14000022
Marc Fishman Rerecording Mixer n/a 120856 14000023
Wade Barnett ADR ADR Recordist(Todd AO/Soundelux) 120912 14000031
Julio Carmona ADR ADR Recordist(Todd AO/Soundelux) 120912 14000032
Gary A. Hecker Foley Artist (Todd AO/Soundelux) 223 14000039
Catherine Rose Foley Artist (Todd AO/Soundelux) 223 14000040
Paul Flinchbaugh Assistant Sound Editor (Todd AO/Soundelux) 222 14000041
Caitlin McKenna ADR Voice Casting n/a 2515 14000042
Nerses Gezalyan Foley Mixer (Todd AO/Soundelux) 224 14000038
Ben Wilkins Sound Effects Editor (Todd AO/Soundelux) 327 14000037
Tami Treadwell ADR ADR Recordist(Todd AO/Soundelux) 120912 14000033
Greg Zimmerman ADR ADR Recordist(Todd AO/Soundelux) 120912 14000034
Margit Pfeiffer ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Todd AO/Soundelux) 120939 14000035
John Stuver ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Todd AO/Soundelux) 120939 14000036
Cedric Charron Sound Sound Assistant 120816 14000019
Louis Piche Boom Operator n/a 215 14000018
Tom Bellfort Sound Designer n/a 120915 14000002
Tom Bellfort Supervising Sound Editor n/a 328 14000003
Steve Apostolina Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000004
Michelle Ruff Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000005
Louis Marion Sound Mixer n/a 230 14000001
Aimee Lippert-Bastian Makeup n/a 353 13000030
Eileen McCahill Key Costumer n/a 351 13000026
Lizzie Cook Costumer n/a 120880 13000027
Dominic Mango Hair Hair Department Head 120794 13000028
Suzi Ostos Makeup Makeup Department Head 353 13000029
Kirk Baily Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000006
Justin Shenkarow Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000007
Gina Hirsch Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000014
Lynnanne Zager Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000015
Bridget Hoffman Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000016
Caitlin McKenna Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000017
Kelly Stables Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000013
Kerry Gutierrez Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000012
Natalie Farrey Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000008
Dennis Singletary Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000009
Eddie Frierson Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000010
Warren Sroka Looping Coordinator Loop Group Actor 121122 14000011
Sylvain Bernier Chief Lighting Technician n/a 357 15000001
Guy Ferland Chief Lighting Technician n/a 357 15000002
Patrick Bourbonnière Rigging Grip n/a 120944 15000033
Joel Poisson Rigging Grip n/a 120944 15000034
Simon Hebert Key Grip (Visual Effects Splinter Unit) 263 15000035
Steve McMahon Best Boy Grip (Visual Effects Splinter Unit) 265 15000036
Yuri Padron Rodriguez Rigging Grip n/a 120944 15000032
Stephane Sorensen Rigging Grip n/a 120944 15000031
Jean-Francois Lariviere Rigging Grip Company Rigging Grip 120944 15000027
Martin Gagnon Rigging Grip n/a 120944 15000028
Marco Levesque Rigging Grip n/a 120944 15000029
Alain Poudrier Rigging Grip n/a 120944 15000030
Mark N Woods Crane Grip Technocrane Operator 121043 15000037
Jaime Dawkins Head Stage Technician Remote Head Technician 121157 15000038
Fernando Briones Best Boy Grip n/a 265 15000045
Scott Thiele Dolly Grip n/a 264 15000046
Jake Gyllenhaal Actor Colter Stevens 1 1000001
Darryl Miller Grip n/a 365 15000048
Stuart Slack Key Grip n/a 263 15000044
John Swander Electrician n/a 450 15000043
George Leahy Gaffer n/a 268 15000039
David E Williamson Best Boy Electric n/a 259 15000040
Ricardo Candia Jr. Electrician n/a 450 15000041
Sam A Anderzejewski Electrician n/a 450 15000042
Bernard Lariviere Key Rigging Grip n/a 120946 15000026
Dany Bourque Grip n/a 365 15000025
Gilles Fortier Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Bernard April Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Sylvain Bergevin Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000011
Jacob Fortier Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000012
Jean Decarie Generator Operator n/a 363 15000008
Frederic Martin Electrician Dimmer Operator 450 15000007
Jean-Francois Abran Electrician n/a 450 15000003
Pierre Malo Electrician n/a 450 15000004
Michael Boulonne Electrician n/a 450 15000005
Eric Lefebvre Electrician n/a 450 15000006
Jean Roger Ledoux Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Daniel "Oscar" Gagnon Rigging Electrician n/a 120958 15000014
Charles Beach Grip n/a 365 15000021
William Clement Grip n/a 365 15000022
Charles Marcotte Grip n/a 365 15000023
Remi Giroux Grip n/a 365 15000024
Maxime Langlois Grip n/a 365 15000020
Brad MacLean Dolly Grip Dolly Grip Operator 264 15000019
Henri Normand Rigging Electrician n/a 120958 15000015
Kenneth Mackenzie Key Grip n/a 263 15000016
Nicolas D'Annunzio Grip Company Grip 365 15000017
Darin Wong Dolly Grip Dolly Grip Operator 264 15000018
Kathy Tse Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist 120881 13000025
Mark Unterberger Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist 120881 13000024
Joel Dumoulin Set Dresser On Set Dresser 197 9000019
Marc Labrie Set Dresser On Set Dresser 197 9000018
Raymond Larose Set Designer n/a 202 9000020
Martine Gagne Set Designer n/a 202 9000021
Simon Guilbault Set Designer n/a 202 9000022
Martin Lussier Set Dresser n/a 197 9000017
Jonathan Miron-Fyfe Set Dresser n/a 197 9000016
Benoit Robert Set Dresser n/a 197 9000012
Jean-Marc Cormier Set Dresser n/a 197 9000013
Jocelyn Charbonneau Set Dresser n/a 197 9000014
Sylvain LeBeau Set Dresser n/a 197 9000015
Jean-Pierre Lavoie Set Designer n/a 202 9000023
Mathieu Duchesne Illustrator n/a 600 9000024
Sara Belanger Painter Scenic Painter 200 9000031
Regis Pelletier Painter Scenic Painter 200 9000033
Violaine Gauvreau Painter n/a 200 9000034
Andre Gaudet Painter n/a 200 9000035
Vincent Ronse Painter Scenic Painter 200 9000030
Odette Gauvreau Painter Scenic Painter 200 9000029
Ronny Gosselin Model Maker Model Supervisor 121081 9000025
Mathieu Giguere Model Maker n/a 121081 9000026
Ray Prado Storyboard Artist n/a 199 9000027
Pascal Dufaux Sculptor Metal Sculptor 120910 9000028
Jean-Pierre Gosselin Set Dresser n/a 197 9000011
Eric Senecal Set Dresser n/a 197 9000010
Bob Zimmitti Music Orchestrator 120781 8000081
Peter Limonick Music Orchestrator 120781 8000082
Nik Kershaw Song ("The One And Only") 120859 8000083
Chesney Hawkes Song Performer ("The One And Only") 120788 8000084
Phillip Levy Music Orchestrator 120781 8000080
Roger Wilkie Music Orchestrator 120781 8000079
Jen Kuhn Music Orchestrator 120781 8000075
John Walz Music Orchestrator 120781 8000076
Miwako Watanabe Music Orchestrator 120781 8000077
Songa Lee Music Orchestrator 120781 8000078
Phil Garrod Song ("Breaking Now") 120859 8000085
Reed Hays Song ("Breaking Now") 120859 8000086
Sylvie DesMarais Set Decorator n/a 165 9000006
Catherine Leboeuf Assistant Set Decorator n/a 316 9000007
David Laramy Assistant Art Director n/a 315 9000008
Annette Belanger Art Department Coordinator n/a 195 9000009
Josee Arsenault Set Decorator n/a 165 9000005
Suzanne Cloutier Set Decorator n/a 165 9000004
Scott P Schreer Song ("Breaking Now") 120859 8000087
Barry Chusid Production Designer n/a 164 9000001
Pierre Perrault Art Director n/a 183 9000002
Real Capuano Assistant Art Director n/a 315 9000003
Jean-Marc Cormier Painter n/a 200 9000036
Sebastien Roussel Painter n/a 200 9000037
Christine Grenier Wardrobe Extras Wardrobe Mistress 120823 13000008
Denise Belanger Tailor Cutter 120990 13000009
Valerie Bordeleau Wardrobe Stylist Specialized Wardrobe Technician 121163 13000010
Morag Ross Makeup Artist Personal Makeup Artist(to Jake Gyllenhaal) 120801 13000011
Sylvie Dagenais Costumer n/a 120880 13000007
Fabienne April Costumer Extras Costumer 120880 13000006
Martine Gagnon Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Blanche Boileau Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Caroline Breard Wardrobe Wardrobe Buyer 120823 13000004
Sophie Beasse Key Costumer n/a 351 13000005
Diane Simard Makeup Makeup Department Head 353 13000012
Kathy Kelso Makeup Artist n/a 120801 13000013
Nathalie Garon Hair Stylist n/a 120799 13000020
Michelle Cote Hair Stylist n/a 120799 13000021
Adrien Morot Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist Supervisor 120881 13000022
Bruno Gatien Special Makeup Effects Special Effects Makeup Artist 120881 13000023
Martin LaPointe Hair Stylist n/a 120799 13000019
Lyne Calvert Hair Stylist n/a 120799 13000018
Christine Carriere Makeup Artist n/a 120801 13000014
Magalie Metivier Makeup Artist n/a 120801 13000015
Adriana Verbert Makeup Artist n/a 120801 13000016
Johanne Paiement Hair Hair Department Head 120794 13000017
Renee April Costume Designer n/a 169 13000001
L Kalo Gow Dialect Coach n/a 666 12000002
Vincent Gauvin Badeau Greensman Greensperson 201 9000045
Marc Godding Greensman Greensperson 201 9000046
Stephanie Gilliam Art Director n/a 183 9000047
John Papsidera Casting n/a 179 10000001
Erik Gosselin Greensman Greensperson 201 9000044
Stacey Godding Greensman Greensperson 201 9000043
Natalja Scerbina Painter n/a 200 9000038
Erik Vasseur Painter Standby Painter 200 9000040
Yan Frederic D'Amour Greensman n/a 201 9000041
Francois Gosselin Greensman Greensperson 201 9000042
Lucie Robitaille Casting n/a 179 10000002
Johanne Titley Extras Casting n/a 120851 10000003
Valerie Clement Executive Sales & Marketing Manager(Modus FX) 120806 11000006
Mathieu Raynault Executive in Charge Management(Rodeo FX) 120791 11000007
Ladd Lanford Executive Account Executive(Technicolor) 120806 11000008
Jennifer Bydwell Research Researcher 458 12000001
Adene Lacy Finance Vice President of Finance(Vendôme Pictures) 121155 11000005
Kathleen Amundson Finance Chief Financial Officer(Vendôme Pictures) 121155 11000004
Jonathan Kinnas Extras Casting n/a 120851 10000004
Jordan Wynn Production Executive (Mark Gordon Co.) 118216 11000001
Tracy Underwood Production Executive (Vendome Pictures) 118216 11000002
Scott Nicolaides Head of Production Head of Physical Production(Vendôme Pictures) 120889 11000003
Joe Gajewski Grip n/a 365 15000049
Synopsis
When decorated soldier Captain Colter Stevens wakes up in the body of an unknown man, he discovers he's part of a mission to find the bomber of a Chicago commuter train. In an assignment unlike any he's ever known, he learns he's part of a government experiment called the "Source Code," a program that enables him to cross over into another man's identity in the last 8 minutes of his life. With a second, much larger target threatening to kill millions in downtown Chicago, Colter re-lives the incident over and over again, gathering clues each time, until he can solve the mystery of who is behind the bombs and prevent the next attack.