Conviction (2010)

Conviction
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 46mins.
Genres Drama, Biopic
Keywords legal
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Hunter Dixon Song Performer ("Long Train Runnin"') 120788 8000014
Robert Piela Song Performer ("Long Train Runnin"') 120788 8000013
Chris Fichter Song Performer ("Long Train Runnin"') 120788 8000015
Andrew Fairgrieve Song Performer ("Long Train Runnin"') 120788 8000012
Daniel Vogl Sound Supervisor Technical Supervisor 120883 14000018
Joo Furst Foley Artist n/a 223 14000017
Micki Joanni Foley Editor n/a 221 14000016
Dominic Tavella Rerecording Mixer Recording Mixer 120856 14000019
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000020
Spike Simms Electrician n/a 450 15000003
Kevin Wisor Best Boy Electric n/a 259 15000002
Mark Castelaz Gaffer n/a 268 15000001
Achim Hoffman Foley Editor n/a 221 14000015
Magda Habernickel ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000014
Florian Von Frenckell Sound Postproduction Producer(ARRI) 120816 14000008
Bernd Clauss Sound Head of Sound Department(ARRI) 120816 14000007
Chris Barnett Supervising Sound Editor n/a 328 14000006
Max Rammler-Rogall Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Michael Hinreiner Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Christof Ebhardt Sound Editor n/a 229 14000013
Joerge Elsner Supervising Sound Editor n/a 328 14000012
Philipp Baur Sound Engineer n/a 120916 14000011
Michael Anderson Electrician n/a 450 15000004
Pat O'Dea Electrician n/a 450 15000005
Edwin "Joseph" Miller Grip Company Grip 365 15000014
Sean T Kelly Dolly Grip n/a 264 15000013
John S Robertson Best Boy Grip n/a 265 15000012
Cory O'Dea Grip Company Grip 365 15000015
Chul Hee Cho Grip Company Grip 365 15000016
Bill MacLeod Key Grip (Additional Michigan Unit) 263 15000019
Brian Corbett Key Grip n/a 263 15000018
Joseph F Martucci Generator Operator Base Camp Generator Operator 363 15000017
Mike Lewis Key Grip n/a 263 15000011
Bradley A Knopf Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Nicholas Irwin Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Karl H Dondlinger Boom Operator (Additional Michigan Unit) 215 14000005
Christopher J J. Ritter Electrician n/a 450 15000006
Barbara Ann Stein Production Accountant n/a 282 16000001
Kenny Kondratko Grip (Additional Michigan Unit) 365 15000021
Mike Conner Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Brian Kelly Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000008
Anthony J Lullo Rigging Gaffer n/a 120937 15000007
Timothy O'Dea Best Boy Grip (Additional Michigan Unit) 265 15000020
Ronald L Wright Boom Operator n/a 215 14000002
Kathy Remski Extras Casting n/a 120851 10000006
Carrie Ray Casting (Michigan) 179 10000005
Paige Orr Casting Assistant n/a 177 10000004
Rose Gilpin Extras Casting n/a 120851 10000007
Marc Jacobson Executive in Charge of Production n/a 118217 11000001
Charles Kanganis Production Executive (Omega) 118216 11000004
Bishop Porter Production Executive Production Services(The Media Cooperative) 118216 11000003
Ted Kantrow Production Executive Production Services(The Media Cooperative) 118216 11000002
Allison Estrin Casting Associate n/a 160 10000003
Paul Schnee Casting Director n/a 157 10000002
David Vanhorn Swing Gang n/a 434 9000016
Mark Sanger Set Dresser n/a 197 9000015
Keith A Miller Set Dresser n/a 197 9000014
Carl Shuffett Swing Gang n/a 434 9000017
Kurt Braun Swing Gang n/a 434 9000018
Kerry Barden Casting Director n/a 157 10000001
Sally McKinnon Art Assistant Art Production Assistant(Additional Michigan Unit) 120974 9000020
Robert Krasofsky Scenic Artist Scenic(Additional Michigan Unit) 745 9000019
Claudia Lewis Studio Executive (Fox Searchlight Pictures) 120875 11000999
Elizabeth Himelstein Dialect Coach n/a 666 12000001
Steven E Anderson Makeup n/a 353 13000011
Vivian Baker Makeup Department Head Makeup 353 13000010
DeAnna Park Costume Department Costume Production Assistant 121016 13000009
Bonnie Clevering Hair Stylist Department Head Hair Stylist 120799 13000012
Rita Parillo Hair Stylist n/a 120799 13000013
Ron Ayers Sound Utility Sound 120816 14000003
Jerri Whiteman Assistant Accountant n/a 120950 16000003
David Obermeyer Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000001
Maria Salloum Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000008
Riki Lin Sabusawa Wardrobe Shopper 120823 13000007
Wendy Chuck Costume Designer n/a 169 13000001
Suzana Peric Consultant Music Consultant 120784 12000003
Wolfram Koessel Advisor Musical Advisor 120821 12000002
Dana Hart Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Nancy Collini Costumer (for Ms Swank) 120880 13000003
Michelle Hutchins Set Costumer n/a 121008 13000006
May McClurg Set Costumer n/a 121008 13000005
Amanda Mae Scholl Key Costumer n/a 351 13000004
Curtis Frisk Sound Mixer (Additional Michigan Unit) 230 14000004
Kathleen Shaw Payroll Accountant n/a 121020 16000004
Alyssa Batchelor Set Production Assistant n/a 371 25000009
Chris O’Hara Set Production Assistant n/a 371 25000008
Shannon Walker Assistant (to Ms Swank) 120820 25000007
Danielle Green-Halagarda Assistant (to Mr Sugerman) 120820 25000006
Melissa Bradac Set Production Assistant n/a 371 25000010
Jason Roby Set Production Assistant n/a 371 25000011
Alexandra Fentous Assistant (Omega) 120820 25000014
Patrizia Feichtinger Assistant (Omega) 120820 25000013
Michelle Flevotomas Set Production Assistant n/a 371 25000012
Mallory Brown Assistant (to Mr Goldwyn) 120820 25000005
Michael O'Brien Medic Set Medic 120966 25000004
Kimberly Thrasher Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Jonathan Hodges Property Master n/a 120805 24000002
John Samuel Kinsora Propman Prop Maker 120887 24000001
Andriy Pereklita Assistant Props Property Assistant 120904 24000004
Susanne King Assistant Props Property Assistant 120904 24000005
Todd M Campbell Office Production Assistant n/a 120909 25000003
David Halagarda Production Secretary n/a 367 25000002
Valerie Meloche Production Secretary n/a 367 25000001
Becky Peralta Assistant (Omega) 120820 25000015
Bill Hogan Jr. Transportation Coordinator n/a 271 25000016
Craig Kirchner Transportation Captain (Additional Michigan Unit) 272 25000030
Gina Nalli Production Assistant (Additional Michigan Unit) 275 25000029
Mindy Silberman Production Assistant (Additional Michigan Unit) 275 25000028
Travis Seppala Production Assistant (Additional Michigan Unit) 275 25000027
Jesse Harrington Medic Set Medic(Additional Michigan Unit) 120966 25000031
Jackie Mulhearn Assistant (to Composer) 120820 25000032
Amanda J Brand Unit Publicist n/a 231 29000001
Cassandra Barbour Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc) 120879 26000002
Laura Sevier Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc.) 120879 26000001
Matt Traylor Set Production Assistant (Additional Michigan Unit) 371 25000026
Mallory Brown Set Production Assistant (Additional Michigan Unit) 371 25000025
Adam Abelson Production Assistant n/a 275 25000019
Frank Morreale Transportation Captain (Detroit) 272 25000018
Anthony C Belmonte Transportation Captain n/a 272 25000017
Jason Quimby Production Assistant n/a 275 25000020
Mike Peavey Helicopter Pilot n/a 121003 25000021
Kristine Uyeda Production Secretary (Additional Michigan Unit) 367 25000024
Bill O'Brien Transportation Captain Teamster Captain 272 25000023
Rob Engles Transportation Picture Car 120992 25000022
Aaron Leichter Software Engineer Data I/O(Entity FX) 121071 23000014
Nate Smalley Software Engineer Data I/O(Entity FX) 121071 23000013
James Fierro Stunts n/a 240 19000007
Chris Nolte Stunts n/a 240 19000006
Tom Lowell Stunts n/a 240 19000005
Natalie Meyer Stunts n/a 240 19000004
Bob Stuart Stunts n/a 240 19000008
Mary Dixon Animal Wrangler (Mup Mups Animal Actors) 120863 20000001
Jon Kenny III Construction Foreman Foreman 277 21000003
Tim Osman Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Tyler Osman Construction Coordinator n/a 276 21000001
Bob Marrocco Stunts n/a 240 19000003
Brian Peters Stunts n/a 240 19000002
Melanie Krinsky Finance Manager Production Financing Provider(Bank Leumi USA) 120941 16000007
Angela Reedwisch Finance Manager Account Manager(ARRI) 120941 16000006
Keely Li Accountant (Omega) 120802 16000005
Mandie Rush Finance Manager Production Financing Provider(Bank Leumi USA) 120941 16000008
Jennifer Gray Legal Services n/a 120857 18000001
Rick LeFevour Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Alan Abrams Legal Services n/a 120857 18000003
Paul Almond Legal Services n/a 120857 18000002
Dean Neeb Carpenter n/a 529 21000004
Douglas Osbor Carpenter n/a 529 21000005
Ellyn Lewis Visual Effects VFX General Manager(Entity FX) 419 23000007
Dan Rucinski Visual Effects Producer VFX Executive Producer(Entity FX) 243 23000006
Krista Maryanski Visual Effects Producer VFX Producer(Entity FX) 243 23000005
Mat Beck Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Entity FX) 249 23000004
Bob Hamel Visual Effects Coordinator VFX Coordinator(Entity FX) 120760 23000008
Rob Reinhart Compositor (Entity FX) 120626 23000009
Viet Nguyen Software Engineer Systems Engineer(Entity FX) 121071 23000012
Chad Reder 2-D Artist 2D Intern(Entity FX) 120987 23000011
Jeremy Renteria Compositor (Entity FX) 120626 23000010
Chris Mackenzie Digital Artist Smoke Artist(Deluxe New York) 121022 23000003
Matthais Brauner Titles Title Designer 120825 23000002
Bryan Meganck Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000002
Megan Meganck Craft Service n/a 120903 22000001
Ryan Floyd Carpenter n/a 529 21000006
Steve Faust Chef (Hanna Brothers Film & Event Catering) 121045 22000003
Tomas Menjivar Chef Assistant Chef(Hanna Brothers Film & Event Catering) 121045 22000004
Christopher Berg Visual Effects Producer In-house Producer(ARRI) 243 23000001
Todd Hill Chef Assistant Chef(Hanna Brothers Film & Event Catering) 121045 22000006
Ryan C Miller Chef Assistant Chef(Hanna Brothers Film & Event Catering) 121045 22000005
Troy Borisy Set Decorator Set Decoration Leadman 165 9000013
Bruce "BJ" Johnson Painter Scenic Painter 200 9000010
Ethan Cutkosky Actor Neighborhood Boy 1 1000056
Melissa Bickerton Actor Admissions Counselor 1 1000055
Peter Carey Actor Reporter 3 1 1000054
Julio Ho Actor Reporter 2 1 1000053
Peter Gallagher Actor Barry Scheck 1 1000999
Tony Goldwyn Director n/a 2 2000001
Andrew Sugerman Producer n/a 3 3000003
Tony Goldwyn Producer n/a 3 3000002
Andy Karsch Producer n/a 3 3000001
Kam Carman Actor Reporter 1 1000052
Linda Boston Actor Release Judge 1 1000051
Eddie Hurcho Actor Courthouse Clerk 1 1000045
Alana Jo Beckman Actor Neighborhood Girl 1 1000044
Gordon Michaels Actor Lt Daniels 1 1000043
Jane Alderman Actor Mrs Halloran 1 1000046
Janet Ulrich Brooks Actor Dr McGilvray 1 1000047
Jennifer Roberts Actor Martha Coakley 1 1000050
Rick LeFevour Actor Prison Guard 3 1 1000049
Gary Charles Davis Actor Prison Guard 2 1 1000048
Hilary Swank Executive Producer n/a 174 3000004
Markus Barmettler Executive Producer n/a 174 3000005
Damien Lubiak Production Supervisor n/a 307 5000006
Maria Mantia Assistant Director n/a 163 5000005
Nicholas C Mastandrea Assistant Director n/a 163 5000004
Sheila G Waldron Script Supervisor n/a 191 5000007
Catherine M Thomas Location Manager n/a 193 5000008
Adam Boor Location Scout n/a 311 5000011
George Constas Location Scout n/a 311 5000010
Chris-Teena Constas Assistant Location Manager n/a 194 5000009
Ed Cathell III Unit Production Manager n/a 182 5000003
Thomas M Jacob Location Manager n/a 193 5000002
Anthony Callie Executive Producer n/a 174 3000008
James Smith Executive Producer n/a 174 3000007
Alwyn Hight Kushner Executive Producer n/a 174 3000006
Myles Nestel Executive Producer n/a 174 3000009
Ed Cathell III Co-Producer n/a 170 3000010
Jan Foster Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pamela Gray Screenplay n/a 120778 4000001
Dama Claire Co-Producer n/a 170 3000011
York Griffith Actor Desk Sergeant 2 1 1000042
Paul Burt Actor Prison Guard "Stash" 1 1000041
Juliette Lewis Actor Roseanna Perry 1 1000015
John Pyper Ferguson Actor Aidan 1 1000014
Talia Balsam Actor Prosecuting Attorney 1 1000013
Karen Young Actor Elizabeth Waters 1 1000012
Thomas Mahard Actor Law Professor 1 1000016
Laurie Brown Actor Law Professor 2 1 1000017
Marc Macaulay Actor Officer Boisseau 1 1000020
Rusty Mewha Actor Desk Sergeant 1 1000019
Ele Bardha Actor Don 1 1000018
Clea DuVall Actor Brenda Marsh 1 1000011
Bailee Madison Actor Young Betty Anne 1 1000010
Melissa Leo Actor Nancy Taylor 1 1000004
Minnie Driver Actor Abra Rice 1 1000003
Sam Rockwell Actor Kenny Waters 1 1000002
Ari Graynor Actor Mandy Marsh 1 1000005
Loren Dean Actor Rick 1 1000006
Tobias Campbell Actor Young Kenny 1 1000009
Owen Campbell Actor Ben 1 1000008
Conor Donovan Actor Richard 1 1000007
Frank Zieger III Actor Boyfriend 1 1000021
J David Moeller Actor Grandpa 1 1000022
Toya Brazell Actor Court Clerk 1 1000035
Annabel Armour Actor Social Service Woman 1 1000034
Michele Messmer Actor Mrs Brow 1 1000033
Heather Kozlakowski Actor Jury Foreman 1 1000036
Matthew Hollerbach Actor Law Student 1 1000037
Michael Liu Actor Huy Dao 1 1000040
Linda Hurd Actor Bar Exam Woman 1 1000039
Zack Fealk Actor Law Student 2 1 1000038
Hugh McGuire Actor Trial Judge 1 1000032
Sarab Kamoo Actor Blood Expert 1 1000031
Iris Ingram Actor Guy's Girlfriend 1 1000025
Tobiasz Daszkiewicz Actor Guy in Bar 1 1000024
Scott Philyaw Actor Cop 1 1000023
John Lepard Actor Minister 1 1000026
Jake Andolina Actor State Trooper 1 1000027
Doug Hamilton Actor Medical Examiner 1 1000030
Marty Bufalini Actor Defense Attorney 1 1000029
Wallace Bridges Actor Global Van Lines Witness 1 1000028
David Rumble Location Scout n/a 311 5000012
Glen Richter Location Scout n/a 311 5000013
Liz Gallacher Music Supervisor n/a 120872 8000002
Paul Cantelon Composer n/a 120836 8000001
Geraud Brisson Associate Editor n/a 479 7000002
Jay Cassidy Editor n/a 172 7000001
John M Davis Music Editor n/a 214 8000003
Gary Chester Music Engineer Score Engineer 120837 8000004
Paul Cantelon Music Piano Performer 120781 8000007
Susan Jacobs Music Producer Score Producer 323 8000006
Milosz Jeziorski Music Conductor Score Conductor and Orchestrator 120818 8000005
Markus Janner Film Lab Film Recordist(Deluxe New York) 120850 6000034
Jonathan Sanden Film Lab Digital Intermediate Editor(Deluxe New York) 120850 6000033
Beate Trathnigg Film Lab Project Coordinator Lab 120850 6000027
Christian Littmann Film Lab Laboratory Line Producer 120850 6000026
Martin Schwertfuhrer Film Lab Head of Film Laboratory Dept 120850 6000025
Franz Rabl Colorist Colorist Lab 120920 6000028
Clemens Schmid Dailies Dailies Supervisor 120999 6000029
Darrell R Smith Film Lab Digital Intermediate Producer(Deluxe New York) 120850 6000032
Joe Gawler Colorist Digital Intermediate Colorist(Deluxe New York) 120920 6000031
Daniel Schwerdtfeger Dailies Dailies Colorist 120999 6000030
Kathleen l Hasay Music Supervisor Music Supervision Assistant 120872 8000008
Chris Hewitt Song Performer ("Whiskey In The Jar") 120788 8000009
Frank D Dambra Painter Paint Supervisor 200 9000006
Kristine Uyeda Art Assistant n/a 120974 9000005
Paulette Georges Art Department Contractor n/a 121150 9000004
Mike Monckton Painter Paint Foreman 200 9000007
Annemarie Stoll Painter Scenic Painter 200 9000008
Kate Kogelman Painter Scenic Painter 200 9000011
Hilary Swank Actor Betty Anne Waters 1 1000001
Judith A Ivanyi Painter Scenic Painter 200 9000009
Rena DeAngelo Set Decorator n/a 165 9000003
Stephanie Gilliam Art Director n/a 183 9000002
Doug Fieger Song ("My Sharona") 120859 8000016
Tom Johnston Song ("Long Train Runnin"') 120859 8000011
David Bagnall Song Performer ("Whiskey In The Jar") 120788 8000010
Berton Averre Song ("My Sharona") 120859 8000017
Angela McCluskey Song ("Heaven And Hell") 120859 8000022
Mark Ricker Production Designer n/a 164 9000001
Wild Colonials Song Performer ("Heaven And Hell") 120788 8000024
Scott Roewe Song ("Heaven And Hell") 120859 8000023
Willy Delgado Film Lab ARRILASER Film Recording 120850 6000024
Sascha Stiller Film Lab ARRILASER Film Recording 120850 6000023
Nancy Kirhoffer Post-Production Supervisor n/a 120796 5000026
Philip Merker Assistant Location Manager (Additional Michigan Unit) 194 5000025
Chris-Teena Constas Location Manager (Additional Michigan Unit) 193 5000024
Thomas Nickel Production Supervisor (ARRI) 307 5000027
Michael Huber Project Manager Project Coordinator(ARRI) 120994 5000028
Peter Kuttner Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000002
Adriano Goldman Director of Photography n/a 120780 6000001
David Townsend Post-Production Coordinator n/a 120842 5000029
Dru Anne Carlson Script Supervisor (Additional Michigan Unit) 191 5000023
Jason Ivey Assistant Director (Additional Michigan Unit) 163 5000022
Jason Zorigian Production Coordinator n/a 162 5000016
Benjamin Dresser Location Assistant n/a 120947 5000015
Julia Renner Location Assistant n/a 120947 5000014
Anastacia Nemec Assistant Director n/a 163 5000017
Kate Kelly Production Coordinator n/a 162 5000018
Jono Oliver Assistant Director (Additional Michigan Unit) 163 5000021
Nancy P Townsend Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000020
Karen Stark Location Manager n/a 193 5000019
Trevor Rios Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000003
Mark Karavite Steadicam Operator Camera Operator/Steadicam 232 6000004
Traudl Nicholson Colorist n/a 120920 6000017
Hari Schernthaner Film Lab Head of Digital Intermediate Dept 120850 6000016
Benjamin Bazmore Video Assist/Playback Video Assist(Additional Michigan Unit) 120899 6000015
Andreas Mummert Film Lab Digital Intermediate Producer 120850 6000018
Arne Hastedt Film Lab Digital Intermediate Engineer 120850 6000019
Frederico Umetelli Film Lab ARRISCAN Film Scanning 120850 6000022
Steven Stueart Film Lab ARRISCAN Film Scanning 120850 6000021
Christopher Chaber Film Lab Digital Intermediate Editor 120850 6000020
Joe Christofori Camera Operator Aerial Assistant Camera Operator 239 6000014
Brian Heller Aerial Director of Photography Aerial DP/Operator 121063 6000013
Nick Gilbert Loader Camera Loader 120956 6000007
Brad Baker Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000006
Andy Hoehn Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000005
Mark Adler Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000008
Ron Batzdorff Still Photographer n/a 120485 6000009
Charlie Lew Camera Operator Assistant Camera Operator 239 6000012
Darryl Byrne Camera Operator Assistant Camera Operator 239 6000011
Andrew Dintenfass Director of Photography n/a 120780 6000010
David Kozlowski Painter Stand-By Painter 200 9000012
Synopsis
The true story of a sister's unwavering devotion to her brother. When Betty Anne Waters' older brother Kenny is arrested for murder and sentenced to life in 1983, Betty Anne, a Massachusetts wife and mother of two, dedicates her life to overturning the murder conviction. Convinced that her brother is innocent, Betty Anne puts herself through high school, college and, finally, law school in an 18 year quest to free Kenny. With the help of best friend Abra Rice, Betty Anne pores through suspicious evidence mounted by small town cop Nancy Taylor, meticulously retracing the steps that led to Kenny's arrest. Belief in her brother - and her quest for the truth - pushes Betty Anne and her team to uncover the facts and utilize DNA evidence with the hope of exonerating Kenny.