The Three Musketeers (2011)

Three Musketeers
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 40mins.
Genres Adaptation, Romance, Adventure, Action, Period
Keywords 3-D, conspiracy, novel, royalty, swashbuckling, warrior
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Logan Lerman Actor D'Artagnan 1 1000001
Ray Stevenson Actor Porthos 1 1000002
Luke Evans Actor Aramis 1 1000003
Matthew Macfadyen Actor Athos 1 1000004
Gabriella Wilde Actor Constance 1 1000005
Christoph Waltz Actor Cardinal Richelieu 1 1000006
Mads Mikkelsen Actor Rochefort 1 1000007
Milla Jovovich Actor Milady de Winter 1 1000008
Juno Temple Actor Queen Anne 1 1000009
Orlando Bloom Actor Duke of Buckingham 1 1000010
James Corden Actor Planchet 1 1000011
Freddie Fox Actor King Louis 1 1000012
Til Schweiger Actor Cagliostro 1 1000013
Dexter Fletcher Actor D'Artangnan's father 1 1000014
Jane Perry Actor D'Artagnan's mother 1 1000015
Helen George Actor Blonde 1 1000016
Christian Oliver Actor Venetian Nobleman 1 1000017
Andy Gathergood Actor Drunk 1 1000019
Ben Moor Actor Tailor 1 1000020
Susanne Wolff Actor Cougar 1 1000021
Carsten Norgaard Actor Jussac 1 1000022
Isaiah Michalsky Actor Boy 1 1000023
Nina Eichinger Actor Lady in Waiting 1 1000024
Max Cane Actor Beefeater Sergeant 1 1000025
Detlef Benedix Actor Helmsman 1 1000026
Hannes Wegener Actor Crewman 1 1 1000027
Iain McKee Actor Spengler 1 1000028
Horst Kiss Actor Crowd Member 1 1 1000029
Gudrun Meinecke Actor Crowd Member 2 1 1000030
Victoria Koestler Actor Crowd Member 3 1 1000031
Yvonne Pajonowski Actor Crowd Member 4 1 1000032
Florian Bruckner Actor Rochefort's Replacement 1 1000033
Paul Anderson Director n/a 2 2000001
Jeremy Bolt Producer n/a 3 3000001
Paul Anderson Producer n/a 3 3000002
Robert Kulzer Producer n/a 3 3000003
Martin Moszkowicz Executive Producer n/a 174 3000004
Christine Rothe Executive Producer n/a 174 3000005
Manuel Malle Co-Producer n/a 170 3000006
Rory Gilmartin Co-Producer n/a 170 3000007
Carl Woebcken Co-Producer n/a 170 3000008
Christoph Fisser Co-Producer n/a 170 3000009
Andrew Davies Screenplay n/a 120778 4000001
Alex Litvak Screenplay n/a 120778 4000002
Paul Anderson Screenplay n/a 120778 4000003
Alexandre Dumas Source Material (from novel: "Les Trois Mousquetaires") 120786 4000004
Silvia Tollmann Line Producer n/a 161 5000001
Jamie Christopher Assistant Director n/a 163 5000002
Matthew Sharp Assistant Director n/a 163 5000003
Stuart Hamilton Assistant Director (Floor) 163 5000004
Katharina Hofmann Assistant Director (Crowd & Doubles) 163 5000005
Ronny Schröder Assistant Director (Crowd) 163 5000006
Kaspar Lerch Assistant Director n/a 163 5000007
Robert Moravek Assistant Director (Crowd) 163 5000008
Tommy Kreiselmaier Assistant Director (Crowd Bavaria) 163 5000009
Eva Obieglo Assistant Director (Runner) 163 5000010
Rickie-Lee Roberts Assistant Director (Runner) 163 5000011
Jan Weyl Assistant Director (Runner) 163 5000012
Hermann Maurer Unit Production Manager n/a 182 5000013
Ranke Rakowski Unit Production Manager n/a 182 5000014
Miki Emmrich Unit Production Manager n/a 182 5000015
Jens Enderling Unit Manager n/a 120832 5000016
Irene Kainz Production Coordinator n/a 162 5000017
Andrea Held Production Coordinator n/a 162 5000018
Djamila Holland Production Coordinator n/a 162 5000019
Susanne Fischer Production Coordinator n/a 162 5000020
Grit Simbeck Location Manager n/a 193 5000021
Ruben Hanne Location Manager n/a 193 5000022
Jens Geibel Location Manager n/a 193 5000023
Silke Kruger Location Manager n/a 193 5000024
Hannes Heidenreich Location Manager n/a 193 5000025
Andreas Friz Location Manager n/a 193 5000026
Alexander Schimkus Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Andreas Heidenreich Assistant Location Manager n/a 194 5000028
Nima Nadaf Assistant Location Manager n/a 194 5000029
Sven Jenuwein Stage Manager Set Manager 120797 5000030
Volkmar Croyé Stage Manager Set Manager 120797 5000031
Rocco Weber Stage Manager Set Manager 120797 5000032
Marina Winter Location Scout n/a 311 5000033
Helga Berthold Location Scout n/a 311 5000034
Franz Hinterbrandner Location Scout n/a 311 5000035
Dug Rotstein Script Supervisor n/a 191 5000036
Rolf Hanke Project Manager (Special Effects) 120994 5000037
Stuart Hamilton Assistant Director n/a 163 5000038
Simon Downes Assistant Director n/a 163 5000039
Ronny Schröder Assistant Director n/a 163 5000040
Jenifère Nieschmidt Assistant Director Assistant Director Runner 163 5000041
Almuth Völker Assistant Director Assistant Director Runner 163 5000042
Jens Enderling Unit Manager (Production/Location) 120832 5000043
Alexander Volk Stage Manager (Production/Location) 120797 5000044
Volkmar Croyé Stage Manager Set Manager(Production/Location) 120797 5000045
Silke Dunker Script Supervisor Script 191 5000046
Christopher Berg Post-Production Supervisor n/a 120796 5000047
Simone Benek Post-Production Supervisor (Constantin Film) 120796 5000048
Glen MacPherson Director of Photography n/a 120780 6000001
Klemens Becker Camera Operator n/a 239 6000002
Thomas Gottschalk Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000003
Sascha Mieke Steadicam Operator Convergence/ Stereo Operator 232 6000004
Won-Suk Park Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000005
Florian Bellack Camera Utility Camera Cable/ Utility PA 121074 6000006
Clarissa Cody Camera Utility Camera Cable/ Utility PA 121074 6000007
Michael Praun Camera Operator n/a 239 6000008
Michael Rathgeber Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000009
Alex Seidl Steadicam Operator Convergence/ Stereo Operator 232 6000010
Sascha Gendi Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000011
Nicholas Jackson Camera Utility Camera Cable/Utility PA 121074 6000012
Vern Nobles Camera Operator n/a 239 6000013
Christian Graf Camera Assistant Camera 1st Assistant 120867 6000014
Jens Wenzel Steadicam Operator Camera Convergence/Stereo Operator 232 6000015
Mira Hamza Camera Assistant Camera 2nd Assistant 120867 6000016
Greta Ehrhart Camera Assistant C Camera 2nd Assistant 120867 6000017
Malte Siepen Camera Utility Camera Cable/Utility PA 121074 6000018
Viktor Lonek Film Lab DIT 120850 6000019
Daniel Eberhard Film Lab DIT 120850 6000020
Florian Bingold Film Lab DIT PA 120850 6000021
Bert Willer Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000022
Michael-Philipp Stiebing Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000023
Anna Stalter Dailies Dailies Colorist 120999 6000024
Rolf Konow Still Photographer n/a 120485 6000025
Jens Rainer Video Assist/Playback Trainee Video Assist Operator 120899 6000026
David Cornelius Film Lab Alpha Head Operator 120850 6000027
Vern Nobles Director of Photography D.O.P./Stereographer 120780 6000028
Christian Graf Assistant Camera n/a 233 6000029
Jens Wenzel Steadicam Operator Convergence/Stereo Operator 232 6000030
Mira Hamza Assistant Camera n/a 233 6000031
Sebastian Meuschel Camera Operator n/a 239 6000032
Malte Siepen Camera Assistant Camera Production Assistant 120867 6000033
Viktor Lonek Film Lab DIT 120850 6000034
Florian Bingold Camera Assistant DIT Production Assistant 120867 6000035
Michael-Philipp Stiebing Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000036
Greta Ehrhart Camera Assistant n/a 120867 6000037
Traudl Nicholson Colorist Digital Colorist(Arri) 120920 6000038
Florian Martin Colorist Digital Colorist(Arri) 120920 6000039
Hari Schernthaner Film Lab Head of Digital Filmworks(Arri) 120850 6000040
Christian Herrmann Film Lab Digital Intermediate Producer(Arri) 120850 6000041
Martin Sippel Film Lab Digital Intermediate Supervisor(Arri) 120850 6000042
Simon Duschi Film Lab Digital Intermediate Assistant(Arri) 120850 6000043
Franz Rabl Colorist Colorist Lab(Arri) 120920 6000044
Christoph Skovic Film Lab HS Operator 120850 6000045
Thomas Schindler Camera Cable Cam 120798 6000046
Alexander Berner Editor n/a 172 7000001
Claus Wehlisch Editor Co-Editor 172 7000002
Constantin Brodt Assistant Editor n/a 203 7000003
Lara Keszler Assistant Editor n/a 203 7000004
Natalia Pleshivtseva Editorial Production Assistant n/a 121035 7000005
Paul Haslinger Music n/a 120781 8000001
Paul Haslinger Music Producer Score Producer 323 8000002
Mike Higham Music Producer Score Producer 323 8000003
Tobias Lehmann Music Producer Score Producer 323 8000004
Tobias Lehmann Score Mixing Recording Engineer & Scoring Mixer 120927 8000005
Tom Russbueldt Score Mixing Recording & Score Mix Assistant 120927 8000006
Florian Tessloff Recording Recording Supervisor 120578 8000007
Mike Higham Music Editor n/a 214 8000008
Travis Smith Music Engineer Protools Engineer 120837 8000009
Daniel Waldmann Music Music Programming Assistant 120781 8000010
Tim Davies Music Orchestrator 120781 8000011
Jeremy Levy Music Music Preparation 120781 8000012
Leo Birenberg Music Music Preparation 120781 8000013
Jonathan Hughes Music Music Preparation 120781 8000014
Florian Tessloff Music Music Preparation 120781 8000015
Jan-Peter Klopfel Music Music Preparation 120781 8000016
Roman Vinuesa Music Music Preparation 120781 8000017
Noah Sorota Soloist Featured Soloist 121021 8000018
Martin Tichy Soloist Featured Soloist 121021 8000019
Jason Falkner Music Guitars 120781 8000020
Paul Haslinger Music Cembalo 120781 8000021
Albrecht Mayer Music Solo Oboe 120781 8000022
Joris Bartsch Buhle Music Conductor Conductor & Contractor 120818 8000023
Berlin Session Orchestra Performer n/a 120819 8000024
Christoph Becker Music Supervisor n/a 120872 8000025
Pia Hofmann Music Supervisor n/a 120872 8000026
Ama Walton Music Music Legal 120781 8000027
Paul Austerberry Production Designer n/a 164 9000001
Nigel Churcher Art Director n/a 183 9000002
David Scheunemann Art Director n/a 183 9000003
Hucky Hornberger Art Director n/a 183 9000004
Jens Löckmann Art Director Standby Art Director 183 9000005
Sebastian Krause Assistant Art Director n/a 315 9000006
Stefan Speth Assistant Art Director n/a 315 9000007
Patrick Herzberg Assistant Art Director n/a 315 9000008
Sabine Engelberg Assistant Art Director n/a 315 9000009
Gabriele Wolters Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Roxy Konrad Art Department Coordinator n/a 195 9000011
Robert Ballantyne Concept Artist n/a 120911 9000012
Bartol Rendulic Concept Artist n/a 120911 9000013
Ulrich Zeidler Concept Artist n/a 120911 9000014
Peter Popken Concept Artist n/a 120911 9000015
Jan Jericho Illustrator (for Set Dec / Props) 600 9000016
Tanja Baumgartner Art Department Draughts Person 120843 9000017
Stephanie Rass Art Department Draughts Person 120843 9000018
Carolin Kraft Art Department Assistant n/a 120503 9000019
Leon Fechner Art Department Art Department Trainee 120843 9000020
Tobias Herrmann Art Department Art Department Trainee 120843 9000021
Diana Neidhardt Art Department Art Department Trainee 120843 9000022
Carolin Korbmacher Art Department Art Department Trainee 120843 9000023
Philippe Turlure Set Decorator n/a 165 9000024
Judith Rosskoth Assistant Set Decorator n/a 316 9000025
Christelle Maisonneuve Assistant Set Decorator n/a 316 9000026
Cathleen Hoffmann Set Decorator Set Decoration Coordinator 165 9000027
Sascha Kaminski Set Decorator Set Decoration Store Man 165 9000028
Friederike Beckert Set Decorator Set Decoration Store Man 165 9000029
Peter Duerst Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000030
Joey Weber Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000031
Alwara Thaler Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000032
Stefan Burischek Set Dresser n/a 197 9000033
Christoph Heinecke Set Dresser n/a 197 9000034
Klaus Eckmann Set Dresser n/a 197 9000035
Torsten Munch Set Dresser n/a 197 9000036
Thomas Wimmer Set Dresser n/a 197 9000037
Frank Müller Set Dresser n/a 197 9000038
Florian Speidel Set Dresser n/a 197 9000039
Jens Gaube Set Dresser n/a 197 9000040
Bettina Saul Set Dresser n/a 197 9000041
Enzo Enzel Painter Standby Painter 200 9000042
Alexander Frühbrodt Set Dresser n/a 197 9000043
Tim Sehling Set Dresser n/a 197 9000044
Grit Kronacher Set Dresser n/a 197 9000045
Bulent Akgun Set Dresser n/a 197 9000046
Jakob Schalinski Set Dresser n/a 197 9000047
Jochen Schutz Set Dresser n/a 197 9000048
Jacques Kazandjian Art Department Draper 120843 9000049
Francine Crolbois Art Department Draper 120843 9000050
Petra Pieper Greensman Greens Person 201 9000051
Frants Rodvalt Sculptor n/a 120910 9000052
Jean Chaboissier Painter n/a 200 9000053
Annette Fritze Painter n/a 200 9000054
Pablo Alza Painter n/a 200 9000055
Alexander Friedrich Model Maker n/a 121081 9000056
Cindy Schnitter Model Maker n/a 121081 9000057
Adrian Lippmann Model Maker n/a 121081 9000058
Jacob Von Dohnanyi Model Maker n/a 121081 9000059
Gunnar Zimmer Model Maker n/a 121081 9000060
Jan Meurer Model Maker (Miniature Unit) 121081 9000061
Susanna Jerger Model Maker (Miniature Unit) 121081 9000062
Holger Delfs Model Maker (Miniature Unit) 121081 9000063
Holger Grahn Model Maker (Miniature Unit) 121081 9000064
Joe Schmidt Model Maker (Miniature Unit) 121081 9000065
Brent Boates Storyboard Artist n/a 199 9000066
Darek Gogol Storyboard Artist n/a 199 9000067
Peter Rubin Storyboard Artist n/a 199 9000068
Benoist Liebert Illustrator n/a 600 9000069
Erwan Tur Illustrator n/a 600 9000070
Xavier Raton Illustrator n/a 600 9000071
Carsten Woithe Art Director Standby Art Director 183 9000072
Siguna Wiehr Painter Standby Paintress 200 9000073
Suzanne Smith Casting n/a 179 10000001
Joseph Middleton Casting Director n/a 157 10000002
Tineka Becker Casting Associate n/a 160 10000003
Simone Bär Casting Director n/a 157 10000004
Marc Körber Extras Casting (Bavaria/Producers Friend GmbH) 120851 10000005
Konstanze Körber Extras Casting (Bavaria/Producers Friend GmbH) 120851 10000006
Nadia Grasso Extras Casting (Bavaria/Producers Friend GmbH) 120851 10000007
Johanna Ragwitz Extras Casting (Berlin/Agentur Filmgesichter) 120851 10000008
Christine Rothe Executive in Charge of Production n/a 118217 11000002
Nicholas Goodwin Head of Production Head of Postproduction(Constantin Film) 120889 11000003
Sarah Crompton Production Executive (Impact Pictures) 118216 11000004
Torsten Koch Marketing Managing Director, Marketing & Publicity(Constantin Film Verleih) 121149 11000005
Philipp Hergarden Marketing Director Marketing 121149 11000006
Sonja Hoess Marketing n/a 121149 11000007
Oliver Koppert Executive in Charge Managing Director, Distribution & Sales(Constantin Film Verleih) 120791 11000008
Imke Duplitzer Instructor Fencing Instructor(Stunts) 121095 12000001
Wolfgang Augustyn Advisor Historical Advisor/ Etiquette Coach 120821 12000002
Catherine Charlton Dialogue Coach (Rehearsals) 538 12000003
Norbert Zich Consultant Dolby Consultant 120784 12000004
Pierre-Yves Gayraud Costume Designer n/a 169 13000001
Christina Smith Makeup Designer n/a 447 13000002
Bjorn Rehbein Makeup Designer n/a 447 13000003
Vincent Dumas Assistant Costume Designer n/a 252 13000004
Sabine Knocke Assistant Costume Designer n/a 252 13000005
Brigitte Massey Assistant Costume Designer n/a 252 13000006
Claudia Braun Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000007
Kristin Pektor Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000008
Mitra Saffari Wardrobe Wardrobe Cast 120823 13000009
Abdelfatah Qzaibar Wardrobe Wardrobe Cast 120823 13000010
Nana Kolbinger Wardrobe Wardrobe Cast 120823 13000011
Marion Sonnenberger Wardrobe Wardrobe Cast 120823 13000012
Gabriele Bahmer Wardrobe Wardrobe Cast 120823 13000013
Gabriele Keuneke Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000014
Jana White Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000015
Lisi Proske-Amsüss Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000016
Nina Trautmann Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000017
Björn Bugiel Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000018
Christina Molitor Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000019
Valerie Uckermann Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000020
Alexandra Stähle Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000021
Veronika Schmederer Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000022
Ute Stritzel Wardrobe Wardrobe Crowd 120823 13000023
Elena Thodria Wardrobe n/a 120823 13000024
Melanie Flath Wardrobe n/a 120823 13000025
Franka Eisenhardt Wardrobe n/a 120823 13000026
Ulrike Dietel Wardrobe n/a 120823 13000027
Kesso Eradze Wardrobe n/a 120823 13000028
Manja Beneke Tailor Standby Tailor 120990 13000029
Jeremie Hazael-Massieux Tailor Standby Tailor 120990 13000030
Jan Dieckmann Wardrobe Standby Aging 120823 13000031
Friederike Roolf Wardrobe Department Intern Trainee 121142 13000032
You-Jin Seo Wardrobe Department Intern Trainee 121142 13000033
Lorenzo Mancianti Assistant Costume Designer (Props) 252 13000034
Chantal Papas Assistant Costume Designer (Ballroom & Upper class) 252 13000035
Ursula Choto Assistant Costume Designer n/a 252 13000036
Anna Lombardi Assistant Costume Designer n/a 252 13000037
Ruth Segovia Assistant Costume Designer n/a 252 13000038
Robert Worley Assistant Costume Designer n/a 252 13000039
Oriol Nogues Assistant Costume Designer n/a 252 13000040
Fanny Rappange Assistant Costume Designer n/a 252 13000041
Florent Cassiani-Ingoni Assistant Costume Designer n/a 252 13000042
Laurent Bourven Assistant Costume Designer n/a 252 13000043
Anne Versel Tailor (Women) 120990 13000044
Daniel Bihin Tailor (Men) 120990 13000045
Patricia Faget Tailor (Men 2) 120990 13000046
Christiane Gassler Tailor n/a 120990 13000047
Heike Ammer Tailor n/a 120990 13000048
Margarete Schäfer Tailor n/a 120990 13000049
Marianna Simoneit Tailor n/a 120990 13000050
Karin Plobner Tailor n/a 120990 13000051
Birgit Rosemeyer Tailor n/a 120990 13000052
Sabine Adldinger Tailor n/a 120990 13000053
Steffen Sureck Tailor n/a 120990 13000054
Ahmet Bakhit Tailor n/a 120990 13000055
Kerstin Lehmann Tailor n/a 120990 13000056
Karin Schöppe Tailor n/a 120990 13000057
Norbert Münzer Tailor n/a 120990 13000058
Birgit Winkler Tailor n/a 120990 13000059
Susanne Eski Tailor n/a 120990 13000060
Marco-Oliver Hüttmann Tailor n/a 120990 13000061
Olli Pohl Tailor n/a 120990 13000062
Pascale Paume Tailor (Women) 120990 13000063
Fatima Azakkour Tailor (Men) 120990 13000064
Alix Descieux-Read Tailor n/a 120990 13000065
Silver Sentimenti Tailor n/a 120990 13000066
Chimène Lerandy Tailor n/a 120990 13000067
Wendy Lebeaud Tailor n/a 120990 13000068
Natalie Schust Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000069
Karin Kobold Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000070
Cedric Cailliau Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000071
Kristina Bell Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000072
Steffi Block Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000073
Evelyn Buri Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000074
Leonhard Schlittenbauer Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000075
Kathrin Fabisch Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000076
Barbara Weyerer Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000077
Maria Heddicke Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000078
Melanie Hilme Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000079
Pano Gounaris Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000080
Anna Lutz Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000081
Nina Lerch Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000082
Wolfgang Buchner Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000083
Hang-Lang Altun Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000084
Helene Boisgontier Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000085
Magali Bonnot Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000086
Myriam Boucher Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000087
Ghenaelle Brossard Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000088
Anna Cleeves Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000089
Marie-Laure Deltour Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000090
Oriane Fauvel Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000091
Camille Guèret Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000092
Simon Huet Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000093
Que Jsem Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000094
Lina Jsem Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000095
Lydie Lalaux Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000096
Natalia Pankowski Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000097
Gwenn Tillenon Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000098
Eve Ragon Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000099
Carola Klier Wardrobe Aging 120823 13000100
Frédérique Guillard Wardrobe Aging 120823 13000101
Stephanie Wirth Wardrobe Aging 120823 13000102
Frank Harnoth Wardrobe Aging 120823 13000103
Marika Danc-Roth Wardrobe Aging 120823 13000104
Anett Somogyi Wardrobe Department Intern Aging Trainee 121142 13000105
Daniela Chelaru Costume Coordinator Costume Prod. Coordinator(DADA) 120971 13000106
Pippa Cleator Wardrobe Hats Provider 120823 13000107
Loulia Sheppard Hair Stylist Hair Designer 120799 13000108
Christina Smith Makeup Artist Personal Make-up Artist(to Milla Jovovich) 120801 13000109
Valeska Schitthelm Makeup Artist Make-up/Hair Artist(for Cast) 120801 13000110
Petra Schaumann Makeup Make-up/Hair Artist(for Cast) 353 13000111
Birger Laube Makeup Artist Make-up/Hair Artist(for Cast) 120801 13000112
Lesley Smith Makeup Artist Make-up/Hair Artist(for Cast) 120801 13000113
Francesco Alberico Hair Stylist Hair Artist(for Cast) 120799 13000114
Daniela Skala Makeup Supervisor Make-up/Hair Crowd 353 13000115
Constanze Madlindl Makeup Artist Crowd Make-up & Hair Artist 120801 13000116
Tatjana Krauskopf Makeup Artist Crowd Make-up & Hair Artist 120801 13000117
Julia Rinkl Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000118
Doreen Gerlach Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000119
Lisa Buscher Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000120
Andrea Pirchner Makeup Make-up & Hair Artists Extras 353 13000121
Jan Kempkens Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000122
Esther Behrendt Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000123
Ji Kim Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000124
Barbara Obel Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000125
Hetty Zwölfer Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000126
Elisabeth Vollnhofer Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000127
Renate Skala Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000128
Anne Weinberger Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000129
Veronika Tober Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000130
Nadine Hohmann Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000131
Judith Anthony Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000132
Stefanie Kinzel Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000133
Andrea Gotowtschikow Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000134
Virginia Vogel Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000135
Ina Charanza Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000136
Anne Wendt Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000137
Katharina Thieme Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000138
Dörte Dobkowitz Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000139
Michael Faralewski Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000140
Margot Redmann Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000141
Michaela Reuscher Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000142
Silvia Windfelder Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000143
Simone Neufischer Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000144
Katrin Ecker Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000145
Regina Münkner Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000146
Friederike Mirus Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000147
Katja Fischer-Vohwinkel Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000148
Sina Stölzle Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000149
Nadine Kersten Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000150
Christiane Kochendörfer Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000151
Günter Schobert Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000152
Katharina Pointner Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000153
Nicole Zürner Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000154
Nadine Jüsche Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000155
Jennifer Berr Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000156
Ida Arndt Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000157
Niyousha Nasri Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000158
Florian Zeughan Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000159
Aljona Kassner Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000160
Ines Prinzel Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000161
Felicia Semnau Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000162
Verena Schirmer Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000163
Sandra Eggener Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000164
Melanie Glanzmann Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000165
Anja Kieselbach Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000166
Katharina Künstler Makeup Make-up & Hair Artist Extras 353 13000167
Terry Jarvis Wig Maker n/a 121096 13000168
Carrol Waugh Wig Maker n/a 121096 13000169
Christina Wagner Makeup Make-up Trainee Cast 353 13000170
Annika Rahner Makeup Make-up Trainee Crowd 353 13000171
Christina Mara Makeup Make-up Trainee Crowd 353 13000172
Tatjana Bösch Makeup Make-up Trainee Crowd 353 13000173
Carolin Bonde Makeup Make-up Trainee Crowd 353 13000174
Gabriele Keuneke Wardrobe n/a 120823 13000175
Petra Schaumann Makeup Artist Make-Up/Hair Artist 120801 13000176
Stefan Busch Supervising Sound Editor n/a 328 14000001
Michael Kranz Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
Andrew Stirk Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Roland Winke Sound Mixer n/a 230 14000004
Peter Brucklmair Boom Operator n/a 215 14000005
Thomas Wallis Boom Operator n/a 215 14000006
Henning Tholert Sound Mixer n/a 230 14000007
Thomas Wallis Boom Operator n/a 215 14000008
Frank Kruse Sound Effects Editor n/a 327 14000009
Chrissi Rebay Sound Effects Editor n/a 327 14000010
Simon Price ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000011
Rodney Berling ADR Editor n/a 220 14000012
Steve Little ADR Editor n/a 220 14000013
Lisa Gefgen Foley Editor n/a 221 14000014
Carsten Richter Foley Artist n/a 223 14000015
Jörg Klinkenberg Foley Artist n/a 223 14000016
Roland Platz Foley Artist n/a 223 14000017
Benjamin Rosenkind Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Michael Kranz Sound Head of Sound Department 120816 14000019
Peter Gleaves ADR Mixer (Goldcrest Post London) 227 14000020
Adam Horley ADR Mixer (Goldcrest Post London) 227 14000021
Travis Mackay ADR Mixer (Wildfire Post-Production Studios) 227 14000022
Wade Barnett ADR Mixer (Wildfire Post-Production Studios) 227 14000023
Michael Miller ADR Mixer (Pop Sound) 227 14000024
Hanse Warns Sound Recordist Recordist 331 14000025
Roland Platz Sound Recordist Recordist 331 14000026
Chrissi Rebay Sound Recordist Recordist 331 14000027
Heiko Hinderks Sound Sound Equipment Provider 120816 14000028
Stefan Bastian Audio Radios(Roger & Over) 120810 14000029
Ronald Schwarz Gaffer n/a 268 15000001
Armin Bach Best Boy n/a 120885 15000002
Peter Rabe Electrician n/a 450 15000003
Karsten Tietz Electrician n/a 450 15000004
Simon Rainer Electrician n/a 450 15000005
Jurgen Thiele Electrician n/a 450 15000006
Christoph Blasé Electrician n/a 450 15000007
Thomas Rossbach Electrician n/a 450 15000008
Carsten Klockow Electrician n/a 450 15000009
Stefan Schauerte Electrician n/a 450 15000010
Thorsten Baier Generator Operator Genny Operator 363 15000011
Thibault Roginas Electrician n/a 450 15000012
Peter Hafenrichter Electrician n/a 450 15000013
Klaus-Peter Lubs Electrician n/a 450 15000014
Oliver Buschner Electrician n/a 450 15000015
Oleg Prohl Electrician n/a 450 15000016
Carsten Thoms Lighting Technician Balloon Light 120907 15000017
Ingo Gartner Lighting Technician Balloon Light 120907 15000018
Hartmut Nakelsky Lighting Technician Balloon Light 120907 15000019
Bernhard Fuss Rigging Gaffer n/a 120937 15000020
Mike Wachter Best Boy n/a 120885 15000021
Nikolaus Szabo Rigging Electrician n/a 120958 15000022
Florian Göttlinger Rigging Electrician n/a 120958 15000023
Georg Hartl Rigging Electrician n/a 120958 15000024
Franz Winter Rigging Electrician n/a 120958 15000025
Florentin Wahl Rigging Electrician n/a 120958 15000026
Johann Frauenrieder Rigging Electrician n/a 120958 15000027
Mike Yousaf Rigging Electrician n/a 120958 15000028
Daniel Beck Rigging Electrician n/a 120958 15000029
Robert Reindke Rigging Electrician n/a 120958 15000030
Thorsten Harms Rigging Electrician n/a 120958 15000031
Ludwig Schmidt Rigging Electrician n/a 120958 15000032
Mirko Wittig Rigging Electrician n/a 120958 15000033
Ron Rakowski Rigging Gaffer n/a 120937 15000034
Michael Watts Best Boy n/a 120885 15000035
Frank Marggraf Rigging Gaffer n/a 120937 15000036
Patrick Kubat Rigging Electrician n/a 120958 15000037
Ralph Kulike Rigging Electrician n/a 120958 15000038
Axel Renner Rigging Electrician n/a 120958 15000039
Johannes Precht Rigging Electrician n/a 120958 15000040
Sebastian Behrens Rigging Electrician n/a 120958 15000041
Heiko Lehmann Rigging Electrician n/a 120958 15000042
Norman Kastner Rigging Electrician n/a 120958 15000043
Uwe Joachim Rigging Electrician n/a 120958 15000044
Holger Schutze Rigging Electrician n/a 120958 15000045
Tom Natusch Rigging Electrician n/a 120958 15000046
Sebastian Heinrichs Rigging Electrician n/a 120958 15000047
Sebastian Beutler Rigging Electrician n/a 120958 15000048
Thorsten Harms Electrician Dimmer Board Operator 450 15000049
Denny Bratsch Electrician Dimmer Board Operator 450 15000050
Christian Schenk Electrician Dimmer Board Operator 450 15000051
Anton Meister Electrician Dimmer Board Operator 450 15000052
Geoffrey Kennedy Electrician Head of Green Screen Department 450 15000053
Ralph Firnkäs Rigging Electrician Green Screen Rigger 120958 15000054
Rene Wagner Rigging Electrician Green Screen Rigger 120958 15000055
David Kuss Rigging Electrician Green Screen Rigger 120958 15000056
Glen Konig Key Grip n/a 263 15000057
Christian Scheibe Grip Grip/A Cam Dolly 365 15000058
Sebastian Mayer Grip n/a 365 15000059
Philipp Rath Grip n/a 365 15000060
Kenneth Pearson Grip Grip Assistant 365 15000061
Arne Schriever Grip Grip/B Cam Dolly 365 15000062
Jan Brun Grip Grip/C Cam 365 15000063
Robert Hottarek Lighting Technician Techno/Remote Head Operator 120907 15000064
Alexander Schaak Gaffer n/a 268 15000065
Yannick Bonica Best Boy n/a 120885 15000066
Thomas Günther Electrician n/a 450 15000067
Tino Hopf Electrician n/a 450 15000068
Andre Morgen Electrician n/a 450 15000069
Tom Sperling Electrician n/a 450 15000070
Oliver Sartorius Electrician n/a 450 15000071
Tarek Barbari Electrician n/a 450 15000072
Tilo Glawe Electrician n/a 450 15000073
Rainer Köhle Electrician n/a 450 15000074
Oliver Kuhne Electrician n/a 450 15000075
Jan Brun Key Grip n/a 263 15000076
Hannes Troger Grip n/a 365 15000077
Oliver Senkpaul Grip n/a 365 15000078
Shawn Becker Grip Griphand 365 15000079
Jonna Kohtz Accountant n/a 120802 16000001
Ursula Gaida Accountant n/a 120802 16000002
Heike Forster Accountant n/a 120802 16000003
Monika Helmer Accountant n/a 120802 16000004
Stefanie Schlesinger Accountant n/a 120802 16000005
Lena-Lisa Schmigalla Accountant n/a 120802 16000006
Ines Wagner Accountant n/a 120802 16000007
Od Howell Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Derek Townshend Production Insurance Insurance Broker 120949 16000009
Franz Gossler Production Insurance Insurance Broker(Versicherungsvermittlung GmbH) 120949 16000010
Morris Perry Choreographer n/a 120803 17000001
Gero Worstbrock Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000001
Katja Kessler Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000002
Felicitas Achelis Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000003
Friedrich Radmann Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000004
Bernd Bünseler Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000005
Sebastian Bergau Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000006
Marsha Metz Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000007
Megan Shaw Business Affairs Legal & Business Affairs 120792 18000008
Nicholas Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Volkhart Buff Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Sandra Barger Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Markus Haas Stunt Coordinator Assistant Stunt Coordinator 120804 19000004
Nicholas Powell Stunt Performer Fight Choreographer 120981 19000005
Michael Bornhutter Stunt Man Fight Arranger 121002 19000006
Oliver Juhrs Stunt Man Fight Arranger 121002 19000007
Roman Spacil Stunt Player Sword Master 121025 19000008
Ralph Guthler Stunts Stunt Rigger 240 19000009
Marc Sieger Stunts Stunt Rigger 240 19000010
Sven Drangeid Stunts Stunt Rigger 240 19000011
Matthias Gunther Stunts Stunt Rigger 240 19000012
Petr Dvorak Stunts Stunt Rigger 240 19000013
Jason Oettle Stunts Stunt Rigger 240 19000014
Marcus Viergutz Stunts Stunt Rigger 240 19000015
Mathias Stutz Stunts Stunt Rigger 240 19000016
Christian Angres Stunt Performer n/a 120981 19000017
Marco Albrecht Stunt Performer n/a 120981 19000018
Jorg Annen Stunt Performer n/a 120981 19000019
Ratislav Bensa Stunt Performer n/a 120981 19000020
Jan Bohme Stunt Performer n/a 120981 19000021
Danny Bortfeld Stunt Performer n/a 120981 19000022
Ulrik Bruchholz Stunt Performer n/a 120981 19000023
Krisztian Czirjak Stunt Performer n/a 120981 19000024
Nicolas De Pruyssenaere Stunt Performer n/a 120981 19000025
George Ebinal Stunt Performer n/a 120981 19000026
Jorg Ellmer Stunt Performer n/a 120981 19000027
Kristoffer Fuss Stunt Performer n/a 120981 19000028
Thorsten Gliewe Stunt Performer n/a 120981 19000029
Moritz Fischer Stunt Performer n/a 120981 19000030
Zdenek Gloser Stunt Performer n/a 120981 19000031
Christian Gneissl Stunt Performer n/a 120981 19000032
Joshua Grothe Stunt Performer n/a 120981 19000033
Thomas Hacikoglu Stunt Performer n/a 120981 19000034
Fred Hady Stunt Performer n/a 120981 19000035
Sigo Heinisch Stunt Performer n/a 120981 19000036
Karel Hartl Stunt Performer n/a 120981 19000037
Timo Honsa Stunt Performer n/a 120981 19000038
Petr Kadlec Stunt Performer n/a 120981 19000039
Alois Knapps Stunt Performer n/a 120981 19000040
Felix Koch Stunt Performer n/a 120981 19000041
Alrik Kreemke Stunt Performer n/a 120981 19000042
Pavel Konvalina Stunt Performer n/a 120981 19000043
Branislav Martinak Stunt Performer n/a 120981 19000044
Alexander Mack Stunt Performer n/a 120981 19000045
Ivan Mica Stunt Performer n/a 120981 19000046
Bruno Montani Stunt Performer n/a 120981 19000047
Pavel Novotny Stunt Performer n/a 120981 19000048
Piet Paes Stunt Performer n/a 120981 19000049
Chris Peterson Stunt Performer n/a 120981 19000050
Markus Puetterich Stunt Performer n/a 120981 19000051
Swen Raschka Stunt Performer n/a 120981 19000052
Ilian Simeonow Stunt Performer n/a 120981 19000053
Bernie Schirmer Stunt Performer n/a 120981 19000054
Martin Sinn Stunt Performer n/a 120981 19000055
Thomas Schubert Stunt Performer n/a 120981 19000056
Josef Schutzenhofer Stunt Performer n/a 120981 19000057
Daniel Stockhorst Stunt Performer n/a 120981 19000058
Zoltan Toth Stunt Performer n/a 120981 19000059
Asuka Tovazzi Stunt Performer n/a 120981 19000060
Martin Turecek Stunt Performer n/a 120981 19000061
Martin Uhrovcik Stunt Performer n/a 120981 19000062
Vali Vasilescu Stunt Performer n/a 120981 19000063
Ondra Voda Stunt Performer n/a 120981 19000064
Volkhart Buff Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000065
Michael Luckau Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000066
Frantisek Mekota Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000067
Fritz Junginger Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000068
Alexander Junginger Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000069
Fernando Lopez Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000070
Steffen Meyer Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000071
Roman Spacil Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000072
Zsolt Sera Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000073
Bernie Schirmer Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000074
Moritz Fischer Stunt Man Horse Rider(Mounted Cardinal Guard) 121002 19000075
Volkhart Buff Stunt Coordinator n/a 120804 19000076
Sandra Barger Stunt Coordinator n/a 120804 19000077
Roman Spacil Stunt Performer Sword Master 120981 19000078
Don Lee Stunt Double (for L. Lerman) 120980 19000079
Alexander Padrutt Stunt Double (for Athos) 120980 19000080
Heiko Kiesow Stunt Double (for Porthos) 120980 19000081
Sascha Girndt Stunt Double (for Aramis/Buckingham) 120980 19000082
Joshua Grothe Stunt Double (for Richelieu/Nobleman) 120980 19000083
Stephanie Burkhard Stunt Double (for Constance) 120980 19000084
Joanne Leach Stunt Double (for Milady de Winter) 120980 19000085
Katja Richter Stunt Double (for Milady de Winter) 120980 19000086
Ralph Guthler Stunt Double (for Planchet) 120980 19000087
Libor Vrba Stunt Double (for Rochefort) 120980 19000088
Oliver Juhrs Stunt Double (for Cagliostro) 120980 19000089
Alessija Lause Stunt Double (for Blonde) 120980 19000090
Thomas Hacikoglu Stunt Double (for D'Artagnan's Father) 120980 19000091
Volkhart Buff Stunt Double (for Drunk) 120980 19000092
Milos Reznicek Stunt Double (for Jussac) 120980 19000093
Max Jördens Stunt Double Riding Double(for D'Artagnan) 120980 19000094
Valentin Vasilescu Stunt Double Riding Double(for Athos) 120980 19000095
Peter Neumeyer Stunt Double Riding Double(for Porthos) 120980 19000096
Krisztian Czirjak Stunt Double Riding Double(for Aramis) 120980 19000097
Alana Zalambra Stunt Double Riding Double(for Constance) 120980 19000098
Constanze Schwarz Stunt Double Riding Double(for Constance) 120980 19000099
Zsolt Sera Stunt Double Riding Double(for Rochefort) 120980 19000100
Oliver Schropp Stunt Double Riding Double(for Jussac) 120980 19000101
Vanessa Wieduwilt Animal Trainer Horse Master 120962 20000001
Suzanne Struben Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000002
Zsolt Sera Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000003
Siegfried Scherer Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000004
Bernhard Schirmer Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000005
Josef Schutzenhofer Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000006
Bellinda Weymanns Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000007
Steffen Meyer Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000008
Carolin Holleber Animal Services Saddler 121036 20000009
Christian Papke Animal Services Saddler 121036 20000010
Barbara Rönneburg Animal Services Special Horse Make-Up 121036 20000011
Michael Schweuneke Animal Wrangler n/a 120863 20000012
Michael Daumler Construction Standby Construction 120900 21000001
Alex Böhaker Construction Standby Construction 120900 21000002
Josef Jacob Construction Set Construction(JJ Deko-Bau) 120900 21000003
Anton Gerg Construction Set Construction(Setbau Gerg) 120900 21000004
Stefan Rieger Construction Set Construction(Saurus Gmbh) 120900 21000005
Dierk Grahlow Construction Manager (Berlin) 120983 21000006
Andre Bruggemann Construction Manager n/a 120983 21000007
Gerd Kunze Carpenter Standby Carpenter 529 21000008
Andreas Schweigl Construction Standby Rigger 120900 21000009
Mark Murawski Carpenter n/a 529 21000010
Matthias Kulewatz Construction Head of Revamps 120900 21000011
Brita Hofmann Plasterer n/a 121097 21000012
Nadin Meyer Construction Construction Secretary 120900 21000013
Karsten Assmann Construction Construction Logistics(Berlin) 120900 21000014
Patrick Lissek Carpenter Standby Carpenter 529 21000015
Dennis Berardi Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Astrid Junge Software Engineer IT-Support 121071 23000002
Carsten Woithe 3-D Artist 3D Set Designer 120965 23000003
Hennig Brehm Graphic Designer n/a 120860 23000004
Wolfgang Metschan Digital Effects Artist Digital Set Designer 120960 23000005
John Harper 3-D Artist 3D Systems Tech/Stereographer 120965 23000006
Michael Taylor 3-D Artist 3D Systems Engineer/DIT 120965 23000007
Robert Brunelle 3-D Artist 3D Systems Engineer/DIT 120965 23000008
Dave Watro 3-D Artist Post 3D Stereographer 120965 23000009
Gerd Feuchter Special Effects Supervisor SFX Supervisor 545 23000010
Bernd Rautenberg Special Effects Supervisor SFX Set Supervisor 545 23000011
Klaus Mielich Special Effects Coordinator SFX Coordinator 241 23000012
Michael Luppino Special Effects Foreman SFX Workshop Foreman 250 23000013
Markus Geiger Special Effects Foreman SFX Foreman Rigging 250 23000014
Jaroslav Bucek Special Effects Foreman Foreman Breakaways 250 23000015
Marcus Schmidt Special Effects Technician Senior Technician Breakaways & Pyrotechnics 242 23000016
Jurgen Thiele Special Effects Technician SFX Senior Technician Workshop 242 23000017
Sebastian Venhues Special Effects Technician SFX Senior Technician Workshop 242 23000018
Monty Ploch Special Effects Technician SFX Technician Rigging 242 23000019
Andreas Herberg Special Effects Technician SFX Technician Workshop/Rigging 242 23000020
Otto Schlosser Special Effects Technician SFX Technician Set 242 23000021
Till Hertrich Special Effects Technician SFX Senior Technicians Set 242 23000022
Michael Rudnick Special Effects Technician SFX Senior Technicians Set 242 23000023
Claus Wehlisch Visual Effects Editor VFX Editor 614 23000024
Jo Hughes Visual Effects Visual Effects Production Manager(MR. X. Inc.) 419 23000025
Eric Robinson Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(MR. X. Inc.) 120960 23000026
Edward Taylor Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(MR. X. Inc.) 120960 23000027
Leann Harvey Visual Effects Supervisor On-Set VFX Supervisor(MR. X. Inc.) 249 23000028
Robert Greb Compositing Supervisor Digital Compositing Supervisor(MR. X. Inc.) 120928 23000029
Jason Edwardh Animation Supervisor (MR. X. Inc.) 120918 23000030
Chris MacLean Modelmaker Model/Texture Lead(MR. X. Inc.) 120919 23000031
Ayo Burgess Digital Artist Lighting Lead(MR. X. Inc.) 121022 23000032
Trey Harrell Visual Effects Look Development Lead(MR. X. Inc.) 419 23000033
Jim Su Visual Effects Rigging Supervisor(MR. X. Inc.) 419 23000034
Ethan Lee Visual Effects Rigging TD(MR. X. Inc.) 419 23000035
Paul Hurwitz Visual Effects Cloth TD(MR. X. Inc.) 419 23000036
Matt Ralph Layout Artist Layout Lead(MR. X. Inc.) 120869 23000037
Kyle Yoneda Effects Coordinator Effects Lead(MR. X. Inc.) 120917 23000038
Becca Donohoe Visual Effects Coordinator Coordinator Lead(MR. X. Inc.) 120760 23000039
Matt Glover Visual Effects Coordinator Coordinator Lead(MR. X. Inc.) 120760 23000040
Isabelle Langlois Digital Effects Artist Digital Effects Production Manager(MR. X. Inc.) 120960 23000041
Annie Alix Digital Effects Artist Digital Effects Production Manager(MR. X. Inc.) 120960 23000042
Sarah Barber Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000043
Ricco Colinares Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000044
Naomi Foakes Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000045
Matt Glover Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000046
Ben Mossman Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000047
Laetitia Seguin Visual Effects Coordinator (MR. X. Inc.) 120760 23000048
Kristy Blackwell Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000049
Wayne Brinton Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000050
Craig Calvert Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000051
James Cooper Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000052
Jeremy Dineen Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000053
Anna Joukova Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000054
Sean Mills Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000055
Christian Paradis Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000056
Matt Schofield Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000057
Tamara Stone Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000058
Brendan Taylor Visual Effects Studio Artist(MR. X. Inc.) 419 23000059
Francisco Alvarez Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000060
Martin Andersson Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000061
Alfredo Arango Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000062
Andrew Chan Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000063
Atilla Ceylan Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000064
Devin Dawkins Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000065
Katerina Dzolganovski Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000066
Can Etiskol Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000067
Ken Liu Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000068
Hernan Melzi Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000069
Andre Miranda Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000070
Barry Lam Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000071
Woo Lee Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000072
Yuhay-Ray Ng Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000073
Juan Santiago Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000074
Ian Spriggs Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000075
Kelvin Tam Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000076
Furio Tedeschi Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000077
Donmill Yip Modelmaker Model/Texture Artist(MR. X. Inc.) 120919 23000078
Andrew Farrell Visual Effects Rigging(MR. X. Inc.) 419 23000079
Jon McCallum Visual Effects Rigging(MR. X. Inc.) 419 23000080
Farrukh Khan Visual Effects Rigging(MR. X. Inc.) 419 23000081
Dan Carnegie Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000082
Joseph Chen Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000083
Maxime Ducharme Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000084
Peter Dydo Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000085
Claudio Gonzalez Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000086
Oliver Hearsey Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000087
Martin Hesselink Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000088
Hanung Lee Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000089
Derick Loo Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000090
Tom Nagy Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000091
Chris De Souza Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000092
Gavin Soares Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000093
Frankie Stellato Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000094
Danny Testani Layout Artist Animation & Layout(MR. X. Inc.) 120869 23000095
Keith Acheson Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000096
Shaun Galinak Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000097
Yaron Galula Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000098
Eric Lacroix Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000099
Michael Rice Animation Director Effects Animation(MR. X. Inc.) 740 23000100
Ronen Tanchum Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000101
Stephen Wagner Animator Effects Animation(MR. X. Inc.) 483 23000102
Mathew Borrett Matte Painter Digital Matte Painter(MR. X. Inc.) 120959 23000103
Ken McCuen Matte Painter Digital Matte Painter(MR. X. Inc.) 120959 23000104
Tracey McLean Matte Painter Digital Matte Painter(MR. X. Inc.) 120959 23000105
Milan Schere Matte Painter Digital Matte Painter(MR. X. Inc.) 120959 23000106
Engin Arslan Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000107
Ghislain Bruneau Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000108
Clifford Green Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000109
Jason Gougeon Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000110
Geoff Harvey Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000111
Lorne Kwechansky Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000112
Abdul Mohamud Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000113
Tom Perry Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000114
Britton Plewes Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000115
Matt Whelan Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000116
Paul Wishart Digital Artist Lighting Artist(MR. X. Inc.) 121022 23000117
Mathieu Archambault Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000118
Greg Astles Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000119
Mandy Au Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000120
Peter Bas Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000121
Andrew Brooks Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000122
Kris Carson Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000123
Ovidiu Cinazan Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000124
Doug Cook Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000125
Nicolas Deziel Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000126
Thai Doan Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000127
Anand Dorairaj Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000128
Alex Jadfard Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000129
Eddee Huang Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000130
Elizabeth Holmes Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000131
Mickael Leger Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000132
Perrine Michel Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000133
Jaideep Mohan Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000134
Christian Morin Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000135
Mary Nelson Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000136
Alessandro Pantanella Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000137
Hojin Park Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000138
Pedro Pozo Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000139
Sebastien Proulx Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000140
Scott Riopelle Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000141
Paul Saint-Hilaire Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000142
Jerry Seguin Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000143
Adam Trowse Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000144
Owen Williams Compositor Digital Compositor(MR. X. Inc.) 120626 23000145
Jackie Mills Rotoscope Artist Paint/Roto(MR. X. Inc.) 120644 23000146
Briana Nuttall Rotoscope Artist Paint/Roto(MR. X. Inc.) 120644 23000147
Anna Pacchioni Rotoscope Artist Paint/Roto(MR. X. Inc.) 120644 23000148
Michael Tang Rotoscope Artist Paint/Roto(MR. X. Inc.) 120644 23000149
Charlotte Xue Rotoscope Artist Paint/Roto(MR. X. Inc.) 120644 23000150
Kelly Noordermeer Visual Effects Editor VFX Editorial Assistant(MR. X. Inc.) 614 23000151
Jim Price Special Effects Supervisor Technical Supervisor(MR. X. Inc.) 545 23000152
Aaron Weintraub Animation Supervisor Pipeline Supervisor(MR. X. Inc.) 120918 23000153
Sven Steinbauer Software Engineer Tools Development(MR. X. Inc.) 121071 23000154
Rory Falloon Software Engineer Systems(MR. X. Inc.) 121071 23000155
David Fix Software Engineer Systems(MR. X. Inc.) 121071 23000156
Chris Nguyen Software Engineer Systems(MR. X. Inc.) 121071 23000157
Marcus Beiner Software Engineer Systems(MR. X. Inc.) 121071 23000158
Sarah McMurdo Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000159
Wilson Cameron Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000160
Lara Osland Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000161
Diana Pazzano Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000162
Martin Abel Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000163
Lisa Alli Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000164
Mally Moyer Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000165
Linda Rose Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000166
Elizaveta Yankelovich Visual Effects Operations(MR. X. Inc.) 419 23000167
Sebastien Moreau Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(Rodeo FX) 120960 23000168
Annie Godin Digital Effects Artist Digital Effects Producer(Rodeo FX) 120960 23000169
Ara Khanikian Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000170
Matthew Rouleau 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000171
Frederic St Arnaud Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000172
Geneviéve Morin Digital Artist Digital Effects Coordinator(Rodeo FX) 121022 23000173
Joao Sita Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000174
Vincent Poitras Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000175
Christoph Blanchet Compositor Digital Compositor(Rodeo FX) 120626 23000176
Gabriel Beauvais 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000177
Mark Carlevaris 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000178
Todd Gill 3-D Artist (Rodeo FX) 120965 23000179
Stephane Keller Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000180
Jeremy Boissinot Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000181
Marilyne Fleury Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000182
Moika Sabourin Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000183
Mathieu Veillette Matte Painter (Rodeo FX) 120959 23000184
Etienne St-Laurent Matchmove Artist Camera Matchmover(Rodeo FX) 120657 23000185
Benoit Touchette Visual Effects Operations Manager(Rodeo FX) 419 23000186
Jordan Soles Visual Effects Director of Technology(Rodeo FX) 419 23000187
Jesh Murthy Visual Effects (Anibrain) 419 23000188
Amod Diwakar Visual Effects (Anibrain) 419 23000189
Anirban Das Visual Effects (Anibrain) 419 23000190
Bhavik Mehta Visual Effects (Anibrain) 419 23000191
Shaiju P Visual Effects (Anibrain) 419 23000192
Michael Yates Visual Effects (Anibrain) 419 23000193
Pravin Hodage Visual Effects (Anibrain) 419 23000194
Vinay Goenka Visual Effects (Anibrain) 419 23000195
Sachin Satpute Visual Effects (Anibrain) 419 23000196
Vikrant Sawarkar Visual Effects (Anibrain) 419 23000197
Roman Remer Visual Effects VFX Trainee on Set 419 23000198
Constantin Seiler 3-D Artist Post Stereographer(Arri) 120965 23000199
Abraham Schneider 3-D Artist 3D Compositing(Arri) 120965 23000200
Roger Voss Titles and Opticals Stereo Opticals(Arri) 121075 23000201
Amir Farivar Software Engineer Data Wrangler(Arri) 121071 23000202
Jeffrey Yaworski 3-D Artist Stereo Alignment(Arri) 120965 23000203
Markus Erl Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(Arri) 614 23000204
Lutz Lemke Titles End Title(Arri) 120825 23000205
Leander Brinkmann 3-D Artist 3D Rig Operator 120965 23000206
Philippe Margottin Propman n/a 120887 24000001
Marcus Haendgen Property Master n/a 120805 24000002
Renè Zeunert Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Michael Bortz Props Buyer n/a 120926 24000004
Ulrike Gojowczyk Props Standby Props 120817 24000005
Stefan Sellin Props Standby Props 120817 24000006
Anika Reichenbach Assistant Props Assistant Standby Props 120904 24000007
Detta Lenz Armourer n/a 121128 24000008
Simon Grzesczsk Armourer n/a 121128 24000009
Veronika Dolezalova Armourer Standby Armorer-Weapons 121128 24000010
Rainer Metz Armourer Weapon Master Fire Arms 121128 24000011
Simon Weisse Propman Prop Maker Supervisor 120887 24000012
Ben Palmer Propman Prop Maker 120887 24000013
Robert Wiesner Propman Prop Maker 120887 24000014
Gerold Bublak Propman Prop Maker 120887 24000015
Katharina Hafermaas Propman Prop Maker/Paintress 120887 24000016
Stefan Kolbe Propman Prop Maker 120887 24000017
Adina Wolff Propman Prop Maker 120887 24000018
Katja Trambow Propman Prop Making Trainee 120887 24000019
Alice Büchner Propman Prop Making Trainee 120887 24000020
Martina Seidl Props Standby Props 120817 24000021
Franziska Bolze Props Standby Props 120817 24000022
Nele Gebhardt Props Standby Props 120817 24000023
Caroline Ohmert Props Standby Props 120817 24000024
Dorothee Specht Assistant (to Line Producer) 120820 25000001
Beatrice Degenhart Assistant (to Production Coordinator) 120820 25000002
Ellie Kemps Assistant (to Production Coordinator) 120820 25000003
Lena Kopsch Travel Coordinator Travel & Shipping Coordinator 121042 25000004
Jessica Moroder Coordinator Accommodation Coordinator 528 25000005
Mandy Barchmann Coordinator Accommodation Coordinator 528 25000006
Silke Werner Coordinator Accommodation Coordinator 528 25000007
Jan Gallasch Office Runner Production Runner 120988 25000008
Jenifère Nieschmidt Office Runner Production Runner 120988 25000009
Sebastian Gosch Production Assistant n/a 275 25000010
Katrin Ewerlin Production Assistant n/a 275 25000011
Kilian Hebold Set Production Assistant n/a 371 25000012
Andre Schmidt Set Production Assistant n/a 371 25000013
Julian Witt Set Production Assistant n/a 371 25000014
Viktoria Steudemann Set Production Assistant n/a 371 25000015
David Schill Set Production Assistant n/a 371 25000016
Rosemarie Becker Set Production Assistant n/a 371 25000017
Paul Wolf Set Production Assistant n/a 371 25000018
Clemens Ehses Cashier n/a 121079 25000019
Deniza Popova Cashier n/a 121079 25000020
Richard Grady Driver n/a 273 25000021
Gerd Lassen Driver n/a 273 25000022
Andreas Paech Driver n/a 273 25000023
Maxim Janzen Driver n/a 273 25000024
Wolfgang Stubner Driver n/a 273 25000025
Gregor Olbrys Assistant (to Weapon Master Fire Arms) 120820 25000026
Enchbaatar Dshamsran Driver Prop Driver 273 25000027
Martin Müller Driver Prop Driver 273 25000028
Roland Eckhardt Driver Prop Driver 273 25000029
Ana Ortuno Assistant (to Post 3D Stereographer) 120820 25000030
Martin Kuschan Transportation Manager n/a 121030 25000031
Florian Haeger Transportation Captain n/a 272 25000032
Knuth Sorgers Transportation Coordinator n/a 271 25000033
Nils Konrad Transportation Captain Drivers Captain 272 25000034
Andreas Loibl Driver (to Producer) 273 25000035
Elvin Rook Driver (to Director) 273 25000036
Smike Triebel Driver (to Director) 273 25000037
Smike Triebel Driver Cast Driver 273 25000038
Jan Bludau Driver Cast Driver 273 25000039
László Somogyi Driver Cast Driver 273 25000040
Dirk Niemeyer Driver Cast Driver 273 25000041
Jan Luo Driver Cast Driver 273 25000042
Andreas Pauli Driver Cast Driver 273 25000043
Alexander Muller-Lenhartz Driver Cast Driver 273 25000044
Oliver Maloy Driver Cast Driver 273 25000045
Steve Wilks Driver Cast Driver 273 25000046
Georg Nagel Driver Cast Driver 273 25000047
Tobias Joosten Driver Cast Driver 273 25000048
Alexander Sterling Driver Cast Driver 273 25000049
Alexander Schimpf Driver Family Driver(of Cast) 273 25000050
Sibylle Follmer Driver (to D.O.P.) 273 25000051
Daniel Huhn Driver Production Driver 273 25000052
Stefan Backes Driver Production Driver 273 25000053
Axel Hubner Driver Production Driver 273 25000054
Mathias Langwich Driver Production Driver 273 25000055
Hannes Schamberger Driver Production Driver 273 25000056
Eduard Philippsen Driver Production Driver 273 25000057
Andreas Schumacher Driver Production Driver 273 25000058
Altay Unsal Driver Production Driver 273 25000059
Roland Fritze Driver Production Driver 273 25000060
Markus Ritter Driver Production Driver 273 25000061
Philipp Storz Driver Production Driver 273 25000062
Sebastian Gottschalk Driver Production Driver 273 25000063
Ilja Kloppenburg Driver Production Driver 273 25000064
Ivica Rahija Driver Production Driver 273 25000065
Carina Liegl Driver Production Driver 273 25000066
Marit Stoye Driver Production Driver 273 25000067
Marcel Ahrens Driver Production Driver 273 25000068
Matthias Schnedler Driver Production Driver 273 25000069
Julia Tyrolt Driver Production Driver(Würzburg) 273 25000070
Mareike Georg Driver Production Driver(Würzburg) 273 25000071
Tanja Oppel Driver Production Driver(Würzburg) 273 25000072
Luise Aetner Driver Production Driver(Würzburg) 273 25000073
Julia Eitel Driver Production Driver(Würzburg) 273 25000074
Darin Damjanow Driver Rushes Driver 273 25000075
Enrico Fischer Driver Equipment Shuttle Driver 273 25000076
Tony Smith Driver Unit Move Coordinator/Truck Driver 273 25000077
Robert Ehlert Driver Truck Driver 273 25000078
Michel Ehmke Driver Truck Driver 273 25000079
Antonio Allocca Driver Truck Driver 273 25000080
Andreas Holert Driver Truck Driver 273 25000081
Enrico Schleser Driver Truck Driver 273 25000082
Steffen Sahr Driver Truck Driver 273 25000083
Daniel Schmidt Driver Truck Driver 273 25000084
Thomas Suess Production Facilities Head of Department(Translux) 120824 25000085
Andreas Rose Driver (Translux) 273 25000086
Alexander Wunderling Driver (Translux) 273 25000087
Ronald Hartkopf Driver (Translux) 273 25000088
Ilja Krug Driver (Translux) 273 25000089
Bjorn Schultheiss Driver (Translux) 273 25000090
Chris Morser Driver (Translux) 273 25000091
Maresa Montag Medic Set Medic 120966 25000092
Eric Herz Medic Set Medic 120966 25000093
Nina Perovic First Aid Set Nurse 121170 25000094
Betty Hellwig First Aid Construction Nurse 121170 25000095
Nicholas Powell Second Unit Director n/a 412 25000096
Kilian Hebold Production Assistant (Production/Location) 275 25000097
Konstanze Oesker Set Production Assistant (Production/Location) 371 25000098
David Schill Set Production Assistant (Production/Location) 371 25000099
Florian Haeger Transportation Captain n/a 272 25000100
Nils Konrad Driver Drivers Captain 273 25000101
Johannes Ziegler Stand-In Stand-In Double(for D'Artagnan) 121015 25000102
Patrick Dollmann Stand-In Stand-In Double(for Athos) 121015 25000103
Klaus Sawatzki Stand-In Stand-In Double(for Porthos) 121015 25000104
Thore Jarosch Stand-In Stand-In Double(for Aramis) 121015 25000105
Mathias Schum Stand-In Stand-In Double(for Richelieu) 121015 25000106
Almuth Völker Stand-In Stand-In Double(for Constance) 121015 25000107
Nina Düsterlho Stand-In Stand-In Double(for Constance) 121015 25000108
Simon Thelen Stand-In Stand-In Double(for Planchet) 121015 25000109
Hannes Scholl Stand-In Stand-In Double (Extra)(for Buckingham) 121015 25000110
David Helmut Stand-In Stand-In Double (Extra)(for Rochefort) 121015 25000111
Christian Sprecher Stand-In Stand-In Double(for Rochefort) 121015 25000112
Tobias Adlberger Stand-In Stand-In Double(for Louis) 121015 25000113
Oliver Scheffel Stand-In Stand-In Double (Extra)(for Cagliostro) 121015 25000114
Christiane Höhn Stand-In Stand-In Double(for Queen) 121015 25000115
Christian Haupt Stand-In Stand-In Double(for Jussac) 121015 25000116
Nick Colangelo Production Assistant (MR. X. Inc.) 275 25000117
Chris Ross Production Assistant (MR. X. Inc.) 275 25000118
Olivier Rousseau Production Assistant (MR. X. Inc.) 275 25000119
Olga Cerro Assistant (Legal Department) 120820 25000120
Johanna Fuchs Assistant (Legal Department) 120820 25000121
Karolin Stetter Assistant (Legal Department) 120820 25000122
Johannes Schlichting Assistant (to Robert Kulzer) 120820 25000123
Shawn Wallace Assistant (to Jeremy Bolt) 120820 25000124
Franz Trosthammer Assistant (to the Board) 120820 25000125
Friederich Oetker Assistant Creative Affairs Assistant 120820 25000126
Desiree Schildt Assistant (to Martin Moszowicz) 120820 25000127
Daniela Keyserlingk Assistant (to Christine Rothe) 120820 25000128
Sabina Friedland Assistant On Location Assistant(to Christine Rothe) 120820 25000129
Yasmina Majid Coordinator (Constantin Film Produktion) 528 25000130
Meike Bockelmann Coordinator (Constantin Film Produktion) 528 25000131
Annegret Michel Assistant (to Torsten Koch) 120820 25000132
Pamela Schuster Assistant (to Torsten Koch) 120820 25000133
Stephanie Dresbach Production Making Of Producer 120824 25000134
Max Meinikat Production Making Of Camera 120824 25000135
Sonja Brummer Production EPK Interviews 120824 25000136
Mariana Ramlow Assistant (to Oliver Koppert) 120820 25000137
Stephanie Guttenberger Other Crowd Marshall 120795 26000001
Susanne Frei Other Crowd Marshall 120795 26000002
Tobias Illing Other Crowd Marshall 120795 26000003
Holger Sachse Other Crowd Marshall 120795 26000004
Don Lee Trainer Personal Trainer(to L. Lerman) 121109 26000005
Cengiz Dervis Trainer Personal Trainer(to M. Macfadyen (prep)) 121109 26000006
Frank Pelak Other Storage Administrator 120795 26000007
Katja Wirz Publicity Director Publicity 120789 29000001
Katherine McCormack Unit Publicist n/a 231 29000002
Regine Baschny Publicity (Just Publicity) 120789 29000003
Synopsis
They are known as Porthos, Athos, and Aramis - three elite warriors who serve the King of France as his best Musketeers. After discovering an evil conspiracy to overthrow the King, the Musketeers come across a young, aspiring hero - D'Artagnan - and take him under their wing. Together, the four embark on a dangerous mission to foil the plot that not only threatens the Crown, but the future of Europe itself.