War Horse (2011)

War Horse
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 26mins.
Genres Drama, Adaptation, Adventure, Period
Keywords animal, friendship, novel, WWI
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Steve Brown Plasterer Chargehand Plasterer 121097 21000019
Steven Bovingdon Construction HOD Stagehand 120900 21000020
Dan Smith Construction Standby Stagehand 120900 21000021
David White Construction Construction Electrician 120900 21000022
Gary Walker Plasterer Chargehand Plasterer 121097 21000018
Alan Hopkins Plasterer Chargehand Plasterer 121097 21000017
Garry Moore Carpenter Standby Carpenter 529 21000014
Paul Taggart Plasterer HOD Plasterer 121097 21000015
Marty Moran Plasterer n/a 121097 21000016
Fiona Gilbert Catering (Red Chutney) 120954 22000001
Neil Corbould Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Ty Senior Special Effects Technician SFX Lead Senior Technician 242 23000007
Vincent Abbott Special Effects Technician SFX Lead Senior Technician 242 23000008
Grant Rogan Special Effects Technician n/a 242 23000009
Robin Beavis Special Effects Technician n/a 242 23000010
David Hunter Special Effects Technician SFX Lead Senior Technician 242 23000006
Keith Dawson Special Effects Technician SFX Lead Senior Technician 242 23000005
Michael Dawson Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Steve Warner Special Effects Supervisor SFX Floor Supervisor 545 23000003
Lee Rider Special Effects Supervisor SFX Workshop Supervisor 545 23000004
Jamie Gamblin Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000013
Ignacio Santeugini Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000012
Lex Ruddiman Animal Trainer Horse Department Coordinator 120962 20000013
Jill Clark Animal Trainer Animal Handler 120962 20000014
Anthony Bloom Animal Trainer Goose Trainer 120962 20000015
Paul Hayes Construction Manager n/a 120983 21000001
Jim Lockwood Animal Trainer Horse Department Coordinator 120962 20000012
Haydn Webb Animal Trainer Horse Department Coordinator 120962 20000011
Salman Cruz Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000008
Stephen Old Animal Trainer Horse Department Coordinator 120962 20000009
Alexis Donovan Animal Trainer Horse Department Coordinator 120962 20000010
David Wescott Construction Manager Daily Construction Manager 120983 21000002
Amanda Pettett Construction Coordinator n/a 276 21000003
Steve Challenor Carpenter n/a 529 21000009
Will Stickley Carpenter n/a 529 21000010
Kelvin Carter Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000011
Laurence Burns Carpenter n/a 529 21000008
David Whyman Carpenter n/a 529 21000007
Garry Hayes Construction Construction Buyer 120900 21000004
Nicholas Bull Construction Construction Assistant 120900 21000005
John Kirsop Carpenter HOD Carpenter 529 21000006
Ronnie Durkan Special Effects Technician n/a 242 23000011
Chris Motjuoadi Special Effects Technician SFX Assistant Technician 242 23000012
Helen Judd Visual Effects VFX Shoot Producer(Framestore Limited) 419 23000039
Victoria Mowlam Visual Effects VFX Line Producer(Framestore Limited) 419 23000040
Nick King Visual Effects Coordinator (Framestore Limited) 120760 23000041
Felix Pomeranz Software Engineer VFX Data Wrangler(Framestore Limited) 121071 23000042
Kevin Jenkins Visual Effects VFX Art Director(Framestore Limited) 419 23000038
Michael Mulholland CG Supervisor (Framestore Limited) 779 23000037
Duncan Burbidge Visual Effects Producer (Framestore Limited) 243 23000034
Christian Zeh Compositing Supervisor (Framestore Limited) 120928 23000035
Sirio Quintavalle Compositing Supervisor (Framestore Limited) 120928 23000036
Jan Adamczyk Compositor (Framestore Limited) 120626 23000043
Julien Goldsbrough Compositor (Framestore Limited) 120626 23000044
Katherine Durant Compositor (Framestore Limited) 120626 23000050
Mark Gostlow Compositor (Framestore Limited) 120626 23000051
Charlie Habanananda Compositor (Framestore Limited) 120626 23000052
Amy Davis Compositor (Framestore Limited) 120626 23000049
Luca Bellano Compositor (Framestore Limited) 120626 23000048
Kate Windibank Compositor (Framestore Limited) 120626 23000045
Ben Aickin Compositor (Framestore Limited) 120626 23000046
Adam Azmy Compositor (Framestore Limited) 120626 23000047
Ben Morris Visual Effects Supervisor (Framestore Limited) 249 23000033
Alfred Amarkarian Software Engineer IT Specialist 121071 23000032
Darren Robinson Special Effects SFX Animatronic Supervisor 168 23000018
Cliff Wallace Special Effects Workshop Supervisor 168 23000019
Steve Painter Special Effects SFX Animatronics Floor Supervisor 168 23000020
Chris Lunney Graphic Designer n/a 120860 23000021
Steve Roy Special Effects SFX Runner 168 23000017
Anna Krawczyk Special Effects Coordinator n/a 241 23000016
Ben Broadbridge Special Effects Technician SFX Assistant Technician 242 23000013
Declan O'Donnell Special Effects Technician SFX Assistant Technician 242 23000014
Cliff Corbould Special Effects SFX Storeman 168 23000015
Louise Begbie Graphic Designer n/a 120860 23000022
Joshua Wassung Visual Effects Pre Vis Supervisor(The Third Floor, Inc) 419 23000023
Dean Lewandowski Visual Effects Pre Vis Artist(The Third Floor, Inc) 419 23000029
Mark Nelson Visual Effects Pre Vis Artist(The Third Floor, Inc) 419 23000030
Rob Yamamoto Effects Coordinator Post Effects Guy 120917 23000031
Motoki Nishii Visual Effects Pre Vis Artist(The Third Floor, Inc) 419 23000028
Pat Gehlen Visual Effects Pre Vis Artist(The Third Floor, Inc) 419 23000027
Christopher Edwards Visual Effects Pre Vis Producer(The Third Floor, Inc) 419 23000024
Nathan Santell Visual Effects Pre Vis Production Manager(The Third Floor, Inc) 419 23000025
Mark Anthony Austin Visual Effects Pre Vis Artist(The Third Floor, Inc) 419 23000026
Hernan Ortiz Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000007
Bill Lawrence Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000006
Maggie Phelan Production Controller Financial Controller 120533 16000001
James Richardson Production Accountant n/a 282 16000002
Betty Ainslie Accountant Cost Accountant 120802 16000003
Chris Norman Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Andy Thomson Electrician Russian Arm Technician 450 15000035
Toby Plaskitt Electrician Russian Arm Operator 450 15000034
George Powell Crane Grip Crane Technician 121043 15000031
Ian Townsend Crane Grip Crane Technician 121043 15000032
Kes Thornley Crane Grip Crane Technician 121043 15000033
Hayley Lyon Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Kelly Johnson Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Maria DeVane Post-Production Accountant n/a 120979 16000012
Renee Russo Accountant Post-Production Sound Accountant(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120802 16000013
Rob Inch Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Stuart Clark Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Sophie Olivier Accountant Accounts Assistant 120802 16000011
Michael Mungroo Accountant Accounts Assistant 120802 16000010
Clair Hanson Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Karolina Cerna Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Samantha Gardner Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Laurence Edwards Electrician Technician 450 15000030
Phil Murray Grip n/a 365 15000029
Stuart Hurst Electrician n/a 450 15000015
Terry Stone Electrician n/a 450 15000016
Gary Colkett Electrician n/a 450 15000017
Jamie Hunt Electrician n/a 450 15000018
Peter Goddard Electrician n/a 450 15000014
John Turner Electrician n/a 450 15000013
Barry McCullagh Electrician n/a 450 15000010
Roy Rowlands Electrician n/a 450 15000011
Roger Sabharwal Electrician n/a 450 15000012
Tony Murphy Electrician n/a 450 15000019
Harry Boxell Electrician n/a 450 15000020
David Appleby Key Grip n/a 263 15000026
James Crowther Best Boy Grip n/a 265 15000027
Gary Romaine Dolly Grip n/a 264 15000028
James R Kwiatkowski Key Grip n/a 263 15000025
David Gray Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000024
Edward Cooke Electrician n/a 450 15000021
Carsten Thoms Lighting Technician Balloonlight Supervisor 120907 15000022
Chris Gilbertson Generator Operator Console Operator 363 15000023
Bryn Lawrence Stunt Coordinator Stunt Dept. Coordinator 120804 19000003
Vladimir Furdik Stunt Performer n/a 120981 19000004
Phil Lonergan Stunt Performer n/a 120981 19000031
Tom Rodgers Stunt Performer n/a 120981 19000032
Ray L. Nicholas Stunt Performer n/a 120981 19000033
Shane Steyn Stunt Performer n/a 120981 19000034
Derek Lea Stunt Performer n/a 120981 19000030
Ed Judge Stunt Performer n/a 120981 19000029
Tony Christian Stunt Performer n/a 120981 19000026
Ben Dimmock Stunt Performer n/a 120981 19000027
Paul Howell Stunt Performer n/a 120981 19000028
Reg Wayment Stunt Performer n/a 120981 19000035
Adrian Parish Animatronics Animatronics Model Designer 121102 19000036
Zelie Bullen Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000003
Craig Bullen Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000004
Ricardo Cruz Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000005
Daniel Naprous Animal Trainer Horse Master 120962 20000002
Bobby Lovgren Animal Trainer Horse Master 120962 20000001
Terry Jones Animatronics Animatronics Model Designer 121102 19000037
Peter Hawkins Animatronics Animatronics Model Designer 121102 19000038
Maria Cork Animatronics Animatronics Model Designer 121102 19000039
Stephen Walsh Stunt Performer n/a 120981 19000025
Marek Toth Stunt Performer n/a 120981 19000024
Pavel Bousek Stunt Performer n/a 120981 19000010
Ricardo Cruz Stunt Performer n/a 120981 19000011
Levan Doran Stunt Performer n/a 120981 19000012
Robert Jarman Stunt Performer n/a 120981 19000013
Dusan Prvy Stunt Performer n/a 120981 19000009
Angel Gomez Stunt Performer n/a 120981 19000008
Ales Kosnar Stunt Performer n/a 120981 19000005
Florian Robin Stunt Performer n/a 120981 19000006
Michael Byrch Stunt Performer n/a 120981 19000007
Christian Knight Stunt Performer n/a 120981 19000014
Guy List Stunt Performer n/a 120981 19000015
Peter Miles Stunt Performer n/a 120981 19000021
Will Willoughby Stunt Performer n/a 120981 19000022
Andy Godbold Stunt Performer n/a 120981 19000023
Roman Jankovic Stunt Performer n/a 120981 19000020
Andy Wareham Stunt Performer n/a 120981 19000019
Chris Manger Stunt Performer n/a 120981 19000016
David Newton Stunt Performer n/a 120981 19000017
Stanislav Satko Stunt Performer n/a 120981 19000018
Martin Hjalmarsson Compositor (Framestore Limited) 120626 23000053
Aaron Lear Compositor (Framestore Limited) 120626 23000054
Emma Lloyd Apprentice Costume Trainee 120976 25000019
Jessica Alexander Apprentice Make-Up Trainee 120976 25000020
Hanna Canfor Apprentice Hair Trainee 120976 25000021
Helen Dwyer Coordinator Accommodation Coordinator 528 25000022
Stella Atkinson Apprentice Costume Trainee 120976 25000018
Henrietta Sylvester Apprentice Costume Trainee 120976 25000017
Harriet Lyons Production Assistant (Costume) 275 25000014
Scott Walker Driver Costume Driver 273 25000015
Charlie Salmon Apprentice Costume Trainee 120976 25000016
Jannika Oberg Production Secretary n/a 367 25000023
Martin Birmingham Transportation Captain n/a 272 25000024
John Coleman Driver Unit Driver 273 25000030
Jim Stephens Driver Unit Driver 273 25000031
Enyo Mortty Driver Unit Driver 273 25000032
Clive King Driver Unit Driver 273 25000033
Terry Pritchard Driver Unit Driver 273 25000029
Steve Rogers Driver Unit Driver 273 25000028
Mike Beaven Transportation Captain n/a 272 25000025
Pete Tabecki Driver Unit Driver 273 25000026
Peter Mercer Driver Unit Driver 273 25000027
Chris Miller Apprentice Trainee Props 120976 25000013
Billy Goddard Apprentice Grip Trainee 120976 25000012
Timothy Lewis Armourer Armourer/Leather Maker 121128 24000023
David Sillery Armourer n/a 121128 24000024
Garry Dawson Props Standby Props 120817 24000025
Thomas Wade Apprentice Camera Trainee 120976 25000001
Dominic Weisz Armourer Armoury Modeller 121128 24000022
Roy Stratford Armourer Armoury Engineer 121128 24000021
Nick Komornicki Armourer n/a 121128 24000018
Alan Hausmann Armourer Armoury Workshop Supervisor 121128 24000019
Caroline Wilson Armourer Armoury Coordinator 121128 24000020
Alexandra Voikou Apprentice Camera Trainee 120976 25000002
Thomas Fennell Apprentice Sound Trainee 120976 25000003
John Vaughan Transportation Horse Transportation 120992 25000009
Lauren Cox Apprentice Equine Make-Up Trainee 120976 25000010
Dr. Nick Snookes Medic On-Set Veterinarian 120966 25000011
Nia Hansen Apprentice Apprentice Editor(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120976 25000008
Ian Giles Transportation Horse Transportation 120992 25000007
Jeremy Luena Production Assistant (Editorial) 275 25000004
Simon David Kenny Production Assistant (Editorial) 275 25000005
William Gardner Apprentice Video Trainee 120976 25000006
Colin Morris Driver Unit Driver 273 25000034
Sean O'Connor Driver Unit Driver 273 25000035
Amy Stares Production Assistant n/a 275 25000062
Merrik Woodmansee Production Assistant n/a 275 25000063
Norman Rees Stand-In n/a 121015 25000064
Martin D Dew Stand-In n/a 121015 25000065
Josey McNamara Production Assistant n/a 275 25000061
Cameron Lawther Production Assistant n/a 275 25000060
Frankie Pryse-Jones Production Assistant n/a 275 25000057
Robert Wise Production Assistant n/a 275 25000058
Christopher Judd Production Assistant n/a 275 25000059
Carrie Johnson Medic Unit Nurse 120966 25000066
Alison Bage Medic Construction Nurse 120966 25000067
Barbara Carr Other Representative(AHA) 120795 26000001
Chris Gifford Other Engineer Vintage Aviation 120795 26000002
Emma Davie Unit Publicist n/a 231 29000001
Steve North Coordinator Engineer/Safety Coordinator(Flying Pictures) 528 25000072
Lucia Foster-Found Coordinator Operations(Flying Pictures) 528 25000071
Stephanie Barker Medic Construction Nurse 120966 25000068
Rachel King Medic Construction Nurse 120966 25000069
Marc Wolff Pilot (Flying Pictures) 570 25000070
Alex Molden Production Assistant n/a 275 25000056
Caroline Kampfer Production Assistant n/a 275 25000055
Karl Jones Driver Taurus Tracking Vehicle Driver 273 25000041
Des Hills Driver Russian Arm Driver 273 25000042
Shaun Brundle Driver Racing Quad Driver 273 25000043
Samantha Becker Assistant (to Mr. Spielberg) 120820 25000044
Michael Brinkley Transportation Action Vehicle Coordinator 120992 25000040
Graham Kelly Transportation Action Vehicle Supervisor 120992 25000039
Holly Gray Transportation Coordinator n/a 271 25000036
Franca Jade Transportation Coordinator 4X4 Transport Coordinator 271 25000037
Kyle Reed Driver n/a 273 25000038
Elizabeth Nye Assistant (to Mr. Spielberg) 120820 25000045
Tommy Sobel Production Assistant (to Mr. Spielberg) 275 25000046
Celine Coulson Production Assistant n/a 275 25000052
Joanne Fox Production Assistant n/a 275 25000053
Oliver Hazell Production Assistant n/a 275 25000054
Zoe Morgan Chiswick Production Assistant n/a 275 25000051
Daisy Baldry Production Assistant n/a 275 25000050
John Swartz Production Associate (to Ms. Kennedy) 120822 25000047
Sarah Jane-Drummey Assistant Personal Assistant(to Ms. Kennedy) 120820 25000048
Hallam Rice-Edwards Assistant (to Ms. Seaward) 120820 25000049
Simon Atherton Armourer Master Armourer 121128 24000017
Richard Cheal Propman Prophand/Modelmaker 120887 24000016
Steven Moore Visual Effects Lighting TD(Framestore Limited) 419 23000081
Mark Osborne Visual Effects Lighting TD(Framestore Limited) 419 23000082
Rachel Williams Visual Effects Lighting TD(Framestore Limited) 419 23000083
Carl Bianco Visual Effects Creature FX TD(Framestore Limited) 419 23000084
Benjamin Loch Visual Effects Lighting TD(Framestore Limited) 419 23000080
Julian Hutchens Visual Effects Lighting TD(Framestore Limited) 419 23000079
Stuart Ellis Animator (Framestore Limited) 483 23000076
Kevin Spruce Animator (Framestore Limited) 483 23000077
Stefan Putz Visual Effects Look Development(Framestore Limited) 419 23000078
Matthew Bell Visual Effects Creature FX TD(Framestore Limited) 419 23000085
Fernando Borges-Pacheco Visual Effects Creature FX TD(Framestore Limited) 419 23000086
Noah Taylor Visual Effects Effects TD(Framestore Limited) 419 23000092
Graham Wood Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000093
Manjoe Chan Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000094
Christopher Cooper Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000095
Daniel Fernandez Visual Effects Effects TD(Framestore Limited) 419 23000091
Michele Fabbro Visual Effects Effects TD(Framestore Limited) 419 23000090
Sagar Rathod Visual Effects Creature FX TD(Framestore Limited) 419 23000087
Penn Stevens Visual Effects Creature FX TD(Framestore Limited) 419 23000088
Ciaran Devine Visual Effects Effects TD(Framestore Limited) 419 23000089
Laurent Benhamo Animator (Framestore Limited) 483 23000075
Joseph McLamb Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore Limited) 120959 23000074
Luke Drummond Compositor (Framestore Limited) 120626 23000060
Rob Garner Compositor (Framestore Limited) 120626 23000061
Theodor Groeneboom Compositor (Framestore Limited) 120626 23000062
Frederic Heymans Compositor (Framestore Limited) 120626 23000063
Alex Cumming Compositor (Framestore Limited) 120626 23000059
Giacomo Bargellesi Compositor (Framestore Limited) 120626 23000058
Manuel Perez Compositor (Framestore Limited) 120626 23000055
Juan Salazar Compositor (Framestore Limited) 120626 23000056
David Aulds Compositor (Framestore Limited) 120626 23000057
Rick Leach Compositor (Framestore Limited) 120626 23000064
Steve Parsons Compositor (Framestore Limited) 120626 23000065
Michael Borhi Visual Effects Texture Artist(Framestore Limited) 419 23000071
Jason Horley Visual Effects Concept Artist(Framestore Limited) 419 23000072
Dave Early Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore Limited) 120959 23000073
Matthieu Goutte Visual Effects Rigger(Framestore Limited) 419 23000070
Mauro Giacomazzo Visual Effects Rigger(Framestore Limited) 419 23000069
Howard Protheroe Compositor (Framestore Limited) 120626 23000066
Scott Eaton Modelmaker Modeller(Framestore Limited) 120919 23000067
Guillaume Julien Modelmaker Modeller(Framestore Limited) 120919 23000068
Victoria Hodson Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000096
Sarah Gatefield Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000097
Peter Bigg Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Pete Fentem Props Buyer Props Storeman 120926 24000003
Lynne Divers Props Props Coordinator 120817 24000004
Mickey Pugh Props Standby Props 120817 24000005
David Cheesman Property Master n/a 120805 24000001
James Parsons Software Engineer Data Operator(Framestore Limited) 121071 23000122
Mark Day Software Engineer Systems Support(Framestore Limited) 121071 23000119
James Rose Software Engineer Systems Support(Framestore Limited) 121071 23000120
Matthew Barnett Software Engineer Data Operator(Framestore Limited) 121071 23000121
Stephen McDonald Props Standby Props 120817 24000006
Mark Kimber Props Chargehand Dressing Props 120817 24000007
Jonathan Norman Props Dressing Props 120817 24000013
Steve Morris Props Dressing Props 120817 24000014
Christian Short Propman Prophand/Modelmaker 120887 24000015
Jake Wells Props Dressing Props 120817 24000012
Jack Salkeld Props Dressing Props 120817 24000011
Mark Reynolds Props Chargehand Dressing Props 120817 24000008
Warren Parkinson Props Dressing Props 120817 24000009
Bradley Godwin Props Dressing Props 120817 24000010
Tom Hand Visual Effects Avid Editor(Framestore Limited) 419 23000118
Tom Partridge Visual Effects Avid Editor(Framestore Limited) 419 23000117
Adam Parker Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000103
Scott Bourne Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000104
Jason Burnett Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000105
Oliver Fergusson-Taylor Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000106
Marc Rice Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000102
Mark Tudor-Williams Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000101
Radhika Patel Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000098
Phil Robinson Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000099
Glenn Wells Visual Effects Motion Tracker(Framestore Limited) 419 23000100
Jess Hunt Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000107
Katie Isaksen Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000108
Sammy Wu Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000114
Lorenzo Angeli Visual Effects Pipeline TD(Framestore Limited) 419 23000115
Leo Hills Visual Effects Pipeline TD(Framestore Limited) 419 23000116
Alexander Swann Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000113
Maickel Quinet Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000112
Gareth Jones Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000109
Manuel Perez Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000110
Sian Rees Rotoscope Animator Paint & Roto(Framestore Limited) 121082 23000111
Joe Knight Electrician n/a 450 15000009
Jamie Knight Electrician n/a 450 15000008
Bartosz Nalazek Camera DOP Assistant 120798 6000011
Andrew Cooper Still Photographer n/a 120485 6000012
David Appleby Still Photographer n/a 120485 6000013
John Bowman Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000014
Sally Wright Loader Central Loader 120956 6000010
Jason Dully Assistant Camera n/a 233 6000009
Jonathan "Chunky" Richmond Assistant Camera n/a 233 6000006
Thomas N Taylor Assistant Camera n/a 233 6000007
Sebastian Barraclough Assistant Camera n/a 233 6000008
Richard Shean Video Assistant n/a 121119 6000015
John Marzano Camera Operator (Flying Pictures) 239 6000016
Tom Reiser Colorist Digital Film Colorist(EFilm) 120920 6000022
Elodie Ichter Color Color Assist(EFilm) 121024 6000023
Rosalie Staley Film Lab DI Assistant Producer(EFilm) 120850 6000024
Lisa Tutunjian Film Lab DI Editor(EFilm) 120850 6000025
Rob Phillips Film Lab DI Producer(EFilm) 120850 6000021
Yvan Lucas Colorist Digital Film Colorist(EFilm) 120920 6000020
J Glyn Williams Focus Puller (Flying Pictures) 332 6000017
John Countryman Video Video Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120800 6000018
John "JT" Torrijos Video Video Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120800 6000019
Mark Spath Assistant Camera n/a 233 6000005
Simon Baker Camera Operator n/a 239 6000004
Synnove Godeseth Location Coordinator n/a 120877 5000026
Pete Bardsley Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Charlie Hayes Assistant Location Manager n/a 194 5000028
Ben Piltz Assistant Location Manager n/a 194 5000029
James Buxton Stage Manager Horse Site Manager 120797 5000025
Matthew Jones Unit Location Manager n/a 121126 5000024
Tim Maw Unit Location Manager n/a 121126 5000021
Lee Robertson Unit Location Manager n/a 121126 5000022
Mally Chung Unit Location Manager n/a 121126 5000023
Matthew Crauford Location Assistant n/a 120947 5000030
Jon Roper Location Assistant n/a 120947 5000031
Janusz Kaminski Director of Photography n/a 120780 6000001
Mitch Dubin Camera Operator n/a 239 6000002
George Richmond Camera Operator Camera Operator/Steadicam Operator 239 6000003
Andy Stephens Production Manager Operations Manager(Flying Pictures) 305 5000036
Justin Thomas Ostensen Post-Production Coordinator n/a 120842 5000035
Rachel Dudley Location Assistant n/a 120947 5000032
Kate Owen Location Assistant n/a 120947 5000033
Kate Penlington Clearance Coordinator Clearances & Negative Check 121031 5000034
Jim Passon Color Timer n/a 120921 6000026
Clive Noakes Dailies Laboratory Dailies Contact 120999 6000027
Andrew Ackland-Snow Art Director n/a 183 9000003
Gary Tomkins Art Director n/a 183 9000004
Molly Hughes Art Director n/a 183 9000005
Harriet Storey Art Director n/a 183 9000006
Neil Lamont Art Director n/a 183 9000002
Rick Carter Production Designer n/a 164 9000001
Frederick Edward Weatherly Song ("Roses Of Picardy") 120859 8000012
Haydn Wood Song ("Roses Of Picardy") 120859 8000013
John McCormack Song Performer ("Roses Of Picardy") 120788 8000014
James Collins Assistant Art Director n/a 315 9000007
Carmen Ruiz De Huidobro Assistant Art Director n/a 315 9000008
Bill Turpin Sculptor n/a 120910 9000014
Robin Schoonraad Model Maker Mould Designer 121081 9000015
Keith Wilson Model Maker Mouldmaker 121081 9000016
Matthew O'Toole Sculptor n/a 120910 9000013
Andy Garner Sculptor n/a 120910 9000012
Oliver Roberts Art Director Stand By Art Director 183 9000009
Ashley Lamont Art Director Stand By Art Director 183 9000010
Lee Sandales Set Decorator n/a 165 9000011
Terry Edwards Music Conductor Choral Conductor("The Scarlet And The Blue") 120818 8000011
Tim Morrison Music Trumpet Solos 120781 8000010
Simon Davis Assistant Editor n/a 203 7000004
Devin C Lussier Assistant Editor n/a 203 7000005
Martin Bernfield Assistant Editor n/a 203 7000006
Thora Woodward Apprentice Editor n/a 121012 7000007
Sarah Broshar Assistant Editor n/a 203 7000003
Patrick Crane Associate Editor n/a 479 7000002
Dan Crussell Dailies Telecine Dailies Colorist 120999 6000028
Catherine Williams Film Lab Deluxe Telecine Assistant 120850 6000029
Michael Kahn Editor n/a 172 7000001
Gary Burritt Negative Cutter (Kona Cutting) 556 7000008
John Williams Music n/a 120781 8000001
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000007
Peter Rotter Music Contractor n/a 121013 8000008
Louise Ditullio Music Flute Solos 120781 8000009
Shawn Murphy Score Mixing Music Scoring Mixer 120927 8000006
Eddie Karam Original Music Orchestration 120838 8000005
Ramiro Belgardt Music Editor n/a 214 8000002
Tori Fillat Music Coordinator n/a 206 8000003
Christopher Hogenson Music Coordinator n/a 206 8000004
Steve Harvey Unit Location Manager n/a 121126 5000020
Carn Burton Unit Location Manager n/a 121126 5000019
Justin Brett Actor Motorbike Rider 1 1000029
Seamus O'Neill Actor Devon Farmer #1 1 1000030
Pat Laffan Actor Devon Farmer #2 1 1000031
Michael Ryan Actor British Trench Soldier #1 1 1000032
Jean-Claude Lecas Actor Butcher 1 1000028
Philippe Nahon Actor French Auctioneer 1 1000027
Tony Pitts Actor Sgt. Martin 1 1000024
Irfan Hussain Actor Sgt. Maj. Singh 1 1000025
Pip Torrens Actor Maj. Tompkins 1 1000026
Peter O'Connor Actor British Trench Soldier #2 1 1000033
Trystan Wyn Pütter Actor German Trench Soldier #1 1 1000034
David Dencik Actor Base Camp Officer 1 1000040
Edward Bennett Actor Cavalry Recruiting Officer 1 1000041
Johnny Harris Actor Infantry Recruiting Officer 1 1000042
Philip Hill-Pearson Actor Wounded Soldier 1 1000043
Hannes Wegener Actor German Officer 1 1000039
Michael Kranz Actor Junior German Officer 1 1000038
Gunnar Atli Cauthery Actor German Trench Soldier #2 1 1000035
Julian Wadham Actor Trench Captain 1 1000036
Anian Zollner Actor Senior German Officer 1 1000037
Gerard McSorley Actor Market Auctioneer 1 1000023
Sebastian Hülk Actor German Offcer At Farm 1 1000022
Benedict Cumberbatch Actor Maj. Jamie Stewart 1 1000007
Celine Buckens Actor Emilie 1 1000008
Toby Kebbell Actor Geordie Soldier 1 1000009
Patrick Kennedy Actor Lt. Charlie Waverly 1 1000010
Tom Hiddleston Actor Capt. Nicholls 1 1000006
David Thewlis Actor Lyons 1 1000005
Peter Mullan Actor Ted Narracott 1 1000002
Emily Watson Actor Rosie Narracott 1 1000003
Niels Arestrup Actor Grandfather 1 1000004
Leonard Carow Actor Michael 1 1000011
David Kross Actor Gunther 1 1000012
Liam Cunningham Actor Army Doctor 1 1000018
Gary Lydon Actor Si Easton 1 1000020
Geoff Bell Actor Sgt. Sam Perkins 1 1000021
Rainer Bock Actor Brandt 1 1000017
Nicolas Bro Actor Friedrich 1 1000016
Matt Milne Actor Andrew Easton 1 1000013
Robert Emms Actor David Lyons 1 1000014
Eddie Marsan Actor Sgt. Fry 1 1000015
Tam Dean Burn Actor Medic In Trench 1 1000044
Alan Williams Actor Hospital Orderly 1 1000045
Anna Worley Script Supervisor n/a 191 5000005
Nicoletta Mani Script Supervisor n/a 191 5000006
Robert Grayson Production Supervisor Equine Supervisor 307 5000007
Tom Rye Production Supervisor Equine Supervisor 307 5000008
Nicholas M Laws Production Manager n/a 305 5000004
Emma Horton Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000003
Nick Stafford Source Material (from play: "War Horse" originally produced by The National Theatre of Great Britain, directed by Tom Morris and Marianne Elliott.) 120786 4000004
Adam Somner Assistant Director n/a 163 5000001
William Dodds Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000002
Samantha Knox-Johnston Production Supervisor n/a 307 5000009
Geoff Dibben Production Supervisor (Wisley) 307 5000010
Michael Stevenson Assistant Director Crowd 2nd Assistant Director 163 5000016
Mark Somner Location Manager n/a 193 5000017
Martin Joy Location Manager n/a 193 5000018
Tom Edmondson Assistant Director n/a 163 5000015
Andrew Madden Assistant Director n/a 163 5000014
Victoria Hawden Production Coordinator (Devon) 162 5000011
Matthew Jenkins Assistant Production Coordinator n/a 192 5000012
Michael Michael Assistant Director n/a 163 5000013
Michael Morpurgo Source Material (from novel: "War Horse") 120786 4000003
Richard Curtis Screenplay n/a 120778 4000002
Roy Holder Actor Fred Goddard 1 1000051
Paul Alexander Actor Dave Hill 1 1000052
Maggie Ollerenshaw Actor Narracott's Neighbour 1 1000053
Beth Ogden Actor David Lyons' Girlfriend 1 1000054
Callum Armstrong Actor Bagpiper 1 1000050
Peter Benedict Actor German Officer On Bridge 1 1000049
Thomas Arnold Actor Shouting German Soldier 1 1000046
Maximilian Bruckner Actor German Artillery Officer 1 1000047
Markus Tomczyk Actor German Artillery Soldier 1 1000048
Martin D Dew Actor Lyons' Cronie. 1 1000055
Steven Spielberg Director n/a 2 2000001
Tracey Seaward Co-Producer n/a 170 3000006
Kristie Macosko Associate Producer n/a 171 3000007
Lee Hall Screenplay n/a 120778 4000001
Adam Somner Co-Producer n/a 170 3000005
Revel Guest Executive Producer n/a 174 3000004
Steven Spielberg Producer n/a 3 3000001
Kathleen Kennedy Producer n/a 3 3000002
Frank Marshall Executive Producer n/a 174 3000003
Jodie Jackman Art Department Coordinator n/a 195 9000017
Alex Smith Art Department Draughtsman 120843 9000018
Josy Howard Hair Stylist n/a 120799 13000062
Carla Vicenzino Hair Stylist n/a 120799 13000063
Stuart Wilson Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000001
Orin Beaton Boom Operator n/a 215 14000002
Jo Hopker Hair Crowd Hair Supervisor 120794 13000061
Rupert Simon Hair Stylist n/a 120799 13000060
Michelle Barber Makeup Artist n/a 120801 13000057
Sharon Nichols Makeup Artist n/a 120801 13000058
Jon Henry Gordon Hairdresser n/a 121014 13000059
Mitch Lowe Sound Sound Maintenance 120816 14000003
Gary Rydstrom Sound Designer Sound Designer/Re-Recording Mixer 120915 14000004
Terry Eckton Sound Effects Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 327 14000010
Tim Nielsen Sound Effects Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 327 14000011
Jonathan Null ADR Supervisor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 219 14000012
Cheryl Nardi ADR/Dialogue Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000013
Krysten Mate-Comoglio Sound Effects Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 327 14000009
Juan Peralta Sound Mixer Mixer(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 230 14000008
Andy Nelson Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Tom Johnson Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Richard Hymns Supervising Sound Editor n/a 328 14000007
Jill Hornby Makeup Artist n/a 120801 13000056
Belinda Parrish Makeup Artist n/a 120801 13000055
Mohamed Elfata Wardrobe Textile Artist 120823 13000041
Alleyne Kirby-Davies Tailor Costume Cutter 120990 13000042
Nicola Foy Costumes Costume Maker 120828 13000043
Catrin Long Costumes Costume Maker 120828 13000044
Liv Murton Wardrobe Textile Artist 120823 13000040
Sarah Pasricha Wardrobe Textile Artist 120823 13000039
Steve Gell Costumes Costume Breakdown Artist 120828 13000036
Jessica Scott-Reed Wardrobe Textile Artist 120823 13000037
Henrietta Thomas Wardrobe Textile Artist 120823 13000038
Andrew Joslin Costumes Costume Maker 120828 13000045
Gemma Rasmussen Costumes Costume Maker 120828 13000046
Audrey Doyle Makeup Artist n/a 120801 13000052
Francesca Budd Makeup Make-Up & Hair Coordinator 353 13000053
Pauline Heys Makeup Artist n/a 120801 13000054
Jennifer A Hegarty Makeup Artist n/a 120801 13000051
Catherine Heys Makeup Supervisor Crowd Make-Up Supervisor 517 13000050
Gary Lane Wardrobe Webbing Master 120823 13000047
Lois Burwell Makeup Designer n/a 447 13000048
Polly Earnshaw Makeup Artist n/a 120801 13000049
Richard Quinn ADR/Dialogue Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000014
Luke Dunn Gielmuda Foley Foley Supervisor(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120961 14000015
Shelly Napoleon Sound Client Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120816 14000042
Tim Gomillion Sound Recordist Recordist(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 331 14000043
Bill Stein Rerecording Re-Recording Engineer(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120995 14000044
Brendan Donnison ADR Voice Casting Voice Casting 2515 14000045
Eva Porter Sound Client Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120816 14000041
Mike Lane Sound Client Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120816 14000040
Danny Caccavo Sound Editing Digital Editorial Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120865 14000037
Noah Katz Sound Editing Digital Editorial Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120865 14000038
Dmitri Makarov Sound Editing Digital Editorial Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120865 14000039
Constantine Gregory ADR Voice Casting Voice Casting 2515 14000046
Peter Gleaves ADR Mixer n/a 227 14000047
Stuart Monteith Best Boy n/a 120885 15000005
Conor J Finlay Electrician n/a 450 15000006
Ben Knight Electrician n/a 450 15000007
William Beenham Electric HOD Electrical Rigger 121127 15000004
Ron Phillips Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Adam Horley ADR ADR Recordist 120912 14000048
David Devlin Gaffer n/a 268 15000001
Eddie Knight Gaffer n/a 268 15000002
Steve Morris Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120916 14000036
James Austin Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120916 14000035
Dennie Thorpe Foley Artist (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 223 14000021
Jana Vance Foley Artist (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 223 14000022
Frank Rinella Foley Mixer (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 224 14000023
Sean England Foley Recordist (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 225 14000024
Lisa Chino ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000020
Brian Chumney ADR Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 220 14000019
Colette Dahanne Foley Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 221 14000016
E J Holowicki Sound Designer (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120915 14000017
Jeremy Molod Supervising Sound Editor (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 328 14000018
Dan Scolari Foley Recordist (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 225 14000025
Zach Martin Rerecording Mixer (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120856 14000026
Clinton Smith Sound Recordist Recordist(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 331 14000032
Clayton Wood Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120916 14000033
Howard Hammermann Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120916 14000034
Christopher Barron Sound Recordist Recordist(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 331 14000031
James Spencer Sound Recordist Recordist(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 331 14000030
Nathan Nance Rerecording Mixer (Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120856 14000027
Marco Alicia Audio Digital Audio Transfer(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120810 14000028
Michael Levine Audio Digital Audio Transfer(Skywalker Sound A Lucasfilm Ltd. Company) 120810 14000029
Ashwin Makan Costumes Costume Assistant 120828 13000035
Melissa Layton-Skorepa Costumes Costume Assistant 120828 13000034
Baz Baylis Greensman Greens Crew 201 9000045
Jan Oliver Greensman Greens Crew 201 9000046
Scott Davey Greensman Greens Crew 201 9000047
Aaron Sims Concept Artist (Aaron Sims Company) 120911 9000048
Joel Reynolds Greensman Greens Crew 201 9000044
Khi Gregory Greensman Greens Crew 201 9000043
Lucinda Mclean Greensman Greens Supervisor 201 9000040
Richard Swinnerton Greensman Greens Crew 201 9000041
Carlos Candilejo Greensman Greens Crew 201 9000042
Joel Chang Concept Artist (Aaron Sims Company) 120911 9000049
Jina Jay Casting n/a 179 10000001
Jim Turner Executive Financial Executive 120806 11000001
Leslee Feldman Executive Casting Executive 120806 11000003
Mark Graziano Post-Production Executive n/a 120876 11000004
Nick McGinley Casting Casting Scout 179 10000006
Antoinette Boulat Casting n/a 179 10000005
Alexandra Duxbury Casting Assistant n/a 177 10000002
Simone Bär Casting n/a 179 10000003
Alexandra Montag Casting n/a 179 10000004
Dean Hawley Painter Standby Painter 200 9000039
Richard Hall Scenic Artist Chargehand Scenic Painter 745 9000038
Josh Sheppard Storyboard Artist n/a 199 9000024
Philip Keller Storyboard Artist n/a 199 9000025
Amee Carter Art Department Assistant n/a 120503 9000026
Ben Barrington-Groves Assistant Set Decorator n/a 316 9000027
Jack Dudman Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000023
Stephen Forrest-Smith Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000022
Charlotte Sveaas Art Department Draughtsman 120843 9000019
Ed Symon Art Department Draughtsman 120843 9000020
Lydia Fry Art Department Draughtsman 120843 9000021
Julie Pitt Assistant Set Decorator n/a 316 9000028
Kate Venner Art Department Buyer 120843 9000029
Joe Monks Scenic Artist Scenic Painter 745 9000035
Trevor Eve Scenic Artist Scenic Painter 745 9000036
Michael Wescott Scenic Artist Chargehand Scenic Painter 745 9000037
Paul Wescott Scenic Artist Master Scenic Painter 745 9000034
Christopher Lewry Art Department Drapesman 120843 9000033
Rachel Cutler Art Department Buyer 120843 9000030
Daniel Handley Dresser Drapesmaster 120967 9000031
Laurent Ferrie Art Department Drapesman 120843 9000032
Jennifer Hawks Music Executive n/a 121033 11000005
Alexandra Bannister Advisor Equine Artistic Advisor 120821 12000001
Russell Barnett Set Costumer n/a 121008 13000020
Vivienne Jones Costumes Costume Buyer 120828 13000021
Rupert Steggle Costumes Costume Assistant 120828 13000022
Jill Avery Costumes Costume Assistant 120828 13000023
James Pavlou Set Costumer n/a 121008 13000019
Ian Jones Costumes Costume Prop Maker 120828 13000018
William Steggle Wardrobe Wardrobe Master 120823 13000015
Amanda Trewin Wardrobe Wardrobe Mistress 120823 13000016
Calandra Meredith Set Costumer n/a 121008 13000017
Adrian Simmons Costumes Costume Assistant 120828 13000024
Esther St. John Gray Costumes Costume Assistant 120828 13000025
Charles David Whiting Costumes Costume Assistant 120828 13000031
Peter Edmonds Costumes Costume Assistant 120828 13000032
Susan Casey Costumes Costume Assistant 120828 13000033
Andrew Fletcher Costumes Costume Assistant 120828 13000030
Christopher Todd Costumes Costume Assistant 120828 13000029
Justine Warhurst Costumes Costume Assistant 120828 13000026
Natalie Hale Costumes Costume Assistant 120828 13000027
Perry Goyen Costumes Costume Assistant 120828 13000028
Neil Murphy Wardrobe Military Wardrobe Master 120823 13000014
Brendan Handscombe Costume Supervisor Crowd Costume Supervisor 120895 13000013
Mick Hurrell Advisor Health & Safety Advisor 120821 12000007
Mark Rowan Advisor Health & Safety Advisor 120821 12000008
Joanna Johnston Costume Designer n/a 169 13000001
Charlotte Rogers Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Supervisor 121041 13000002
Dr. David Kenyon Advisor Military Advisor 120821 12000006
Andrew Robertshaw Advisor Military Advisor 120821 12000005
Chris Chapman Consultant Photography Consultant(Devon) 120784 12000002
Sandra Frieze Dialect Coach n/a 666 12000003
Celia Barnett Research Specialist Researcher 458 12000004
Victoria Jamison Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Artist 121041 13000003
Sarah Nuth Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Artist 121041 13000004
Jeremy Turner Assistant Costume Designer n/a 252 13000010
Holly Waddington Assistant Costume Designer n/a 252 13000011
Sheena Wichary Costume Coordinator n/a 120971 13000012
Marion Weise Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000009
David Crossman Costume Supervisor n/a 120895 13000008
Vicky Fields Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Artist 121041 13000005
Nicola Mount Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Artist 121041 13000006
Jennifer Harty Hair & Makeup Equine Hair & Make-Up Artist 121041 13000007
Jeremy Irvine Actor Albert Narracott 1 1000001
Synopsis
When World War I breaks out, young Albert Narracott's beloved horse Joey is sold to the cavalry and shipped to France. Joey serves in both the British and German armies before he winds up alone in the dangerous area between the two sides-"No Man's Land." Albert is too young to enlist, but goes to France to save Joey.