The Pacific

Pacific
Type TV MiniSeries
MPAA Rating N/A
Runtime 10hr
Genres Drama, Adaptation, Historical
Keywords epic, WWII
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
James Badge Dale Actor PFC Robert Leckie 1 1000001
Joseph Mazzello Actor PFC Eugene Sledge 1 1000002
Jon Seda Actor Sgt John Basilone 1 1000003
Gary Goetzman Executive Producer n/a 174 3000001
Steven Spielberg Executive Producer n/a 174 3000002
Tom Hanks Executive Producer n/a 174 3000003
Gene Kelly Co-Executive Producer n/a 185 3000004
Graham Yost Co-Executive Producer n/a 185 3000005
Tony To Co-Executive Producer n/a 185 3000006
Bruce C McKenna Co-Executive Producer n/a 185 3000007
Tim Van Patten Supervising Producer n/a 1275 3000008
Steven Shareshian Producer n/a 3 3000009
Cherylanne Martin Producer n/a 3 3000010
Todd London Producer n/a 3 3000011
Miura Kite Co-Producer n/a 170 3000012
Kirk Saduski Co-Producer n/a 170 3000013
Robert Schenkkan Co-Producer n/a 170 3000014
George Pelecanos Co-Producer n/a 170 3000015
Jennifer Jackson Associate Producer n/a 171 3000016
April Nocifora Associate Producer n/a 171 3000017
Jonathan Brytus Associate Producer n/a 171 3000018
Charles W Tatum Source Material (from book: "Red Blood, Black Sand") 120786 4000001
Robert Leckie Source Material (from book: "Helmet for My Pillow") 120786 4000002
Eugene Sledge Source Material (from book: "China Marine") 120786 4000003
Cherylanne Martin Unit Production Manager n/a 182 5000001
Anthony Pratt Production Designer n/a 164 9000001
Camille H Patton Casting Director n/a 157 10000001
Suzanne Smith Casting Director (UK) 157 10000002
Jennifer Euston Casting Director (NYC) 157 10000003
Meg Liberman Casting Director n/a 157 10000004
Christine King Casting Director (Australia) 157 10000005
Lisa Ystrom Casting Associate (US) 160 10000006
Christal Karge Casting Associate (US) 160 10000007
David Newman Casting Associate (Australia) 160 10000008
Brietta Hague Casting Assistant (Australia) 177 10000009
Ann Tarpey Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000010
Gabrielle Healy Extras Casting n/a 120851 10000011
Kate Leonard Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000012
Barbara Harris Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000013
Hugh Ambrose Consultant Historical Consultant 120784 12000001
James Bradley Consultant n/a 120784 12000002
Daniel King Consultant Japanese Language Consultant 120784 12000003
Dale Dye Advisor Senior Military Advisor 120821 12000004
Michael Stokey Advisor Military Advisor 120821 12000005
Toni French Makeup Artist Senior Makeup Artist 120801 13000001
Pamela J. Bower Assistant (to Mr. Kelly) 120820 25000001
Alan Cody Editor n/a 172 7000001
Bruce C McKenna Writer n/a 120782 4000001
Ashton Holmes Actor PFC Sidney Phillips 1 1000001
Martin McCann Actor Sgt RV Burgin 1 1000002
Keith Nobbs Actor PFC Wilbur "Runner" Conley 1 1000008
Rami Malek Actor Cpl Merriell "Snafu" Shelton 1 1000001
Joshua Helman Actor PFC Lew "Chuckler" Juergens 1 1000004
Sam Thompson Production Manager (Melbourne) 305 5000002
Lesley Parker Unit Production Manager n/a 182 5000001
Richard Sharkey Unit Production Manager n/a 182 5000001
Stephen F Windon Director of Photography n/a 120780 6000001
Remi Adefarasin Director of Photography n/a 120780 6000001
Jacob Pitts Actor PFC Bill "Hoosier" Smith 1 1000002
Brendan Fletcher Actor PFC Bill Leyden 1 1000002
Toby Leonard Moore Actor Stone 1 1000006
Robert Schenkkan Writer n/a 120782 4000001
Conor O'Farrell Actor Dr Sledge 1 1000009
Tom Budge Actor PFC Ronnie Gibson 1 1000003
Dylan Young Actor PFC Jay De L'Eau 1 1000004
William Sadler Actor LtCol Lewis "Chesty" Puller 1 1000007
Edward A Warschilka Editor n/a 172 7000001
Lelia Goldoni Actor Dora Basilone 1 1000005
Marta Evry Editor n/a 172 7000001
Ashley Zukerman Actor 2ndLt Mac 1 1000005
Joseph R Sicari Actor Salvatore Basilone 1 1000008
Gary Sweet Actor Elmo "Gunny" 1 1000008
Jeremy Podeswa Director n/a 2 2000001
Joshua Biton Actor Sgt J P Morgan 1 1000011
Tim Van Patten Director n/a 2 2000001
Mark Casamento Actor George Basilone 1 1000011
Andrew Lees Actor Pvt Robert Oswalt 1 1000013
Henry Nixon Actor 2ndLt Hugh Corrigan 1 1000007
Linda Cropper Actor Mary Sledge 1 1000003
Leon Ford Actor Edward "Hillbilly" Jones 1 1000003
Scott Gibson Actor Andrew 1 1000004
Jon Bernthal Actor Sgt Manuel Rodriguez 1 1000002
Michelle Ashford Writer n/a 120782 4000002
Michelle Ashford Co-Producer n/a 170 3000001
David Nutter Director n/a 2 2000001
Luigi Lucente Actor Carlo Basilone 1 1000006
Annie Parisse Actor Lena Riggi 1 1000003
Laurence Andries Writer n/a 120782 4000001
Kate Saunders Assistant Props n/a 120904 24000002
Paul Pantano Actor Angelo Basilone 1 1000007
Stephen Cummings Props Senior Armoury Technician 120817 24000003
Michael Larcombe Grip n/a 365 15000014
James Gaylyn Actor Tee 1 1000016
Chris Haywood Actor John Leckie 1 1000013
Lia Fisher Actor Rose 1 1000015
Caroline Dhavernas Actor Vera Keller 1 1000006
Jason Baird Prosthetic Makeup Prosthetics Designer 120936 13000042
Simon Bossell Actor n/a 1 1000009
Stephen Leeder Actor MajGen Alexander Vandegrift 1 1000009
Steve Wells Dolly Grip Dolly Grip B Camera 264 15000005
Natalie Taylor Accountant (Art Department) 120802 16000003
Johnathan Low Accountant Accounts Payable Assistant 120802 16000007
Beau Desmond Set Costumer n/a 121008 13000060
Philippa Race Accountant Petty Cash Accountant 120802 16000006
Alistair Johns Set Costumer n/a 121008 13000058
Andrew Lindley Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Luke D'Anastasi Accountant Account Clerk 120802 16000008
Clinton Roche Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Nick Jeffrey Accountant Assistant Payroll Accountant 120802 16000005
Dan Owen Set Costumer n/a 121008 13000059
Sean Gundlach Set Costumer n/a 121008 13000061
Traci Duxbury Assistant Accountant (Art Department) 120950 16000014
Barbara Pinn Set Costumer n/a 121008 13000064
Suzie Freeman Assistant Accountant n/a 120950 16000015
Melanie Lawrence Assistant Accountant n/a 120950 16000016
Virginia Swan Assistant Accountant (Art Department) 120950 16000013
Fiona Mackinnon Set Costumer n/a 121008 13000063
Grace Yap Accountant Account Clerk 120802 16000010
Matthew Jerome Set Costumer n/a 121008 13000062
Kami Calevro Post-Production Accountant n/a 120979 16000011
Susan Magee Post-Production Accountant n/a 120979 16000012
Matthew Hood Accountant Account Clerk 120802 16000009
Noel Bermudez Production Accountant (US) 282 16000001
Karl Engeler Gaffer n/a 268 15000018
Naomi Mulholland Rigging Electrician Rigging & Rigging Electrics Coordinator 120958 15000008
Jared Fish Electrician Electrics Assistant 450 15000019
David Thomson Rigging Electrician Production Rigger 120958 15000007
Brecan Mitchell Electrician Electrics Assistant 450 15000020
Darren McAngus Grip n/a 365 15000017
Mal Booth Grip n/a 365 15000016
Tim Rodger Rigging Electrician Advanced Rigging Technician 120958 15000011
Robert Szerszyn Rigging Electrician Advanced Rigging Technician 120958 15000012
Dominic Connor Rigging Electrician Advanced Rigging Technician 120958 15000010
Huckle Cleary Rigging Electrician Supervising Rigging Technician 120958 15000009
Toby Copping Key Grip n/a 263 15000013
Crispian Hayler Electrician Electrics Assistant 450 15000021
Ruru Reedy Electrician Electrics Assistant 450 15000022
Adam Hunter Best Boy On Set Best Boy 120885 15000029
Anthony Veith Best Boy Off Set Best Boy 120885 15000028
Paul Hamlyn Best Boy Off Set Best Boy 120885 15000030
Andrew Smith Best Boy n/a 120885 15000031
Patrick Plummer Assistant Accountant n/a 120950 16000001
Matt Copping Dolly Grip Dolly Grip B Camera 264 15000027
David Hird Rigging Electrician Head of Department Rigger 120958 15000006
Nick Sowter Electrician Electrics Assistant 450 15000023
Andy Mutton Electrician LX System Designer 450 15000024
Christopher Mitchell Electrician Rigging LX Equipment Manager 450 15000025
Mick Vivian Dolly Grip Dolly Grip A Camera 264 15000026
Dean Hood Accountant Financial Controller 120802 16000002
Glen Townson Sound Sound Assistant 120816 14000018
Lulu Wilson Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000093
Ellen Doyle Wardrobe Seamstress 120823 13000094
Emma Shakes Wardrobe Seamstress 120823 13000095
Jason Rainey Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000092
Felice Mercurella Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000091
Josephine Johnson Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000088
Steven Porch Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000089
Jeffrey Stanton Wardrobe Breaking Down Dyer 120823 13000090
Jenni Langford Wardrobe Seamstress 120823 13000096
Ailsa Woodward Wardrobe Seamstress 120823 13000097
Luke Sparke Wardrobe Webman 120823 13000103
Alex Becconsall Wardrobe Assistant Webman 120823 13000104
Jon Eggleton Wardrobe Assistant Webman 120823 13000105
Terence Patrick Facer Wardrobe Webman 120823 13000102
Ian Sparke Wardrobe Webman 120823 13000101
Mika Agosta Wardrobe Fitter 120823 13000098
Alan Hausmann Wardrobe Webbing Master 120823 13000099
Gary Lane Wardrobe Webman 120823 13000100
Gildardo Tobon Wardrobe Chief Breaking Down Dyer 120823 13000087
Ross Hall Wardrobe Crowd Wardrobe Master 120823 13000086
Akihito Ikeda Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000073
Mike McCarty Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000074
Andy Schoneberg Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000075
Alex Diaz Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000072
Gino Crognale Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000071
Mike Deak Special Makeup Effects Shop Supervisor 120881 13000068
Shannon Shea Special Makeup Effects Shop Supervisor 120881 13000069
Jaremy Aiello Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000070
Kevin Wasner Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000076
John Wheaton Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000077
Tony Matijevich Special Makeup Effects Seaming Department Supervisor 120881 13000083
Rachel Nott Wardrobe Costume Department Buyer 120823 13000084
Julie Nixon Wardrobe Costume Department Buyer 120823 13000085
Jack Bricker Special Makeup Effects Hair Department Supervisor 120881 13000082
David Wogh Special Makeup Effects Mechanical Department Supervisor 120881 13000081
Javier Zepeda Special Makeup Effects (Art Department - KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000078
James Leonard Special Makeup Effects Mold & Lab Department Supervisor 120881 13000079
Derek Krout Special Makeup Effects Foam & 3D Transfer Department Supervisor 120881 13000080
Shannon Montey Wardrobe Assistant Webman 120823 13000106
Chantelle Dixon Wardrobe Assistant Webman 120823 13000107
Hector Gika Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Bruce Tannis Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Alan Rankin Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Benjamin Cook Sound Effects Editor n/a 327 14000019
Howard Berger Special Makeup Effects n/a 120881 13000067
Nerses Gezalyan Foley Mixer n/a 224 14000015
Michael Minkler Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
Daniel Leahy Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Andrew Ramage Sound Recordist n/a 331 14000023
Greg Townsend Sound Recordist Mix Recordist 331 14000024
Shane Mowday Rigging Electrician n/a 120958 15000003
Jason Hansford Grip n/a 365 15000003
Chris Parkinson Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Warren Grieef Key Grip n/a 263 15000002
Brendan Madden Rigging Electrician Rigging Best Boy 120958 15000002
Tom Bellfort Supervising Sound Editor n/a 328 14000025
Anthony Tulloch Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
David Misura Rigging Grip On Set Rigger 120944 15000001
Katie Rose Foley Artist n/a 223 14000014
Jody Thomas Foley Artist n/a 223 14000013
Ron Bedrosian ADR Mixer n/a 227 14000004
David Adam Weisberg ADR Mixer n/a 227 14000005
Ralph Ortner ADR Mixer n/a 227 14000006
Greg Steele ADR Mixer n/a 227 14000003
John Stuver ADR Editor Dialogue & ADR Editor 220 14000002
Amanda Houghton Wardrobe Assistant Webman 120823 13000108
Andrew Sparke Wardrobe Assistant Webman 120823 13000109
Daniel S Irwin ADR Editor Supervising Dialogue & ADR Editor 220 14000001
Andrew Wright ADR Mixer n/a 227 14000007
Engie Bermudez Assistant Accountant n/a 120950 16000017
Michael Hertlein ADR/Dialogue Editor Dialogue & ADR Editor 120939 14000010
Patrick Cusack Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Dean Ryan Boom Operator n/a 215 14000012
Michelle Pazer ADR/Dialogue Editor Dialogue & ADR Editor 120939 14000009
Liesl Pieterse ADR Mixer n/a 227 14000008
Gregory Nicotero Special Makeup Effects n/a 120881 13000066
Carolyn Wells Set Costumer n/a 121008 13000065
Mick Rich Dolly Grip Dolly Grip A Camera 264 15000004
Siros Niaros Stunts Stunt Assistant 240 19000027
Adrienne Ogle Props Standby Props 120817 24000007
Dillon Yeats Props 1st Assistant Standby Props 120817 24000008
Samantha Dagott Props Assistant Standby Armoury 120817 24000009
Michael Klug Props Props Coordinator 120817 24000006
Suza Maybury Property Master Property Mistress 120805 24000005
Lisa "Blitz" Brennan Assistant Property Master Assistant Property Mistress 120969 24000001
Nyree Winter Assistant Props 1st Assistant Standby Props 120904 24000002
Ross Morrison Assistant Props 2nd Assistant Standby Props 120904 24000004
Tom Davies Props Head of Propmaking 120817 24000010
Patrick Meade Props Prop Manufacturing Foreman 120817 24000011
Nick Pledge Props Senior Propmaker 120817 24000016
Simon Bowland Props Senior Propmaker 120817 24000017
Chris Haren Props Senior Propmaker 120817 24000018
Tim McGaw Props Senior Propmaker 120817 24000015
Alan Earl Props Senior Propmaker 120817 24000014
Gary Tippett Props Leading Hand 120817 24000012
Steve Barnett Props Senior Propmaker 120817 24000013
Tierney MacGregor Assistant Props 2nd Assistant Standby Props 120904 24000001
Wendy Buick Graphic Artist n/a 120985 23000039
Taj Trengrove Special Effects Technician n/a 242 23000027
David M Watson Special Effects Technician n/a 242 23000028
Tim Whitely Special Effects Technician n/a 242 23000029
Chris Smith Special Effects Technician n/a 242 23000026
Dave Seaborn Special Effects Technician n/a 242 23000025
Doug Meacham Special Effects Technician n/a 242 23000022
Tim O'Brien Special Effects Technician n/a 242 23000023
Simon Parker Special Effects Technician n/a 242 23000024
Victoria Williams Special Effects Technician n/a 242 23000030
Ashley Yallop Special Effects Technician n/a 242 23000031
Tony Edwards Special Effects Workshop Foreman 168 23000036
Andrew McAllister Special Effects Workshop Foreman 168 23000037
Adrian Seabert Special Effects Workshop Foreman 168 23000038
Terry Flowers Special Effects Lead Senior Special Effects Technician 168 23000035
Hayley Williams Special Effects Special Effects Administrator 168 23000034
Michael Plummer Special Effects Coordinator n/a 241 23000032
Alana Kirkpatrick Special Effects Coordinator n/a 241 23000033
Mark Neilsen Props Senior Propmaker 120817 24000019
Peter Roberts Props Senior Propmaker 120817 24000020
Donna Molan Production Assistant n/a 275 25000006
Thai Liu Production Assistant (US) 275 25000007
Brian Duff Production Assistant (Special Effects) 275 25000008
Elizabeth Watson Production Assistant (Costume) 275 25000005
Anita Fitzgerald Production Assistant (Costume) 275 25000004
Andrew Kenny Production Production Runner 120824 25000003
Donna Midvich Production Assistant (Costume) 275 25000003
Robert Moore Production Production Runner 120824 25000004
Jacqueline King Transportation Travel Supervisor 120992 25000009
Pippa Sheen Transportation Travel Coordinator 120992 25000010
Russell Crow Security You Yangs Safety 120951 26000001
Garry Martin Security Office of Health & Safety Head 120951 26000002
Naomi Stevenson Security Office of Health & Safety 120951 26000003
Lisa Wright Coordinator Accommodation Coordinator 528 25000014
Melanie Hailstone Coordinator Clearance Coordinator 528 25000013
Daniel Cardone Production Secretary n/a 367 25000011
Manuel Caracciolo Production Production Runner 120824 25000012
Kassandra Bulman Production Assistant (Costume) 275 25000002
Bree Whiting Production Secretary n/a 367 25000002
Ben Gubbins Props Armoury Assistant 120817 24000027
Mark Lehman Props Armoury Assistant 120817 24000028
James Morrison Props Armoury Assistant 120817 24000029
Anthony Purdy Props Armourer 120817 24000026
John Nixon Props Armourer 120817 24000025
Simon Atherton Props Master Armourer 120817 24000021
John Fox Props Supervising Armourer 120817 24000022
Tommy Dunne Props Senior Armoury Technician 120817 24000023
Nat Lee Props Armoury Assistant 120817 24000030
Andrew Morrison Props Armoury Assistant 120817 24000031
Lachlan Snell Props Buyer n/a 120926 24000036
Margherita Costanzo Production Assistant n/a 275 25000001
Courtney Webb Assistant (Anthony Pratt) 120820 25000001
Slavko Peraic Props Buyer n/a 120926 24000035
Luisa Mitchell Props Buyer n/a 120926 24000034
Michael Saunders Props Armoury Assistant 120817 24000032
Anita King Props Buyer n/a 120926 24000033
Dave McGeary Special Effects Technician n/a 242 23000021
David P I James Special Effects Technician n/a 242 23000020
George Saliba Stunts Stunt Rigger 240 19000019
Yasca Sinigaglia Stunts Stunt Rigger 240 19000020
Sebastian Dickins Stunts Stunt Rigger 240 19000021
Robbie Clissold Stunts Stunt Department Assistant 240 19000018
Helen Delaney Stunts Stunt Department Coordinator 240 19000017
Ben Merriweather Stunt Performer n/a 120981 19000014
Brett Sheerin Stunt Performer n/a 120981 19000015
George Symeou Stunt Performer n/a 120981 19000016
Graham Jahne Stunts Stunt Rigger 240 19000022
Ashley Fairfield Stunts Stunt Rigger 240 19000023
Joss Gower Stunts Stunt Assistant 240 19000028
Jesse Rowles Stunts Stunt Assistant 240 19000029
Chris Wilson Stunts Stunt Assistant 240 19000030
Jimmy Jay Set Costumer n/a 121008 13000057
Michael M Foster Stunts Stunt Assistant 240 19000026
Andy Owen Stunts Stunt Rigger 240 19000024
Rhye Copeman Stunts Assistant Stunt Rigger 240 19000025
Lorenzo Dalla Pozza Stunt Performer n/a 120981 19000013
Bradd Buckley Stunt Performer n/a 120981 19000012
Yasca Sinigaglia Stunt Performer n/a 120981 19000004
Robbie Clissold Stunt Double n/a 120980 19000004
George Saliba Stunt Performer n/a 120981 19000005
Fiona Herman Stunt Coordinator Stunt Department Coordinator 120804 19000003
Robbie Clissold Stunt Performer n/a 120981 19000003
Charles Croughwell Stunt Coordinator (US) 120804 19000001
Brett Praed Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Mitch Deans Stunt Coordinator (Australia) 120804 19000002
Joe Pampanella Stunt Performer n/a 120981 19000005
Rhye Copeman Stunt Performer n/a 120981 19000006
Nigel Harbach Stunt Performer n/a 120981 19000009
Warwick Sadler Stunt Performer n/a 120981 19000010
Leon Stripp Stunt Performer n/a 120981 19000011
Jarrah Cocks Stunt Performer n/a 120981 19000008
Robert Shook Stunt Performer n/a 120981 19000007
Phil Partridge Stunt Performer n/a 120981 19000006
Jade Amantea Stunt Performer n/a 120981 19000007
David Bartlett Construction Standby Set Builder 120900 21000001
Bruce McKinlay Construction Head Scaffolder 120900 21000001
Peter Armstrong Special Effects Technician n/a 242 23000008
Justin Brown Special Effects Technician n/a 242 23000009
Keith Dawson Special Effects Technician n/a 242 23000010
Kerry Achurch Special Effects Technician n/a 242 23000007
David Taritero Visual Effects Producer n/a 243 23000006
Michael Dawson Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Peter Stubbs Special Effects Supervisor (Australia) 545 23000004
Kevin Turner Special Effects Supervisor (Australia) 545 23000005
Tom Forrest Special Effects Technician n/a 242 23000011
Bernard Golenko Special Effects Technician n/a 242 23000012
Jody Eltham Special Effects Technician n/a 242 23000017
Joseph Geday Special Effects Technician n/a 242 23000018
Jeff Little Special Effects Technician n/a 242 23000019
Tom Davies Special Effects Technician n/a 242 23000016
Sam Abbott Special Effects Technician n/a 242 23000015
Mathew Horton Special Effects Technician n/a 242 23000013
Angelo Sahin Special Effects Technician n/a 242 23000014
Joss Williams Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
John Sullivan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Matthew Soffe Construction Construction Rigger 120900 21000007
Rangimana Nia Construction Construction Rigger 120900 21000008
tom scott Construction Construction Rigger 120900 21000009
Peter Ruggieri Construction Construction Rigger 120900 21000006
Gregor Leggat Construction Construction Leading Hand 120900 21000005
Matthew Swanson Construction Studio Foreman 120900 21000002
Jason Bond Construction Construction Leading Hand 120900 21000003
Grant Johnston Construction Construction Leading Hand 120900 21000004
Eugene Urmenyhazi Construction Construction Rigger 120900 21000010
Daifydd Humphries Construction Construction Rigger 120900 21000011
Nick Morrell Construction Rigging Technician 120900 21000016
Dean Norman Construction Standby Set Builder 120900 21000017
David Taritero Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Aaron Warner Construction Production Rigger 120900 21000015
Zachariah Ronan Construction Production Rigger 120900 21000014
Gerard Mahony Construction Production Rigger 120900 21000012
Ronnie Sammut Construction Production Rigger 120900 21000013
Lawrence Woodward Stunt Coordinator (Australia) 120804 19000001
Paul Hambleton Costumer Crowd Costumer 120880 13000008
Nobuhiro Inohara Actor Japanese Soldier 1 1000025
Tony Nikolakopoulos Actor Baba Karamanlis 1 1000025
Kate Kendall Actor Betty Leckie 1 1000025
Akos Armont Host PFC Billie Joe Crompton 120831 1000024
Toby Schmitz Actor n/a 1 1000024
Penny McNamee Actor Hope 1 1000024
Kristin Holland Actor Hospital Guard 1 1000024
Kenji Sato Actor Japanese Soldier 1 1000026
Matthew Robinson Actor MP in Bar 1 1000026
Stephen Pease Actor Betty's Husband 1 1000028
Hiroyuki Yoshida Actor Japanese Soldier 1 1000029
Chris Stollery Actor Catherine's Husband 1 1000029
Kazunori Yama Actor Japanese Soldier 1 1000028
Heather Mitchell Actor Mrs Keller 1 1000027
Catherine McClements Actor Catherine Leckie 1 1000026
Nobuyuki Obikane Actor Japanese Soldier 1 1000027
Sandy Winton Actor Capt Jameson 1 1000024
Socratis Otto Actor Father Keough 1 1000023
Damien Freeleagus Actor Cab Driver 1 1000021
Mark Winter Actor Relief Cook 1 1000021
Cassandra Magrath Actor Helen 1 1000022
Jay Pace Actor Prep Chef 1 1000021
Adam Lubicz Actor Driver 1 1000021
Louis Toshio Okada Actor Panicked Japanese Soldier 1 1000020
Amy Lehpamer Actor Well Wisher at Docks 1 1000021
Pascal Mercay Actor Battalion Operations Officer 1 1000022
Ben Ridgwell Actor Sous Chef 1 1000022
Gareth Rickards Actor Wounded Lieutenant 1 1000023
Bob Rumnock Actor Waiter 1 1000023
Cariba Heine Actor Phyllis 1 1000023
Simon Mallory Actor MP in Park 1 1000023
Jon Seda Actor Basilone Nephew 1 1000022
Marian Frizelle Actor Martha 1 1000022
Matt Young Actor Army Captain 1 1000022
Nick Tate Actor Tom 1 1000030
Graham Yost Director n/a 2 2000001
Tara McDonald Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Marc Spicer Camera Operator n/a 239 6000001
Simon Finney Camera Operator n/a 239 6000002
Jessica Dart Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Ben Grogan Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Kelsey Kline Production Coordinator (US) 162 5000011
Deborah Ricketts Clearance Coordinator Clearance Liaison 121031 5000012
Leigh MacKenzie Camera Operator n/a 239 6000002
Ben Wilson Camera Operator n/a 239 6000003
Cameron Murchison Assistant Camera A Camera 2nd Assistant 233 6000005
Aaron Jones Videotape Operator Video Split Operator 120833 6000006
Garie Wetherill Videotape Operator Video Split Operator 120833 6000006
Kit Allwood Camera Camera Attachment 120798 6000005
Matthew Toll Assistant Camera A Camera 1st Assistant 233 6000004
Deanne Chiu Camera Camera Attachment 120798 6000003
Dora Krolikowska Camera Truck Loader 120798 6000004
Brianna Mann Production Coordinator n/a 162 5000010
Chris O'Connell Script Supervisor n/a 191 5000009
Sean Cameron Guest Assistant Director n/a 163 5000001
Toby Pease Assistant Director n/a 163 5000002
Samantha Smith Assistant Director n/a 163 5000002
George Pelecanos Writer n/a 120782 4000001
Graham Yost Writer n/a 120782 4000001
Tony To Director n/a 2 2000001
Carl Franklin Director n/a 2 2000001
Debbie Antoniou Assistant Director n/a 163 5000003
Kristin Witcombe Script Supervisor n/a 191 5000003
Ben Lowe Location Manager n/a 193 5000006
Drew Rhodes Location Manager n/a 193 5000007
Karen Jones Location Manager (Queensland) 193 5000008
Ruth Coady Assistant Production Coordinator n/a 192 5000005
Maude Heath Location Manager n/a 193 5000005
Nicholas Daubney Location Manager n/a 193 5000004
Virginia Whitwell Production Coordinator n/a 162 5000004
Martin Williams Actor Cook 1 1000020
Adelaide Clemens Actor Registrar Girl 1 1000020
Kaoru Sato Actor Old Dying Woman 1 1000011
Zoe Carides Actor Mama Karamanlis 1 1000012
Grant Cartwright Actor Captain Midnight 1 1000012
Alex Gowdie Actor Red Cross Girl 1 1000011
Anna Torv Actor Virginia 1 1000011
Laurence Breuls Actor n/a 1 1000011
Ian Bliss Actor Capt Le Francois 1 1000011
Ben Esler Actor PFC Charles Tatum 1 1000012
Richard Healy Actor Lodge Speaker 1 1000012
Adam Booth Actor Sgt Ralph Briggs 1 1000013
Shingo Usami Actor Defiant Japanese Prisoner 1 1000013
Alex Ferguson Actor Boy on Bike 1 1000014
Dylan Hyne Actor n/a 1 1000013
Les Hill Actor 1stLt Ben 1 1000013
Geordie Taylor Actor Army Lieutenant 1 1000012
Nick Farnell Actor Thomas 1 1000013
Tiger Saito Actor 8-Year-Old Okinawan Boy 1 1000010
Sean Thomas Bunch Actor Scavenging Marine 1 1000010
Mitch Ryan Actor PFC Edward Garland 1 1000004
Matt Craven Actor Dr Grant 1 1000005
Isabel Lucas Actor Gwen 1 1000005
Betty Buckley Actor Marion Leckie 1 1000004
Josh Close Actor Edward Sledge 1 1000003
Noel Fisher Actor Pvt Hamm 1 1000002
Nate Corddry Actor Pvt "Loudmouth" 1 1000003
Nicholas Cooper Actor Army Officer 1 1000006
Brandon Keener Actor Charles 1 1000007
Claire van der Boom Actor Stella 1 1000010
Craig Ball Actor n/a 1 1000010
Dwight Braswell Actor PFC Evanson 1 1000010
Sam North Actor Replacement Marine 1 1000009
Chris Foy Actor Pvt Peck 1 1000008
Ian Meadows Actor Pvt Cecil Evans 1 1000007
Freddie Joe Farnsworth Actor 1stLt Thomas Stanley 1 1000007
Warwick Allsopp Actor Doctor 1 1000014
Nathan Lovejoy Actor n/a 1 1000014
Richard Huggett Actor n/a 1 1000018
Matthew Dale Actor n/a 1 1000018
Frank Aldridge Actor Troop Train Porter 1 1000018
Samuel Johnson Actor Adam 1 1000018
Neal Horton Actor n/a 1 1000017
Anna Jennings-Edquist Actor Girl in Bar 1 1000017
Aaron Cottrell Actor Lieutenant 1 1000017
Simon Brook McLachlan Actor Captain 1 1000018
Brynn Loosemore Actor Lewis 1 1000018
Samson Parsonson Actor Pvt William LaPointe 1 1000019
Jacob Kyriakidis Actor Radio Man 1 1000020
Sam Hall Actor Second Marine 1 1000020
Kate Bell Actor Mary Houston Phillips 1 1000019
Matthew Green Actor Marine 1 1000019
Eva Lazzaro Actor Isabel 1 1000019
Alexander Kelvy Actor Pvt Daniels 1 1000019
Andrew Garrett Actor Surgeon 1 1000016
John Reynolds Actor Cpl Charles Womack 1 1000016
Reg Gorman Actor Elderly Man on Trolley 1 1000015
Andre De Vanny Actor Crazy Marine 1 1000015
Rohan Nichol Actor n/a 1 1000015
Boni Yanagisawa Actor Okinawan Mother 1 1000014
Ben Connolly Actor Marine 1 1000014
Liam McIntyre Actor Lew 1 1000014
Yutaka Izumihara Actor Japanese Soldier 1 1000014
Bruce Shapiro Actor Radio Announcer 1 1000015
Christian Barrett-Hill Actor Corpsman 1 1000015
Leeanna Walsman Actor Lucy Otis 1 1000016
Nathin Butler Actor Young Private 1 1000016
Bill Young Actor LtCol McMaster 1 1000016
Bill Hunter Actor James 1 1000016
Nikolai Nikolaeff Actor Rear Echelon Man 1 1000015
Eamon Farren Actor Cpl John Powell 1 1000015
Zoe Schepisi Video Assistant Video Split Operator 120800 6000007
Brendan Shambrook Camera Assistant B Camera 2nd Assistant 120867 6000007
Robyn Elliott Costume Supervisor Co-Costume Supervisor 120895 13000006
Mark Campbell Costumer Crowd Costumer 120880 13000007
Bridget Dixon Costumer Crowd Costumer 120880 13000009
Kenny Crouch Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Joe Hobbs Costume Designer Military Costume Designer 169 13000004
Jocelyn Evans Costume Coordinator Co-Costume Coordinator 120971 13000002
Penny Rose Costume Designer n/a 169 13000003
Jake Collier Costumes Head Craftsman 120828 13000010
Kelly Aitken Costumes Costume Fitter 120828 13000011
Erica Wells Hair Senior Hair Artist 120794 13000016
Shannon Marie Wilson Hair Hair Coordinator 120794 13000017
Louise Coulston Hair Hair Artist 120794 13000018
Chiara Tripodi Hair Key Hair Designer 120794 13000015
Erin Roche Costumes Costume Fitter 120828 13000014
Angela Rankin Costumes Costume Fitter 120828 13000012
Peter O'Halloran Costumes Costume Fitter 120828 13000013
Andrea Cadzow Makeup Artist n/a 120801 13000002
Lucy Bowring Costume Coordinator n/a 120971 13000001
Marko Anttonen Art Department CAD Draftsperson 120843 9000056
Jenny Hitchcock Art Department CAD Draftsperson 120843 9000057
Marie-Pierre Dugrenier Art Department CAD Draftsperson 120843 9000058
Kacy Lyn Magedman Art Department Coordinator n/a 195 9000055
Tony Williams Assistant Art Director (Ships) 315 9000054
Janie Parker Assistant Set Decorator (Ship) 316 9000052
Brian Nickless Assistant Art Director n/a 315 9000053
Stephanie Quick Art Department Art Department Assistant 120843 9000059
Ineke Hutter Art Department Set Decoration Buyer(Military) 120843 9000060
John Murchison III Network Executive (HBO) 120846 11000003
Bruce Shapiro Dialogue Coach n/a 538 12000001
Andrea Cadzow Hair Stylist Hair Artist 120799 13000001
Colin Callender Network Executive (HBO) 120846 11000002
Kary Antholis Executive in Charge of Production (HBO Films) 118217 11000001
Vanessa Cerne Art Department Buyer/Dresser(Military) 120843 9000061
Matthew Cook Art Department Storeman(Swing Gang) 120843 9000062
John Logue Hair Hair Artist 120794 13000019
danielle mcDowell Hair Hair Artist 120794 13000020
Sean Genders Prosthetic Makeup On Set Prosthetics Supervisor 120936 13000044
Karen Grose Prosthetic Makeup Prosthetics Project Manager 120936 13000045
Michael Kissane Prosthetic Makeup Prosthetics Coordinator 120936 13000046
Paul Stumkat Makeup Effects Lab Technician 120935 13000041
Lizzie Sharp Makeup Effects Lab Technician 120935 13000040
William Overstall Makeup Effects Lab Technician 120935 13000038
Stephen Reid Makeup Effects Lab Technician 120935 13000039
Jac Charlton Prosthetic Makeup n/a 120936 13000047
Robert Charlton Prosthetic Makeup n/a 120936 13000048
Julie Bryant Seamstress Supervisor Workroom Head 121057 13000053
Mark Campbell Set Costumer n/a 121008 13000054
Javier Arrieta Set Costumer n/a 121008 13000055
Steve Katz Prosthetic Makeup On Set Artist 120936 13000052
Gab Facchinei Prosthetic Makeup Prosthetic Artist 120936 13000051
Paul Smits Prosthetic Makeup Assistant Prosthetic Makeup 120936 13000049
Steven Parker Prosthetic Makeup Key Prosthetic Artist 120936 13000050
Leigh Marsh Makeup Effects Lab Technician 120935 13000037
Glen Manning Makeup Effects Lab Technician 120935 13000036
Shannon Marie Wilson Makeup Makeup Coordinator 353 13000025
Erica Wells Makeup Artist Senior Makeup Artist 120801 13000026
Louise Coulston Makeup Artist n/a 120801 13000027
Chiara Tripodi Makeup Key Makeup Designer 353 13000024
Toni French Hair Stylist Senior Hair Artist 120799 13000023
Anita Lowe Hair n/a 120794 13000021
Brydie Stone Hair Hair Technician 120794 13000022
John Logue Makeup Artist n/a 120801 13000028
danielle mcDowell Makeup Artist n/a 120801 13000029
Michael Grose Makeup Effects Lab Technician 120935 13000034
Michael Henry Makeup Effects Lab Technician 120935 13000035
Miles Blow Makeup Effects Lab Technician 120935 13000033
Mark Cleary Makeup Effects Lab Technician 120935 13000032
Ben Rittenhouse Makeup Artist On Set Artists Supervisor 120801 13000030
Chad Atkinson Makeup Artist On Set Artist 120801 13000031
Jane Murphy Assistant Set Decorator (Domestic) 316 9000051
Colin Robertson Assistant Set Decorator (Military) 316 9000050
Luigi Limosani Greensman Greens Standby Assistant 201 9000004
Lisa Thompson Set Decorator (Domestic) 165 9000005
Janie Parker Assistant Art Director (You Yangs) 315 9000005
Johnny Sella Set Decorator Set Finisher 165 9000004
Ric Haddon Painter Standby Set Painter 200 9000003
Patrick Bennett Set Dresser On Set Dresser 197 9000002
Frances Shepherdson Set Decorator Assistant Set Decoration Coordinator(Military) 165 9000003
Dominic Hyman Art Director n/a 183 9000006
Richard Hobbs Art Director n/a 183 9000007
Beau Addison Swing Gang n/a 434 9000012
Daniel Miller Swing Gang n/a 434 9000013
Patrick Bourchier Swing Gang n/a 434 9000014
Guven Paternoster Swing Gang Lead Gangsman 434 9000011
Damien Drew Art Director (Studio) 183 9000010
Scott Bird Art Director n/a 183 9000008
Jim Millett Art Director (Ship & Plane) 183 9000009
Michelle Yenutti Set Decorator Set Decoration Coordinator(Military) 165 9000002
Graeme Callander Storyboard Artist n/a 199 9000001
John Adefarasin Camera Assistant B Camera 1st Assistant 120867 6000012
Lee Mariano Camera Assistant A Camera 2nd Assistant 120867 6000013
Josh Flavell Camera Assistant B Camera 2nd Assistant 120867 6000014
Rene Adefarasin Camera Assistant A Camera 1st Assistant 120867 6000011
Dian James Photography Stills Photographer Assistant 120835 6000010
David James Photography Stills Photographer 120835 6000008
Andrew Cooper Photography Stills Photographer 120835 6000009
Michelle Marchant Camera Assistant Rigging 2nd Assistant 120867 6000015
Markus Czyzewski Assistant Editor n/a 203 7000001
Deva Anderson Music Supervisor n/a 120872 8000005
Evyen Klean Music Supervisor n/a 120872 8000006
Rolland Pike Set Decorator (Military) 165 9000001
John Finklea Music Editor n/a 214 8000004
Geoff Zanelli Music n/a 120781 8000003
Hans Zimmer Music n/a 120781 8000001
Blake Neely Music n/a 120781 8000002
Scott Lewis Swing Gang n/a 434 9000015
Ray Ackerly Swing Gang (Military) 434 9000016
Robert Molnar Dresser Buyer/Dresser 120967 9000038
Adele Flere Dresser Buyer/Dresser 120967 9000039
Honi Keller Dresser Buyer/Dresser 120967 9000040
Glen Johnson Dresser Buyer/Dresser 120967 9000037
Diane Biris Dresser Buyer/Dresser 120967 9000036
Nick Hartigan Dresser Buyer/Dresser 120967 9000034
Marian Long Dresser Buyer/Dresser 120967 9000035
Kim Reed Dresser Buyer/Dresser 120967 9000041
Helen Saxton Dresser Buyer/Dresser 120967 9000042
Amanda Williams Dresser (Ship) 120967 9000047
Annette Vandenberg Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000048
Katya Guy Assistant Set Dresser Assistant Dresser(Military & Domestic) 121108 9000049
Lawrence Prodan Dresser (Ship) 120967 9000046
Benoit Giraud De Chausse Dresser (Ship) 120967 9000045
Ashley Fraser Dresser Assistant Buyer/Dresser 120967 9000043
Denise Goudy Dresser Buyer/Dresser(Ship) 120967 9000044
Ben Barber Dresser Buyer/Dresser 120967 9000033
Brent Tasker Greensman Standby Greensman 201 9000032
Timothy Yagg Swing Gang n/a 434 9000021
Michael Bell Set Designer Senior Set Designer 202 9000022
Andrew Powell Set Designer n/a 202 9000023
Tarquin Faggetter Swing Gang n/a 434 9000020
Alex Cowdery Swing Gang n/a 434 9000019
Tymek Koman Swing Gang (Military) 434 9000017
James Naylor Swing Gang (Military) 434 9000018
Robert Gowdie Storyboard Artist n/a 199 9000024
John McKenna Set Dresser Dresser(Military) 197 9000025
David L Bell Leadman (Ship) 433 9000030
Michael Ackerly Leadman (Swing Gang) 433 9000031
Jolyon Simpson Painter Standby Set Painter 200 9000029
Gail Le Guillou Painter Set Painter 200 9000028
Michael O'Sullivan Set Dresser On Set Dresser 197 9000026
Janine Marshall Painter Set Painter 200 9000027
Jilly Guice Set Costumer n/a 121008 13000056
Synopsis
Based on multiple true accounts of the war, miniseries examines the U.S. battle against Japan in the Pacific during World War II, tracking the intertwined odysseys of three U.S. Marines - Robert Leckie, John Basilone and Eugene Sledge - across the vast canvas of the Pacific. The experiences of these men and their fellow Marines take them from the first clash with the Japanese in the jungles of Guadalcanal, through the impenetrable rain forests of Cape Gloucester, across the blasted coral strongholds of Peleliu, up the black sand terraces of Iwo Jima, through the killing fields of Okinawa, to the triumphant, yet uneasy, return home after V-J Day.