5 Days of War (2011)

5 Days of War
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 53mins.
Genres Drama, Action, Foreign
Keywords journalism, political
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Vladimir Leschinsky Visual Effects Supervisor VFX Supervisor On-Set 249 23000005
Trevor Rabin Music n/a 120781 8000001
Brian Berdan Song ("02-26-09") 120859 8000017
Lasha Gugulashvili Catering Catering Manager Assistant(M Group) 120954 22000002
Davit Janiashvili Graphic Designer n/a 120860 23000001
Aleko Nikolaishvili Catering Event and Catering(M Group) 120954 22000001
Sandro Kapanadze Graphic Designer n/a 120860 23000002
Shmagi Savaneli Construction Foreman n/a 277 21000002
Tom Scully Visual Effects Editor VFX Assistant Editor 614 23000004
Igor Titov Special Effects Coordinator SFX Floor Supervisor 241 23000008
Iliya Churinov Special Effects Coordinator SFX Supervisor and Coordinator 241 23000007
Elena Churinova Visual Effects VFX Assistant On-Set 419 23000006
Maximino Gonzalez Construction Manager n/a 120983 21000001
Chris Kim A Graphic Designer n/a 120860 23000003
Yury Tomlin Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000034
Vyacheslav Barkovsky Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000026
Pavel Avilov Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000027
Nikolai Pavlyuk Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000025
Alexander Solovyev Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000024
Ruslan Khabibullov Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000023
Vyacheslav Ivanov Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000028
Alexandra Artemieva Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000029
Martin Ivanov Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000033
Andrey Emelyanov Special Effects Technician SFX Technician 242 23000009
Alexander Kraevskiy Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000032
Alexander Baranov Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000031
Sviatolsav Barabolia Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000030
Eugene Korshoonoff Stunt Man Stuntmen/Rigger 121002 19000035
Roman Pershin Special Effects Technician SFX Technician 242 23000010
Tommy Tran Compositor (Furious FX) 120626 23000028
Sean O'Connor Compositor (Furious FX) 120626 23000029
Kevin Lingenfelser Compositor (Furious FX) 120626 23000027
Bryan Shepard CGI Artist CG Artist(Furious FX) 120986 23000026
Chris MacKinnon CGI Artist CG Artist(Furious FX) 120986 23000025
Landon Medeiros Compositor (Furious FX) 120626 23000030
Kim Pepe Compositor (Furious FX) 120626 23000031
Tiffany A Smith Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer(Furious FX) 243 23000035
Chris Serenil Software Engineer Computer Services Manager(Furious FX) 121071 23000034
Kristine Lankenau Rotoscope Artist (Furious FX) 120644 23000033
Erin Cullen Rotoscope Artist (Furious FX) 120644 23000032
Benjamin Kilgore CGI Artist CG Artist(Furious FX) 120986 23000024
Michael Fessenden CGI Artist CG Artist(Furious FX) 120986 23000023
Natalia Seditskaya Special Effects Technician SFX Technician 242 23000014
Anton Melnikov Special Effects Technician SFX Technician 242 23000015
Andrei Doronin Special Effects Technician SFX Technician 242 23000013
Alexander Zhurikhin Special Effects Technician SFX Technician 242 23000012
Mikhail Yakushev Special Effects Technician SFX Technician 242 23000011
Giorgi Natsvlishvili Software Engineer IT Support 121071 23000016
James McQuaide Visual Effects Supervisor n/a 249 23000017
Tracy Takahashi Visual Effects Producer (Furious FX) 243 23000022
Mark Shoaf CG Supervisor (Furious FX) 779 23000021
Scott Dougherty Visual Effects Producer Executive Producer(Furious FX) 243 23000020
David Lingenfelser Visual Effects Executive Visual Effects Supervisor(Furious FX) 419 23000019
Vladimir Shishkin Stunts Stunt Head Rigger 240 19000022
Aleksandre Ninua Stunts n/a 240 19000021
Jerry Fil Dolly Grip n/a 264 15000021
Iura Pogosovi Dolly Grip n/a 264 15000022
Filip Filipov Dolly Grip n/a 264 15000020
Goga Khaindrava Grip n/a 365 15000019
Giorgi Zakaidze Grip n/a 365 15000018
Danail Danailov Generator Operator Generator 120 kW 363 15000023
Valentine Danailov Generator Operator Generator 200 kW 363 15000024
Tanoa Parks Production Accountant n/a 282 16000003
Vicki L Sawyer Production Accountant n/a 282 16000004
Tad Driscoll Production Accountant n/a 282 16000002
Nikoloz Avaliani Finance Manager (Gold Invest) 120941 16000001
Vaja Aprasidze Generator Operator Generator 50 kW 363 15000025
Zura Tsuleiskiri Grip n/a 365 15000017
Jondy Zakaidze Grip n/a 365 15000016
Bidzina Chkhaidze Electrician n/a 450 15000007
Tengo Kasradze Electrician n/a 450 15000008
Levan Chutkerashvili Electrician n/a 450 15000006
Jaba Kldiashvili Electrician n/a 450 15000005
Mamuka Tkeshelashvili Electrician n/a 450 15000004
Darren Boyce Key Grip n/a 263 15000009
Anthony Police Rigging Grip n/a 120944 15000010
Shalva Leluashvili Grip n/a 365 15000014
Levan Gogoladze Grip n/a 365 15000015
Vaja Aprasidze Grip n/a 365 15000013
Temuri Ezieshvili Grip n/a 365 15000012
Nikolai Kostov Best Boy Grip n/a 265 15000011
Traci Martin Assistant Production Accountant n/a 120902 16000005
Cynthia Walker Assistant Production Accountant n/a 120902 16000006
Tazo Samkharadze Stunts n/a 240 19000012
Gela Poladashvili Stunts n/a 240 19000013
Giorgi Margalitashvili Stunts n/a 240 19000011
Ramaz Janiashvili Stunts n/a 240 19000010
Shota Aphazishvili Stunts n/a 240 19000009
Beka Chitiashvili Stunts n/a 240 19000014
Lasha Gogoladze Stunts n/a 240 19000015
Varlam Chochia Stunts n/a 240 19000019
Akaki Kartlelishvili Stunts n/a 240 19000020
Anton Navaniani Stunts n/a 240 19000018
Nika Nadashvili Stunts n/a 240 19000017
Eduard Meurmishvili Stunts n/a 240 19000016
Zura Nanobashvili Stunts n/a 240 19000008
Ucha Dolidze Stunts n/a 240 19000007
Achiko Damenia Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Giorgi Gelovani Legal Affairs Legal(Georgia) 121072 18000001
Giorgi Gogoshvili Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Nino Kalandia Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Joe B. Hall Production Accountant n/a 282 16000007
Vladimir Orlov Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Oleg Poddubnyi Stunt Double (Rupert Friend) 120980 19000002
Sergey Nasulenko Stunt Double (Ani Imnadze) 120980 19000006
Keti Shareidze Stunt Double (Ani Imnadze) 120980 19000005
Kristine Gagiladze Stunt Double (Emmanuelle Chriqui) 120980 19000004
Dmitri Axenov Stunt Double (Richard Coyle) 120980 19000003
Justin Daneman Visual Effects Supervisor (Celluloid VFX) 249 23000036
Holger Hummel Visual Effects Coordinator Visual Effects Editor/Coordinator(Celluloid VFX) 120760 23000037
Zaza Tsakadze Driver Grip / Stakebed Driver 273 25000058
Zaza Gogiashvili Driver Grip / Stakebed Driver 273 25000059
Zviad Penashvili Driver Grip Crane Driver 273 25000057
Dimiter Terziev Driver Grip Truck Driver 273 25000056
Giorgi Zakaidze Driver Grip Driver 273 25000055
Vencislav Ignatov Driver Electric Truck #1 273 25000060
Vladimir Vasilev Driver Electric Truck #2 273 25000061
Tamaz Sagirashvili Transportation Wardrobe Truck #2 120992 25000065
Lasha Maisashvili Transportation Wardrobe Truck #3 120992 25000066
Hristo Bonev Transportation Wardrobe Truck #1 120992 25000064
Goderdzi Urumashvili Transportation Props Truck #2 120992 25000063
Koba Mardaleishvili Transportation Props Truck #1 120992 25000062
Soso Zurashvili Driver Sound Driver 273 25000054
Gurkan Kahraman Driver Camera Car Driver 273 25000053
Jaba Gogshelidze Driver Production Office Driver 273 25000044
Tariel Demurashvili Driver Production Office Driver 273 25000045
Davit Bochorishvili Driver Production Driver 273 25000043
Givi Arakelovi Driver Production Driver 273 25000042
Levan Sulakauri Driver Production Driver 273 25000041
Badri Kalandadze Driver Extras Dept Driver 273 25000046
Zurab Khachidze Driver Casting Dept Driver 273 25000047
Leri Kapanadze Driver DIT Driver 273 25000051
Suleyman Basogullari Driver Camera Car Driver 273 25000052
Nikoloz Zarnadze Driver Camera Driver 273 25000050
Kakha Tsakadze Driver SFX Driver 273 25000049
Gia Gvazava Driver SFX Driver 273 25000048
Nikolay Jelev Driver Make-up Truck Driver 273 25000067
Boyan Borisov Driver Motor-home Driver(Renny Harlin) 273 25000068
Marina Stoycheva Ranghelov Travel Coordinator EM DI Travel 121042 25000085
Orlin Kandilarov Transportation Shipping(Sema Cargo) 120992 25000086
Oliver Banham Travel Coordinator Stage and Screen Travel 121042 25000084
Giorgi Todria Set Production Assistant n/a 371 25000083
Tornike Bziava Set Production Assistant n/a 371 25000082
Tony Sgueglia Production Assistant (Furious FX) 275 25000087
Cleaning lady Other Cleaning lady 120795 26000001
Tamara Liluashvili Manager Administrative Manager(Gold Invest) 120827 28000002
Alisa Moore Buckley Unit Publicist n/a 231 29000001
Giorgi Gelovani Manager (Gold Invest) 120827 28000001
Levan Sulaberidze Rights & Clearances Customs Clearance/Shipping in GE 120879 26000003
Juba Maruashvili Rights & Clearances Customs Clearance/Shipping in GE 120879 26000002
Nini Kvaskhvadze Set Production Assistant n/a 371 25000081
Maia Imedashvili Set Production Assistant n/a 371 25000080
Iliyan Arnaudov Driver Three Camper Driver 273 25000072
Lozan Popov Driver Three Camper Driver 273 25000073
Ivelin Ivanov Driver Motor-home Driver(Val Kilmer) 273 25000071
Stoyan Nikolov Driver Motor-home Driver(Emmanuelle Chriqui) 273 25000070
Peter Sotirov Driver Motor-home Driver(Rupert Friend's) 273 25000069
Georgy Grigorov Driver Honey Wagon 273 25000074
Vasil Davitashvili Medic Medic on Set 120966 25000075
Nino A Jorjadze Set Production Assistant n/a 371 25000079
Sopho Parjiani Set Production Assistant n/a 371 25000078
Dea Kulumbegashvili Production Assistant n/a 275 25000077
Levan Pertenava Medic Medic on Set 120966 25000076
Jemal Charigogdishvili Driver Art Department Driver 273 25000040
Badri Meparishvili Driver Art Department Driver 273 25000039
Patrick Lascu Post-Production Assistant n/a 120882 25000003
Giga Avaliani Coordinator Military Coordinator 528 25000004
Levan Chkhikvadze Transportation Action Vehicles 120992 25000002
Vladimir Orlov Second Unit Director n/a 412 25000001
Grigol Jmukhadze Props Stand by props on set #2 120817 24000006
Steve North Helicopter and Mount Helicopter Mount Engineer 121199 25000005
Konstantin Kalinin Driver Gyro stabilized head technician 273 25000006
Joseph Drago Assistant (to Mr. Andy Garcia) 120820 25000010
Andrew Maclachlan Assistant (to Mr. Val Kilmer) 120820 25000011
Rusudan Pirveli Assistant (to Executive Producer) 120820 25000009
Sophio Kharebashvili Assistant Assistant / Buyer 120820 25000008
Roman Kotlar Driver Gyro stabilized head technician 273 25000007
Tarik Amchemar Props Stand by props on set #1 120817 24000005
Zura Gogorikidze Props Buyer n/a 120926 24000004
Natalie Meffert Compositing Supervisor Compositing Artist(Celluloid VFX) 120928 23000041
Marcin Kummer Compositing Supervisor Compositing Artist(Celluloid VFX) 120928 23000042
Stephen Delisle Compositing Supervisor Compositing Artist(Celluloid VFX) 120928 23000040
Kristofer Ling Modelmaker Modeler(Celluloid VFX) 120919 23000039
Michael Landgrebe CG Supervisor (Celluloid VFX) 779 23000038
Holger Hummel Compositing Supervisor Compositing Artist 120928 23000043
Gary Oldroyd Digital Artist Artist(SUB/PAR Pix) 121022 23000044
Biliana Buchmann Assistant Property Master Assistant Prop Master 120969 24000002
Zura Gogorikidze Assistant Props GE Props Assistant 120904 24000003
Dirk Buchmann Property Master Prop Master 120805 24000001
Bruce Schluter Visual Effects Supervisor Creative Supervisor(Rok!t) 249 23000046
David M. Garber Visual Effects Producer Executive Producer(Rok!t Studio) 243 23000045
Tamar Galdava Production Assistant n/a 275 25000012
Irakli Mamniashvili Cashier n/a 121079 25000013
Davit Purtkshvanidze Driver Crew Van Driver 273 25000030
Avto Maisashvili Driver Crew Van Driver 273 25000031
Davit Rekhviashvili Driver Crew Van Driver 273 25000029
Irakli Tediashvili Driver Crew Van Driver 273 25000028
Goga Baratashvili Driver (for Actors) 273 25000027
Boris Malania Driver Crew Van Driver 273 25000032
Dimitri Prangishvili Driver Crew Van Driver 273 25000033
Koba Mchedishvili Driver Stunts Driver 273 25000037
Gia Khachidze Driver Art Department Driver 273 25000038
Dato Lobzhanidze Driver Stunts Driver 273 25000036
Arkadi Mgebrishvili Driver Stunts Driver 273 25000035
Giorgi Lasagashvili Driver Crew Van Driver 273 25000034
Irakli Kitsmarishvili Driver (for Actors) 273 25000026
Dimitri Okropiridze Driver (for Actors) 273 25000025
Peter Sotirov Transportation Captain n/a 272 25000017
Achiko "Chiko" Pirveli Driver (Renny Harlin) 273 25000018
Sulo Chikhladze Transportation Coordinator n/a 271 25000016
Andro Klebanski Transportation Coordinator n/a 271 25000015
Lyubomir Evtimov Transportation Coordinator n/a 271 25000014
Guga Baidauri Driver (Checco Varese) 273 25000019
Kakha Kitia Driver (Marc Greville-Morris) 273 25000020
Tamaz Tamazashvili Driver (for Actors) 273 25000024
Aleko Doliashvili Driver (for Actors) 273 25000023
Igor Levitski Driver (for Actors) 273 25000022
Dato Osadze Driver (Producer) 273 25000021
Todor Kostov Best Boy Electric n/a 259 15000003
Anthony Police Gaffer n/a 268 15000001
Giorgi Ramishvili Location Coordinator n/a 120877 5000010
Temo Khetsuruani Assistant Location Manager n/a 194 5000011
Zviad Alkhanaidze Location Manager n/a 193 5000009
Nino Geguchadze Assistant Production Coordinator n/a 192 5000008
Ina Vaseva Assistant Production Coordinator n/a 192 5000007
Eduard Baidze Assistant Location Manager n/a 194 5000012
Dato Idoidze Location Assistant n/a 120947 5000013
Giorgi Devdariani Location Assistant n/a 120947 5000017
Tamaz Makharadze Location Assistant n/a 120947 5000018
Erekle Tabatadze Location Assistant n/a 120947 5000016
Giorgi Khopenia Location Assistant n/a 120947 5000015
Joni Sadjaia Location Assistant n/a 120947 5000014
Stasi Petrova Production Coordinator n/a 162 5000006
Shane Scott Script Supervisor n/a 191 5000005
Christopher Landry Co-Producer n/a 170 3000009
Nikki Stanghetti Co-Producer n/a 170 3000010
Nikoloz Avaliani Co-Producer n/a 170 3000008
Michael Flannigan Executive Producer n/a 174 3000007
David Imedashvili Executive Producer n/a 174 3000006
Lis Kern Associate Producer n/a 171 3000011
Mikko Alanne Screenplay n/a 120778 4000001
Gregory Santoro Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000003
Lasha Minaishvili Assistant Director n/a 163 5000004
Shea Varge Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000002
Brad Robinson Assistant Director n/a 163 5000001
David Battle Screenplay n/a 120778 4000002
Erika Abrams Production Coordinator (Furious FX) 162 5000019
Checco Varese Director of Photography DOP/A Camera Operator 120780 6000001
Konstantine "Mindia" Esadze Camera Operator n/a 239 6000018
Archil Jorbenadze Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000019
Levan Abuladze Camera Operator n/a 239 6000017
Levan Sikharulidze Assistant Camera E Camera 2nd AC 233 6000016
Ivan Vatzov Assistant Camera D Camera 2nd AC 233 6000015
Givi Tukhareli Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000020
Paata Dartsmelia Camera Camera Production Assistant 120798 6000021
Nika Brolashvili Camera Trainee n/a 120998 6000025
Lasha Natradze Camera Trainee n/a 120998 6000026
Guram Fangani Camera Camera Production Assistant 120798 6000024
Beqa Gurchiani Camera Camera Production Assistant 120798 6000023
Goga Jichonaia Camera Camera Production Assistant 120798 6000022
Irakli Metreveli Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000014
Luis Lattanzi Assistant Camera Camera 2nd AC 233 6000013
Davit Gogilashvili Camera Operator E Camera Operator 239 6000005
Arturo Castaneda Corona Assistant Camera 1st AC 233 6000006
Giorgi Shvelidze Camera Operator D Camera Operator 239 6000004
Goga Devdariani Camera Operator n/a 239 6000003
Sacha Ippoliti Camera Operator Camera Operator/Steadicam Operator 239 6000002
Zaza Tsomaia Assistant Camera 1st AC 233 6000007
Sandro Darakhvelidze Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000008
Joshua Turner Assistant Camera 2nd AC 233 6000012
Dennis Noyes Assistant Camera 2nd AC 233 6000011
Vaja Demetrashvili Assistant Camera Camera 1st AC 233 6000010
Nika Natroshvili Assistant Camera D Camera 1st AC 233 6000009
Cyndy Kuipers Executive Producer n/a 174 3000005
Giorgi Gelovani Executive Producer n/a 174 3000004
Steven Robertson Actor Minister Davit Kezerashvili 1 1000018
Alan Mckenna Actor Minister Alexandre Lomaia 1 1000019
Sergo Shvedkov Actor Minister Temur Iakobashvili 1 1000017
Luke Albright Actor Satellite Van Tech Jameson 1 1000016
Dean Cain Actor Chris Bailot 1 1000015
Giorgi Tsaava Actor Maj. Lavrin 1 1000020
Lasha Kankava Actor Daniil's Man #1 1 1000021
Natia Metreveli Actor Inn Keeper's Wife 1 1000025
Lile Oniani Actor Inn Keeper's Infant 1 1000026
Kakha Mikiashvili Actor Inn Keeper 1 1000024
Lasha Okreshidze Actor Georgian Lieutenant 1 1000023
Beka Tabukashvili Actor Daniil's Man #2 1 1000022
Anna Walton Actor Karin 1 1000014
Antje Traue Actor Zoe 1 1000013
Johnathon Schaech Actor Captain Rezo Avaliani 1 1000005
Mikko Nousiainen Actor Daniil 1 1000006
Heather Graham Actor Miriam Eisner 1 1000004
Emmanuelle Chriqui Actor Tatia Medoevi 1 1000003
Richard Coyle Actor Sebastian Ganz 1 1000002
Mikheil Gomiashvili Actor Anton Medoevi 1 1000007
Ani Imnadze Actor Sophi Medoevi 1 1000008
Kenneth Cranham Actor Stilton 1 1000012
Rade Serbedzija Actor Demidov 1 1000011
Val Kilmer Actor Dutchman 1 1000010
Andy Garcia Actor President Mikheil Saakashvili 1 1000009
Natalia Gularashvili Actor Inn Keeper's Baby 1 1000027
Gia Kusikashvili Actor Village Man 1 1000028
Nika Tserediani Actor Chief of Police 1 1000045
Malkhaz Abuladze Actor Mayor 1 1000046
Aleko Gabedava Actor Rezo's Soldier 1 1000044
Ruslan Bakradze Actor Disabled Man 1 1000043
Manana Midelashvili Actor Disabled Woman 1 1000042
Natalia Kipshidze Actor Girl in Church 1 1000047
Dali Doijashvili Actor Older Village Woman 1 1000048
Mirza Davitaia Producer n/a 3 3000002
Koba Nakopia Producer n/a 3 3000003
George Lascu Producer n/a 3 3000001
Renny Harlin Director n/a 2 2000001
Nino Jokhadze Actor Young Village Girl 1 1000049
Giorgi Ushikishvili Actor Wedding Singer 1 1000041
Lashari Folk Ensemble Actor Wedding Singer 1 1000040
Tornike Bziava Actor Giorgi The Guide 1 1000032
Kakha Gogidze Actor Priest 1 1000033
Liako Gogidze Actor Waitress 1 1000031
Koka Shanava Actor Militia Boy 1 1000030
Lia Suluashvili Actor Woman shot in knees 1 1000029
George Kipshidze Actor Iraqi Taxi Driver 1 1000034
Zura Javaxia Actor Lasha Tsagareli 1 1000035
Jino Jiniuzashvili Actor Oldest Militia Boy 1 1000039
Rostom Lortkipanidze Actor Priest 1 1000038
Zurab Ingorokva Actor Georgian Captain 1 1000037
Levan Pirtskhalava Actor Georgian Lieutenant 1 1000036
Tamara Kandelaki Camera Camera Dept. Coordinator 120798 6000027
Michael Mansouri Film Lab Digital Imaging Tech 120850 6000028
Pasha Usubiani Hair Assistant n/a 120989 13000013
Nino Burduli Hair Assistant n/a 120989 13000014
Lavrenti Sarishvili Hair Assistant n/a 120989 13000012
Dimitrina Stoyanova Hair Head of Hair Department 120794 13000011
Rick Stratton Makeup Artist Tattoo Artist 120801 13000010
Ramaz Ajoiani Hair Assistant n/a 120989 13000015
Anastasia Khutsiashvili Hair Assistant 5th Assistant Hair 120989 13000016
Ketevan Kherkeladze Costumer n/a 120880 13000020
Keti Kalandaze Costumer n/a 120880 13000021
Sophio Iosebidze Costumer n/a 120880 13000019
Jasmina Vasileva Key Costumer Key Costumer on Set 351 13000018
Irina Kocheva Costume Supervisor n/a 120895 13000017
Vera Bedeladze Makeup Artist Crowd Make-up Artist 120801 13000009
Nana Kikabidze Makeup Artist Crowd Make-up Artist 120801 13000008
Andy Potvin Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000005
Elvis Davis Costume Designer n/a 169 13000001
Gocha Shelia Advisor Military Advisor 120821 12000004
Murad Putkaradze Advisor Military Advisor 120821 12000003
Richard Mardanovi Advisor Military Advisor 120821 12000002
Yana Stoyanova Makeup Artist Make-up Designer 120801 13000002
Snejina Merdjanova Makeup n/a 353 13000003
Tamta Turkadze Makeup Artist Crowd Make-up Artist 120801 13000007
Sopo Machavariani Makeup Artist Crowd Make-up Artist 120801 13000006
Irma Datuashvili Makeup Artist n/a 120801 13000005
Salome Zakaraia Makeup Artist n/a 120801 13000004
Eka Kapanadze Set Costumer On Set Costumer 121008 13000022
Tamar Guliashvili Set Costumer On Set Costumer 121008 13000023
J. Stanley Johnston Rerecording Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 120856 14000012
Eric Flickinger Rerecording Recordist(Warner Bros. Studio Facilities) 120995 14000013
Gregory H Watkins Rerecording Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 120856 14000011
Karyn Foster ADR Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 220 14000010
Mark L Mangino ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 120939 14000009
Barbara Harris ADR Voice Casting (Warner Bros. Studio Facilities) 2515 14000014
Thomas J O'Connell ADR Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 227 14000015
David Jobe Foley Mixer (Warner Bros. Studio Facilities) 224 14000019
Rupert Friend Actor Thomas Anders 1 1000001
Hilda Hodges Foley Artist (Warner Bros. Studio Facilities) 223 14000018
David Fein Foley Artist (Warner Bros. Studio Facilities) 223 14000017
Rick Canelli ADR ADR Recordist(Warner Bros. Studio Facilities) 120912 14000016
Marc Meyer Sound Effects Editor FX Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000008
Laurent Kossayan Sound Effects Editor FX Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000007
Nino Dvali Seamstress Supervisor Set Seamstress 121057 13000027
Nana Iordanidi Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000028
Marine Marine Chodrrishvili Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000026
Ioseb "Dato" Gogshelidze Costumes Costume Production Assistant 120828 13000025
Tamar Laparidze Costumes Costume Production Assistant 120828 13000024
Robert Sharman Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000001
Rich Bullock Boom Operator n/a 215 14000002
Bryan Watkins Sound Effects Editor FX Editor(Warner Bros. Studio Facilities) 327 14000006
Stephanie Brown Assistant Sound Editor (Warner Bros. Studio Facilities) 222 14000005
Christopher Aud Supervising Sound Editor Supervising Sound Editor/Sound Designer(Warner Bros. Studio Facilities) 328 14000004
Nino Tevdorashvili Sound Sound Utility 120816 14000003
Nino Jokhadze Advisor Military Advisor 120821 12000001
Liako Gogidze Casting Assistant (Georgian) 177 10000005
Gordon Goodwin Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000006
Booker White Music Head Of Music Preparation 120781 8000007
Steve Kempster Music Music Recordist(Orchestra) 120781 8000005
Paul Linford Score Mixing Music Scoring Mixer 120927 8000004
Robb Boyd Music Editor n/a 214 8000003
Larry Mah Score Recording Digital Score Recordist 120840 8000008
Gordon Goodwin Music Orchestrator 120781 8000009
Ryan Robinson Score Mixing Scoring Crew 120927 8000014
Jamie Olvera Score Mixing Scoring Crew 120927 8000015
Tom Hardisty Score Recording Score Recordist 120840 8000013
Sandy DeCrescent Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000012
Peter Rotter Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000011
Paul Linford Composer Composer Additional Music 120836 8000002
Tom Dailey Assistant Editor n/a 203 7000002
Mariam Nakanimamasakhlisi Still Photographer n/a 120485 6000032
Radoslav Petkov Video Playback n/a 505 6000033
Giorgi Mamasakhlisi Still Photographer n/a 120485 6000031
Shota Liparteliani Film Lab Digital Imaging Additional Unit 120850 6000030
Vigen "Biba" Vartanovi Film Lab Digital Imaging Additional Unit 120850 6000029
Maxine Gervais Film Lab DI Colorist(Warner Bros. Motion Picture Imaging) 120850 6000034
Kathleen Largay Film Lab DI Assist(Warner Bros. Motion Picture Imaging) 120850 6000035
Brian Berdan Editor n/a 172 7000001
Adam Ohl Film Lab (Warner Bros. Motion Picture Imaging) 120850 6000038
William Roper Film Lab Film Recordist(Warner Bros. Motion Picture Imaging) 120850 6000037
Chris Gillaspie Film Lab (Warner Bros. Motion Picture Imaging) 120850 6000036
Xavier Demerliac Song ("L'Ascension Des Carpates") 120859 8000016
Misha Sharashenidze Song ("Give Me Love") 120859 8000018
Giorgi Kotetishvili Set Dresser Set dressing buyer 197 9000014
Grigol Laperadze Painter Foreman Painter 200 9000015
Mikheil Psuturi Set Decorator Set Builder 165 9000013
Jemal Atskarunashvili Set Decorator Set Builder 165 9000012
Imeda Tasashvili Set Decorator Set Builder 165 9000011
Mamuka Giorgadze Painter Foreman Painter 200 9000016
Merab Makhokhashvili Painter n/a 200 9000017
Tsitsino Dzidziguri Casting (Georgian) 179 10000003
Irma Okropiridze Casting Assistant (Georgian) 177 10000004
Brittany Burke Casting Associate n/a 160 10000002
Nancy Nayor Casting Director n/a 157 10000001
Giorgi Komakhidze Painter n/a 200 9000018
Malkhaz Alavidze Set Decorator Set Builder 165 9000010
B Gelashvili Set Decorator Set Builder 165 9000009
Marc Greville-Masson Production Designer n/a 164 9000001
Annie Sperling Set Decorator Art Director / Set Decorator 165 9000002
Katie Melua Song Performer ("No Fear Of Heights") 120788 8000022
Katie Melua Song ("No Fear Of Heights") 120859 8000021
Daniel Pemberton Song ("Road To Karakoram") 120859 8000019
Thea Telia Art Director n/a 183 9000003
Jonathan Gesinski Storyboard Artist n/a 199 9000004
Giorgi Khachapuridze Set Decorator Set Builder 165 9000008
Bezhan Shonvadze Set Decorator Set Builder 165 9000007
Jimsher Berdzenishvili Dresser Set Builder 120967 9000006
Eka Ioseliani Art Department Coordinator n/a 195 9000005
Yehuda Tatarko Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Synopsis
While the world is watching the 2008 Olympic Games, American war correspondent Thomas Anders and his cameraman Sebastian record the Russian invasion of Georgia. After filming an air strike that devastates the village of Vaziani, Anders and Sebastian work with a Georgian teacher named Tatia to get survivors to a military hospital in Gori, returning to help her find her missing family and film more evidence of the strike. After being captured and escaping, their priorities are clear: They must survive, rescue Tatia, and get back to Gori to ensure that their footage reaches the world.