Colombiana (2011)

Colombiana
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 47mins.
Genres Drama, Action, Thriller, Foreign
Keywords assassin, revenge, suspenseful
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Zoe Saldana Actor Cataleya 1 1000001
Jordi Mollà Actor Marco 1 1000002
Lennie James Actor Ross 1 1000003
Amandla Stenberg Actor Cat - 10 1 1000004
Michael Vartan Actor Danny Delanay 1 1000005
Cliff Curtis Actor Emilio Restrepo 1 1000006
Beto Benites Actor Don Luis 1 1000007
Jesse Borrego Actor Fabio 1 1000008
Cynthia Addai-Robinson Actor Alicia 1 1000009
Angel Garnica Actor Pepe 1 1000010
Ofelia Medina Actor Mama 1 1000011
Callum Blue Actor Richard 1 1000012
Sam Douglas Actor William Woodgard 1 1000013
Graham McTavish Actor Head Marshall Warren 1 1000014
Charles Maquignon Actor Sergeant Bill Attwood 1 1000015
Afif Badra Actor Genarro Rizzo 1 1000016
David Clark Actor Marshall 1 1000017
Billy Slaughter Actor Ryan 1 1000018
Nikea Gamby-Turner Actor Shari 1 1000019
Andrea Helene Actor Principal 1 1000020
John McConnell Actor Smith 1 1000021
Sebastien Peres Actor Swat 1 1000022
Mark De Alessandro Actor Swat 1 1000023
Pablo Zelaya Actor Swat 1 1000024
Max Martini Actor Agent Robert Williams 1 1000025
Tony Dalton Actor American Embassy 1 1 1000026
Julian Sedgwick Actor American Embassy 2 1 1000027
Julien Muller Actor Doyle 1 1000028
Guillermo Rios Actor Emilio's Man 1 1000029
Luis Toscano Actor Fabio's Man 1 1000030
Javier Escobar Actor Marco's Gun Man 1 1000031
Michael Showers Actor Cop 1 1000032
Wesley Cannon Actor Cop 1 1000033
Douglas Rao Actor Michel Shino 1 1000034
Reem Kherici Actor Nymphettes 1 1000035
Julie Nicolet Actor Nymphettes 1 1000036
Stephane Orsolani Actor Guy (6th Floor) 1 1000037
Steve Herson Actor Ticket Agent 1 1000038
Richard Zeringue Actor Bureaucrat 1 1000039
Stephan Brodziak Actor Tech FBI 1 1000040
William Raymond Actor FBI Operator 1 1000041
Alfredo Gonzales Actor Old Man (Gardener) 1 1000042
Alejandro Perrazza Actor Head Body Guard 1 1000043
Donald Marshall Actor William's Servant 1 1000044
Mylene Pilutik Actor CIA Girl 1 1000045
Silas Cooper Actor Customs Officer 1 1000046
Ariane Brodier Actor Alexa 1 1000047
Benoit Lavelatte Actor Thug 1 1000048
Donagh Gordon Actor FBI Mailman 1 1000049
Olivier Megaton Director n/a 2 2000001
Luc Besson Producer n/a 3 3000001
Ariel Zeitoun Producer n/a 3 3000002
Robert Kamen Screenplay n/a 120778 4000001
Luc Besson Screenplay n/a 120778 4000002
Alex Corven Unit Production Manager n/a 182 5000001
Clement Sentilhes Line Producer (Main Unit) 161 5000002
Julie Saint-Hilaire Production Coordinator (Main Unit) 162 5000003
Pascal Salafa Assistant Director (Main Unit) 163 5000004
Thomine De Pins Assistant Director (Main Unit) 163 5000005
Sandie Louit Assistant Director (Main Unit) 163 5000006
Claire Dumaze Script Coordinator Script Girl(Main Unit) 120893 5000007
Mariano Carranco Unit Production Manager n/a 182 5000008
Hector Villegas Production Manager n/a 305 5000009
Javier Clave Assistant Director n/a 163 5000010
Stephanie Correa Assistant Director n/a 163 5000011
Fernando Stein Assistant Director n/a 163 5000012
Santiago Limon Assistant Director n/a 163 5000013
Fransisco Pineda Assistant Director n/a 163 5000014
Carlos Valdez Assistant Director n/a 163 5000015
Sandra Mayerstein Assistant Director n/a 163 5000016
Gaby Herrera Script Supervisor n/a 191 5000017
Jesus Aguado Assistant Director n/a 163 5000018
Nicole Soriano Production Coordinator n/a 162 5000019
Alejandra Santana Unit Manager n/a 120832 5000020
Louis Higuera Unit Manager (Rigging Unit) 120832 5000021
Benjamin Cabral Location Manager n/a 193 5000022
Alma Ramirez Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Francisco Reza Location Assistant n/a 120947 5000024
Jose Palestina Location Assistant n/a 120947 5000025
Gabriel Mancilla Location Manager n/a 193 5000026
Rodrigo Quintero Location Assistant n/a 120947 5000027
Alex Corven Unit Production Manager (Main US Unit) 182 5000028
Erin Borel Production Coordinator (Main US Unit) 162 5000029
John Sudol Assistant Director n/a 163 5000030
Mike Vina Assistant Director n/a 163 5000031
Michael Chochol Assistant Director n/a 163 5000032
Mark Stevens Assistant Director n/a 163 5000033
Jennifer Collins Script Supervisor n/a 191 5000034
Virginia McCollam Location Manager n/a 193 5000035
Mickey Lambert Location Manager Locations Co-Manager 193 5000036
Evan Gabriele Assistant Location Manager n/a 194 5000037
Al Caldwell Location Assistant n/a 120947 5000038
Butch Beverly Location Assistant n/a 120947 5000039
Christian Nardi Location Assistant n/a 120947 5000040
Ashley Kravitz Clearance Coordinator n/a 121031 5000041
Matt Corrado Assistant Director n/a 163 5000042
Carrie Bush Assistant Director n/a 163 5000043
Meredith Nunnikhoven Assistant Director n/a 163 5000044
Jennifer Collins Script Supervisor n/a 191 5000045
Vinh Lu Location Manager n/a 193 5000046
Brady Breen Location Assistant n/a 120947 5000047
Liz Goldsmith Location Coordinator n/a 120877 5000048
Ben Miner Location Assistant n/a 120947 5000049
Caitlin Morris Location Assistant n/a 120947 5000050
Kevin Worthy Location Assistant Location Assistant / Driver 120947 5000051
Julie Grumbach Assistant Director n/a 163 5000052
Justine Balibar Assistant Director n/a 163 5000053
Gabriel Levy Assistant Director Assistant Director Prep 163 5000054
Elise Romestant Script Supervisor Script Assistant 191 5000055
Marine Thurot Production Coordinator Production Coordinator Assistant 162 5000056
Mael Marivint Production Coordinator Production Coordinator Assistant 162 5000057
Christine Raspillere Line Producer Line Producer Prep 161 5000058
Stephanie Moreno-Carpio Assistant Director Assistant Director Prep 163 5000059
Henri Deneubourg Unit Manager n/a 120832 5000060
Jonathan Vienot Location Manager Location Manager Assistant 193 5000061
Logan Lelievre Location Manager Location Manager Assistant 193 5000062
Julien Bonet Unit Manager Unit Manager Assistant 120832 5000063
Raffaela Flory Unit Manager Unit Manager Assistant 120832 5000064
Camille Tillier Unit Manager Unit Manager Assistant 120832 5000065
Jonathan Reisch Unit Manager Unit Manager Assistant 120832 5000066
Aurelien Brie Unit Manager Unit Manager Assistant 120832 5000067
Frederic Warnotte Technical Director (Digital Factory/Normandie) 491 5000068
Jacques Vitte Technical Manager (Digital Factory) 121147 5000069
Alexis Vieil Post-Production Coordinator (Digital District) 120842 5000070
Varujan Gumusel Production Supervisor Laboratory Production Supervisor(L.T.C) 307 5000071
Danielle Maleville Production Coordinator Laboratory Production Coordinato(L.T.C) 162 5000072
Eric Martin Post-Production Supervisor (Duboicolor) 120796 5000073
Stephane Martinie Post-Production Head of Post-Production(Duboicolor) 120945 5000074
Gregory Gosse Technical Director (Duboicolor) 491 5000075
Barbara Serci Post-Production Coordinator (Duboicolor) 120842 5000076
Brice Leclert Technical Coordinator (Duboicolor) 120890 5000077
Marin Villarreal Project Manager (Labo Digital) 120994 5000078
Allan Ramos Location Manager Location Manager/ Scout(Miami Unit) 193 5000079
Romain Lacourbas Director of Photography n/a 120780 6000001
Lohengrin Braconnier Video Video Laboratory Manager(Digital Factory/Normandie) 120800 6000002
Fabrice Bismuth Assistant Camera (Main Unit) 233 6000003
Fanny Coustenoble Assistant Camera (Main Unit) 233 6000004
Lorenzo Donati Steadicam Operator (Main Unit) 232 6000005
Eric Le Roux Steadicam Operator Steadicam Operator & Split Unit Director(Main Unit) 232 6000006
Sarel Eloff Director of Photography DOP Split Unit / 1st Assistant Camera(Main Unit) 120780 6000007
Sergio Terrazas Assistant Camera AC MX Camera C 233 6000008
Manuel García Assistant Camera AC Camera H 233 6000009
Josue Alvarez Loader n/a 120956 6000010
Geronimo Flores Loader n/a 120956 6000011
Jesús Trujillo Video Assistant n/a 121119 6000012
Juan Diaz Video Assistant n/a 121119 6000013
Carlos Somonte Still Photographer n/a 120485 6000014
Ken Browar Still Photographer (Main US Unit) 120485 6000015
Brian Nordheim Steadicam Operator n/a 232 6000016
Michael Charbonnet Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000017
Robert Baird Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000018
Wade Whitley Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000019
Brandon Dauzat Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000020
Jonathan Robinson Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000021
Kevin Walter Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000022
McKay Johnson Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000023
Larron Julian Loader n/a 120956 6000024
Tiffani Stephenson Loader n/a 120956 6000025
Louis Zlotowicz Loader n/a 120956 6000026
Patti Perret Still Photographer n/a 120485 6000027
Thomas Conrad Video Assistant n/a 121119 6000028
Derek Schwebel Video Assistant Video Assist Assistant 121119 6000029
David Wightman Assistant Camera 1st AC 233 6000030
Tom Ciciura Assistant Camera 2nd AC 233 6000031
Keith Hueffmeier Loader n/a 120956 6000032
Justin Painter Assistant Camera Split Unit 1st Ac 233 6000033
John Waterman Assistant Camera Split Unit 2nd Ac 233 6000034
Lawrence Daufenbach Loader Split Unit Loader 120956 6000035
Tom Conrad Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000036
Dave Hendricks Video Assist/Playback Video Assist Assistant 120899 6000037
Tom David Video Assist/Playback Video Assist Assistant 120899 6000038
Eric Dvorsky Camera Wescam Technician(Miami Unit) 120798 6000039
Justin Webber Camera Wescam Technician(Miami Unit) 120798 6000040
Marco Graziaplena Assistant Camera n/a 233 6000041
Elodie Boulard Assistant Camera n/a 233 6000042
Mathilde Cathelin Assistant Camera n/a 233 6000043
David Goudier Video Assistant n/a 121119 6000044
Antoine Laurens Video Assistant Video Assistant Camera Test 121119 6000045
Sandie Louit Camera Operator Camera Operators Making Of 239 6000046
Vincent Dragusseau Camera Operator Camera Operators Making Of 239 6000047
Mattia Venni Camera Operator Camera Operators Making Of 239 6000048
Magali Bragard Still Photographer n/a 120485 6000049
Charlotte Mazzinghi Colorist Digital Colorist 120920 6000050
Christophe Sabre Film Lab Video Laboratory(Digital Factory/Normandie) 120850 6000051
Christophe Lucotte Color Timer (L.T.C) 120921 6000052
Nadia Atout Dailies Dailies Telecine Coordinator(Scanlab) 120999 6000053
Jerome Brechet Color Timer Dailies Telecine Color Timer(Scanlab) 120921 6000054
Gregory Sapojnikoff Camera Studio Supervisor(Scanlab) 120798 6000055
Gabriel Elvira A Film Lab Front End Lab Supervisor(Labo Films) 120850 6000056
Francisco Ramírez V Film Lab Negative Developing Supervisor(Labo Films) 120850 6000057
Javier Puentes Film Lab Digital Intermedia Supervisor(Labo Digital) 120850 6000058
Eduardo Reyes Film Lab Telecine operator(Labo Digital) 120850 6000059
Camille Delamarre Editor n/a 172 7000001
Audrey Simonaud Editor n/a 172 7000002
Carlo Rizzo Editor n/a 172 7000003
Sophie Chatin Editing Editing Assistant 120901 7000004
Akrivi Filippakopoulos Editing Editing Assistant 120901 7000005
Thomas Dessane Editing Editing Assistant 120901 7000006
Nathaniel Mechaly Music n/a 120781 8000001
Samuel Potin Music Editor (Digital Factory/Normandie) 214 8000002
Najib Yafi Music Music Assistant(Digital Factory/Normandie) 120781 8000003
Michael Wijnen Music Head of Music Department 120781 8000004
Alexandre Mahout Music Supervisor n/a 120872 8000005
Barbara Bright Music Supervisor Music Supervisor Assistant 120872 8000006
Dominique Pisani Music Publishing Management 120781 8000007
Nathaniel Mechaly Music Orchestration and Transcription 120781 8000008
Lionel Privat Music Orchestration and Transcription 120781 8000009
Antonio Gambale Music Synth Programming 120781 8000010
Benjamin Caillaud Music Editor Music Editing 214 8000011
Jerome Devoise Music Recorder and Mixer(Digital Factory) 120781 8000012
Fabrice Saure Music Recorder and Mixer Assistant(Digital Factory) 120781 8000013
Najib Yafi Music Recorder and Mixer Assistant(Digital Factory) 120781 8000014
Samuel Potin Music Pro-Tools(Digital Factory) 120781 8000015
Mathias Berchadsky Music Guitar 120781 8000016
Emmanuel Ceysson Music Harp 120781 8000017
David Berdery Music Piano, Celesta 120781 8000018
Gaelle Mechaly Music Soprano 120781 8000019
Emmanuel Curt Music Percussions 120781 8000020
Gisele Gerard-Tolini Original Music Orchestrator Conductor 120838 8000021
Laurent Quenelle Music Leader Violin 120781 8000022
John Summers Music Violin ll 120781 8000023
Florent Bremond Music Alto 120781 8000024
Christophe Morin Soloist Cello 121021 8000025
Philippe Noharet Music Bass 120781 8000026
David Defiez Music Horn 120781 8000027
Laurent Mallett Trumpet n/a 121160 8000028
Joel Vaisse Music Trombone 120781 8000029
Jeremie Dufort Music Tuba 120781 8000030
Christophe Briquet Music Booking 120781 8000031
Cathialine Zorzi Music Booking Assistant 120781 8000032
Franz Schubert Song ("Ave Maria") 120859 8000033
Phoebe Tolmer Song ("The Fade Out Line") 120859 8000034
Craig Walker Song ("The Fade Out Line") 120859 8000035
Cedric Le Roux Song ("The Fade Out Line") 120859 8000036
Phoebe Killdeer and The Short Straws Song Performer ("The Fade Out Line") 120788 8000037
Puccini Song ("Mrs Butterfly - Un Bel Di Vedremo") 120859 8000038
R Leon Song ("Pass the Hatchet") 120859 8000039
Earl Oropeza Song ("Pass the Hatchet") 120859 8000040
Ray Theriot Song ("Pass the Hatchet") 120859 8000041
Roger and The Gypsies Song Performer ("Pass the Hatchet") 120788 8000042
Sir Howard Anthony Song ("Hoop Dreams") 120859 8000043
Kerwin Richards Song ("Hoop Dreams") 120859 8000044
Alan Hawkshaw Song ("Beat Me 'Til I'm Blue") 120859 8000045
Geoff Barrow Song ("Glory Box") 120859 8000046
Beth Gibbons Song ("Glory Box") 120859 8000047
Adrian Utley Song ("Glory Box") 120859 8000048
John Martyn Song Performer ("Glory Box") 120788 8000049
Trent Reznor Song ("Hurt") 120859 8000050
Johnny Cash Song Performer ("Hurt") 120788 8000051
Patrick Durand Production Designer n/a 164 9000001
Jonathan Delerue Storyboard Artist Storyboarder(Main Unit) 199 9000002
Patrick Pasquier Art Director Art Director Supervisior 183 9000003
Carlos Lagunas Art Director Art Director Assistant 183 9000004
Sandro Lopez Assistant Art Director Art Director Assistant 315 9000005
Barbara Horcasitas Art Department Coordinator Art Coordinator 195 9000006
Juli Blazquez Art Department Coordinator Art Coordinator Assistant 195 9000007
Francisca Maira Set Decorator n/a 165 9000008
Annel Chanona Set Decorator Set Decorator Assistant 165 9000009
Jorge Barba Set Decorator Set Decorator Assistant 165 9000010
Armando Lopez Set Designer Set Designer 2 202 9000011
Diego Suarez Set Dresser On Set Dresser 197 9000012
Eric Aguilar Set Dresser On Set Dresser 197 9000013
Pablo Ramirez Set Dresser On Set Dresser Assistant 197 9000014
Axel Bernal Illustrator n/a 600 9000015
Valentine Gutierrez Art Department Art Department Trainee 120843 9000016
Trinidad Huerta Swing Gang Swing 434 9000017
Isidoro Garcia Swing Gang Swing 434 9000018
Jose Andrade Swing Gang Swing 434 9000019
Adalberto Flores Swing Gang Swing 434 9000020
Israel Rojo Swing Gang Swing 434 9000021
Jonathan Rojo Swing Gang Swing 434 9000022
Carlos Zamorano Art Department Deco Laborer 120843 9000023
Francisco Mtz Art Department Deco Warehouse Keeper 120843 9000024
Gildardo Hernandez Painter Chief Painter B 200 9000025
Agustin Gonzalez Painter n/a 200 9000026
Eric Rangel Painter n/a 200 9000027
Juan Lopez Painter n/a 200 9000028
Victor Andrade Painter n/a 200 9000029
Jose Bahena Painter n/a 200 9000030
Teofilo Lopez Painter n/a 200 9000031
Tomas Serrano Painter n/a 200 9000032
Sébastien Inizan Art Assistant Direction Art Assistant(Main US Unit) 120974 9000033
Chere Theriot Art Department Coordinator Art Department Coordinators Drafting Graphics Art 195 9000034
Colin Vanwingen Art Department Coordinator Art Department Coordinators Drafting Graphics Art 195 9000035
Ryan Dwyer Set Decorator n/a 165 9000036
Markus Wittman Leadman n/a 433 9000037
Vincent Leblanc Leadman n/a 433 9000038
Sam Lothridge Set Dresser On Set Dresser 197 9000039
Cassie Catalanotto Set Dresser On Set Dresser 197 9000040
Paul Blanchard Set Dresser n/a 197 9000041
Noel Rideout Set Dresser n/a 197 9000042
Chad Harris Set Dresser n/a 197 9000043
Niko Zahlten Set Dresser n/a 197 9000044
Ember Soberman Scenic Artist Charge Scenic(Nola) 745 9000045
Wendy Guerrera Painter On Set Painter 200 9000046
SUE Ford Scenic Artist Scenic 745 9000047
Lindanne Lewis Painter n/a 200 9000048
Jane Plourde Painter n/a 200 9000049
Louie Rabion Painter n/a 200 9000050
Kevin Broome Greensman On Set Greensman 201 9000051
Vivienne Edmister Painter Stand By Painter 200 9000052
Jonathan Fischer Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000053
Larry Lundy Set Decorator n/a 165 9000054
Colin Bach Leadman n/a 433 9000055
Blake Matthys Set Dresser Set Dressing 197 9000056
Gilles Boillot Art Director n/a 183 9000057
Fanny Stauff Art Director n/a 183 9000058
Anne Le Van Ra Art Department Coordinator n/a 195 9000059
Pascal Guellec Art Director n/a 183 9000060
Thomas Lechevallier Art Department Draftmen 120843 9000061
Anne Pelosi Art Department Draftmen 120843 9000062
Philippe Cord'homme Set Decorator n/a 165 9000063
Axel Mauge Set Dresser On Set Dresser 197 9000064
Frédéric Garonne Swing Gang n/a 434 9000065
Thomas Demetz Swing Gang n/a 434 9000066
Richard Detroit Swing Gang n/a 434 9000067
Eva Julhe Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000068
Victor Cord'homme Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000069
Guillaume Martel Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000070
Oscar Lunen Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000071
Nicolas Leost Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000072
Arthur Soland Art Department Assistant Art Department PA 120503 9000073
Timothee Leoni Art Department Assistant n/a 120503 9000074
François Roux Sculptor n/a 120910 9000075
Muriel Nicolle Sculptor n/a 120910 9000076
Xavier Morange Painter Painter Supervisor 200 9000077
Regis Lebourg Painter n/a 200 9000078
Vincent Dangoise Painter Patina Painter 200 9000079
Benoît Dupuis Painter Patina Painter 200 9000080
Erwan Leroux Painter Patina Painter 200 9000081
Benoît Magny Painter Patina Painter 200 9000082
Ninon Hosseraye Painter n/a 200 9000083
Lionel Dolique Painter n/a 200 9000084
Vanessa Ladriere Painter n/a 200 9000085
Thomas Morange Painter n/a 200 9000086
Amanda Mazira Painter n/a 200 9000087
Laurence Raphael Painter n/a 200 9000088
Jerzy Nowak Painter n/a 200 9000089
Isabelle Malmezat Painter Art Department PA Painter 200 9000090
Franckie Diago Art Director (Main US Unit) 183 9000091
John Papsidera Casting Director n/a 157 10000001
Nicolas Ronchi Casting n/a 179 10000002
Jennifer Cram Casting Associate n/a 160 10000003
Dylan Jury Casting Assistant n/a 177 10000004
Alejandro Reza Casting Director (Reza Casting) 157 10000005
Jorge Guerrero Casting Director Extras Casting Director 157 10000006
Sonia Guerrero Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000007
Gaby Meza Extras Casting Assistant n/a 120970 10000008
Luis Ramirez Extras Casting Assistant n/a 120970 10000009
Jennifer Cram Casting Associate (Main US Unit) 160 10000010
Dylan Jury Casting Assistant (Main US Unit) 177 10000011
Meagan Lewis Casting Director (RPM Casting) 157 10000012
Savannah Strachan Extras Casting (RPM Casting) 120851 10000013
Joan Philo Casting Director Casting Director / Extras 157 10000014
Megan Daniels Extras Casting Assistant n/a 120970 10000015
Giota Trakas Extras Casting Assistant n/a 120970 10000016
Stephanie Doncker Casting Assistant n/a 177 10000017
Stephane Zito Extras Casting n/a 120851 10000018
Enrique Rio Executive Executive Officer(Labo Films) 120806 11000001
Celia Rocher Studio Executive Studio Coordinator(Digital District) 120875 11000002
Charles Barthe Executive Executive Officer(Labo Digital) 120806 11000003
Catherine Staublen Research Picture Research 458 12000001
Michel Rocher Translator n/a 741 12000002
Olivier Beriot Costume Designer n/a 169 13000001
Marylin Fitoussi Costume Supervisor (Main Unit) 120895 13000002
Vera Steimberg Makeup Artist Personnal Make Up Artist(Zoe / Main Unit) 120801 13000003
Aviva Peara Hair Stylist Personnal Hair Stylist(Zoe / Main Unit) 120799 13000004
Ifigenia Martinez Costume Coordinator n/a 120971 13000005
Griselda Garcia Set Costumer Set Costume Supervisor 121008 13000006
Enrico Bompani Costumes Costume Assistant 120828 13000007
Yolanda Martinez Costumes Costume Assistant 120828 13000008
Javier Delgado Costumes Costume Assistant 120828 13000009
Marco Escobar Costumes Costume Assistant 120828 13000010
Zeferino Gutierrez Costumes Costume Assistant 120828 13000011
Mayra Abreu Costumes Costume Assistant 120828 13000012
German Jayo Costumes Costume Assistant 120828 13000013
Fausto Jardon Costumer n/a 120880 13000014
Emma Lopez Costumer n/a 120880 13000015
David Gameros Makeup Artist n/a 120801 13000016
Araceli Rios Makeup Assistant n/a 121007 13000017
Isabel Amezcua Hair Stylist n/a 120799 13000018
Estrella Lorrabaquio Hair Stylist Hair Stylist Assistant 120799 13000019
Gerardo Lopez Prosthetic Makeup Prostetics Artist 120936 13000020
David Arguelles Prosthetic Makeup Prostetics Artist 120936 13000021
Lin Sanders Costume Supervisor (Main US Unit) 120895 13000022
Stacy Kelly Makeup Make Up Department Head(Main US Unit) 353 13000023
Jillian Kreiner Costume Supervisor n/a 120895 13000024
Malikka Coston Costumes Set Costumes 120828 13000025
Renee Ragucci Costumes Set Costumes 120828 13000026
Colette Delcroix Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000027
Akeya Wricks Costumes Costume PA 120828 13000028
Carla Chao Makeup Make Up Department Head 353 13000029
Paige Reeves Makeup n/a 353 13000030
Aimee Stuit Makeup Make-Up / Key Make-Up 353 13000031
Dana Boisseau Hair Hair Department Head 120794 13000032
Donna Spahn Hair Hair Department Head 120794 13000033
Carl Variste Hair n/a 120794 13000034
Amy Wood Hair Stylist n/a 120799 13000035
Steven Frendreis Costumes n/a 120828 13000036
Jacqueline Beatka Set Costumer n/a 121008 13000037
Suzi Ostos Makeup n/a 353 13000038
Cheryl Pickenpack Hair Hair Department Head 120794 13000039
Tony Muranti Hair n/a 120794 13000040
Corinne Bruand Costume Supervisor n/a 120895 13000041
Frederic Tournant Costumer n/a 120880 13000042
Camille Joste Costumer n/a 120880 13000043
Capucine Martin Costumer n/a 120880 13000044
Guillaume Attwood Costumer n/a 120880 13000045
Katharina Erbsloeh Wardrobe Assistant n/a 120809 13000046
Nathalie Rao Wardrobe n/a 120823 13000047
Olivier Jacob Wardrobe n/a 120823 13000048
Gaetan Leudiere Wardrobe n/a 120823 13000049
Emmanuelle Sanvoisin Wardrobe n/a 120823 13000050
Julien Humeau Wardrobe n/a 120823 13000051
Aya Yabuuchi Makeup Artist n/a 120801 13000052
Vera Frossard Makeup Artist n/a 120801 13000053
Fanny Martin Makeup Extra Make Up 353 13000054
Manu Malville Hairdresser n/a 121014 13000055
Sophie Hayat Hairdresser Hairdresser Extra 121014 13000056
Patrick Michel Hairdresser Hairdresser Extra 121014 13000057
Amelie Grossier Special Makeup Effects Make Up Special Effects 120881 13000058
Olivier Afonso Special Makeup Effects Make Up Special Effects 120881 13000059
Frederic Dubois Sound Design n/a 120905 14000001
Dean Humphreys Rerecording Mixer n/a 120856 14000002
Regis Boussin Boom Operator (Main Unit) 215 14000003
Juan Prieto Sound Engineer n/a 120916 14000004
Bernat Fortiana Boom Operator n/a 215 14000005
Jonathan Parham Sound Mixer n/a 230 14000006
Rene DeFrancesch Boom Operator n/a 215 14000007
Kevin Meier Sound Sound Utility 120816 14000008
David Obermeyer Sound Mixer n/a 230 14000009
J Mueller Sound Sound Utility 120816 14000010
Stephane Bucher Sound Engineer n/a 120916 14000011
Thomas Tymen Sound Sound Assistant 120816 14000012
Vincent Cosson Rerecording Mixer Re-Recording Mixer Assistant 120856 14000013
Frederic Dubois Rerecording Mixer Re-Recording Mixer Assistant 120856 14000014
Capucine Courau Assistant Sound Editor n/a 222 14000015
Damien Aubry Assistant Sound Editor n/a 222 14000016
Laure-Anne Darras ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000017
Herve Icovic ADR n/a 120912 14000018
Barbara Grossett ADR ADR Assistant 120912 14000019
Anne Maisonhaute ADR ADR Pro Tools Operator 120912 14000020
Herve Buirette ADR Mixer ADR Sound Mixer 227 14000021
Nicolas Berger ADR ADR Boom Operator 120912 14000022
Pascal Chauvin Foley Artist n/a 223 14000023
Franck Tassel Foley Artist Foley Assistant 223 14000024
François Groult Foley Mixer Foley Sound Mixer 224 14000025
Jean-Christophe Jule Foley Mixer Foley Sound Mixer 224 14000026
Melanie Blouin Sound Pro Tools Operator 120816 14000027
Jeremy Babinet Sound Pro Tools Operator 120816 14000028
Greg Taieb ADR Mixer n/a 227 14000029
Barry Weir ADR ADR Assistant 120912 14000030
Fabrice Saure Recording Engineer (Digital Factory/Normandie) 120942 14000031
Alexis David Recording Engineer (Digital Factory/Normandie) 120942 14000032
Sebastien Devaux Recording Engineer (Digital Factory/Normandie) 120942 14000033
Loic Gourbe Recording Engineer (Digital Factory/Normandie) 120942 14000034
Christophe Rocquigny Sound Maintenance Manager(Digital Factory/Normandie) 120816 14000035
Ivan Plusnin Sound Technical Manager(Digital Factory/Normandie) 120816 14000036
Maurice Cam Sound Avid Technician(Digital Factory) 120816 14000037
Pierre Garnier Key Grip (Main Unit) 263 15000001
Philippe Deneau Gaffer (Main Unit) 268 15000002
Julien Boisselier Grip Grip & Electric Translator 365 15000003
Diana Granados Electrician Translator 450 15000004
Jesus Labastida Key Grip n/a 263 15000005
Gustavo Covarrubias Dolly Grip n/a 264 15000006
Javier Labastida Grip n/a 365 15000007
Raul Cortes Grip n/a 365 15000008
Patricio Pereda Grip n/a 365 15000009
Gustavo Covarrubias Grip n/a 365 15000010
Antonio Vargas Rigging Grip Rigging Key Grip 120944 15000011
Juan Rodriguez Grip Grip Rigger 365 15000012
Sergio Labastida Grip Grip Rigger 365 15000013
Jesus Gonzalez Gaffer n/a 268 15000014
Jose Lorrabaquio Best Boy Electric n/a 259 15000015
Jose Castellanos Electric n/a 121127 15000016
Eric Gonzalez Electric n/a 121127 15000017
Leonardo Magdaleno Electric n/a 121127 15000018
Luis Lara Electric n/a 121127 15000019
Oziel Figueroa Head Stage Technician Equipment Movil Truck Tech 121157 15000020
David Gonzales Head Stage Technician Equipment Movil Truck Tech Ass. 121157 15000021
Douglas Renderos Head Stage Technician HMI Tech. 121157 15000022
Antonio Velazquez Generator Operator Genny Operator 363 15000023
Jesus Oviedo Rigging Gaffer n/a 120937 15000024
Manuel Garcia Electric Electric Rigger 121127 15000025
Nestor Martinez Villanueva Electric Electric Rigger 121127 15000026
Rodrigo Oviedo Electric Electric Rigger 121127 15000027
Robert Morrison Crane Grip Techno Crane Head Tech 121043 15000028
Art Villasenor Crane Grip Techno Crane Tech 121043 15000029
David Bullard Electric Power Pod Tech 121127 15000030
Mike McLaughlin Gaffer n/a 268 15000031
Trey Shaneyfelt Best Boy Electric n/a 259 15000032
Douglas Caire Electric Company Electric 121127 15000033
Samuel Kemp Electric Company Electric 121127 15000034
Zach Smithers Electric Company Electric 121127 15000035
Scott Morrison Electrician n/a 450 15000036
Mike Pappas Electrician n/a 450 15000037
Earl Woods Electric n/a 121127 15000038
Larry Dorsey Rigging Gaffer n/a 120937 15000039
Erskin Mitchell Rigging Gaffer Rigging Gaffer Best Boy 120937 15000040
Cry Eugene Electric Rigging Electric 121127 15000041
Darius Lindsey Electric Rigging Electric 121127 15000042
Gilly Charbonnet Key Grip n/a 263 15000043
Lee McLemore Best Boy Grip n/a 265 15000044
Richard Hoover Dolly Grip n/a 264 15000045
Kevin Luster Grip n/a 365 15000046
Corey Kirkling Grip n/a 365 15000047
Joseph Lotuaco Grip n/a 365 15000048
Scott Luttrell Grip n/a 365 15000049
Joe Cassano Dolly Grip n/a 264 15000050
Lucas Porterfield Rigging Grip Rigging Key Grip 120944 15000051
Jonathan Stoll Best Boy Grip Rigging Best Boy Grip 265 15000052
James Larkin Rigging Grip n/a 120944 15000053
Dennis Delamata Key Grip n/a 263 15000054
Mark Linberg Best Boy Grip n/a 265 15000055
Christy Taddeo Dolly Grip n/a 264 15000056
Marc Schneider Rigging Grip n/a 120944 15000057
Tom Fennessey Grip Company Grip 365 15000058
Josh Levy Grip Company Grip 365 15000059
Dennis Leahy Grip Company Grip 365 15000060
Timothy Troy Grip Company Grip 365 15000061
Gino Crededio Gaffer n/a 268 15000062
Joseph Guerino Best Boy Electric n/a 259 15000063
Bill Wauer Electric n/a 121127 15000064
Matt Lacrone Electric n/a 121127 15000065
Karina Teismann Electric n/a 121127 15000066
Jim Dewinski Electric n/a 121127 15000067
Noah Banks Electric n/a 121127 15000068
Dawn Copeland Electric n/a 121127 15000069
David Morataya Electric n/a 121127 15000070
Dick Oakes Rigging Gaffer n/a 120937 15000071
Ron Leahy Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000072
Chad Catuara Rigging Electrician n/a 120958 15000073
David Stephenson Rigging Electrician n/a 120958 15000074
Robert Rocco Generator Operator n/a 363 15000075
Mimmo Didiana Generator Operator n/a 363 15000076
Ron Sherman Generator Operator n/a 363 15000077
Thierry Alais Grip n/a 365 15000078
Julien Coquillet Grip n/a 365 15000079
Geoffrey Thiery Grip n/a 365 15000080
Philippe Garnier Grip n/a 365 15000081
Erwann Pogam Grip n/a 365 15000082
Maxence Bottreau Crane Grip Technocrane Technician 121043 15000083
Johan Suisse Best Boy n/a 120885 15000084
Stephane Cry Best Boy n/a 120885 15000085
Thomas Vaumerel Best Boy n/a 120885 15000086
Adele Belliot Best Boy n/a 120885 15000087
Hichem Boukssessa Grip Construction Grip 365 15000088
Jean Da Benta Grip Construction Grip 365 15000089
Agnes Demaegdt Grip Construction Grip 365 15000090
François Nocture Grip Construction Grip 365 15000091
Thibaut Peschard Grip Construction Grip 365 15000092
Yann Mauborgne Grip Construction Grip 365 15000093
Vincent Lassort Production Accountant (Main Unit) 282 16000001
Raul Jacome Production Accountant n/a 282 16000002
Sandra González Assistant Production Accountant n/a 120902 16000003
Bob Campion Production Accountant (Main US Unit) 282 16000004
Jim Gowdy Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Amy Hawkins Payroll Accountant Payroll Clerk 121020 16000006
Heather Holton Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Adrienne Swan Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Maureen Mottram Payroll Accountant Payroll Clerk 121020 16000009
Karine Caumeil Assistant Production Accountant n/a 120902 16000010
Romuald Drault Accountant (Europacorp Team) 120802 16000011
Alexandre Des Corats Production Accountant (Europacorp Team) 282 16000012
Nadia Bellamammer Accountant (Digital Factory) 120802 16000013
Christelle Bellandi Accountant (Digital Factory) 120802 16000014
David Belle Choreographer n/a 120803 17000001
Benoit Lavelatte Choreographer Choreographer Assistant 120803 17000002
Vincent Lebegue Legal Affairs Legal Affairs Department(Europacorp Team) 121072 18000001
Marie Dehaene Legal Affairs Legal Affairs Department(Europacorp Team) 121072 18000002
Elise Proux Legal Affairs Legal Affairs Department(Europacorp Team) 121072 18000003
Michel Julienne Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Alain Figlarz Stunt Coordinator Fight Choreographer 120804 19000002
Karine Perron Stunt Double (Zoe Saldana / Main Unit) 120980 19000003
Sharon Schaffer Stunt Double (Zoe Saldana / Main Unit) 120980 19000004
Petra Specher Stunt Double (Zoe Saldana / Main Unit) 120980 19000005
Christina Silva Stunt Double (Zoe Saldana / Main Unit) 120980 19000006
Priscila Sanchez Stunt Double (Zoe Saldana / Main Unit) 120980 19000007
Melissa Labog Stunt Double (Amandla Stenberg / Main Unit) 120980 19000008
François Jacquet Stunt Double (Sam Douglas / Main Unit) 120980 19000009
Jean-Charles Rousseau Stunt Double (David Clarke/ Main Unit) 120980 19000010
Sebastien Peres Stunt Double (Jordi Molla / Main Unit) 120980 19000011
Victor Ramirez Stunt Double (Beto Benites / Main Unit) 120980 19000012
Nayerli Rosas Stunt Double (Cynthia Addai-Robinson / Main Unit) 120980 19000013
Antonio Bucio Stunt Double (Jesse Borrego / Main Unit) 120980 19000014
Ricardo Bortolini Stunts n/a 240 19000015
Alain Figlarz Stunts Stunt Supervisor 240 19000016
Laurent Demianoff Stunt Performer n/a 120981 19000017
Dominique Fouassier Stunt Coordinator n/a 120804 19000018
Frederic Alhinho Stunts n/a 240 19000019
Christina Silva Stunts n/a 240 19000020
Stephane Orsolani Stunts n/a 240 19000021
Jean-Charles Rousseau Stunts n/a 240 19000022
Oumar Diaoure Stunts n/a 240 19000023
Sebastian Peres Stunts n/a 240 19000024
Amadeo Cazzella Stunts n/a 240 19000025
Brayan Raffic Stunts n/a 240 19000026
Carlos Bonelli Stunts n/a 240 19000027
Jose Rebolo Stunts n/a 240 19000028
Malki Attar Stunts n/a 240 19000029
Michael Troude Stunts n/a 240 19000030
Vincent Haquin Stunts n/a 240 19000031
Daniel Verite Stunts n/a 240 19000032
Jean-Louis Bonnet Stunts n/a 240 19000033
Karine Perron Stunts n/a 240 19000034
Bernard Chevreuil Stunts n/a 240 19000035
Francesco Merenda Stunts n/a 240 19000036
David Gentil Stunts n/a 240 19000037
Michel Julienne Stunts Mechanical Stunt Supervisor 240 19000038
Christophe Roblin Stunts Mechanical Stunt Supervisor 240 19000039
Jay Amor Stunt Coordinator n/a 120804 19000040
Chad Rose Stunts n/a 240 19000041
Daniel Epper Stunts n/a 240 19000042
John Zimmerman Stunts n/a 240 19000043
Michael Long Stunts n/a 240 19000044
Charles Brown Stunts n/a 240 19000045
Charles Picerni Stunts n/a 240 19000046
Danny Cosmo Stunts n/a 240 19000047
Stanton Barrett Stunts n/a 240 19000048
Anthony Forester Stunts n/a 240 19000049
Sharon Schaffer Stunts n/a 240 19000050
Steve Picerni Stunts n/a 240 19000051
Mark De Alessandro Stunts n/a 240 19000052
Sam Maloof Stunts n/a 240 19000053
Dave Mueller Stunts n/a 240 19000054
Eddie Matthews Stunts n/a 240 19000055
Michael Ortiz Stunts n/a 240 19000056
Julian Bucio Stunt Coordinator n/a 120804 19000057
Juan Olalde Stunt Coordinator Stunt Coordinator Assistant 120804 19000058
Carlos Gomez Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000059
Genaro Villegas Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000060
Evelio Bedolla Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000061
Erick Sanchez Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000062
Omar Isarel Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000063
Ayala Pena Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000064
Mauricio Lopez Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000065
Jorge Meneses Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000066
Daniel Lozano Stunts Stunts Mexico(Marco Gunmen) 240 19000067
Carlos Marroquin Stunts Stunts Rigger 240 19000068
Cesar Alvarez Stunts Stunts Rigger 240 19000069
Eduardo Marroquin Stunts Stunts Rigger 240 19000070
Felipe Solares Stunts Stunts Rigger 240 19000071
Jose Wence Stunts Stunts Rigger 240 19000072
Juan Olalde Stunts Stunts Rigger 240 19000073
Nadia Hernandez Farfan Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000074
Teresa Arteaga Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000075
Carolina Jimenez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000076
Antonio Valencia Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000077
Margot Shaw Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000078
Raul Lopez Arteaga Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000079
Jose Jimenez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000080
Martin Campo Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000081
Carlos Rodriguez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000082
Felipe Solares Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000083
Noel Leon Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000084
Odin Misael Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000085
Ayala Martinez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000086
Bernardo Bucio Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000087
Armando Rodriguez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000088
Miguel Aguilar Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000089
Rafael Valdez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000090
Felipe Lopez Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000091
Tania Monroy Stunts Stunts Mexico(Market Client) 240 19000092
Alejandro De La Pena Stunts Stunts Mexico(Market Seller) 240 19000093
Rafael Valdez Garcia Conde Stunts Stunts Mexico(Market Seller) 240 19000094
Pablo Zelaya Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000095
Joan Morales Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000096
Higo Herrera Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000097
Gerardo Soublette Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000098
Cesar Soto Timoco Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000099
Marco Rodriguez Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000100
Arturo Farfan Sandoval Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000101
Jordi Morales Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000102
Jose Garcia Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000103
Juan Olalde Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000104
Carlos Marroquin Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000105
Alonso Franco Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000106
Alejandro Avendano Luhrs Stunts Stunts Mexico(Thug Don Luis's Mansion) 240 19000107
Gabriel Leon Stunts Stunts Mexico(Poor Soul Strapped) 240 19000108
Pablo Zelaya Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000109
Javier Martinez Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000110
Jordi Morales Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000111
Higo Herrera Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000112
Omar Isarel Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000113
Ayala Pena Stunts Stunts Mexico(Swat) 240 19000114
David Toscano Stunts Stunts Mexico(Police) 240 19000115
Tristan Quintanilla Stunts Stunts Mexico(Police) 240 19000116
Martinus Van Lunen Construction Construction Supervisor(Main Unit) 120900 21000001
Miguel Jimenez Construction Coordinator n/a 276 21000002
Rodolfo Mijarez Construction Foreman n/a 277 21000003
Javier Cortes Construction Construction Assistant 120900 21000004
Arturo Jimenez Construction Construction Buyer 120900 21000005
Alvaro Lobera Carpenter n/a 529 21000006
Antonio Maya Carpenter n/a 529 21000007
David Garcia Carpenter n/a 529 21000008
Ernesto Lobera Carpenter n/a 529 21000009
Victor Bernal Carpenter n/a 529 21000010
Raymundo Olguin Carpenter n/a 529 21000011
Ricardo Soto Carpenter n/a 529 21000012
Ruben Mena Carpenter n/a 529 21000013
Saul Bernal Carpenter n/a 529 21000014
Fernando Gonzalez Carpenter n/a 529 21000015
Gerardo Mendez Juarez Carpenter n/a 529 21000016
Gustavo Carbajal Carpenter n/a 529 21000017
Jose Flores Carpenter n/a 529 21000018
Jose Juarez Carpenter n/a 529 21000019
Julian Valdez Carpenter n/a 529 21000020
Luis Alfonso Aldrete Carpenter n/a 529 21000021
Javier Montes Construction Warehouse Keeper Construction 120900 21000022
Angel Trejo Construction Foreman Hand Helper 277 21000023
Carlos Piedad Construction Foreman Hand Helper 277 21000024
Juan Luna Construction Foreman Hand Helper 277 21000025
Israel Garcia Construction Foreman Hand Helper 277 21000026
Saul Martinez Construction Foreman Hand Helper 277 21000027
Sinohe Hernandez Construction Foreman Hand Helper 277 21000028
Marcus Turchi Construction Coordinator n/a 276 21000029
James Comiskey Construction Foreman n/a 277 21000030
Abdelnabi Krouchi Construction Construction Buyer 120900 21000031
Martinus Van Lunen Construction Construction Supervisor 120900 21000032
Jean-Pierre Delettre Carpenter n/a 529 21000033
Jean-Michel Guerin Carpenter n/a 529 21000034
Bertrand Terreyre Carpenter n/a 529 21000035
Sebastien Chauvat Carpenter n/a 529 21000036
Andre Conil Carpenter n/a 529 21000037
Florent Coulbouee Carpenter n/a 529 21000038
Francois Scala Carpenter n/a 529 21000039
Camille Couzinet Carpenter n/a 529 21000040
Jean-Claude Waeyaert Carpenter n/a 529 21000041
Jerôme Poortere Carpenter n/a 529 21000042
Christophe Deyris Carpenter n/a 529 21000043
Emmanuelle Jaffre Carpenter n/a 529 21000044
Denis Misurat Carpenter n/a 529 21000045
Alexandre Denis Carpenter n/a 529 21000046
Marc Fourquin Carpenter n/a 529 21000047
Xavier Miclet Carpenter n/a 529 21000048
Christian Letant Carpenter n/a 529 21000049
Matthieu Lunen Construction Locksmith 120900 21000050
Patrick Boucher Construction Locksmith 120900 21000051
Richard Faucheraux Construction Locksmith 120900 21000052
Alain Lavit Construction Locksmith 120900 21000053
Yvan Hart Plasterer n/a 121097 21000054
Luc Lelong Plasterer n/a 121097 21000055
Thierry Doerflinger Plasterer n/a 121097 21000056
Dider Bautz Plasterer n/a 121097 21000057
Bruno Izabelle Plasterer n/a 121097 21000058
Ana Ballesteros Catering (Alimentación En Locación) 120954 22000001
Jose Ballesteros Catering Catering Coordinator 120954 22000002
Heather Babineaux Craft Service Caterer / Craft Service(Meme Hock) 120903 22000003
Cullen Lord Chef n/a 121045 22000004
Jeremy Hobgood Chef n/a 121045 22000005
Joshua Adams Chef Cook 121045 22000006
Chad Adams Chef Cook 121045 22000007
Ruby Taylor Chef n/a 121045 22000008
Arthur Black Chef Cook 121045 22000009
Jessie Garig Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000010
Paula Hight Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000011
Stefanie Mclamore Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000012
Assata Amoaku Craft Service Craft Service Foreman(Traveling Fare) 120903 22000013
Marvin Nelson Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000014
Miguel Alves Chef Steward 121045 22000015
Philippe Hubin Special Effects Supervisor SFX Supervisor(Main Unit) 545 23000001
Jean-Christophe Magnaud Special Effects Coordinator SFX Coordinator(Main Unit) 241 23000002
Diego Gajardo Graphic Designer n/a 120860 23000003
Nidia Maciel Graphic Designer Graphic Designer Assistant 120860 23000004
Ricardo Arvizu Special Effects Coordinator n/a 241 23000005
Ricardo Arvizu Solis Special Effects Foreman n/a 250 23000006
Jose Martinez Special Effects Technician n/a 242 23000007
Sergio Reyes Special Effects Technician n/a 242 23000008
Christian Coss Special Effects Technician n/a 242 23000009
Edgar Fernandez Special Effects Technician n/a 242 23000010
Benjamin Odalde Special Effects Technician n/a 242 23000011
Jaime Ramirez Special Effects Technician n/a 242 23000012
Mauro Velasquez Special Effects Technician n/a 242 23000013
Pedro Gonzalez Special Effects Technician n/a 242 23000014
Benjamin Benítez Special Effects Technician n/a 242 23000015
Vladimir Reyes Special Effects Foreman Special Effects Helper 250 23000016
Alfredo Hernandez Special Effects Special Effects Sculptor 168 23000017
Arturo Balseiro Special Effects Special Effects Sculptor 168 23000018
Steve Wolf Special Effects Coordinator n/a 241 23000019
Mark Hava Special Effects Coordinator n/a 241 23000020
Juan Urrea Special Effects Technician n/a 242 23000021
Kenneth Manis Special Effects Technician n/a 242 23000022
Jeff Witney Special Effects Technician n/a 242 23000023
Gregory Fuga Special Effects Technician n/a 242 23000024
Dennis Mitchell Special Effects Technician n/a 242 23000025
Bruce Strong Special Effects Coordinator SFX Coordinator 241 23000026
Nathalie Pantelic Graphic Artist n/a 120985 23000027
Sylvie Rousselin Special Effects Pyrotechnist 168 23000028
Hubert Devinck Special Effects Assistant n/a 514 23000029
Denis Doyen Special Effects Assistant n/a 514 23000030
Barthelemy Robino Special Effects Assistant n/a 514 23000031
Anthony Lassarre Special Effects Assistant n/a 514 23000032
Guillaume Colas Titles Main Credits & End Titles Designer 120825 23000033
Romain Provenzano Titles End Credit 120825 23000034
Bruce Guerre-Berthelot Visual Effects Studio Manager(Digital Factory) 419 23000035
Frederic Chabbal Digital Effects Artist Flame Artist(Digital Factory/Normandie) 120960 23000036
Loic Bouineau Digital Effects Artist Flame Artist(Digital Factory/Normandie) 120960 23000037
Aurelien Teurlai Digital Effects Artist Flame Artist(Digital Factory/Normandie) 120960 23000038
Stephanie Stradella CGI Artist Nuke CG Artist(Digital Factory/Normandie) 120986 23000039
Arnaud Tinel CGI Artist PF Clean CG ARTIST(Digital Factory/Normandie) 120986 23000040
Jacques Bled Visual Effects Producer VFX Producer(Mac Guff) 243 23000041
Rodolphe Chabrier Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Mac Guff) 249 23000042
Marie-Claire Bazart CG Supervisor (Mac Guff) 779 23000043
Antonin Seydoux CG Supervisor (Mac Guff) 779 23000044
Martial Vallanchon CG Supervisor (Mac Guff) 779 23000045
Sebastien Saintonge Digital Effects Artist Flame Artist(Flame Artist) 120960 23000046
Romain Leclerc Digital Effects Artist Flame Artist(Mac Guff) 120960 23000047
Erwan Boucher Digital Effects Artist Flame Artist(Mac Guff) 120960 23000048
Patrick Siboni Digital Effects Artist Flame Artist(Mac Guff) 120960 23000049
Celine Allegre CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000050
Marie Bourguet CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000051
Maxime Bray CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000052
Bertrand Breuze CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000053
Pascale Callier CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000054
Remi Cauzid CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000055
Solenn Collignon CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000056
Thomas Delcoy CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000057
Sebastien Dupuis CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000058
Karine Feron CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000059
Lise Fischer CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000060
Gregoire Foret CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000061
Damien Gautron CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000062
Virginie Giroux CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000063
Jerome Kerzerho CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000064
Nicolas Louvet CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000065
Gaston Marcotti CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000066
Laurent Pancaccini CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000067
Benoit Philippon CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000068
Nicolas Renou CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000069
David Roubah CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000070
Stephanie Saillard CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000071
Marine Samyn CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000072
Virginie Taravel CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000073
Antoine Vierny CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000074
Pierre Villette CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000075
Laetitia Yung CGI Artist CG Artist(Mac Guff) 120986 23000076
Alain Duval Matte Painter (Mac Guff) 120959 23000077
Thomas Foncelle Rendering Artist Render Farm(Mac Guff) 121098 23000078
Emmanuel Desbordes Special Effects Technician In-Out Technician(Mac Guff) 242 23000079
Yoann Copinet Visual Effects Editor (Mac Guff) 614 23000080
David Danesi Visual Effects (Digital District) 419 23000081
Christophe Richard Visual Effects Supervisor Supervisor VFX(Digital District) 249 23000082
Fabrice Fernandez Compositor Compositing Artist(Digital District) 120626 23000083
Caroline Journo Compositor Compositing Artist(Digital District) 120626 23000084
Jean-Christophe Levet Compositor Compositing Artist(Digital District) 120626 23000085
Yann Masson CGI Artist Compositing Artist(Digital District) 120986 23000086
Amandine Moulinet Compositor Compositing Artist(Digital District) 120626 23000087
Romain Moussel Compositor Compositing Artist(Digital District) 120626 23000088
Kevin Monthureux 3-D Models 3D Modeling(Digital District) 120963 23000089
Nicolas Vion 3-D Artist 3D Texture(Digital District) 120965 23000090
Romuald Caudroit 3-D Animator 3D Animation(Digital District) 120933 23000091
Margaux Durand-Rival 3-D Animator 3D Animation(Digital District) 120933 23000092
Guillaume Nadaud Rendering Artist Rendering(Digital District) 121098 23000093
Karl Blanchard Rendering Artist Rendering(Digital District) 121098 23000094
Thomas Marque Special Effects SFX(Digital District) 168 23000095
Romain Moussel Visual Effects In / Out(Digital District) 419 23000096
Amandine Moulinet Visual Effects In /Out(Digital District) 419 23000097
Gregory Paraige Visual Effects Tracking(Digital District) 419 23000098
Laurence Pullinger Visual Effects Planning(Digital District) 419 23000099
Philippe Lamoureux Special Effects Technician Technical Support(Digital District) 242 23000100
Gauthier Mabille Special Effects Technician Technical Support(Digital District) 242 23000101
Benjamin Roth Special Effects Technician Technical Support(Digital District) 242 23000102
Cedric Pourret Special Effects Technician Technical Support(Digital District) 242 23000103
Didier Retailleau Titles and Opticals Optical Transfer(Cine Stereo) 121075 23000104
Anne Carbillet Titles and Opticals Optical Transfer(Cine Stereo) 121075 23000105
Philippe Hubin Special Effects SFX(Big Bang SFX) 168 23000106
Christophe Maratier Props Weapons Supervisor(Main Unit) 120817 24000001
Mark Leroyer Armourer (Main Unit) 121128 24000002
Marc Lemeslier Armourer (Main Unit) 121128 24000003
Miguel Cervantes Property Master n/a 120805 24000004
Monica Gomez Props Buyer Set Decoration Buyer 120926 24000005
Celia Ramires Property Buyer Set Decoration Buyer 121046 24000006
Vanessa Bryant Props Props Supervisor 120817 24000007
Aristeo Ruiz Lugo Assistant Props n/a 120904 24000008
Federico Etcheverry Props Buyer n/a 120926 24000009
Edgar Bucio Props Props Labor 120817 24000010
Michelle Rolland Property Master Prop Master 120805 24000011
Jeff Hinds Props Prop Assistant 120817 24000012
Corie Savary Props Buyer n/a 120926 24000013
Darry Young Props Prop Assistant 120817 24000014
Kim Harris Props Prop Makers 120817 24000015
Robin Durand Props Prop Makers 120817 24000016
Kyle Holden Property Master Prop Master 120805 24000017
Thomas Sedor Assistant Property Master Assistant Prop Master 120969 24000018
Erin McFadden Assistant Property Master Assistant Prop Master 120969 24000019
Philippe Boucherot Property Buyer Props Buyer 121046 24000020
Alan Purwin Pilot (Main Unit) 570 25000001
Eric Dvorsky Assistant (Main Unit) 120820 25000002
Walter Vega Set Production Assistant n/a 371 25000003
Cascabel Benitez Set Production Assistant n/a 371 25000004
Cheli Godinez Assistant n/a 120820 25000005
Alejandro Aguado Office Production Assistant n/a 120909 25000006
Ernesto Garabito Office Coordinator APOC 121047 25000007
Rebeca Pérez Office Coordinator APOC 121047 25000008
Usue Pina Assistant n/a 120820 25000009
Anna Gaspar Assistant n/a 120820 25000010
Adrin Flores Assistant n/a 120820 25000011
Rafael Del Toro Coordinator Weapons Coordinator 528 25000012
Maria Ceja Assistant n/a 120820 25000013
Hugo Navarrete Assistant Weapons Key Assistant 120820 25000014
Guillermo Galindo Assistant Weapons Assistant 120820 25000015
Raul Olvera Assistant Weapons Assistant 120820 25000016
Alfredo Nonato Transportation Coordinator Picture Cars Coordinator 271 25000017
Leon Tacher Assistant n/a 120820 25000018
Ricardo Diaz Transportation Coordinator n/a 271 25000019
Enrique Diaz Transportation Captain n/a 272 25000020
Sergio Galicia Transportation Co-Captain n/a 120973 25000021
Edmundo Perez Transportation Transportation Dispatcher 120992 25000022
Alfonso Murillo Driver n/a 273 25000023
Braulio González Driver n/a 273 25000024
Carlos Duarte Driver n/a 273 25000025
Cesar Jimenez Driver n/a 273 25000026
Eduardo Vergara Driver n/a 273 25000027
Enrique Ramos Driver n/a 273 25000028
Ephrain Aguirre Driver n/a 273 25000029
Ernesto Mata Driver n/a 273 25000030
Gerardo Munguia Driver n/a 273 25000031
Hector Guerrero Driver n/a 273 25000032
Hugo Caneda Driver n/a 273 25000033
Ignacio Morelos Driver n/a 273 25000034
Ignacio Venegas Driver n/a 273 25000035
Jesus Luna Driver n/a 273 25000036
Jesus Romo Driver n/a 273 25000037
Jorge López Driver n/a 273 25000038
José Cruz Driver n/a 273 25000039
Ernesto Mata Driver n/a 273 25000040
Jose Velez Driver n/a 273 25000041
Juan Alvarado Driver n/a 273 25000042
Luis Diaz Driver n/a 273 25000043
Luis Gonzalez Driver n/a 273 25000044
Marco Alonso Driver n/a 273 25000045
Martin Tiol Driver n/a 273 25000046
Miguel Diaz Driver n/a 273 25000047
Rafael Contreras Driver n/a 273 25000048
Rene Tellez Driver n/a 273 25000049
Ricardo Renteria Driver n/a 273 25000050
Rodolfo Diaz Driver n/a 273 25000051
Antonio Islas Medic Set Medic 120966 25000052
Carl Randall Product Placement (Main US Unit) 121058 25000053
Barbara Babb Set Production Assistant Set PA & 2nd 2nd Assistant Director 371 25000054
Rachel Perez Production Assistant Basecamp Production Assistant 275 25000055
Chris Buller Set Production Assistant n/a 371 25000056
Ashley Foster Set Production Assistant n/a 371 25000057
Rachel Rickoll Set Production Assistant n/a 371 25000058
Derrick Wells Set Production Assistant n/a 371 25000059
Desiree Stevenson Set Production Assistant n/a 371 25000060
Elizabeth Barker Set Production Assistant n/a 371 25000061
Zack Edwards Set Production Assistant n/a 371 25000062
Christian Hardy Set Production Assistant n/a 371 25000063
Brittney Diez Set Production Assistant n/a 371 25000064
Angel Vina Set Production Assistant n/a 371 25000065
Ashley Wright Set Production Assistant n/a 371 25000066
Melanie Bonhomme Set Production Assistant n/a 371 25000067
Anny Poirier Office Coordinator Production Office Coordinator 121047 25000068
Bret Borgeson Production Secretary Production Secretary / Travel / Shipping 367 25000069
Jason Buch Office Production Assistant n/a 120909 25000070
Nicole Williams Office Production Assistant n/a 120909 25000071
Jennifer Parsons Assistant (to Producer) 120820 25000072
Erin Booth Assistant (to Mr.Zeitoun) 120820 25000073
Nick Dirosa Production Assistant n/a 275 25000074
Ron Ruanphae Production EPK 120824 25000075
Jonathan Fischer Production Assistant Department PA 275 25000076
Earl Hurst Transportation Captain n/a 272 25000077
Anthony Forester Transportation Coordinator Picture Car Coordinator 271 25000078
Gwendalane Ramos Transportation Dispatcher 120992 25000079
Richard Brown Driver Picture Car Driver 273 25000080
Martin Dumas Transportation Mechanic 120992 25000081
Virgil Bienemy Driver n/a 273 25000082
Emanuel Brown Driver n/a 273 25000083
Devin Green Driver n/a 273 25000084
Lawrence Johnson Driver n/a 273 25000085
Bruce Lane Driver n/a 273 25000086
Herbert Varnado Driver n/a 273 25000087
Jon Wensel Driver n/a 273 25000088
June Marshall Driver n/a 273 25000089
Reginald Smith Driver n/a 273 25000090
Willie Stringer Driver n/a 273 25000091
Melvin Theriot Driver n/a 273 25000092
Frank Pastrano Driver n/a 273 25000093
Roosevelt Richard Driver n/a 273 25000094
Lawrence Rodgers Driver n/a 273 25000095
Adriane Williams Driver n/a 273 25000096
Willie Williams Driver n/a 273 25000097
Henry Merridth Driver n/a 273 25000098
Raymond Slack Driver n/a 273 25000099
Raphael Brown Driver n/a 273 25000100
Edward Dorsey Driver n/a 273 25000101
Byron Williams Driver n/a 273 25000102
Kenneth Rester Driver n/a 273 25000103
Gabriel Collier Driver n/a 273 25000104
Sid DeLeon Medic Set Medic 120966 25000105
Yuriy Chernin Set Production Assistant n/a 371 25000106
Greg Brecher Set Production Assistant n/a 371 25000107
Duncan Maxwell Set Production Assistant n/a 371 25000108
Alex Kirschenbaum Set Production Assistant n/a 371 25000109
Greg Cozzi Set Production Assistant n/a 371 25000110
Jeff Nicholson Set Production Assistant n/a 371 25000111
David Koepp Set Production Assistant n/a 371 25000112
Sam Carmichael Set Production Assistant n/a 371 25000113
Kevin Grimon Set Production Assistant n/a 371 25000114
Joe Kieninger Set Production Assistant n/a 371 25000115
Nathen Grigsby Apprentice Set Intern 120976 25000116
Katrina Meier Apprentice Set Intern 120976 25000117
Heather Sharpe Office Production Assistant APOC 120909 25000118
Rollin Hunt Office Production Assistant n/a 120909 25000119
Paul Sharpe Office Production Assistant n/a 120909 25000120
Michael Eisenberg Office Production Assistant n/a 120909 25000121
Jennifer Parsons Assistant (To Producers) 120820 25000122
Garrett Defauw Production Epk / Behind The Scenes 120824 25000123
Ted Larkowski Transportation Coordinator n/a 271 25000124
Darnell Jones Transportation Captain n/a 272 25000125
Brian Ruiz Driver n/a 273 25000126
Jimmy Chin Driver n/a 273 25000127
Leonard Sutkevich Driver n/a 273 25000128
Anthony Basile Driver n/a 273 25000129
Jason Kolbe Driver n/a 273 25000130
Charles Toribio Driver n/a 273 25000131
Pat Shannon Driver n/a 273 25000132
William Nallon Driver n/a 273 25000133
Joe Strzezewski Driver n/a 273 25000134
Robert Rocco Driver n/a 273 25000135
Joseph Budvatis Driver n/a 273 25000136
James Duffy Driver n/a 273 25000137
Vince Renella Driver n/a 273 25000138
Guy Aloisio Driver n/a 273 25000139
Mike Nallon Driver n/a 273 25000140
Reggie Bugarin Driver n/a 273 25000141
Michael Carthy Driver n/a 273 25000142
Brian Powell Driver n/a 273 25000143
Mike Latoria Driver n/a 273 25000144
Dave Morataya Driver n/a 273 25000145
Carl Kolbe Driver n/a 273 25000146
Antwane Wilson Transportation Picture Cars 120992 25000147
Terry Whirity Medic Set Medic 120966 25000148
Bobby Zajonic Pilot Helicopter Pilot(Miami Unit) 570 25000149
Julien Linieres Assistant Extra 120820 25000150
Heloise Paliwoda Assistant Extra 120820 25000151
Olivier Berlaud Assistant Extra 120820 25000152
Alexandre Leroy Assistant Extra 120820 25000153
Herve Mache Assistant n/a 120820 25000154
Antoine Boulay Assistant n/a 120820 25000155
Edouard Giraudo Driver n/a 273 25000156
Emmanuel Quatra Driver n/a 273 25000157
Rose Cool Driver Driver Dressing Room 273 25000158
Lilla Smoluch Apprentice Intern 120976 25000159
Emmanuelle Devanne Assistant (Europacorp Team) 120820 25000160
Olga Fraudeau Assistant (Europacorp Team) 120820 25000161
Tania Tran Assistant (Luc Besson / Europacorp Team) 120820 25000162
Agnes Berger-Sebenne Post-Production (Europacorp Team) 120945 25000163
Gareth Upton Office Runner L A Office(Europacorp Team) 120988 25000164
Jose Da Silva Driver Driver-Post-Production Coordinator 273 25000165
Gilles Marsalet Driver Post-Production Driver 273 25000166
Joel Petitjean Driver Post-Production Driver 273 25000167
Chloe Besomi Driver Post-Production Driver 273 25000168
Thomas Magneron Driver Post-Production Driver 273 25000169
Rodney Musso Assistant Luster Assistant(Digital Factory / Normandie) 120820 25000170
Lucie Chamberland-Warnotte Assistant Administrative Assistant(Digital Factory/Normandie) 120820 25000171
Natacha Marinosa Assistant Administrative Assistant(Digital Factory/Normandie) 120820 25000172
Lorraine Houpert Coordinator Operating Coordinator(Digital Factory) 528 25000173
Nicolas Husquin Assistant Operating Assistant(Digital Factory) 120820 25000174
Fifine Domer Post-Production (Mac Guff) 120945 25000175
Antoine Vierny Assistant (Digital District) 120820 25000176
Jeremy Pierre Assistant (Digital District) 120820 25000177
Jonathan Eusebio Trainer Personal Trainer(Zoe Saldana / Main Unit) 121109 26000001
Garrett Warren Trainer Personal Trainer(Zoe Saldana / Main Unit) 121109 26000002
Guy Friedman Security (Zoe Saldana / Main Unit) 120951 26000003
Camilia Fernandez Other Man Days 120795 26000004
Enrique Martinez Other Night Keeper 120795 26000005
Efren García Other Blacksmith 1 120795 26000006
Norberto Nava Security Security On Set Coordinator 120951 26000007
Guy Friedman Security Cast Security 120951 26000008
Alan Juarez Security n/a 120951 26000009
Arturo Security n/a 120951 26000010
Bruno Juarez Security n/a 120951 26000011
Eric Uribe Security n/a 120951 26000012
Emilio Rodriguez Security n/a 120951 26000013
Samuel Fuente Security n/a 120951 26000014
Ulises Guerrero Security n/a 120951 26000015
Miguel Hernandez Security n/a 120951 26000016
Sue Lazzerini Studio Teacher n/a 121023 26000017
Stephane Baudet Other Librarian 120795 26000018
Jean-Pierre Arquie Agent (to Nathaniel Mechaly) 118233 27000001
Marie Sabbah Agent (to Nathaniel Mechaly) 118233 27000002
Synopsis
Cataleya is a young woman who has grown up to be an assassin after witnessing the murder of her parents as a child. Turning herself into a professional killer and working for her uncle, she remains focused on her ultimate goal: to hunt down and get revenge on the mobster responsible for her parents' deaths.