Centurion (2010)

Centurion
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 37mins.
Genres Adventure, Thriller, Foreign, Period
Keywords invasion, suspenseful
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michael Fassbender Actor Centurion Quintus Dias 1 1000001
Dominic West Actor General Titus Virilus 1 1000002
Olga Kurylenko Actor Etain 1 1000003
Noel Clarke Actor Macros 1 1000004
Andreas Wisniewski Actor Commander Gratus 1 1000005
Dave Legeno Actor Vortix 1 1000006
Axelle Carolyn Actor Aeron 1 1000007
David Morrissey Actor Bothos 1 1000008
Riz Ahmed Actor Tarak 1 1000009
J.J. Feild Actor Thax 1 1000010
Liam Cunningham Actor Brick 1 1000011
Imogen Poots Actor Arianne 1 1000012
Dhafer L'Abidine Actor Arm Wrestling Opponent 1 1000013
Lee Ross Actor Septus 1 1000014
Simon Chadwick Actor Carlisle Messenger 1 1000015
Ulrich Thomsen Actor Gorlacon 1 1000016
Ryan Atkinson Actor Gorlacon's Son 1 1000017
Paul Freeman Actor Governor Agricola 1 1000018
Jake Maskell Actor Roman Officer Argos 1 1000019
Eoin Macken Actor Achivir 1 1000020
Dermot Keaney Actor Pict Hunter 1 1000021
Dimitri Leonidas Actor Leonidas 1 1000022
Dylan Brown Actor Roman Guard 1 1000023
Rachael Stirling Actor Druzilla 1 1000024
Michael Carter Actor General Antoninus 1 1000025
Tom Mannion Actor General Tesio 1 1000026
Peter Guinness Actor General Cassius 1 1000027
Neil Marshall Director n/a 2 2000001
Christian Colson Producer n/a 3 3000001
Robert Jones Producer n/a 3 3000002
Francois Ivernel Executive Producer n/a 174 3000003
Cameron McCracken Executive Producer n/a 174 3000004
Paul Smith Executive Producer n/a 174 3000005
Diarmuid McKeown Associate Producer n/a 171 3000006
Ivana MacKinnon Associate Producer n/a 171 3000007
Neil Marshall Screenplay n/a 120778 4000001
Andy Stebbing Line Producer n/a 161 5000001
Cass Marks Production Manager n/a 305 5000002
Phil Booth Assistant Director n/a 163 5000003
Polly Duval Post-Production Supervisor n/a 120796 5000004
Harriet Worth Assistant Director n/a 163 5000005
Sarah Hood Assistant Director n/a 163 5000006
Hannah Brown Assistant Director n/a 163 5000007
Tamara King Assistant Director n/a 163 5000008
Sylvia Parker Script Supervisor n/a 191 5000009
Anwen Bull Script Supervisor n/a 191 5000010
Caroline O'Reilly Script Supervisor n/a 191 5000011
Eve Swannell Production Coordinator n/a 162 5000012
Simon Mills Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Matthew Jones Location Manager (Scotland) 193 5000014
Duncan Broadfoot Unit Manager (Scotland) 120832 5000015
Bobby Finn Location Assistant (Scotland) 120947 5000016
Derek Yeaman Location Manager Location Manager Pre Prep(Scotland) 193 5000017
Mark Grimwade Location Manager n/a 193 5000018
David Seaton Assistant Location Manager n/a 194 5000019
Lee Simmons Unit Manager n/a 120832 5000020
Sharon McGuinness Location Assistant n/a 120947 5000021
Damien Lucas Location Assistant n/a 120947 5000022
Rob Campbell-Bell Location Assistant n/a 120947 5000023
Philippa Wood Post-Production Coordinator n/a 120842 5000024
Sarah Wheel Production Manager (2nd Unit) 305 5000025
Simon Aguirre Assistant Director (2nd Unit) 163 5000026
Daniel Winch Assistant Director (2nd Unit) 163 5000027
Laura Coggan Assistant Director (2nd Unit) 163 5000028
Susie Lee Assistant Director (2nd Unit) 163 5000029
Duncan Muggoch Production Manager (Scotland) 305 5000030
Sean Barclay Unit Manager (Scotland) 120832 5000031
Daniel Winch Assistant Director (Scotland) 163 5000032
Laura Coggan Assistant Director (Scotland) 163 5000033
Susie Lee Assistant Director (Scotland) 163 5000034
Guy Campbell Assistant Director (Scotland) 163 5000035
John Turner Assistant Director (Scotland) 163 5000036
Emily Hobbs Assistant Director (Scotland) 163 5000037
Caroline O'Reilly Script Supervisor (Scotland) 191 5000038
Chris Moore Location Scout (Scotland) 311 5000039
Sam McCurdy Director of Photography n/a 120780 6000001
Rodrigo Gutierrez Camera Operator n/a 239 6000002
Rodrigo Gutierrez Director of Photography n/a 120780 6000003
John Garwess Focus Puller n/a 332 6000004
Ralph Ramsden Focus Puller n/a 332 6000005
Phil Humphries Clapper Loader n/a 120619 6000006
Ryan Taggart Clapper Loader n/a 120619 6000007
Jess Doxey Camera Trainee n/a 120998 6000008
Simon Bell Camera Trainee n/a 120998 6000009
Rob Wise Video Assist/Playback Video Assistant/Trainee 120899 6000010
Jay Maidment Still Photographer n/a 120485 6000011
Asa Shoul Colorist Digital Intermediate Colorist(Technicolor Creative Services London) 120920 6000012
Balazs Bolygo Director of Photography (2nd Unit) 120780 6000013
Sam Barnes Focus Puller (2nd Unit) 332 6000014
Tobias Marshall Clapper Loader (2nd Unit) 120619 6000015
Balazs Bolygo Director of Photography (Scotland) 120780 6000016
Daniel Edwards Focus Puller Camera Focus Puller(Scotland) 332 6000017
Stefan Krzysiak Clapper Loader Camera Clapper Loader(Scotland) 120619 6000018
Jamie Hicks Assistant Camera (Scotland) 233 6000019
Adam Dale Aerial Director of Photography (Scotland) 121063 6000020
John Marzano Aerial Director of Photography (Scotland) 121063 6000021
J Williams Camera Aerial Camera Tech(Scotland) 120798 6000022
Emma Edwards Assistant Camera (Scotland) 233 6000023
Henry Landgrebe Clapper Loader (Scotland) 120619 6000024
Katherine Spencer Clapper Loader (Scotland) 120619 6000025
Matthew North Clapper Loader (Scotland) 120619 6000026
Natasha Back Clapper Loader (Scotland) 120619 6000027
Paul Snell Clapper Loader (Scotland) 120619 6000028
Ingrid Weel-Sesson Focus Puller (Scotland) 332 6000029
Jake Marcuson Focus Puller (Scotland) 332 6000030
Simon Tindall Focus Puller (Scotland) 332 6000031
Steve Smith Focus Puller (Scotland) 332 6000032
Tim Battersby Focus Puller (Scotland) 332 6000033
Dylan Jones Videotape Operator Video Operator(Scotland) 120833 6000034
Robert Hamilton Videotape Operator Video Operator(Scotland) 120833 6000035
Ian Robinson Film Lab Lab Contact 120850 6000036
Paul Dray Film Lab Lab Contact 120850 6000037
Neil Hurford Film Lab Lab Grader 120850 6000038
Chris Gill Editor n/a 172 7000001
Jens Baylis Assistant Editor n/a 203 7000002
Ilan Eshkeri Music n/a 120781 8000001
Elisa Kustow Music Coordinator n/a 206 8000002
Tesse Gold Music Producer n/a 323 8000003
Stephen McLaughlin Music Producer n/a 323 8000004
Elisa Kustow Music Coordinator Music Production Coordinator 206 8000005
Felix Erskine Music n/a 120781 8000006
Christoph Bauschinger Music Editor n/a 214 8000007
Andrew Brown Music Conductor n/a 120818 8000008
Jessica Dannheisser Music Orchestrator 120781 8000010
Celia Graham Vocals n/a 121032 8000011
Mike Taylor Music Bodhran 120781 8000012
Gillian Tinglay Music Celtic Harp 120781 8000013
John Kenny Music Carnyx 120781 8000014
Lewis Jones Music Engineer n/a 120837 8000015
Millie Barring Music Music Production Assistant 120781 8000016
Simon Bowles Production Designer n/a 164 9000001
Jason Knox-Johnston Art Director n/a 183 9000002
Andrew Thomson Art Director n/a 183 9000003
Zoe Smith Set Decorator n/a 165 9000004
John Marson Greensman n/a 201 9000005
Jaeson Finn Storyboard Artist Storyboard/Concept Artist 199 9000006
Sophie Bridgman Art Department Assistant n/a 120503 9000007
Harry Pain Art Director Standby Art Director 183 9000008
Kelly Neary Art Department Art Department Work Experience 120843 9000009
Gary Dempsey Painter Standby Painter 200 9000010
Nigel Kirk Painter n/a 200 9000011
Jason Line Painter n/a 200 9000012
Harvey Woodward Painter n/a 200 9000013
Jonny Hext Painter n/a 200 9000014
Martin Dawes Sculptor Polyurethane Sculpture Supervisor 120910 9000015
Zebedee Ratcliffe Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000016
Mark Farlow Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000017
Jeremy Parr Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000018
Hyatt Evans Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000019
Karl Waddle Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000020
Marcus Jefferies Sculptor Polyurethane Sculptor 120910 9000021
Debbie McWilliams Casting n/a 179 10000001
Lucy Hellier Casting Assistant n/a 177 10000002
Pierre du Plessis Executive (Pathé) 120806 11000001
Fiona McGuire Executive (Pathé) 120806 11000002
John Fletcher Executive (Pathé) 120806 11000003
Lee Bye Executive (Pathé) 120806 11000004
James Clarke Executive (Pathé) 120806 11000005
Colleen Woodcock Executive (Pathé) 120806 11000006
Mike Runagall Executive (Pathé) 120806 11000007
Muriel Sauzay Executive (Pathé) 120806 11000008
Sally Caplan Executive Head of Premiere Fund(UK Film Council) 120806 11000009
Vince Holden Executive Head of Production Finance(UK Film Council) 120806 11000010
Fiona Morham Head of Production (UK Film Council) 120889 11000011
Mark Johnson Executive Commercial Director(Celador Films) 120806 11000012
Jo Brown Coach Voice Coach 120914 12000001
Matt Adams Consultant DI Consultant(Technicolor Creative Services London) 120784 12000002
Keith Madden Costume Designer n/a 169 13000001
Tahira Herold Hair & Makeup Makeup and Hair Designer 121041 13000002
Paul Hyett Makeup Effects Special Make-Up Effect Designer 120935 13000003
Janine Marr Wardrobe Supervisor (Scotland) 120908 13000004
Gabrielle Spanswick Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000005
Holly Smart Costumes Costume Standby 120828 13000006
Alicia Hood Costumes Costume Standby 120828 13000007
Kevin Pratten Costumes Costume Standby 120828 13000008
Kate Laver Costumes Costume Standby 120828 13000009
Leigh Nicol Costumes Costume Standby 120828 13000010
Elizabeth Lawson Makeup Artist n/a 120801 13000011
Jana Carboni Makeup Artist n/a 120801 13000012
Monica MacDonald Makeup Artist n/a 120801 13000013
Katherine Rayner Makeup Supervisor Hair and Makeup Crowd Supervisor 517 13000014
Demetris Robinson Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000015
Stuart Conran Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000016
Chris Fitzgerald Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000017
Chris Fitzpatrick Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000018
Simon Rose Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000019
Melissa Lenihan Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000020
Astrig Askerling Prosthetic Makeup Prosthetic Technician 120936 13000021
Luca Saccuman Prosthetic Makeup Prosthetic Assistant 120936 13000022
Sarah Ward Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000023
Alison Strudwick Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000024
Fiona Lucas Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000025
Heidi Miller Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000026
Tamar Zaig Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000027
Zoe Morris Costumes Costume Assistant(Scotland) 120828 13000028
James Hunter Costumes Costume Standby(Scotland) 120828 13000029
Oliver Southall Costumes Costume Standby(Scotland) 120828 13000030
Ailbhe LeMass Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000031
Caroline Silk Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000032
Claire McAndrew Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000033
Hollie Armstrong Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000034
Nicola Buck Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000035
Nuria Mbomio Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000036
Pascale Racher Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000037
Rachael Speke Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000038
Sharon Arniss Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000039
Sharon Colley Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000040
Tamara Mills Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000041
Vivienne Simpson Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000042
Zoe Brown Makeup Assistant (Scotland) 121007 13000043
Amy Davies Makeup Make-Up Trainee(Scotland) 353 13000044
Hannah Bamford Makeup Make-Up Trainee(Scotland) 353 13000045
Lucy Jelley Makeup Make-Up Trainee(Scotland) 353 13000046
Matthew Collinge Sound Design Sound Design and Sound Supervisor 120905 14000001
John Hayes Sound Recordist n/a 331 14000002
Danny Sheehan Sound Supervisor n/a 120883 14000003
Paul Schwartz Sound Sound Maintenance 120816 14000004
Charlie Weisfeld Sound Sound Trainee 120816 14000005
Paul Carter Sound Design Sound Effects and Design 120905 14000006
Rob Prynne Sound Effects Editor Fx Editor 327 14000007
Jeremy Price Sound Effects Editor Fx Editor 327 14000008
Michael Maroussas ADR/Dialogue Editor Dialogue and ADR Editor 120939 14000009
Howard Halsall ADR/Dialogue Editor Dialogue and ADR Editor 120939 14000010
Barnaby Smyth Foley Editor n/a 221 14000011
Peter Burgis Foley Artist n/a 223 14000012
Jason Swanscott Foley Artist n/a 223 14000013
Keith Partridge Foley Recordist n/a 225 14000014
Jamie Roden Rerecording Mixer n/a 120856 14000015
Mark Paterson Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
Matthew Collinge Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Sergio Bernuzzi Grip n/a 365 15000001
John Heald Grip n/a 365 15000002
Raymond Flindall Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000003
Andrew Taylor Gaffer n/a 268 15000004
Jon Best Best Boy n/a 120885 15000005
Robert Milton Electrician n/a 450 15000006
Trevor Chaisty Electrician n/a 450 15000007
Gareth Williams Generator Operator Genny Operator 363 15000008
Ross Pearson Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000009
Bob Schofield Electrician Wireman 450 15000010
Warwick Drucker Grip (2nd Unit) 365 15000011
Warwick Drucker Grip (Scotland) 365 15000012
John Rhymer Rigging Electrician Rigger(Scotland) 120958 15000013
Stacey Hancox Crane Grip Crane and Remote Head Tech(Scotland) 121043 15000014
Garry Owen Electrician (Scotland) 450 15000015
Gavin Warwick Electrician (Scotland) 450 15000016
Mark Thoms Electrician (Scotland) 450 15000017
Paul McGeachan Electrician (Scotland) 450 15000018
Philip Green Electrician (Scotland) 450 15000019
Tom Hyde Electrician (Scotland) 450 15000020
Will Kendall Electrician (Scotland) 450 15000021
Terry Robb Electrician (Scotland) 450 15000022
Daniel Hegarty Grip (Scotland) 365 15000023
Dave Holliday Grip (Scotland) 365 15000024
Luke Chisholm Grip (Scotland) 365 15000025
Steve Manningham Grip (Scotland) 365 15000026
Danny Webster Rigging Electrician Rigger(Scotland) 120958 15000027
Michael Bailey Rigging Electrician Rigger(Scotland) 120958 15000028
Paul Wellstead Rigging Electrician Rigger(Scotland) 120958 15000029
Craig Barwick Production Accountant n/a 282 16000001
Jane Trower Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Hayley Lyon Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Anna Landin Accountant Management Accountant(Celador Films) 120802 16000004
Will Evans Business Affairs Head of Business Affairs(UK Film Council) 120792 18000001
Paul Herbert Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Jo McLaren Stunt Double Stunt and Riding Double(for Etain) 120980 19000002
Mark Southworth Stunt Double (for Quintus/Virilus) 120980 19000003
James Grogan Stunt Double (for Bothos) 120980 19000004
Jamie Edgell Stunt Double (for Brick) 120980 19000005
Gary Hoptrough Stunt Double (for Tarak) 120980 19000006
Richard Hansen Stunt Double (for Leonidas) 120980 19000007
Mens-Sana Tamakloe Stunt Double (for Macros) 120980 19000008
Mark Mottram Stunt Double (for Thax) 120980 19000009
Adam Kirley Stunt Performer n/a 120981 19000010
Andy Bennett Stunt Performer n/a 120981 19000011
Andy Merchant Stunt Performer n/a 120981 19000012
Andrew Pilgrim Stunt Performer n/a 120981 19000013
Bradley Farmer Stunt Performer n/a 120981 19000014
Brian Nickels Stunt Performer n/a 120981 19000015
Bruce Cain Stunt Performer n/a 120981 19000016
Buster Reeves Stunt Performer n/a 120981 19000017
David Forman Stunt Performer n/a 120981 19000018
David Garrick Stunt Performer n/a 120981 19000019
Derek Lea Stunt Performer n/a 120981 19000020
Dominic Preece Stunt Performer n/a 120981 19000021
Gary Kane Stunt Performer n/a 120981 19000022
George Cottle Stunt Performer n/a 120981 19000023
Gordon Seed Stunt Performer n/a 120981 19000024
Guy List Stunt Performer n/a 120981 19000025
James O'Dee Stunt Performer n/a 120981 19000026
James Embree Stunt Performer n/a 120981 19000027
Jason Hunjan Stunt Performer n/a 120981 19000028
John Street Stunt Performer n/a 120981 19000029
Marcus Shakesheff Stunt Performer n/a 120981 19000030
Mark Henson Stunt Performer n/a 120981 19000031
Matthew Stirling Stunt Performer n/a 120981 19000032
Maurice Lee Stunt Performer n/a 120981 19000033
Maxine Whittaker Stunt Performer n/a 120981 19000034
Michael Byrch Stunt Performer n/a 120981 19000035
Mike Lambert Stunt Performer n/a 120981 19000036
Nick Chopping Stunt Performer n/a 120981 19000037
Nick McKinless Stunt Performer n/a 120981 19000038
Ray Nicholas Stunt Performer n/a 120981 19000039
Reg Wayment Stunt Performer n/a 120981 19000040
Richard Bradshaw Stunt Performer n/a 120981 19000041
Rick English Stunt Performer n/a 120981 19000042
Rob Hunt Stunt Performer n/a 120981 19000043
Rob Cooper Stunt Performer n/a 120981 19000044
Roy Taylor Stunt Performer n/a 120981 19000045
Tony Lucken Stunt Performer n/a 120981 19000046
Bill Willoughby Stunt Performer n/a 120981 19000047
Tom Cox Stunt Man Horse Rider 121002 19000048
Mike Nicholson-Pike Stunts Horse Rider 240 19000049
Jake Cox Stunt Man Horse Rider 121002 19000050
Camilla Naprous Stunt Man Horse Rider 121002 19000051
Pete Olivant Stunt Man Horse Rider 121002 19000052
Jean Alibert Stunt Man Horse Rider 121002 19000053
Alain Perelin Stunt Player Horse Rider 121025 19000054
Andy Butcher Stunt Man Horse Rider 121002 19000055
David Birkbeck Stunt Man Horse Rider 121002 19000056
Gerard Naprous Animal Wrangler Horse Master 120863 20000001
Daniel Naprous Animal Trainer Horse Master 120962 20000002
Jono Moles Construction Manager n/a 120983 21000001
Barnaby Papworth Construction Manager n/a 120983 21000002
Marcus Murray Carpenter n/a 529 21000003
John Mann Carpenter n/a 529 21000004
Dave Wells Carpenter n/a 529 21000005
Sam Wells Carpenter n/a 529 21000006
Alex Wells Carpenter n/a 529 21000007
Keith Mowatt Carpenter n/a 529 21000008
Graham Mitchell Carpenter n/a 529 21000009
Caradoc Rouse Carpenter n/a 529 21000010
John Moolenschot Carpenter n/a 529 21000011
Paul Wellstead Construction Construction Rigger 120900 21000012
Rod Vass Construction Sculpture and Construction Supervisor 120900 21000013
Michaela Elliot-Vass Construction Coordinator Polyurethane Sculpture and Construction Coordinator 276 21000014
Bon Appetit Catering Caterer 120954 22000001
Raymond Reader Chef n/a 121045 22000002
Andy Soane Chef n/a 121045 22000003
Mitchell Brown Chef n/a 121045 22000004
Chris Barnet Chef n/a 121045 22000005
Dan Edwards Chef n/a 121045 22000006
Sam Glover Catering Catering Runner(Scotland) 120954 22000007
Mark Scott Catering Catering Runner(Scotland) 120954 22000008
Alan Payne Graphic Designer n/a 120860 23000001
Chris Reynolds Special Effects Supervisor SFX Supervisor 545 23000002
Will Bazeley Special Effects SFX Trainee 168 23000003
Chris Trice Mechanical Special Effects Mechanical Effects 121086 23000004
Chrissie Overs Visual Effects Animal Fabricator 419 23000005
Steve Mercer Visual Effects Editor VFX Editor 614 23000006
Matt Curtis Titles Main & End Titles Designer 120825 23000007
Sean Wheelan Visual Effects Producer VFX Producer(Filmgate) 243 23000008
Jacob Otterstrom Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Filmgate) 249 23000009
Malin Persson Visual Effects Coordinator VFX Co-Cordinator(Filmgate) 120760 23000010
Hakan Blomdahl Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000011
Fredrik Averpil Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000012
Marcus Hindborg Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000013
Andreas Hylander Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000014
Linus Lindbalk Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000015
Elin Lindahl Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000016
Joseph McLamb Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000017
Daniel Nielsen Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000018
Daniel Reidler Visual Effects VFX Artist(Filmgate) 419 23000019
Steve Garrett Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(Technicolor Creative Services London) 614 23000020
Todd Kleparski Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(Technicolor Creative Services London) 243 23000021
Ben Setterfield Visual Effects Digital Scanning & Recroding(Technicolor Creative Services London) 419 23000022
Daniel Dolan Visual Effects Digital Scanning & Recroding(Technicolor Creative Services London) 419 23000023
Scott Liddle Visual Effects Digital Scanning & Recroding(Technicolor Creative Services London) 419 23000024
Matthew Benns Software Engineer Data Manager(Technicolor Creative Services London) 121071 23000025
Clare Brody Software Engineer Data Manager(Technicolor Creative Services London) 121071 23000026
Emma Hulme Digital Effects Digital Restoration(Technicolor Creative Services London) 345 23000027
Charlotte Gray Digital Effects Digital Restoration(Technicolor Creative Services London) 345 23000028
Matthew Baker Digital Effects Digital Restoration(Technicolor Creative Services London) 345 23000029
Adam Gottard Digital Effects Digital Restoration(Technicolor Creative Services London) 345 23000030
David Watson Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000031
Gareth Wingrove Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000032
Graham Hills Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000033
Steve Paton Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000034
Andy Collings Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000035
Andy Fraser Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000036
Dickon Mitchell Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000037
Joe Halford Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000038
John Savage Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000039
Keith Dawson Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000040
Mike Crowley Special Effects Technician SFX Technician(Scotland) 242 23000041
Nick Jeffries Armourer n/a 121128 24000001
Muffin Green Property Master n/a 120805 24000002
Lisa Chugg Props Buyer n/a 120926 24000003
Becky Thomas Props Buyer Assistant Props Buyer 120926 24000004
Simon Riley Props Standby Props 120817 24000005
Tom Roberts Props Standby Props 120817 24000006
Adam McCreight Props Storeman/Dressing Props 120817 24000007
Christina Chandler Props Dressing Props 120817 24000008
Kristin Theyers Props Dressing Props 120817 24000009
Edward Griffiths Props Prop Maker 120817 24000010
Esther Bradley Props Props Trainee 120817 24000011
Jim McCallum Props Dressing Props(Scotland) 120817 24000012
Ben Johnson Props Dressing Prop(Scotland) 120817 24000013
Gary Robinson Props Dressing Prop(Scotland) 120817 24000014
Ceri Warrick-Foster Props Dressing Prop(Scotland) 120817 24000015
Dave Conway Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000016
Dimitris Lyritzis Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000017
Douglas Glen Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000018
Edward Kellow Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000019
Mark Billingham Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000020
Oliver Clifford Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000021
Roddy Dolan Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000022
Shane Harford Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000023
Tom Geoghesan Props Standby Prop(Scotland) 120817 24000024
Nicola Dempsey Production Assistant n/a 275 25000001
Eleri Coulten Office Runner Production Runner 120988 25000002
Stefano Margaritelli Office Runner Rushes Runner 120988 25000003
Chris Foggin Office Runner Floor Runner 120988 25000004
Danielle Bennett Office Runner Floor Runner 120988 25000005
Max Murphy Office Runner Floor Runner(Scotland) 120988 25000006
Graham bevan Transportation Supervisor Construction Transport Supervisor 121049 25000007
Albert Sharpe Production EPK 120824 25000008
Dave Sutcliffe Medic Health and Safety 120966 25000009
Dylan Davies Medic Unit Medic 120966 25000010
Wayne Wright Driver Unit Driver(Scotland) 273 25000011
Sean Barclay Driver Unit Driver(Scotland) 273 25000012
Steven Harrop Driver Unit Driver(Scotland) 273 25000013
Davey Harrop Driver Unit Driver(Scotland) 273 25000014
Jim Atkins Driver Unit Driver 273 25000015
John Smith Driver Unit Driver 273 25000016
Peter Newman Driver Unit Driver 273 25000017
Nick Attfield Driver Unit Driver 273 25000018
Steve Rogers Driver Unit Driver 273 25000019
Tony Jayes Driver Unit Driver 273 25000020
Terry Collins Driver Unit Driver 273 25000021
Jimmy Carruthers Driver Unit Driver 273 25000022
Mick White Driver Unit Driver 273 25000023
Bruce Neighbour Driver Unit Driver 273 25000024
Ron Narduzzo Driver Unit Driver 273 25000025
Mick Watts Driver Minibus Driver 273 25000026
Bernard Yeo Driver Minibus Driver 273 25000027
Mike Pritchard Driver Camera Car Driver 273 25000028
Kevin Collyer Transportation Captain Facilities Captain(Andy Dixon Facilities Ltd) 272 25000029
Dave Lovell Driver Facilities Driver(Andy Dixon Facilities Ltd) 273 25000030
Duncan Rees Driver Artist Trailer Driver 273 25000031
Bohdan Stoklasa Driver Artist Trailer Driver 273 25000032
Steve Haines Driver Artist Trailer Driver 273 25000033
Adrian Davies Driver Artist Trailer Driver 273 25000034
Chris John Driver AB Office Driver 273 25000035
Rich Paxton Driver Costume Driver 273 25000036
Rob Bourne Driver Costume Driver 273 25000037
Jason Morgan Driver Makeup Driver 273 25000038
Tony Cosh Driver Makeup Driver 273 25000039
Simon Burgess Driver Production Office Driver 273 25000040
James Eales Driver Runaround Driver 273 25000041
Ian Fleming Second Unit Director n/a 412 25000042
Robert Butler Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000043
Walter Micklethwaite Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000044
Sandy Macdonnell Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000045
David Haussman Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000046
Sonia Richardson Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000047
John Todd Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000048
Rob Wheelden Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000049
Willie Fraser Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000050
Douglas Ferguson Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000051
Robbie Kain Driver 4 X 4 Driver(Scotland) 273 25000052
Angus Watts Floor Runner (Scotland) 121159 25000053
George Nelson Floor Runner (Scotland) 121159 25000054
James Lockett Floor Runner (Scotland) 121159 25000055
Jamie McInerney Floor Runner (Scotland) 121159 25000056
Nicholas Kay Floor Runner (Scotland) 121159 25000057
Oliver Hazell Floor Runner (Scotland) 121159 25000058
Vaughn Stein Floor Runner (Scotland) 121159 25000059
Gaia Elkington Assistant (to Christian Colson/Celador Films) 120820 25000060
Joanna Thapa Production Assistant (Celador Films) 275 25000061
Graeme Douglas Security Mountain Safety(Scotland) 120951 26000001
Ian Thomson Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Set during the war between Roman soldiers and Pict tribesmen during the 2nd century Roman conquest of Britain. Quintus Dias, a Roman centurion and son of a legendary gladiator, leads a group of soldiers on a raid of a Pict camp to rescue a captured general. The son of the Pict leader is murdered during the raid, and the Romans find themselves hunted by a seemingly unstoppable group of the Pict's most vicious and skilled warriors, led by a beautiful and deadly tracker hell-bent on revenge.