Nanny McPhee Returns (2010)

Nanny McPhee Returns
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 48mins.
Genres Adaptation, Comedy, Family, Fantasy, Sequel, Foreign
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Emma Thompson Actor Nanny McPhee 1 1000001
Maggie Gyllenhaal Actor Isabel Green 1 1000002
Ralph Fiennes Actor Lord Gray 1 1000003
Rhys Ifans Actor Phil Green 1 1000004
Maggie Smith Actor Mrs. Docherty 1 1000005
Asa Butterfield Actor Norman Green 1 1000006
Oscar Steer Actor Vincent Green 1 1000007
Lil Woods Actor Megsie Green 1 1000008
Eros Vlahos Actor Cyril Gray 1 1000009
Rosie Taylor-Ritson Actor Celia Gray 1 1000010
Daniel Mays Actor Blenkinsop 1 1000011
Maggie Smith Actor Mrs Docherty 1 1000012
Sinead Matthews Actor Miss Topsey 1 1000013
Katy Brand Actor Miss Turvey 1 1000014
Bill Bailey Actor Farmer Macreadie 1 1000015
Ewan McGregor Actor Mr Green 1 1000016
Sam Kelly Actor Mr Docherty 1 1000017
Nonso Anozie Actor Sergeant Jeffreys 1 1000018
Ed Stoppard Actor Lieutenant Addis 1 1000019
Toby Sedgwick Actor Enemy Pilot 1 1000020
Susanna White Director n/a 2 2000001
Eric Fellner Producer n/a 3 3000001
Tim Bevan Producer n/a 3 3000002
Lindsay Doran Producer n/a 3 3000003
Emma Thompson Executive Producer n/a 174 3000004
Liza Chasin Executive Producer n/a 174 3000005
Debra Osborne Executive Producer n/a 174 3000006
David Brown Co-Producer n/a 170 3000007
Amelia Granger Associate Producer n/a 171 3000008
Emma Thompson Screenplay n/a 120778 4000001
Christianna Brand Source Material (from book series: "Nurse Matilda") 120786 4000002
Danny Gulliver Unit Manager n/a 120832 5000001
David Brown Line Producer n/a 161 5000002
Simon Fraser Production Manager n/a 305 5000003
Martin Harrison Assistant Director n/a 163 5000004
Chris Stoaling Assistant Director n/a 163 5000005
Heidi Gower Assistant Director n/a 163 5000006
Finn McGrath Assistant Director n/a 163 5000007
George Walker Assistant Director n/a 163 5000008
Victoria Banks Assistant Director n/a 163 5000009
Laura Windebank Assistant Director n/a 163 5000010
Deborah Harding Post-Production Supervisor n/a 120796 5000011
Dan Whitty Location Manager n/a 193 5000012
Adam Richards Location Manager n/a 193 5000013
Irene Chawko Script Supervisor n/a 191 5000014
Susan Mahoney Script Supervisor n/a 191 5000015
Hannah Simons Script Supervisor n/a 191 5000016
Kate Fasulo Production Coordinator n/a 162 5000017
Hannah Collett Production Coordinator n/a 162 5000018
Fiona Garland Production Coordinator n/a 162 5000019
Peter Gray Location Assistant n/a 120947 5000020
Cassandra Sigsgaard Clearance Coordinator n/a 121031 5000021
Jonathan Houston Assistant Production Coordinator n/a 192 5000022
Charlotte Wright Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Mike Eley Director of Photography n/a 120780 6000001
Tony Slater-Ling Director of Photography n/a 120780 6000002
Philip Sindall Camera Operator n/a 239 6000003
Ian Adrian Camera Operator n/a 239 6000004
Vincent McGahon Steadicam Operator n/a 232 6000005
Roger Tooley Steadicam Operator n/a 232 6000006
David McDowall Assistant Camera n/a 233 6000007
Gabriel Hyman Assistant Camera n/a 233 6000008
Nick Kenealy Video Playback Video Playback Operator 505 6000009
Tindyebwa Agab Video Playback Video Playback Assistant 505 6000010
Peter Hodgson Video Playback Video Playback Operator 505 6000011
Liam Daniel Still Photographer n/a 120485 6000012
Ray Pascoe Projectionist Rushes Projectionist 121104 6000013
John Davis Loader Central Loader 120956 6000014
Matt Poynter Focus Puller n/a 332 6000015
Russell Ferguson Focus Puller n/a 332 6000016
Patrick Malone Film Lab Digital Intermediate Head of Department(Ascent 142 Features) 120850 6000017
Laurent Treherne Film Lab Digital Film Technical Supervisor(Ascent 142 Features) 120850 6000018
John Palmer Film Lab Digital Film Bureau Manager(Ascent 142 Features) 120850 6000019
Jon Gray Film Lab Laboratory Contact 120850 6000020
Adam Glasman Colorist Digital Colorist(Ascent 142 Features) 120920 6000021
Darren Rae Colorist HD Rushes Colorist 120920 6000022
Charlie Habanananda Color Color Grading Artist(Framestore) 121024 6000023
Dan Victoire Color Color Grading Artist(Framestore) 121024 6000024
Erin Stevens Clapper Loader n/a 120619 6000025
Emma Edwards Clapper Loader n/a 120619 6000026
Hatti Beanland Camera Trainee n/a 120998 6000027
Naa Wallace-Davies Camera Trainee n/a 120998 6000028
Jeremy Braben Aerial Director of Photography n/a 121063 6000029
Sim Evan-Jones Editor n/a 172 7000001
Sam Karr Editor Trainee Editor 172 7000002
Mark Heslop Editor Conform Editor 172 7000003
Emily Greenwood On-Line Editor Digital Online Editor(Ascent 142 Features) 120811 7000004
Deborah Richardson Avid Editor Avid Assistant Editor 120898 7000005
Tania Clarke Assistant Editor n/a 203 7000006
James Howard Music n/a 120781 8000001
Chris Bacon Music n/a 120781 8000002
Stuart Thomas Music n/a 120781 8000003
Rob Persaud Music Technical Score Advisor 120781 8000004
Jon Kull Music Orchestrator 120781 8000005
John Thomas Music Orchestrator 120781 8000006
Marcus Trumpp Music Orchestrator 120781 8000007
Rick Giovinazzo Music Orchestrator 120781 8000008
Robert Litton Music Orchestrator 120781 8000009
Jim Honeyman Music Orchestrator 120781 8000010
Thomas Bowes Music Orchestra Leader 120781 8000011
Chris Cozens Music Auricle Control Systems 120781 8000013
Richard Grant Music Auricle Control Systems 120781 8000014
Jo Buckley Music Orchestral Contractor 120781 8000015
Mark Graham Music Music Librarian 120781 8000016
Kristen Lane Music Music Licensing(Right Music Ltd) 120781 8000017
Gad Zeitune Music Arranger n/a 121019 8000018
Pete Anthony Music Conductor Orchestrator and Orchestra Conductor 120818 8000019
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestral Contractor 121013 8000020
Pamela Sollie Music Coordinator Scoring Coordinator 206 8000021
Joe Rand Music Editor n/a 214 8000022
James Bellamy Music Editor n/a 214 8000023
Steve Price Music Editor n/a 214 8000024
Sam Southwick Music Editor n/a 214 8000025
Simon Rhodes Score Recording Score Recorder and Mixer 120840 8000026
Andrew Dudman Score Recording Score Recorder 120840 8000027
Lew Brown Song ("The Best Things In Life Are Free") 120859 8000028
B DeSylva Song ("The Best Things In Life Are Free") 120859 8000029
Ray Henderson Song ("The Best Things In Life Are Free") 120859 8000030
Jerome Kern Song ("Pick Yourself Up") 120859 8000031
Dorothy Fields Song ("Pick Yourself Up") 120859 8000032
Bing Crosby Song Performer ("The Best Things In Life Are Free") 120788 8000033
Simon Elliott Production Designer n/a 164 9000001
Bill Crutcher Art Director n/a 183 9000002
Gary Jopling Art Director n/a 183 9000003
Nick Dent Art Director n/a 183 9000004
Suzanne Austin Art Director n/a 183 9000005
Lisa McDiarmid Art Director Standby Art Director 183 9000006
Oliver Vijver Art Director Standby Art Director 183 9000007
Brendan Houghton Storyboard Artist n/a 199 9000008
Russell Oxley Scenic Artist n/a 745 9000009
Craig Gleeson Painter Standby Painter 200 9000010
Gary Crosby Painter HOD Painter 200 9000011
Dean Dunham Painter n/a 200 9000012
John Marson Greensman n/a 201 9000013
Nick Slater Greensman n/a 201 9000014
Vladimir Ravlu Greensman n/a 201 9000015
Jamie Clarke Greensman n/a 201 9000016
Nic Stubbings Dresser Dressing Chargehand 120967 9000017
Mark Hearld Concept Artist Decorative Artist 120911 9000018
James Wakefield Assistant Art Director n/a 315 9000019
Kiera Tudway Art Department Assistant n/a 120503 9000020
Roxana Alexandru Art Department Draughtperson 120843 9000021
Syd Harvey Art Department Art Department Runner 120843 9000022
Pippa Hall Casting Children's Casting 179 10000001
Millie Scalchi Casting Assistant n/a 177 10000002
Ann Koska Extras Casting Child Double and Extras Casting 120851 10000003
Sally King Extras Casting Child Double and Extras Casting 120851 10000004
Lucy Wainwright Executive Legal and Business Affairs Executive(Working Title) 120806 11000001
Ann Lynch Executive Executive Coordinator(Working Title) 120806 11000002
Angela Morrison Executive in Charge Chief Operating Officer(Working Title) 120791 11000003
Grainne McKenna Executive in Charge Vice President of Legal and Business Affairs(Working Title) 120791 11000004
Kathy Nelson Executive in Charge Executive in Charge of Music(Universal Pictures) 120791 11000005
Michelle Wright Executive in Charge of Production (Working Title) 118217 11000006
Andrew Fenady Studio Executive n/a 120875 11000007
Sarah-Jane Wright Production Executive (Working Title) 118216 11000008
Michelle Wright Production Executive n/a 118216 11000009
Michael McCormick Production Executive n/a 118216 11000010
Chris Sturmer Consultant Dolby Consultant 120784 12000001
Nick Angel Consultant Music Consultant 120784 12000002
Neil Swain Dialect Coach n/a 666 12000003
Celia Bannerman Acting Coach Children's Acting Coach 121130 12000004
Jane Gibson Coach Movement Coach 120914 12000005
Gabriella Loria Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Edith Kahler Costume Department Costume Assistant 121016 13000002
Julia Goldsmith Costume Department Costume Assistant 121016 13000003
Jennifer Alford Costume Department Costume Cutter 121016 13000004
Catrin Long Costume Department Costume Maker 121016 13000005
Helen Mackenzie-Corby Costume Department Costume Maker 121016 13000006
Vicki Hallam Costume Department Costume Breakdown 121016 13000007
Jacqueline Durran Costume Designer n/a 169 13000008
Jenny Hawkins Costume Supervisor n/a 120895 13000009
Helen Ingham Costumes Costume Standby 120828 13000010
Esther St. John Gray Costumes Costume Standby 120828 13000011
Barbara Brady Costumes Costume Assistant 120828 13000012
Peter King Hair Stylist n/a 120799 13000013
Tamsin Dorling Makeup Artist Hair and Makeup Artist 120801 13000014
Paula Price Makeup Artist Hair and Makeup Artist 120801 13000015
Flora Moody Makeup Artist Trainee Assistant Makeup Artist 120801 13000016
Lesley Smith Makeup Artist Hair and Makeup Artist 120801 13000017
Nicola Matthews Makeup Artist Makeup and Hair Artist 120801 13000018
Peter King Makeup Designer n/a 447 13000019
Joe Hobbs Wardrobe Crowd Wardrobe Master 120823 13000020
Sarah Weatherburn Wig Maker Wigs and Facial Hair Supplier 121096 13000021
Robert Ireland ADR Editor n/a 220 14000001
Mark Appleby ADR Mixer n/a 227 14000002
Nina Hartstone ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000003
Gillian Dodders ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000004
Emilie O'Connor ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000005
Jack Stew Foley Artist n/a 223 14000006
Andrea King Foley Artist n/a 223 14000007
Hugo Adams Foley Editor n/a 221 14000008
Adam Mendez Foley Recordist n/a 225 14000009
Niv Adiri Rerecording Effects Re-recording Technician 120995 14000010
Mike Dowson Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Richard Pryke Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Simon Hayes Sound Production Sound Mixer 120816 14000013
James Gibb Sound Sound Trainee 120816 14000014
Ben Barker Sound Effects Editor n/a 327 14000015
Niv Adiri Sound Effects Editor n/a 327 14000016
Danny Freemantle Sound Effects Editor n/a 327 14000017
Arthur Fenn Sound Engineer Sound Maintenance Engineer 120916 14000018
Robin Johnson Sound Engineer Sound Maintenance Engineer 120916 14000019
Adam Scrivener Sound Mixer Mix Technician 230 14000020
Glenn Freemantle Supervising Sound Editor Sound Editor/Sound Designer 328 14000021
Tom Sayers Supervising Sound Editor Co-Supervising Sound Editor/Sound Designer 328 14000022
Darren Harvey Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Allan Williams Rigging Gaffer HOD Rigger 120937 15000002
Ian Franklin Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Kevin Skinner Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000004
Sam Kite Rigging Electrician Rigging Chargehand 120958 15000005
Keith Carey Rigging Electrician Rigger 120958 15000006
Scott Hillier Rigging Electrician Rigger 120958 15000007
Martin Goddard Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000008
Russell Diamond Grip n/a 365 15000009
Jody Knight Grip n/a 365 15000010
Tom Unwin Grip Grip Trainee 365 15000011
Doug Newton Grip n/a 365 15000012
Mark Joiner Generator Operator Electrician/Generator Operator 363 15000013
Paul Murphy Gaffer n/a 268 15000014
Jon Attwood Gaffer n/a 268 15000015
Paul Brown Electrician n/a 450 15000016
Peter Gilmour Electrician n/a 450 15000017
Guy Hammond Electrician n/a 450 15000018
Paul Molloy Electrician n/a 450 15000019
Roy Carter Electric Electrical Rigger 121127 15000020
Aaron Douglas Crane Grip Crane Technician 121043 15000021
Steve Hideg Crane Grip Crane Technician 121043 15000022
Andy Thomson Crane Grip Crane Technician 121043 15000023
Mark Funnell Best Boy n/a 120885 15000024
Dave Le Bon Best Boy n/a 120885 15000025
James Richardson Production Accountant n/a 282 16000001
Elizabeth Brizzell Accountant PG APATS Trainee 120802 16000002
Katherine Moore Accountant PG APATS Trainee 120802 16000003
Michele Tandy Finance Manager Financial Controller 120941 16000004
Tim Easthill Finance Manager Finance Director(Working Title) 120941 16000005
Tarn Harper Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Polly Wilby Post-Production Accountant Post-Production Assistant Accountant 120979 16000007
Chris Norman Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Roisin McVeigh Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Sheeraz Shah Business Affairs Head of Legal and Business Affairs(Working Title) 120792 18000001
Christina Angeloudes Business Affairs Legal and Business Affairs Manager(Working Title) 120792 18000002
Lee Sheward Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Paul Heasman Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Elliot Tester Stunt Double Double 120980 19000003
Alexia-Jane Armitage Stunt Double Double 120980 19000004
Matthew Barlow Stunt Double Double 120980 19000005
Nicole Vuckovic Stunt Double Double 120980 19000006
Ray De-Haan Stunt Performer n/a 120981 19000007
Paul Lowe Stunt Performer n/a 120981 19000008
Nick Wilkinson Stunt Performer n/a 120981 19000009
Tina Maskell Stunt Performer n/a 120981 19000010
Annabel Canaven Stunt Performer n/a 120981 19000011
Gary Mui Animal Trainer n/a 120962 20000001
Guillaume Grange Animal Trainer n/a 120962 20000002
Julie Tottman Animal Services Animal Coordinator 121036 20000003
Hayley Dida Animal Services Animal Administrator 121036 20000004
Paul Marah Carpenter Standby Carpenter 529 21000001
Seamus O'Sullivan Carpenter HOD Carpenter 529 21000002
Paul Duff Carpenter n/a 529 21000003
Dave Lowery Carpenter n/a 529 21000004
John O'Connor Carpenter n/a 529 21000005
Barry O'Brien Carpenter Standby Carpenter 529 21000006
Steve Bohan Construction Manager n/a 120983 21000007
Tracy Low Construction Construction Buyer 120900 21000008
John Lowrey Construction Construction Technician 120900 21000009
Phil Reeves Construction Construction Technician 120900 21000010
Richard McCarthy Plasterer HOD Plasterer 121097 21000011
Steven Ponting Plasterer n/a 121097 21000012
Dean Coldham Plasterer Chargehand Plasterer 121097 21000013
Grant Bolton Plasterer n/a 121097 21000014
Michael Johnstone Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000001
Dan Arnold Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000002
Bryony Myers Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000003
Robin Waterson Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000004
Amber McCabe Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000005
Tim Scott Craft Service (Natural Addiction Ltd) 120903 22000006
Fiona Gilbert Catering Operations Director(Red Chutney) 120954 22000007
Jose Rio Catering Catering Assistant(Red Chutney) 120954 22000008
Caroline Parker Catering Catering Assistant(Red Chutney) 120954 22000009
Steve Clark Chef Chef Manager(Red Chutney) 121045 22000010
Tamara Morris Chef (Red Chutney) 121045 22000011
James Healey Chef (Red Chutney) 121045 22000012
Adam McInnes Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Bob Schofield Visual Effects Supervisor Wire Effects Supervisor 249 23000002
Christian Manz Visual Effects Supervisor (Framestore) 249 23000003
Mark Holt Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
James Davis Special Effects Supervisor Special Effects Floor Supervisor 545 23000005
Tony Atherton Effects Supervisor Effects Artist(Framestore) 120866 23000006
Matt Fox Visual Effects Producer Executive Producer(Framestore) 243 23000007
Allison Cain Visual Effects Producer (Framestore) 243 23000008
Marie Fernandes Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(Ascent 142 Features) 243 23000009
Russell Pawson Visual Effects Editor Visual Effects Editorial(Framestore) 614 23000010
Turea Blyth Visual Effects Editor Visual Effects Editorial(Framestore) 614 23000011
Duncan Kinnaird Visual Effects Post-Visualization Artist 419 23000012
Hugh Goodbody Special Effects Technician n/a 242 23000013
Darren Longstaff Special Effects Technician n/a 242 23000014
Patrick O'Sullivan Special Effects Technician n/a 242 23000015
Jan Staines Special Effects Technician n/a 242 23000016
James Weguelin Special Effects Technician n/a 242 23000017
Dickon Mitchell Special Effects Technician n/a 242 23000018
Karen Holt Special Effects Assistant n/a 514 23000019
Nardeep Chander Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000020
Jacob Clark Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000021
Michele Fabbro Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000022
Gunnar Radeloff Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000023
Carlo Volpati Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000024
Alvin Yap Effects Coordinator Effects Artist(Framestore) 120917 23000025
Kevin Spruce Animation Supervisor (Framestore) 120918 23000026
Peter Hartless Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000027
Dominic Ridley Visual Effects Coordinator Visual Effects On-Set Coordinator 120760 23000028
Clair Galpin Visual Effects Coordinator (Framestore) 120760 23000029
Michael Currell Visual Effects Coordinator (Framestore) 120760 23000030
Sukh Gill Visual Effects Coordinator (Framestore) 120760 23000031
Matthias Baas Software Engineer Research and Development Artist(Framestore) 121071 23000032
Michael Blain Software Engineer Research and Development Artist(Framestore) 121071 23000033
Rico Dober Software Engineer Pipeline(Framestore) 121071 23000034
Alex Oddbratt Software Engineer Pipeline(Framestore) 121071 23000035
Dan Helme Software Engineer Data Wrangler(Ascent 142 Features) 121071 23000036
Katarzyna Ancuta Rotoscope Artist Paint and Rotoscope Lead(Framestore) 120644 23000037
Stephen Tew Rotoscope Artist Paint and Rotoscope Lead(Framestore) 120644 23000038
Jeremy Beurruel Modelmaker Modeling Artist(Framestore) 120919 23000039
William Brand Modelmaker Modeling Artist(Framestore) 120919 23000040
Ronan Carr Modelmaker Modeling Artist(Framestore) 120919 23000041
Daren Horley Matte Painter Texturing Painting Lead(Framestore) 120959 23000042
Jason Horley Matte Painter Digital Matte Painting Lead(Framestore) 120959 23000043
Rene Borst Matte Painter Digital Matte Painting Artist(Framestore) 120959 23000044
Virginie Degorgue Matte Painter Digital Matte Painting Artist(Framestore) 120959 23000045
Patrick Muylkens Matte Painter Digital Matte Painting Artist(Framestore) 120959 23000046
Dale Rostron Matchmove Artist Matchmove Lead(Framestore) 120657 23000047
Heather Pollington Graphic Designer n/a 120860 23000048
Gordon Curtis Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000049
David Fish Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000050
Jamie Isles Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000051
Manjusha Balachandran Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000052
Matthew Bell Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000053
Christophe Brejon Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000054
Lee Dexter Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000055
Laura Dias Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000056
Joe Gaffney Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000057
Carl Jackson Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000058
Jeff Newton Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000059
Conor O'mara Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000060
Marine Poirson Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000061
Stefan Putz Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000062
Wilson Stockman Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000063
Caroline Thoumire Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000064
Mark Wainwright Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000065
Rachel Williams Digital Effects Artist Lighting Artist(Framestore) 120960 23000066
Hege Berg Digital Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 121022 23000067
James Nicholl Digital Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 121022 23000068
Nick Reed Digital Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 121022 23000069
Ed Plant Compositor n/a 120626 23000070
John Hardwick Compositor n/a 120626 23000071
Sean Danischevsky Compositor (Framestore) 120626 23000072
Russell Horth Compositor (Framestore) 120626 23000073
Alex Payman Compositor (Framestore) 120626 23000074
Jaume Arteman Compositor (Framestore) 120626 23000075
Jarnail Bhachu Compositor (Framestore) 120626 23000076
Alex Cumming Compositor (Framestore) 120626 23000077
Jaye Krebs Compositor (Framestore) 120626 23000078
Patricia Llaguno Compositor (Framestore) 120626 23000079
Conrad Olson Compositor (Framestore) 120626 23000080
Sam Osborne Compositor (Framestore) 120626 23000081
Stuart Partridge Compositor (Framestore) 120626 23000082
Paul Raeburn Compositor (Framestore) 120626 23000083
Melissa Butler-Adams Compositor (Framestore) 120626 23000084
Rajat Roy Compositor (Framestore) 120626 23000085
Juan Salzar Compositor (Framestore) 120626 23000086
Laurence Smith Compositor (Framestore) 120626 23000087
Iva Trajkovic Compositor (Framestore) 120626 23000088
Giuliano Vigano Compositor (Framestore) 120626 23000089
Tara Walker Compositor (Framestore) 120626 23000090
Kate Windibank Compositor (Framestore) 120626 23000091
Kim Wiseman Compositor (Framestore) 120626 23000092
Tim Young Compositor (Framestore) 120626 23000093
Pierre-Loïc Hamon Character Animation Character Rigging Artist(Framestore) 622 23000094
Rikki Knight-Trembath Character Animation Character Rigging Artist(Framestore) 622 23000095
Maximilian Mallman Character Animation Character Rigging Artist(Framestore) 622 23000096
Sagar Rathod CGI Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 120986 23000097
Andreas Rohr CGI Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 120986 23000098
Craig Stevenson CGI Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 120986 23000099
Stefanie Strauss CGI Artist Creature Simulation Artist(Framestore) 120986 23000100
Chris Lawrence CG Supervisor (Framestore) 779 23000101
Craig Bardsley Animator (Framestore) 483 23000102
Chiara Antelmi Animator (Framestore) 483 23000103
Terrence Bannon Animator (Framestore) 483 23000104
Ferran Casas Animator (Framestore) 483 23000105
Stuart Ellis Animator (Framestore) 483 23000106
Emma Ewing Animator (Framestore) 483 23000107
Michael Ford Animator (Framestore) 483 23000108
Jordi Girones Animator (Framestore) 483 23000109
Kevin O'Sullivan Animator (Framestore) 483 23000110
Craig Penn Animator (Framestore) 483 23000111
Henriette Plum Animator (Framestore) 483 23000112
Liam Russell Animator (Framestore) 483 23000113
Alfonso Sicilia Animator (Framestore) 483 23000114
Ricardo Silva Animator (Framestore) 483 23000115
Aldo Gagliardi Animator (Framestore) 483 23000116
Mathieu Vig Animator (Framestore) 483 23000117
Carlene Clarke Assistant Props Assistant Prop Hand 120904 24000001
Peter Hallam Property Master n/a 120805 24000002
Jo Vinton Propman Property Storeman 120887 24000003
Ian Cooper Propman Dressing Propman 120887 24000004
Angus Gentleman Propman Dressing Propman 120887 24000005
Harry Cable Propman Standby Propman 120887 24000006
Oli Van Der Vijver Propman Standby Propman 120887 24000007
James Hall Propman Property Runaround 120887 24000008
Johnny Campling Props Standby Props 120817 24000009
Toby Riches Props Standby Props 120817 24000010
Kristin Theyers Props Standby Props 120817 24000011
Annie Gilhooly Props Buyer Production Buyer 120926 24000012
Marshall Aver Props Buyer n/a 120926 24000013
Sarah Forbes Props Buyer Assistant Production Buyer 120926 24000014
Jo Berglund Props Buyer Assistant Production Buyer 120926 24000015
Cara Shine Assistant (to Eric Fellner) 120820 25000001
Chloe Dorigan Assistant (to Tim Bevan) 120820 25000002
Katherine Pomfret Assistant (to Eric Fellner) 120820 25000003
Ian Williams Assistant (to Susanna White) 120820 25000004
Patrick Hopkins Assistant (to Susanna White) 120820 25000005
Natasha Khrolenko Assistant (to Lindsay Doran) 120820 25000006
Robert Silva Assistant (to Lindsay Doran) 120820 25000007
Viv Irish Assistant (to Emma Thompson) 120820 25000008
Shelly O'Mahony Assistant (to Maggie Gyllenhaal) 120820 25000009
Paula Hind Production Assistant n/a 275 25000010
Bryan Baverstock Transportation Captain n/a 272 25000011
Ken Johnson Transportation Captain Facilities Captain 272 25000012
Darren Collins Transportation Rolls-Royce Supplier 120992 25000013
Howard Ray Transportation Minibus Hire 120992 25000014
Abbie James Stand-In Standin/Double 121015 25000015
julianna garwood Stand-In Standin/Double 121015 25000016
Kevin Hudson Stand-In n/a 121015 25000017
Mandy Aldridge Stand-In n/a 121015 25000018
Lauren Barrand Stand-In n/a 121015 25000019
Denise Dove Stand-In n/a 121015 25000020
Zoe Midgley Stand-In n/a 121015 25000021
Terry Francis Stand-In n/a 121015 25000022
Tim Pascoe Stand-In n/a 121015 25000023
Toby Sedgwick Second Unit Director Director of Movement 412 25000024
Tony Slater-Ling Second Unit Director n/a 412 25000025
Robert Wise Production Production Runner 120824 25000026
Richard Dunning Production Standby Stagehand 120824 25000027
James MacIntyre Production Standby Stagehand 120824 25000028
Dave Smith Production Stagehand 120824 25000029
Bradley Malin Production Standby Stagehand 120824 25000030
Colin Burrows Production EPK(Special Treats Productions) 120824 25000031
Roger Penny Production EPK(Special Treats Productions) 120824 25000032
Mark Rivers Production EPK(Special Treats Productions) 120824 25000033
Darren Price Office Runner Floor Runner 120988 25000034
Laura Windows Office Runner Base Runner 120988 25000035
Shoky Carter Office Runner Base Runner 120988 25000036
Max Rothery Office Runner Floor Runner 120988 25000037
Nick Gold Office Runner Floor Runner 120988 25000038
Olly Butler Office Runner Floor Runner 120988 25000039
Nick Luddington Office Runner Floor Runner 120988 25000040
Mick Hurrell Medic Health and Safety Officer 120966 25000041
Malcolm Pearce Medic Health and Safety Officer 120966 25000042
Rachel King Medic Unit and Construction Nurse 120966 25000043
Ian Evans Helicopter Pilot n/a 121003 25000044
Dave Hopkins Driver Construction Driver 273 25000045
David O'Connor Driver (to Susanna White) 273 25000046
John Smith Driver (to Emma Thompson) 273 25000047
Dave Manning Driver (to Maggie Gyllenhaal) 273 25000048
George Caccavale Driver Unit Driver 273 25000049
Brian Hathaway Driver Unit Driver 273 25000050
Derek Hughes Driver Unit Driver 273 25000051
Bruce Neighbour Driver Unit Driver 273 25000052
Michael White Driver Unit Driver 273 25000053
Jimmy Molloy Driver Rushes Driver 273 25000054
Brian Howard Driver Camera Car Driver 273 25000055
Andy Levett Driver Grip Truck Driver 273 25000056
Lawrence Duncan Driver Construction Truck Driver 273 25000057
Greg Howard Driver Facilities Driver 273 25000058
James McMeekin Driver Facilities Driver 273 25000059
Jamie Bolton Other Asset Representative 120795 26000001
Sharon Milton Tutor n/a 121034 26000002
Judith Phillips Tutor n/a 121034 26000003
Ben Perkins Tutor Chaperone 121034 26000004
Norma Bain Tutor Chaperone 121034 26000005
Sara Beadle Tutor Chaperone 121034 26000006
Daisy Beattie Tutor Chaperone 121034 26000007
Sam Butterfield Tutor Chaperone 121034 26000008
Eileen Farr Tutor Chaperone 121034 26000009
Jake Farr Tutor Chaperone 121034 26000010
Jon Hall Tutor Chaperone 121034 26000011
Jon Ritson Tutor Chaperone 121034 26000012
Darren Steer Tutor Chaperone 121034 26000013
Elizabeth Steer Tutor Chaperone 121034 26000014
Amoret Taylor Tutor Chaperone 121034 26000015
Sarah Woods Tutor Chaperone 121034 26000016
Trevor Woods Tutor Chaperone 121034 26000017
Claudia Kalindjian Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
In the latest installment, Nanny McPhee appears at the door of a harried young mother, Mrs. Isabel Green, who is trying to run the family farm while her husband is away at war. But once she's arrived, Nanny McPhee discovers that Mrs. Green's children are fighting a war of their own against two spoiled city cousins who have just moved in and refuse to leave. Relying on everything from a flying motorcycle and a statue that comes to life to a tree-climbing piglet and a baby elephant who turns up in the oddest places, Nanny McPhee uses her magic to teach her mischievous charges five new lessons.